دانستنی های ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دندان ها و فک هایی را که در جای نامناسبی قرار می گیرند اصلاح می کند. دندان هایی که در جایگاه نامناسبی قرار می گیرند و شکل نامتعارفی دارند مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد می کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها سخت تر می شود. بیماری که دندان های نامرتبی دارد در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار دارد. این وضعیت به دندان هایی که مسئول جویدن غذا هستند فشار بیشتری وارد می کند و متعاقبا در طولانی مدت عوارض مختلفی به جا می گذارد از جمله:

 • پوسیدگی دندانها
 • مشکلات لثه ای
 • خوب جویده نشدن دندانها و مشکلات گوارشی
 • سردرد
 • مشکلات TMJ
 • احساس درد درگردن، شانه و پشت
 • همچنین دندان های کج و نامرتب به زیبایی ظاهر شخص آسیب می زند.

مزایای استفاده از درمان ارتودنسی عبارتند از:

 • دهان سالم
 • ظاهر لذت بخش
 • دندانهایی که احتمالا طول عمر بیشتری دارند.

متخصص درمان در این زمینه به نام ارتودنتیست شناخته می شود.

مراحل ارتودنسی

چگونه متوجه می شوید که به ارتودنسی نیاز دارید؟

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند تعیین کند که آیا شما می توانید از ارتودنسی استفاده کنید یا خیر. به کمک ابزارهای تشخیصی که شامل یک تاریخچه کامل پزشکی و دندانپزشکی هستند، یک معاینه بالینی، مدل های گچ دندان هایتان و تصویر برداری اختصاصی، یک پزشک ارتودنتیست می تواند تصمیم بگیرد آیا ارتودنسی نیاز دارید یا خیر. و این ارتودنتیست است که می تواند طرح درمانی صحیحی برای رفع مشکل دندان ها پیشنهاد دهد.
اگر به یکی از وضعیت های زیر دچار هستید ممکن است نامزد انجام ارتودنسی باشید.

 • Overbite، زمانی که دندانهای فوقانی هم پوشانی عمودی زیادی بر روی دندانهای ردیف پایین دارند.
 • Underbite، به ظاهر “بولداگ” معروف است که در آن دندان های ردیف پایین خیلی جلوتر از دندان های فوقانی قرار می گیرد و ردیف بالا بیش از حد عقب هستند.
 • Crossbite، هنگام جویدن دندانهای بالا از بعد عرضی به درستی بر روی دندانهای پایین قرار نمی گیرند
 • Open bite، یا باز بودن بین دو فک در ناحیه جلو عقب یا کناره ها
 • Misplaced midline یا خط میانی نابجا – هنگامی که خط میانی دندان های فوقانی با خط میانی دندان های پایینی در یک راستا قرار نمی گیرند.
 • Spacing یا فاصله، فضاهای بین دندان ها که ممکن است بر اثر از دست دادن یک دندان یا حتی رشد ناقص یا عدم رشد یک دندان به وجود بیاید.
 • Crowding یا شلوغی دندان، زمانی که تعداد زیادی دندان (بیشتر از حد نرمال) در یک ردیف دندانی قرار می گیرند. این وضعیت منجر به روی هم افتادن دندانها می شود.

ارتودنسی

درمان با ارتودنسی چگونه است؟

انواع مختلفی از ابزار ارتودنسی وجود دارد. ارتودنسی متحرک و ثابت که هر دو به تغییر وضعیت دندان ها و فکین کمک می کنند. دستگاه ارتودنسی به آرامی فشاری بر دندان ها و فک وارد می کند که به مرور زمان تغییر دلخواه را ایجاد می نماید. شدت بدشکلی دندان ها و سن و خصوصیات فیزیولوژیک بیمار مشخص می کند که کدام نوع ارتودنسی برای درمان انتخاب شود. این متخصص ارتودنسی است که در هر مرحله با معاینه وضعیت بیمار روش درمان با ارتودنسی را تعیین و اجرا می کند.

ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که به منظور مرتب کردن و ردیف کردن دندانها و هماهنگ نمودن فک ها به کار برده می شود. از اصلی ترین وظایف ارتودنسی، تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی فکی است. این عمل می تواند توسط درمانهای ثابت یا متحرک ، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان (سرامیکی) (کامپوزیتی)، یا توسط ارتودنسی نامرئی توسط سیستم لینگوال (قرار دادن براکت ها در پشت دندانها) یا ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف (Invisalign) و غیره انجام شود. ارتودنسی ثابت می تواند توسط روش های Straight ،Edgewise ،Roth یا دیمون و غیره انجام شود. در ضمن می توان از تکنیک های جدید مانند مینی اسکرو Mini Screw در درمان ناهنجاریها کمک گرفت.

ارتودنسی نامرئی

دو گروه درمان های ارتودنسی

یک گروه از درمانهای ارتودنسی برای تصحیح دندانها است و یک گروه از درمانها برای رفع ناهنجاری های فکی می باشد. درمان هر یک از این ناهنجاری ها نیاز به استفاده از دستگاه مخصوص خود را دارد. در صورتی که بیمار دارای ناهنجاری دندانی و یا فکی به موقع مراجعه نماید و همکاری خوبی داشته باشد، می توان مشکلات بیمار را به راحتی با ارتودنسی درمان نمود ولیکن اگر بیمار به موقع مراجعه ننماید و یا همکاری خوبی در حین درمان ارتودنسی نداشته باشد و یا شدت ناهنجاری فکی بسیار زیاد باشد بیمار نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی خواهد داشت.

نمونه کار ارتودنسی دکتر جمیلیان

برای دیدن نمونه کارهای ارتودنسی بیشتر می توانید به گالری تصاویر قبل و بعد ارتودنسی مراجعه کنید. در این قسمت نیز تعدادی از این نمونه کارها را مشاهده می کنید. بسته به ناهنجاری  فک و دندان درمان های ارتودنسی متفاوتی در نظر گرفته می شود. ممکن است بیماری شما نیز شبیه به یکی از این موارد باشد. در این صورت می توانید بهبودی پس از درمان را در این قسمت به وضوح مشاهده کنید.

مرتب کردن دندان با ارتودنسی

منظم کردن دندان با ارتودنسی

درمان ناهنجاری های فک با ارتودنسی

صاف کردن دندان ها با ارتودنسی

ردیف کردن دندان ها با ارتودنسی

ارتودنسی در بیماران لب شکری

ارتودنسی در بیماران لب شکری

انواع درمانهای ارتودنسی چه مزیتهایی نسبت به هم دارند؟

درمانهای ارتودنسی به 2 گروه کلی تقسیم می شود. یک گروه از درمانهای ارتودنسی برای تصحیح دندانها است و یک گروه از درمانها برای رفع ناهنجاری فکی می باشد که در هر نوع از درمان ها نیاز به دستگاه مخصوصی برای رفع ناهنجاری می باشد. در صورتی که بیمار دارای ناهنجاری دندانی و یا فکی به موقع مراجعه نماید و همکاری خوبی داشته باشد، می توان مشکلات بیمار را به راحتی با ارتودنسی درمان نمود ولیکن اگر بیمار به موقع مراجعه ننماید و همکاری خوبی در حین درمان ارتودنسی نداشته باشد و یا شدت ناهنجاری فکی بسیار زیاد باشد، ممکن است نیاز به جراحی فک برای رفع مشکل فکی وجود داشته باشد. در اینگونه موارد ابتدا بیمار تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد و بعد از آن تحت جراحی واقع می شود.

براکت گذاری ارتودنسی و سیم کشی دندان چقدر طول می کشد

براساس نوع ناهنجاری بیمار ممکن است نیاز به ارتودنسی متحرک یا ثابت و یا جراحی فک به همراه ارتودنسی داسته باشد . این نوع ناهنجاری است که تعیین کننده نوع دستگاه ارتودنسی است . اگر بیمار مشکل فکی داشته باشد معمولا یک سال ونیم برای رفع مشکل فکی زمان لازم است و یک سال ونیم هم برای رفع مشکل دندانی نیاز به زمان وحود دارد . حال اگر بیمار فقط مشکل دندانی داشته باشد فقط درمان یک سال و نیم طول می کشد

گذاشتن سیم و براکت ارتودنسی بر روی دندان ها حدودا 30 دقیقه به طول می انجامد.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است

توصیه می شود به محض اینکه متوجه هرگونه ناهنجاری فک و دندان در کودک شدید او را به نزد متخصص ارتودنسی ببرید. حتی اگر کودک شما زیر 8 سال است. با مراجعه زود هنگام می توانید آمادگی لازم برای شروع یک درمان ارتودنسی حساب شده را کسب کنید. بهترین سن برای ارتودنسی از شروع 8 سالگی تا قبل از بلوغ کودک است. اما این بدان معنا نیست که افراد بالای 14 یا 18 سال نمی توانند از درمان ارتودنسی بهره ببرند. درمان ارتودنسی بزرگسالان ممکن است در مقایسه با ارتودنسی کودکان زمان بیشتری ببرد. اما در نهایت به نتیجه دلخواه خواهند رسید.

سوالات متداول ارتودنسی

1-تغذیه در دوران ارتودنسی باید چگونه باشد؟

در طی این دوران از خوردن ذرت و تنقلات، مواد خوراکی رنگی، و خوراکی های سفت و سخت خودداری کند. در مقابل مواد غذایی سرشار از کلسیم و مواد معدنی و ویتامین ها را مصرف کنید. خوردن نوشیدنی های خنک نیز می تواند در طی این دوران لذت بخش باشد

2-در صورت شل شدن و یا کنده شدن براکت ارتودنسی چه کنیم؟

در این مواقع با متخصص ارتودنسی معالج خود تماس بگیرید و یک وقت اورژانسی معاینه ارتودنسی بگیرید. در صورتی که نسبت این موارد سهل انگار باشید در طول درمان ارتودنسی خود اختلال ایجاد می کنید.

3-چطور براکت ارتودنسی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن براکت های ثابت ارتودنسی از مسواک و براش مخصوص ارتودنسی کمک بگیرید. همچنین دقت کنید استفاده از دهانشویه های کلرهگزیدین طی این دوران منجر به زرد شدن دندان ها می شود. بنابراین از دهانشویه مناسب دوران ارتودنسی استفاده کنید تا از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنید.

4-آیا براکت ارتودنسی برای گفتار مشکل ایجاد می کند؟

در روزهای اولیه درمان ارتودنسی ممکن است بیمار کمی نوک زبانی صحبت کند اما با گذشت چند روز بیمار به براکت ارتودنسی عادت می کند و می تواند به راحتی کلمات را تلفظ کند. این وضعیت ممکن است در ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی کمی بیشتر طول بکشد.

5-هر چند وقت یک بار باید برای معاینه ارتودنسی مراجعه کنیم؟

بسته به نظر متخصص ارتودنسی معالج این بازه زمانی ممکن است از هر دو هفته تا هر دو ماه متغییر باشد. متخصص ارتودنسی پس از هر جلسه ویزیت بیمار زمان مناسب بعدی را به او یادآوری می کند. این بازه زمانی ویزیت ارتودنسی بسته به نوع درمان و مرحله درمان ارتودنسی متغییر خواهد بود.دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

30 دیدگاه برای “ارتودنسی چیست؟

 1. Avatar آتوسا گفت:

  سلام آقاي دكتر من مي خوام ارتودنسي انجام بدم چون دو تا دندان جلوي من روي هم افتاده آياامكام داره كه فقط دو تا دندان جلو را ارتودنسي كنم تا تو هزينه هام هم صرفه جويي كنم اصلا تاثيري هم روي هزينه ها داره متشكرم كه جواب ميدين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما باید ویزیت شوید. در حین معاینه ارتودنسی وضعیت فکین و دیگر دندان ها بررسی می شود. پس از این که علت روی هم افتادن این دو دندان مشخص شد می توانیم راجع به روش درمان و هزینه ارتودنسی شما به طور دقیق نظر بدهیم. مسلما ارتودنسی تنها برای دو دندان جلو امکاپذیر است و نیازی نیست که تمام دندان ها نامرتب باشند تا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید

 2. Avatar Negar گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۷سالمه حدودا ۲۰ سالگی اقدام به ارتودنسی کردم به این علت که هم فک کوچک بود هم یکی از دندانها شماره دو‌ از فک بالا کنار دندان نیش هم ردیف با دندانهای دیگر نبود تقریبا خارج از جای خودش و در قسمت داخلی دهان رشد کرد اما مزاحمتی برای غذا خوردنم ایجاد نکرد در ان زمان دندانهای عقل هم کاملا رشد نکردن و‌چون پوسیدگی دندان نداشتم و فقط چند میل دندانهای جلو قسمت پایین به صورت ارثی روی هم قرار داشتند به پیشنهاد پزشکم یک دندان کشیده شد بعد از دوسال تحمل پزشکم دستور برداشتن براکتها و پایان دوره کار رو دادن اما دندان شماره دو که برای من بسیار مهم بود همچنان در همان حالت سابق ماند و تغییری ایجاد نکرد دوباره مراجعه کردم به کلینیک اینبار متخصص ارتودنسی دستور بستن قالب متحرک ارتودنسی فانکشنال رو دادن که متاسفانه من استفاده نکردم ایشون هم جدی نگرفت و به من نگفتن مسئله تا چقدر مهمه علت استفاده نکردنم مربوط به این میشد قالب در دهانم جا نمیگرفت و فضای بین دندانی وجود نداشت پزشکم کاملا در جریان قرار داشت اما اصرار میکرد اگر روی هوا بماند بازم مشکلی نیست به مرور فضای کافی ایجاد میشه من هم انجام دادم اما باز بی فایده بود یک نخ هم لابه لای دندانم نمیرفت،اقای دکتر ایا بعداز گذشت چند سال باز میتونم از ارتودنسی متحرک استفاده کنم ؟ضمن اینکه یک دندان عقل من نهفته بود و جراحی کردم اما فشاری روی دندانها ایجاد نکرد سوال بعدی من اینه ایا امکان برگشتن دندانم روی خط خودش وجود دارد یا خیر اقای دکتر من صورت ظریفی دارم نمیدونم مشکل از فک یا دندان رشد صورتم در چند سال اخیر خیلی تغییر نکرده و کلا این مسئله باعث نگرانیم شده که به جراحی فک نیاز دارم یا خیر البته من به صورت ناهنجاری کلاس ۱و۲ دندان روی هم رفته یا کج شده ندارم همه ی دندانها در یک خط و‌ راستا قرار دارند جز همونی که خدمتتون گفتم ممنون از وقتی که در اختیار ما میذارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی شما توسط دندانپزشک قبلی درست نبوده است. الان در وضعیت فعلی باید معاینه کلینیکی انجام گردد و رادیوگرافی از دندانها و فکین تهیه شود. بعد میتوانم اظهار نظر کنم.

   1. Avatar Negar گفت:

    سلام دکتر جان بابت پاسخگویی به سوالم از شما ممنونم…حتما طبق دستور شما عمل خواهم کرد🌹

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. موفق و سلامت باشید.

 3. Avatar نادیا گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان .
  قصد دارم برای ارتودنسی مراجعه کنم و بلیط گرفتم که بیام تهران فقط خواستم بدونم بعد اینکه من رو ویزیت کردید چه زمانی ارتودنسی رو انجام می دهید و می گذارید؟چون از بوشهر میایم و رفت وآمد یکم مشکله.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .جای نگرانی نیست اگر عکس های رادیولوژی را داشته باشید می توان همان جلسه که تشریف آوردید درمان ارتودنسی تان را انجام دهیم.

  2. Avatar Azra ghalati گفت:

   سلام آقای دکتر جمیلیان آیا در سن ۳۱ سالگی اورتودونسی جواب میده.دختر من ۳۱ ساله و دندانهای جلویی عقب و جلو و نامرتبه در فک پایین .آیا اصلاح میشه در این سن؟ ممنون میشم جواب بدین

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. بله درمان ارتودنسی در این سن قابل انجام است

 4. Avatar ازیتا گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان درمان ارتودنسی برای پسر من در سن 9 سالگی با ارتودنسی ثابت یا متحرک شروع می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. روش درمان بستگی به نوع ناهنجاری دارد ولی به طور کلی می توان گفت با ارتودنسی متحرک شروع می شود

 5. Avatar ایمان گفت:

  سلام اقای دکتر سوال در مورد پلاک دندان بعد کامل شدن دوره ارتودنسی ثابت داشتم خواستم بدونم من که به دستور پزشکم عمل نکردم و چند وقت استفاده نکردم از پلاک بعد چند وقت گذاشتم جابه جایی دندان نیش خیلی درد اور هست بطوری که بعد در اوردن پلاک با نیش پایین برخورد میکند و دوباره جابه جا میشود ،آیا با استفاده مرتب پلاک این قضیه برطرف میشود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید متخصص ارتودنسی شما به گو نه ای ارتودنسی را انجام می داد که بعد از باز شدن سیم ها هیچ گونه جابجایی در دندانها ایجاد نشود

 6. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر، خستە نباشید، خواستم بدونم بە طور تقریبی هزینه و مدت زمانش رو از اول تا آخر دوره‌ چقدر و چند مدته، ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 7. Avatar مبینا گفت:

  سلام اقای دکتر به نظر شما استفاده از ارتودنسی سنتی بهتره یا دیمون وایا هزینه این دو فرق زیادی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.برای دادن پاسخ کامل بهتر است به مطب مراجعه شود. تا پس از معاینه کلینیکی حضورا راهنمایی لازم داده شود. معاینه رایگان است.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام درمان و زیبایی دندانها دارد .

 8. Avatar مبینا گفت:

  سلام اقای دکتر به نظر شما در ارتودنسی از نظر مالی استفاده از ارتودنسی سنتی به نفع تره یا دیمون واینکه به نظرتون کدوم بهتر جواب می ده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتودنسی سنتی کم هزینه تر است. بهتر است برای معاینه کلینیکی حضورا به مطب مراجعه کنید تا راهنمایی لازم داده شود. معاینه رایگان است.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام درمان و زیبایی دندانها دارد .

 9. Avatar حسام گفت:

  سلام جناب دکتر،

  خواهرزاده ام آذرماه سیزده ساله میشود. فرم چانه آنها ارثی کمی فک پایین عقبتر است. دندانهای بالا عقب و جلو و نیاز به ارتودنسی است. در شیراز در یک کلینیک، دندانپزشک گفت که دیر آمده اید.. الان باید عمل و ارتودنسی کرد. نظر شما چیست؟ آیا عواقبی دارد جراحی ؟ تغییر چهره یا …؟
  با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان ارتودنسی صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان ارتودنسی مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. شماره تلفن مطب 22011892-021

 10. Avatar ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید.من چند روزه هنگام خوردن غذا یا بعدش احساس میکنم ماده ریز گچ مانند به دندونام برخورد میکنه.(دندونام ارتودنسیه)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه فک پایینم خیلی جلوعه . هزینه ارتودنسی ندارم میخوام عمل کنم . ایا امکان داره بدون ارتودنسی جراحی کنم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این شرایط سنی درمان با ارتودنسی بعلاوه بر جراحی فک جواب میدهد. مراجعه بیمار تا سن 12 سالگی با ارتودنسی بدون جراحی فک امکان پذیر است.

 12. Avatar بابک گفت:

  سلام دکتر
  آیا ارتودنسی باعث کوچک شدن فک میشود؟
  من دندان بالا و پایینم روی هم قرار گرفته و احساس میکنم که فک پایینم جلو تر است و 30 سالمه
  آیا میشه فقط با ارتودنسی اینو اصلاح کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله میتوان با ارتودنسی اصلاح کرد. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من حسینی هستم از چابهار مزاحمتون میشدم ممنون دندانهای پسرم عالی و خوب شده واقعا معجزه کردین . سلامت و تندرست باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *