دانستنی های ارتودنسی

چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

دندانپزشک در حال گذاشتن ریتینر متحرک

پس از اتمام درمان ارتودنسی سیم ها از روی دندان ها برداشته شده و به جای آن از پلاک بعد از ارتودنسی یا ریتینر استفاده می شود. ریتینر، حرکت اضافه دندان های مرتب شده را به حداقل می رساند و از ایجاد هرگونه ناهنجاری و نامرتبی در دندان ها جلوگیری می کند. بسته به نظر متخصص ارتودنسی، ریتینر ممکن است توسط بیمار مورد استفاده قرار بگیرد از همین رو تمیز نگه داشتن آن بسیار حائز اهمیت است، چرا که ممکن است در صورت استفاده مداوم از آن در حالی که تمیز نشده باشد بیمار را دچارعفونت در مخاط لثه، دهان و دندان کند. در ادامه این مقاله قصد داریم نحوه تمیز کردن ریتینر را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

مردی که در دستش ریتینر ارتودنسی است

ریتینر یا پلاک بعد از ارتودنسی چیست؟

ریتینر همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده است که به صورت متحرک بوده و بعد از دوره درمان برای مرتب نگه داشتن دندان ها باید توسط بیمار مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین به آن پلاک بعد از ارتودنسی و یا پلاک نگهدارنده هم میگویند. استفاده از ریتینر پس از پایان درمان ارتودنسی آغاز شده و مدت زمان استفاده از آن بسته به نظر متخصص و شرایط بیمار کاملا متغیر است. بنابراین تمیز کردن ریتینر دندان در طول این مدت از اهمیت زیادی برخوردار است.

چرا باید ریتینر ارتودنسی را تمیز نگه داشت

ریتینر نیز مانند دیگر وسایل شخصی هر روز توسط فرد استفاده شده و از آنجایی که در دهان و روی دندان ها قرار می گیرد، باعث ایجاد تجمع باکتری ها و پلاک می‌شوند. پلاک نگهدارنده ارتودنسی در صورتی که آلوده باشد به خوبی روی دندانها قرار نگرفته و وظیفه خود را به خوبی انجام نخواهد داد. علاوه بر آن در صورت کثیف بودن ریتینر، هر قدر که بیمار با رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دندان ها مراقبت کند، آلودگی موجود در ریتینر دندان ها را همواره در معرض باکتری های مضر قرار می دهد. باکتری های مضر باعث ایجاد پلاک باکتریایی روی دندان ها شده و نه تنها باعث بوی بد دهان می شوند بلکه آنها را مستعد انواع عوارض از جمله پوسیدگی و عفونت در مخاط دهان می کند.

روش های تمیز کردن ریتینر دندان

مهمترین اقدامی که برای تمیز کردن پلاک متحرک بعد از ارتودنسی خود باید انجام دهید این است که به طور مرتب آن را تمیز کرده و اجازه ندهید آلودگی روی آن بماند چراکه ماندن آلودگی روی ریتینر برای مدت طولانی باعث می شود پاک شدن این آلودگی ها سخت تر شود. همچنین بهتر است که پس از هر بار مسواک زدن ریتینر متحرک خود را نیز مسواک بزنید تا از ایجاد پلاک های باکتریایی روی آن جلوگیری کنید. البته توصیه می شود این کار را با مسواک نرم و یک شوینده ملایم انجام داده و از شستشوی ریتینر دندان با خمیر دندان و مسواک زبر خودداری کنید. ایجاد پلاک روی ریتینر درست مانند ایجاد پلاک روی دندان ها باعث ایجاد بوی بد دهان می شود.

خانمی که در دستش دو تا مسواک و ریتینر ارتودنسی است

یکی دیگر از روش های تمیز کردن پلاک بعد از ارتودنسی شستشوی روزانه آن با محلول آنتی باکتریال دندان مصنوعی است. این محلول ها را می توانید از هر داروخانه‌ای تهیه کرده و پلاک خود را روزانه چند دقیقه تا چند ساعت بسته به دستور متخصص ارتودنسی در این محلول بیندازید.

شستشوی ریتینر دندان با آب ولرم و قرص های تمیز کننده نیز باعث می شود پلاک بعد از ارتودنسی شما بو و مزه بهتری داشته باشد و استفاده از آن خوشایند تر باشد. برای از بین بردن ذرات ریز روی پلاک نگهدارنده از مسواک نرم و مواد شوینده ملایم استفاده کنید. بسیاری از بیماران برای شستشوی ریتینر از خمیر دندان سفید کننده استفاده می کنند که این کار باعث خراشیده شدن آن می شود. در صورت استفاده از پلاک های نگهدارنده شفاف می توانید برای تمیز کردن قسمت های عمیق آن از گوش پاکن تمیز استفاده کنید.

در بعضی موارد رسوب کلسیم روی پلاک های نگهدارنده ایجاد می شود که اگر مدت زیادی از به وجود آمدن آن ها نگذشته باشد، به راحتی با مسواک و قرص های پاک کننده که از داروخانه قابل تهیه هستند، می توانید آن را تمیز کنید. در غیر این صورت باید ریتینر دندان خود را نزد متخصص ارتودنسی خود برده تا آن را با محلول های جرمگیر پاک کند. اگر این رسوبات کلسیمی مدت طولانی روی پلاک وجود داشته باشند، ممکن است حتی متخصص ارتودنسی نیز نتواند آنها را پاک کند و در چنین شرایطی بیمار باید پلاک جدیدی تهیه کند.

به طور کلی تمیز کردن ریتینر تا حد زیادی مانند تمیز کردن دندان هاست به این معنی که بایستی پس از هر وعده غذایی از مسواک و مواد شوینده مناسب برای از بین بردن ذرات مواد غذایی و دیگر آلودگی های روی آن استفاده کنید.

 سوالات متداول در مورد تمیز کردن ریتینر

1- آیا از خمیر دندان می توان برای پاک کردن ریتینر ارتودنسی استفاده کرد؟

بله، می توان استفاده کرد ولی از خمیر دندان حاوی سقید کننده برای پاک کردن ریتینر ارتودنسی استفاده نکنید، چرا که خمیر دندان سفید کننده باعث خراشیده و ساییده شدن سطح ریتینر شده و آن را غیر قابل استفاده می کند. برای تمیز کردن ریتینر بهتر است از مواد شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی یا صابون استفاده کنید.

2-از کجا بدانم که چه نوع شوینده ای برای تمیز کردن ریتینر ارتودنسی من مناسب است؟

در اغلب موارد استفاده از صابون های غیر اسیدی ملایم و آنتی باکتریال می تواند گزینه خوبی برای شستشوی ریتینر ارتودنسی باشند. با این وجود بهتر است در ابتدای دوره استفاده، از متخصص ارتودنسی خود در این مورد سوال کنید.

3-آیا می توان برای تمیز کردن ریتینر ارتودنسی آن را جوشاند؟

خیر، به هیچ وجه نباید از آب جوش و خیلی داغ برای تمیز کردن ریتینر ارتودنسی استفاده کرد. از همین‌رو جوشاندن ریتینر با هدف ضدعفونی کردن و تمیز کردن آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که این کار آسیب جدی به ریتینر وارد خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

 1. Avatar فرشته گفت:

  سلام من هرچهارتا دندان چهار کشیدم
  دکترم گفته باید از رتینرنگهدارنده به مدت شش سال استفاده کنی بهش گفتم نمیخوام رتینرشفاف میخوام گفت باید3سال استفاده مدام کنی،ارتودنسیم4سال طول کشید الانم 36سالمه عمرم تموم شد بیام بازهم این مدت نگهدارنده استفاده کنم میشه به مدت 6 ماه رتینرشفاف فقز استفاده کنم؟من قبلاً دندونام ردیف وخوب بودن اشتباه کردم ارتودنسی کردم وچهارتا دندون کشیدم میترسم رتینر شفاف کم استفاستفاده کنم دندونام تطابق پیدا نکنه بعدها یا بهم ریخته بشن یا از جایی که دندونم کشیدم فاصله پیدا کنن ممنون میشم کمکم کنید اعصابم خورده
  رتینر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا جواب قطعی به شما داده شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 2. Avatar پرهام گفت:

  سلام آقای دکتر آیا استفاده از مسواک و مایع دستشویی برای تمیز کزدن پلاک متحرک اشتباه است؟ همچنین به من گفتن آب داغ و چای و قهوه هم نباید به پلاک بخوره چون خرابش میکنه آیا این مورد صحت دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تمیز کردن ریتینر با مسواک نرم و یک شوینده ملایم انجام شود و از شستشوی ریتینر دندان با خمیر دندان حاوی سفید کننده و مسواک زبر خودداری کنید. در هنگام میل کردن مواد غذایی ریتینر را از دهان خارج نمایید.

 3. Avatar حجت گفت:

  سلام حناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، من همیشه سوال برام بود که چطوری پلاکم را تمیز کنم. با خواندن مطلب جواب سوالم را یافتم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت شما بخیر.
  آیا استفاده از پلاک معمولی یا شفاف بعد از اتمام ارتودنسی تفاوتی در نحوه درمان ایجاد می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. در پایان کار از دندان ها قالب تهیه می شود سپس ریتینر، نگهدارنده و یا پلاک بعد ار درمان ارتودنسی تهیه می گردد.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    از پاسخگویی شما ممنونم آقای دکتر، در واقع می خواهم بدانم استفاده از پلاک شفاف به جای پلاک معمولی تفاوتی در تثبیت دندان ها ایجاد می کند، یا اینکه به لحاظ عملکرد هر دو یکسان هستند؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود بر شما، ارتودنسی نامرئی یا پلاک شفاف جهت درمان ناهنجاری دندان ها است. پلاک نامرئی یا شفاف باید هر 2 هفته یک بار با مراجعه به متخصص ارتودنسی معالج تعویض شود. برای اطلاعات بیشتر لینک مقاله برایتان ارسال شده را مطالعه فرمایید. اما پلاک بعد از درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی در پایان درمان ارتودنسی از دندان های بیمار قالب تهیه می کند و بر اساس آن ریتینر ساخته می شود و برای مدت کوتاهی از پلاک برای تثبیت درمان استفاده خواهد شد.

     1. Avatar فاطمه گفت:

      ممنونم، مقاله را خواندم، خیلی دقیق و مفید بود. از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درود بر شما. سپاس از توجه تان به سایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *