ناهنجاری های مادرزادی

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام

یکی از نقایص مادرزادی شایع شکاف لب و کام است. هنگامی این شکاف ها روی می دهند که بافت کافی برای ایجاد لب و کام وجود ندارد. پارگی یا بسته نشدن کامل لب را، لب شکری و شکاف سقف دهان را شکاف کام می گویند. هر دوی این موارد از نواقص مادرزادی بوده و با درمانهای ارتودنسی و جراحی قابل درمان هستند. علاوه بر اینکه شکاف لب و کام بر روی زیبایی فرد تاثیر دارد، ممکن است اثرات روحی روانی مخربی بر روی بیمار داشته باشد اما با درمان به موقع می توان از تمام این عوارض، پیشگیری کرد. به طور کلی لب ها در هفته ششم حاملگی به صورت یک قطعه کامل در می آید و کام در آخر سه ماهگی اول به صورت یک قطعه کامل ایجاد می شود. هرگونه اختلالی در ایجاد لب و کام در دوران جنینی منجر به شکاف لب و کام می گردد. این بیماری در تمام کشورهای دنیا شیوع دارد و از شایع ترین ناهنجاریهای مادرزادی سر و صورت است به طوریکه از هر 700 تولد زنده در کل دنیا یک نفر به شکاف لب و کام مبتلا است.

انواع مختلف شکاف لب و کام

به طور کلی سه نوع شکاف وجود دارد

 1. فقط لب شکاف دارد.
 2. فقط کام شکاف دارد.
 3. هم لب و هم کام دارای شکاف است.

شکاف لب ممکن است خیلی خفیف باشد و فقط به صورت یک فرورفتگی در لب بالا باشد و یا ممکن است خیلی عمیق باشد و از لب شروع شده و تا سوراخ بینی ادامه یابد و تا کام سخت و حتی تا کام نرم کشیده شود. شکاف لب می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد.

انواع شکاف کام و لب

علل ایجاد شکاف لب و کام

مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند در بروز این مشکل موثر باشند. از جمله عوامل محیطی می توان به مصرف بعضی از داروها در دوران حاملگی، بیماریهای دوران حاملگی و مصرف سیگار و الکل و کمبود فولیک اسید در دوران بارداری اشاره نمود. سن بالای پدر وجود استرس در دوران بارداری از عوامل دیگر ایجاد کننده شکاف لب و کام می باشد. عوامل ناشناخته ای مثل جهش ژنی نیز در بروز این مشکل نقش دارند.

عوارض و مشکلات بیماران دارای شکاف لب و کام

مشکلات تغذیه ای : شکاف لب مشکل چندانی در تغذیه کودک ایجاد نمی نماید ولیکن شکافهایی که در ناحیه کام وجود دارد باعث می گردد که کودک نتواند به خوبی از سینه مادر یا شیشه شیر بمکد. برای مکیدن، نیاز است که در دهان خلاء ایجاد گردد وجود شکاف در ناحیه کام، مانع ایجاد خلاء می شود. کودکان دارای شکاف کام ممکن است هنگام شیر خوردن، مقداری شیر در گلویشان بپرد و یا شیر از بینی شان بیرون بریزد استفاده از دستگاه ارتودنسی می تواند مانع انتقال شیر از دهان به بینی شود. دستگاه ارتودنسی هنگام شیر خوردن نوزاد، در ناحیه سقف دهان بیمار قرار می گیرد و با مسدود کردن شکاف، باعث تسهیل شیر خوردن بیمار می شود. استفاده از سر پستانک های عادی برای این کودکان غیر قابل استفاده است زیرا نمی توانند به حد کافی مکش ایجاد کنند، لذا تغذیه آنها باید توسط سر پستانک های خاص با سایر وسایل انجام شود . انواع و اقسام شیشه و پستانک برای این منظور وجود دارد. شیشه های فشاری یکی از انواع آن است که به راحتی شیر به داخل دهان نوزاد وارد می شود و انرژی بچه تلف نمی شود.

مشکلات تکلمی: در گروهی از بیماران دارای شکاف، مشکلات تکلمی ایجاد می شود. این کودکان معمولاً دیرتر حرف می زنند و یا تو دماغی صحبت میکنند. ترمیم شکاف باعث رفع مشکلات تکلمی می شود. این بیماران نیاز به گفتار درمانی هم خواهند داشت.

مشکلات شنوایی: هر ناهنجاری دستگاه تنفس فوقانی میتواند عملکرد شیپور استاش در گوش را مختل کند و احتمال تجمع مایع در گوش میانی را افزایش دهد. این امر احتمال عفونت گوش میانی را زیاد می کند. کاهش شنوایی نیز نتیجه عفونت های مکرر گوش میانی است. کودکان مبتلا به شکاف کام، باید بین 3 تا 6 ماهگی توسط متخصص گوش وحلق و بینی معاینه شوند.
مشکلات دندانی فکی: شکاف کام تعداد دندانها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این بیماران بعضی از جوانه های دندانی وجود ندارند و ممکن است دندانهای اضافه و تغییر رنگ بر روی سایر دندانها دیده شود. میزان ابتلاع به داشتن دندانهایی به اندازه کوچک و یا عدم وجود جوانه دندانی در ناحیه شکاف در این بیماران وجود دارد. عدم وجود جوانه دندانی در فک بالا و عوارض ناشی از جراحی های قبلی باعث میشود که فک بالا دچار کاهش رشد شود. از آنجائیکه دندانهای اینگونه بیماران در مسیر مناسب نمی رویند و فک بالا دچار کاهش رشد می باشند، مراقبت های دهانی و جلو آوردن فک بالا در کودکان مبتلا به شکاف لب و کام باید زیر نظر متخصص ارتودنسی باشد. متخصص ارتودنسی دندانها را ردیف می کند و فک بالا را به سمت جلو هدایت می نماید و هر فاصله ای که به دلیل وجود شکاف در این بیماران وجود دارد باید به طور مناسب بسته شود و در صورت نیاز فضای دندان غایب می تواند توسط ایمپلنت Implant پر گردد. درمان ارتودنسی این بیماران با دستگاههای متحرک و ثابت ارتودنسی انجام می شود.

مشکلات روحی روانی: این کودکان به دلیل ظاهری ناخوشایند و مشکلات تکلمی، دچار عدم اعتماد بنفس و مشکلات روحی می گردند. در ضمن، والدین دچار مشکلات روحی، احساس گناه و نگرانی از وضعیت آینده کودک می شوند. والدین باید با کودک مبتلا به شکاف لب و کام مانند یک کودک عادی رفتار کنند. اگر والدین اجازه ندهند کودک وارد اجتماع شود، کودک مهارت های زندگی و حرکتی رافرا نمی گیرد.

درمان شکاف کام

درمان شکاف لب و کام

شکاف لب و کام به طور رضایت بخشی قابل درمان می باشد. برای درمان کودکان مبتلا به شکاف لب و کام نیاز به تیم درمانی از متخصصین مختلف می باشد که شامل اعضای زیر می باشد.

 1. متخصص ارتودنسی
 2. دندانپزشک عمومی
 3. جراح فک وصورت
 4. متخصص گوش و حلق و بینی
 5. جراح پلاستیک
 6. متخصص گفتار درمانی

درمان این عارضه باید بلافاصله بعد از تولد آغاز شود. مهمترین نکته ای که بعد از تولد نوزاد باید به آن توجه شود، مسئله تغذیه کودک است و اگر اطلاعات والدین در این زمینه ناکافی باشد کودک دچار مشکل خواهد شد. در این خصوص بایستی با متخصص ارتودنسی مشورت شود تا در صورت لزوم دستگاه های ارتودنسی ساخته شود که تغذیه کودک بهتر انجام شود. لب و کام این بیماران نیاز به جراحی برای بسته شدن شکاف دارد که توسط جراح فک و صورت انجام می شود معمولاً لب ها در 10 هفتگی بعد از زایمان و کام قبل از یک سالگی توسط جراح فک و صورت بسته می شود. این بیماران نیاز به درمان های ارتودنسی متحرک و ثابت دارند. درمان ارتودنسی متحرک معمولاً از سن 5 و 6 سالگی شروع می شود و تا حدود 12 سالگی ادامه می یابد. هدف از این درمان وسیع کردن قوس دندانی فک بالا و نیز ردیف نمودن دندانهای قدامی و تصحیح ناهنجاری فکی می باشد. فاز اول درمانهای ارتودنسی می بایست قبل از انجام پیوند استخوان صورت گیرد تا باعث ایجاد بستر مناسب جهت رویش دندانها در فک و در محل شکاف گردد. در این مرحله دندانهای اضافه اطراف شکاف می بایست با یک طرح درمان مناسب خارج گردد. در بسیاری از بیماران دارای شکاف لب و کام تعداد زیادی از دندانها غایب هستند در این بیماران می بایست برحسب مورد فضای دندان غایب با سایر دندانها پر گردد و یا در صورت نیاز فضای دندان غایب حفظ شود و در ناحیه دندان غایب ایمپلنت Implant قرار داده شود.

با درمان های متحرک ارتودنسی می بایست دندانهای فک بالا و پایین ردیف شوند و از آنجائیکه در این بیماران تمایل به عقب ماندگی رشد فک بالا وجود دارد می بایست با دستگاههای متحرک فک بالا را به سمت جلو هدایت کرد تا هم دندانها و هم اسکلت فک بالا به سمت جلو حرکت نمایند. پس از 12 سالگی با رویش دندانهای دائمی بیمار نیاز به ارتودنسی ثابت فکین دارد و با کمک ارتودنسی ثابت می توان دندانهای هر دو فک را ردیف نمود و باهم دیگر هماهنگ نمود. متخصص ارتودنسی می بایست با استفاده از سایر درمانهای ارتودنسی و با بهره گیری از سایر مکانیک های ارتودنسی فک بالا را به سمت جلو هدایت نماید . این درمانها معمولاً تا چند سال ادامه می یابند. در حین درمان ارتودنسی بیمار ممکن است نیاز به گفتار درمانی داشته باشد که معمولاً بیمار به متخصص گفتار درمانی ارجاع داده می شود و یا ممکن است به علت وجود شکاف در ناحیه فک بالا نیاز به پیوند استخوان در ناحیه شکاف داشته باشد که در زمان مقتضی از سوی متخصص ارتودنسی به جراح فک ارجاع داده می شود تا پیوند و ترمیم استخوانی انجام شود.

در بسیاری از موارد اگر بیمار همکاری خوبی داشته باشد و بیمار به موقع مراجعه کرده باشد می توان با دستگاههای ارتودنسی فک بالا را به جلو آورد و دیگر نیاز به جراحی جهت جلوآوردن فک بالا نباشد ولی اگر بیمار همکاری خوبی در درمان نداشته باشد و یا به موقع مراجعه ننماید و یا اینکه شدت ناهنجاری بسیار زیاد باشد ممکن است بیماران علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی برای جلو آوردن فک بالا داشته باشند که این جراحی بعد از 18 سالگی انجام می شود. اگر تمام درمانهای ارتودنسی به موقع انجام شود و بیمار در زمان مناسب به سایر متخصصین گروه پزشکی همانند جراح فک و صورت و متخصصین گفتار درمانی و گوش وحلق وبینی ارجاع داده شود می توان این گونه از بیماران را به خوبی درمان نمود.

بسیاری از کودکانی که با شکاف لب و کام به دنیا می آیند با مدیریت درمانی بهینه، چهره ای مناسب پیدا می کنند و گفتارشان مطابق همسالان میشوند و این وظیفه مهم متخصصین ارتودنسی است که به نحو مقتضی آنها را راهنمایی کنند.

نکته:

این بیماران به دلیل اختلال در رشد غضروف های بینی و استخوان فک بالا ممکن است نیاز به جراحی بینی هم داشته باشند. نکته بسیار مهم این است که قبل از جراحی بینی میبایست فکین در موقعیت مناسب قرار داده شده باشد و با ارتودنسی مناسب روابط فکین اصلاح شده باشد.

سوالات متداول شکاف لب و کام

1-چگونه به نوزاد با شکاف لب و کام شیر دهیم ؟

نوزادانی که شکاف لب یا شکاف کام دارند به علت مکش ضعیف، دچار مشکل می شوند باید ازیک بطری مخصوص  شکاف کام استفاده کنید این بطری را می توانید از داروخانه  ها تهیه نمایید .باید بطری را کج نگه دارید و کودک خود را در حالت ایستاده و نشسته قرار دهید تا از بازگشت شیر به داخل بینی جلوگیری شود.

2-چند عمل جراحی برای درمان شکاف لب و کام وجود دارد؟

حداقل باید یک عمل جراحی برای ترمیم لب انجام شود که در 10 هفتگی انجام می شود و یک عمل جراحی جداگانه برای ترمیم کام لازم است که در یک سالگی انجام می شود . با این وجود بر اساس میزان شکاف چندین عمل جراحی لازم است تا لب به حد طبیعی برسد. و گاهی اوقات برای بهبود گفتار نیاز به جراحی های اضافی وجود دارد.

3-آیا شکاف کام روی تنفس تأثیر می گذارد؟

تقریباً 70٪ از جمعیت افرادی که شکاف دارند دارای اختلال در مجاری هوایی بینی و حدود 80٪ دارای دهان تنفس دهانی هستند.

4-علت اصلی شکاف کام چیست؟

شکاف لب و شکاف کام به دلیل ترکیبی از ژن ها و سایر عوامل ایجاد می شود،بنابراین هم جنبه ارثی دارد و از سوی دیگر عواملی مثل  سیگار کشیدن مادر در دوران حاملگی و یا در معرض اشعه  ایکس بودن و یا مصرف الکل در این دوران می تواند باعث شکاف لب و کام شود. مصرف دارو در دوران بارداری می تواند باعث شکاف لب و کام شود.

5-در چه سنی چه کارهایی باید برای بیماران  شکاف لب و کام انجام شود؟

شکاف لب در 10 هفتگی انجام می شود و عمل جراحی  برای ترمیم کام  در یک سالگی انجام می گردد. درمان ارتودنسی متحرک  در 6 سالگی باید شروع شود .و درمان ارتودنسی ثابت باید در12 سالگی انجام گردد جراحی فک در سن 18 سالگی و ایمپلنت نیز باید در 18 سالگی انجام شود

6-چرا کودکانی که دارای  شکاف لب و کام هستند مشکلات دندانپزشکی زیادی دارند؟

کودکانی که شکاف لب و کام دارند بیشتر​​ مستعد پوسیدگی دندان هستند و غالباً دندانهای غایب ، اضافی ، ناقص یا جابجا شده دارند در ضمن فک بالای این بیماران رشد نمی کند و هم چنین  دارای جلوزدگی فک پایین هستند در نتیجه نیاز به درمانهای دندانپزشکی و ارتودنسی در بیماران شکاف لب و کام زیاد است

7-آیا با سونوگرافی در دوران بارداری شکاف لب و کام قابل تشخیص است؟

شکاف لب ممکن است با شروع سونوگرافی حدود هفته سیزدهم بارداری تشخیص داده شود. با ادامه رشد جنین ، تشخیص دقیق شکاف لب آسان تر است. شکاف کام که به تنهایی رخ می دهد ، نیز با دیدن دستگاهای جدید و مدرن  سونوگرافی انجام پذیر  است.

8-آیا اسید فولیک از شکاف کام جلوگیری می کند؟

اسید فولیک ممکن است از شکاف لب و کام جلوگیری کند. یک مطالعه جدید نشان می دهد ، زنانی که در اوایل بارداری مکمل های اسید فولیک مصرف می کنند ، به احتمال کمتری دارای نوزاد دارای شکاف لب وکام می باشند .

9-برای جلوگیری از شکاف لب و شکاف کام در نوزاد ، چه کاری می توانید انجام دهید؟

برای جلوگیری از شکاف لب و کام باید اسید فولیک مصرف کنید، سیگار نکشید و الکل ننوشید در حین بارداری در معرض اشعه ایکس نباشید و دارو مصرف نکنید  قبل از بارداری به یک وزن سالم برسید و در مورد افزایش وزن سالم در دوران بارداری با متخصص خود صحبت کنید.

10-شکاف کام چگونه بر رشد کودک تأثیر می گذارد؟

نوزادان دارای شکاف کام به طور کلی در مکیدن و بلع (تغذیه) دچار مشکل خواهند بود و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند که ممکن است بر شنوایی تأثیر بگذارد.و جراحی لب و کام باعث اسکار در فک بالا و عدم رشد فک بالا می گردد و بیمار نیاز به درمان ارتودنسی دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

92 دیدگاه برای “شکاف لب و کام

 1. Avatar حجت نفسی گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان مطالب شکاف لب و کام که در چند مقاله در وب سایت توضیح داده اید، بسیار عالی و جامع بود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از حسن توجه شما سپاسگزارم.

 2. Avatar رزیتا گفت:

  سلام خدمت اقای دکتر.من 34 سالمه و متاسفانه از دوران نوزادی درگیر عمل شکاف لب بودم و چندین بار هم عمل شدم و اخرین عملم پارسال بوده اما متاسفانه همچنان این مشکل با من هست و خیلی تو روحیه ام تاثیر گذاشته و اعتماد به نفسم خیلی پایین اومده.ایا راهی برای درمانش هست؟راهی برای از بین بردن جای بخیه ام هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نیاز به ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی دارید. بهتر است با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید . برای گرفتن یک نتیجه عالی باید ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک انجام گیرد. برای جای بخیه باید به یک متخصص جراح پلاستیک مشورت نمایید.

 3. Avatar ساسان خلیلی گفت:

  آقای دکتر جمیلیان خواستم بابت مطالب خوب و کاملی که در سایت در خصوص بیماران شکاف لب و کام گذاشته اید تشکر کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از حسن توجه شما به سایت متشکرم.

 4. Avatar سهیل گفت:

  خیلی خوشحالم که با دکتر جمیلیان بزرگوار آشنا شدم. پسر من شکاف لب و کام داشتند و حتی خارج از کشور هم نتونستن ایشون را درمان کنند. خوشبختانه دکتر جمیلیان درمان ایشون را پذیرفت و من بسیار از درمانشون راضی هستم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید و از اینکه به مجموعه بنده اعتماد نموده اید کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان آرزومندم.

 5. Avatar مهدیه گفت:

  دختر من شکاف لب و کام داره و جراحیش انجام شده می خواستم بدونم از چه سنی باید بیاد برای ارتودنسی؟ یک دندان هم کم داره و به نظرم ایمپلنت هم می خواد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتودنسی بیماران دارای شکاف لب و کام از سن 5 الی 6 سالگی و تا حدود 12 سالگی این درمان ادامه دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. راهنمایی های لازم حضوری داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar حسن زارع گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر، غرض از مزاحمت، میخواستم بدونم آيا شکاف کام در بزرگسالان هم قابل عمل و ترمیم میباشد و هزینه های آن چقدر هست، واقیعتش خانم بنده این مشکل رو دارن و تو دماغی صحبت می‌کنند میخواستم بدونم راه درمان داره آیا، لطفا یک راهنمایی میکنید با تشکر شماره تماس بنده 09113747690

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شکاف لب و کام در بزرگسالان هم قابل درمان است. باید به مطب مراجعه شود تا براساس نوع ناهنجاری، نوع شکاف، وضعیت رادیوگرافی و وضعیت فکین به شخص راهنمایی های لازم داده شود. در هنگام معاینه راه درمان و هزینه درمان گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar ازاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر پسرمن یازده سال داره واز اول دیر شروع به حرف زدن کرد وبعدهم تودماغی ونامفهوم صحبت می کرد من تورا پیش گفتار درمان بردم والان ۸سال هست که گفتار درمان بااو کار میکنه بهتر صحبت می کرد ولی کاملا خوب نشد گفتاردرمان پیشنهاد داد به پیش دکتر گوش و حلق و بینی ببرم درانجا مشخص شد که پسرم شکاف کام مخفی داره ونیاز به جراحی داره بعد از جراحی باید ارتودنسی بشه ؟درضمن فک بالاش جلو هست وفک پایینش عقب

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها درمان شکاف کام و لب و ارتودنسی شکاف کام و لب و زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام و عوارض شکاف کام و لب چیست

 8. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام .واقعا دست شما درد نکنه از این که صبورانه به سوالات دوستان جواب می دهید. متاسفانه ما هم درگیر این مشکل شدیم و همسرم که حامله است در 5 ماهگی سونوگرافی نشان داده که شکاف لب داره ولی هنوز نمی دونیم شکاف کام هم داره یا نه. باید از الان خودمون اماده کنیم واسه درمان پسرمون. نمیدونم چی میشه ولی فقط اینو میدونم راه بس دشواری در پیش دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در مراکز پیشرفته نوعی سونوگرافی وجود دارد که شکاف کام جنین قابل تشخیص است. شکاف لب راحت تر نسبت به شکاف کام درمان می شود. این راهنمایی را می توانید از متخصص زنان معالج خود بگیرید تا شما به سونوگرافی پیشرفته مراجعه نمایید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ها درمان شکاف کام و لب و ارتودنسی شکاف کام و لب

 9. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من الان تو هفته ۲۴ بارداری هستم به من گفتن دخترم شکاف لب ۲ طرفه داره سوالم این امکان بسته شدن تا زمان تولد وجود داره در غیر صورت مراحل درمان برای من توضیح می دهید تا بعد از تولد اقدام به درمان کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.مراحل درمان شکاف کام و لب از 10 هفتگی نوزاد شروع و ممکن است تا دوران بلوغ بیمار ادامه پیدا کند و این کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد. اطلاعان کامل مراجعه به این لینک ها درمان شکاف کام و لب و ارتودنسی شکاف کام و لب و زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام و جلوگیری از شکاف کام و لب کودکان و آیا تشخیص شکاف کام قبل از تولد امکان پذیر است

 10. Avatar الما گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر خسته نباشید
  من چندین بار جراحی کردم تا حدودی ام بهتر شدم اما خب هنوز راه داره ک خوب خوب شم
  بنظرم بچهای شکاف کام و لب خ مظلوم ان،
  چند وقته میخوام بیام خدمت شما ویزیت شم
  چ مرضی این شکاف کام و لب…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar ایناز گفت:

  سلام خدمت استاد، عزیزانمان شکاف دوطرفه است و تا الان چندین عمل جراحی شده دکتر ارتدنسی هم یکسال شروع کرده معمولا اون لثه جلو که دو طرف شکاف داره که پیوند یا عمل میشه ممنونم اگه جواب بدی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar زرا گفت:

  سلام خسته نباشید. یک جراح فک خوب برای تهران معرفی می کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لطفا با مطب تماس بگیرید تا معاینه شوید. براساس نوع مشکل موجود شما به یک جراح فک و صورت ماهر در مورد آن مشکل معرفی خواهید شد. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar جواد گفت:

  سلام آقای دکتر.من 18 سالمه و از موقع تولد شکاف کام دارم و زبون کوچیک یا همون نرم کامم دو شاخه هستش به قدری ناهنجار صحبت میکنم که خودم صدای خودم رو ضبط میکنم نمیفهمم دارم چی میگم.ولی دم بقیه گرم که زیادشون به روم نمیارن.ولی موقعی که کسی متوجهم نمیشه چی میگم یا اینکه تو یه جمعی نمیتونم مثل یه آدم عادی حرف بزنم یا اینکه مثل یه آدم معمولی مورد توجه قرار بگیرم خیلی ناراحت میشم افسرده میشم و حتی منم تا مرز خودکشی پیش رفتم.دیگه نمیدونم باید چیکار کنم رفتم تیم پزشکی اصفهان بهم گفتن بیا عمل ولی میزان موفقیت تا 35،40 درصده.یه سوالی که دارم اینه که اگه تو عمل موفق نشن بازم میشه عمل کرد یا نه؟ا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گردد. شما باید جواب سوال خود را از همان تیمی که شامل متخصص جراح فک و صورت است بخواهید تا شما را راهنمایی کنند و پاسخ خود را بگیرید.

 14. Avatar سمانه حاجی مقصودی گفت:

  باسلام جناب دکتر من هم امینوسنتز شدم هم سونو انامولی جواب هردو خوب بود ولی الان در هفته ۳۲ حاملگی سونو شدم و دکتر میگه نوزاد شکاف لب از نوع گرید ۲داره چجوریه آیا امکان داره خوب بشه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در 10 هفتگی نوزاد باید برای شکاف لب اقدام نمایید. شکاف کام در یکسالی کودک باید درمان شود. ضمنا فرزند شما نیاز به درمان ارتودنسی در 6 سالگی هم دارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها شکاف لب و کام و درمان شکاف کام و لب و ارتودنسی شکاف کام و لب و زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام و جلوگیری از شکاف کام و لب کودکان و شکاف کام مخفی چیست و عوارض شکاف کام و لب چیست

 15. Avatar ملینا عزیزی گفت:

  سلام من دختری 12 ساله دارم که باشکاف لب وکام دو طرفه کامل بدنیا امد وما تما م مراحل ومسیر درمانی اورا درست طی کرده ایم اما از روال درمانی وکارهای دندانپزشکی ایشان راضی نیستیم با اینکه تحت درمان بوده ولی فک پایین جلو امده صورت گرد دخترم گچ شده وبالا دوتا دندون نیش دارد وودوتا دندان کناری دندان نیش از هرطرف رویش نداشت وخالیه ومنظره ناراحت کننده برای او ایجاد می کند که بسیار رنج میبرد در حال حاضر فک بالا ارتودنسی ثابت دارد روی کام قراردارد تاکام بالا بشکل یو دربیاید ایا راهی وجود دارد که وضعیت ظاهری این بچه از نظر دندان را پوشش بدهد حتی موقتی ؟ چون دکترش کاری در این زمینه انجام نمی دهد لطفا راهنمای بفرماید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خودتان هستید. باید این موارد را از ایشان بپرسید. در صورتیکه متخصص ارتودنسی معالج نتوانست مشکل دندان و فک را برطرف کند می توانید به مطب مراجعه نمایید و هنگام معاینه کلینیکی از فک و دندان دختر خانم شما راهنمایی های لازم داده می شود.

 16. Avatar وحید ع گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  من 32سالمه،لب شکری و شکاف کام هستم…عملهای سقف کام و لب انجام شده…ی ماه پیش هم رفتم ی عمل (فلپ حلق)برای تودماغی حرف زدنم بعد عمل دکتر گفت اگه ی عملم انجام بدی حرف زدنت کامل خوب میشه…
  کار ارتودنسی رو هم شروع کردم با پلاک گذاری برای فک بالا که دندون2چپ چون نیست باید ایمپلنت کنم
  حالا سوالی که داشتم از خدمتتون اینه:
  آیا ایمپلنت باعث تحلیل رفتن لثه میشه؟؟
  و آیا اون قسمت از لثه(ک دقیقا روی شکاف قرار داره)نیاز به پیوند استخوان هستش یا خیر؟؟؟

  سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar افشین گفت:

  سلام خدمت دکتر جمیلیان عزیز،
  من 35 ساله هستم مادرزادی لب شکری و شکاف کام به دنیا اومدم و تو دماغی حرف میزنم متاسفانه عمل هایی ک شما گفتید بموقع برای من انجام نشد شاید هم اونموقع امکانات پزشکی‌ مثل حالا نبود.واقعا من همه کسانی ک هم از لحاظ گفتاری هم زیبایی بدلیل لب شکری و شکاف کام دارند رو درک میکنم وقتی میری توی جامعه چقدر زجر میکشی تا حدی ک دلت میخواست هیچوقت بدنیا نمیومدی و یا اینکه خودت رو بکشی تا نبینی اطرافیان مسخره ات میکنن، من بچه باهوشی بودم ولی بخاطر همین مادرزادی بودنم دیگه بیخیال درس شدم و الان هم ک 35 سالمه نمیتونم درست حرف بزنم و یک آدم غریبه متوجه حرفای من نمیشه. بنظر شما کار کنم آیا باتوجه به سن بالای من می‌توان کاری کرد یانه؟
  2سال پیش هم رفتم تهران پیش دکتر محمد علی اکبری متخصص جراحی فک و صورت، عملم کردن ولی میگن صحبت کردنت خوب تر از این نمیشه.
  شما میگین من چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ناهنجاری فکی و دندانی و مشکل فک باقی مانده است، با درمان ارتودنسی بهمراه جراحی فک برطرف خواهد شد.در مورد صحبت کردن شما تو دماغی هست باید حتما یک جراحی خاص، در ناحیه حلق توسط یک جراح ماهر و باتجربه انجام گیرد.در خصوص درمان مشکلات دندانی و فکی که در تخصص بنده هست در خدمتم.

 18. Avatar معصومه گفت:

  سلام دکتر من ی دختر ۱۸ با مشکل لبشکریم که فقط سه تا عمل تو بچه گی انجام دادم فقط برای بستن شکاف و بخیه لب هام بوده ولی هیچ کدوم عمل زیبایی نبودن و آثرشون روی صورتم مونده من از این تابستون میخام عمل هامو شروع کنم و همش نگران دندون هامم چون فک بالام هم عقبه هم دندون های جلوییم ندارم آیا مشکل زیبا دندون و تنظیم لب و بینیم درست میشه؟؟چقد طول میکشه حدودا تا دندونهامو کامل درست کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است قبل از عمل زیبایی به متخصص ارتودنسی با تجربه در خصوص معاینه فک و دندان ها مراجعه شود.در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 19. Avatar مهران گفت:

  سلام بزرگوار من پسرم الان ۱۸ ماهه شده بردم میگن باید عمل مشکلش شکاف کام هست دکتری که بهش مراجعه کرد آقای رضا ثمره ای است ایشون گفتند که سه تاعمل تویه سال میخواد آیا مشکلی نداره واسه بچه ممنون میشم که پاسخ منو بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیشتر ( حدود 90%) بیماران دارای شکاف لب و کام با یک عمل جراحی در سن 18 ماهگی کودک کام بسته می شود. مگر در شرایط خاص که باید معاینه انجام گیرد.

 20. Avatar محمد گفت:

  سلام هزینه ترمیم لب شکری چقدر هست و ایا بعد از اون لب به حالت عادی بر میگرده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شکاف لب در 10 هفتگی بعد از تولد و شکاف کام در یکسالگی ، در 6 سالگی باید ارتودنسی انجام شود. عمل شکاف توسط متخصص جراح فک و صورت انجام می شود. درمان ارتودنسی با بنده هست.

 21. Avatar حبیب گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من سوراخ کام داره چی کسی باید عمل کند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص فک و صورت مراجعه کنید.

 22. Avatar حدیثه گفت:

  سلام
  من دختری ۲۹ ساله هستم و از بدو تولد دارای شکاف کام بودم ،دارای مشکل در گفتار و صوتم و همینطور انحراف بینی‌.و به دلیل بی توجهی خانواده تا کنون هیچ اقدامی نشده. سوال من از شما اینه که آیا تو این سن ترمیم امکان پذیر هست یا نه؟ و اگه امکان پذیره چقدر زمان و هزینه داره؟ ممنون میشم اگر سوالم رو پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ممکنه، برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. حضورا راهنمایی خواهید شد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 23. Avatar علی گفت:

  سلام
  حدودا 25 ساله شکاف کام دارم و نیاز به ارتندسی
  منتهی مشکلات گوارشی و، تنفسی و تغذیه ای ندارم
  فقط یکم مشکل تکلم و تو دماغی صحبت کردن که شخصا متوجهش نمیشم ولی میدونم بعضی کلمات و جملات رو باید آهسته و شفاف بگم تا دیگران متوجه بشن
  (در کل خواستم بگم شکاف کام حاد نیست)
  اما ارتدنسی پیشرفته احتیاج دارم
  مراحلی که باید بگذرونم برای ارتدنسی ، جراحی فک بالا و کام به چه شکل هست
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. حضورا راهنمایی خواهید شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. Avatar موسی گفت:

  باعرض سلام
  آقای دکتر شکاف لب و کام یک بیماری ژنتیکی می باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند در بروز این مشکل موثر باشند. عوامل محیطی مصرف بعضی از داروها در دوران حاملگی، بیماریهای دوران حاملگی و مصرف سیگار و الکل و کمبود فولیک اسید در دوران بارداری، سن بالای پدر وجود استرس در دوران بارداری از عوامل دیگر ایجاد کننده شکاف لب و کام می باشد.

 25. Avatar زهرا گفت:

  سلام . نوزاد من شکاف کام و لب داره، چه زمانی باید عمل بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان شکاف لب در 10هفتگی نوزاد باید جراحی انجام گردد. برای شکاف کام جراحی باید یکسالگی کودک انجام گیرد.

 26. Avatar دلوین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر من 15 ماهه هست تو چند روز آینده ان شاءالله عمل شکاف کام داره بعد از این عمل نیاز به ارتودنسی داره؟ فقط شکاف کام داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ارتودنسی باید 6 سالگی مراجعه شود.

 27. Avatar Mobina گفت:

  سلام اقای دکتر من الان وارد 17 سالگی شدم و فقط لبم شکاف داشته بخاطر تاثیرات روحیئ که روی من گذاشته به شدت نیاز دارم که بینیمو عمل کنم از نظر شما میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود بعد میتوان اظهار نظر کرد. ابتدا باید ارتودنسی و شکاف لب را درمان کرد سپس عمل بینی انجام شود.

   1. Avatar طاهر گفت:

    سلام دکتر کاشکی یه شماره میذاشتید واسه مشاوره واسه کسایی که از طریق پیام چندتا سوال دارن بپرسن کسایی که شاید با تماس گرفتن نتونن🥺💔

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام دوست عزیز، سوالات خود را در چند کامنت اینجا بفرمایید. بنده در خدمت هستم. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر
  نوزاد بنده الان یک ماهش هست و شکاف کام نرم به اندازه 1CM در 2CM دارد.
  نوزاد الان 3 کیلو وزن داره
  به نظر شما درمان و جراحی از چه تایمی باید شروع بشه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شود تا بتوان دقیق پاسخ داد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar رایا گفت:

   با سلام
   ببخشید خواهرم وقتی متولد شد متوجه شدیم شیر نمیخوره و نمیتونه … بعد از تولد حدود دو سه هفته بردیمش اصفهان پیش ی دکتر عملش کردیم.. که خداروشکر فقط شکاف کام بود و موفقیت امیز بود اما الان که ۶سالشه هنوز داخل دماغه و البته هرروز خیلی بهتر کلمه هارو میگه بنظرتون این تو دماغی حرف زدن تا کی ادامه داره باتوجه که دختر هست و موقعیتش فرق داره میشه راهنمایی کنید چیکار کنیم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه معاینه شود. کودکان دارای شکاف لب و کام غالبا در 6 سالگی احتیاج به درمان ارتودنسی دارند.

 29. Avatar درسا گفت:

  سلام دکتر درمان بیمار شکاف لب و کام باید از چند سالگی شروع شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام باید از 7 سالگی شروع شود

 30. Avatar Amin گفت:

  سلام قربان
  دوستی دارم که شکاف کام داره و الان ۳۱ سالشه و دیر به فکر عمل افتادن یعنی در. سن ۲۴ سالگی هرچی عمل کردن حفره بسته نشده به نظر شما دیگه میشه کاری براش انجام داد
  ممنون از. شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله می توان برای ایشان کار انجام داد . باید معاینه شوند. برای درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک لازم است.

 31. Avatar سیما گفت:

  سلام درمان ارتودنسی برای کودکان شکاف لب و کام را بهتر است از چه زمانی شروع کنیم.

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   همانطور که در بالا هم توضیح داده شده است برای درمان این گروه از بیماران چند متخصص همزمان و هماهنگ با هم درمان ها را انجام می دهند. بر اساس تشخیص متخصصین می توان بعد از برخی از جراحی های لازم از سن 8 سالگی درمان ارتودنسی کودک را شروع کرد.

 32. Avatar مسعود رستم زادی گفت:

  سلام وخسته نباشید به استاد بزرگ دختر من شکاف کام ولب دوطرفه وتاالان که 7سال سن دارد 13عمل جراحی انجام داده والان گفتند باید ارتدنسی شروع کنی خواستم بدونم باید کی شروع کنم وچندوقت دوره ارتدنسی تمام میشه وهزینه تقریبی چقدر میشود از استاد عزیز ممنون میشم اگه جواب بدی

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دختر شما باید معاینه شوند تا بتوان طول دوره ارتودنسی ایشان را مشخص کرد. معمولا یک الی دو سال درمان ارتودنسی به طول می انجامد. درمان ارتودنسی را می توان از 8 سالگی شروع کرد. هرچه سریعتر اقدام کنید دوره درمان کوتاهتر و بهتری خواهند داشت.

 33. Avatar سارا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۷سالمه و امسال قراره که ارتودنسی بشم میخواستم بپرسم بعد از ارتودنسی که عمل پیوند استخوان در فک دارم صدام ک کمی تو دماغی هست تغییر میکنه یا نه و اینکه بعد از عمل فک باید ترمیم کام کرد یا قبل از آن؟و بعد از عمل فک و کام باید بینی و لبم عمل بشن یا همون ابتدا؟ ممنون میشم جواب بدین من الان نمیدونم بعد ارتودنسی باید برم اصفهان عمل کام انجام بدم یا تو شهر تهران عمل فک؟ تروخدا جواب بدین که من درمان اشتباه انجام ندم

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   بعد از انجام ارتودنسی کمی صدای شما تغییر خواهد کرد. اما این مورد را نظر داشته باشید که درمان شکاف لب و کام همزمان با مراجعه به چند متخصص در دوره های زمانی مختلف انجام می شود. متخصص ارتودنسی معالج شما را راهنمایی خواهند کرد و در طول درمان ارتودنسی و در زمان مناسب شما را به متخصص جراحی فک ارجاع خواهند داد.

 34. Avatar جلال گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشد دکتر جمیلیان بنده22 سال دارم مشکل شکاف کام دارم تو سن 17سالگی یه بار عمل کردن با بخیه به علت خستگی در بیمارستان خمیازه های پشت سر هم داشتم و ظرف یک هفته کامم باز شد و بعد به علت وضع مالی نتونستم به دکتر برم تا الان راستی جراحی پلاستیک خوبه یا ن لطفا جواب دهید که چقدر هزینه داره اگه خواستید عکس از کامم میگیرم و براتون ارسال میکنم باتشکر

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد. معمولا درمان کامل شکاف کام ملزم به گذراندن چندین مرحله درمانی نزد متخصصین متفاوت است. برآورد هزینه درمان شکاف کام و لب بعد از معاینه حضوری و گرفتن عکس های لازم برآورد می شود. در ضمن دقت کنید مراقبت های بعد از عمل جراحی را به دقت پیروی کنید تا در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

 35. Avatar زهرا گفت:

  سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ۲۶ سالمه و شکاف لب و کام داشتم و ۵ بار عمل انجام دادم الان برای اورتودنسی اقدام کردم و پزشکم نظرشون اینه که پیوند استخوان انجام بدم برای قسمتی از فک بالا که فضای خالی داره و دندون نداره میخواستم بدونم در حال حاضر هیچ روشی وجود نداره که بدون انجام پیوند استخوان اورتودنسی انجام بدم و دندون هام تا حدودی مرتب بشن؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من شما را معاینه نکرده ام و نمی توانم روش جایگزین کاربردی به شما معرفی کنم. به طور معمول درمان شکاف کام و لب روند طولانی دارد و باید توسط چندین متخصص تحت درمان قرار بگیرید. در این خصوص با

 36. Avatar k گفت:

  سلام آقای دکتر من19 ساله هستم و شکاف کام و لب داشتم الان عمل فک و ارتودنسیم تموم شده آیا بعد از عمل بینی چهره من مثل بقیه افراد طبیعی میشه؟یا اثری میمونه ک من شکاف کاف و لب داشتم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام درمان قطعی شکاف کام و لب در حال حاضر امری غیر ممکن نیست. اگر تمام مراحل درمانی را به درستی و به طور کامل طی کنید اثری از آن باقی نخواهد ماند و مثل بقیه افراد طبیعی خواهد شد

  2. Avatar مهسا گفت:

   سلام ، من ی دختر ۱۸ سالم ک بچگیم ب موقع عمل شکاف کامم رو انجام دادم ، الن صدام تو دماغیه بعضی وقتا باید حرفی رو چند بار بگم تا کسی متوجه بشه ینی ادمای غریبه ی کم دیرتر حرف زدنمو متوجه میشن ، خودم خیلی عذاب میبینم ، ب نظر شما من میتونم خوب شم چیکار کنم این وضع خیلی روحیمو خراب کرده منم دوسدارم مثل بقیه باشه حرف زدنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای مشکل تکلم وقت معاینه از متخصص جراح فک و صورت بگیرید برای مرتب کردن دندانها و درمان ارتودنسی و برای درمان از متخصص ارتودنسی وقت بگیرید.

 37. Avatar نزیر گفت:

  سلام دکتر گرانقدر! من ۲۲ سالم هست و شکاف لب داشتم همچنان شکاف کام که بعد از عمل های زیاد اندکی از شکاف ام باقی مانده هست، الان ۳ماه میشود ارتودنسی دارم و بعد از ارتودنسی ان شاءالله جراحی فک را انجام خواهم داد و همچنان راست نمودن استخوان بینی ام را. حالا از شما دکتر بی نهایت عزیز پرسشم اینست که آیا بعد از این همه عمل صدا و یا آوازم بهبود خواهد یافت !؟ یعنی میشود مثل آدمهای عادی صحبت کنم ؟ تشکر

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام یکی از مشکلات بیماران داری شکاف کام و لب صدای غیر طبیعی و اشکال در تلفظ برخی کلمات است که با گذراندن تمامی مراحل درمانی مشکل آنها حل خواهد شد. با درمان ارتودنسی به میزان زیادی نحوه تلفظ کلمات بهبود می یابد اما برای درمان قطعی و بهبودی کامل لازم است کام نیز کاملا بسته شود. در پایان تمامی مراحل درمانی وضعیت شما عادی خواهد شد

 38. Avatar محمدرضا کریمی گفت:

  دخترم زبان کوچک دو شاخه داشت عملش کردن دوسالگی بعد دیدیم تو تکلم مشکل داره گفتار درمانی بردم. گفتن باید عمل بشه عملش بردیم تهران الان ۱۶ سالشه تو تکلم کمی مشکل داره ایا قابل درمان هست بیارم پیش شما برای ویزیت ممنون میشم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام درمان این دسته از بیماران کمی زمانبر است و در هر مرحله از سنین رشد یکی از روش های درمانی مناسب برای این گروه از بیماران انجام می شود. اما جای نگرانی نیست برای ویزیت اولیه ایشان را نزد من بیاورید تا وضعیت فکین و دندان ها را بررسی کنم. یکی از درمان های مناسب برای ایشان ارتودنسی است. با انجام ارتودنسی هم وضعیت تکلم اصلاح خواهد شد و هم از عوارض ناهنجاری های دهان و دندان مثل پوسیدگی و ساییدگی دندان ها جلوگیری می شود.

 39. Avatar مینا گفت:

  سلام جناب دکتر من 26. سالمه. در بدو تولد فقط دارای شکاف کام بودم شکافم بصورت حالت هشت ماندی بود تقریبا از وقت دهانم تا نرم کامم بود یعنی نرم کامم دو تیکه بود.که بدلیل عدم توجه خانواده تا سن 12 سالگی عمل نشدم و کودکی بشدت سختی رو داشتم. بعد از عمل اول شاید 5 درصد بهبود گفتار پیدا کردم و گفتار درمانی هم نکردم چون نتیجه نگرفتم بعد از کلی سختی و ناامیدی تا سن 18 سالگی متوجه شدم عمل دومی هم در کاره و دکتر پنجه طلایی نمیدونم با چه روشی کام منو تا حدود زیادی شبیه یک فرد عادی کرده و بعدش یه مدت گفتار مانی انجام دادم اما با توجه به اراده ای که داشتم بعد از 3 ماه گفتاردرمانگرم گفت 95 درصد خوب شدی و اگه یه ادم جلوت بشینه متوجه نمیشه که مشکلی داری و اصلا برای چی اومدی. اما اقای دکتر من همیشه صدای خودمو ضبط میکنم اما حس رضایت از صدام ندارم و حس میکنم هنوز مقداری تو دماغیه و این موضوع تا حد خودکشی منو پیش برده سوالم اینه ایا دوباره برم گفتار درمانی ؟ ایا بعد 26 سال موثر میتونه باشه؟ اقای دکتر اگه زجری که این بیماران میکشن رو بدونید اشک از چشماتون جاری میشه. تو رو خدا اگه زندگیه یه جوون که بخاطر این حس و این مشکل که نتونسته به چیزایی که میخواسته برسه کمی براتون مهم هست راهکار حتمی رو بمن نشون بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من می دانم که ان گروه از بیماران که دارای شکاف لب و کام هستند چقدر مشکل دارند و همیشه دوست داشته ام به انها بیشترین کمک را بکنم . ولی باید دانست من یک بنده خدا هستم و خدا نیستم تا حد امکان که دانشم اجازه بدهد می توانم کمک کنم . اگر فکین شما روی هم جفت نمی شود حتما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید. برای تکلم مشکل شما با گفتار درمانی و جراحی در ناحیه کام در قسمت انتهای حلق درمان می شود . بهتر است برای تکلم به یک متخصص گفتار درمانی دیگر مراجعه نمایید و برای جراحی انتهای حلق به یک جراح فک و صورت مراجعه نمایید و برای ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 40. Avatar ahmad ardakaninzhad گفت:

  باسلام من 42ساله دارای زبان کوچک دو شاخه و مقدارکمی شکاف کام نرم هستم وبرای مشگلم تا به حال هیچ درمانی انجام ندادم مشکلم این است که صدای گمتار من مقداری تو دماغی است ایا میتوان با گذاشتن پروتزی که شکاف کام را بپوشاند در تکلم صدای بهتری داشته باشم .
  باسپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با گذاشتن پروتزی که شکاف کام را بپوشاند وضعیت تکلم شما بهترخواهد شد

 41. Avatar درسا گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این
  وبسایت مفید که هر سوالی داشتم در ان یافتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از شما

 42. Avatar ارش داودیان گفت:

  سلام.دختر 9 ساله ای دارم که داراس شکاف لب و کام هست در شهر خودمان نزد متخصص ارتودنسی رفتم به من گفتند نیاز به ارتودنسی ثابت دارد . در ضمن فک بالای ایشان عقب است ایا باید ارتودنسی ثابت برای دخترم انجام شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. از انجایکه فک بالای دختر شما عقب است اول باید فک بالای عقب به جلو هدایت شود این عمل با دستگاه متحرک قابل انجام است بعد از تصحیح فکین دندانها باید تنظیم شوند و مرتب شدن دندانها با ارتودنسی ثابت است

 43. Avatar اکرم بیات گفت:

  سلام. ممنون می شوم اگر بفرمایید بهترین سن برای درمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام جه سنی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام می بایست در 6 الی 7 سالگی شروع شود . درمان به موقع باعث می شود که از تعداد جراحی های بعدی کاسته شود و تلفظ بیماران بهبود پیدا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *