اطلاعات عمومی دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان

دندانپزشک در حال معاینه دندان های بیمار

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است به طوری که عدم رعایت آن مشکلات جدی به وجود می آورد. مسواک زدن باید به صورت اصولی انجام بگیرد و همچنین باید به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه کنید. امروزه علاوه بر مسواک زدن صحیح استفاده از نخ دندان نیز گزینه ای بسیار مهم است که خرده های مواد غذایی از بین دندان ها بیرون می آورد و مانع پوسیدگی دندان می شود.

البته اگر شما با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان باز هم از بوی بد دهان و یا سایر بیماری های دهان رنج می برید باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. زیرا در برخی از مواقع بیماری ها و بوی بد دهان تنها به عدم رعایت بهداشت دهانی مربوط نمی شود. بلکه داشتن برخی بیماری ها به بروز چنین مشکلاتی منجر می شود که دندانپزشک به آسانی می تواند آن را شناسایی کرده و درمان مناسب را پیش بگیرد. حتی گاهی اوقات اگر مسواک زدن به طور صحیح صورت نگیرد نیز ممکن است مشکلات و بیماری هایی را منجر گردد.

خانمی در حال مسواک زدن برای رعایت بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان

 برای رعایت بهداشت دندان از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. هرگز مواد غذایی سرد و گرم را بلافاصله پشت سر هم مصرف نکنید. در صورت بروز آفت های دهانی یا هرگونه زخم در دهان اگر در کوتاه مدت با استفاده از شوینده ی دهان در منزل موفق به مهار آن نشدید، حتما با دندانپزشک خود در ارتباط باشید. زیرا در برخی مواقع ممکن است عدم رسیدگی در زمان مناسب به تشدید علائم آن منجر شود .

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است که زیبایی دندان و همچنین سلامت شما را تضمین می کند. مسواک و نخ دندان دو عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان می باشد که باید به طور روزانه به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد . با رعایت نکات ساده روزانه و به طور پیوسته می توانید از پوسیده شدن دندان ها و از بین رفتن آن ها جلوگیری کنید این امر در نهایت می تواند از هزینه های سنگین درمان پوسیدگی های دندان جلوگیری کند. با بهداشت دهان و دندان روزانه از هزینه های دندانپزشکی و درمان بیماری های مربوط به دندان در امان باشید

توصیه های مهم در رابطه با بهداشت دهان و دندان

در این بخش توصیه های مهمی در رابطه با بهداشت دهان و دندان مطرح خواهیم کرد که شما را در داشتن دندان های سالم کمک می کند.‌

روزانه حداقل باید سه بار دندان ها را بعد از صرف وعده ی غذایی مسواک بزنید بهترین زمان برای مسواک زدن حداکثر ۲۰ دقیقه بعد از صرف وعده ی غذایی است. اگر بستنی و یا خوراکی های حاوی شیرینی مصرف کرده اید حتما بلافاصله مسواک بزنید و یا حداقل با آب یا دهانشویه شستشو دهید. زیرا قند موجود در چنین خوراکی هایی به شدت به دندان آسیب می زند.

برای بهداشت دهان و دندان حتما قبل از خواب مسواک بزنید این امر بسیار مهمی است زیرا در طول شب که دهان بسته است میکروب ها فرصت بیشتری خواهند داشت که دندان را از بین ببرند. توجه کنید از خمیردندان های گوناگونی استفاده کنید زیرا در این حالت میکروب ها مقاومت خود را در برابر خمیردندان جدید از دست می دهند.

مسواک و خمیر دندان در کنار دندان انسان

برای بهداشت دهان و دندان حتی اگر به خمیر دندان دسترسی نداشته باشید از آب و نمک نیز می توانید استفاده کنید. در بسیاری از موارد استفاده از آب و نمک به عنوان خمیر دندان سبب سفید شدن دندان می شود و همچنین میکروب ها را به طور کلی از بین می برد.

نکته مهم دیگر مراجعه سالانه به یک متخصص دندانپزشک است. حتی اگر مشکلی با دندان های خود ندارید مراجعه سالانه به دندانپزشک را فراموش نکنید.

سلامت دهان و دندان در دوران ارتودنسی

زمانی که در دوره ارتودنسی هستید در آینه نگاهی به وضعیت دهان خود کنید، با کمی دقت متوجه می شوید که براکت ها یا سیم های ارتودنسی تعداد زیادی منفذ و فرورفتگی دارند که ممکن است غذا ها و هم چنین باکتری های مضر در آنها محبوس شوند که این مسئله باعث به وجود آمدن پوسیدگی دندان ها، بیماری های لثه با ریسک بالاتری نسبت به قبل میشود. بنابراین باید توجه ویژه ای به رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی و هم چنین رژیم غذاییتان داشته باشید زیرا در این دوران دندان ها و لثه حساس تر هستند. همواره سعی کنید نکات مهم را از متخصص ارتودنسی خود بپرسید.

اگر از مینای دندانها و براکت ها در دوران ارتودنسی به خوبی مراقبت نکنید ممکن است باعث ایجاد خرابی ها و مشکلات طولانی مدت برای دندان ها شود که حتی بعد از اتمام دوره ارتودنسی نیز با آنها درگیر باشید. ناحیه مینای دندان در صورت مراقبت نادرست مواد معدنی ضروری را از دست می دهد و در این شرایط اولین مرحله ی خرابی دندان آغاز میشود و لکه های سفید ناخوشایندی به جا میگذارد و در مراحل پیشرفته تر این خرابی ممکن است باعث تورم و خون ریزی لثه شود. با این حال اگر پوسیدگی دندان ها و همچنین خون ریزی لثه خفیف باشد می توانید با گرفتن راهکار های لازم از متخصص ارتودنسی خود و مراقبت های ویژه تر و همچنین رعایت یک رژیم غذایی خاص آن ها را برطرف کنید. اما اگر این مشکلات حل نشده باقی بماند در طولانی مدت مشکلات بزرگ تر و جدی تری را به وجود می آورد.

اهمیت تغذیه مناسب در بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی

متخصص ارتودنسی شما حتما به شما آموزش خواهد داد که مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی شکر هستند و مصرف نوشیدنی های شیرین باعث پوسیدگی دندان می شود. همچنین خوردن مواد نشاسته دار مانند سیب زمینی سرخ کرده و برنج نیز مدت طولانی ای به دندان می چسبند و باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. اما نگرانی بیشتری راجع به نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه (رژیمی و معمولی)، نوشیدنی های ورزشی و آبمیوه ها وجود دارد که اگر به طور مداوم و یا مقدار زیادی از آنها در یک بازه ی زمانی مصرف شوند میتواند باعث ریزش مینای دندان شود.

مواد غذایی خرد شده در دو بشقاب

بزاق دهان یکی از عوامل موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها است. برای کمک به رعایت بهداشت دهان و دندان خود می توانید از عملکرد بزاق نیز کمک بگیرید. برای این که بزاق کار خود را به درستی انجام دهد باید به آن فرصت دهید تا ترکیبات اسیدی را از دهان خارج کند. برای این منظور بهتر است عادت های غذایی خود را تغییر داده و تعداد وعده های غذایی را در فواصل طولانی تری تنظیم کنید. در دوره های درمان عادی توصیه می شود که، وعده های غذایی را به این صورت تنظیم کنیدکه سه وعده ی اصلی و دو میان وعده در طول روز حتما مصرف کنید. همچنین مقدار زیادی آب نیز بعد از هر وعده غذایی بنوشید. این توصیه ها به این منظور است که هم فرصت مناسب برای هضم و پاکسازی دهان در اختیار بزاق قرار گیرد و هم بدن در این دوره ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را کسب کند.

سوالات متداول بهداشت دهان و دندان

1- چه نکاتی را برای بهداشت دهان و دندان باید رعایت کرد؟

مهمترین و اصلی ترین نکته در بهداشت دهان، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می باشد و استفاده از دهانشویه نیز در تمیز نگهداشتن دندانها و لثه ها نقش مهمی دارد. دهانشویه بهتر است روزی یکبار بعد از مسواک زدن و نخ کشیدن و پیش از خوابیدن انجام گیرد.

2- نقش دهانشویه در بهداشت دهان و دندان چیست؟

دهانشویه ضدعفونی کننده می تواند برای التهاب و ترمیم لثه ها، بسیار مفید باشد. زیرا ذرات غذایی باقی مانده را از بین می برند و به لثه و مخاط دهانی اجازه می دهند تا روند طبیعی بهبودی را طی کند.

3- آیا مراجعه منظم به دندانپزشک در بهداشت دهان و دندان تاثیری دارد؟

بله، باید به طور منظم هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا چکاپ دندان جهت پوسیدگی دندان و بیماری لثه انجام شود.

4- رژیم غذایی در بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی چه نقش دارد؟

مواد غذایی سفت مانند آجیل، بلال، ذرت بو داده، خوراکی های چسبنده مانند آدامس، گز و تافی نباید استفاده شود. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را قطعه قطعه کرده و سپس میل کرد. مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها پوسیدگی دندانها را بالا می برد.

5- چرا برای بهداشت بهتر لازم است از دهانشویه های های حاوی فلوراید استفاده کرد؟

فلوراید موجود در این دهانشویه‌ها روی سطوح دندان‌ها نشسته و از پوسیدگی‌ دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

32 دیدگاه برای “بهداشت دهان و دندان

 1. Avatar المیرا گفت:

  سلام آقای دکتر اگر دهانشویه در دسترس نبود چیکار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت دسترس نبودن دهانشویه می توانید از محلول آب و نمک استفاده کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک غرغره با آب نمک

 2. Avatar افسانه گفت:

  سلام آقای دکتر مزایای دهانشویه فلوراید برای رعایت بهداشت دهان و دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. فلوراید موجود در این دهانشویه‌ ها روی سطوح دندان‌ ها نشسته و از پوسیدگی‌ دندان‌ ها جلوگیری خواهد کرد.

 3. Avatar رایکا ساعتی گفت:

  سلام آقای دکتر چه نکته ای در بهداشت دهان و دندان مهم است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بسیار مهم و ضروری است و استفاده از دهانشویه نیز در تمیز نگهداشتن دندان ها و لثه ها نقش موثری دارد.

 4. Avatar مانی گفت:

  سلام آقای دکتر چرا در طول درمان ارتودنسی مراقبت دندان اهمیت دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهداشت دهان و دندان باید همیشه رعایت شود اما در طول دوره ارتودنسی اهمیت بیشتر است. براکت ها یا سیم های ارتودنسی تعداد زیادی منفذ و فرورفتگی دارند که ممکن است غذا ها و هم چنین باکتری های مضر در آنها محبوس شوند که این مسئله باعث به وجود آمدن پوسیدگی دندان ها، بیماری های لثه با ریسک بالاتری نسبت به قبل میشود.

 5. Avatar رضا صادق کلام گفت:

  دندان پوسیده رو هم باید مسواک کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بسلام. همیشه باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود و مسواک زده شود. اما اگر دندان پوسیده دارید باید اقدام به درمان کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک راههای جلوگیری از پوسیدگی دندان

 6. Avatar آرتین گفت:

  سلام آقای دکتر سلامت دندان ها مهمتره یا زیبایی دندان ها

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درمان دندان ها در درمان ارتودنسی خودبخود زیبایی در دندان ها را نیز بهمراه دارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی درمان است یا زیبایی

 7. Avatar ضیا گفت:

  سلام آقای دکتر دندان پوسیده شده رو هم باید مسواک کرد یا اگر مسواک کنیم خرابتر میشود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید مراقبت و رعایت بهداشت و دهان و دندان همیشه انجام شود. با مراجعه به دندانپزشک پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی پر می گردد.

 8. Avatar آرشام گفت:

  سلام آقای دکتر آب نمک مهمتر است یا مسواک و خمیردندان ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید ابتدا دندان های خود را شسته و خوب مسواک کرده و پس از تمیز کردن لا به لای آن ها با نخ دندان سپس با غرغره کردن آب نمک محیط دهان و گلوی خود را ضدعفونی کنید. استفاده مرتب و روزانه از آب نمک توصیه نمی شود و بهتر است دو تا سه بار در هفته استفاده شود.

 9. Avatar رضا صادقکلام گفت:

  سلام آقای دکتر اگر مرتب به بهداشت دهان و دندان برسیم لثه ها صورتی رنگ می شوند ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اولین اقدام برای داشتن لثه سالم مراقبت های بهداشت دهان و دندان است. شش ماه یکبار جهت معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 10. Avatar رادین گفت:

  سلام آقای دکتر حتی اگر هیچ دندانی نداشته باشیم هم بهداشت دهان اهمیتی دارد؟
  یک سوال دیگه اگر هیچ دندانی نداشته باشیم باز هم التهاب لثه رو تجربه خواهیم کرد؟

  یک سوال دیگه آقای دکتر چرا من هر چی سوال برای شما مینویسم اصلن پرسش من و جواب شما تویه لیست نمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. همواره بهداشت دهان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 11. Avatar شانیا گفت:

  سلام. چگونه از ایحاد پلاک روی دندان های ارتودنسی شده جلوگیری کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان های خود را به طور منظم، دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید به ترمیم آسیب مینای دندان کمک می کند. از مسواک بین دندانی استفاده کنید. نخ دندان بکشید. از دهانشویه استفاده نمایید. از سیگار کشیدن اجتناب کنید.

 12. Avatar سیدمحمّدحسین موسوی گفت:

  با عرض سلام و آرزوی موفّقیت
  بسیاری از مطالب سایت شما را خواندم و بسیاربسیار آموختم. علاوه‌بر این‌که حتماً دندان‌پزشک حاذقی هستید، در نوشتن نیز قلم بسیار روان، و بیان بسیار روشنی دارید؛ به‌گونه‌ای که دلم نیامد بدون تشکّر سایت را ترک کنم. از حوصلۀ شما در پاسخ‌گویی به تک‌تک سوالات نیز بسیار لذّت بردم. خداوند نگهدار شما باشد و همانندان شما را بسیار کند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام جناب آقای موسوی عزیز، ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید و کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان آرزومندم.

   1. Avatar راشد گفت:

    سلام آقای دکتر من پنج دندانم از جلو خراب شده باید چیکار کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود تا تشخیص مناسب برای درمان انجام پذیرد.

 13. Avatar نرگس گفت:

  سلام خواهر من ده سالشه دهنش خیلی بو میده مرتب مسواک میزنه دندوناشم کاملا سالمن میشه راهنمایی کنید دلیلش چی می‌تونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه مشکل لوزه داشته باشد باید معاینه شود.

 14. Avatar سجاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر یکی از دندون های فک خراب شده وبا مسکن درد انچنانی ندارم اما بعضی موقعها یه درد کمی میگیره واحساس میکنم درناحیه سر وبالای گوشم درد میگیره علت چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد بهتر است زودتر اقدام به درمان و عصب کشی دندان بپردازید.

 15. Avatar عباسی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید برای دندون هایی ک ارتودنسی هستش باید موقع مسواک زدن از خمیر دندان استفاده کرد؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله برای اطلاعات بیشتر به مطلب مسواک زدن در دوران ارتودنسی ثابت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *