اطلاعات عمومی دندانپزشکی

علت زرد بودن دندان ها

علت زرد بودن دندان‌ها

راه خلاص شدن از زردی دندان كدام است؟ پاسخ: دلایل زیادی برای زرد شدن دندان‌ها وجود دارد. یكی از این عوامل وراثت است. علاوه بر آن، شیوه زندگی، بهداشت و افزایش سن نیز در بروز این مشكل دخیل‌اند. برای درمان مینای دندان و بر طرف شدن زردی آن به دندان پزشك مراجعه كنید.

زردی و آناتومی دندان

مینا قابل رؤیت ترین قسمت دندان است كه ماده كاملاً سختی است و برای تاب آوردن در مقابل جویدن و گاز گرفتن، طراحی شده است. به علت بادوام بودن مینای دندان، با افزایش سن هم این قسمت از دندان برای خرد كردن و شكستن مستعد می‌شود. اگر مینا به اندازه كافی مواد معدنی داشته باشد، رنگ دندان روشن‌تر یا سفیدتر است. با این وجود، اغلب نیمه شفاف، خاكستری روشن یا زرد رنگ است كه این رنگ‌ها از ماده استخوانی مانند زیر مینا ـ عاج دندان ـ نشأت می‌گیرند. این بافت قوی است و بیشتر ساختار دندان را تشكیل می‌دهد و به عنوان محافظ مینا به حساب می‌آید.

هسته دندان، زیر عاج است كه این قسمت، از رگ‌های خونی، (كه مواد مغذی حیاتی برای زنده نگه داشتن دندان را فراهم می‌كنند) بافت و اعصاب تشكیل یافته است. قسمتی از هسته دندان كه در ریشه قرار دارد، كانال ریشه‌ای نامیده می‌شود و از طریق آن رگ‌های خونی و اعصاب وارد دندان می‌شود تا قسمتی از ‏هسته شوند.

همچنین افزایش سن در از بین رفتن دندان‌ها یكی از عوامل تأثیرگذار است. حتی اگر 45 ساله هم باشید، بر اثر گذشت زمان، مینای دندان شما خراب می‌شود. در نتیجه، دندان‌ها رنگ طبیعی عاج درون مینا را منعكس می‌كنند.

جلوگیری از زردی دندان

دلایل تغییر رنگ دندان

هر چند كه خیلی از افراد دندان‌های سفید و خیلی روشن دارند، اما گروهی از افراد دندان‌های زرد رنگ دارند. كلید این مسأله در این است كه بدانید رنگ طبیعی دندان چیست. سپس می‌توانید از دندانپزشك علت تغییر رنگ دندان خود را جویا شوید.

مواد موثر بر رنگ دندان

غذاها (شاتوت، سس سویا) و نوشیدنی‌ها (قهوه، چای، كولا)، به ویژه آن دسته از نوشیدنی‌ها كه اسیدی هستند، استعمال دخانیات، بهداشت دندان ضعیف كه منجر به بروز پلاك و جرم می‌شود و لكه‌ها به آسانی روی دندان‌ها انباشته می‌شوند، مواد دندانپزشكی از قبیل رنگ ماده احیاگر كه باعث ظاهر نیمه شفاف مینای دندان می‌شوند، مكمل های آهن،استفاده بیش از حد از دهان‌شویه‌های حاوی كلرهگزیدین و كلرید ستیلپریدینیوم، ورود بیش از اندازه فلوراید به خاطر سطوح بالا و غیرمعمول در آب یا از طریق مصرف پیوسته فلوراید خمیر دندان یا دهان‌شویه‌ها ،داروهایی كه حاوی آنتی‌هیستامین و آنتی‌سایكوتیك هستند یا داروهای كنترل كننده فشار خون بالا. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، از پزشك خود سئوال بفرمایید.

جلوگیری از تغییر رنگ دندان

خوشبختانه، راه‌های زیادی برای جلوگیری از تغییر رنگ بیشتر دندان‌ها وجود دارد. برای شروع، از مواد ایجاد كننده ی تغییر رنگ دندان تا حد امكان اجتناب كنید. سپس به طور مرتب بعد از هر غذا مسواك بزنید تا از لكه‌های ایجاد شده به وسیله غذاها و نوشیدنی‌ها جلوگیری به عمل آورید.

همچنین با استفاده از نخ دندان می‌توانید، تشكیل باكتری و جرم‌های بین دندان‌ها را كاهش دهید و سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. برای از بین بردن لكه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها حتما به دندانپزشك متخصص مراجعه كنید و هرگز به افراد غیرمتخصص (مثل دندان ساز تجربی) رجوع نكنید. دندانپزشك به وسیله مواد مخصوص، دندان‌ها را سفید می‌سازد یا در صورت لزوم از روكش استفاده می‌كند

شش روش طبیعی سفید کردن دندان ها

1-ریحان: این گیاه علاوه بر این که درمان بسیاری از دردهاست، سفید کننده دندان نیز به حساب می آید و از دهان در برابر مشکلات و بیماری های متعدد محافظت می کند. برگ های ریحان را خشک و آسیاب کنید سپس به خمیردندان اضافه و هر روز از آن استفاده کنید.

2-نمک: نمک یکی از قدیمی ترین درمان ها برای رفع زردی دندان هاست. کافی است مقداری نمک و زغال را با هم مخلوط و دندان را با آن تمیز کنید. دانه های نمک، صیقل دهنده است و لایه زرد چسبیده روی دندان را از بین می برد. این روش نسبت به خمیردندان اثر ملایم تری دارد.

3-پوست پرتقال: پوست پرتقال درمان عالی برای بوی نامطبوع دهان و زردی دندان است. کافی است قبل از خواب، پوست پرتقال را به دندان بمالید. ترکیب کلسیم و ویتامین C موجود در آن، میکروب های دهان و زردی دندان را از بین می برد و باعث خوشبو شدن دهان می شود. می توان پودر پوست پرتقال را نیز به خمیردندان اضافه کرد.

4-هویج: فیبر موجود در هویج به عنوان پاک کننده دندان عمل می کند. جرم ها و زردی دندان را نیز از بین می برد.

5-چریش: از قدیم، از چریش به عنوان سفید کننده دندان استفاده می شود. با چوب درخت چریش نه تنها ذرات غذای گیر کرده از بین دندان خارج می شود بلکه بوی بد دهان نیز از بین می رود و زبان نیز تمیز می شود. این گیاه خاصیت طبیعی ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده دارد.

6-جوش شیرین: این ماده اسیدهای موجود در دهان را خنثی می کند و صیقل دهنده ملایم است. مالیدن جوش شیرین به آرامی به دندان، کمک می کند تا لایه های زرد از بین برود. می توان این پودر را به خمیردندان نیز افزود.

آیا ارتودنسی باعث زردی دندان می شود؟

سیار پیش می‌آید که بیماران بعد از ارتودنسی از زرد شدن دندان‌ها خبر می‌دهند، ارتودنسی فی‌النفسه هیچ‌گونه تغییر رنگی در دندان‌ها ایجاد نمی‌کند اما این اتفاق حتما بخاطر یکی از این دلایل است:
ممکن است بیماربا وجود توصیه متخصص ارتودنسی ( دکتر ارتودنسی ) به علت عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی‌هایی در دندان‌ها شود. این پوسیدگی‌ها به شکل لکه‌های سفید یا قهوه‌ای و حتی‌ گاه سیاه دیده می‌شوند که به خوبی با رعایت بهداشت مناسب قابل احتراز خواهند بود. اما وقتی ایجاد شدند، برطرف کردن آن‌ها نیاز به اقدامات دندانپزشکی خواهد داشتمورد دیگر که طی درمان ارتودنسی رایج است، تغییر رنگ موقت دندان‌ها به علت استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین رقیق نشده است. این تغییر رنگ موقتی بوده با مسواک زدن قابل پیش‌گیری و قابل رفع است. به ندرت ممکن است دندان‌هایی که سابقه ضربه یا پوسیدگی‌ها یا ترمیم‌های عمیق داشته‌اند، در ارتودنسی دچار مرگ عصب دندان شده و رنگشان عوض شود. در این حالت درمان ریشه (عصب‌کشی) و سفید کردن لازم خواهد بود. حالت اخیر بسیار نادر و شاید ۱ در هزار نفر است!
در انتهای درمان ارتودنسی، تمام چسب‌ها و کامپوزیت‌هایی که برای چسباندن براکت‌ها و بندهای ارتودنسی استفاده می‌شدند از روی دندان توسط متخصص ارتودنسی ( دکتر ارتودنسی ) پاک می‌شوند و بنابراین هرچه ازارتودنسی به دندان اضافه شده برداشته می‌شود.
اغلب بعد از درمان، چون بیمار توجهش به دندان‌ها بیشتر شده، ممکن است «احساس» کند رنگ دندان‌ها زرد است. در این موارد مدتی بعد از ارتودنسی می‌تواند از روش‌های سفید کردن دندان‌ها استفاده کند. به ندرت استفاده از درمان‌های ترمیم زیبایی ممکن است توصیه شود.

پیشنهاد ویژه ما برای شما عزیزان استفاده از ویزیت رایگان برای محاسبه هزینه ارتودنسی است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

114 دیدگاه برای “علت زرد بودن دندان ها

 1. Avatar مینوصامتی گفت:

  سلام
  من در محل کار چایی زیاد می نوشم و چند وقت هست حس می کنم دندان هایم زرد شده، به نظر شما به علت نوشیدن چایی دندان هایم تغییر رنگ داده؟ آیا درمان خانگی برای از بین بردن زردی رنگ دندانم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.برای برطرف شدن رنگ زرد دندان 2 راه وجود دارد اول بیمار باید جرم گیری شود اگر رنگ زرد از بین نرفت بیمار نیاز یه بلیچینگ Bleaching دارد. بلیچینگ به دو روش انجام می شود. یکی بلیچینگ در خانه یا Home Bleaching است. و دیگری بلیچینگ در مطب یا Office Bleaching آست.

 2. Avatar مریم گفت:

  سلام.من به شما برای داشتن همچین وب سایت خوبی در زمینه ارتودنسی به شما تبریک می گویم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

 3. Avatar سیامک گفت:

  من دختر 3 ساله ای دارم که انگشت می مکد . من باید از چند سالگی درمان ارتودنسی را برای دخترم شروع کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ارتودنسی برای بیماری که انگشت می مکد باید از 5 سالگی شروع شود.

  2. Avatar رویا خانم گفت:

   سلام وقتتون بخیر …من قبلا یکبار جرم گیری کردم بعدش دندانپزشک بهم فلوراید کلر هگزیدین رو معرفی کردن که بدتر دندونامو زرد کرد ولی،اخیرا یکی از دندونای جلو خیلی شدید و عمقی زرد شده …سوالم اینه من شنیدم میگن جرم گیری بدتر دندونا رو زرد میکنه آیا صحت داره؟ برای سفید کردن دندونامم خیلی روشها امتحان کردم موثر نبوده شما چه پیشنهادی دارین؟؟ واقعا زردی دندونام رو اعصابمه😔

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. درمان زردی دندانها جرم گیری و سپس بلیچینگ است.

 4. Avatar ehsan گفت:

  با سلام
  دندان کناری نیش من به رنگ زرد تبدیل شده آیا علت آن وجود دندان روکش دار در مجاورت همین دندان هست یا علت دیگری دارد؟ آیا این مسله نگران کننده و نشاندهنده ی خرابی دندان است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. رنگ زرد این دندان می تواند به علت عدم رعایت بهداشت و خوب مسواک نزدن بر روی این دندان باشد و هم می تواند به علت مشکلات دندان مجاور ان باشد. جواب به این سوال از زاه دور و بدون معاینه به خوبی امکان ندارد باید معاینه شوید می توانید از یک دندانپرشک وقت معاینه بگیرید

 5. Avatar باربد گفت:

  تو زمینه ارتودنسی که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید و مطالب ارتودنسی کاملی دارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

 6. Avatar نیما گفت:

  سلام من دو سال دندان های خود را ارتودنسی کرده ام
  و یک ماه پیش آن ها را برداشتم
  دندانم هایم زرد رنگ شده
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما نیاز به جرم گیری و سپس بلیچینگ دارید.

 7. Avatar نسرين گفت:

  سلام آقاي دكتر من ١٠ ماه پيش ارتودنسي كردم و بين دندونام لكه هاي قهوه اي ايجاد شده با اينكه من به شدت به رعايت بهداشت دندونام توجه ميكنم ازتون خواهش ميكنم راهنماييم كنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بهداشت دندانها رعایت نشوذ ممکن است لكه هاي قهوه اي بین دندانها ایجاد شود. برای از بین بردن لكه هاي قهوه اي باید دندانها با ماده سفید ترمیم شوند.

 8. Avatar درمان آب آوردن ریه گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. از اینکه وب سایت من می تواند کمکی برای بیماران باشد خوشحال هستم

 9. Avatar نگین گفت:

  سلام ممنون بابت وبسایت خوبو مفیدتون،دندانهای من خیلی وقته زرده رنگش وحتی مسواک زدن با نمک و ذغال و انواع خمیردندانها درست نمیشه ناراحتم ازاین موضوع و کم پیش میاد راحت بخندم چطورمیشه سفیدبشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما نیاز به جرم گیری و سپس بلیچینک دارد . با بلیچینک دندانهای شما سفید می شود

 10. Avatar marjan گفت:

  سلام. دندانهای من زرد است چه کنم

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. شما نیاز به جرم گیری و بلیچینگ دارید

 11. Avatar hashemi گفت:

  سلام و وقت بخیر .
  من دندان جلوییم رو چند وقتی میشه دکتر دندان پزشک متخصص بدون عصب کشی پر کردن برام بعد از مدتی الان اون دندونی که پر کردم زرد رنگ شده و رنگش با دندان های کناریش کاملا مشخص هستش علتش چی میتونه باشه؟ راهکارش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زرد رنگ شدن می تواند به علت جرم باشد . شما باید دندان را جرم گیری نمایید. چون دندان درد ندارد نیاز به عصب کشی ندارید

 12. Avatar arman گفت:

  سلام من نصفی از دندان هایم زرد شده است برای جلوگیری وسفید شدن دندان بهترین راه را به من پیشنهاد دهیدلطفا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به جرم گیری و بلیچینگ دارید

 13. Avatar محمد باقري گفت:

  باسلام
  من دختر 5ساله دارم كه دندانهاي كناريش خيلي زرد ميشه هر شب مسواك هم مي زندلطفا”راهنمايي كنيد. با تشكر آقاي دكتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دختر شما مسواک می زند ولی خوب مسواک نمی زند . با جرم گیری مشکل زردی بر طرف می شود ولی بعدا فرزند شما باید خیلی خوب مسواک بزند.

 14. Avatar مارال حسنعلی زاده گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر جميلیان . وقت بخیر .
  آقای دکتر ببخشید من یه سوال از حضرتعالی داشتم .من 13 سالمه و احساس میکنم که دندون هام یواش یواش زرد میشن . مسواکم رو هم خیلی خوب میزنم . قبلا که از مسواک معمولی استفاده میکردم روزی دو بار مسواک میزدم ولی الان که هم از مسواک برقی استفاده میکنم و هم اینکه روزی حداقل 4 وعده مسواک میزنم . هر سری هم 5 دقیقه. دلیلش و راههای درمانش چیه ? بسیار متشکرم از سایت خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت وجود رنگریزه در داخل مواد غذایی مثل قهوه . گوجه فرنگی . انار . البالو و غیره دندانهای شما زرد شده است . شما نیاز به جرم گیری و بلیجینگ دارید.

 15. Avatar kowsar گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه از وقتی ک رفتم دانشگاه دندونای سفید من کم کم رنگ مایل ب زرد شده من روزی سه بارم مسواک میزنم
  ولی نمیدونم چرا زرد شده ایا دلیل خواستی داره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به دلیل رنگریزه داخل غذا دندانهای شما زرد شده است . برای سفید کردن دندانها نیاز به بلیچینگ Bleaching دارید

 16. Avatar مرتضی گفت:

  سلام اقای دکتر.۲دندان جلوی من ز رده و خیلی ناراحتم.و زیادم تلاش کردم.نمک.و …..هرچی ولی کمکی ب من نکرد خواهش میکنم ب من بگید چیکا کنم ..ایا بلیچینگ کنم‌ ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زردی دندانها با جرم گیری و بلیچینگ قابل درمان است

 17. Avatar سینا گفت:

  سلام من تو دوره ارتودنسی دندونام زرد شده دهانشویه باعث زردی دندان میشه؟دهان شویه ای که استفاده میکنم ارتو کین هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دهان شویه ای که کلر هگزیدین دارد باعث تغییر رنگ می شود . اصولا ارتو کین جدید کلر هگزیدین ندارد ولی در دهان شویه های قدیمی ارتو کین کلر هگزیدین وجو د داشت. دقت نمایید که در روی شیشه ارتو کین ذکری از وجود کلر هگزیدین نشده باشد

 18. Avatar هادی گفت:

  سلام ضمن خسته نباشید.بعلت خونریزی لثه وجرم دندان به دکتر مراجعه نمودم که دکتر گفتند نیاز به جرم گیری دارد خونریزی و جرم دندان برطرف شد بهداشت دندان رعایت شد واز دهان شو نیز استفاده نمودم بعد از 10روز دندانهای جلوییم کاملن زرد شده وبا مسواکزدن ازبین نمیرود این درحالیکه بهداشت دندان کاملن رعایت شده واهل مصرف هیچگونه مواد دخانی نیستم لطفن راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما از دهان شویه حاوی کلر هگزیدین استفاده کرده اید که باعث زردی دندان شده است لطفا دهان شویه را قطع کنید در اینصورت باید بلیچینگ انجام دهید تا زردی دندانها از بین برود

 19. Avatar امیر گفت:

  سلام ، آیا فقط با جرمگیری دندان ها سفید میشود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جرم گیری به تنهایی باعث سفید شدن نمی شود حتما باید بلیچینگ هم انجام دهید.

 20. Avatar زهرا گفت:

  سلام من 13 سالمه و ارتودنسی کردم . بعد یکی دو روز لکه های سفیدی روی دندونام به و جود اومده . از دهان شویه که کلر هگزیدین داشته باشه استفاده نمیکنم و مرتب مسواک میزنم هم مسواک مخصوص ارتودنسی هم بین دندانی . با دقت هم مسواک میزنم. و فک بالام رو ارتونسی کردم ولی لکه های سفید روی فک پایینم هم دیده میشه البته قبلا نداشتم از وقتی ارتودنسی کردم این طوری شدم . میخواستم ببینم واسه چی این لکه ها به و جود اومدن و آیا راه حلی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.چون من سابقه شما را ندارم باید در هنگامی که به نزد دکتر معالجتان می روید این سوال را ایشان بکنید . ولی بهتر است یک وقت جرم گیری از یک متخصص لثه بگیرید.

 21. Avatar مهلا گفت:

  سلام من اردتونسی کردم برای برطرف شدن رنگ زرد جوش شیرین بزنم .براکت ها یا سیم ها مشکلی براشون پیش نمیاد ؟ جوش شیرین واکنش نشون نمیده با سیمو براکت خراب بشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به شما توصیه می شود که برای برطرف شدن رنگ زرد جرم گیری نمایید و بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. استفاده از جوش شیرین در هیچ کتابی توصیه نشده است و به صلاح شما نیست

 22. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندون عقلم خراب شده بود و دهانم بوی بد میداد دندانم را کشیدم ولی باز هم دهانم بوی بد میدهد و قسمت پشتی دندان های پایین زرد رنگ است علت بوی بد دهانم چیست؟ در مورد درمان این بو میشه راهنماییم کنید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بوی بد دهان چندین علت دارد. با توجه به اینکه پشت دندانهای پایین شما زرد رنگ است این نشانگر وجود جرم در این ناحیه است . حتما باید جرم گیری نمایید . با جرم گیری به احتمال بسیار زیاد بوی بد دهان شما رفع می شود . اگر رفع نشد ممکن است در دندانهای دیگر پوسیدگی وجود داشته باشد که باید انها پر شود و اگر باز بوی بد دهان ادامه داشت ممکن است از سینوس یا معده باشد که در اینصورت باید برای سینوس به متخصص گوش و حلق وبینی و برای معده به متخصص داخلی مراجعه نمایید

 23. Avatar مهرشاد گفت:

  اقای دکتر من جرم گیری کردم وبعد از جرم گیری به خوبی مسواک میزنم اما دندان هایم سفید نمیشود.چرا?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما بعد از جرم گیری باید با بلیچینگ bleaching سفید شود

 24. Avatar مهرشاد گفت:

  اقای دکتر من ارتودنسی کردم ایا میتونم ابمیوه های سوپر مارکتی رو بخورم?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله . مانعی ندارد

 25. Avatar زهرا گفت:

  سلام من خیلی ساله که دندونام خیلی زرده و دو تا دندون جلوم پر کردگی داره میتونم لمینت انجام بدم یا باید بلیچینگ کنم اگه بلیچینگ کنم تاثیری داره یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام ابندا باید منشا زردی دندان ها مشخص شود سپس برای درمان اقدام کرد. توجه کنید برای لمینت دندانی مینای دندان تراشیده می شود و در حد امکان بهتر است از این روش استفاده نکنید. اگر بعد از بلیچینگ دندان های شما سفید شد مراقبت های لازم را به عمل آورید تا دوباره دندان ها زرد نشود برای مثال قهوه و نوشیدنی های لک کننده دندان کمتر استفاده کنید و بلافاصله دندان ها را مسواک بزنید تا از زرد شدن دوباره دندان ها جلوگیری کنید

 26. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر من هر شب مسواک میزنم ولی موقعی ک صب از خواب بیدار میشم دهنم بوی بدی میده و دندونام زرد میشن میشه علتشو بگیندمرسی .

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام ابتدا به یک دندانپزشک مراجعه کنید اگر دندان هاو لثه شما مشکلی نداشت به یک متخصص داخلی و یا یک متخصص گوارش مراجعه کنید. دقت کنید علاوه بر مسواک زدن استفاده از نخ دندان و دهان شویه مناسب نیز مهم است. همچنین بلافاصبله بعد از میل کردن شام نخوابید و بین وعده شام و خواب حداقل 3 ساعت فاصله بگذارید

 27. Avatar Msh گفت:

  سلام به نظر شما بهترین دهانشویه برای سلامت دهان و دندان چیه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بستگی دارد که دهانشویه برای چه منظوری استفاده شود. برای مشکلات لثه ای هر دهانشویه ای که باشد باید کلرهگزیدین داشته باشد ولی در ارتودتسی باید دهان شویه ای استفاده شود که کلرهگزیدین نداشته باشد چون باعث تغییر رنگ دندان می شود

 28. Avatar مرجان گفت:

  سلام من پایین دندونام زرد شده هرچیم میزنم روشنن نمیشه دلیل خاصی داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان زرد شدن دندانها بلیچینگ است

 29. Avatar زینب گفت:

  سلام
  من ارتودنسی انجام دادم و بعد از اون جرمگیری و پولیش ولی بعدش دندونهام زرد شدن و لکه پوسیدگی کم کم ایجاد شد
  ممکنه زبری برطرف بشه؟
  بلیچینگ عارضه نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای برطرف شدن زردی باید بلیچینگ انجام دهید بلیچینگ عارضه ندارد. اگر بیمار بهداشت خوبی نداشته باشد دندانها دچار پوسیدگی می شوند

 30. Avatar علی گفت:

  سلام من بعد از اتمام ارتودنسی و جرمگیری و برادشتن براکت دندانم دچار زردی شده و مهم تر اون زبر شده
  از نزدیک کامل مشخصه انگار دندان صیقل خورده بخاطر برداشتن چسب و براکت
  مینا آسیب دیده؟و چگونه قابل درمان هست
  ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام متخصص ارتودنسی شما توصیه ها اقدامات لازم را در این زمینه انجام خواهند داد. با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید

 31. Avatar مینا گفت:

  سلام قبل از بلیچینک چه کاری باید انجام داد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است قبل از بلیچینک دندانها جرم گیری شوند

 32. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر..پایین دندونای آسیابم زرد و زبر شده و درد هم میکنه میشه بگید نشونه ی چی هست

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   می تواند نشانه پوسیدگی دندان آسیاب شما باشد برای درمان سریع اقدام کنید تا هزینه بالایی را بابت ترمیم دندان و یا ترمیم ریشه متحمل نشوید. به علاوه ادامه پوسیدگی دندان در نهایت منجر به از دست دادن دندان می شود

 33. Avatar ریحان گفت:

  سلام آقای دکتر من دو ماه دندون های فک بالام و ارتدنسی کردم, ولی دندون های پایننم دو سه تاش قهوه ای رنگ شده, میخاستم بدونم علتش چیه؟ میتونه برای خوردن چای باشه؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هم می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت باشد و هم ممکن است از حرکت سریع دندان ها ایجاد شده باشد که در هر صورت باید این مورد را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید تا هرچه سریعتر از آسیب به دندان های شما جلوگیری شود

 34. Avatar ستاره گفت:

  سلام،خسته نباشید،من یکهفته ی پیش جرم گیری و پولیش داشتم اما یکروز بعدش چند تا از دندونام خیلی زرد و بد رنگ شدن در صورتی ک رنگ اصلی دندونام تقریبا سفید هست ،ب نظرتون چ اتفاقی باعثش شده و راهکار چیه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   احتمالا از چای و قهوه و یا خوراکی ها و نوشیدنی های دیگر که منجر به تغییر رنگ دندان می شود استفاده کرده اید. بعد از جرم گیری و سفید کردن دندان باید به این نکات دقت بیشتری داشته باشید

 35. Avatar maryam گفت:

  سلام دکتر من ۳ روزه که از دهانشوی کلر هگزیدین استفاده کردم روزی ۲ بار .
  دندونام رو ارتودنسس متحرک کردم لثه م زخم شده بود و مجبور شدم دهانشویه استفاده کنم
  الان بعد از ۳ روز روی دندونام لکه های قهوه ای کمرنگ دیده میشه
  چجوری باید درمان کنم ؟ روش خونگی داره ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام افرادی که ارتودنسی می کنند باید از دهانشویه مخصوصی که متخصص ارتودنسی معالج به آنها معرفی می کند استفاده کنند. مصرف دهانشویه کلرهگزیدین برای این افراد ممنوع است. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان های شما را بررسی کنند

 36. Avatar فاطمه گفت:

  سلام
  من یکساله که دندونامو ارتودنسی کردم و دندونام زرد شدن قبلا از ارتودنسی این گونه نبود برای رفع جرمش چه کاری انجام بدم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید از مسواک و دهانشویه مخصوص دوران ارتودنسی استفاده کنید. با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا در صورت نیاز برای شما جرمگیری انجام شود

 37. Avatar اکرم گفت:

  سلام.تا 18 سالگی دندان های کاملا سفیدی داشتم.
  الان 28 سالمه احساس میکنم دندان هام خیلی زرده و این حرف رو خواهر و برادرام هم بهم میگفتن(قبلا دندان های من از دندان های اونها سفیدتر بود )و این موضوع بدجوری نگرانم کرده بود.همه میگفتن دندون هات نیاز به جرم گیری داره.به 3 تا دندان پزشک مختلف مراجعه کردم .بهم گفته شد که دندون هات اصلا جرم نداره و این زرد بودن طبیعی هست.و نیاز به بلیچینگ داره…
  چند وقت پیش برای قالب گیری روکش یکی از دندان هایی که عصب کشی کرده بودم به دندون پزشکی مراجعه کردم.وقتی دندونم برای قالب گیری تراشیده شد دیدم دندان تراشیده شده هم زرد رنگه…فقط یه سوال دارم این زردی دندون من ذاتی هست یا با بلچینگ درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به صورت ذاتی دندانهای شما زرد است و با بلیچینگ درست می شود.

 38. Avatar مهدی گفت:

  سلام من که از خواب پا میشم دندونام زرد میشه ویک حالت جرم روی دندونام میگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید جرمگیری کنید و قبل از خواب با دقت مسواک بزنید و از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید

 39. Avatar آوا گفت:

  سلام، زردی دندان های من با مسواک هم از بین نمیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید دندانهای شما بلیچینگ شود

 40. Avatar نرگس گفت:

  سلام دكتر خسته نباشيد
  من ٢ تا إز. دندوناي جلوم زرد شده بود و ميخوام با مسواك برطرف كنم ٣ بار در روز با نخدندون چه قدر طول ميكشه سفيد بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای سفید شدن باید دندانهای شما بلیچینگ شود با نخ دندان این عمل موثر نیست

 41. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دندونام زرده و ارتودنسی هم نکردم مسواک هم میزنم ولی زردیش از بین نمیره جنس دندونام بده خیلی زود خراب میشه و جرم میگیره خیلی ناراحتم نمیدونم چجوری دندونامو سفید کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای سفید شدن باید دندانهای شما بلیچینگ شود

 42. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب فوق العاده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که می بینم مطالب سایت موثمر ثمر است.

 43. Avatar ebram گفت:

  درود بر دکتر محترم .که واقعا قابل احترام هستین .که وقت با ارزش خودتون رو در اختیار هم وطن ها میزارید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   از قدردانی شما سپاسگزارم.

 44. Avatar ebram گفت:

  آقای دکتر من دندان هام اتودنسی کردم.انگار جای چسب پلاکت ها زرد رنگ شده.و در کل دندان هام مایل به زرد هست.آیا بلیچینگ میتوانم بکنم…و چقدر هزینه میبره .این .درمان بلیچبنگ…با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله می توانید جرم گیری و یا بلیچینگ و سفید کردن دندان را انجام دهید. این وضعیت برای برخی از بیماران بعد از ارتودنسی پیش می آید که با روش های ساده سفید کردن دندان مشکل آنها برطرف می شود.

 45. Avatar فرح گفت:

  سلام ببخشید من چند بار با فاصله ی زمانی چند روز دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کردم و متاسفانه بعدش دندون های فک پایینم خیلی زرد شده ، ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   محلول کلرهگزیدین به مرور زمان دندان ها را زرد می کند. بهتر است از دهانشویه دیگری استفاده کنید

 46. Avatar مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندونام جنسش زرده.. اگر بخام بلیچینگ کنم مینای دندونام از بین میره؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام جرم گیری دندان و بلیچینگ آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. اگر دندان های شما به دلیلی غیر از وجود جرم زرد است مسلما جرم گیری و بلیچینگ تغییری در رنگ دندان شما ایجاد نمی کند اما ضرری نیز ندارد.

   1. Avatar مهسا گفت:

    ممنون از پاسختون.. بله بچه که بودم دندونای اصلیم که درومدن نسبت به دندونای شیری کلن زردتر بودن..
    پس راه حل چیه دکتر.. چیکار کنم سفید شن؟ با توجه به اینکه دندونام شکل و ظاهر خوبی هم دارن ولی فقط زرده منو اذیت میکنه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. زردی دندانها با جرم گیری وسپس با بلیچینک درست می شود

 47. Avatar فائزه گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  از کاشان مزاحمتون میشم و ۳۸ سال سن دارم
  من ده روز پیش دندانهام رو جرم گیری کردم.
  البته به جهت زدودن رنگ دندانها به دندانپزشک مراجعه کرده بودم ولی ایشون فرمودن مشکل جرم پشت دندونهام حاده و باید اونها هم حتما برداشته بشه
  الان بعد از این مدت کوتاه ۱۰ روزه تمام اون رنگ و جرمِ آزاردهنده‌ش برگشته و حتی بدتر از قبل شده! و من واقعا ناراحتم چون با توان مالی کم چنین ریسکی رو کردم.
  میخواستم از حضورتون بپرسم آیا راهی هست که بشه جلوی رنگ گرفتن سریع دندونها رو گرفت؟ و آیا درمان خانگی دست کم برای رنگزدایی وجود داره؟
  لازم به ذکره که من بلافاصله بعد از هر غذا دندونهام رو با نخ دندان و دهانشویه و مسواک تمیز میکنم. دیگه نمیدونم چطور میتونم مراقبت کنم که این اتفاق نیوفته!

  لطفا راهنمایی بفرمایین. ممنونتون میشم آقای دکتر

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   زرد شدن دندان ها هیچ ارتباطی با جرم گیری دندان شما ندارد. بلکه مراقبت بعد از جرم گیری دندان است که باید رعایت شود. بهترین روش این است که بعد از خوردن قهوه و چای و نوشیدنی های رنگی آب بنوشید. مسواک زدن همراه با خمیر دندان های سفید کننده دندان بعد از هر وعده غذایی بسیار کمک کننده می باشند. استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین برای مدت مداوم و طولانی دندان ها را زرد می کند. در انتخاب دهانشویه نیز دقت کنید و از دهانشویه مناسب که منجر به تغییر رنگ دندان نمی شود استفاده کنید.

 48. Avatar stefan گفت:

  سلام. اگه زرد بودم دندونام بخاطر از بین رفتن مینا باشه. بلیچینگ مشکلو حل میکنه؟
  و عمر بلیچینگ چقدره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر مینای دندان به هر دلیلی از بین رفته باشد با بلیچینگ زردی دندان ها رفع نمی شود و باید با روش های ترمیمی این زردی را رفع کرد.

 49. Avatar مصطفی گفت:

  سلام. اگر زرد بودن دندان ها به دلیل از بین رفتن مینا باشد. بلیچینگ میتواند دندان را سفید کند؟ عمر بلیچینگ چقدر است؟
  خیلی ممنون از راهنمایی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اگر مینای دندان از بین رفته باشد با بلیچینگ نمی توانید دندان های خود را سفید کنید. بعد از بلیچینگ اگر بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و کامل رعایت شود دیگر دندان ها زرد نخواهد شد.

 50. Avatar زهرا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر جمیلیان من دختری هستم 32 ساله که حدود 4 ماهه تمام هست که ارتودنسی کردم الانم که پیش دکترم رفتم گفت دندانهات جرم گرفتن نمیتونم خوب زیر براکت ها رو تمیز کنم با چه روشی میشه در حین ارتودنسی جرم دندانها را رو از بین برد در ضمن من فقط فک بالام رو دارم ارتودنسی میکنم و لثه من هم حالت عفونی پیدا کرده البته بالای دندان نیشم نمیدونم عفونته یا چیز دیگس لطفاً منو راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ما در روز اول بعد از قرار دادن سیم ها به بیماران یک مسواک می دهیم و به انها مسواک زدن را نیز اموزش می دهیم . فیلم اموزشی مسواک زدن در سایت است شما باید از متخصص ارتودنی معالجتان بخواهید تا برای شما جرم گیری انجام دهد و بعد مطابق فیلم اموزشی موجود در سایت مسواک بزنید.

 51. Avatar baeklover گفت:

  سلام من17 سالمه با اینکه چند ساله هر روز دوبار مسواک می زنم و هفته ای یه بار هم دهان شویه ی فلوراید سدیم استفاده می کنم لکه های کوچیکی روی دندونم ایجاد می شن و همینطور هم زیاد میشن و همینطور با اینکه چایی نمی خورم و از این چیزا دندونام زرده._. به نظرتون میشه کاریش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها حتما به پزشک متخصص مراجعه کنیدتا با مواد مخصوص دندانها را سفید نماید.

 52. Avatar لیلی گفت:

  سلام دندون هام بعد از درمان ارتودنسی زرد شدن و با جرمگیری هم زردیشون از بین نرفت اگه بلیچینگ کنم سفید میشه یا همون رنگی که هست میمونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام زردی دندان با جرم گیری برطرف خواهد شد. حتما جرم گیری مناسب نبوده . می توانید با گرفتن وقت قبلی به مطب ما مراجعه نمایید. بلیچینگ نتیجه بهتری را می دهد.

 53. Avatar یگانه گفت:

  سلام اقای دکتر ۲۹ سالمه دندونام زرد شده . علاوه بر مسواک چیکار کنم رفع بشه پیشنهادتون چه فلوراید و دهان شویه ایه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زردی دندان ابتدا با جرم گیری و بعد با بلیچینگ از بین می رود. ازدهان شوی های که حاوی کلرهگزدین هست بعلت تغییر رنگ دادن به دندان استفاده نشود

 54. Avatar کیان گفت:

  سلام خسته نباشید پسرم سه سالشه دوتا از دندوناش یکم سیاه شده میشه کاریش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.شما باید توسط دندانپزشک دندانهایتان پر و ترمیم شود.

 55. Avatar sahar گفت:

  سلام خسته نباشید ، دندان ها با بلیچینگ و جرم گیری سفید میشن؟ یا احتیاج به کامپوزیت هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با جرمگیری و بعد با بلیچینگ سفید می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *