زمان ارتودنسی

مدت زمان سیم کشی دندان

مدت زمان سیم کشی دندان

در ارتودنسی دندان این مسئله برای هر بیمار بسیار مهم است که بداند مدت زمان سیم کشی دندان او چه مقدار زمان خواهد برد. بهترین متخصص ارتودنسی می تواند در سریع ترین زمان ممکن کار سیم کشی دندان های بیمار را به اتمام برساند. شاید این تصور در ذهن شما وجود داشته باشد که تنها پیامد کج بودن دندان ها، مسئله زیبایی است. ارتودنتیست ها معتقد اند که، نامرتب بودن دندان ها و ناهنجاری های فک باعث می شود گوارش غذا دچار مشکل شود و در نتیجه فرد به بیماری های گوارشی مبتلا شود. از طرفی دندان های نامنظم، خطر پوسیدگی دندان و آسیب به فک را بالا خواهد برد. به همین دلایل است که باید در اولین فرصت برای سیم کشی دندان و درمان ارتودنسی اقدام فرمایید.

سیم ارتودنسی

عوامل موثر بر مدت زمان سیم کشی دندان

امروزه ارتودنسی یکی از روش های پرکاربرد درمان های دهان و دندان است. فواید درمان ارتودنسی بی شمار است به همین دلیل متقاضیان زیادی برای درمان ارتودنسی به متخصصین با تجربه ارتودنسی مراجعه می کنند تا از به روزترین و مدرن ترین روش های درمان ارتودنسی بهره ببرند. اما بیماران نباید فراموش کنند که این درمان نیاز به زمان دارد تا به خوبی بتواند تاثیر خود را نشان دهد و نهایتا بیمار از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرد. مدت زمان سیم کشی دندان به چند عامل بستگی دارد:

  • معاینه های اولیه

در ابتدا ارتودنتیست معاینه های لازم را انجام می دهد. سپس تشخیص می دهد بهترین روش ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های دندان و فک بیمار چیست. در برخی موارد نه تنها بیمار دندان های نامرتبی دارد بلکه فک او نیز منحرف است. اما بهترین متخصص ارتودنسی که دارای فلوشیپ جراحی است می تواند هر دو اختلال را درمان نماید. در معاینه اولیه ارتودنسی عکس برداری های لازم از دهان و دندان به عمل می آید. قطعا هر چه این مرحله زودتر انجام شود و معاینه سریع تر صورت گیرد، مدت زمان سیم کشی دندان کوتاه تر خواهد شد.

  • سلامت دندان ها

قبل از اینکه ارتودنتیست اقدام به چسباندن براکت های ارتودنسی بر روی دندان ها کند، باید وضعیت سلامت دندان های بیمار را بررسی نماید. تا زمانی که دندان های پوسیده ترمیم نشوند، نباید بر روی آن ها سیم کشی دندان انجام شود. بنابراین ابتدا درمان پوسیدگی دندان انجام می شود و سپس ارتودنسی دندان آغاز می شود. بخشی از مدت زمان سیم کشی دندان به همین موضوع بستگی دارد.

سیم کشی دندان

  • شدت ناهنجاری های دندان و فک

مدت زمان چسباندن براکت ها بر روی دندان در زمان ارتودنسی بسته به میزان نامرتب بودن دندان ها، کوچک بودن فک و… ممکن است متغییر باشد. هر چه بی نظمی دندان ها بیشتر باشد و یا فک بیمار کوچک تر باشد، مدت زمان سیم کشی دندان ها بیشتر می شود چرا که نصب براکت ها به دقت بیشتری نیاز دارد و ارتودنتیست مجبور است کندتر پیش برود تا کار دقیق تر انجام شود.

  • سن بیمار

از دیگر عوامل موثر بر مدت زمان سیم کشی دندان سن بیمار است. در سنین کم به دلیل نرم بودن بافت استخوانی بدن، سرعت حرکت دندان ها بیشتر است و سیم کشی دندان به مدت زمان کمتری نیاز خواهد داشت. ارتودنتیست ها توصیه می کنند که درمان ارتودنسی را در دوران کودکی، نوجوانی و قبل از پایان بلوغ انجام دهید. بدین ترتیب در مدت زمان کمتری به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

  • مراقبت بیمار از دستگاه ارتودنسی

مسلما میزان همکاری بیمار با ارتودنتیست برای مراقبت از دندان ها و سیم کشی دندان بر روی طول دوره درمان تاثیر خواهد گذاشت. بیمار باید دقت کند که از خوردن غذاهای سخت پرهیز نماید تا سیم کشی دندان آسیب نبیند. استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندان، سلامت دندان و در نتیجه کوتاه شدن مدت زمان سیم کشی دندان را تضمین خواهد کرد.

  • نوع سیم کشی دندان

سیم کشی دندان هم می تواند فلزی باشد و هم سرامیکی.  نوع و جنس سیم کشی دندان می تواند بر طول مدت زمان سیم کشی دندان تاثیرگذار باشد.  متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که چه نوع سیمی برای ناهنجاری دندان و فک شما مناسب است. دقت کنید که کیفیت درمان فدای طول درمان نخواهد شد و سیمی برای بیمار انتخاب می شود که در درجه اول برای نوع ناهنجاری بیمار مناسب باشد. در این مواقع کیفیت از مدت زمان سیم کشی دندان مهمتر است.

دوران درمان ارتودنسی با براکت و سیم کشی دندان

بیمارانی که دوره ارتودنسی را همراه با ارتودنسی ثابت و سیم کشی دندان می گذرانند نکات مهمی را باید در این زمینه رعایت کنند. مهمترین نکته در مورد این گروه از بیماران حفظ بهداشت دهان و دندان به طور منظم است. زیرا در تمام طول مدت درمان ارتودنسی این براکت ها و سیم ها به طور ثابت بر روی دندان ها قرار می گیرند و برداشته نمی شوند. در درجه دوم بیماران باید در حفظ و نگهداری سیم و براکت کوشا باشند و به آنها آسیب نزنند. بدین منظور توصیه می شود که از جویدن خوراکی های سخت و محکم در طول این دوران خودداری کنید. از براکت ها در مقابل صدمات و فشار و آسیب جلوگیری کنید و مانع شکستن یا آسیب دیدن براکت ها شوید.

یکی از مزیت های سیم کشی دندان با براکت ارتودنسی این است که این دوران در مقایسه با براکت های متحرک بسیار کوتاه تر است . به همین دلیل با تمام مراقبت هایی که باید طی این دوران در نظر بگیرید می توانید نتیجه سریعتری از درمان ارتودنسی بگیرید و خیلی سریعتر به طرح لبخند دلخواه خود برسید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *