ارتودنسی

لق شدن دندان در ارتودنسی

ماکت دندان ارتودنسی شده در دست دندانپزشک

لق شدن دندان در ارتودنسی یا حس لق شدن در زمان ارتودنسی یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد در زمان ارتودنسی دندان ‌های خود با آن مواجه شده و به دنبال راهکارهایی مناسب برای حل این مشکل هستند. زمانی که شما هم با چنین مشکلی مواجه می‌شوید بدون شک نگرانی ‌های زیادی برای شما به وجود می‌آید که ممکن است باعث شود تا مشکلاتی را تجربه کنید. برای جلوگیری از بروز این نگرانی بهتر است که شما به طور کامل با دلایل لق شدن دندان‌ ها آشنا شوید.

به ‌طور کلی باید بدانید که درمان صحیح ارتودنسی نمی تواند باعث لقی دندان شود ولی در بعضی موارد دندان ها به صورت فیزیولوژیک لقی بسیار جزئی را از خود نشان می دهند. پس در نگاه اول این مسئله نمی ‌تواند چندان مشکل ‌ساز باشد. ما در ادامه این مطلب قصد داریم نکات مهمی را درباره احساس لق شدن دندان در ارتودنسی در اختیار شما قرار دهیم.

براکت دندانی روی دندان ها در حین درمان ارتودنسی

دلایل لق شدن دندان در ارتودنسی

داشتن دندان ‌های نامرتب همواره ممکن است چالش‌ هایی را برای افراد به وجود بیاورد و به همین علت نیز افراد از روش درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ‌های خود استفاده می‌ کنند. حال نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که در روش ارتودنسی از براکت هایی استفاده می‌ شود که با سیم به یکدیگر متصل بوده و با فشاری که به دندان ‌ها وارد می کنند آنها را به سمت جای درست خود هدایت می‌ کنند.

در اثر درمان ارتودنسی دندان ها می توانند لقی بسیار جزئی در مدت کوتاهی پیدا کنند که این لق شدن مختصر دندان به صورت فیزیولوژیک است و جای نگرانی خاصی وجود ندارد. نکته ‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که این لق شدن دندان‌ ها باعث جدایی آنها از لثه و افتادن دندان ‌ها نخواهد شد. اگر درمان ارتودنسی به نحو غلط انجام شود ممکن است ریشه ها تحلیل پیدا کند که این مورد پاتولوژیک بوده و با لقی مختصر دندان که فیزیولوژیک است متفاوت است. از سوی دیگر کوتاه‌ بودن ریشه‌ های دندان‌ هم می تواند باعث لقی دندان شود.

به‌ طور کلی باید بدانید که ارتودنتیست شما نوع لقی فیزیولوژیک و یا پاتولوژیک را به شما اعلام می نماید و شما را از این نگرانی رها خواهد کرد.

تاثیر بیماری ‌های لثه روی لق شدن دندان‌ ها در ارتودنسی

یکی از عوامل و فاکتور های مهمی که می ‌تواند به میزان زیادی روی لق شدن دندان در ارتودنسی و حس لق شدن دندان ‌ها تاثیرگذار باشد بیماری ‌های مربوط به لثه است که برخی از افراد ممکن است با آنها درگیر باشند. این بیماری ‌ها در اصل باعث می‌ شوند تا لثه ‌های شما دچار التهاب شود و با کوچک ‌ترین فشاری حس لق شدن به شما دست دهد. اگر با چنین بیماری ‌هایی درگیر هستید حتما باید در کوتاه‌ ترین زمان ممکن به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و این موضوع را با او در میان بگذارید.

دقت داشته باشید که بیماری‌ های لثه ممکن است علائم و نشانه ‌های مختلفی داشته باشند که از جمله آنها می ‌توان به بوی بد دهان، عقب رفتن لثه ‌ها، متورم شدن لثه ‌ها و حساسیت بسیار زیاد آنها اشاره کرد. امروزه این بیماری ‌ها با نام بیماری ‌های پریودنتال نیز شناخته می‌شوند که در صورتی‌ که متخصص ارتودنسی این بیماری‌ ها را تشخیص دهد راهکارهای درمانی را به شما ارائه می‌ دهد تا از لق شدن بیش از حد و همین ‌طور مشکلات آتی چنین بیماری ‌هایی در زمان ارتودنسی جلوگیری کند.

لق شدن دندان ها در اثر فشار ناشی از ارتودنسی

همان‌ طور که در بخش ‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم یکی از مهم ‌ترین فاکتور هایی که می‌ تواند به میزان زیادی روی لق شدن دندان در ارتودنسی تاثیرگذار باشد مسئله فشار ناشی از براکت ‌ها و سیم ‌های به کار رفته در ارتودنسی است. زمانی که متخصص ارتودنسی شما متوجه می‌ شود که فشار وارد شده به دندان ‌های شما بیش از اندازه است می ‌تواند این فشار را کاهش دهد که البته باید دقت داشته باشید که این کار می ‌تواند مدت‌ زمان درمان شما را افزایش دهد. از سوی دیگر طرح درمان غلط ارتودنسی هم می تواند باعث تحلیل ریشه و لقی دندان شود.

پس به ‌طور کلی زمانی که شما احساس لق شدن دندان در ارتودنسی را داشتید در گام نخست باید این موضوع را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید. با این کار متوجه خواهید شد که واقعا این لقی فیزیولوژیک است و یا شرایط پاتولوژیک مثل درمان غلط ارتودنسی و یا بیماری ‌های مربوط به لثه وجود دارد که احساس لق شدن را در دندان ‌های خود دارید.

در هر صورت متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دندان و لثه ‌های شما می‌ تواند دلیل به ‌وجود آمدن این مشکل را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را برای حل این مشکل در اختیار شما قرار دهد.

چگونه از لق شدن دندان ‌ها در ارتودنسی جلوگیری کنیم؟

زمانی که صحبت از لق شدن دندان در ارتودنسی می‌ شود بسیاری از افراد بلافاصله به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل هستند. به ‌طور کلی باید بدانید که فشار وارد شدن به دندان ‌ها اندکی باعث لق شدن و شل شدن دندان‌ های شما در زمان ارتودنسی می ‌شود ولی شما با مصرف برخی از خوراکی ‌ها می‌ توانید تا حد زیادی از لق شدن بیش از حد دندان ‌های خود جلوگیری کرده و شرایط بهتری را برای دندان ‌هایتان به وجود بیاورید. مصرف انواع سبزیجات و همین ‌طور میوه ‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان می ‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

سوالات متداول لق شدن دندان در ارتودنسی

1-آیا براکت های ارتودنسی باعث لقی دندان ها می شود؟

خیر، درمان صحیح ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی باتجربه با بکار بردن براکت مناسب باعث لقی دندان ها نمی شود.

2-آیا با وجود احساس لقی در دندان ها می توان درمان ارتودنسی انجام داد؟

در ابتدا باید متخصص ارتودنسی دندان ها را معاینه نماید تا علت لقی آن مشخص گردد. سپس درمان ارتودنسی انجام شود.

3-آیا احساس لق شدن دندان ها در حین درمان ارتودنسی طبیعی است؟

در اثر درمان ارتودنسی دندان ها می توانند لقی بسیار کمی در مدت کوتاهی پیدا کنند که این احساس لق شدن جزئی دندان طبیعی است. ولی در صورتی که درمان ارتودنسی بطور صحیح انجام نشده باشد ممکن است بدلیل فشار بیش از حد وارده به دندان باعث تحلیل ریشه ها و لق شدن دندان ها شود.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.