ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

در روش ارتودنسی نامرئی، دستگاه های ارتودنسی بر روی دندانها مشاهده نمی شوند. به عبارت دیگر هنگامی که بیمار دهان خود را باز می نماید، دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند. به علت دیده نشدن سیم های ارتودنسی، تقاضا برای داشتن ارتودنسی نامرئی بیش از گذشته در بیماران مشاهده می شود. ارتودنسی نامرئی به سه صورت ارايه میگردد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

ارتودنسی نامرئی به علت تقاضای زیاد بیماران بزرگسال یکی از درمان های رایج در مطب های ارتودنسی شده است از انواع ارتودنسی نامرئی می توان به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با موارد همرنگ و ارتودنسی با پلاک های شفاف اشاره کرد. تفاوت عمده این سه نوع ارتودنسی در قابلیت برداشتن آنها است. بدین معنا که ارتودنسی با پلاک شفاف را می توانید از دهان خارج کنید. این در دسته ارتودنسی متحرک قرار می گیرد. اما دو نوع دیگر را نمی توانید خودتان بردارید و جا به جا کنید.  در دسته ارتودنسی ثابت قرار می گیرند.

درمان ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی لینگوال:

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت های لینگوال، سیم های ارتودنسی در سطح پشتی دندان های فک بالا و پایین چسبانده می شود. متخصص ارتودنسی به طور معمول استفاده از ارتودنسی لینگوال را پیشنهاد نمی کند. ارتودسی نامرئی لینگوال به دلیل مزاحمتی که برای زبان ایجاد می کند و فضایی که اشغال می کند و همجنین به دلیل احتمال شکسته شدن به طور معمول محبوب نیست . به همین دلیل روش های دیگر ارتودنسی نامرئی به بیمار پیشنهاد می شود

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف:

در روش ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف از پلاک های نامرئی یا دستگاه های بسیار شفاف در جهت ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. نوع ناهنجاری تعیین کننده این است که آیا می توان از این پلاک های نامرئی شفاف استفاده نمود یا خیر. این عمل در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می گردد.

در صورتیکه بیمار نیاز به ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف داشته باشد، این پلاک های نامرئی شفاف می بایست هر دو هفته یا هر سه هفته یکبار توسط بیمار تعویض گردد. ار آنجایی که این پلاک ها بسیار شفاف می باشند، در هنگام صحبت کردن بیمار مشاهده نمی شوند و امروزه تقاضا برای استفاده از ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف بسیار بالا می باشد.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان:

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از براکت هایی استفاده می شود که بسیار شفاف بوده و همرنگ دندان است. جنس براکت ها در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از پلاستیک و یا سرامیک می باشد. این روش درمان بسیار کارآمد می باشد. در صورتیکه بیمار هر نوع ناهنجاری داشته باشد، می توان از این روش استفاده نمود. براکت های همرنگ دندان بدون رنگ بوده و دیده نمی شوند. این روش دارای استحکام و زیبایی خوبی بوده و مشکلی برای زبان یا گفتار بیمار ایجاد نمی کند.

ارتودنسی نامرئی بدون سیم:

نوعی سیستم الاینر تراپی (مرتب نمودن دندانها به وسیله ردیف کننده های دندانی بدون سیم) می باشد که با کمک تکنیک های پیشرفته درمانی در ارتودنسی می توان دندانهای نا مرتب را تصحیح کرد در این روش با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM، برای درمان هر بیمار، تعدادی ردیف کننده های دندانی بدون سیم و با استفاده از پلاک های شفاف که مختص همان بیمار می باشد طراحی و ساخته می شود. این طراحی و ساخت کامپیوتری، براساس طرح درمان متخصص ارتودنسی، انجام می شود.

هر بیمار در طول درمان خود، از یکسری از الاینرهای نا مریی، به ترتیب شماره ای که روی آنها حک شده است استفاده می نماید. بیمار از هر یک از الاینرها به مدت دو هفته (22ساعت در شبانه روز) استفاده می کند تا دندان های خود را در یک مسیر از پیش طراحی و برنامه ریزی شده در کامپیوتر که براساس طرح درمان متخصص ارتودنسی است به محل صحیح خود هدایت کند تا بدین ترتیب دندانها مرتب شوند. هر یک از دستگاه های نا مریی، نیروهای ” کنترل شده و سبک ” به دندان وارد می کنند و دندان را طی دو تا سه هفته، فقط حدود 25/0 میلی متر در مسیر برنامه ریزی شده توسط کامپیوتر، حرکت می دهند که این موضوع از این جهت ارزشمند است که با وارد کردن نیرو ” سبک و مستمر” ریشه دندان بیمار، دچار تحلیل نمی شود و دندان پس از مدتی دچار لقی و افتادن نخواهد شد.

مزیت ارتودنسی نامرئی متحرک

الاینرهای کریستالی شفاف در هنگام استفاده آسیب نمی بینند. ظاهری شفاف و گزینه متحرک بودن این دستگاه ارزش زیبایی این دستگاه را بالا می برد. زمان کمتری برای ویزیت می گذارید. مثل براکت های سنتی هیچ آسیب یا سایشی از بابت سیم و براکت وجود ندارد. ردیف های الاینر با مواد نرم و پلیمری پزشکی ساخته می شوند بنابراین راحت هستند. بیمار می تواند دستگاه را هنگام خوردن و مسواک زدن بردارد، بنابراین می تواند بهداشت دهان و دندان را به خوبی حفظ کند.

الاینریا ارتودنسی نامریی چیست و چگونه کار می کند؟

الاینرها پلاک های شفافی هستند که از نظر ظاهری شکلی شبیه به نایت گارد دارند. این قالب های متحرک که از جنس پلاستیک پزشکی هستند تقریبا نامرئی بوده و با اعمال نیرویی تدریجی دندان ها را در مسیری از پیش تعیین شده در جهت مناسب خود حرکت میدهند. تمامی مراحل ساخت این پلاک ها توسط دستگاه هایی دیجیتالی و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته انجام می گردد. در این روش هیچگونه احتیاجی به استفاده از بند و براکت و یا سیم های فلزی نیست و شما تنها با استفاده از یک سری پلاک متحرک شفاف می توانید درمان ارتودنسی را برای بیمار خود انجام دهید.
در این روش طرح درمان ارتودنسی با نرم افزارهای کامپیوتری و دستگاه های مجهز به تکنولوژی سه بعدی سازی ترکیب می گردد و پلاک های منحصر بفرد برای هر بیمار ساخته می شود.

• هر یک از پلاک ها باید به مدت سه هفته و 22 ساعت در روز در دهان بیمار قرار گرفته تا حرکات مدنظر در طرح درمان شما بر روی دندان ها صورت پذیرد. پلاک ها باید برای خوردن، آشامیدن (به غیرازآب)، مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج شوند.
• برای اعمال برخی از نیروهای لازم به نصب اتچمنت هایی بر روی دندان می باشد که در دستورالعمل ارسالی به شما داده می شود.
• قالبگیری از دهان بیمار باید بعد از درمان های دندانپزشکی مانند پر کردن، کشیدن، گذاشتن روکش و درمان های لثه انجام گیرد.
• در درمان با الاینرهای شفاف معمولا از آخرین پلاک استفاده شده به عنوان ریتینر استفاده میگردد.

برای هماهنگی ویزیت ارتودنسی و اطلاع از هزینه ارتودنسی خود می توانید با دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی تماس حاصل بفرمایید.

سوالات متداول ارتودنسی نامرئی

1- چه کسی می تواند از ارتودنسی نامرئی استفاده کند؟

ارتودنسی نامرئی برای این که مخاطبین شما متوجه براکت ارتودنسی بر روی دندان های شما نشوند گزینه بسیار مناسبی است. بنابراین از انواع ارتودنسی نامرئی ثابت و متحرک می توان برای یک درمان موفق سود برد.

2- هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی مرئی چه تفاوتی دارد؟

معمولا ارتودنسی نامرئی هزینه بیشتر و گران تر ی نسبت به نوع استاندارد دارد. برای مثال ارتودنسی سرامیکی همرنگ دندان نسبت به ارتودنسی ثابت با براکت فلزی گران تر است. همچنین هزینه ارتودنسی با الاینرهای شفاف و نامرئی گران تر از ارتودنسی ثابت و مرئی است. به خصوص اگر تعداد الاینرها زیاد باشد.

3- آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟

اگر طرح درمان درست باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی نامرئی تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها نیست.

4- آیا ارتودنسی نامرئی منجر به بروز پوسیدگی می شود؟

در هنگام استفاده از ارتودنسی نامرئی به علت اینکه این دستگاه ها به صورت طلق های شفافی می باشند و از روی دندانها جدا می شوند بیمار بهتر می تواند دندانها را تمیز کند بدین ترتیب دچار پلاک های دندانی و جرم دندان نمی شوید.

5- آیا ارتودنسی نامرئی چهره بیمار را تغییر می دهد؟

آنچه که درباره این نوع از ارتودنسی مهم است نامرئی بودن و مشخص نبودن براکت ها است. بنابراین تاثیر منفی بر روی ظاهر بیمار نخواهد گذاشت. به مرور زمان هرچه دندان ها مرتب تر و منظم تر می شوند چهره بیمار رو به بهبودی خواهد بود. بنابراین تغییر چهره مثبتی در پایان درمان ایجاد خواهد شد.

6- آیا ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

ارتودنسی نامرئی دردناک نیست. کمی احساس ناراحتی در اوایل درمان طبیعی است. در هر صورت برای حرکت دندان ها کمی فشار به دندان ها وارد می شود. این فشار در حد استاندارد می باشد و نه تنها آسیبی به دندان ها وارد نمی کند بلکه به بهبود سلامت دندان ها نیز کمک می کند.

7- چند ساعت در روز باید الاینر نامرئی را استفاده کنیم؟

از 24 ساعت روز باید 22 تا 20 ساعت در روز از الاینر استفاده کنید. این بدان معناست که فقط در زمان خوردن و آشامیدن می توانید الاینر را بردارید و بلافاصله بعد از خوردن غذا دوباره آنها را بر روی دندان های خود بگذارید.

8- آیا ارتودنسی نامرئی موثر است؟

این نوع از براکت ها بهترین راه حل برای مرتب کردن دندان ها بدون این که نمای دندان ها غیر متعارف شود می باشد. ولی بعضی از ناهنجاریها را نمی توان با ارتودنسی نامریی درمان کرد همچنین ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی و یا ارتودنسی ثابت پشت دندانی یا لینگوال نیز یکی دیگر از روش های کاربردی برای مرتب کردن انواع نامرتبی دندان ها است.

9- ارتودنسی با الاینرهای متحرک نامرئی چقدر طول می کشد؟

مسلما این دوره درمان ارتودنسی بستگی به میزان ناهنجاری دارد. از آنجایی که این دستگاه های ارتودنسی برای بعضی از ناهنجاری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد معمولا در مدت یک سال  با استفاده منظم می توانید به دندان هایی ردیف و منظم دست یابید. برای ناهنجاری های شدیدتر معمولا از براکت های سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود که طول درمان به طور متوسط دو  سال به طول می انجامد

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

16 دیدگاه برای “انواع ارتودنسی نامرئی

 1. Avatar محمد گفت:

  با سلام
  برای افرادیکه دندون های جلویی فاصله دار و باز هستند روشی دارید.تصاویر تموم کاراتون رو دیدم ولی عکس دراین مورد نداشتید
  اگه هست هزینش رو لطفااعلام کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا به گالری مراجعه نمایید در انجا بیمارانی وجود دارند که بین دندانهای انها باز است و با ارتودنسی فضا ها بسته شده است. در ضمن در کانال تلگرام هم می توانید عضو شوید که در انجا هم تصاویر این بیماران وجود دارد برای پیداکردن کانال لطفا به صفحه تماس با ما بروید

 2. Avatar لیلا گفت:

  سلام و وقت بخیر
  میشه لطفا حدود قیمت برای ارتودنسی با پلاک شفاف رو بفرمایید؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هزینه ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف انواع مختلفی دارد و بعد از معاینه بیمار به طور دقیق اعلام خواهد شد

 3. Avatar شیما گفت:

  سلام من مشکل اوپن بایت دارم و زبانم کمی بزرگ هست (دندانهای جلوی فک پایین ب سمت بیرون شیب دارند) بیست وهشت سالمه و چون اگزما دارم ارتودنسی رو انجام ندادم چون پوستم نسبت ب فلزات حساسه آیا ارتودنسی الانترا می‌تونه به من کمکی بکنه؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید تا از مواد و متریال مناسب برای شرایط شما استفاده کنند. با توجه به مواد و روش های گوناگونی که برای درمان ارتودنسی وجود دارد نباید به این دلیل ساده درمان را به تعویق بیاندازید

 4. Avatar اكبر اسمى گفت:

  سلام آقاى دكتر
  من ٥٠ سالم هستش دندانهاى فك پايينم نامرتب هستن ، ميتونم دراين سن ارتودنسى نامرئى انجام بدم . پسرم هم شما ارتودنسى كرديد .
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جناب آقای اسمی اگر از نظر لثه مشکلی نداشته باشید در خدمت هستم. بهتر است مطب تشریف بیاورید و معاینه کلینیکی انجام شود. شماره تماس مطب برای گرفتن وقت قبلی 22011892

 5. Avatar قاسم جعفری گفت:

  سلام آقای دکتر . من حدودا 38 سالمه می توانم از ارتودنسی نامرئی استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بیشتر بزرگسالان خواهان استفاده ازارتودنسی نامرئی هستند. از انواع ارتودنسی نامرئی می توان به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با موارد همرنگ و ارتودنسی با پلاک های شفاف نام برد. با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان.
  من مشهد زندگی میکنم میشه یک دکتر که اورتدنسی شفاف انجام بده معرفی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نمیشناسم می توانید از طریق گوگل سرچ کنید. کارهای قبل و بعد ارتودنسی ایشان را ببینید و …

 7. Avatar ترمه گفت:

  سلام. من میخام ارتودنسی نامرئی برای دندانهام انجام بشه. امکانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 8. Avatar فریبا مرادیان گفت:

  سلام آقای دکتر من دخترم 12 سالش هست و دندان ها ی فک بالاش کج هست میخواستم بدونم ارتودنسی نامرئی برای این سن هم هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، انجام می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *