ارتودنسی

ارتودنسی یک دندان

ارتودنسی یک دندان

ارتودنتیست ها معتقد هستند که گاهی برای مرتب کردن دندان ها نیازی به دستکاری کلی نبوده و حتی ارتودنسی یک دندان نیز می تواند موثر واقع شود. در برخی از بیماران، تمامی دندان ها دارای نظم و ترتیب  بوده و تنها انحراف یک فک باعث شده است که زیبایی دهان و دندان کم شود. در چنین مواردی می توان از ارتودنسی یک دندان کمک گرفت.  هزینه ارتودنسی یک دندان بسته به این که چه روشی برای درمان انتخاب شود و چه مدت طول بکشد متفاوت خواهد بود و بعد از معاینه ارتودنسی به طور دقیق تخمین زده می شود. معاینه اولیه ارتودنسی در مطب دکتر جمیلیان رایگان است.

براکت یک دندان

دلایل اهمیت ارتودنسی یک دندان

قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که اگر تنها یکی از دندان ها انحراف دارد چرا باید ارتودنسی انجام دهیم. اما لازم است بدانید که یک انحراف کوچک در یکی از دندان ها می تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

  • با توجه به این که این دندان به درستی در جای خود قرار نگرفته است، در زمان غذا خوردن فشار زیادی را متحمل شده و خیلی زود دچار عارضه می شود.
  • از نظر ارتودنتیست انحراف حتی یک دندان منجر به فشار به دندان های جانبی شده و خطر پوسیدگی، سایر دندان ها را تهدید می کند.
  • قطعا اگر دندان ها مرتب نباشند، استخوان فک را نیز اذیت خواهد کرد و جالب این که حتی انحراف یکی از دندان ها هم می تواند به فک شما در زمان غذا خوردن آسیب بزند.
  • یکی از مهمترین دلایل نیاز به ارتودنسی یک دندان مسئله زیبایی است. اگر یکی از دندان های به خصوص دندان جلو کج شده باشد، به شدت بر روی زیبایی لبخند شما تاثیر گذاشته و همین موضوع اعتماد به نفس شما را کم خواهد کرد.

با توجه به آنچه گفته شد لازم است در صورت تجویز ارتودنتیست، ارتودنسی یک دندان در اسرع وقت انجام شود قبل از این که منجر به آسیب های بیشتر به دهان و دندان گردد.

روش های انجام ارتودنسی یک دندان

در صورتی که ارتودنتیست ضرورت انجام ارتودنسی یک دندان را برای شما تجویز کند، یکی از روش های زیر برای این منظور بسته به شرایط بیمار اعمال خواهد شد:

  • ارتودنسی ثابت

در روش درمانی ارتودنسی ثابت، براکت ها به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار گرفته و تا زمانی که درمان کامل شود ارتودنسی ثابت خواهد ماند.

  • ارتودنسی متحرک

در روش ارتودنسی متحرک، بیمار تنها برای یک مدت کوتاه باید ارتودنسی را در دهان خود داشته باشد و می تواند ارتودنسی را بردارد و دوباره بگذارد. بنا به دستور ارتودنتیست عکس برداری های لازم از دهان و دندان بیمار انجام می شود تا مشخص شود آیا امکان ارتودنسی یک دندان به صورت متحرک وجود دارد یا خیر.

نکات مهم در ارتودنسی یک دندان

این روش درمانی برای زمانی به کار می رود که تنها یکی از دندان های بیمار دچار انحراف شده است. اما در صورتی که شما قرار است این دوره درمانی را آغاز نمایید، ابتدا لازم است از چند نکته آگاه شوید:

  • علی رغم این که بیمار تنها یک دندان کج دارد ولی طول دوره درمان در افراد مختلف متفاوت بوده و به میزان انحراف دندان، جایگاه دندان و شرایط بیمار بستگی دارد.
  • برخی از افراد گمان می کنند که در ارتودنسی یک دندان تنها قسمتی که دندان کج در آن قرار دارد، هدف درمان قرار دارد در صورتی که لازم است بدانید براکت ها کل فضای دندان را اشغال خواهند کرد ولی ارتودنتیست تمرکز خود را بر روی همان دندان قرار می دهد و اعمال نیرو بر روی آن یک دندان است.
  • در صورتی که فک مربوط به دندان کج نیز دچار انحراف شده باشد، ارتودنتیست می تواند در حین ارتودنسی یک دندان، درمان فک را نیز شروع نماید.
  • طول درمان ارتودنسی یک دندان را کامل کنید. حتی یک دندان هم این پتانسیل را دارد که مجددا به حالت اولیه خود باز گردد لذا ارتودنتیست ها تاکید می کنند بیماران دوره های درمانی ارتودنسی و بعد از درمان ارتودنسی را نیز جدی گرفته و تمام مراحل را کامل طی کنند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *