دانستنی های ارتودنسی

آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

بررسی حرکت دندان خانمی بعد ازعصب کشی

امکان حرکت دندان های عصب کشی شده در ذهن بسیاری از افرادی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند، یک سوال بزرگ است. این افراد می خواهند بدانند که حرکت دندان های عصب کشی شده هم مثل حرکت دندان های سالم می باشد؟ آیا امکان دارد این دندان ها دچار آسیب شوند؟ اگر شما هم جز افرادی هستید که در فکر درمان ارتودنسی هستید و حرکت دندان های عصب کشی شده برایتان یک سوال شده است، این مطلب را بخوانید.

عصب کشی به عملی گفته می شود که در آن پالپ دندان آسیب دیده برداشته می شود. پالپ دندان همان قسمت نرم دندان است. این قسمت از عصب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است. گفته می شود که تنها کار عصب همان ایجاد حس است و عدم وجود آن تاثیری بر حرکت دندان ندارد.

آماده سازی دندان برای درمان ریشه توسط دندانپزشک

 ارتودنسی دندان عصب کشی شده

درمان ارتودنسی نیاز به حرکت دندان ها و جایگزینی مناسب آنها دارد. حال این سوال مطرح می شود که آیا امکان حرکت دندان های عصب کشی شده نیز همانند سایر دندان ها طی درمان ارتودنسی وجود دارد؟ پاسخ این است که دندان های عصب کشی شده در واقع با دندان های طبیعی قبلی فرق دارند. عصب این دندانها خارج شده و دندان با استفاده از مواد جدیدی پر شده است که امکان شکست و جدا شدن نیز وجود دارد. اما حرکت آنها امری غیرممکن نیست و بستگی به تجربه متخصص ارتودنسی دارد.

موفقیت درمان ارتودنسی روی حرکت دندان عصب کشی شده

اگر متخصص ارتودنسی بتواند نیروهای ارتودنتیک را در شکل ها و جهت های مناسب به دندان عصب کشی شده وارد نماید دندان بدون مشکل حرکت کرده و در مکان مناسب خود قرار خواهد گرفت.

از طرفی باید تاکید کرد که کار دندانپزشکی که دندان را عصب کشی کرده است نیز بسیار مهم است. دندان هم باید به درستی و کامل عصب کشی شده باشد و هم با مواد و شیوه ی مناسب پر شده باشد. اگر این نکات به خوبی رعایت شده باشد و متخصص ارتودنسی هم کار خود را درست انجام دهد می توان گفت که حرکت دندان های عصب کشی شده نیز ممکن است و محدودیتی برای درمان ارتودنسی ایجاد نمی کند.

اگر چنانچه درمان عصب کشی دندان خوب انجام گرفته باشد ولی متخصص ارتودنسی با انجام معاینات هنوز هم چنین تشخیص بدهد که ممکن است براکت ها روی دندان عصب کشی شده باعث شکستن آن شود، به جای براکت از حلقه هایی به نام بند ارتودنسی استفاده می کند که دندان عصب کشی شده را در بر می گیرد و حرکت دندانها و نظم بخشیدن به آنها را انجام می دهد. درمان با بند نوعی از درمان ارتودنسی است که بدون استفاده از براکت انجام می گیرد.

ارتودنسی دندان های فک بالا و پایین فردی به همراه بند ارتودنسی

به یاد داشته باشید که تشخیص اینکه ارتودنسی باید با براکت انجام بگیرد یا با بند، یک کار بسیار تخصصی است. بنابراین، برای انجام ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که اطمینان دارید صلاحیت و تجربه لازم برای انجام این کار را دارد.

همانطور که پیشتر گفته شد ارتودنسی و عصب کشی دندان تداخلی با یکدیگر ندارند، اگرچه لازم است که تحت نظر متخصص ارتودنسی انجام شوند. در نتیجه اگر قبلا عصب کشی دندان انجام داده اید، می توانید بدون نگرانی درمان ارتودنسی خود را زیر نظر متخصص ارتودنسی آغاز کنید. لازم به ذکر است که دندان های عصب کشی شده حتی در برابر تحلیل و جذب ریشه که در حرکت دندان های ارتودنسی شده تاثیر می گذارد مقاوم تر نیز هستند. به طور کلی انجام عصب کشی دندان قبل، حین یا بعد از ارتودنسی امکان پذیر است و هیچ مانعی برای ارتودنسی دندان های عصب کشی شده وجود ندارد.

سوالات متداول درباره حرکت دندان عصبی کشی شده

1- آیا امکان حرکت دندان عصب کشی شده با درمان ارتودنسی وجود دارد؟

بله، علاوه بر این، شما حتی می‌توانید درمان عصب کشی دندان را با وجود براکت های ارتودنسی خود انجام دهید. ممکن است متخصص ارتودنسی شما از براکت های ارتودنسی مخصوصی استفاده کند که دندان‌ها را بیشتر در موقعیتشان جا به جا کند. بنابراین، انجام درمان عصب کشی دندان قبل، در حین یا بعد از استفاده از براکت کاملاً انجام پذیر است.

2- اگر دندان عصب کشی شده دارای درد باشد آیا مجاز به حرکت دندان هستیم؟

خیر، اگر دندان عصب کشی شده درد داشت این نشان می دهد دندان عفونت دارد و عصب کشی کامل نیست و باید مجددا عصب کشی شود و بعد اقدام به ارتودنسی گردد.

3- آیا تفاوتی بین حرکت دندان عصب کشی شده و نشده در درمان ارتودنسی وجود دارد؟

سرعت و توانایی در حرکت دندان در هر دو مورد یکسان است و تفاوتی در درمان ارتودنسی وجود ندارد.

4- اگر دندان عصب کشی شده را با ارتودنسی حرکت دهیم، ممکن است دندان دچار آبسه شود؟

اگر درمان عصب کشی، به خوبی و دقیق انجام شده باشد هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد و حرکت ارتودنسی باعث آبسه دندان نخواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

 1. Avatar فرزاد گفت:

  سلام دکتر من دندونم عصب کشی شده بود که حین ارتودنسی همون دندون شکست حالا باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در جلسه معاینه با ارتودنتیست معالج خود مشورت نمایید. باید دندان معاینه شود. در صورت امکان می توان دندان را با مواد ترمیمی دندانپزشکی پرکرد.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر من می‌خوام ارتودنسی کنم ولی دندونم روکش نیست فقط عصب کشیه مشکلی ک نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان پر شده و عصب کشی شده هم می تواند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد.

 3. Avatar نیلو گفت:

  باسلام
  آقای دکتر، قبل از شروع ارتودنسی باید سلامت تمام دندانها را بررسی کنیم ? من ۲ تا دندان پوسیده دارم و یکی ک نیاز به عصب کشی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، توصیه می شود قبل از درمان ارتودنسی دندان های پوسیده باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام شود.

 4. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام وقت بخیر، من ۲تا از دندان هایم عصب کشی شده(آسیای بزرگ فک پایین چپ و راست) و الان یک ماهی هست که ارتودنسی کردم
  بعد از تموم شدن طول درمان ارتودنسی، با بیرون آوردن براکت ها آیا به روکش عصب کشی آسیبی میزند؟ چون برای پاک کردن باقی چسب سطح دندان را میتراشند، آیا به دندان عصب کشی آسیب میزند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چسب ارتودنسی با مواد مخصوص برداشته می شود. سپس دندان پولیش می شود. بهیچوجه دندان تراش نمی خورد. روکش دندان آسیب نمی بیند. نگران نباشید.

 5. Avatar الهام گفت:

  سلام وقت بخیر دختر ۶ ساله من ۴ دندان پایین شیری و ۴ دندان بالاشیری انتها دچار ایراد و دکتر عصب کشی تجویز کردن برای دندان ها یا بعد عصب کشی احتیاج ب ارتوندسی هست؟یا با ترمیم همان ریشه ها کافی است تا زمانی ک دندان شیری بیفت و دندان جدید جایگزین گردد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود برای معاینه دندان و فک در این سن به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 6. Avatar افسانه معصومی گفت:

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من دندون ۶ عصب کشی شده و پایه نداره کلا کامپوزیت هستش و دکترم اصرار دارن ک روکش بشه ولی پیش متخصص روکش و عصب کشی رفتم گفتن احتیاجی نیست و باز یکی دیگه گفتن باید جراحی لثه بشی تا بتونم روکش بکنم میتونم بدون روکش ارتودنسیمو انجام بدم بعدش روکش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جواب دادن به این سوال باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی، وضعیت ریشه و چقد از دندان کامپوزیت شده بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *