دندان پزشکی کودکان

مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان

رعایت بهداشت دهان ودندان قبل از رویش اولین دندان شروع می شود. کودکان با تمام دندان هایشان به دنیا می آیند ولی به دلیل اینکه دندان هایشان در لثه پنهان هستند شما نمی توانید آنها را ببینید در سن 6 ماهگی دندان های کودک شروع به خارج شدن از لثه می کنند ولی مراقبت خوب از دهان ودندان حتی قبل از رویش اولین دندان کودک حایز اهمیت است. دندان های سالم نتیجه داشتن لثه های سالم می باشد. بچه ها درسن 3 سالگی همه دندان های کودکیشان را خواهند داشت، که دندان های اولیه (شیری) نامیده می شوند. حدود 6 سالگی هنگامی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، دندان های شیری خواهند افتاد.

مراقبت دندان کودکان

دندان های شیری فضای کافی را برای رشد دندان های دائمی ایجاد می کنند، رویش اغلب دندان های دائمی تا سن 13 سالگی کامل می گردد.

استفاده زیاد از بطری (شیشه شیر) می تواند مشکل جدی پوسیدگی دندان ایجاد کند.

خوردن طولانی مدت شیر یا آب میوه با بطری می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود.

مراقبت و پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

بعد از اتمام نوشیدن، بطری را از کودک بگیرید. نوزاد خود را با بطری به رختخواب نبرید. برای جلوگیری پوسیدگی دندان های کودکان استفاده از شیرینی جات و غذاهای چسبنده و نوشیدنی های شیرین را برای آنها محدود نمائید. بنابراین بعد از هر بار استفاده از مواد قندی دهان کودک خود را به خوبی بشویید و تمیز کنید. استفاده از سیلانت برای محافظت از دندان کودکان در مقابل تجمع پلاک های دندانی و عوامل بیماری زای دندان ها بسیار موثر است. اگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری کودکان از سیلانت استفاده می کنید دقت کنید که دندانپزشک معالج باید به طور منظم سیلانت روی دندان را آزمایش نماید.

مراقبت از دندان کودکان در سنین مختلف

هرچند که مراقبت از دندان کودکان در سنین مختلف از چند اصول کلی پیروی می نماید. اما ممکن است در هر سنی برخی از مراقبت های دهان و دندان از اهمیت بیشتری برخوردار شود. همچنین ممکن است برخی از مراقبت ها به طور اختصاصی نیاز به توجه بیشتری در سنین مشخصی داشته باشد. در ادامه به مراقبت از دندان کودکان از سن 2 سالگی تا 13 سال به بالا می پردازیم.

از بدو تولد تا 2 سالگی

  •  پس از غذا دادن، لثه ها را با یک گاز استریل پاک کنید. این کار کمک خواهد کرد که لثه ها از پوشش چسبنده ای به نام پلاک که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود پاک شوند.
  • نوبت اول مراجعه به دندانپزشک باید بعد از یک سالگی باشد.

3 تا 5 سالگی

  •  از 3 سالگی، روزی 2 بار مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید، تنها به اندازه یک نخود توصیه می شود. مطمئن شوید که کودک شما پس از مسواک زدن خمیر دندان را تف می کند. به محض حس رویش دومین دندان، استفاده از نخ دندان را شروع کنند.
  •  تلاش کنید کودک شما عادت مکیدن شست دست و پستانک را از 4 سالگی به بعد ترک کند.
  •  هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید، تا دندان های کودک شما معاینه شود.

6 تا 9 سالگی

استفاده از نخ دندان را به محض احساس رویش اولین دندان فرزندتان شروع کنید. اجازه دهید بداند که افتادن دندان ها امری طبیعی است، به این صورت دندان های دائمی آغاز به رویش می کنند. تا زمانی که به تنهایی قادر به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان خود نیستند، شما باید در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان به آن ها کمک کنید. همیشه باید توجه ویژه ای به دندان های عقبی آن ها داشت، چون امکان تجمع پلاک در آن مناطق بیشتر است.

10 تا 12 سالگی

کودکانی که ورزش می کنند برای دندان ها از حفاظ استفاده کنند. به خصوص کودکانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید بسیار مراقب باشند که هنگام ورزش کردن به دندان ها و براکت های ارتودنسی آسیب نرسانند. در ورزش های توپی مثل والیبال و بسکتبال که احتمال اصابت توپ به صورت و دهان بیمار بسیار زیاد است استفاده از محافظ صورت یا دندان بسیار توصیه می شود.

13 سال به بالا

والدین می توانند با یادآوری اینکه لبخند (دندان های) زیبا و بوی خوش دهان، نوجوانان را برای رسیدن به ظاهر و احساسی زیباتر کمک می کنند ، آن ها را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنند.

یک نکته مهم درباره مراقبت از دندان کودکان

تشویق نوجوانان و کودکانی که از ارتودنسی استفاده می کنند به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بسیار حائز اهمیت است. پیشنهاد می شود نوجوانان و کودکان در طول روز مسواک و نخ دندان خود را در کیف یا ساک ورزشی خود به همراه داشته باشند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *