دانستنی های ارتودنسی

اوربایت دندان چیست؟

اوربایت دندان چیست

اوربایت دندان معمولا با درجه ای از همپوشانی دندان های بالا و پایین شناخته می شود. فک ها در حالت ایده آل تا حدودی همپوشانی دارند که این اندازه حدود یک یا دو میلی متر می باشد و به عنوان یک نقص در نظر گرفته نمی شود. در دیپ  اوربایت  هم پوشانی  دندان های فک  بالا از فک پایین بسیار  زیاد است که یکی از مشکلات شایع در میان بسیاری از افراد جامعه می باشد. اوربایت به راحتی چهره فرد را تغییر می دهد و باعث می شود که وی مسن تر به نظر برسد.

تشخیص اوربایت

تشخیص دادن اوربایت بسیار کار راحتیست و شامل یک لبخند و داشتن یک آینه می باشد. به آرامی فک ها را در حالتی که دهانتان بسته است، روی یکدیگر قرار دهید. در واقع شما حالت قرار گیری فکین و دندان ها روی هم را می خواهید بررسی کنید. سپس لب هایتان را باز کنید همانند زمانی که یک لبخند عمیق می زنید. حال می توانید درون آینه کاملا موقعیت و شرایط فک و دندان هایتان را ارزیابی نمایید.

شماتیک تشخیص اوربایت از فک سالم

اگر دندان های فوقانی شما بیش از حد معمول روی دندان های پایینی قرار گیرد، باید برای درمان اوربایت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در واقع افرادی که اوربایت دندان دارند ظاهر و حالت قرارگیری فکین در آن ها طبیعی نمی باشد. این موضوع طبیعتا با یک نگاه قابل تشخیص است.

ارتودنسی و درمان اوربایت تحت نظر متخصص ارتودنسی

شاید در ابتدا بیماران نگرانی های زیادی در مورد ارتودنسی و درمان اوربایت داشته باشند. اولین قدم برای اینکه بیمار بتواند در مسیر درست درمان این ناهنجاری قرار گیرد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی باتجربه است. او با معاینه و ارزیابی تمام شرایط و نوع و شدتی که اوربایت دارد یک طرح درمانی عالی را برنامه ریزی می کند.

بهترین گزینه ارتودنسی و درمان اوربایت برای یک بیمار در شرایطی در نظر گرفته می شود که متخصص ارتودنسی تمامی جوانب را در نظر بگیرد. ناهنجاری ها در تمام افراد یکسان نیستند و شرایط فکین و دندان ها را در همه بیماران به یک اندازه تحت تأثیر قرار نخواهد داد. در نتیجه برخی از درمان ها عمیق تر و طولانی تر و برخی دیگر ممکن است جزئی باشند.

اوربایت چگونه درمان می شود؟

بهترین روشی که برای درمان اوربایت دندان  یا همان اکلوژن کلاس دو در نظر گرفته شده است، ارتودنسی می باشد. درمان ارتودنسی با توجه به اینکه در هر سنی می تواند برای بیماران انجام شود، اما هر چقدر که زودتر صورت پذیرد بدون شک می تواند بر روی روند درمان اثرات مثبتی داشته باشد.

درمان مال اکلوژن کلاس دو در دوران کودکی با ارتودنسی بسیار راحت است و بیمار به دلیل کامل نشدن رشد فکین از این شانس برخوردار است که تحت جراحی فک قرار نگیرد. هنگامی که بیماران با وجود این ناهنجاری در فکین، در سنین بزرگسالی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند متأسفانه به دلیل رد کردن سن بلوغ دیگر امکان درمان به راحتی دوران کودکی وجود ندارد.

بیماران دیپ بایت بزرگسال  در کنار درمان ارتودنسی باید تحت عمل جراحی فک قرار گیرند تا بتوانند به طور کامل بر ناهنجاری موجود غلبه کرده و آن را درمان نمایند. معمولا جراحی زمانی لازم است که مشکل یا ناهنجاری فک مربوط به استخوان بوده و از شدت زیادی برخوردار باشد.

اگر مشکل اوربایت خفیف باشد می توان برای اینکه موقعیت فکین را به حالت عادی بازگرداند از کش های ارتودنسی استفاده کرد. این کش ها به گونه ای عمل میکنند که فک پایین به سمت جلو حرکت داده شود.

استفاده از فنر نیز یکی دیگر از روش هایی است که به درمان اوربایت کمک می کند. توجه داشته باشید که فنر در مقایسه با کش های ارتودنسی میزان فشار بیشتری را به دندان ها و فکین وارد می کنند. در نتیجه زمانی که فرد با اوربایت شدید روبرو است این درمان بکار گرفته می شود.

برخی دیگر از گزینه های درمان اوربایت عبارتند از:

  • استفاده از براکت ها در درمان اوربایت شامل براکت های فلزی، سرامیکی و ارتودنسی داخل دندانی یا لینگوال: بریس های ارتودنسی متداول ترین روش برای جابجایی دندان ها و تصحیح ناهنجاری هستند. این گزینه درمانی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان قابل اجراست.
  • نگهدارنده (ریتینر)، کش ارتودنسی، بسط دهنده فک (اکسپندر): بیشتر برای کودکان که رشد فکین کامل نشده است و درمان آسان تری دارند مورد استفاده قرار می گیرد تا به مرور ناهنجاری به طور کامل درمان شود و فکین در جایگاه مناسب خود رشد کنند.
  • ارتودنسی اینویزیلاین: استفاده از پلاک های شفاف ارتودنسی نامرئی یکی از محبوب ترین گزینه های ارتودنسی و درمان اوربایت برای بزرگسالان است که علاقه ای به دیده شدن براکت های ارتودنسی ندارند تا بتوانند ناهنجاری اوربایت را درمان کنند.
  • کشیدن دندان: در برخی موارد، متخصص ارتودنسی ممکن است یک یا چند دندان را بکشد تا با به وجود آمدن فضای مناسب و کافی برای سایر دندان ها در فک بالا، بتوان دندان های جلو را به موقعیت طبیعی آن ها برگرداند تا با فک پایین هماهنگ تر باشند.

قبل و بعد درمان ارتودنسی اوربایت دختر بچه

بهترین سن برای درمان اوربایت

بهترین سن برای درمان اوربایت هنگامیست که فرد هنوز به سن بلوغ نرسیده باشد چرا که در این حالت رشد فکین همچنان ادامه دارد و اصلاح ناهنجاری بسیار آسان است. از آنجایی که دختران زودتر و پسران کمی دیرتر به سن بلوغ می رسند در نتیجه درمان برای دختران قبل از سنین 10 سالگی و برای پسران قبل از سنین 12 سالگی انجام می شود.

فراموش نکنید که متخصص ارتودنسی حتما باید کودک را معاینه کند تا با توجه به نوع و شدت ناهنجاری زمان دقیق و مناسب درمان را برای او تعیین کند. همیشه نمی توان یک سن خاص را برای درمان تعیین کرد و فاکتور های مختلفی می توانند باعث تغییر دادن آن شوند. در انتخاب زمان مناسب برای درمان اوربایت سن تقویمی همیشه ملاک نیست و متخصص ارتودنسی فاکتورهای تخصصی دیگری را نیز برای شروع درمان ارتودنسی اوربایت در نظر می گیرد.

ارتودنسی و درمان اوربایت در کودکان و بزرگسالان

توجه کنید که دیدن یک طرح درمان ارتودنسی دو ساله نباید شما را شگفت زده کند. درمان در کودکان و در سنین قبل از رشد بسیار آسان است و ممکن است در صورت خفیف بودن ناهنجاری مدت کمتری طول بکشد.  اما شرایط درمان ارتودنسی بزرگسالان بسیار متفاوت خواهد بود. رشد فکین کامل شده است و تغییر شکل و فرم اصلی آن دشوار است. بنابراین علاوه بر طولانی شدن مدت درمان ممکن است ارتودنسی به تنهایی پاسخگوی حل این ناهنجاری نباشد و به اجرای سایر شیوه های درمانی نیز احتیاج شود.

بسیاری از والدین درک صحیحی از ارتودنسی و درمان اوربایت ندارند. آن ها این موضوع را نمی دانند که درمان به موقع ( دوران کودکی) چقدر مهم است. متخصص ارتودنسی با شیوه هایی بسیار آسان و بدون درد به شکل گیری کامل فکین، زمانی که در حال رشد هستند، کمک می کند. در واقع وی رشد فکین و دندان ها را در زمانی که باید، در مسیر درستی هدایت کرده و نقش فوق العاده ای در جلوگیری از ایجاد بسیاری از اختلالات بزرگ تر ایفا می کند.

اوربایت باعث به وجود آمدن چه اختلالاتی می شود؟

اوربایت دندان زیبایی و جذابیت چهره فرد را به وضوح تحت تأثیر قرار می دهد. اگر اوربایت شدید باشد تغییر چهره، شکل ناخوشایندی داشته و حتی سبب خجالت کشیدن فرد از حضور در جمع های خانوادگی و اطرافیان خواهد شد.

درد در ناحیه فک، ایجاد مشکل در تکلم و غذا خوردن، به وجود آمدن مشکلات بهداشتی دندان و … همگی در ردیف اختلالات به وجود آمده توسط اوربایت می باشند. درمان اوربایت می تواند تمام مشکلات و عارضه های جانبی حاصل از آن را درمان کند و علاوه بر هدیه دادن یک طرح لبخند زیبا و جذاب در تمام طول زندگی به فرد، تضمینی برای سلامت محیط دهان و دندان های او باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *