اطلاعات عمومی دندانپزشکی

سفید کردن دندانها و بلیچینگ

سفید کردن دندان و بلیچینگ

بلیچینگ دندانها همان روش سفید کردن دندانها است که امروزه یک روش رایج در دندانپزشکی عمومی شده است. با توجه به FDA سفید کردن دندانها انها را به رنگ طبیعی خود برمیگرداند و حتی بلیچینگ انها را از رنگ طبیعی خود سفید تر میکند. برای سفید کردن روش های مختلفی در دسترس است از جمله مسواک زدن ،نوار سفید کننده، ژل سفید کننده و سفید کردن با لیزر.

امروزه سفید کردن دندانها بیشترین درخواست مراجعه کنندگان به دندانپزشکان شده است. با گذشت زمان در اثر استفاده از دندان ها، ترک های ریزی در مینای دندان به وجود می آید. این ترک ها محلی برای تجمع باکتری ها می شوند و این امر منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود. با روش سفید کردن دندان (بلیچینگ) می تواند مواد غذایی و آلودگی ها را از ترک های ایجاد شده پاک کرد.

تفاوت سفید کردن دندان و بلیچینگ

مطابق بیانیه های FDA، اصطلاح «بلیچینگ» فقط زمانی استفاده می شود که امکان تمیز کردن دندان فراتر از رنگ طبیعی آن وجود داشته باشد. بنابراین هر محصول تمیز کننده (مثل یک خمیر دندان) از نظر تکنیکی یک سفید کننده دندان محسوب می شود. مطمئناً، اصطلاح سفید کننده بهتر از بلیچینگ به نظر می رسد و به همین خاطر حتی زمانی که محصولات حاوی بلیچ نیز توضیح داده می شوند، از اصطلاح سفید کننده برای انجام این کار استفاده می شود.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان ها شامل روشن کردن انها به رنگ روشنتر میباشد. در سفید کردن دندانها نمیتوان انها را به رنگ سفید درخشنده در اورد ولی میتوان انها را از رنگ طبیعی خود چند درجه روشن تر کرد. سفید کردن دندان میتواند یکی از راه های بسیار موثر روشن تر کردن رنگ طبیعی دندان باشد بدون اینکه نیازی به اسیب رساندن به سطوح دندانها باشد. در سفید کردن معمولا رنگ طبیعی دندان روشنتر میشود به جای اینکه کاملا به رنگ سفید در بیاید.

سفید کدن دندانها یک روش پزشکی است که باید توسط یک دندانپزشک یا یکی دیگر از حرفه های دندانپزشکی مانند متخصص بهداشت دندان یا درمانگر دندان و با داشتن نسخه از دندانپزشک انجام شود. بعضی از سالن های زیبایی ارائه کننده روش سفید کردن دندان اند ولی این روش بدون حضور یک فردی در حرفه دندانپزشکی غیر قانونی است و ممکن است بهداشت دهان و دندان خود را در معرض خطر قرار دهید. شما همچنین می توانید از کیت های سفید کردن دندان های خانگی DIY استفاده کنید اما این نیز ممکن است خطراتی داشته باشد.

سفید کردن دندان

تغییر رنگ دندان

دو نوع اصلی کدر شدن دندان وجود دارد که عبارتند از: کدر شدن خارجی و کدر شدن داخلی.

کدر شدن خارجی دندان: حالتی است که سطح خارجی دندان به واسطه استفاده از نوشیدنی ها، غذاها و تنباکو، و فرسایش تدریجی دندان کدر شده و باعث تغییر رنگ این سطح خارجی می شود. تاثیر کدر شدن سطحی دندان ناچیز است و امکان حذف آن از طریق مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها وجود دارد. در حالتی که کدر شدن دندان جدی تر باشد، برای رفع این مشکل نیاز به استفاده از روش های پیچیده تر همچون بلیچینگ دندان وجود دارد. کدر شدن سطح خارجی دندان می تواند به لایه داخلی دندان نفوذ کرده و در صورت درمان نشدن باعث ایجاد خال های رنگی بر روی دندان شود.

کدر شدن داخلی دندان: حالتی است که در آن سطح داخلی دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. کدر شدن داخلی می تواند در نتیجه بالا رفتن سن، وارد شدن آسیب به مینای دندان در طول دوره شکل گیری (برای مثال در نتیجه مصرف تتراسیکلین) و یا مصرف زیاد فلوراید برای دندان های فرد ایجاد شود. در گذشته، تصور می شود که کدر شدن داخلی نسبت به ترمیم آن با استفاده از بلیچینگ بسیار مقاوم است. امروزه، متخصصان زیبایی دندان اعتقاد دارند که حتی کدر شدن های داخلی عمیق دندان نیز با مصرف نظارت شده مواد سفید کننده در منزل و تداوم استفاده از آنها برای ماه ها یا حتی سال ها قابل درمان هستند. اگر بکارگیری همه این روش ها موفقیت آمیز نبود، می توان از روش های زیبایی جایگزین برای درمان کدر شدن داخلی استفاده کرد که برای مثال در این زمینه می توان از پوشش ونیر استفاده کرد.

سفید کردن سریع دندان با نور

سفید کردن سریع با نور یا سفید کردن با قدرت در زبان محاوره گاهی به سفید کردن لیزری اشاره میکند . در این روش از انرژی نور برای سرعت بخشیدن به روش سفید کردن در مطب دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش میتوان از موارد مختلف انرژی زا که شایعترین انها هالوژن ،LED و یا قوس پلاسما است استفاده میشود. آزمایشات بالینی نشان داده اند که در میان این سه گزینه، نور هالوژن بهترین منبع برای تولید نتایج مطلوب درمان است. منبع ایده ال انرژی برای انرژی باید انرژی بالایی برای تحریک ملکول های پراکسید ایجاد کند بدون اینکه به پالپ دندان اسیب برساند.

به طور معمول از چراغی به رنگ ابی در این روش استفاده میشود که دارای طول موج های مناسبی برای شروع واکنش های پراکسید هیدروژن هستند. مراحل سفید کردن دندان با قدرت شامل جداسازی بافت نرم با رزین، استفاده از ژل حرفه ای سفید کننده با درجه پراکسید هیدروژن 25 تا38 درصد و قرار گرفتن در معرض نور برای 6 تا 15 دقیقه است. پیشرفت های اخیر در این روش باعث شده تا گرما و اشعه ماوراء بنفش را از این نور حذف کرده و اماده سازی بیمار برای این روش کوتاهتر خواهد بود. برای سفید کردن با بیشترین قدرت میتوان با یک بارمراجعه به دندان پزشک در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت این کار را انجام داد.

قبل و بعد سفید کردن دندان

ماندگاری و دوام سفید کردن و بلیچینگ دندان

برای افزایش دوام نتایج حاصل از روش درمانی سفید کردن دندان، دندان پزشک احتمالاً پیشنهادات زیر را به شما ارائه خواهد کرد:

استفاده از روش های حفظ سفیدی دندان که بلافاصله پس از این روش یا در فواصل زمانی مشخص همچون سالی یک بار انجام می شود.
اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که رنگ دندان ها را تیره می کند. انجام این کار باید حداقل برای مدت یک هفته پس از سفید کردن دندان انجام شود.
در هر زمان ممکن، استفاده از نی برای مصرف نوشیدنی هایی که رنگ دندان ها را تیره می کند.
حفظ سلامت دهان و دندان در سطح مناسب با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از غذا خوردن و قبل از خواب
آیا بلیچینگ دندان ها را حساس خواهد نمود و یا حساسیت آن ها را بیش تر خواهد کرد؟

بله ولی نه به صورت دائم! در بعضی موارد، دندان ها حین استفاده از مواد خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم اندکی حساس شده که البته به صورت موقت و کاملاً گذرا می باشد و بعد از آن دندان ها دوباره به حالت نرمال باز خواهند گشت.

آیا پروسه درمانی سفید کردن دندان خطرناک است؟

خیر بلیچینگ یک شیوه خطرناک و آسیب رسان برای دندان ها و لثه شما نمی باشد. ما تاکنون موارد بسیاری بلیچینگ انجام شده و تا به حال نمونه ای از آسیب به دندان ها مشاهده نشده است. این شیوه نزدیک 20 سال است که وارد حیطه علم دندانپزشکی گردیده و تاکنون هیچ گزارشی معنی بر آسیب یا حتی ریسک آسیب آن به دندان و لثه گزارش نشده است.

هزینه سفید کردن دندان

هزینه این عمل از روشی به روش دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت خواد بود ولی درکل هزینه سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک گرانتر از سفید کردن دندان تحت نظارت پزشک در خانه است.

سفید کردن دندان ها، دائمی نیست و لکه ها دوباره باز می گردند، بنابراین نیاز به مراقبت دارند تا برگشت لکه ها را به تعویق بیندازید. کشیدن سیگار، نوشیدن چای و غذاهای رنگ دار از عوامل تاثیر گذار بر تغییر رنگ دندان ها می باشند. در صورتی که از دندان ها مراقبت نکنید حداکثر یکسال بعد برای سفید کردن دندان باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید. سفید کردن دندان و بلیچینگ برای دفعات بعدی نیز در مطب دندانپزشک صورت می گیرد.

سفیدکننده ی ساده ی خانگی برای سفید کردن دندان‌ها

خمیر پراکسید هیدروژن ۳درصد و جوش شیرین:

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید و بجای خمیر دندان معمولی، از آن استفاده کنید.
چند قطره از پر اکسید هیدروژن ۳ درصد را به جوش شیرین ساده اضافه کنید و آن را مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس روی مسواکتان بمالید و با آن، دندانهایتان را مسواک کنید.

نباید از این خمیر، هر روز و بطور مداوم استفاده کنید زیرا هر دو ماده این خمیر، خاصیت سایندگی دارند. از این درمان خانگی برای ۳تا ۵روز استفاده کنید و سپس قبل از استفاده مجدد، ۳ تا ۶ ماه صبر کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

30 دیدگاه برای “سفید کردن دندانها و بلیچینگ

 1. Avatar کتایون گفت:

  با عرض سلام
  آقای دکتر جمیلیان
  امکان دارد چند روش خانگی برای سفید کردن دندان را به من بگویید یا اگر گیاه دارویی که موجب سفید شدن دندان شود به من معرفی کنید.و هزینه درمان سفید کردن جقدر است؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بلیچینگ (Bleaching ) همان روش سفید کردن دندانها است . سفید کردن به جند روش انجام میشود یک نوع ان Home Bleaching است که وسایل و دستگا های بلیچینگ به بیمار داده می شود و بیمار ظبق دستور دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی عمل بلیچینگ را در خانه را انجام می دهد. در روش دیگر به نام Office Bleaching است این کار در مظب مستقیما توسظ دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی انجام می شود.شما می تواتید از خمیر دندان سفید کننده هم که در داروخاته ها مو جود است برای سفید کردن دندانها استفاده نمایید. در ضمن گیاه دارویی خاصی برای سفید کردن دندانها وجود ندارد.هزینه درمان بستگی به نوع دستگاه بلیچینک مصرفی ( Office Bleaching، Home Bleaching ) ،نوع ماده ، شرکت تولید کننده Bleaching و غیره، دارد هزینه درمان در مطب به شما گفته می شود . معاینه رایگان است

 2. Avatar مریم گفت:

  با عرض سلام
  آقای دکتر جمیلیان به نظر شما استفاده نمک همراه خمیر دندان می تواند تاثیری در سفید کردن دندان داشته باشد؟ممنون می شوم راهنمایی ام کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. استفاده از نمک همراه خمیر دندان توصیه نمی شود . مواد ساینده باعث حساسیت مینا می شود . برای سفید کردن دندان اول باید جرم گیری نمایید و سپس Bleaching نمایید. و یا می توانید از خمیر دندانهای سفید کننده استفاده نمایید.

 3. Avatar احمد امامی گفت:

  سلام. وبسایت زیبایی دارید و خیلی بابت وب سایت زحمت میکشید .شما بهترین متخصص ارتودنسی در تهران و ایران هستید. و ازین بابت کمال تشکر رو دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

 4. Avatar aryanoosh گفت:

  سلام.یکی از دندونای جلویی من یک ذره کرم خورده بود و سیاه شده بود ک به دکتر مراجعه کردم و پرش کردم و لی سیاهیش رفع نشده..دلیلشو نمیدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید به همان دندانپزشک مجددا مراجعه نمایید . این دندان به درستی پر نشده . باید دوباره پر شود

 5. Avatar دكتر آقامحمدپور گفت:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی در زمینه ارتودنسی دارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این نظر لطف شما است

 6. Avatar سحر افشانی گفت:

  با سلام وخسته نباشید، دندان های من زرد رنگ هستند و 25 سال سن دارم. دوست دارم دندان هایی به سفیدی مروارید داشته باشم و لبخندی زیبا . آیا میتوان دندان های من هم به سفیدی بازیگر شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:
    سلام. دندان هاییشما با استفاده از بلیچینگ بسیار سفید می گردد و شما دندانهایی به سفیدی مروارید خواهید داشته و لبخند شما زیبا می گردد.
 7. Avatar امیر گفت:

  سلام برای سفید شدن دندانها چه باید کرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید بلیچینگ کرد

 8. Avatar مریم گفت:

  سلام
  من برای ایمپلنت که مراجعه کردم بعد از جراحی لثه و گذاشن پیچ بهم گفتن ان روز مسواک نزنم بعد از فردای ان روز روی تیزی دندونهای جلوی من یه خط قهوه ای رنگی اومده که اصلا پاک نمیشه باهیچ چیزی میخواستم علت رو بدونم و ازتون کمک بگیرم که چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای بررسی علت باید از دکتر خودتان سوال نمایید و یا باید سابقه درمانی بیمار به طور کامل برای من نوشته شود. مثلا اگر شما از دهان شویه گلرهگزیدین ذار استفاده می کنید حتما باید قطع شود . چون گلرهگزیدین باعث تغییر رنگ می شود.برای درمان شما باید جرم گیری نمایید و سابقه شما ارزیابی شود

 9. Avatar بواسیر گفت:

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . ممنون از لطف شما

 10. Avatar احسان نادری گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه .
  آقای دکتر من می خواستم دندان هایم را سفید کنم و با خواندن این مقاله تمام سوالاتم در مورد سفید کردن دندان هایم رفع شد.ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با ارزوی بهترین ها برای شما

 11. Avatar میثم ابراهیمی گفت:

  سلام
  ممنون. خیلی خوب بود. از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از لطف شما

 12. Avatar نریمان گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما

 13. Avatar رضوان هویدایی گفت:

  سلام. میخواستم بدونم اگه من بلیچینگ انجام بدم بعد، دندان من بعد از چند ماهی نیاز به ترمیم داشته باشد مثل عصب کشی یا پرکردن ایا تاثیر نامطلوبی بر روی بلیچینگ نمیزاره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بلیچینگ به درستی انجام شود. عصب کشی یا پرکردن اثر نامطلوبی روی بلیچینگ ندارد.

 14. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام خوب هستین با بلیچینگ چند درجه دندونا سفید میشن؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بستگی به میزان جرم دندان دارد.

 15. Avatar Mahsa گفت:

  سلام اقای دکتر من چند سال پیش برای پر کردن و عصب کشی یکی از دندونام اقدام کردم متاسفانه دندون بعد از ترمیم شروع به سیاه شدن کرده و دندون جلویی هم هست یه عده توصیه کردند که بلیچینک داخلی انجام بدم و یه عده گفتند که وینر دندان انجام دهم
  من میخواستم نظر شمارو بدونم اقای دکتر و دیگه اینکه اگر مایل باشم که شما انجام دهید در طی چند جلسه صورت میگیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به یک متخصص ترمیمی با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *