ناهنجاری های فک

ناهنجاری فک کلاس 2

درمان مال اکلوژن کلاس 2 توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی

حالتی است که در آن فک بالا و پایین به صورت ناهماهنگ قرار گرفته اند، یعنی یا فک بالا جلو است یا فک پایین عقب است یا ترکیبی از این دو حالت دیده می شود. نیمرخ صورت یا پروفایل این افراد به سمت convex یا محدب پیش می رود. اگر بیمار در سنین قبل از بلوغ مراجعه نماید می توان با دستگاه های ارتودنسی فک پایین را به جلو و فک بالا را به عقب هدایت نمود و ناهنجاری را درمان کرد. نکته قابل توجه این است که بیمار حتما می بایست قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. در صورتیکه بیمار بعد از بلوغ و یا سنین بزرگسالی با این نوع ناهنجاری به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید، تصحیح فکین دیگر توسط ارتودنسی بدون جراحی امکان پذیر نمی باشد و در صورتیکه ناهنجاری شدید نباشد با تغییر موقعیت دندان ها توسط ارتودنسی ثابت می توان ظاهربیمار را بهبود بخشید. اما چنانچه ناهنجاری شدید باشد برای تغییر موقعیت فک بیمار نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی خواهد داشت.

این نوع ناهنجاری به دو دسته Division 1 و Division 2 تقسیم می شود.

Class II Division 1-1

در این ناهنجاری بیمار دارای اورجت زیاد شده (increased overjet) می باشد به طوریکه بین دو فک اختلاف قابل توجهی وجود دارد.

کلاس 2-دویژن-نمای چپ

Class II Division 2-2

در این ناهنجاری دندان های جلویی فک بالا به صورت عمودی و یا به سمت عقب قرار دارند و بیمار دارای دیپ بایت شدید (Deep overbite) می باشد. اگرچه در این نوع ناهنجاری بین دو فک اختلاف وجود دارد اما چون دندان هایی جلویی فک بالا به صورت عمودی و یا به سمت عقب شیب دارند اختلاف دو فک کمتر به نظر می رسد ولیکن شلوغی دندان های فک بالا و دیپ بایت شدید مشهود می باشد.

تصاویر زیر بیماران دارای ناهنجاری class II division 2 را نشان می دهند:

کلاس 2 دویژن بالا

ناهنجاری class II division 2

عوارض ناهنجاری فک کلاس 2

ناهنجاری فک کلاس 2 ناهماهنگی بین فک و دندان ها است که ممکن است عوارض جدی برای سلامت دهان و دندان ایجاد کند. این عوارض ممکن است به یکی از نام های زیر شناخته شوند:

 • شلوغی و نامرتبی دندان ها
 • عقب قرار گرفتن زیاد فک پایین نسبت به فک بالا

ناهنجاری کلاس 2

چه عواملی منجر بروز مال اکلوژن کلاس 2 می شود

مال اکلوژن ها معمولا وراثتی می باشند. به این معنا که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. همچنین برخی شرایط محیطی و یا عادات غلط ممکن است منجر به تغییر شکل و ساختار فکین شوند. عوامل منجر به بروز مال اکلوژن کلاس 2 را می توان به شرح زیر نام برد:

 • ارث و ژنتیک
 • مکیدن انگشت در دوران کودکی
 • ضربه یا ضرباتی که به نظم و ترتیب فکین و دندان آسیب وارد می کند. بخصوص ضربات وارد به فک پایین
 • رشد بیش از حد فک بالا و کاهش رشد فک پایین
قبل و بعد از درمان مال اکلوژن کلاس 2 توسط دکتر جمیلیان

قبل و بعد از درمان مال اکلوژن کلاس 2 توسط دکتر جمیلیان

روش های درمان مال اکلوژن کلاس 2

بر اساس علت بروز این ناهنجاری متخصص ارتودنسی یکی یا چند روش زیر را به بیمار پیشنهاد خواهد کرد:

 • استفاده از ارتودنسی ثابت برای تغییر موقعیت دندان ها
 • استفاده از ارتودنسی متحرک برای تغییر وضعیت فکین
 • کشیدن یک یا چند دندان برای درمان شلوغی حاد دندان ها
 • اعمال جراحی برای تغییر شکل یا کوتاه کردن فک

چطور می توان از بروز مال اکلوژن کلاس 2 جلوگیری کرد

ممکن است جلوگیری از بروز مال اکلوژن کلاس 2 کار دشواری باشد. زیرا در اکثر مواقع این ناهنجاری یک بیماری وراثتی است. بهترین روش جلوگیری از این ناهنجاری مراجعه به موقع به متخصص ارتودنسی است. همچنین ترک عادات غلط، محافظت مناسب از فک و دندان ها و رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان از جمله اقدامات مناسب برای جلوگیری از بروز این ناهنجاری می باشد. با مراجعه به موقع به متخصص ارتودنسی می توانید بهترین و سریعترین روش درمان مال اکلوژن کلاس 2 را انتخاب کنید و از جراحی فک در آینده بی نیاز شوید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

22 دیدگاه برای “ناهنجاری فک کلاس 2

 1. Avatar یلدا گفت:

  سلام دکتر جان من پیش دو دکتر ارتودونسی رفتم یکیش بهم گفت نیاز به جراحی داری دیگری گفت نیازی به جراحی نداری . بزرگسال هستم .میخوام بدونم که حالا من پیش کدوم ارتودونسیتش بروم ؟ اگه برم پیش اونی که جراحی نخواد بعد از درمانم اگر دیدم ناهنجاری فکم برطرف نشد بدون اینکه ارتودونسی دوباره کنم میتونم جراحی کنم؟؟ ممنون میشم جوابم رو بدید منتظرم .خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی با مطب تماس بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می گردد.

 2. Avatar زهرا گفت:

  با سلام. دختر ۱۲ ساله ام دچار مشکل کلاس۲ هست. ۴ سال پیش پلاک استفاده می کرد ولی با عدم همکاری مواجه شدیم. الان با رضایت خودش پیش ۳ تا متخصص رفتیم. نظرلت مختلفی دادند.
  یکی از متخصصین گفتن که یک سال پلاک تارو استفاده بشه و بعدش از پیچ اورتودتسی در استخوان بالا استفاده میکنیم تا فک بالا رو تا حدودی به عقب بکشیم و برای فک پایین کاری نمیشه کرد.
  دکتر دوم گفتند با اورتودنسی ثابت و رابربند میشه فک پایین رو به جلو هدایت کرد و فک بالا رو به عقب.
  دکتر سوم گفتند که هیچ راهی برای تغییر فک ها نیست و فقط میتونیم تو شش ماه باقی مانده تا بلوغ با پلاک فانکشنال کمی وضعیت رو بهتر کنیم. و بعد صبر کنید تا ۱۸ سالگی برای عمل فک.
  واقعا سردرگم هستیم. و نمیدونم که پیش کدام دکتر بریم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای پاسخ قطعی به پرسش شما باید دندان و فک شخص معاینه شود و سپس راهنمایی لازم به شما داده میشود. در صورت تمایل می توانید با مطب به شماره تلفن 22011892 جهت دریافت نوبت معاینه رایگان تماس بگیرید.

 3. Avatar دلارام گفت:

  با سلام.من خانمی ۲۲ساله هستم دندان های جلو فک پایینم
  نامرتب هست.وقصد ارتودنسی دارم.من با یه خانم دکتری که ارتودنسی انجام میدن صحبت کردم ایشون گفتن جراحی فک هم باید انجام بدم گفتن مشکلم فک ام کلاس ۲ هست اسکلتال .بنظر شما با ارتودنسی مشکل رفع نمیشه و جراحی هم انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بطور کلی افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar هادی قیاسی گفت:

  سلام
  با اجازه تون من از مطالب این مقاله در تحقیق دانشجویی خود استفاده کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطالب برای دانشجویان، محققین و افراد دیگر در سایت گذاشته شده است. برای بالا بردن سطح اطلاعات است. جناب آقای قیاسی، بسیار خوشحالم که برایتان مفید بوده است. موفق و پیروز باشید. بهترین ها را برایتان آرزومندم.

 5. Avatar آروشا نیک بخت گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و الان ۱۵ ماهه که ارتودنسی انجام دادم ،دیروز هربس ثابت به ارتودنسیم متصل کردند و فک پایینم اومده جلو و شکل و ظاهرمو تغییر داده ، بعد از درمان این حالت فکم بهتر میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 6. Avatar حسین گفت:

  سلام- ایا دستگاه های داخل دهانی که اختراع خودتون هست برای درمان عقب رفتگی و کوچکی فک پایین در سن 25 سال هم جواب میده ؟ به طوری که نیاز به جراحی رو برطرف کنه ؟ پیشاپیش ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دستگاه کوچک داخل دهانی مخصوص بیماران قبل از بلوغ هستند حداکثر 13 سال داشته باشند. برای بیماران بزرگسال نیست.

 7. Avatar Azadeh گفت:

  باسلام پسرم 12سال و 4 ماه داردفک پایین کمی عقب است میتواند از دستگاه مولتی فانکشنال سلیکونی اکتیویتور استفاده کند؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شرایط کلینیکی بیمار باید به طور کامل بررسی تا بتوان نظر داد

 8. Avatar m گفت:

  سلام اقای دکتر .لطفا به سوال من پاسخ بدین
  برادرم 17 سالشه و پروگناتیسم چانه داره .ولی تو روابط اکلوزالی کلاس 3 نیست .و احتمال میدم کلاس 2 دنتال باشه ولی جلو زدگی چانه داره.و وقتی بچه بوده mouth breathing داشته .برای درمان باید چکار کنه.چون تو ظاهرش خیلی تاثییر گذاشته جلو بودن چانه اش .ممنون میشم زودتر جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تو ضیحات شما راجع به مشکل کامل نیست. ایشان باید توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شود .

 9. Avatar نیما گفت:

  سلام اقای دکتر
  درمان ناهنجاری کلاس ۲ در حالتی که بین دو فک اختلاف کمی داشته باشد با ارتودنسی در سنین بالا قابل درمان است؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله . درمان ارتودنسی قابل انجام است به این نوع درمان ارتودنسی ، Camouflage می گویند

   1. Avatar میثم باقری گفت:

    سلام آقای دکتر هم بنده هم پسر ۴ ساله ام دندان های بالا کامل موقع بستن دهان دندان های پایین را میپوشانند.
    اگر طبق توضیحات شما از مشکلات باشد چه زمان باید فرزندم را برای معالجه پیش متخصص ببرم؟
    بنده اکثر دندان های آسیای خودم را از دست داده ام یا شکسته اند یا پوسیده اما برای فرزندم نگران هستم.
    سپاس

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. بهترین زمان برای درمان قبل از سن بلوغ است. اگر دندان های فک بالا بیش از حد معمول روی دندان های فک پایین قرار گیرد، باید برای درمان اوربایت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar حسینی گفت:

  سلام اقای دکتر
  می خواستم بدونم دوره نقاحت جراحی ناهنجاری کلاس دو (زیر گروه ۱)چقدر طول میکشه؟
  یعنی چند هفته بعد از جراحی میتونیم کارهای سنگین انجام بدیم
  ممنون میشم اگر جواب بدین.متشکرم اقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از یک هفته که از جراحی فک سپری شد می توانید تمام فعالیت های عادی خودتان را شروع کنید و کا رهای سنگین تر را می توانید بعد از ۳ ماه شروع نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *