پروتز دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی

کاشت دندان از طریق ایمپلنت دندان باعث شده تا هزاران بیمار دندانپزشکی با وجود دندانهای آسیب دیده و از دست رفته، شهامت لازم برای صحبت کردن، لبخند زدن و خندیدن در جمع پیدا کنند. آنها اعتماد به نفس خود را برای خوردن غذا در حضور دوستان و خانواده دوباره به دست می آورند و این به دلیل کاشت ایمپلنت دندان است. این یک روش نوین در دندانپزشکی زیبایی است، که توسط متخصصان این رشته انجام می شود. هرچند که توصیه می شود قبل از اقدام به انجام عمل ایمپلنت دندان به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه کنید تا موقعیت دندان های شما را به درستی بررسی کنند. اگر به دنبال عمل ایمپلنت دندان موفق و اصولی می باشید یک متخصص ارتودنسی باتجربه می تواند با بررسی وضعیت کلی دندان های شما راهنمای موثری در این زمینه باشد.

قبل و بعد ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟

پس از مشاوره، جراح دندانپزشک محلی را که برای کاشت ایمپلنت دندان در نظر گرفته شده است را بررسی می کند. سپس آزمایشات تصویربرداری دندان (عکس برداری با اشعه ایکس، فیلم پانوراما و یا سی تی اسکن ) را نیز انجام می دهد. سپس کیفیت و کمیت استخوان فک ارزیابی می شود، تا مشخص شود آیا استخوان بیشتری در محل مورد نیاز است یا خیر. گاهی استخوان فک از ضخامت کافی برای انجام پیوند به استخوان و انجام ایمپلنت دندان برخوردار نیست، یا بسیار نرم است، به همین دلیل ممکن است قبل از انجام ایمپلنت دندان بیمار به پیوند استخوان فک نیاز داشته باشد.

پیوند استخوان فک به روش های مختلفی انجام می شود. گاهی ممکن است از استخوان طبیعی دندان های دیگر یا از مواد مصنوعی برای جایگزینی استخوان از دست رفته فک استفاده شود. وقتی مشخص شد که می توان ایمپلنت دندان را در محل مورد نظر قرار داد، بیمار برای اقدامات جراحی کاشت دندان با ایمپلنت آماده می شود. معمولاً از بی حس کننده موضعی برای کاهش اضطراب و ناراحتی بیمار استفاده می شود.  مراحل بعدی کاشت ایمپلنت دندان به صورت زیر است:

 • قرار دادن پایه های فلزی در استخوان فک و هر جایی که دندان از دست رفته، وجود داشته باشد. این کار از طریق برش هایی روی لثه انجام می شود. این برش ها برای قرار دادن بست فلزی یا مینی اسکرو در دهان می باشند.
 • در مرحله دوم اتصال پست های کوچک تیتانیوم به پایه های فلزی تعبیه شده انجام می شود. تیتانیوم با استخوان فک پیوند خورده و راحت تر جذب می‌شود.
 • سرانجام دندان های مصنوعی، از طریق یک قالب فلزی یا پیچ به ایمپلنت متصل می‌شوند. دندان های مصنوعی به شکل پروتز هستند. پروتز از طریق پیچ به ایمپلنت دندان متصل می شود.

دندانپزشک در حال آموزش دادن مراقبت از ایمپلنت به بیمار

مزایای ایمپلنت دندان

در اینجا به سه مزیت اصلی ایمپلنت دندان یعنی ماندگاری، راحتی و زیبایی ظاهری اشاره می کنیم.

ماندگاری ایمپلنت دندان

ساختار استخوان فک در هر جایی از دندان که از بین می رود، شروع به ساییدگی می کند و این می تواند منجر به مشکلات واقعی در ساختار صورت و تراز فک شود. پروتزهای دندانی (دندان مصنوعی) به سادگی این مشکل را حل نمی کنند،  زیرا فقط در بالای لثه قرار می گیرند. ایمپلنت های دندان با کاشت پایه های فلزی در استخوان، مشکل از دست رفتن استخوان را برطرف می کنند. با گذشت زمان، این پایه های فلزی شروع به پیوند با استخوان می کنند و یک پایه محکم برای ساختار صورت، تراز فک و دندان های مصنوعی ایجاد می نمایند. ایمپلنت ها معمولاً با حفظ یکپارچگی ساختار استخوان برای مدت زمان طولانی قابل استفاده هستند و ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر روش های کاشت دندان دارند.

راحتی ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها به میله های تیتانیوم کوچک که در استخوان فک زیر لثه کاشته شده اند، متصل می گردند. این باعث می شود که ایمپلنت دندان مانند دندان های واقعی احساس شود. احساس طبیعی ایمپلنت دندان موجب می شود که غذا خوردن راحت تر و  آسانتر باشد و همچنین منجر به اعتماد به نفس بیشتری در بیمار می شود.

حفظ ظاهر طبیعی دندان با ایمپلنت دندان

از آنجا که ایمپلنت دندان به میله های کاشته شده در لثه ها متصل می شوند، دندان های مصنوعی کاملاً واقعی و طبیعی به نظر می رسند.

دندانپزشک در حال گذاشتن تاج ایمپلنت بر روی پین ایمپلنت

زمان بهبودی و مراقبت های بعد از ایمپلنت

زمان بهبودی بعد از ایمپلنت دندان بستگی زیادی به کیفیت استخوان های فک دارد. زمان بهبودی معمولاً بین دو تا شش ماه است. در این مدت، ایمپلنت با استخوان ادغام می شود. بعد از عمل ایمپلنت دندان از وارد آوردن هرگونه فشار بر روی ایمپلنت دندان تا هنگام بهبودی کامل خودداری کنید. برای بررسی محل جراحی و اطمینان از عدم وجود عفونت باید مرتب به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

بعد از انجام جراحی ایمپلنت دندان ممکن است در صورت و لثه خود احساس تورم، درد یا کبودی داشته باشید. در این مواقع دندانپزشک داروهای ضد درد یا انواع آنتی بیوتیک ها را متناسب با شرایط جسمی شما تجویز می کند. تا چند روز بنا به تشخیص جراحی شما باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. توصیه می شود  تا بهبودی محل جراحی از غذاهای نرم، مانند سوپ سبک استفاده کنید.

سوالات متداول ایمپلنت دندان

1-آیا همزمان با کشیدن دندان می توان در همان جلسه ایمپلنت کرد؟

بله، اما این تصمیم گیری به عوامل زیادی از جمله وضعیت لثه، وجود کیست، وجود عفونت در دندان کشیده شده، وجود عفونت در ناحیه، میزان استخوان باقیمانده و غیره  بستگی دارد. بهتر است تصمیم نهایی به متخصص واگذار شود.

2-طول دوره ی درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

بسته به شرایط بیمار،ناحیه ی قراردهی ایمپلنت، کیفیت و میزان استخوان باقیمانده و شرایط سیستمیک بیمار دارد اما این زمان حداقل سه ماه می باشد. در شرایطی که جراحی های بازسازی مثل سینوس لیفت انجام می شود، در صورت قرار دهی همزمان ایمپلنت دندان این دوره حدا قل ۵ ماه و در صورت قرار دهی مراحله ای ۸ماه خواهد بود.

3-ایمپلنت دندان بدون جراحی چیست؟

اساس ایمپلنت، جراحی و برش کوچکی است که از طریق آن به استخوان دسترسی پیدا میشود اما روشی نیز وجود دارد که بدون برش و کنار زدن بافت نرم و تنها با پانچ لثه و از طریق آن کاشت می شود. اما این مورد امروزه بیش تر جنبه تبلیغات یافته است. که دارای مزایا و معایبی است.

4-آیا گذاشتن ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد؟

افرادی که فک آنان بطور کامل رشد کرده است، می توانند ایمپلنت دندان دریافت کنند. به طور کلی برای افراد بالای 18 سال امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد.

5-آیا ممکن است ایمپلنت دندان دچار پوسیدگی و خرابی شود؟

خیر، ایمپلنت دندان از جنس فلز است و پوسیده نمی شود. با این حال باید به بهداشت و رسیدگی آن اهمیت بسیار زیادی داد شود. ایمپلنت در اثر عدم رعایت بهداشت فک و دندان دچار التهاب لثه، تحلیل و عفونت استخوان می شود. و بعد از مدتی لق می گردد و از دهان خارج می شود .

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “ایمپلنت دندان

 1. Avatar نیما لشگری گفت:

  با دورد بر شما، دندان های پنجم و ششم بالا را حدود بیست سال قبل عصب کشی کرده بودم. از چند روز پیش دندان پنجم آبسه کرد و وقتی پیش متخصص ریشه رفتم بعد از عکس گرفتن گفت در ناحیه بین دندان ۵ و ۶ عفونت وجود داره و بهترین کار کشیدن هر دو دندان و ایمپلنت کردن است و برای یک هفته آنتی بیوتیک تجویز کرد و گفت به متخصص مراجعه کنم. پرسش ام اینه که آیا به محض تمام شدن آنتی بیوتیک (چه آبسه از بین رفته باشه یا نه) باید هر دو دندان را بکشم و ایا باید بلافاصله ایمپلنت کنم یا به فاصله چند ماه؟ از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از معاینه مشخص می شود. بعد از کشیدن دندان می توان پایه ایمپلنت را گذاشت ولی اگر هنوز عفونت وجود داشته باشد سه ماه بعد از کشیدن دندان پایه ایمپلنت دندان گذاشته می شود. اگر نیاز باشد پودر استخوان هم استفاده می شود.

 2. Avatar زهرا گفت:

  سلام جناب دکتر من بدلیل تحلیل لثه مجبور شدم همه دندان هایم رابکشم وفعلا پول ایمپلنت را ندارم مقداری از استخوان فک بالایم از بین رفته وفعلا تا 6سال دیگه که بخوام ایمپلینت انجام بدم دو تا گزینه دارم یکی دندان مصنوعی ویااوردنچر من نمیدانم تا 6سال دیگه که مجبورم از این ها استفاده کنم کدوم بهتره کدام کمتر به استخوان فکم آسیب میزنه؟واینکه اگر اوردنچر انجام بدم ایا بعدا امکان برداشت ان وانجام ایمپلنت وجود داره؟اصلا میشه بعد 6سال ایمپلنت انجام داد بعد از استفاده از اینها

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص پروتز مراجعه نمایید. در حین معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک همه چیز درباره تحلیل لثه و فک

 3. Avatar نوید گفت:

  خیلی ممنون، و تشکر از شما آقای دکتر بابت اینکه به سوالات پاسخ میدهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آقای علیزاده عزیز، بابت توجه شما به سایت سپاسگزارم. موفق و تندرست باشید.

 4. Avatar نوید گفت:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر، من دندانهای عقبی (پشتی) ام 3 تا به طور کامل از بین رفته اند و 4 تا هم پوسیده اند، مجموعا 7 مورد دندان. سوال اینکه آیا این دندانها را میتوان ایمپلنت دیجیتال کرد و به طور متوسط چقدر هزینه خواهد داشت. سن من 29 سال و پسر هستم. با تشکر از شما و سایت خوبتان.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان ها قابل ایمپلنت شدن هستند. باید به یک متخصص مراجعه شود. هزینه درمان هر واحد ایمپلنت بستگی به نوع تولید در چه کارخانه ای است متفاوت است. در مطب بنده درمان ارتودنسی انجام می شود برای داشتن هزینه ایمپلنت باید به متخصص پروتز یا مطبی که کار ایمپلنت را انجام می دهد مراجعه کنید. ممنون از توچه شما به سایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *