دانستنی های ارتودنسی

اوربایت دندان چیست

اوربایت دندان چیست

اوربایت دندان معمولا با درجه ای از همپوشانی دندان های بالا و پایین شناخته می شود. فک ها در حالت ایده آل تا حدودی همپوشانی دارند که این اندازه حدود یک یا دو میلی متر می باشد و به عنوان یک نقص در نظر گرفته نمی شود. در دیپ  اوربایت  هم پوشانی  دندان های فک  بالا از فک پایین بسیار  زیاد است که یکی از مشکلات شایع در میان بسیاری از افراد جامعه می باشد. اوربایت به راحتی چهره فرد را تغییر می دهد و باعث می شود که وی مسن تر به نظر برسد.

علل به وجود آمدن اوربایت

  • ارث یا ژنتیک

ژن هایی که از والدین به فرزندان منتقل می شوند می توانند این ناهنجاری را در محیط دهان و دندان او به وجود آورند.

اوربایت چگونه درمان می شود؟

بهترین روشی که برای درمان اوربایت دندان  یا همان اکلوژن کلاس دو در نظر گرفته شده است، ارتودنسی می باشد. درمان ارتودنسی با توجه به اینکه در هر سنی می تواند برای بیماران انجام شود، اما هر چقدر که زودتر صورت پذیرد بدون شک می تواند بر روی روند درمان اثرات مثبتی داشته باشد.

درمان مال اکلوژن کلاس دو در دوران کودکی با ارتودنسی بسیار راحت است و بیمار به دلیل کامل نشدن رشد فکین از این شانس برخوردار است که تحت جراحی فک قرار نگیرد. هنگامی که بیماران با وجود این ناهنجاری در فکین، در سنین بزرگسالی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند متأسفانه به دلیل رد کردن سن بلوغ دیگر امکان درمان به راحتی دوران کودکی وجود ندارد.

بیماران دیپ بایت بزرگسال  در کنار درمان ارتودنسی باید تحت عمل جراحی فک قرار گیرند تا بتوانند به طور کامل بر ناهنجاری موجود غلبه کرده و آن را درمان نمایند. معمولا جراحی زمانی لازم است که مشکل یا ناهنجاری فک مربوط به استخوان بوده و از شدت زیادی برخوردار باشد.

اوربایت دندان

اگر مشکل اوربایت خفیف باشد می توان برای اینکه موقعیت فکین را به حالت عادی بازگرداند از کش های ارتودنسی استفاده کرد. این کش ها به گونه ای عمل میکنند که فک پایین به سمت جلو حرکت داده شود.

استفاده از فنر نیز یکی دیگر از روش هایی است که به درمان اوربایت کمک می کند. توجه داشته باشید که فنر در مقایسه با کش های ارتودنسی میزان فشار بیشتری را به دندان ها و فکین وارد می کنند. در نتیجه زمانی که فرد با اوربایت شدید روبرو است این درمان بکار گرفته می شود.

بهترین سن برای درمان اوربایت

بهترین سن برای درمان اوربایت هنگامیست که فرد هنوز به سن بلوغ نرسیده باشد چرا که در این حالت رشد فکین همچنان ادامه دارد و اصلاح ناهنجاری بسیار آسان است. از آنجایی که دختران زودتر و پسران کمی دیرتر به سن بلوغ می رسند در نتیجه درمان برای دختران قبل از سنین 10 سالگی و برای پسران قبل از سنین 12 سالگی انجام می شود.

فراموش نکنید که متخصص ارتودنسی حتما باید کودک را معاینه کند تا با توجه به نوع و شدت ناهنجاری زمان دقیق و مناسب درمان را برای او تعیین کند. همیشه نمی توان یک سن خاص را برای درمان تعیین کرد و فاکتور های مختلفی می توانند باعث تغییر دادن آن شوند. در انتخاب زمان مناسب برای درمان اوربایت سن تقویمی همیشه ملاک نیست و متخصص ارتودنسی فاکتورهای تخصصی دیگری را نیز برای شروع درمان ارتودنسی اوربایت در نظر می گیرد

اوربایت باعث به وجود آمدن چه اختلالاتی می شود؟

اوربایت دندان زیبایی و جذابیت چهره فرد را به وضوح تحت تأثیر قرار می دهد. اگر اوربایت شدید باشد تغییر چهره، شکل ناخوشایندی داشته و حتی سبب خجالت کشیدن فرد از حضور در جمع های خانوادگی و اطرافیان خواهد شد.

درد در ناحیه فک، ایجاد مشکل در تکلم و غذا خوردن، به وجود آمدن مشکلات بهداشتی دندان و … همگی در ردیف اختلالات به وجود آمده توسط اوربایت می باشند. درمان اوربایت می تواند تمام مشکلات و عارضه های جانبی حاصل از آن را درمان کند و علاوه بر هدیه دادن یک طرح لبخند زیبا و جذاب در تمام طول زندگی به فرد، تضمینی برای سلامت محیط دهان و دندان های او باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *