ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نسل جدیدی از دستگاه های ارتودنسی می باشد که با توجه به نیاز روز بیماران وارد عرصه درمان ارتودنسی شده است. اکثر بزرگسالان و حتی کودکان دیگر دوست ندارند که سیم و براکت ارتودنسی آنها در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن نمایان باشد. به همین دلیل این گروه از بیماران عمداتا تقاضای استفاده از ارتودنسی نامرئی در طول درمان خود را دارند. مزایای ارتودنسی نامرئی به ظاهر این دستگاه ها محدود نمی شود. در ادامه توضیحاتی در مورد مزایای ارتودنسی ارائه می نماییم.

مزیت ساخت سفارشی دستگاه ارتودنسی نامرئی

قالب هایی که در این روش استفاده می شود کاملا سفارشی بوده و متناسب با قالب فک و دندان ها ساخته می شوند. به همین دلیل کاملا راحت بوده و مشکلی در حرف زدن و یا جویدن غذا به وجود نمی آورند.

تصویر ارتودنسی نامرئی بر روی دندان

نامرئی بودن

اولین و مهم ترین موردی که در رابطه با مزایای ارتودنسی نامرئی می توان به آن اشاره کرد نامرئی بودن آن است. با توجه به این که این نوع براکت ها در داخل دهان مشخص نبوده و دیده نمی شوند از لحاظ زیبایی مناسب تر می باشند. ممکن است ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف متحرک باشد و یا با ارتودنسی ثابت همرنگ دندان بر روی دندان ها تعبیه شود.

متحرک بودن از مزایای الاینرهای شفاف

از دیگر مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف می توان به متحرک بودن آنها اشاره کرد. به طوری که به راحتی می توانید در هنگام مسواک زدن، غذا خوردن و سایر موارد آن را از دهان خود خارج نمایید. ممکن است بیمار بخواهد که در  یک جلسه مهم بدون براکت ارتودنسی حضور یابد. در این مواقع به راحتی ارتودنسی متحرک شفاف خود را برمی دارد و مجدد بدون نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی پلاک های  متحرک ارتودنسی خود را نصب می نماید. همچنین کودکان می توانند در هنگام توپ بازی و مواقعی که خطر ضربه به دندان ها وجود دارد دارد ارتودنسی متحرک و نامرئی خود را از دهان خارج کنند.

نصب و استفاده راحت از ارتودنسی نامرئی

در این روش برخلاف ارتودنسی ثابت بیمار نیاز به مراجعه مکرر به ارتودنتیست ندارد. هرگونه تغییری در ارتودنسی ثابت نیازمند مراجعه به متخصص ارتودنسی می باشد. این در حالی است که براکت های ارتودنسی نامرئی متحرک به راحتی توسط بیمار جا به جا و تعویض می شوند. طبق تحقیقات متخصصین ارتودنسی یکی دیگر از مشکلات ارتودنسی که توسط ارتودنسی نامرئی برطرف شده این است که در ارتودنسی با براکت های فلزی گاهی ممکن است براکت ها باعث آزار و صدمه به مخاط دهان و باعث خراشیدگی در مخاط دهان و لثه شوند. این در حالی است که در ارتودنسی به روش نامرئی از براکت و سیم خبری نیست و پلاک متحرکی که در داخل دهان قرار می گیرد بسیار نرم است و هیچ آسیب و ضرری به دندان ها و لثه ها و به طور کلی بافت دهان نمی رساند.

نیاز به مراقبت کمتر از مزایای ارتودنسی نامرئی متحرک

استفاده از ارتودنسی نامرئی نیاز به مراقبت های پیچیده و دشواری ندارد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که ممکن است بعد از مدتی قالب ها تغییر رنگ داده و کدر شوند که در این صورت می توانید با چند بار مسواک زدن این مشکل را برطرف نمایید. البته برای این کار باید از مسواک های مخصوص ارتودنسی نامرئی استفاده نمایید.

تمیز کردن دندان ها و رعایت بهداشت دهان در طول دوره ی درمان ارتودنسی یکی از فاکتور هایی است که متخصصان دندان پزشکی همواره بر آن تاکید دارند. در ارتودنسی به روش سنتی تمیز کردن براکت ها با مسواک های مخصوص پس از هر وعده ی غذایی بسیار وقت گیر و مشکل است اما در ارتودنسی نامرئی بیماران به راحتی می توانند هنگام شستشوی دندان ها و مسواک زدن ارتودنسی را از دهان خارج کرده و پس از پایان کار دوباره آن هارا داخل دهان قرار دهند. این امر سبب می شود دندان ها کمتر در معرض پوسیدگی و ضعف قرار گیرند.

در ارتودنسی به روش سنتی بیماران حتما باید برای جلوگیری از آسیب به براکت ها رژیم های غذایی خاصی را رعایت کنند که شامل محدودیت های غذایی زیادی است و حتی در بعضی موارد نیز به همین خاطر وزن بیمار در دوره ی درمان کاهش می یابد. بنابراین این ارتودنسی نامرئی با داشتن ویژگی قابل برداشت بودن آزادی بیشتری به بیماران می دهد و با این روش دیگر نیازی به تحمل رژیم های غذایی طاقت فرسا نیست.

گذاشتن ارتودنسی نامرئی بر روی دندان ها

تعداد دفعات معاینه کمتر

از دیگر مزایای ارتودنسی نامرئی متحرک می توان به مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی اشاره کرد. در واقع برای این که قالب ها را تنظیم کنید نیاز به مراجعه مکرر به مطب ارتودنسی نمی باشد. این مورد می تواند در کاهش هزینه ها کمک کننده باشد و وقت کمتری را از شما بگیرد که هر دوی این موارد می توانند از مزایای دیگر استفاده از ارتودنسی نامرئی شناخته شوند.

سوالات متداول مزایای ارتودنسی نامرئی

1-چه کسانی نمی توانند از مزایای ارتودنسی نامرئی سود ببرند؟

بیمارانی که میزان ناهنجاری های فک آنها شدید بوده و مشکلات بین فکی داشته باشند و یا میزان نظم دندان ها به شکل پیچیده ای به هم ریخته باشد نمی توانند از مزایای ارتودنسی نامرئی با پلاک های متحرک برای منظم کردن دندان ها سود ببرند. اما استفاده از ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی ثابت سرامیکی هیج محدودیتی ندارد و تمام بیماران می توانند از این روش برای مرتب کردن دندان ها سود ببرند.

2-بهترین سن برای بهره بردن از مزایای ارتودنسی نامرئی چه زمانی است؟

بهترین سن برای این که بتوان از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی استفاده کرد قبل از شروع دوره بلوغ می باشد. چرا که در این سن فک و دهان در حال رشد می باشد و انعطاف پذیری بالاتری دارد و همین موضوع باعث می شود که نتایج استفاده از ارتودنسی نامرئی سریعتر و بهتر از هر دوره سنی دیگری باشد.

3-آیا رعایت بهداشت دهان و دندان باعث افزایش مزایای ارتودنسی نامرئی می شود؟

تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان را نمی توان در افزایش مزایای ارتودنسی نامرئی نادیده گرفت. رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می شود که دندان ها سلامت خود را حفظ کنند و بیمار در انتهای درمان با ارتودنسی نامرئی علاوه بر داشتن دندان های مرتب دارای دندان های سالم نیز باشد.

4-آیا مزایای ارتودنسی نامرئی توجیه مناسبی برای استفاده از آن است؟

این که ارتودنسی نامرئی مزایایی دارد که هر کسی را مجاب به استفاده از آن می کند دلیل بر این نیست که در هر نوعی از ناهنجاری ها می توان از آن استفاده کرد. چرا که این روش علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد که این معایب در برخی موارد می تواند محدودیت هایی در درمان ارتودنسی به وجود آورد.

5-آیا مراجعه کمتر به ارتودنتیست در طول دوره درمان با الاینر شفاف نامرئی یک مزیت محسوب می شود؟

تعداد دفعات کمتر مراجعه به متخصص ارتودنسی یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینر های شفاف می باشد. اما برخی بیماران تصور می کنند که این موضوع منجر به ایجاد مشکل در روند درمان ارتودنسی می شود. اما تجربه و علم ثابت کرده است که این نوع از ارتودنسی نیاز به مراجعه مکرر به ارتودنتیست ندارد. و باتوجه به متحرک بودن قالب ها مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “مزایای ارتودنسی نامرئی

 1. Avatar Venus گفت:

  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر من در شهرستان هستم ایا امکان داره عکس بفرستم شما بگین من باید از چه روشی استفاده کنم چون چندتا دکتر که رفتم گفتن مشکلت با ارتودنسی حل نمیشه

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام هزینه ی ارتودنسی نامرعی رومیخواستم بپرسم چقدره وایاپرداخت اقساطم قبول میکنیدیانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هزینه درمان بستگی به نوع ناهنجاری و تعداد پلاک های ارتودنسی نامریی دارد . قسمتی از هزینه ابتدا و قسمتی به اقساط دریافت می شود. هزینه کل درمان در روز معاینه که رایگان است به شما گفته می شود.

 3. Avatar محمد نوروزی گفت:

  سلام آقای دکتر برای ترمیم و جراحی شکاف لب و کام وارتودنسی کودکمان میخاستم صحبت کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام باید در 7 سالگی شروع شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *