ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است ک می توانید آن را از دهان خود خارج کنید. زیرا این دستگاه ارتودنسی به دندان های شما چسبانده نمی شود. آنها طوری طراحی شده اند که متناسب با سایز دهان شما باشد و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می کند. توجه کنید که متخصص ارتودنسی شما برنامه درمان ارتودنسی شما را طرح ریزی می کند و اوست که در نهایت درباره استفاده از ارتودنسی متحرک در درمان ارتودنسی شما تصمیم می گیرد.

دستگاه های ارتودنسی متحر به طور معمول به دو دسته تقسیم می شوند. گروه اول متناسب با حرکت های ساده دندانی می باشد. دومین گروه از دستگاه های ارتودنسی متحرک برای حرکت دادن فکین (مندیبل و ماگزیلا) یا همان فک بالا و پایین متناسب است.

مراحل ارتودنسی متحرک

این دستگاه ها بدین منظور طراحی شده اند که نیروی معینی را با کمک فنرها و پیچ ها و دیگر اجزای مکانیکی خود به دندان ها و یا فکین وارد کنند.

دقت کنید که دستگاه ارتودنسی متحرک تنها برای حرکات جنبشی tipping طراحی شده اند. همچنین می توان از آنها در درمان های تخصصی تر و دشوارتر نیز استفاده کرد. تا زمانی که همچون دستگاه های ثابت ارتودنسی تاثیر درمانی خود را به جای گذارند.

مزایای دستگاه ارتودنسی متحرک

استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک به طور قابل ملاحظه نسبت به گذشته محدود گشته است. اما از جمله مزایای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای تمیز کردن می توانید آنها را دربیاورید
 • برای حرکات کوچک دندانی از دستگاه ارتودنسی ثابت گزینه راحت تری است
 • در مواقعی که دچار درد کلافه کننده یا غیر قابل تحمل می شوید می توانید به طور موقت آنها را دربیاورید
 • در مراسم ها و اتفاقات خاص می توانید از آنها استفاده نکنید
 • کمتر به چشم می آیند
 • به راحتی استفاده می شود و یک شخص عادی با آموزش های لازم می تواند به راحتی از آنها استفاده کند
 • دستگاه ارتودنسی متحرک در لابراتوار آماده می شود بنابراین زمان نشستن بیمار بر روی صندلی کوتاهتر می شود.
 • هزینه ارتودنسی متحرک بالا نیست

محدودیت های استفاده از ارتودنسی متحرک

متخصص ارتودنسی ترجیح می دهد که از بهترین دستگاه ارتودنسی برای درمان بدشکلی و ناهنجاری دندان ها و فکین استفاده کند.

تجهیزات ارتودنسی ثابت

برخی از ناهنجاری ها یا مال اکلوژن ها نیاز با ارتودنسی متحرک درمان می شوند اما برخی از آنها نیاز به ارتودنسی ثابت دارند. بنابراین در استفاده از ارتودنسی متحرک محدودیت هایی وجود دارد:

 • آنها برای ناهنجاری های ساده کاربردی اند.
 • دستگاه ارتودنسی متحرک قابلیت اصلاح ناهنجاری ها و چرخش های چندگانه را ندارد
 • بیمارانی که همکاری لازم را ندارند ممکن است در طول درمان دستگاه متحرک خود را استفاده نکنند.
 • دستگاه های بی کیفیت ارتودنسی متحرک راحت و قابل تحمل نیستند.

حرکت دندان با دستگاه ارتودنسی متحرک

سه گروه اصلی در حرکت دادن دندان با دستگاه ارتودنسی وجود دارد:

گروه اول: افزایش فضای کام یا گسترش فضای فک بالا. قسمت آکریلیکی دستگاه متحرک ارتودنسی دیگر قسمت های دستگاه از جمله آکلریک پالت و پیچ ها را در کنار هم نگه می دارد.  پیچ جک یا Jack Screw از اجزای فعال باز کردن فضای کام است.  . یک نیروی سنگین که پیچ تولید به سرعت در حال تبدیل می شود. هنگامی که پیچ جک ¼ دور باز می شود ، منجر به 0.25 میلی متر حرکت دندانی می شود.

گروه دوم: تغییر دندان های منفرد در قوس.  در این مواقع پیچ دستگاه متحرک برای حرکت دادن یک دندان طراحی می شود. در این گروه کلسپ ها از اجزای نگهدارنده محسوب می شوند. کلسپ های Adams, Circumferential, Lingual Extension  از انواع کلسپ های نگهدارنده می باشند.

گروه سوم: intrusion  یا  extrusionدندان. بر اساس تشخیص متخصص ارتودنسی ارتودنسی متحرک برای intrusion   مورد استفاده قرار می گیرد. پلاک های قدامی یا خلفی به عنوان بخش فعال این دستگاه عمل می کنند. و به عنوان یک جز مکانیکی مداخله گر در دستگاه متحرک ارتودنسی قابل استفاده است

سوالات متداول ارتودنسی متحرک

1- آیا بیمار می تواند نوع درمان ارتودنسی خود را انتخاب کند؟

نوع ناهنجاری است که تعیین می کند متخصص ارتودنسی چه دستگاهی را به بیمار پیشنهاد کند.

2- طول درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

بطور کلی طول درمان بستگی به نوع ناهنجاری ، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان ها، شیب فک و غیره دارد. در برخی موارد ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک با هم استفاده می شوند. زمان حدودی برای درمان را در اولین جلسه ملاقات ارتودنتیست تشخیص داده می شود.

3- چه موقع بیمار از  ارتودنسی متحرک استفاده می کند؟

ارتودنسی متحرک در 2 صورت استفاده می شود یکی  برای حرکت دادن فکین استفاده می شود دیگر به عنوان ریتینر یا نگه دارنده در انتهای درمان ارتودنسی ثابت به کار می رود.

4- فرق عمده کاربردی ارتودنسی متحرک با ارتودنسی ثابت در چیست؟

اگر قرار است فکین حرکت داده شود از ارتودنسی متحرک استفاده می شود ولی اگر نیاز است که  دندانها حرکت داده شوند باید از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.

5- آیا می توان با وجود ارتودنسی متحرک غذا خورد؟

توصیه می شود برای خوردن غذا ارتودنسی متحرک خود را بردارید. بلافاصله بعد از خوردن غذا و شستشو و تمیز کردن دندان ارتودنسی متحرک را بر روی دندان ها بگذارید. برای داشتن دندان هایی سالم و تمیز یک رژیم غذایی سالم بسیار کمک کننده است. از مواد مغذی و مواد سرشار از ویتامین و املاح معدنی استفاده کنید. همچنین از خوردن غذاهای چسبناک ، سفت و ارزش غذایی پایین خودداری کنید.

6- چه مایعاتی را نمی توان همراه با ارتودنسی متحرک نوشید؟

قبل از نوشیدن مایعاتی مثل نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های شیرین و نوشابه های انرژی زا و دارای مواد رنگی ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کنید. پس از تمیز کردن دندان ها بلافاصله آن ها را بر روی دندان ها بگذارید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

78 دیدگاه برای “ارتودنسی متحرک چیست؟

 1. Avatar مرجان گفت:

  با سلام ببخشید من چند سال قبل ارتودنسی متحرک انجام دادم ولی بخاطر اذیت شدنم ادامه ندادم ميخواستم بدونم الان پلاک قبلی رو نميشه تنظیم کرد و استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ارتودنسی به سن و شرایط دندانی فکی بیمار وابسته است . دستگاه ارتودنسی متحرک قبلی دیگر داخل دهان شما نمی نشیند وباید قالب گیری مجدد انحام شود و دستگاه ارتودنسی جدیدبه شما داده شود . حتما باید با یک متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

   1. Avatar ... گفت:

    سلام خسته نباشید
    من فک بالام ۴ تا دندون جلوم یه مقدار فاصله دارن باید ارتودنسی متحرک انجام بدم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندان شما معاینه کلینیکی انجام گیرد . می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا حضورا پس از معاینه دندان شما راهنمایی شوید.

 2. Avatar فرناز گفت:

  سلام من دندانهای نامرتبی دارم و 20 ساله هستم ایا با ارتودنسی متحرک مشکل من حل می شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید و با ارتودنسی متحرک مشکل حل نمی شود

 3. Avatar امیر حسنی گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر من۲۲سالمه.من دندانهای پایینم یه ذره جلوتر از دندانهای بالاییم هستن وفکم کشیده شده به پایین.احتمال داره مشکل از دندان هام باشه و با ارتودنسی حل میشه یا جراحی باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندانهای فک پایین شما به سمت جلو شیب داشته باشد با ارتودنسی ثابت به تنهایی قابل درمان است. ولی اگر کل فک پایین به سمت جلو امده باشد مشکل با ارتودنسی به همراه جراحی فک قابل درمان است

 4. Avatar سینا گفت:

  سلام دکتر.من 14 سا ل سن دارم و یکی از دندان های جلویی بالا بالاتر از اون یکی ها در اومده باید ثابت گذاشته بشه یا متحرک؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید

  2. Avatar گلار گفت:

   سلام من ۱۷ سالمه دندانهای پایینم به شدت روی هم رفتن ایا با ارتودنسی متحرک مشکل برطرف میشه؟یا نیاز مه ثابت هم دارد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 5. Avatar سبا گفت:

  سلام.من 18ساله هستم دندان های جلوه ى فک بالای من کوچک تر هستند. میخاستم ببینم میشه از ارتودنسی متحرک استفاده کنم یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان شما با ارتودنسی ثابت انجام میشود و با ارتودنسی متحرک قابل انجام نیست

 6. Avatar سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر . من ۲۷ سالمه . دندونام مرتبن فقط فک بالا دوتا دندون جلویی یه مقدار کج هستن . یه دندون عقل از فک بالام کشیدم . میشه با ارتودنسی متحرک اون دوتا دندونم مرتب شن ؟ اگه حتی ۳۰ درصد هم تاثیر داشته باشه راضی ام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.مشکل شما با ارتودنسی ثابت درمان می شود.

 7. Avatar Mobi گفت:

  سلام ، من ۱۸سالمه و دندان های نامرتبط دارم ، آیا با ارتودنسی متحرک مشکل برطرف میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان نامرتبی دندانها در این سن با ارتودنسی ثابت خواهد بود و با ارتودنسی متحرک مشکل شما درمان نمی شود.

 8. Avatar Neda گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من در قسمت جلو یه دندون شیری داشتم که در حین غذا خوردن افتاد ۲۸ سالمه …الان قسمت ریشه داخل لثه هست هنوز میشه کاریش کرد؟امکان داره دوباره در بیاد یا با ارتودونسی فضای خالی بوجود اومده پربشه؟با ارتودوتسی متحرک میشه درست بشه .اخه برای مراسم ازدواج نمیخام ارتوداشته باشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یک فرد 28 ساله نباید دندان شیری داشته باشد باید از شما رادیو گرافی تهیه شود تا مشخص شود که شما دندان دایم دارید یا نه . اگر دندان دایم داشتید دندان دایم باید با ارتودنسی ثابت جای دندان شیری قرار گیرد و اگر دندان دایم نداشتید باید با ارتودنسی ثابت فضا بسته شود . در هر دو صورت درمان شما با ارتودنسی ثابت خواهد بود.

 9. Avatar مهسا گفت:

  باسلام خدمت دکتر جمیلیان 21سالمه قبلا دند انهام مرتب بودن نزدیک سه سال میشه متوجه شدم دارن نامرتب میشن رفتم دکتر متوجه شدن دندون عقل نهفته دارم 4تا ب نظرتون اگه جراحی شون کنم درشون بیارم دندونهام خود ب خود برمی گردن سرجاشون مرتب میشن یاحتما ارتودونسی بشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با دراوردن دندانهای عقل به طور خود بخودی نامرتبی دندانها اصلاح نمی شود . حتما نیاز به ارتودنسی دارید . درمورد دندانهای عقل بایستی بعد از درمان ارتودنسی تصمیم گرفت چون ممکن است بعد از درمان ارتودنسی جا برای دندان عقل باز شود و دندان عقل کشیده نشود.

 10. Avatar حیات گفت:

  سلام،من 23سالمه دندون شماره 2فک بالا پایین تر از بقیه ی دندون هام در اومده وقتی لبخند میزنم فضای خاليش باعث شده جوری ب نظر برسه ک انگار در این قسمت دندان ندارم و دندان های فک بالا و پایین روی هم قرار میگیرن ب نظرتون ارتودنسي ثابت نیاز هست یا متحرک? و اینکه جنس دندونام اصلا خوب نيست همیشه برای ترمیم و عصب کشی ب دندون پزشک مراجعه میکنم ،لطفا راهنماييم کنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید . اگر زیر سیم های ارتودنسی خوب تمیز شود مشکلی از نظر پوسیدگی ایجاد نمی شود

 11. Avatar زهرا گفت:

  با سلام من 31سالمه دندونای نامرتب دارم بیشتر در فک پایین. خواستم بدونم مشکلم چی جوری حل میشه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت مشکل شما حل می شود

 12. Avatar Hanie mahdavian گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه از کلاس ششم دارم از این پلاک استفاده میکنم برای فک بالا دو دندان جلوییم یکی یکم عقبه اون یکی خیلی جلو البته برای فک پایین هم استفاده میکردم که درست شد ولی الان دکترم میگه پلاک بالا اصلا پیشرفت نداره یا بهتر بگم میگه پسرفت داره اما من پیچ هارو به موقع و هر روز باز میکنم ولی دکترم میگه اصلا پیشرفتی نداره! می تونه علت خاصی داشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان این مشکل نیاز به ارتودنسی ثابت دارد و با ارتودنسی منحرک انجام نمی شود

 13. Avatar نرگس گفت:

  باسلام
  بنده الکوژن clasllدارم ممکنه باارتودنسی ثابت یامتحرک مشکلم حل بشه یاباز نیازبه جراحی دارم
  آیا وشی غیرجراحی هس
  ممنون میشم ج بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در درمان ارتودنسی سن فاکتور بسیار مهمی است اگر سن بیمار کمتر از 12 الی 13 سال است با ارتودنسی متحرک و سپس ارتودنسی ثابت مشکل حل می شود ولی اگر بیمار بیش از 14 سال سن دارد مشکل class II با جراحی فک به همراه ارتودنسی حل می شود

 14. Avatar مریم گفت:

  سلام.دکتر من ۱۹ سالم هست دندونام همه مرتب هستن فقط فک بالام یکم اومده جلو ویکمی هم بین دندونام فاصله افتاده .چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید می توانید از مطب وقت بگیرید

 15. Avatar مرادی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر
  بنده دختری 7 ساله دارم برخی پزشکان گفته اند فک بالا کوچک است. یه پزشک هم گفته فک پایین خیلی جلو هست
  ولی ظاهر دختر من هیچی نشون نمیده که جلو امدگی فک داشته باشه. چهره کاملا طبیعی است.
  البته خودم وقتی دندان رو چک میکنیم مشخص هست که فک بالا هم از جلو و هم از بغل یه مقدار کوچک تر از فک پائین هست
  الان خیلی نگرانی برای اینده داریم درباره زیبایی چهره؟
  اگر واقعا ناهنجاری فک پائین وجود داشته باشه ایا بعدا در نوجوانی و جوانی و … تشدید میشه به نحوی که در چهره مشخص باشه؟ یا مثل همین الان باقی می مونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. قطعا با افزایش سن مشکل شدید تر می شود . حتما باید توسط یک متخصص ارتودنسی درمان شود.

  2. Avatar Mmmm گفت:

   سلام دکتر
   من 19 سالمه فک پایینم به شکل نامحسوسی جلوعه
   یعنی فقط در حدیه ک دندونام روی هم قرار دارن(و فک بالا ک یکم باید جلوتر باشه نیست)
   با ارتودنسی میشه این مشکلو حل کرد یا حتما باید جراحی بشه؟
   و اگه میشه از ارتودنسی متحرک استفاده میشه یا ثابت؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . درمان شما ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک لازم است . باید رادیوگرافی های شما دیده شود. معاینه کلینیکی انجام گردد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 16. Avatar بهنام گفت:

  سلام من 26 سال دارم مشکل اپن بایت داره دندونم اما فک جلو و عقب نیستن و درست هستن و فاصله بین دندان بالا و پاین هم زیاد نیستن ایا بدون جراحی درست میشه ؟

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در اکثر مواقع سعی بر این است که تنها با ارتودنسی و بدون جراحی درمان اپن بایت را انجام دهیم به نمونه کارهای ارتودنسی اینجانب مراجعه کنید و ببینید موارد بسیار سخت تر از مورد شما را با ارتودنسی و بدون جراحی درمان کرده ام. در صورت نیاز می توانیم از دستگاه های جدید متحرک ارتودنسی که داخل دهانی هستند برای درمان ارتودنسی استفاده کنیم

 17. Avatar negin گفت:

  با سلام من14 سالمه و دو دندان جلویی فک بالا از هم فاصله دارند ارتودنسی متحرک بهتره یا ثابت؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه رایگان ارتودنسی بگیرید. با توجه به شرایط بیمار تغیین می شود که ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک

 18. Avatar فریبا گفت:

  سلام آقای دکتر م من 6 سال هست از پلاک متحرک استفاده میکنم ولی صبح که برمیدارم پلاک رو باز دندونام یکم دو دندون جلویی فک بالا یکم تکون میخوره راه حلی داره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام لطفا یک وقت ویزیت ارتودنسی رایگان از مطب من بگیرید علت اصلی ناهنجاری اگر تشخیص داده شود و درمان شود نیازی به استفاده طولانی از ریتینر و یا پلاک های متحرک ارتودنسی نیست

 19. Avatar ش گفت:

  سلام.من۱۸سالمه وهردودندان نیشم بیرون اومده وتمام دندان های جلویی فک بالام بهم ریختن،کدام ارتودنسی بهتره برای من؟ثابت یامتحرک؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید

 20. Avatar سارا گفت:

  من دندان آسیا کوچک بالا را کشیده ام آیا میتوان با ارتودنسی متحرک جایش رو پر کرد ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   در صورتی که متخصص ارتودنسی این دندان را کشیده اند و منظور ایشان از کشیدن این دندان جهت رفع عارضه دندان اضافی یا شلوغی دندان ها بوده است پاسخ مثبت است. در برخی از بیماران متخصص ارتودنسی مشاهده می کند که تعداد دندان ها بیش از اندازه استاندارد است و یا سایز دندان ها نسبت به فک بزرگتر است و بیمار دچار عارضه شلوغی دندان ها است. در این مواقع به تشخیص متخصص ارتودنسی از بیمار دندان کشیده می شود. سپس با ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت بسته به تشخیص پزشک دندان ها مرتب می شود و جای خالی دندان کشیده شده پر می شود

 21. Avatar لچهره گفت:

  سلام دکتر وقت شما بخیر مت دندونهای مربی دارم فقط دوتا دندون نیش بالاییم یکم جلو هستم البته یکی خیلی کم یکی یکم بیشتر میخواستم بدونم ارتودنسی متحرک میتونه به من کمک بکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید.

 22. Avatar آیلا گفت:

  سلام دکتر من ۱۳ سالمه
  دندون های بالاییم جلو هستن
  ارتودنسی ثابت بهتره یا متحرک ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید معاینه شوید تا بتوانم نظر قطعی را بدهم . ولی احتمالا نیاز به ارتودنسی ثابت دارید.

 23. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من16سالمه و یکم انجراف فک دارم آیا میشه بدونه جراحی و با ارتودنسی حل بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . انحراف فک در سن شانزده سالگی نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی فک دارد.

 24. Avatar سحر گفت:

  سلام اقای دکتر من 18سالمه و در هر دو فک بالا و پایین از نیش به بعد دندان به سمت داخل حرکت کرده اما دندان های جلو کاملا مرتب هستند. چه نوع ارتودنسی مناسب هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید معاینه شوید . برای گرفتن وقت قبلی از مطب با شماره 22011892 تماس بگیرید

 25. Avatar علیرضا یزدان پناه گفت:

  سلام دکتر
  بنده بین دندون هام فاصله هستش و ب نوعی خرگوشی هستن
  میخاستم بدونم میشه از ارتودنسی متحرک استفاده کرد یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .باید معاینه انجام شود . ارتودنسی ثابت لازم است . ولی برای جواب قطعی باید معاینه و شرایط دندان معاینه شود.

 26. Avatar مرتضی گفت:

  سلام. من 36 ساله هستم چندتا دندون پایین یکم عقب جلو هستن پیشنهاد شما چيه…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان دندان های شما ارتودنسی ثابت می باشد. شما می توانید اوایل خرداد ماه با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید و راهنمایی شوید.

 27. Avatar Enayay گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندون های بالام رفته به سمت دیگه و کج شده آیا با ارتودنسی متحرک میشه درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید معاینه شود تا پاسخ و راهنمایی لازم داده شود.

   1. Avatar مریم گفت:

    سلام ببخشید برای ارتودنسی من می توانم خودم نوع ارتودنسی را معلوم کنم؟ مثلا من بیشتر دوست دارم ارتودنسی متحرک داشته باشم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بر اساس نوع ناهنجاری هست که متخصص ارتودنسی تشخیص درمان را می دهد. که از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده شود.

 28. Avatar زهرا گفت:

  سلام من 38 ساله هستم ، چند سال پیش جراحی لثه سمت چپ دندونهام کردم این باعث شد لای دندونهام کنی باز بشه و فک راستم که جراحی نکردم یکم عقب تر رفت ، حالا ارتودونسی متحرک مشکلم حل میکنه ؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باتوجه به سن خیر. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا با معاینه کلینیکی دندانهای شما راهنمایی شوید.

 29. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر بنده ۱۹ سالمه و چهارتا از دندون های فک بالاییم جلو هستن به صورت شیب دار امکانش هست با متحرک مشکل حل بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید با ارتودنسی متحرک این مشکل قابل درمان نیست

 30. Avatar درین گفت:

  سلام دکتر. من 18 سالمه و دندون هام مشکل دارن ، آیا با ارتودنسی متحرک درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درمان دندان شما با ارتودنسی ثابت برطرف میشه. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان پاسخ دقیق داده شود.

 31. Avatar atrin گفت:

  سللم دکتر وقت بخیر
  18سالمه فک پایینم کمی جلوهستش ولی دندونام نامرتب نیست توی عکس رادیوگرافی دندونام عصب چهارتا دندون جلویی تشکیل نشده.دندون عقلم درنیوردم.من به ارتودنسی متحرک نیاز دارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی را همراه داشته باشید. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 32. Avatar تبسم گفت:

  سلام
  من الان ارتودنسی متحرک می زارم .من ارتودنسی متحرک رو بیشتر اوقات برای غذا خوردن در نمی آورم. میخ واستم بپرسم اگه ارتودنسی متحرک رو به طور متوالی برای غذا خوردن در نیارم مشکلی پیش میاد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود ارتودنسی متحرک در موقع غذا خوردن از دهان خارج کنید. سپس فورا بعد از غذا دستگاه ارتودنسی متحرک را تمیز بشویید و در دهان بگذارید.

 33. Avatar Zahra گفت:

  سلام من دوتا دندون جلوییم روی هم افتادس و ۱۶ سالمه میشه که متحرک کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 34. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید ببخشید دندونای سفید وخوبن فقط دوتا از دندونای نیشم یکم جلوتر ایا با ارتودنسی متحرک درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 35. Avatar مطهره گفت:

  اگه فک ناهنجاری نداشته باشه در پایان ارتودنسی ثابت اگه ارتودنسی متحرک نزاریم دندون ها به حالت اول برمیگرده؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از پلاک ها پس از ارتودنسی ثابت و متحرک (ریتینر)، بخش مهمی از ثابت نگهداشتن دندان ها بعد از ارتودنسی می باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *