زمان ارتودنسی

مدت زمان سیم کشی دندان

مدت زمان سیم کشی دندان

در ارتودنسی دندان این مسئله برای هر بیمار بسیار مهم است که بداند مدت زمان سیم کشی دندان او چه مقدار زمان خواهد برد. بهترین متخصص ارتودنسی می تواند در سریع ترین زمان ممکن کار سیم کشی دندان های بیمار را به اتمام برساند. شاید این تصور در ذهن شما وجود داشته باشد که تنها پیامد کج بودن دندان ها، مسئله زیبایی است. ارتودنتیست ها معتقد اند که، نامرتب بودن دندان ها و ناهنجاری های فک باعث می شود گوارش غذا دچار مشکل شود و در نتیجه فرد به بیماری های گوارشی مبتلا شود. از طرفی دندان های نامنظم، خطر پوسیدگی دندان و آسیب به فک را بالا خواهد برد. به همین دلایل است که باید در اولین فرصت برای سیم کشی دندان و درمان ارتودنسی اقدام فرمایید.

سیم ارتودنسی

عوامل موثر بر مدت زمان سیم کشی دندان

امروزه ارتودنسی یکی از روش های پرکاربرد درمان های دهان و دندان است. فواید درمان ارتودنسی بی شمار است به همین دلیل متقاضیان زیادی برای درمان ارتودنسی به متخصصین با تجربه ارتودنسی مراجعه می کنند تا از به روزترین و مدرن ترین روش های درمان ارتودنسی بهره ببرند. اما بیماران نباید فراموش کنند که این درمان نیاز به زمان دارد تا به خوبی بتواند تاثیر خود را نشان دهد و نهایتا بیمار از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرد. مدت زمان سیم کشی دندان به چند عامل بستگی دارد:

 • معاینه های اولیه

در ابتدا ارتودنتیست معاینه های لازم را انجام می دهد. سپس تشخیص می دهد بهترین روش ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های دندان و فک بیمار چیست. در برخی موارد نه تنها بیمار دندان های نامرتبی دارد بلکه فک او نیز منحرف است. اما بهترین متخصص ارتودنسی که دارای فلوشیپ جراحی است می تواند هر دو اختلال را درمان نماید. در معاینه اولیه ارتودنسی عکس برداری های لازم از دهان و دندان به عمل می آید. قطعا هر چه این مرحله زودتر انجام شود و معاینه سریع تر صورت گیرد، مدت زمان سیم کشی دندان کوتاه تر خواهد شد.

 • سلامت دندان ها

قبل از اینکه ارتودنتیست اقدام به چسباندن براکت های ارتودنسی بر روی دندان ها کند، باید وضعیت سلامت دندان های بیمار را بررسی نماید. تا زمانی که دندان های پوسیده ترمیم نشوند، نباید بر روی آن ها سیم کشی دندان انجام شود. بنابراین ابتدا درمان پوسیدگی دندان انجام می شود و سپس ارتودنسی دندان آغاز می شود. بخشی از مدت زمان سیم کشی دندان به همین موضوع بستگی دارد.

سیم کشی دندان

 • شدت ناهنجاری های دندان و فک

مدت زمان چسباندن براکت ها بر روی دندان در زمان ارتودنسی بسته به میزان نامرتب بودن دندان ها، کوچک بودن فک و… ممکن است متغییر باشد. هر چه بی نظمی دندان ها بیشتر باشد و یا فک بیمار کوچک تر باشد، مدت زمان سیم کشی دندان ها بیشتر می شود چرا که نصب براکت ها به دقت بیشتری نیاز دارد و ارتودنتیست مجبور است کندتر پیش برود تا کار دقیق تر انجام شود.

 • سن بیمار

از دیگر عوامل موثر بر مدت زمان سیم کشی دندان سن بیمار است. در سنین کم به دلیل نرم بودن بافت استخوانی بدن، سرعت حرکت دندان ها بیشتر است و سیم کشی دندان به مدت زمان کمتری نیاز خواهد داشت. ارتودنتیست ها توصیه می کنند که درمان ارتودنسی را در دوران کودکی، نوجوانی و قبل از پایان بلوغ انجام دهید. بدین ترتیب در مدت زمان کمتری به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

 • مراقبت بیمار از دستگاه ارتودنسی

مسلما میزان همکاری بیمار با ارتودنتیست برای مراقبت از دندان ها و سیم کشی دندان بر روی طول دوره درمان تاثیر خواهد گذاشت. بیمار باید دقت کند که از خوردن غذاهای سخت پرهیز نماید تا سیم کشی دندان آسیب نبیند. استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندان، سلامت دندان و در نتیجه کوتاه شدن مدت زمان سیم کشی دندان را تضمین خواهد کرد.

 • نوع سیم کشی دندان

سیم کشی دندان هم می تواند فلزی باشد و هم سرامیکی.  نوع و جنس سیم کشی دندان می تواند بر طول مدت زمان سیم کشی دندان تاثیرگذار باشد.  متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که چه نوع سیمی برای ناهنجاری دندان و فک شما مناسب است. دقت کنید که کیفیت درمان فدای طول درمان نخواهد شد و سیمی برای بیمار انتخاب می شود که در درجه اول برای نوع ناهنجاری بیمار مناسب باشد. در این مواقع کیفیت از مدت زمان سیم کشی دندان مهمتر است.

دوران درمان ارتودنسی با براکت و سیم کشی دندان

بیمارانی که دوره ارتودنسی را همراه با ارتودنسی ثابت و سیم کشی دندان می گذرانند نکات مهمی را باید در این زمینه رعایت کنند. مهمترین نکته در مورد این گروه از بیماران حفظ بهداشت دهان و دندان به طور منظم است. زیرا در تمام طول مدت درمان ارتودنسی این براکت ها و سیم ها به طور ثابت بر روی دندان ها قرار می گیرند و برداشته نمی شوند. در درجه دوم بیماران باید در حفظ و نگهداری سیم و براکت کوشا باشند و به آنها آسیب نزنند. بدین منظور توصیه می شود که از جویدن خوراکی های سخت و محکم در طول این دوران خودداری کنید. از براکت ها در مقابل صدمات و فشار و آسیب جلوگیری کنید و مانع شکستن یا آسیب دیدن براکت ها شوید.

یکی از مزیت های سیم کشی دندان با براکت ارتودنسی این است که این دوران در مقایسه با براکت های متحرک بسیار کوتاه تر است . به همین دلیل با تمام مراقبت هایی که باید طی این دوران در نظر بگیرید می توانید نتیجه سریعتری از درمان ارتودنسی بگیرید و خیلی سریعتر به طرح لبخند دلخواه خود برسید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

22 دیدگاه برای “مدت زمان سیم کشی دندان

 1. Avatar مرادي گفت:

  سلام ميشه لطفا بفرماييد در ارتودنسي ثابت هر دو فك سيم كشي كل دندان ها رو در بر ميگيره يا فقط دندانهاي جلويي ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ارتودنسی ثابت بستگی به نوع ناهنجاری و شرایط دندان ها و فک شما دارد، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه یه دندونم بالا تر از بقیه دندون هاست میخواستم ببینم اگه ارتودنسی کنم تا ۱ سال بیشتر میشه نمونه سیم رو دندونم یعنی بیشتر از ۱ سال میخوام طول نکشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar بهناز عاطفی گفت:

  سلام آقای دکتر من 10سال پیش ارتودنسی کردم ولی سیم‌های پایین دندونم رو برنداشتم ممکنه آسیب به دندونهام بزنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، اطراف سیم ها محل تجمع جرم و باکتری می شود و به دندان آسیب میرساند. حتما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 4. Avatar بهزاد گفت:

  سلام
  من برای ارتودنسی مراجعه کردم گفتن 4 دندان باید کشیده شود، می خواستم بدونم از زمان کشیدن دندان ها چقدر بعدش سیم کشی می تونم انجام بدم ؟ اگر بعد از کشیدن دندان ها 2 هفته بعد مراجعه کنم فاصله بین دندان ها کم نمی شه؟
  سوال بعدیم اینه که آیا میشه جراحی لثه برای کشیدن دندان عقل، و کشیدن 4 دندان رو پشت سر هم انجام بدم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی در درمان ارتودنسی دندان کشیده می شود. بعد از کشیدن دندان بالافاصله سیم ارتودنسی گذاشته می شود، در بعضی از کیس ها سیم ارتودنسی گذاشته می شود سپس دندان کشیده می شود. بستگی به کیس و ناهنجاری دندان ها و فک دارد. بهتر است اول درمان ارتودنسی انجام گردد. سپس برای کشیدن یا نکشیدن دندان عقل تصمیم گیری شود. گاهی با انجام ارتودنسی فضای کافی برای رشد دندان عقل ایجاد می شود.

 5. Avatar رامین گفت:

  سلام من دندون های جلوم بزرگ و خیلی بیرون اومدن ایا شما می‌توانید این ها را با سیم کشی درست کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی دندان های شما معاینه شود. تا طرح درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

 6. Avatar آراس گفت:

  سلام
  آیا عدم تقارن فک با سیمکشی دندان درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ب سلام. ناهماهنگی خط وسط دندان ها بستگی به ناهنجاری فکی و دندانی فرد دارد. یا در چه سنی فرد به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هر صورت باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 7. Avatar پیمانه گفت:

  سلام دکتر جان
  ببخشید آیا میشود هر دو ماه یکبار سیم های ارتودنسی عوض شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. براساس شرایط بیمار، نوع ناهنجاری، وضعیت فکین، مرحله درمان و شدت ناهنجاری سیم ها را معمولا در هر ویزیت عوض میکنیم. یا کش ها را عوض می کنیم یا نیرو وارده را تغییر میدهیم. بطورکلی بستگی به نوع ناهنجاری دارد.

 8. Avatar محمد هاشمی گفت:

  اقای دکتر اگر دندان ها بغل اخر فک پوسیدگی داشته باشه برای سیم کشی دندان حتما باید درمان شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از درمان ارتودنسی باید دندان های پوسیده ترمیم و دندان های که لازم است عصب کشی گردد. و سپس اقدام به درمان ارتودنسی انجام گیرد.

 9. Avatar پونه رستگاران گفت:

  سلام. آقای دکتر آیا سن بیمار هم در تایم ارتودنسی تاثیر دارد؟ من الان 40 سالمه میخام ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن پایین به دلیل نرم بودن بافت استخوانی فک، سرعت حرکت دندان ها بیشتر است و سیم کشی دندان به مدت زمان کمتری نیاز خواهد داشت. ولی در سن بالاتر بدلیل اسکلتی شدن فک زمان بیشتری لازم است.

 10. Avatar کریمی گفت:

  سلام وقت بخیر دندان های من فاصله دارند و اینکه کج هستند به طرف بیرون اما ریز هستند و اینکه خرابی یا دندون اضافه ندارم میخاستم بدونم قیمتش حدودا چقدر میشه و اینکه تمام هزینه رو باید اول پرداخت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. خیر، به صورت اقساط پرداخت می شود.

 11. Avatar مجتبی سلطانیان گفت:

  سلام یه دندان از بالا کج دارم میخوام بره جای خودش چقدر هزینه داره.باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *