بهداشت در ارتودنسی

مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

خانمی در حال مسواک زدن در حین ارتودنسی ثابت

اگر در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت به سر می برید باید بدانید که پس از آغاز دوره ی درمان اطلاع از نحوه ی مسواک زدن ارتودنسی ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. متخصصان ارتودنسی معتقدند بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری نشان دهند، زیرا در این دوره دندان ها بیشتر در معرض باکتری ها و پوسیدگی هستند. پس اگر تمایل دارید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت را با موفقیت پشت سر بگذارید و دندان هایی سالم و مرتب داشته باشید به توصیه هایی که روش های تمیز نگهداشتن ارتودنسی ثابت در این دوره حتما توجه کنید.

ابتدا مسواکی مناسب برای بهداشت دهان و دندان های ارتودنسی شده برگزینید و به طور منظم در طول درمان ارتودنسی به راهنمایی های دندانپزشک خود اهمیت داده و جهت معاینات دندان ها مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در ادامه ی این مطلب به چند مورد مهم در رابطه با طریقه صحیح مسواک زدن ارتودنسی ثابت می پردازیم.

خانمی با دندان های ارتودنسی در حال مسواک زدن

همانطور که گفته شد دهان و دندان ها در دوران ارتودنسی ثابت نیاز به مراقبت و بهداشت بیشتری دارند. اما اکثر بیماران با سوالاتی مانند: چگونه باید بهداشت لازم را رعایت کنیم؟ بعد از ارتودنسی چگونه مسواک بزنیم؟ چگونه براکت ها و سیم های ارتودنسی را تمیز کنیم؟ و سوالاتی از این دست مواجه هستند. در این جا ما سعی می کنیم با تکیه بر پژوهش و اطلاعاتی که متخصصان ارتودنسی به آن دست یافته اند به این سوالات جواب دهیم تا بیماران با نگرانی کمتر و اطلاعات بیشتر این دوره ی درمانی را به سلامت پشت سر بگذارند.

نحوه صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

به گفته ی متخصصان ارتودنسی مسواک زدن دندان ها هنگامی که در دوران ارتودنسی ثابت هستید به دلیل حضور براکت ها و سیم های ارتودنسی با مسواک زدن در حالت عادی متفاوت است. برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت نکاتی هست که باید رعایت کنید.

 • در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت دندان ها و لثه حساس تر هستند پس باید از یک مسواک نرم استفاده کنید.
 • مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه در دست خود نگهدارید و شروع کنید به مسواک زدن براکت ها و دندان ها، سعی کنید برای تمیز کردن هر دندان حدود 10 ثانیه وقت بگذارید و با مسواک روی هر دندان یک حرکت چرخشی ایجاد کنید.
 • برای تمیز کردن براکت ها و سیم های روی دندان مسواک را کمی فشار دهید تا موهای مسواک در فضای بین براکت ها و سیم ها فرو رود و سپس مسواک را به آرامی حرکت دهید تا تمام فضای پشت سیم ها و براکت ها تمیز شود.
 • متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده کنید. این خمیر دندان ها سبب می شوند محیط دهان شما از هرگونه باکتری و میکروبی پاک شود و احتمال ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان ها را کاهش می دهد.
 • در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت بافت لثه نیز بسیار آسیب پذیر است و نیاز به تمیز شدن دارد زیرا در معرض باکتری قرار دارد.به همین منظور نیز لثه باید با مسواک مخصوصی که توسط متخصص ارتودنسی به بیماران معرفی می شود به آرامی مسواک شود.
 • یکی دیگر از توصیه هایی که توسط بیماران باید رعایت شود استفاده از مسواک های بین دندانی است که برای تمیز کردن بین دندان ها و نیز فضای بین سیم ها و دندان ها است. زیرا اکثرا باکتری ها در این نواحی تجمع می کنند و باعث پوسیدگی و خرابی بین دندان ها می شوند. روش استفاده از مسواک بین دندانی به این صورت است که مسواک را به صورت عمود و به آرامی به داخل فضای بین دندان ها و سیم ها برده و با حرکت دادن آن به صورت عمودی فضای بین دندان ها و سیم ها را تمیز می کنید.
 • پس از خوردن هر وعده ی غذایی دندان ها باید با خمیر دندان فلوراید دار تمیز شوند و هر بار تمام نکات گفته شده باید رعایت شود. پس باید در روز 3بار مسواک بزنید، سعی کنید قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید زیرا اگر محیط دهان قبل از خواب تمیز نشود در طول شب تا صبح احتمال ایجاد حفره ها و پوسیدگی ها در دهان بیشتر است.

با رعایت نکات بالا می توانید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت خود را با موفقیت پشت سر بگذارید.

خانمی با دندان های ارتودنسی و در دست داشتن مسواک ارتودنسی بین دندانی و مسواک معمولی

ویژگی های مسواک مناسب درطول درمان ارتودنسی

برای مسواک زدن ارتودنسی ثابت، همیشه باید از مسواکی که دارای الیاف نرم باشد استفاده کرد که به سادگی و با ملایمت روی دندان ها و لثه ها حرکت کند. این نوع مسواک ها دارای برس های میانی کوتاه و سفت همراه با نوک گرد و بلندی هستند که به مسواک ارتودنسی بین دندانی شناخته می شوند که دندان ها و لثه ها را به خوبی تمیز می کنند و همچنین اطراف براکت ارتودنسی و سیم ارتودنسی نیز به خوبی تمیز می شود. برای مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده می توانید از مسواک برقی نیز کمک بگیرید. فقط دقت داشته باشید که دور این وسایل را طوری تنظیم کنید که به سیم ها و براکت ها آسیب وارد نشود.

دسته مسواک باید به خوبی و راحتی در دست قرار بگیرد. به طوری که استفاده از آن راحت باشد. توجه به این نکته ضروری است که تعویض به موقع مسواک به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک چشمگیری می کند.

زمان تعویض مسواک در طول درمان ارتودنسی

به طور معمول پیشنهاد می شود افراد مسواک خود را هر ۶ ماه تعویض نموده و از یک مسواک جدید استفاده کنند چرا که مو های مسواک به مرور از بین می رود. بیمارانی که ارتودنسی کرده اند به طور کلی متوجه خواهند شد که مو های مسواکشان زودتر از حالت نرمال تمایل به خشک و خشن شدن دارند.

این موضوع بسیار طبیعی است زیرا دستگاه ارتودنسی سخت تر از دندان های معمول هستند و مسواک گرایش به کار کردن بیش از حد برای تمیز کردن دندان ها دارد به طوری که مسواک در ارتودنسی ممکن است هر ۴ ماه یک بار تعویض شود.

سوالات متداول مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

1- معیار انتخاب مسواک در زمان ارتودنسی چیست؟

مهمترین نکات در انتخاب مسواک، نرم بودن آن، اندازه و شکل دسته است. مسواک نرم دسترسی بهتری به نواحی مختلف از جمله بین دندانها دارد. به علاوه سبب تحریک لثه هم نمی شود.

2- آیا می توان در زمان ارتودنسی از مسواک برقی استفاده کرد؟

مسواک ‌های برقی به ویژه برای کودکان برای تمیز کردن براکت‌ها و سیم‌ها کمک می‌کنند و آنها را به رعایت بهداشت دهان تشویق می‌کنند. باید این وسایل را به گونه‌ای تنظیم کنید که باعث جابه‌جایی و آسیب سیم‌ها و براکت‌ها نشوند.

3- اگر در طول دوران ارتودنسی مسواک در دسترس نبود چگونه می توانیم دندانهایمان را تمیز کنیم؟

اگر مسواک در دسترس نیست و مسواک زدن دندان‌هایتان بعد از غذا ممکن نیست، کمی آب در دهانتان بگردانید تا باقی مانده مواد غذایی از دهانتان خارج شود.

4- آیا نوع مسواک در زمان ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

خیر، همیشه دقت در طرز صحیح مسواک زدن ارتودنسی از نوع مسواک به مراتب از اهمیت بالاتری برخوردار است.

5- آیا در زمان ارتودنسی از نخ دندان می توان استفاده کرد و چگونه؟

بله، نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید. این عمل را برای تک تک دندان ها تکرار کنید. هرگز نخ دندان را با حرکت اره ای شکل ما بین دندان های ارتودنسی شده نکشید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

83 دیدگاه برای “مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

 1. Avatar مرضیه راستگو گفت:

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر.
  من الان نزدبک 1 ماه هست که فک بالا رو ارتودنسی کردم، الان نزدیک 4 روز هست که یکی از دندان عقبم که ارتو هست با مواسک زدن دندانم درد میگیره، هم مسواکم نرم هست هم مسواک بین دندانی استفاده میکنم هم از از مواد غذایی سفت استفاده نمیکنم، این درد ممکن هست از مسواک زدن محکم هم باشه یعنی محکم کشیدم فشار اومده باشه درد بگیره؟؟؟

  ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در زمان مراجعه بعدی این موضوع را با ارتودنتیست معالج مطرح نمایید. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. ممکنه در اثر مسواک زدن به دندان ها فشار وارد کردید. شاید دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من فک بالا رو تازه ارتودنسی کردم بعد مسواک باید با خمیر دندان استفاده کنم یا بدون خمیر دندان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید مسواک با خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود.

 3. Avatar سمین گفت:

  سلام وقت بخیر
  زمان استفاده از مسواک میان دندانی و نخ دندان مخصوص ارتودنسی کی هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از هر وعده غذایی نخ دندان، مسواک و مسواک مخصوص در حین درمان ارتودنسی ضروری است.

   1. Avatar هستی گفت:

    سلام وقت بخیر.
    برای مسواک زدن درد دوره ی ارتودنسی چه خمیردندانی سفید کنندگی ندارد که استفاده کنیم ، لطفا خمیردندان مناسب را پیشنهاد بدید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خمیر دندان حاوی فلوراید برای طول درمان ارتودنسی مناسب است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک خمیردندان و دهانشویه ارتودنسی ثابت و خمیردندان مناسب برای دندان ها

 4. Avatar رامین گفت:

  سلام دکتر من دیروز فک بالامو ارتودنسی کردم میخواستم بدونم شب یکبار نخ دندان بکشم کافیه چون وقتشو ندارم در روز نخ دندان بکشم مسواک میتونم بزنم ولی نخ دندان کشیدن واقعا زمان بره اگر شبی یکبار باشه مشکلی نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بطور کلی بعد از هر وعده غذایی باید از نخ دندان استفاده کنید و مسواک بزنید. حالا در طول درمان ارتودنسی بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود دقت نمایید. بهتر است از مسواک مخصوص بین دندان نیز استفاده نمایید.

 5. Avatar ندا گفت:

  باسلام و احترام
  می خواستم بدونم ترتیب زدن مسواک و میکرو براش و نخ دندان در دوره ارتودنسی چجوریه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید کدوم رو اول انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی باید بیشتر از قبل باشد. بعد از هر وعده غذایی باید نخ دندان مسواک زده شود. بهتر است از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن بین دندان ها استفاده نمایید.

 6. Avatar علی گفت:

  با سلام
  دکتر من حدود سه روز میشه که ارتودنسی کردم و به من مسواک بین دندانی دادند از مارک اورال بی اما نمیدونم چجوری فرچه را وارد دسته ی مسواک کنم اگر میشه لطفا یک راهنمایی بکنید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، استفاده از مسواک بین دندانی در طول درمان ارتودنسی ضروری است. توضیحات بیشتر مراجعه به این لینک مسواک بین دندانی

 7. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من چند هفته هست ک ارتودنسی کردم حس میکنم دندونام تمیز نمیشه خمیر دندان فلوراید داره حس میکنم مشکل از مسواکه ،مسواک مخصوص ارتودنسی هستش، ولی نمدونم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها و بین براکت ها از مسواک بین دندانی استفاده می شود. در طول درمان ارتودنسی حتما از مسواک نرم و نخ دندان استفاده گردد.

 8. Avatar نرگس گفت:

  سلام در دوران ارتودنسی باید از چه مسواکی استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از هر وعده غذایی باید از مسواک نرم، نخ دندان و مسواک بین دندانی استفاده کنید.

 9. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.از مسواک بین دندانی هم باید استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین دوران درمان ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان باید بیشتر از قبل رعایت شود. بله، بهتر است برای تمیز کردن دندان ها از مسواک بین دندانی نیز استفاده کنید.

 10. Avatar هستی گفت:

  سلام آقای دکتر
  ممنون بابت مقاله ی خوب شما برای من که ارتودنسی ثابت دارم کاربردی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بود.

 11. Avatar رستمی گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان
  من دو هفته بعد از ارتودنسی فک بالا، دندونای فک پایینمو ارتودنسی کردم روی دوتا از دندونای عقبم یه موادی زدن که باید دوساعت بمونه .اجازه م نمیده که راحت دندونام روی هم قرار بگیرن .این وضعیت بخاطر چیه تا اخر ارتودنسی میمونه یا فقط برای چن وقت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بعضی از موارد خاص سیم ارتودنسی برای دندان های عقب فک پایین به مدت چند ماه نصب نمی شود. با گذاشتن موادی روی دندان های عقب یک فاصله بین دندان های بالا و پایین ایجاد می کنند. این فاصله باعث جلوگیری از فشار دندان های فک بالا بر فک پایین می شود. ممکن است چند روز اول برای بیمار سخت باشد ولی از لحاظ علمی مشکلی ندارد.

 12. Avatar مهدیه گفت:

  سلام و تشکر از مطالب خوب تون،
  آموزش های خوبی در خصوص طرز مسواک زدن و نخ دندان در زمان ارتودنسی در وب سایت شما موجود بود. مرسی از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 13. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر میخواستم بدونم در زمان ارتودنسی ثابت بهترهه از چه مارک های دهانشویه استفادهه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول درمان ارتودنسی باید از دهانشویه هایی که حاوی کلروهگزیدین هستند خودداری کنید.

 14. Avatar امید یاسینی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان هایم را ارتودنسی کرده ام از چه خمیر دندانی بهتر است استفاده نماییم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی ثابت بطور کامل و جامع در وب سایت با فیلم نمایش داده شده . شما بهتر است از خمیر دندانی که حاوی فلوراید است استفاده نمایید.

 15. Avatar ملیکا گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت شما
  ببخشید بنده یک سوال داشتم.
  خواستم بپرسم که باید برای مسواک زدن چند دقیقه وقت گذاشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان برای سلامتی دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حال با داشتن سیم های ارتودنسی باید به رعایت بهداشت دندان ها اهمیت بیشتری داد.

 16. Avatar آناهیتا گفت:

  ممنونم
  فقط من دیروز ارتودنسی کردم خیلی درد دارع دندونام چیکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید مسکن استفاده نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد

 17. Avatar عارفه گفت:

  سلام ببخشید واسه مسواک کردن اول باید مسواک ساده رو بزنم بعد دهانم و شستم مسواک بین دندانی و که بخوام بزنم خمیر نباید بزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

  2. Avatar زهرا گفت:

   سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اینکه مشکلی نداره که
   مویی های مسواک ما کج باشه ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده باید نرم و سالم باشد.

 18. Avatar فرحناز گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید میخواستم بپرسم که چند دقیقه بعد از هر وعده غذایی باید مسواک زد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از میل کردن هر وعده غذایی باید نخ دندان و مسواک زده شود.

 19. Avatar مهسا گفت:

  یه سوالی که برای من پیش اومده این هست که بعد از خوردن نوشیدنی مثل آبمیوه و نسکافه یا بستنی مسواک زدن لازم است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدلیل شیرینی بستنی و رنگ آبمیوه ها باید دهان و دندان ها شستشو داده شود.

 20. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر در طول دوران ارتودنسی باید از نخ دندان هم استفاده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، علاوه بر مسواک باید از نخ دندان هم استفاده شود. نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان عبور داده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک نخ دندان در ارتودنسی

 21. Avatar پارمیدا جلالی گفت:

  سلام آقای دکتر، چرا بعد از درمان ارتودنسی، دندان‌ها زرد می‌شوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی دندان‌های شما را زرد نمی‌کند در صورتی که صحیح مسواک نزنید، پلاک روی دندان‌های شما جمع شده و رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد.

 22. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر لطفا آموزش درست مسواک زدن دندان با ارتودنسی و بدون درمان ارتودنسی را بفرمایید؟ ممنونم🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری داشته باشند. طرز صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت در سایت موجود است.

 23. Avatar زهرا گفت:

  سلام من پیش دکتری که رفتم یک مسواک های خیلی کوچک که سرش هم خم بود سه بسته ی سه نایب داد و به من آموزش ندادند چگونه از آن استفاده کنم اگر آن مسواک را داشته باشیم دیگر نیاز نیست مسواک هایی که قبل استفاده می کر دیم استفاده کنیم یا باید هر دو را باهم استفاده کنیم ؟
  وقتی از مسواک استفاده می کنیم به این روشی که گفتید سیم ها باز نمیشود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علاوه بر مسواک و نخ دندان باید از مسواک بین دندانی استفاده نمایید. در سایت فیلم و توضیحات کامل موجود است مطالعه و مشاهده فرمایید. مراجعه به این لینک مسواک زدن در دوران ارتودنسی ثابت

 24. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

  سلام اقای دکتر آیا نوع مسواک هم مهم است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درست و صحیح مسواک زدن مهم تر از برند مسواک می باشد. مسواک نرم استفاده شود.

 25. Avatar سارینا خلیلی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر جمیلیان، ممنون از سایت خوبتون. طریق درست مسواک زدن در حین ارتودنسی را از سایت و ویدیو انتهای مقاله سایت، آموزش گرفنم. متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و تندرست باشید.سپاس از توجه شما به سایت.

 26. Avatar هدا گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون بسیار عالی و جامع مطالب راجع به مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی توضیح داده اید.متشکرم🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و موید باشید.

  2. Avatar عالیه.همتی گفت:

   سلام اقای دکتر من با خوندن مقاله شما و دیدن ویدیو تازه متوجه شدم مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی خیلی مهم است. ممنون از شما.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بسیار عالی. مسواک زدن و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی نقش موثری را در سلامت دندان ها دارد.

 27. Avatar پریا گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید بعد از چند دقیقه وعده غذایی باید مسواک بزنیم ایا وقتی که میان وعده هم میخوریم بعدش باید مسواک بزنیم باتشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در هر وعده غذایی بهداشت، دهان و دندان رعایت شود. باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری داشته باشید، زیرا در این دوره دندان ها بیشتر در معرض باکتری ها و پوسیدگی هستند.

 28. Avatar نفس گفت:

  اقای دکتر برای مسواک بین دندانی باید از چه مقدار خمیر دندان استفاده کنیم ؟ و روزی چند بار استفاده کنیم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برند خمیر دندان مهم نیست باید خمیر دندان حاوی فلوراید باشد. و بعد از هر وعده غذایی باید دندان ها تمیز شوند.

 29. Avatar هلنا گفت:

  سلام آقای دکتر من با ۳۵ سال سن به تازگی دندانم ارتودنسی ثابت کردم ولی از روش مسواک زدنم مطمئن نیستم. من بعد از خوردن هر غذایی مسواک و بین دندانی استفاده می کنم. و شب قبل از خواب علاوه بر مسواک نخ دندان هم می کشم. ولی نگرانم که استفاده بیش ازحد از مسواک باعث آسیب به دندان بشه و یا باعث جداشدن براکت ها شه. اینکه چقدر باید فشار وارد کنیم تا دندون ها تمیز شه بدون آسیب به براکت ها. ممنون میشم راهنمایی ام کنید سپاس فروان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید فشار وارد کنید. در زمان درمان ارتودنسی باید مسواک شما نرم باشد و نحوه مسواک زدن درست انجام شود. هر وعده غذایی باید مسواک و نخ دندان استفاده شود. مقاله های مربوط به این صفحات را مطالعه نمایید و فیلم انتها صفحه را مشاهده نمایید. مراجعه به این لینک ها و روش صحیح استفاده از نخ دندان و مسواک زدن در زمان ارتودنسی ثابت

 30. Avatar االمیرا گفت:

  سلام آقای دکتر من با ۳۵ سال سن به تازگی دندانم ارتودنسی ثابت کردم ولی از روش مسواک زدنم مطمئن نیستم. من بعد از خوردن هر غذایی مسواک و بین دندانی استفاده می کنم. و شب قبل از خواب علاوه بر مسواک نخ دندان هم می کشم. ولی نگرانم که استفاده بیش ازحد از مسواک باعث آسیب به دندان بشه و یا باعث جداشدن براکت ها شه. اینکه چقدر باید فشار وارد کنیم تا دندون ها تمیز شه بدون آسیب به براکت ها. ممنون میشم راهنمایی ام کنید سپاس فروان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید فشار وارد کنید. در زمان درمان ارتودنسی باید مسواک شما نرم باشد و نحوه مسواک زدن درست انجام شود. هر وعده غذایی باید مسواک و نخ دندان استفاده شود. مقاله های مربوط به این صفحات را مطالعه نمایید و فیلم انتها صفحه را مشاهده نمایید. مراجعه به این لینک ها <روش صحیح استفاده از نخ دندان و نخ دندان در ارتودنسی و مسواک زدن در زمان ارتودنسی ثابت

 31. Avatar fati گفت:

  سلام،ممنون بابت ویدئو و مطالب مفیدتون.آیا استفاده از موم ارتودنسی باعث میشه که لب حالت برامده بگیره ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما . خیر، مشکلی پیش نمیاد . بطور موقت از موم استفاده می شود.

 32. Avatar نرگس حیدری گفت:

  من الان در دوره ارتودنسی هستم و الان حدود ۱ ماهه فقط ۱ بار مسواک میزنم مشکل حادی ک ایجاد نمکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن، استفاده از نخ دندان ) در طول درمان ارتودنسی بسیار پر اهمیت است. برای اینکه دندانهایتان پوسیده و خراب نشوند باید حتما بهداشت رعایت شود.

 33. Avatar رضوان گفت:

  سلام اقای دکتر در زمان درمان ارتودنسی باید بعد از چه نوع مسواکی استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتونسی باید از مسواک نرم استفاده کرد. مسواک بین دندانی نیز کاربرد دارد. مراجعه به این لینک مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی ثابت

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از مسواک نرم استفاده کنید . در زمان درمان ارتودنسی ثابت نحوه مسواک زدن و رعایت بهداشت بسیار مهم است.

  3. Avatar Fatii گفت:

   سلام واقعا عالی بود من که خیلی بهره بردم ممنون بابت کلیپ زیبا تون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درود بر شما

 34. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من میخوام ارتودنسی کنم ۱۴ سالمه آیا نیاز به عمل هست برای درمان یا فقط ارتودنسی اخه جراحی خیلی بده و میترسم منظورم اینه که میشه تو این سن ارتودنسی بدون عمل انجام داد یعنی فکم بالغ نشده هنوز؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله امکان درمان ارتودنسی برای شما هست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar مهدی گفت:

    سلام اقای دکتر میگن بعد از ارتودنسی باید بعد از هر وعده غذایی مسواک زد ایا این درست است؟.اگر درست است به لثه ها اسیب نمیزند؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در حین درمان ارتودنسی ثابت روزی سه بار بعد از هر وعده های غذایی باید مسواک زد. رعایت بهداشت و دهان در حین ارتودنسی ثابت بسیار مهم و با اهمیت است.

 35. Avatar فاطمه گفت:

  سلام . آقای دکتر خاستم ازشما بابت سایت خوبتون تشکر کنم. واقعا عالی بود مطالب و فیلم راجب مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت برای من کارایی زیادی داشت. ممنون و متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما.

 36. Avatar ایدا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من تازه ارتودنسی کردم میخاستم بپرسم میشه بجای مسواک مخصوص ارتودنسی از مسواک ساده استفاده کرد؟؟یا مسواک بچه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مسواک زدن در حین ارتودنسی باید برس های مسواک شما نرم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *