اصول بیومکانیک ناندا در دستگاههای ارتودنسی

درمان چرخش فک پایین به سمت عقب در مال اکلوژن کلاس دو

درمان چرخش فک پاین به سمت عقب در مال اکلوزن کلاس دو

شایعترین ناهنجاری که نیاز به درمان دارد مال اکلوژن کلاس دو می باشد. Bjork در سال 1969 مال اکلوژن کلاس دو را، به دو دسته با چرخش فک پایین در جهت قدام و خلف تقسیم بندی نمود. او خاطرنشان کرد که چرخش در جهت قدام شایعتر است و راحت تر درمان می شود. خصوصیات چرخش در جهت خلف باعث که درمان این گروه مشکل به نظر برسد. برای مثال، جلوگیری از باز شدن بایت و افزایش ارتفاع تحتانی صورت در این گروه مشکل است. Bjork با رادیوگرافی سفالوگرام امکان پیش بینی چرخش فک پایین در اثر رشد را، بیان نمود.

این روش در انتخاب نیروی extrude کننده یا intrude کننده، و همچنین هنگامی که تعییر عوامل محیطی مطرح است، کمک می نماید. رشد کندیل فک پایین در جهت بالا است، در حالیکه جابه جایی فک پایین به سمت جلو همراه با تحلیل حد تحتانی زاویه گونیال و افزایش استخوان در زیر سمقیز می باشد. Bjork در سال 1969 برای پیش بینی رشد در جهت قدام یا خلف هفت علامت را، پیشنهاد نمود.   Skieller  و همکارانش در سال 1984 این نکات را، به همراه 44 متغییر مرفولوژیک مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها متوجه شدند وقتی 4 متغییر از 7 علامت اصلی  Bjork وجود داشته باشد چرخش فک را، بهتر می توان پیش بینی نمود. یا به عبارت دیگر 86 درصد از چرخش رشد فک پایین را می توان تخمین زد. این 4 علامت عبارتند از:

1-شیب فک پایین:

این علامت 60 درصد چرخش را، نشان می دهد، شیب فک پایین به سه روش اندازه گیری می گردد.

 1. نسبت بین ارتفاع خلقی و قدامی صورت
 2. اندازه زاویه گونیال
 3. شیب حد تحتانی فک پایین

2-زاویه بین مولرها:

دندان های پره مولر و مولر در وضعیت رشد به سمت جلو نسبت به هم عمود هستند در حالیکه این دندان ها در رشد به سمت عقب نسبت به همدیگر دارای زاویه می باشند.

3-شکل حد تحتانی فک پایین:

حد تحتانی فک پایین بیماران با رشد قدامی، به صورت مقعر در یک ساختار محدب قرار دارد. در مقابل، حد تحتانی فک پایین، در بیماران با رشد خلفی به صورت notched شکل، است.

4-شیب سمفیز:

اگر شیب سمفیز نسبت به nasion قدامی تر یا به طرف جلو، باشد، رشد در جهت خلف است و اگر شیب در عقب nasion باشد رشد در جهت قدام است. پیش بینی رشد در جهت قدام ساده تر از خلف است. و مسیر رشد کندیل، طبق نظر متخصص ارتودنسیBjork تا 45 درصد پیش بینی می شود.

Greekmore برای اندازه گیری مقدار رشد کندیل وسیله ای ارائه نمود. تکنیک این محقق، مقدار افزایش رشد کندیل، تغییرات gonial fossa، تغییرات وضعیت کندیل و فوسا را نشان می دد. این روش برای مقایسه درمان بیماران با رشد قابل توجه ناحیه کندیل، مفید است.

Popovich با استفاده از Burlington اطلاعات مفیدی انتشار داده است. این اطلاعات 3 جهت مختلف رشد را، شرح می دهد و به عنوان الگوی رشد افقی و عمودی طبقه بندی می شود. الگوی رشد عمودی با افزایش شیب یا چرخش در جهت عفب و الگوی رشد افقی با کاهش شیب یا چرخش در جهت قدام طبقه بندی می گردد. مطالعات ارتودنسی نشان می دهد، که نقطه gnathion تقریبا 2 میلیمتر در سال در رشد عادی به طرف پایین حرکت می نماید. در بیماران با رشد عمودی زیاد افزایش ارتفاع تحتانی صورت بیش از این مقدار می باشد.

Mcnamara وHarvold  ارتفاع تحتانی صورت را، از نظر سن و جنس بررسی کردند آنها، افزایش 1 میلیمتر در سال در دختران و تقریبا 2 میلیمتر در سال برای پسران بدون درمان، در 9 تا 14 سالگی را، گزارش نمودند.

Issacson تعدادی از متغییرها را، بررسی نمود و تنها سه فاکتور موثر از نظر مرفولوژیکی در ایجاد رشد افقی مقابل رشد عمودی را، پیدا نمود. ارتفاع استخوان آلوئول در ناحیه خلفی مهمترین متغیری است که در تعیین رشد عمودی یا افقی مطرح می باشد. این س عامل موثر عبارتند از:

 1. ارتفاع ریموس
 2. ارتفاع مولر پایین که از حد تحتانی فک پایین تا سطح اکلوزال این دندان اندازه گیری می شود.
 3. ارتفاع مولر بالا که از سط اکلوزال این دندان تا palatal plane اندازه گیری می شود.

دانلود کامل فصل پانزده کتاب اصول بیومکانیک ناندا در دستگاه های ارتودنسی با عنوان درمان چرخش فک پاین به سمت عقب در مال اکلوزن کلاس دو انتشارات سوگند

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “درمان چرخش فک پایین به سمت عقب در مال اکلوژن کلاس دو

 1. Avatar آرسام گفت:

  سلام مشکلات مربوط به شیب سیمفیز را معمولا در چه سنی درمان می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بیمار در سن قبل از بلوغ باشد مشکلات مربوط به شیب سیمفیز با ارتودنسی و اگر بیمار بعد از سن رشد باشد این مشکلات با ارتودنسی به همراه جراحی درمان می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *