دانستنی های ارتودنسی

آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

امکان حرکت دندان های عصب کشی شده در ذهن بسیاری از افرادی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند، یک سوال بزرگ است. این افراد می خواهند بدانند که حرکت دندان های عصب کشی شده هم مثل حرکت دندان های سالم می باشد؟ آیا امکان دارد این دندان ها دچار آسیب شوند؟ اگر شما هم جز افرادی هستید که در فکر درمان ارتودنسی هستید و حرکت دندان های عصب کشی شده برایتان یک سوال شده است، این مطلب را بخوانید

قبل از پرداختن به موضوع امکان حرکت دندان های عصب کشی شده، بهتر است به صورت کوتاه اشاره کنیم که عصب کشی و ارتودنسی چه معنایی دارند.

آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

عصب کشی چیست؟

عصب کشی به عملی گفته می شود که در آن پالپ دندان اسیب دیده برداشته می شود. پالپ دندان همان قسمت نرم دندان است. این قسمت از عصب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است. گفته می شود که تنها کار عصب همان ایجاد حس است و عدم وجود آن تاثیری بر حرکت  دندان ندارد. گرچه گاهی علائم خاصی برای عصب کشی وجود ندارد، اما اغلب، این علائم نشان دهنده این است که دندان ما نیاز به عصب کشی دارد:

  • حساسیت به گرما و سرما
  • احساس درد هنگام جویدن
  • تغییر رنگ دندان(معمولا تیره شده آن)
  • عفونت دندان
  • پوسیدگی وسیع دندان
  • جوش زدن و تورم لثه

 ارتودنسی چیست؟

حتما در اطراف خود افرادی را مشاهده کرده اید که چیدمان دندانی مناسب ندارند. مثلا دندان های آنها در یک ردیف قرار ندارند و برخی از دندان ها عقب تر یا جلوتر هستند. گاهی نیز فک بالا یا پایین به درستی در جای خود قرار نگرفته است. این موارد باعث می شود که جویدن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مشکل شود.

آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد

در موارد نامرتبی دندان ها، افراد از درمان ارتودنسی کمک می گیرند. واژه ی ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندان است و در پزشکی به شیوه ای از درمان گفته می شود که در آن با استفاده از ابزارهای خاص مانند براکت، و سیم ارتودنسی و یا تجهیزات مدرن ارتودنسی، دندان ها حرکت می کنند وکم کم در جای درست خود قرار می گیرند.

آیا امکان حرکت دندان های عصب کشی شده طی درمان ارتودنسی وجود دارد؟

درمان ارتودنسی نیاز به حرکت دندان ها و جایگزینی مناسب آنها دارد. حال این سوال مطرح می شود که آیا امکان حرکت دندان های عصب کشی شده نیز همانند سایر دندان ها طی درمان ارتودنسی امکان پذیر است؟ پاسخ این است که دندان های عصب کشی شده در واقع با دندان های طبیعی قبلی فرق دارند. عصب این دندانها خارج شده و دندان با استفاده از مواد جدیدی پر شده است که امکان شکست و جدا شدن نیز وجود دارد. اما حرکت آنها چیز غیرممکنی نیست و بستگی به تجربه متخصص ارتودنسی دارد. اگر متخصص ارتودنسی بتواند نیروهای ارتودنتیک را در شکل ها و جهت های مناسب به دندان عصب کشی شده وارد نماید دندان بدون مشکل حرکت کرده و در مکان مناسب خود قرار خواهد گرفت.

البته، باید تاکید کنیم که کار دندانپزشکی که دندان را عصب کشی کرده است نیز بسیار مهم است. دندان هم باید به درستی و کامل عصب کشی شده باشد و هم با مواد و شیوه ی مناسب پر شده باشد. اگر این نکات به خوبی رعایت شده باشد و متخصص ارتودنسی هم کار خود را درست انجام دهد می توان گفت که حرکت دندان های عصب کشی شده نیز ممکن است و محدودیتی برای درمان ارتودنسی ایجاد نمی کند.

اگر چنانچه درمان عصب کشی دندان خوب انجام گرفته باشد ولی متخصص ارتودنسی با انجام معاینات هنوز هم چنین تشخیص بدهد که ممکن است براکت ها روی دندان عصب کشی شده باعث شکستن آن شود، به جای براکت از حلقه هایی به نام بند استفاده می کند که دندان عصب کشی شده را در بر می گیرد و حرکت دندانها و نظم بخشیدن به آنها را انجام می دهد. درمان با بند نوعی از درمان ارتودنسی است که بدون استفاده از براکت انجام می گیرد.

به یاد داشته باشید که تشخیص اینکه ارتودنسی باید با براکت انجام بگیرد یا با بند، یک کار بسیار تخصصی است. بنابراین، برای انجام ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که اطمینان دارید صلاحیت و تجربه لازم برای انجام این کار را دارد.

سوالات متداول آیا میتوان دندان عصبی کشی شده را حرکت داد؟

1- آیا باوجود عصب کشی دندان میتوان درمان ارتودنسی را شروع کرد؟

بله، علاوه بر این، شما حتی می‌توانید درمان عصب کشی دندان را با وجود براکت های ارتودنسی خود انجام دهید. ممکن است متخصص ارتودنسی شما از براکت های ارتودنسی مخصوصی استفاده کند که دندان‌ها را بیشتر در موقعیتشان جا به جا کند. بنابراین، انجام درمان عصب کشی دندان قبل، در حین یا بعد از استفاده از براکت کاملاً انجام پذیر است.

2- اگر دندان عصب کشی شده دارای درد باشد آیا مجاز به حرکت دندان هستیم؟

خیر، اگر دندان عصب کشی شده درد داشت این نشان می دهد دندان عفونت دارد و عصب کشی کامل نیست و باید مجددا عصب کشی شود و بعد اقدام به ارتودنسی گردد.

3- آیا تفاوتی بین دندان عصب کشی شده و نشده در درمان ارتودنسی وجود دارد؟

سرعت و توانایی در حرکت دندان در هر دو مورد یکسان است و تفاوتی در درمان ارتودنسی وجود ندارد.

4- اگر دندان عصب کشی شده را با ارتودنسی حرکت دهیم، ممکن است دندان دچار آبسه شود؟

اگر درمان عصب کشی ،  به خوبی و دقیق انجام شده باشد هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد و حرکت ارتودنسی باعث آبسه دندان نخواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *