بهداشت در ارتودنسی

مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

اگر در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت به سر می برید باید بدانید که پس از آغاز دوره ی درمان علاوه بر دندان ها ارتودنسی شما نیز احتیاج به مراقبت های ویژه ای دارد. متخصصان ارتودنسی معتقدند بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری نشان دهند، زیرا در این دوره دندان ها بیشتر در معرض باکتری ها و پوسیدگی هستند. پس اگر تمایل دارید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت را با موفقیت پشت سر بگذارید و دندان هایی سالم و مرتب داشته باشید به توصیه هایی که روش های تمیز نگهداشتن ارتودنسی ثابت در این دوره حتما توجه کنید. در ادامه ی این مطلب به چند مورد مهم در رابطه با طریقه ی صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت می پردازیم.

همانطور که گفته شد دهان و دندان ها در دوران ارتودنسی ثابت نیاز به مراقبت و بهداشت بیشتری دارند. اما اکثر بیماران با سوالاتی مانند: چگونه باید بهداشت لازم را رعایت کنیم؟ روش درست مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت چگونه است؟ چگونه براکت ها و سیم های ارتودنسی را تمیز کنیم؟ و سوالاتی از این دست مواجه هستند. در این جا ما سعی می کنیم با تکیه بر پژوهش و اطلاعاتی که متخصصان ارتودنسی به آن دست یافته اند به این سوالات جواب دهیم تا بیماران با نگرانی کمتر و اطلاعات بیشتر این دوره ی درمانی را به سلامت پشت سر بگذارند.

brushing with fixed orthodonticsروش درست مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

به گفته ی متخصصان ارتودنسی مسواک زدن دندان ها هنگامی که در دوران ارتودنسی ثابت هستید به دلیل حظور براکت ها و سیم های ارتودنسی با مسواک زدن در حالت عادی متفاوت است. برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت نکاتی هست که باید رعایت کنید.

 1. در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت دندان ها و لثه حساس تر هستند پس باید از یک مسواک نرم استفاده کنید.
 2. مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه در دست خود نگهدارید و شروع کنید به مسواک زدن براکت ها و دندان ها، سعی کنید برای تمیز کردن هر دندان حدود 10 ثانیه وقت بگذارید و با مسواک روی هر دندان یک حرکت چرخشی ایجاد کنید.
 3. برای تمیز کردن براکت ها و سیم های روی دندان مسواک را کمی فشار دهید تا موهای مسواک در فضای بین براکت ها و سیم ها فرو رود و سپس مسواک را به آرامی حرکت دهید تا تمام فضای پشت سیم ها و براکت ها تمیز شود.
 4. متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده کنید. این خمیر دندان ها سبب می شوند محیط دهان شما از هرگونه باکتری و میکروبی پاک شود و احتمال ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان ها را کاهش می دهد.
 5. در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت بافت لثه نیز بسیار آسیب پذیر است و نیاز به تمیز شدن دارد زیرا در معرض باکتری قرار دارد.به همین منظور نیز لثه باید با مسواک مخصوصی که توسط متخصص ارتودنسی به بیماران معرفی می شود به آرامی مسواک شود.
 6. یکی دیگر از توصیه هایی که توسط بیماران باید رعایت شود استفاده از مسواک های بین دندانی است که برای تمیز کردن بین دندان ها و نیز فضای بین سیم ها و دندان ها است. زیرا اکثرا باکتری ها در این نواحی تجمع می کنند و باعث پوسیدگی و خرابی بین دندان ها می شوند. روش استفاده از مسواک بین دندانی به این صورت است که مسواک را به صورت عمود و به آرامی به داخل فضای بین دندان ها و سیم ها برده و با حرکت دادن آن به صورت عمودی فضای بین دندان ها و سیم ها را تمیز می کنید.
 7. پس از خوردن هر وعده ی غذایی دندان ها باید با خمیر دندان فلوراید دار تمیز شوند و هر بار تمام نکات گفته شده باید رعایت شود. پس باید در روز 3بار مسواک بزنید، سعی کنید قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید زیرا اگر محیط دهان قبل از خواب تمیز نشود در طول شب تا صبح احتمال ایجاد حفره ها و پوسیدگی ها در دهان بیشتر است.

با رعایت نکات بالا می توانید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت خود را با موفقیت پشت سر بگذارید.

ویژگی های مسواک مناسب درطول درمان ارتودنسی

همیشه باید از مسواکی که دارای الیاف نرم باشد استفاده کرد که به سادگی و با ملایمت روی دندان ها و لثه ها حرکت کند. این نوع مسواک ها دارای برس های میانی کوتاه و سفت است. در این حالت اطراف براکت ارتودنسی و سیم ارتودنسی به خوبی تمیز می شود. مسواک ارتودنسی نوک گرد و بلندی دارد و دندان ها و لثه ها را به خوبی تمیز می کند. برای مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده می توانید از مسواک برقی نیز کمک بگیرید. فقط دقت داشته باشید که دور این وسایل را طوری تنظیم کنید که به سیم ها و براکت ها آسیب وارد نشود.

دسته مسواک باید به خوبی و راحتی در دست قرار بگیرد. به طوری که استفاده از آن راحت باشد .توجه به این نکته ضروری است که تعویض به موقع مسواک به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک چشمگیری می کند.

سوالات متداول مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

 1. معیار انتخاب مسواک در زمان ارتودنسی چیست؟

مهمترین نکته در انتخاب مسواک، نرم بودن آن است. سپس اندازه مسواک، شکل دسته مسواک و مسواک نرم دسترسی به نواحی مختلف از جمله بین دندانها بهتر هستند. به علاوه سبب تحریک لثه هم نمی شوند.

 1. آیا می توان در زمان ارتودنسی از مسواک برقی استفاده کرد؟

مسواک ‌های برقی به ویژه برای کودکان برای تمیز کردن براکت‌ها و سیم‌ها کمک می‌کنند و آنها را به رعایت بهداشت دهان تشویق می‌کنند. باید این وسایل را به گونه‌ای تنظیم کنید که باعث جابه‌جایی و آسیب سیم‌ها و براکت‌ها نشوند.

 1. اگر مسواک در دسترس نبود چگونه می توانیم دندانهایمان را تمیز کنیم؟

اگر مسواک در دسترس نیست و مسواک زدن دندان‌هایتان بعد از غذا ممکن نیست، کمی آب در دهان‌تان بگردانید تا باقی مانده مواد غذایی از دهانتان خارج شود.

 1. آیا در زمان ارتودنسی نوع مسواک از اهمیت بالایی برخوردار است؟

خیر ، همیشه دقت در نحوه مسواک زدن از نوع مسواک به مراتب از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 1. آیا در زمان ارتودنسی از نخ دندان می توان استفاده کرد و چگونه ؟

بله، نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید .این عمل را برای تک تک دندان ها تکرار کنید. هرگز نخ دندان را با حرکت اره ای شکل ما بین دندان های ارتودنسی شده نکشید.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

53 دیدگاه برای “مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

 1. ملیکا گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت شما
  ببخشید بنده یک سوال داشتم.
  خواستم بپرسم که باید برای مسواک زدن چند دقیقه وقت گذاشت؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان برای سلامتی دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حال با داشتن سیم های ارتودنسی باید به رعایت بهداشت دندان ها اهمیت بیشتری داد.

 2. آناهیتا گفت:

  ممنونم
  فقط من دیروز ارتودنسی کردم خیلی درد دارع دندونام چیکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید مسکن استفاده نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد

 3. عارفه گفت:

  سلام ببخشید واسه مسواک کردن اول باید مسواک ساده رو بزنم بعد دهانم و شستم مسواک بین دندانی و که بخوام بزنم خمیر نباید بزنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مسواک زدن در زمان ارتودنسی

  2. زهرا گفت:

   سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اینکه مشکلی نداره که
   مویی های مسواک ما کج باشه ؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده باید نرم و سالم باشد.

 4. فرحناز گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید میخواستم بپرسم که چند دقیقه بعد از هر وعده غذایی باید مسواک زد ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از میل کردن هر وعده غذایی باید نخ دندان و مسواک زده شود.

 5. مهسا گفت:

  یه سوالی که برای من پیش اومده این هست که بعد از خوردن نوشیدنی مثل آبمیوه و نسکافه یا بستنی مسواک زدن لازم است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدلیل شیرینی بستنی و رنگ آبمیوه ها باید دهان و دندان ها شستشو داده شود.

 6. سارا گفت:

  سلام آقای دکتر در طول دوران ارتودنسی باید از نخ دندان هم استفاده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، علاوه بر مسواک باید از نخ دندان هم استفاده شود. نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان عبور داده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک نخ دندان در ارتودنسی

 7. پارمیدا جلالی گفت:

  سلام آقای دکتر، چرا بعد از درمان ارتودنسی، دندان‌ها زرد می‌شوند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی دندان‌های شما را زرد نمی‌کند در صورتی که صحیح مسواک نزنید، پلاک روی دندان‌های شما جمع شده و رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد.

 8. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر لطفا آموزش درست مسواک زدن دندان با ارتودنسی و بدون درمان ارتودنسی را بفرمایید؟ ممنونم🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری داشته باشند. طرز صحیح مسواک زدن در سایت موجود است. مراجعه به این لینک ها مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و مسواک زدن در زمان ارتودنسی و نکاتی در مورد مسواک زدن و روش صحیح مسواک زدن و روش های نگهداری از مسواک و چگونه مسواک بزنیم

 9. زهرا گفت:

  سلام من پیش دکتری که رفتم یک مسواک های خیلی کوچک که سرش هم خم بود سه بسته ی سه نایب داد و به من آموزش ندادند چگونه از آن استفاده کنم اگر آن مسواک را داشته باشیم دیگر نیاز نیست مسواک هایی که قبل استفاده می کر دیم استفاده کنیم یا باید هر دو را باهم استفاده کنیم ؟
  وقتی از مسواک استفاده می کنیم به این روشی که گفتید سیم ها باز نمیشود ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علاوه بر مسواک و نخ دندان باید از مسواک بین دندانی استفاده نمایید. در سایت فیلم و توضیحات کامل موجود است مطالعه و مشاهده فرمایید. مراجعه به این لینک
   مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 10. فاطمه عزیزی گفت:

  سلام اقای دکتر آیا نوع مسواک هم مهم است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درست و صحیح مسواک زدن مهم تر از برند مسواک می باشد. مسواک نرم استفاده شود.

 11. سارینا خلیلی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر جمیلیان، ممنون از سایت خوبتون. طریق درست مسواک زدن در حین ارتودنسی را از سایت و ویدیو انتهای مقاله سایت، آموزش گرفنم. متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و تندرست باشید.سپاس از توجه شما به سایت.

 12. هدا گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون بسیار عالی و جامع مطالب راجع به مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی توضیح داده اید.متشکرم🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و موید باشید.

  2. عالیه.همتی گفت:

   سلام اقای دکتر من با خوندن مقاله شما و دیدن ویدیو تازه متوجه شدم مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی خیلی مهم است. ممنون از شما.

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بسیار عالی. مسواک زدن و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی نقش موثری را در سلامت دندان ها دارد.

 13. پریا گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید بعد از چند دقیقه وعده غذایی باید مسواک بزنیم ایا وقتی که میان وعده هم میخوریم بعدش باید مسواک بزنیم باتشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در هر وعده غذایی بهداشت، دهان و دندان رعایت شود. باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری داشته باشید، زیرا در این دوره دندان ها بیشتر در معرض باکتری ها و پوسیدگی هستند.

 14. نفس گفت:

  اقای دکتر برای مسواک بین دندانی باید از چه مقدار خمیر دندان استفاده کنیم ؟ و روزی چند بار استفاده کنیم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برند خمیر دندان مهم نیست باید خمیر دندان حاوی فلوراید باشد. و بعد از هر وعده غذایی باید دندان ها تمیز شوند.

 15. هلنا گفت:

  سلام آقای دکتر من با ۳۵ سال سن به تازگی دندانم ارتودنسی ثابت کردم ولی از روش مسواک زدنم مطمئن نیستم. من بعد از خوردن هر غذایی مسواک و بین دندانی استفاده می کنم. و شب قبل از خواب علاوه بر مسواک نخ دندان هم می کشم. ولی نگرانم که استفاده بیش ازحد از مسواک باعث آسیب به دندان بشه و یا باعث جداشدن براکت ها شه. اینکه چقدر باید فشار وارد کنیم تا دندون ها تمیز شه بدون آسیب به براکت ها. ممنون میشم راهنمایی ام کنید سپاس فروان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید فشار وارد کنید. در زمان درمان ارتودنسی باید مسواک شما نرم باشد و نحوه مسواک زدن درست انجام شود. هر وعده غذایی باید مسواک و نخ دندان استفاده شود. مقاله های مربوط به این صفحات را مطالعه نمایید و فیلم انتها صفحه را مشاهده نمایید. مراجعه به این لینک ها نخ دندان در ارتودنسی و روش صحیح استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

 16. االمیرا گفت:

  سلام آقای دکتر من با ۳۵ سال سن به تازگی دندانم ارتودنسی ثابت کردم ولی از روش مسواک زدنم مطمئن نیستم. من بعد از خوردن هر غذایی مسواک و بین دندانی استفاده می کنم. و شب قبل از خواب علاوه بر مسواک نخ دندان هم می کشم. ولی نگرانم که استفاده بیش ازحد از مسواک باعث آسیب به دندان بشه و یا باعث جداشدن براکت ها شه. اینکه چقدر باید فشار وارد کنیم تا دندون ها تمیز شه بدون آسیب به براکت ها. ممنون میشم راهنمایی ام کنید سپاس فروان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید فشار وارد کنید. در زمان درمان ارتودنسی باید مسواک شما نرم باشد و نحوه مسواک زدن درست انجام شود. هر وعده غذایی باید مسواک و نخ دندان استفاده شود. مقاله های مربوط به این صفحات را مطالعه نمایید و فیلم انتها صفحه را مشاهده نمایید. مراجعه به این لینک ها روش صحیح استفاده از نخ دندان و نخ دندان در ارتودنسی و مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

 17. fati گفت:

  سلام،ممنون بابت ویدئو و مطالب مفیدتون.آیا استفاده از موم ارتودنسی باعث میشه که لب حالت برامده بگیره ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما . خیر، مشکلی پیش نمیاد . بطور موقت از موم استفاده می شود.

 18. نرگس حیدری گفت:

  من الان در دوره ارتودنسی هستم و الان حدود ۱ ماهه فقط ۱ بار مسواک میزنم مشکل حادی ک ایجاد نمکنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن، استفاده از نخ دندان ) در طول درمان ارتودنسی بسیار پر اهمیت است. برای اینکه دندانهایتان پوسیده و خراب نشوند باید حتما بهداشت رعایت شود.

 19. رضوان گفت:

  سلام اقای دکتر در زمان درمان ارتودنسی باید بعد از چه نوع مسواکی استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتونسی باید از مسواک نرم استفاده کرد. مسواک بین دندانی نیز کاربرد دارد. مراجعه به این لینک مسواک زدن در زمان ارتودنسی

  2. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از مسواک نرم استفاده کنید . در زمان درمان ارتودنسی ثابت نحوه مسواک زدن و رعایت بهداشت بسیار مهم است.

  3. Fatii گفت:

   سلام واقعا عالی بود من که خیلی بهره بردم ممنون بابت کلیپ زیبا تون

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درود بر شما

 20. فاطمه گفت:

  سلام من میخوام ارتودنسی کنم ۱۴ سالمه آیا نیاز به عمل هست برای درمان یا فقط ارتودنسی اخه جراحی خیلی بده و میترسم منظورم اینه که میشه تو این سن ارتودنسی بدون عمل انجام داد یعنی فکم بالغ نشده هنوز؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله امکان درمان ارتودنسی برای شما هست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. مهدی گفت:

    سلام اقای دکتر میگن بعد از ارتودنسی باید بعد از هر وعده غذایی مسواک زد ایا این درست است؟.اگر درست است به لثه ها اسیب نمیزند؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در حین درمان ارتودنسی ثابت روزی سه بار بعد از هر وعده های غذایی باید مسواک زد. رعایت بهداشت و دهان در حین ارتودنسی ثابت بسیار مهم و با اهمیت است.

 21. فاطمه گفت:

  سلام . آقای دکتر خاستم ازشما بابت سایت خوبتون تشکر کنم. واقعا عالی بود مطالب و فیلم راجب مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت برای من کارایی زیادی داشت. ممنون و متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما.

 22. ایدا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من تازه ارتودنسی کردم میخاستم بپرسم میشه بجای مسواک مخصوص ارتودنسی از مسواک ساده استفاده کرد؟؟یا مسواک بچه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مسواک زدن در حین ارتودنسی باید برس های مسواک شما نرم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *