اطلاعات عمومی دندانپزشکی

سفید کردن دندانها و بلیچینگ

سفید کردن دندان و بلیچینگ

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها یکی از خدمات عمومی دندانپزشکی است. براساس تعریف مراجع معتبر دندانپزشکی روش جرم گیری سفید کردن دندان منجر به بازگشت رنگ دندان ها به حالت طبیعی و بلیچینگ منجر به روشن تر شدن دندان ها از حالت طبیعی می شود. سفید کردن دندان شامل مراحلی از جمله:

 • مسواک زدن با خمیر دندان های سفید کننده
 • سفید کردن دندان با لیزر
 • استفاده از نوار سفید کننده
 • استفاده از ژل سفید کننده

در حال حاضر استفاده از خدمات سفید کردن دندان ها متقاضیان زیادی دارد. با بالا رفتن سن ترک های ریزی روی مینای دندان ایجاد می شود. این ترک ها محل تجمع باکتری ها می شوند و به مرور دندان ها تغییر رنگ می دهند. روش های سفید کردن دندان این آلودگی ها و باکتری ها را پاک کرده و دندان ها دوباره سفید می شوند.

سفید کردن با بلیچینگ چه تفاوتی دارد

زمانی که دندان ها را از حالت طبیعی سفیدتر می کنیم به آن “بلیچینگ” می گوییم. اما سفید کردن عادی دندان ها که منجر به بازگشت رنگ دندان ها به رنگ اولیه می شود را سفید کردن دندان ها می گوییم. بنابراین استفاده از یک خمیر دندان سفید کننده نیز می تواند به این پروسه کمک کند. اما برای انجام بلیچینگ نیاز به مواد مخصوص بلیچینگ است و با یک سفید کننده عادی نمی توان این پروسه را انجام داد.

سفید کردن دندان

علل تغییر رنگ و کدر شدن دندان

بسته به این که تغییر رنگ دندان و کدر شدن دندان داخلی باشد یا خارجی عوامل گوناگونی دخیل می باشند. علل کردن شدن داخلی و یا خارجی دندان به شرح زیر است:

کدر شدن خارجی دندان شامل تغییر رنگ و آسیب به مینای دندان است. این وضعیت بر اثر عواملی مثل مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های نامناسب ایجاد می شود. الکل، تنباکو، نوشیدنی های رنگی و گازدار منجر به تغییر رنگ سطح دندان شده و سطح خارجی دندان کدر می شود. اگر این مشکل سریعا درمان شود و عملیات سفید کردن دندان انجام شود دیگر نیازی به بلیچینگ نمی باشد. همچنین عدم درمان به موقع تغییر رنگ سطح خارجی دندان منجر به آسیب به سطح داخلی دندان می شود.

کدر شدن داخلی و تغییر سطح رنگ دندان ممکن است بر اثر عوامل ذاتی و یا اکتسابی ایجاد شود. برخی افراد با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ داخلی دندان به طور اجتناب ناپذیری می شوند. اما اکثر افراد بر اثر عوامل اکتسابی مثل مصرف برخی داروها و یا ضربه و پوسیدگی دچار تغییر رنگ داخلی دندان می شوند. مصرف تتراسایکلین در دوره هایی از زندگی و مصرف بیش از اندازه فلوراید نیز منجر به بروز تغییر رنگ داخلی دندان می شود. به طور معمول این نوع تغییر رنگ با روش های سفید کردن و بلیچینگ قابل درمان نیست. بنابراین استفاده از روش های ترمیمی دندان مثل ونیر و کامپوزیت پیشنهاد می شود.

سفید کردن فوری دندان با نور

سفید کردن فوری دندان با نور یا سفید کردن دندان با لیزر در واقع با تابش نور قوی انجام می شود. این روش در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی کاربرد دارد و روشی خانگی نیست. در این روش از نور ال ای دی و یا قوس پلاسما استفاده می شود. در بین نورهایی که برای سفید کردن دندان استفاده می شود نور هالوژن برتری دارد. نور هالوژن نتایج مطلوبی را برای سفید کردن دندان به جای می گذارد. نوری برای این منظور مناسب است که مولکول های پراکسید را به خوبی تحریک کند و به پالپ دندان آسیبی نرساند.

در این روش از یک چراغ آبی رنگ استفاده می شود که دارای طول موج های مختلف و قابل تنظیم است. هر یک از این طول موج ها برای واکنش های پراکسید هیدروژن تنظیم می شوند. این مراحل طی 6 تا 15 دقیقه و با درجات 25 تا 38 درصد انجام می شود. جالب توجه است که اشعه ماورا بنفش و گرما از این نوع نور و لیزر حذف شده است. هر جلسه سفید کردن دندان در نزد دندانپزشک بین 30 دقبقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

قبل و بعد سفید کردن دندان

ماندگاری و دوام سفید کردن و بلیچینگ دندان

برای افزایش دوام نتایج حاصل از روش درمانی سفید کردن دندان، دندان پزشک احتمالاً پیشنهادات زیر را به شما ارائه خواهد کرد:

 • استفاده از روش های حفظ سفیدی دندان که بلافاصله پس از این روش یا در فواصل زمانی مشخص همچون سالی یک بار انجام می شود.
 • اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که رنگ دندان ها را تیره می کند. انجام این کار باید حداقل برای مدت یک هفته پس از سفید کردن دندان انجام شود.
 • در هر زمان ممکن، استفاده از نی برای مصرف نوشیدنی هایی که رنگ دندان ها را تیره می کند.
 • حفظ سلامت دهان و دندان در سطح مناسب با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از غذا خوردن و قبل از خواب

آیا بلیچینگ دندان ها را حساس خواهد نمود و یا حساسیت آن ها را بیش تر خواهد کرد؟

بله ولی نه به صورت دائم! در بعضی موارد، دندان ها حین استفاده از مواد خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم اندکی حساس شده که البته به صورت موقت و کاملاً گذرا می باشد و بعد از آن دندان ها دوباره به حالت نرمال باز خواهند گشت.

آیا پروسه درمانی سفید کردن دندان خطرناک است؟

خیر بلیچینگ یک شیوه خطرناک و آسیب رسان برای دندان ها و لثه شما نمی باشد. ما تاکنون موارد بسیاری از بلیچینگ را انجام داده ایم و تا به حال نمونه ای از آسیب به دندان ها مشاهده نکرده ایم. این شیوه نزدیک 20 سال است که وارد حیطه علم دندانپزشکی گردیده و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر آسیب یا حتی ریسک آسیب آن به دندان و لثه گزارش نشده است.

هزینه سفید کردن دندان

هزینه سفید کردن دندان بسته به این که با چه روشی و با چه مواردی انجام شود متفاوت خواهد بود. همچنین محل و منطقه ای که عمل سفید کردن دندان در آنجا انجام می شود در تعیین این هزینه اثرگذار خواهد بود.

برای صرفه جویی در هزینه سفید کردن دندان موارد ذکر شده برای دوام بیشتر بلیچینگ را رعایت کنید. با توجه به این که اکثر افراد روزانه مقادیری قهوه و چای مینوشند لک شدن و زرد شدن دندان ها امری اجتناب ناپذیر است.  بنابراین حداقل سالی یک بار نیاز به صرف هزینه برای سفید کردن دندان خواهید داشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

72 دیدگاه برای “سفید کردن دندانها و بلیچینگ

 1. Avatar کتایون گفت:

  با عرض سلام
  آقای دکتر جمیلیان
  امکان دارد چند روش خانگی برای سفید کردن دندان را به من بگویید یا اگر گیاه دارویی که موجب سفید شدن دندان شود به من معرفی کنید.و هزینه درمان سفید کردن جقدر است؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بلیچینگ (Bleaching ) همان روش سفید کردن دندانها است . سفید کردن به جند روش انجام میشود یک نوع ان Home Bleaching است که وسایل و دستگا های بلیچینگ به بیمار داده می شود و بیمار ظبق دستور دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی عمل بلیچینگ را در خانه را انجام می دهد. در روش دیگر به نام Office Bleaching است این کار در مظب مستقیما توسظ دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی انجام می شود.شما می تواتید از خمیر دندان سفید کننده هم که در داروخاته ها مو جود است برای سفید کردن دندانها استفاده نمایید. در ضمن گیاه دارویی خاصی برای سفید کردن دندانها وجود ندارد.هزینه درمان بستگی به نوع دستگاه بلیچینک مصرفی ( Office Bleaching، Home Bleaching ) ،نوع ماده ، شرکت تولید کننده Bleaching و غیره، دارد هزینه درمان در مطب به شما گفته می شود . معاینه رایگان است

 2. Avatar مریم گفت:

  با عرض سلام
  آقای دکتر جمیلیان به نظر شما استفاده نمک همراه خمیر دندان می تواند تاثیری در سفید کردن دندان داشته باشد؟ممنون می شوم راهنمایی ام کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. استفاده از نمک همراه خمیر دندان توصیه نمی شود . مواد ساینده باعث حساسیت مینا می شود . برای سفید کردن دندان اول باید جرم گیری نمایید و سپس Bleaching نمایید. و یا می توانید از خمیر دندانهای سفید کننده استفاده نمایید.

 3. Avatar احمد امامی گفت:

  سلام. وبسایت زیبایی دارید و خیلی بابت وب سایت زحمت میکشید .شما بهترین متخصص ارتودنسی در تهران و ایران هستید. و ازین بابت کمال تشکر رو دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

 4. Avatar aryanoosh گفت:

  سلام.یکی از دندونای جلویی من یک ذره کرم خورده بود و سیاه شده بود ک به دکتر مراجعه کردم و پرش کردم و لی سیاهیش رفع نشده..دلیلشو نمیدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید به همان دندانپزشک مجددا مراجعه نمایید . این دندان به درستی پر نشده . باید دوباره پر شود

 5. Avatar دكتر آقامحمدپور گفت:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی در زمینه ارتودنسی دارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این نظر لطف شما است

 6. Avatar سحر افشانی گفت:

  با سلام وخسته نباشید، دندان های من زرد رنگ هستند و 25 سال سن دارم. دوست دارم دندان هایی به سفیدی مروارید داشته باشم و لبخندی زیبا . آیا میتوان دندان های من هم به سفیدی بازیگر شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:
    سلام. دندان هاییشما با استفاده از بلیچینگ بسیار سفید می گردد و شما دندانهایی به سفیدی مروارید خواهید داشته و لبخند شما زیبا می گردد.
 7. Avatar امیر گفت:

  سلام برای سفید شدن دندانها چه باید کرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید بلیچینگ کرد

 8. Avatar مریم گفت:

  سلام
  من برای ایمپلنت که مراجعه کردم بعد از جراحی لثه و گذاشن پیچ بهم گفتن ان روز مسواک نزنم بعد از فردای ان روز روی تیزی دندونهای جلوی من یه خط قهوه ای رنگی اومده که اصلا پاک نمیشه باهیچ چیزی میخواستم علت رو بدونم و ازتون کمک بگیرم که چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای بررسی علت باید از دکتر خودتان سوال نمایید و یا باید سابقه درمانی بیمار به طور کامل برای من نوشته شود. مثلا اگر شما از دهان شویه گلرهگزیدین ذار استفاده می کنید حتما باید قطع شود . چون گلرهگزیدین باعث تغییر رنگ می شود.برای درمان شما باید جرم گیری نمایید و سابقه شما ارزیابی شود

 9. Avatar بواسیر گفت:

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . ممنون از لطف شما

 10. Avatar احسان نادری گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه .
  آقای دکتر من می خواستم دندان هایم را سفید کنم و با خواندن این مقاله تمام سوالاتم در مورد سفید کردن دندان هایم رفع شد.ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با ارزوی بهترین ها برای شما

 11. Avatar میثم ابراهیمی گفت:

  سلام
  ممنون. خیلی خوب بود. از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از لطف شما

 12. Avatar نریمان گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

   1. Avatar Mohamad گفت:

    سلام روش بلچبنگ برای دندان‌هایی که پوسیده هستند هم تاثیر داره؟ پوسیدگی که درد ندارن ولی میدونم که داخلش پوسیدگی هست
    و باعث حساسیت و درد تا طولانی مدت نمیشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. اول باید پوسیدگی درمان شود و پر گردد و سپس دندان ها با بلیچینگ سفید شوند

  2. Avatar محمد جواد گفت:

   سلام آقا دکتر جمیلیان
   می خواستم ازتون بپرسم ترکیب لیمو ترش با جوش شیرین خوبه؟؟؟
   من قبلا خوانده بودم ترکیب این ها و کشیدن این ترکیب با استفاده از پد بر روی دندان خیلی موثره..
   می خواستم ببینم نظر شما چیه؟؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. درمانهای خانگی برای سفید کردن دندانها به هیچ وجه توصیه نمی شود برای سفید کردن دندانها از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 13. Avatar رضوان هویدایی گفت:

  سلام. میخواستم بدونم اگه من بلیچینگ انجام بدم بعد، دندان من بعد از چند ماهی نیاز به ترمیم داشته باشد مثل عصب کشی یا پرکردن ایا تاثیر نامطلوبی بر روی بلیچینگ نمیزاره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بلیچینگ به درستی انجام شود. عصب کشی یا پرکردن اثر نامطلوبی روی بلیچینگ ندارد.

 14. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام خوب هستین با بلیچینگ چند درجه دندونا سفید میشن؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بستگی به میزان جرم دندان دارد.

 15. Avatar Mahsa گفت:

  سلام اقای دکتر من چند سال پیش برای پر کردن و عصب کشی یکی از دندونام اقدام کردم متاسفانه دندون بعد از ترمیم شروع به سیاه شدن کرده و دندون جلویی هم هست یه عده توصیه کردند که بلیچینک داخلی انجام بدم و یه عده گفتند که وینر دندان انجام دهم
  من میخواستم نظر شمارو بدونم اقای دکتر و دیگه اینکه اگر مایل باشم که شما انجام دهید در طی چند جلسه صورت میگیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به یک متخصص ترمیمی با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 16. Avatar Rita گفت:

  سلام وقت بخیر.من دندونامو سه سال پیش جرم گیری کردم چون زرد بود دکترگفت جرم داره اما بخاطر زردیش جرم گیری کرد و یکم سفیدتر شدولی خیلی تغیر نکرد و گفت ک رنگ اصلی دندونمه حالا دوباره حس میکنم خیلی زرد شده بااینکه مرتب مسواک میزنم نمیدونم بخاطر دارویی ک استفاده میکنم هستش یانه الان چجوری میتونم سفیدش کنم ک کاملا سفیدشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ابتدا جرم گیری و برای سفید شدن بلیچینگ که با مواد مخصوص سفید کننده توسط دندانپزشک انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک سفید کردن دندانها و بلیچینگ

   1. Avatar Rita گفت:

    ولی دندون های من جرم نداره اشتباه تایپ کردم سه سال پیشم ک جرم گیری کردم دکتر گفت جرم نداره و زردیش رنگ طبیعیه دندونه اما بااون حال برام جرم گیری کردولی زردیش تغیری نکرد مگه میشه زردی رنگ خود دندان باشه.الان پس فقط باید سفید کننده استفاده کنن برای دندونم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندانهای شما با بلیچینگ سفید می شود لطفا برای ماه بعد برای درمان بلیچینگ از مطب وقت بگیرید

 17. Avatar علی گفت:

  سلام روش سفید کردن دندان چی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای سفید کردن نیاز به جرم گیری و بلیچینگ است

 18. Avatar آیلا گفت:

  سلام خسته نباشین آقای دکتر
  ببخشید ادرس و شماره تلفن بزارین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از چهار راه پارک وی، خیابان پسیان، پلاک ۱۴، طبقه ۵، واحد ۵۵ تلفن: ۲۲۰۵۷۸۵۷ – ۲۲۰۵۷۸۴۴-۰۲۱

   شماره تلفن کلینیک ارتودنسی دکتر جمیلیان تلفن: ۲۲۰۱۱۸۹۲ – ۲۲۰۵۲۲۲۸-۰۲۱

   شماره موبایل دکتر جمیلیان تلفن همراه: ۹۰۸۱۳۹۴-۰۹۳۳

   instagram.com/drjamilian_/: اینستاگرام https://jamilian.net/: سایت

 19. Avatar آتي گفت:

  سلام ممنونم بابت سايت خوبتون اقاي دكتر امكانش هست چند نمونه خمير دندان سفيد كننده مناسب معرفي كنيد من دندوناي خوبي دارم اما به تازگي احساس ميكنم كمي زرد رنگ شده نميدونم احتياج به بليچينگ هست يا نه؟و اينكه حدود هزينه هم ميشه بگيد،ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای سفید کردن اول باید جرم گیری و سپس بلیچینگ انجام دهید خمیر دندان oral b و یا سنسودین مناسب است. هزینه خمیر دندان را لطفا از داروخانه ها بپرسید

 20. Avatar رز گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون هام از همان ابتدا و کودکی زرد بوده و می خواستم بدونم که چه روشی رو پیشنهاد میکنید و اینکه بلیچینگ و لمینت و کامپوزیت و ونیر چه تفاوتی دارند و کدام روش مناسب تر هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سفید کردن دندان از جرم گیری و بلیچینگ استفاده می شود. ولی اگر دندان بدفرم باشد برای لبخند زیبا از لمینیت و کامپوزیت و … استفاده می شود. یرای اطلاعات بیشتر و تفاوت لمینیت ، کامپوزیت و ونیر مراجعه به این لینک ها ونیر یا کامپوزیت چیست و پروتز، روکش و لمینیت های دندانی

 21. Avatar رز گفت:

  اقای دکتر من دندان های پیشین مرکزی ام بلند تر از دندان های پیشین جانبی هستند اما بقیه دندان هایم مشکل ظاهری دیگری ندارند ایا میتوانم دندان های پیشن جانبی را کامپوزیت کنم و بقیه دندان هایم را بلیچینگ کنم؟؟؟به این دلیل نمیخواهم همه را کامپوزیت کنم چون بلیچنگ کم هزینه تر هست و مشکل من فقط زرد بودن دندان و کوتاهی پیش جانبی هست..ایا این کار مقدور هست؟؟؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . امکان پذیر است. ولی پعد از معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد و پاسخ قطعی را داد.

 22. Avatar شیما گفت:

  اقای دکتر می توانم دندانهایم را با جوش شیرین سفید کنم ؟چندین با این کار را کردم خیلی خوب میشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از روش ‌های خانگی مانند استفاده از زغال، جوش شیرین و… استفاده نکنید. باعث سایش و خرابی دندان ها می شود؛ از نظر علمی و بهداشتی ثابت نشده و استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.

 23. Avatar شادی گفت:

  سلام اقای دکتر من وقتی بعضی از میوه ها رو مانند گوجه سبز یا الو میخورم و بعدش غذا میخورم دندانم تیر میکشد و فقط هم با جویدن غذا این حس در من تشدید میشود و وقتی دست از غذا خوردن میکشم درست میشود اما تا یک روز اصلا نمیتوانم چیزی بجوم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما حساس است. شما بايد هنگام خوردن و نوشيدن غذاها و نوشيدني هاي اسيدي مراقب باشيد. همه این نوشیدنی ها در طول زمان مي توانند مقداري از ميناي دندان را از بين ببرند. مراجعه به این لینک روش مقابله با حساسیت دندان

 24. Avatar عرفان گفت:

  سفیدی بلیچینگ به پای سفیدی لمینت میرسه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای اینکار باید به متخصص مراجعه کنید تا حضوری راهنمایی شوید. لمینیت سرامیکی برای درمان های زیبای و طراحی لبخند معرفی شده است. بلیچینگ برای سفید شدن دندانهاست.

 25. Avatar عزیز گفت:

  سلام من شربت کلسیم خوردم و دندان هام رنگ گرفتخ حالت لکه ای زرد داره الان باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و سپس به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانها را بلیچینگ نمایید

 26. Avatar Sara گفت:

  سلام دندونی که کامپوزیت شده رو هم میشه روش بلیچینگ انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه شود. و علت تغییر رنگ مشخص شود سپس دندانپزشک اقدام به برگشت رنگ میکند.

 27. Avatar سارا گفت:

  سلام دکتر. خسته نباشید واقعا مطالبتون مفید بود. ببخشید آیا انجام بلیچینگ ضرر هم دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده دائم از بلیچینگ، باعث حساس شدن دندان ها به مواد خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم اندکی می شود که البته به صورت موقت و کاملاً گذرا می باشد و بعد از آن دندان ها دوباره به حالت نرمال باز خواهند گشت.

 28. Avatar Sara گفت:

  سلام دکتر. خسته نباشید واقعا مطالبتون مفید بود. ببخشید برای سفید کردن دندون کامپوزیت بهتره یا بلیچینگ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کامپوزیت به منظور اصلاح تغییر رنگ دندان، هم ترازی های جزئی، لب پریدگی ها یا ترک ها، به سطح جلویی دندان افزوده می­شود. اما بلیچینگ منجر به روشن تر شدن دندان ها از حالت طبیعی می شود.برای انجام بلیچینگ نیاز به مواد مخصوص بلیچینگ است ونیر یا کامپوزیت چیست

 29. Avatar آیلا احمدی گفت:

  باسلام، من دندان جلویی‌م‌را چندین سال پیش کامپوزیت کرده ام. رنگ دندانهام کمی تیره‌ست. اگر بلیچینگ انجام بدم، باید کامپوزیت را دوباره عوض کنم، و ایا پس از مدتی رنگ دندان بلیچ شده بازگشت دارد؟ در اینصورت با رنگ ثابت کامپوزیت اختلاف رنگ پیدا میکنه؟ توصیه شما چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما بلیچینگ کنید رنگ دندانهای اصلی شما با رنگ دندانهای کامپوزیت شده متفاوت می شود. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 30. Avatar رضا گفت:

  با سلام .آقا دکتر خمیر دندان سفید کننده ای که بعد جرم گیری فرمودید استفاده بشه چه شرکتی یا مارکی بهتر جواب میده..که تقلبی نخریم..
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به داروخانه مراجعه کنید . ببینید در حال حاضر چه برندهایی موجوده.

 31. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ارتودنسی کردم و دستگاه ام رو برداشتم الان دکتر به من بلیچینگ رو پیشنهاد داده اند به نظر شما این کار رو انجام بدم یانه ؟ و اینکه سفیدی دندان ها دائمی است اگر بلیچینگ انجام دهم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ا سلام. بلیچینگ توسط یک ماده شیمیایی انجام می شود و به مرور زمان با قرار گرفتن دندان در معرض رنگدانه های غذا میزان شفافیت دندان کم می شود.این که طول اثر بلیچینگ چقدر می باشد به عواملی مثل رژیم غذایی، جنس مینا، سن بیمار، میزان رعایت بهداشت دهان، سیگار و استفاده از چای و قهوه و نوشیدنی های گازدار و غیره دارد.

 32. Avatar دلنوا گفت:

  سلام من ارتودنسی کردم و دستگاه ام رو برداشتم الان دکتر به من بلیچینگ رو پیشنهاد داده اند به نظر شما این کار رو انجام بدم یانه ؟ و اینکه سفیدی دندان ها دائمی است اگر بلیچینگ انجام دهم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بلیچینگ توسط یک ماده شیمیایی انجام می شود و به مرور زمان با قرار گرفتن دندان در معرض رنگدانه های غذا میزان شفافیت دندان کم می شود.این که طول اثر بلیچینگ چقدر می باشد به عواملی مثل رژیم غذایی، جنس مینا، سن بیمار، میزان رعایت بهداشت دهان، سیگار و استفاده از چای و قهوه و نوشیدنی های گازدار و غیره دارد.

 33. Avatar ملی گفت:

  سلام ببخشید استفاده از جوش شیرین باعث سفیدی دندان میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از جوش شیرین باعث خرابی و سایش مینا دندان می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک علت زرد بودن دندان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *