ناهنجاری های غیر ساده دندان

وجود فاصله در بین دندانها

فاصله بین دندان ها

در این نوع ناهنجاری معمولاً فک بزرگ از پدر و دندانهای کوچک از مادر به ارث گرفته می شوند. در این صورت به علت کوچکی دندان ها و به دلیل فضای اضافه موجود در قوس فکی، بین دندان ها فاصله می افتد. از عوامل دیگری که باعث ایجاد فاصله در بین دندانها می باشد، می توان به نهفتگی یک یا تعدادی از دندان ها، فقدان یک یا تعدادی از دندان ها، بیرون زدگی دندانهای قدامی، بزرگ بودن زبان و غیره اشاره کرد. وجود فاصله بین دندان ها باعث تحلیل لثه، ایجاد جرم روی دندانها، گیر مواد غذایی در بین دندان ها، کاهش بازدهی عملکرد دندان ها و عدم زیبایی می گردد که نیاز به درمان دارد. معمولاً فاصله بین دندان ها می بایست به روش ارتودنسی ثابت درمان گردد ولی اگر بیمار دارای مشکل فکی هم باشد می بایست در ابتدا مشکل فکی بیمار تصحیح گردد و بعد از تصحیح فکین که حتماً باید قبل از بلوغ انجام شود می بایست با درمان های ثابت ارتودنسی فواصل بین دندان ها را بست در بعضی بیماران به علت فقدان یک یا دو دندان ممکن است بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد در این موارد 2 راه درمانی براساس شرایط بیمار وجود دارد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی فاصله بین دندان ها

یکی اینکه می توان دندان های عقب را به سمت جلو آورد و فضای دندان های قدامی را با به جلو آوردن دندان های عقب بست که اگر شرایط بیمار همچنین اجازه ای را بدهد می بایست این روش درمانی انجام شود که به آن Space closure می گویند. این روش بهترین درمان است و در اکثر موارد ترجیح داده می شود که از این روش استفاده شود. زیرا فضای دندان خالی با دندان های خود بیمار پر می شود و هیچ ایمپلنت و به عبارت دیگر جسم خارجی در دهان بیمار قرار نمی گیرد. در غیر این صورت می بایست به جای فضای دندان های غایب ایمپلنت Implant قرار داد. در اکثر موارد توافق برای بستن فضای غایب وجود دارد تا این که برای بیمار ایمپلنت Implant قرار داده شود ولیکن طرح درمان نهایی بایستی براساس شرایط بیمار، وجود و یا عدم وجود شلوغی دندانها، نمای نیمرخ بیمار، میزان بیرون زدگی دندان های قدامی و تصاویر رادیوگرافی استوار باشد.

روش های بستن فاصله بین دندان ها

برای بستن فاصله بین دندان ها باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در معاینه ارتودنسی علت وجود فاصله بین دندان ها بررسی و مشخص می شود. سپس بر اساس علت بروز این عارضه روش درمانی مناسب توسط ارتودنتیست پیشنهاد می شود.

در صورتی که این فاصله بر اثر عادات غلط به وجود آمده است اولین قدم برای درمان ترک این عادات است.  سپس درمان های ارتودنسی و دندانپزشکی به کمک بیمار می آید تا فاصله بین دندان ها بسته شود.

برخی از بیماران دارای فاصله کمی در بین دندان ها می باشند. این دسته از ناهنجاری ها را می توان هم با ارتودنسی ثابت و هم ارتودنسی متحرک مانند اینویزیلاین درمان کرد. برای بزرگسالانی که فاصله بین دندان ها جزئی است، استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین بسیار خوشایند است. زیرا این نوع از ارتودنسی جلب توجه نمی کند و مزاحمی برای زندگی و معاشرت های روزمره بیمار نمی باشد. بیمار در مواقع لزوم می تواند ارتودنسی متحرک نامرئی را از دهان خود خارج کند و دوباره آنها را روی دندان ها بگذارد. دقت کنید که استفاده منظم از ارتودنسی متحرک با کاهش طول درمان ارتودنسی ارتباط مستقیم دارد. استفاده منظم از ارتودنسی متحرک یعنی این که دائم دستگاه ارتودنسی را بر روی دندان ها داشته باشید و فقط در هنگام خوردن و آشامیدن آنها را از دهان خارج کنید.

روش دوم و البته سریعتر، استفاده از ارتودنسی ثابت است. علت سریع بودن آن هم مشخص است. ارتودنسی ثابت دائم روی دندان ها قرار دارد و هیچ وقفه ای در اعمال فشار بر روی دندان ها نمی افتد. بدین ترتیب درمان با ارتودنسی ثابت سریعتر و منظم تر پیش می رود.  البته مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی معالج در تسریع روند بهبودی بسیار موثر است. در مواقعی که فاصله بین دندان ها جزئی است، طول درمان ارتودنسی و بستن فاصله بین دندان ها حدودا 6 ماه طول می کشد.

درمان فاصله بین دندان ها

در برخی مواقع فاصله بین دندان ها بسیار زیاد است. معمولا این دسته از بیماران یک یا چند دندان را از دست داده اند.  متخصص ارتودنسی به این دسته از بیماران که دچار فاصله بین دندانی شدید هستند پیشنهاد می کند که از درمان ارتودنسی و کاشت دندان استفاده کنند. روش کار به این شکل است که فاصله بین دندان ها با درمان ارتودنسی تنظیم می شود و موقعیت برای کاشت دندان جدید مهیا می شود. سپس متخصص ارتودنسی اقدام به کاشت دندان در جایگاه مناسب می کند و فاصله بین دندان ها به طور اصولی بسته می شود. در مواقعی که فاصله بین دندان ها به علت ناهنجاری دندان نهفته بروز کرده باشد، بستن این فاصله با درمان ارتودنسی ثابت انجام می شود.

نباید های بستن فاصله بین دندان ها

در برخی مواقع مشاهده می شود که بیماران اقدام به درمان یک جلسه ای بستن فاصله بین دندان ها می کنند. بدین ترتیب که دندان های طبیعی و سالم تراش می خورد و دندانپزشک با ونیر و یا لمینیت دندان ها را بزرگ می کند. با بزرگ شدن دندان ها فاصله بین دندان ها نیز بسته می شود. اما دو اشکال اساسی به این روش درمان وارد است:

 • برای گذاشتن ونیر و لمینیت بر روی دندان ها لازم است که دندانپزشک مینای سالم دندان را تراش دهد. طول عمر موادی که بر روی دندان ها گذاشته می شود محدود است. بدین ترتیب بیمار در آینده درگیر ترمیم و تعویض این مواد خواهد بود. هر چند که بیمار برای صرفه جویی در وقت اقدام به درمان یک جلسه ای کرده است. اما در آینده متحمل صرف هزینه و وقت زیادی خواهد شد. به علاوه دندان های طبیعی و سالم خود را از دست داده است و بازگشتی برای حالت اولیه وجود ندارد.
 • دندان هایی که بدون در نظر گرفتن موقعیت اسکلت فک و صورت بزرگ می شوند باعث به هم خوردن تناسب بین دندان و فک می گردد و باعث بروز عدم هماهنگی بین فک و دندان می شوند.

سوالات متداول وجود فاصله در بین دندانها

1-بهترین راه برای بستن فاصله دندان ها چیست؟

بهترین روش برای بستن فاصله دندان ها انجام ارتودنسی است. این گزینه ایده آل ترین گزینه برای کسانی است که به دنبال متقارن کردن دندان های خود هستند.

2-آیا وجود فاصله بین دندان ها ژنتیکی است؟

بله، اندازه دندانها و استخوان فک شما توسط ژنتیک قابل تعیین است، بنابراین جنبه ارثی دارد.

3-چرا بستن فاصله دندانها با کامپوزیت توصیه نمی شود؟

فاصله دندانهایی که با کامپوزیت بسته می شود، نیازی به مراقبت های مختلف یا خاص در خانه دارند. به مرور زمان لکه دار می شود. احتمال تغییر رنگ برای افرادی که بیشتر قهوه، چای، آبمیوه های رنگی یا محصولات دخانی مصرف می کنند بسیار بیشتر خواهد بود. بعلاوه بعد از چند سال وجود کامپوزیت باعث تخریب لثه و استخوان فک می شود

4-مزایای استفاده از براکت های ارتودنسی برای بستن فاصله دندانها چیست؟

با استفاده از براکت های ارتودنسی می توان دندانها را به هم نزدیک کرد و فاصله بین  دندانهای به راحتی و بدون هیچ خطری بسته می شود.

5-آیا فاصله بین دندانها مشکل ساز است؟

فاصله بین دندانها مشکلاتی از قبیل: افزایش ابتلا به بیماری های لثه، طرح لبخند نامناسب، مشکلات ظاهری و عملکرد نادرست دندانها را بوجود می آورد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “وجود فاصله در بین دندانها

 1. Avatar آوا گفت:

  سلام خسته نباشید من اردوتونسی کردم و بین دو تا دندان بالاییم یه فاصله افتاده عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما درمان ارتودنسی را نزد متخصص ارتودنسی انجام نداده اید. باید توجه داشت که درمان ارتودنسی برای مرتب کردن و ردیف کردن ناهنجاری های دندان ها است. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد.

 2. Avatar افشین بهداروند گفت:

  سلام.فک پایین من دو دندادن پرمولر یا همان دندان شماره 5 از هر دو طرف را به صورت مادرزادی ندارد ولی از سمت چپ فضای خالی به وجود نیامده. فقط سمت راست فضای خالی دارم و همچنین بین دندان وسط هم فاصله وجود دارد مشاور ارتودنسی انجام دادم بمن گفتن باید قید مید لاین پایین رو بزنم و فضای بوجود آمده را پل دندان یا ایمپلنت بزنم یا بین دو دندان وسط را ایمپلنت بزنم بعد از ارتودنسی الان واقعا نمیدونم چکار کنم.
  و اگر امکانش هست الویت در ارتودنسی را برای من بیان کنید .
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه درمان برای شما درمان ارتودنسی است. دندان ها را از عقب به جلو هدایت می کنیم فاصله بسته می شود. پیشنهاد می کنم بریج یا ایمپلنت مناسب نیست. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar افشین بهداروند گفت:

    خیلی مشتاق هستم برای مراجعه ولی خوزستان هستم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مطب پذیرای شماست. ما مراجعه کنندگانی از نقاط مختلف ایران، شمال و جنوب هم داریم.

  2. Avatar افشین بهداروند گفت:

   سلام یک موضوع دیگر
   در همچین حالتی اورجت و اوربایت مهم نیست دیگه ؟
   چون دوتا دندان ندارم و باید دندانها به جلو کشیده بشن ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *