پروتز دندان

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی

اگر شما یک یا چند دندان را از دست داده باشید و یا کاملاً بدون دندان باشید می توانید به منظور جایگزینی دندانهای ازدست رفته از ایمپلنت دندانی استفاده نمایید. ایمپلنت دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود.
از مزایای ایمپلنت دندانی این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و در نتیجه هیچگونه آسیبب به سایر دندانها وارد نمی سازد. ایمپلنت دندانی به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

قبل و بعد ایمپلنت دندانی

جنس ایمپلنت دندانی چیست؟

جنس ایمپلنت دندانی معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیک هایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند. در حال حاضر ایمپلنت ها از فلز تایتانیوم ساخته می شوند.

طول مدت جراحی ایمپلنت دندانی چقدر است؟

این زمان بسته به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود. مدت زمان بهبود پس از جراحی نیز به سرعت ترمیم بافتهای فرد بستگی دارد، هرچند با پیشرفت تکنولوژی این مدت زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود 2-3 ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت پروتز (تاج دندان) را آغاز کرد.

میزان موفقیت ایمپلنت دندانی چقدر است؟

در صد موفقیت انجام ایمپلنت دندانی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی 95% گزارش شده است.

چگونه باید از ایمپلنت دندانی مراقبت کرد؟

سلامت بدن شما در میزان موفقیت ایمپلنت دندانی موثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت دندانی به شمار می رود. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل 2 بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است که دندانپزشک شما نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت دندانی را به شما آموزش خواهد داد. برای اطمینان از سلامت لثه ها حداقل 4 بار در سال برای بررسی بافت لثه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

به طور خلاصه ايمپلنت دندانی در موارد زير کاربرد دارد :

 1. جايگزين کردن يک و يا تعدادي از دندانها بدون درگير کردن دندانهاي مجاور
 2. مي توان ازايمپلنت دندانی به عنوان پايه بريج در انتهاي قوس دنداني استفاده کرد تا ديگر مجبور نباشيد از پروتز متحرک استفاده کنيد
 3. و در مواردي که کل دندانها را نداشته باشيد و امکان استفاده از تعداد زياد ايمپلنت موجود نباشد، مي توان با قرار دادن ايمپلنت از آنها به عنوان پايه دست دندان استفاده کرد تا ديگر دست دندان شما در دهانتان جابه جا نشود و احساس راحتي بيشتري داشته باشيد.
 4. مزاياي استفاده از ايمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و يا پروتز ثابت (بريج)
 5. ازهر زاويه اي که شما به اين موضوع بنگريد، ايمپلنت دندانی بهترين انتخاب براي جايگزيني دندانهاي از دست رفته شما است.
 6. زيبايي : ايمپلنت کاملا شبيه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائيکه با استخوان فک درگير مي شود، مانع از تحليل استخوان و لثه مي شود که در سايه روشهاي قبلي ( دست دندان و يا بريج) از عوارض اين درمان ها مي باشد. به هر حال کسي متوجه نخواهد شد که شما يک دندان جايگزين داريد.
 7. حفظ ساختمان دندانهاي مجاور: در اين روش دندانهاي مجاور تراشيده نمي شوند و دچار پوسيدگي هاي بعدي نخواهند شد.
 8. اعتماد به نفس : به طور يقين با استفاده از ايمپلنت دندانی احساس بهتري نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان داريد.
 9. قابل اعتماد : درصد موفقيت ايمپلنت هاي دنداني بسيار بالا است، و بهترين انتخاب براي جايگزيني دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهاي خلاف واقع گذشته در اين رابطه، درصد موفقيت ايمپلنت دندانی نسبت به ساير روشهاي جايگزيني دندان، بسيار بالاتر است و از آنجا که بدنه ايمپلنت دندانی از تايتانيوم خالص ساخته مي شود، واکنشي بصورت رد پيوند وجود نخواهد داشت.

چطور از ایمپلنت دندانی مراقبت کنیم

آيا پس از قراردهي ايمپلنت دندانی عوارضي وجود دارد :

از آنجا که بدنه ايمپلنت (Fixture) ) از فلز تايتانيوم خالص ساخته مي شود، مشکل رد پيوند نخواهيم داشت ، اما در صورتيکه ارزيابي پيش از عمل که شامل موارد زير مي شود به طور دقيق انجام نگيرد مي تواند درصد موفقيت را پايين بياورد.

 • بيماري هاي عفوني که باعث ضعف سيستم ايمني شوند.
 • ديابت کنترل نشده
 • سيگاري بودن فرد
 • ناکافي بودن ميزان استخوان (در اين مورد مي توان ابتدا اقدام به پيوند استخوان کرد و سپس درمان ايمپلنت را شروع کرد)
 • بيماري پريودنتال و لثه (در اين موارد ابتدا بايد بيماري لثه درمان شود)

رادیوگرافی در ایمپلنت دندانی، اهداف رادیوگرافی

اهداف رادیوگرافی کسب اطلاعات لازم از کمیت، کیفیت و زاویه استخوان، رابطه بین ساختما نهای آناتومیک وایمپلنت دندانی و وجود ضایعات احتمالی در نقاط جراحی است. فاز دوم زمان جراحی انجام می شود ( Surgical and interventional implant imaging ) که جهت ارزیابی نقاط جراحی در زمان کاشت ایمپلنت دندانی و یا درست پس از آن صورت می گیرد. فاز سوم پس از درمان پروتز انجام می شود (postprosthetic implant imaging)

مراحل انجام ایمپلنت دندانی

جراحی ایمپلنت دندانی به روش دو مرحله ایTwo Stage Procedure

این روش نیازمند دو پروسه جراحی می باشد:

 1. پروسه اول جراحی: بدنه ایمپلنت دندانیFixture در داخل استخوان کارگذاشته می شود و بطور کامل توسط فلپ )موکوپریوستال( که از قبل زده شده بود پوشیده می شود به اصطلاح کلی ایمپلنت دندانی در مرحله اول در زیر بافت نرممدفون می گردد.
 2. پروسه دوم جراحی: در این مرحله Cover screw را که در مرحله اول بروی fixture بسته شده بود و توسط فلپ پوشیده شده بود مجددا با زدن فلپ کاور خارج می کنیم و Healing abutment قرار داده و فلپ را اطراف Healing abutment بخیه میزینم.

مزایای این روش این است که پروسه ترمیم استخوان بدون حضور هیچ نیرویی بر بدنه ایمپلنت دندانی تا زمان انجام ترمیم شکل می گیرد.

مشکلات بعد از ایمپلنت دندانی

جراحی ایمپلنت دندانی به روش تک مرحله ای Single Stage Procedure

این روش فقط نیازمند یک مرحله جراحی می باشد.

همانند روش دو مرحله ای کنار زدن فلپ دید و دسترسی کافی ومستقیم به استخوان فراهم میگردد.در این روش Perimucosal Extention element PME کمی بالاتر از کرست استخوان قرار داده می شود.

مزیت ها:

 1. بالغ شدن بافت نرم همزمان با بافت سخت
 2. عدم نیاز به جراحی مرحله دوم

جراحی ایمپلنت دندانی به روش تک مرحله ای مستقیم) بدون فلپ (Flapless Procedure

در این روش بافت نرم کرستال کنار زده نمیشود ولی به جای آن استوانه هایی از بافت کراتینیزه به اندازه قطر Crest modyle ایمپلنت دندانی از روی استخوان کرستال برداشته می شود بنابراین در این روش نیازی به بخیه نیست. اما یکی از مهمترین عیب و مشکل این روش، عدم توانایی جراح در تخمین حجم استخوان قبل از استئوتومی یا هنگام جایگذاری ایمپلنت دندانی می باشد. پس امری بدیهی به نظر می رسد که جراح فقط زمانی که بیمار عرض استخوان بیشتر از 8 میلی متر و لثه کراتینیزه کافی را دارا می باشد مجاز به استفاده از این روش است.

خلاصه ومروری بر جراحی ایمپلنت دندانی

جراحی ایمپلنت دندانی می تواند تحت بی حسی موضعی یا بی حسی بلاک انجام پذیرد و در جراحی های وسیع ایمپلنت دندانی نیاز به بیهوشی کلی می باشد. سطح پوست اطراف دهان و لب بیمار باید قبل از شروع جراحی توسط بتادین ضد عفونی شده و بیمار به مدت 2 دقیقه دهان خود را با دهان شویه کلروهگزدین بشوید. برای بیمارانی که دارای اضطراب و نگرانی شدیدی هستند، استفاده از پروتکل ضد اضطراب جراحی الزامی بوده و می توان از Benzodiazepine 5mg در شب قبل از جراحی و یک ساعت قبل از عمل استفاده نمود. همچنین در بیمارانی که نیاز به پروفیلاکسی آنتی بیوتیک دارند قبل از جراحی های ایمپلنت دندانی می بایست بر طبق پروتکل استاندارد، پروفیلاکسی آنتی بیوتیک انجام پذیرد.

میزان درد در کاشت دندان

از آنجایی که ایمپلنت دندانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در حین عمل درد نخواهد داشت اما پس از جراحی ایمپلنت دندانی بستگی به مدت زمان عمل ایمپلنت دندانی و کیفیت استخوان و واکنش بافتی بیمار مقداری درد و تورم قابل پیش بینی است که با تجویز دارو قبل و بعد از جراحی ایمپلنت دندانی به حداقل میرسد.

هزینه انجام ایمپلنت دندانی

در این خصوص باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در بسیاری موارد این مبلغ با هزینه روشهای درمانی سنتی تفاوت چندانی نخواهد داشت.

سوالات متداول ایمپلنت دندانی

1-آیا همزمان با کشیدن دندان می توان در همان جلسه ایمپلنت کرد؟

بله، اما این تصمیم گیری به عوامل زیادی از جمله وضعیت لثه، وجود کیست، وجود عفونت در دندان کشیده شده، وجود عفونت در ناحیه، میزان استخوان باقیمانده و غیره  بستگی دارد. بهتر است تصمیم نهایی به متخصص واگذار شود.

2-طول دوره ی درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

بسته به شرایط بیمار،ناحیه ی قراردهی ایمپلنت، کیفیت و میزان استخوان باقیمانده و شرایط سیستمیک بیمار دارد اما این زمان حداقل سه ماه می باشد. در شرایطی که جراحی های بازسازی مثل سینوس لیفت انجام می شود، در صورت قرار دهی همزمان ایمپلنت دندانی این دوره حدا قل ۵ ماه و در صورت قرار دهی مراحله ای ۸ماه خواهد بود.

3-ایمپلنت دندان بدون جراحی چیست؟

اساس ایمپلنت، جراحی و برش کوچکی است که از طریق آن به استخوان دسترسی پیدا میشود اما روشی نیز وجود دارد که بدون برش و کنار زدن بافت نرم و تنها با پانچ لثه و از طریق آن کاشت می شود. اما این مورد امروزه بیش تر جنبه تبلیغات یافته است. که دارای مزایا و معایبی است.

4-آیا گذاشتن ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد؟

افرادی که فک آنان بطور کامل رشد کرده است، می توانند ایمپلنت دندانی دریافت کنند. به طور کلی برای افراد بالای 18 سال امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد.

5-آیا ممکن است ایمپلنت دندان دچار پوسیدگی و خرابی شود؟

خیر، ایمپلنت دندانی از جنس فلز است و پوسیده نمی شود. با این حال باید به بهداشت و رسیدگی آن اهمیت بسیار زیادی داد شود. ایمپلنت در اثر عدم رعایت بهداشت فک و دندان دچار التهاب لثه، تحلیل و عفونت استخوان می شود. و بعد از مدتی لق می گردد و از دهان خارج می شود .

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “ایمپلنت دندانی

 1. Avatar نوید گفت:

  خیلی ممنون، و تشکر از شما آقای دکتر بابت اینکه به سوالات پاسخ میدهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آقای علیزاده عزیز، بابت توجه شما به سایت سپاسگزارم. موفق و تندرست باشید.

 2. Avatar نوید گفت:

  با سلام خدمت شما آقای دکتر، من دندانهای عقبی (پشتی) ام 3 تا به طور کامل از بین رفته اند و 4 تا هم پوسیده اند، مجموعا 7 مورد دندان. سوال اینکه آیا این دندانها را میتوان ایمپلنت دیجیتال کرد و به طور متوسط چقدر هزینه خواهد داشت. سن من 29 سال و پسر هستم. با تشکر از شما و سایت خوبتان.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان ها قابل ایمپلنت شدن هستند. باید به یک متخصص مراجعه شود. هزینه درمان هر واحد ایمپلنت بستگی به نوع تولید در چه کارخانه ای است متفاوت است. در مطب بنده درمان ارتودنسی انجام می شود برای داشتن هزینه ایمپلنت باید به متخصص پروتز یا مطبی که کار ایمپلنت را انجام می دهد مراجعه کنید. ممنون از توچه شما به سایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *