دندان پزشکی

آنچه که باید درباره ی حفظ دندان های شیری بدانید

آنچه که باید درباره ی حفظ دندان های شیری بدانید

شما چه اقدامی برای حفظ دندان های شیری فرزندتان انجام می دهید؟ شما به دندان های شیری فزرندتان چه اندازه اهمیت می دهید؟ آیا تا کنون از خود پرسیده اید که سهل انگاری در مراقبت از این دندان ها چه آسیب هایی می تواند در بزرگسالی داشته باشد؟ آیا می دانید این دندان ها در تکلم فرزند شما چه نقشی دارند؟ اگر به تازگی به دندان های شیری فرزندتان فکر می کنید باید بدانید که به موضوع بسیار مهمی پرداخته اید.

 تاثیر حفظ دندان های شیری در تکلم

دندان های شیری نقش مهمی در تکلم کودکان دارد. اگر دندان های قدامی قبل از اینکه کودک قادر به تکلم می شود، از بین برود مانع از تلفظ و ادای درست کلمات خواهد شد. از دست رفتن یا پوسیدگی شدید دندان، تاج دندان را تغییر می دهد و منجر به تلفظ ناقص کلمات می شود. این مشکل ممکن است در بزرگسالی هم ادامه پیدا کند و هرگز از بین نرود. کودکانی که با این مشکل مواجه می شوند ممکن است در مدرسه مورد تمسخر قرار بگیرند و دچار آسیب روحی شوند.

تاثیردندان های شیری بر سلامت دندان های دائمی در بزرگسالی

همانطور که میدانیم پوسیدگی دندان از علت های اصلی مراجعه ی افراد به دندانپزشک است. تاکنون از خود پرسیده اید علت پوسیدگی دندان در بزرگسالی حتی با وجود مراقبت های مناسب چه می تواند باشد؟ یکی از علل پوسیدگی دندان ها در بزرگسالی از دست دادن زودهنگام دندان های شیری در کودکی است. پوسیدگی دندان های شیری می تواند باعث عفونت ریشه ی دندان های دائمی شده و باعث ضعیف شدن مینا و عاج آن دندان ها شود. همچنین، پوسیدگی دندان های شیری ممکن است باعث تجمع میکروبی در مجاورت دندان های دائمی شود. این مسائل باعث می شود دندان های دائمی در نوجوانی و بزرگسالی زودتر خراب شوند.

اهمیت دندان شیری

نقش دندان های شیری در رویش دندان های دایمی

یکی دیگر از نقش های دندان های شیری حفظ فضا است. در واقع، هر دندان شیری مسئول حفظ فضا برای یک دندان دائمی است. وقتی یک دندان شیری کشیده می شود پس از شش ماه فضای آن کاملا بسته می شود و در نتیجه رشد دندان دائمی با مشکل مواجه می شود. همچنین، کشیده شدن دندان شیری باعث می شود به دلیل فضای نامناسب، دندان های دائمی به صورت نهفته، و یا به سمت گونه یا زبان رویش کنند. بنابراین، متخصص ارتودنسی توصیه می کند اگر دندان شیری زودتر از زمان مناسب کشیده شود حتما از وسیله ای به نام ” فضا نگه دار” یا نگهدارنده فضا در جای خالی آن استفاده شود.

نقش دندان های شیری در تغذیه

یکی دیگر از کارکردهای دندان های شیری جویدن است. دندان های شیری حدودا از 6 ماهگی شروع به رویش می کنند و تقریبا تا 2 سالگی کامل می شوند. این دندان ها تا 7 سالگی یعنی زمان رویش دندان های دائمی نقش مهمی در تغذیه ی کودک دارند. اگر این دندانها پوسیده، کشیده یا کج شوند جویدن را برای کودک مشکل خواهند کرد. بنابراین، باعث بی اشتهایی و اذیت کودک هنگام غذا خوردن خواهد شد.

از طرف دیگر، بی اشتهایی باعث خرابی دندان ها می شود. شاید بپرسید چگونه؟ پاسخ ساده است وقتی کودک به حد کافی تغذیه نمی کند، ویتامین و املاح کافی هم دریافت نمی کند و همین عامل باعث پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

مراقبت از دندان شیری

مراقبت از دندان های شیری

حال که به اهمیت مراقبت از دندان های شیری پی برده باشید. حال باید بدانیم که چگونه باید از دندانهای شیری کودکانمان مراقبت کنیم. برای مراقبت از دندان های شیری کودکان این موارد را به خاطر بسپارید:

  • بعد از نوشیدن شیر به کودک آب بدهید. گلوکز موجود در شیر باعث پوسیدگی دندان می شود.
  • روزانه با استفاده از دستمال نرم و مرطوب یا تکه گاز پانسمان لثه و دندان های کودک را پاک کنید.
  • تا زمان بزرگ شدن کودک در مسواک زدن به او کمک کنید. کودکان نمی توانند به خوبی دندانهای خود را مسواک بزنند.
  • به محض مشاهده ی تغییر رنگ و لکه در دندان های شیری، کودک را نزد دندانپزشک ببرید.
  • از دادن نوشیدنی های شیرین و گازدار به کودکان پرهیز کنید.
  • قطره ی آهن را طوری بدهید که روی دندان ها نریزد و در صورت ریخته شدن به کودک آب بدهید.
  • اجازه ندهید کودک هنگام خواب با شیشه شیر بخوابد.

هدف از نگارش این مطلب، پرداختن به اهمیت حفظ دندان های شیری بود. اگر مراقبت از دندان های شیری کودک تا این اندازه مهم است، آیا هنوز هم می توان چنین تصور کرد که این دندان ها نیازی به مراقبت ندارند و دیر یا زود خواهند افتاد؟

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *