اطلاعات عمومی دندانپزشکی

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، تورم لثه و گیرغذایی از عوامل ایجاد دردهای شدید دندان است. همچنین تحلیل لثه و در معرض قرار گرفتن ریشه در برابر غذا، گرما و سرما می‌تواند موجب بروز علائمی مثل حساسیت و درد و ناراحتی شود. بعد از مرحله پوسیدگی، دندان‌ها به سرما و گرما حساس می‌شوند. این علائم موجب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌شود که در این حالت دندان نیاز به عصب کشی دارد. قبل از آنکه فرد با درد شدید دندان مواجه شود، دچار علائمی شبیه به حساسیت به شیرینی، سرما و گرما می‌شود و باید پس از مشاهده این علائم به دندانپزشک مراجعه کنند.

پوسیدگی دندان

بسیاری از بیماران در مواجهه با درد دندان به خوردن مسکن روی می‌آورند و پس از آرام شدن دندان، از پیگیری درد دندان غافل می‌شوند. کاهش درد دندان به علت بهبود بیماری نیست بلکه ناشی ازعفونی‌ شدن بافت، عروق و اعصاب دندان است. هیچ علت علمی برای افزایش درد دندان‌ها در شب وجود ندارد همچنین علت درد دندان و بیدار شدن فرد در هنگام شب ممکن است به علت نیاز به عصب کشی دندان‌ها باشد. همانطور که میدانیم دندان یکی از مهمترین اعضای بدن برای گوارش غذا می باشد و اگر غذا بدرستی جویده نشود برای هضم غذا دچار مشکلات گوارشی خواهیم شد.

منابع غذایی بسیار در پوسیدگی دندانها وجود دارند که به تخریب دندان های ما کمک میکنند مانند مواد غذایی شیرین, خوراکی هایی نظیر پفک, بستنی, سیگار, چایی, قهوه و غیره.

برای ایجاد پوسیدگی، مواد قندی هم باید در دسترس میکروبها باشند تا عامل خراب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید گردد. در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافتهای سخت دندان است. وقتی یک بیماری در اثر فعالیت میکروبها ایجاد شود آن را بیماری عفونی می نامند. و اگر بیماری بتواند از محلی به محل دیگر منتقل شود آنرا بیماری قابل انتقال می گویند. با تعریفی که از پوسیدگی دندان شد، می فهمیم که پوسیدگی می تواند از یک دندان به سایر دندانها سرایت کند.

محلهای شایع پوسیدگی دندان

پوسیدگی تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی کند. بلکه بعضی از سطوح دندانها به علت وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی می شوند. این سطوح عبارتند از:
شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می گردد.

این امر بخصوص در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می شود.
سطوح بین دندانی: این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می آید.
طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان: تجمع میکروبها معمولاً در این ناحیه باعث بیماری لثه نیز می شود.

محل پوسیدگی دندان

نشانه های پوسیدگی دندان

وقتی دندانی دچار پوسیدگی می شود، ممکن است یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد:
تغییر رنگ مینای دندان، در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.
سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی، گاهی میزان این تخریب کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می شود و گاهی مقدار زیادی از دندان از بین می رود، به طوری که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.

حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.
حساس بودن دندان یا درد گرفتن دندان وقتی که دندانها را روی هم فشار می دهیم.
بوی بد دهان می تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی از علتهای آن پوسیدگی دندانها است.
گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان پوسیدگی بین دندانی می تواند باعث گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده شود.

پوسیدگی دندان چرا و چگونه ایجاد می شود؟

برای پیشگیری از ایجاد هر بیماری باید علل ایجاد کننده آن بیماری را بشناسیم. در مورد پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن نیز لازم است ابتدا با عوامل ایجاد کننده آن آشنا شویم. بسیاری از افرادی که برای درمانهای دندانپزشکی مراجعه می کنند، در پاسخ به اینکه چرا دندانهایشان خراب شده است به مسئله ارث و جنس دندان اشاره می کنند. روشن است که خوبی جنس دندان در دوام آن مؤثر است با این حال عوامل دیگری هم دخالت دارند.
علل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی مطرح شده است اما بطور کلی چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.
این چهار عامل، همواره ایجاد پوسیدگی می کنند و اگر هر کدام نباشد، دندان پوسیده نمی شود. بدون میکروب، پوسیدگی در دندان اتفاق نمی افتد. اگر میکروبها حضور داشته باشند و مواد قندی نباشد، شدت وقوع پوسیدگی به این اندازه نخواهد بود. وجود میکروبها و مواد قندی نیز در اشخاصی که مقاومت طبیعی نسبت به بیماری دارند نمی تواند پوسیدگی ایجاد کند. و بالاخره میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت شخص و دندان نیز در یک لحظه و یک روز سبب خرابی دندان نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را خراب کنند.

آثار مخرب پلاک میکروبی دهان

 • وقتی پلاک روی دندان تشکیل می گردد، رنگ طبیعی و شفاف دندان عوض می شود.
 • پلاک سبب پوسیدگی دندان می شود.
 • پلاک باعث بیماری لثه و سایر بافتهای نگهدارنده دندان می شود.
 • پلاک تبدیل به جرم سخت اطراف دندان می گردد.

دندان درد

میکروبهای ایجاد کننده پوسیدگی دندان

در دهان هر فرد بطور طبیعی انواع و اقسام میکروبها وجود دارد ولی همه میکروبهای موجود در دهان، پوسیدگی را به وجود نمی آورند. وقتی مدتی دندان تمیز نشود، میکروبها بر روی دندان لایه ای را تشکیل می دهند که پلاک میکروبی نام دارد. پلاک میکروبی لایه نرم و غلیظی است که از مقدار زیادی باکتریهای مختلف و سلولهای موجود در دهان تشکیل می شود و چنان بر سطح دندان می چسبد که به آسانی با آب شسته نمی شود. هر چه زمان بیشتر می گذرد، انواع مختلفی از میکروبها وارد پلاک میکروبی می شوند و بیماریزایی آن را بیشتر می کنند.
ذکر این نکته لازم است که پلاک میکروبی با رسوب نرم سفیدی که روی دندان می نشیند و قابل دیدن می باشد، متفاوت است. این رسوبات سفید رنگ به آسانی با آب شسته می شود. ولی پلاک میکروبی قابل دیدن نیست و بی رنگ است. پلاک میکروبی در صورتی قابل مشاهده است که آن را با مواد رنگی مخصوصی رنگ کنیم. برای نشان دادن پلاک میکروبی از قرصهای رنگی که قرص آشکار کننده پلاک میکروبی نام دارد استفاده می شود. برای از بین بردن پلاک میکروبی باید با دقت و حوصله دندان را مسواک کرد.

زمان و سرعت ایجاد پوسیدگی

پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا مینا حل شده و بافت نرم مینا از بین برود تحقیقات نشان داده است که بعد از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به میکروبهای پلاک 2 تا 5 دقیقه طول می کشد تا اسید ایجاد شود. در طی مدت 10 دقیقه میزان اسید به حداکثر مقدار خود می رسد سپس 20 تا 60 دقیقه در همان حال باقی می ماند و بعد از آن به تدریج به حال عادی برمی گردد. با هر بار خوردن، محیط پلاک میکروبی، اسیدی می شود و تا این محیط اسیدی به حالت عادی برگردد، با خوردن مجدد، محیط دهان دوباره اسیدی می گردد. به این ترتیب دندانها دچار پوسیدگی می شود. اگر کودکی 9 مرتبه در روز آشامیدنی شیرین مصرف کند پس از مدتی لکه های بر روی دندانهایش پیدا می شود که نشانه شروع پوسیدگی است.
بطور کلی پوسیدگی دندان بیشتر بیماری نوجوانان است، یعنی دندانها معمولاً بلافاصله بعد از بیرون آمدن بیشتر خراب می شوند، تا در سنین بالاتر که مدتی از حضورشان در دهان گذشته است. بنابراین اهمیت مراقبت و نگهداری از دندانها در این سنین کاملا مشخص می گردد.

مقاومت شخص و دندان

مجموعه ای از عوامل دفاعی در دهان هر شخص وجود دارد که در برابر ایجاد پوسیدگی مقاومت می کند. وضعیت بزاق دهان و سلولهای موجود در آن، شکل و فرم دندان، طرز قرارگیری دندانها، جنس و نظایر اینها تا حدودی در میزان پوسیدگی تأثیر دارند، علاوه بر این برخی از مردم در برابر عوامل مخرب مقاومت بیشتری نشان می دهند. مقاومت شخص ممکن است ارثی، مادرزادی و یا اکتسابی باشد. همچنین مقاومت ممکن است همیشگی یا موقتی باشد. با این وجود از نظر محققین دو عامل اصلی یعنی میکروبها و مواد قندی، مهمترین عوامل ایجاد کننده پوسیدگی هستند. البته راههایی برای مقاوم کردن ساختمان دندان وجود دارد. یکی از این راهها، رساندن فلوراید به دندانها است، فلوراید مقاومت دندانها را در برابر پوسیدگی افزایش می دهد.

پوسیدگی دندان در نوزادان به دلیل این که از شیر مادر و یا شیشه شیر استفاده می کنند در سنین 2 تا 4 سالگی اتفاق می افتد. و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های نوزاد باید سعی کنید پس از هر بار شیر خوردن دندانهای کودک را تمیز کنید.

پوسیدگی دندان شیرخواران اتفاق شایعی است که برای بیشتر آنها پیش می آید و علت آن استفاده مداوم شیرخوار از شیر مادر و یا شیشه شیر است. علاوه بر این نوزادان در هنگام شب هم چندین مرتبه از شیر استفاده می کنند و پس از آن امکان تمیز کردن دندان ها وجود ندارد و بزاق دهان هم هنگلم شب کمتر است در نتیجه نوزاد دچار پوسیدگی دندان می شود.

انواع پوسیدگی دندان و حفره ها

حفره ها مناطق فاسدی از دندان شما هستند که به یک دهانه کوچک یا یک منفذ باز شده اند .سه نوع حفره یا پوسیدگی دندان در شکل ذبل نشان داده شده است. حفره های سطح صاف در دو طرف صاف از دندان های شما رخ می دهد، در حالی که حفره ریشه در سطح اطراف ریشه های توسعه می یابند .حفره گودال و شقاق در سطح جویدن از دندان های شما رخ می دهد. تمیز نکردن دندان خود به خوبی، خوردن میان وعده های مکرر،نوشیدن نوشیدنی های شیرین عوامل ایجاد کننده حفره ها هستند

بسیاری از بیماران ابراز می کنند که مسواک می زنیم و نخ نیز مرتب می کشیم ولی باز هم دچار پوسیدگی دندان ها می شویم، حال علت چیست؟

علت ایجاد پوسیدگی در این حالت بدین دلیل است که شاید فرد همیشه مسواک زده ولی در کنار این وضعیت همیشه نیز آدامس بجود و قند دائمی را در داخل دهان داشته باشد و یا فرد ممکن است مرتب نوشابه های گازدار مصرف کند ( در داخل نوشابه هم قند و هم اسید وجود دارد) و یا هم چنین خوردن دائم آب نبات، شربت و کلیه چیزهایی که قند دارد.در هنگام نوشیدن نوشابه با «نی » اگر نی را بین دندان ها قرار دهید میزان پوسیدگی بسیار بیشتر می شود، زیرا در این حالت نوشابه مرتب در کنار دندان ها وجود دارد. نی بهتر است در داخل دهان قرار گیرد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

شما ممکن است از تشکیل حفره در دندان خود اگاه نباشید،به همین دلیل مهم است حتی زمانیکه فکر میکنید دهانتان خوب است به طور منظم معاینات دندان پزشکی داشته باشید و دندان خود را تمیز کنید. با این وجود اگر شما دندان درد را تجربه کردید دندان پزشک خود را در اسرع وقت ببینید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

پیشگیری بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان

بهداشت دندان و دهان مناسب میتواند از بروز حفره ها و پوسیدگی دندان جلوگیری کند .در زیر چند راهنمایی برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان اورده شده است. از دندانپزشک خود بپرسید کدام روش برای شما بهتر است:

 1. دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلو راید بعد خوردن و نوشیدن مسواک بزنید.دندان های خود را حداقل دو بار در روز و به طور ایده ال بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.برای تمیز کردن بین دندان ها از یک نخ دندان یا یک پاک کننده بین دندانی استفاده کنید.اگر نمیتوانید دندان خود را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید حداقل دهان خود را ابکشی کنید.اگر یک کودک خردسال دارید از دندانپزشک خود بپرسید چه میزان از از خمیر دندان حاوی فلوراید باید استفاده کنید تا فرزندتان بتواند از مزایای مبارزه با ایجاد پوسیدگی دندان بدون گرفتن فلوراید اضافی بهره مند شود.
 2. دهان خود را بشوئید.اگر دندان پزشک شما احساس کند شما در خطر پیشرفت یک حفره هستید ممکن است به شما توصیه کند از یک دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.
 3. معاینات دندانپزشکی منظم داشته باشید. دریافت شستشو و تمیز کردن حرفه ای دندان های و آزمون های شفاهی به طور منظم، می تواند به جلوگیری از مشکلات کمک کند و یا آنها را در اوایل پیشگیری کند.دندانپزشک شما میتواند یک برنامه که بهترین راه حل را برای شما توصیه میکند به شما ارائه دهد.
 4. از درزگیر های برای دندانها استفاده کنید. در زگیرها پوشش پلاستیکی محافظ هستند که یه سطوح جویدن دندانهای عقبی متصل میشوند و شیار ها و شکاف های دندان را اب بندی میکنند. انها از مینای دندان در مقابل پلاک و اسید محافظت میکنند. میتوانند هم در بزرگسالان هم در کودکان استفاده شوند. برای کنترل و کمک به پیشگیری به همه کودکان در سنین مدرسه توصیه میشوند. انها تا 10 سال نیاز به تعویض ندارند و در طول این مدت نیاز به چکاب هایی است تا مطمئن شوند در جای خود قرار دارند.
 5. نوشیدن برخی ابها. بیشتر منابع عمومی ابها دارای فلوراید اند که از پوسیدگی دندان به طور قابل توجهی جلوگیری میکنند. اگر فقط اب بطری مینوشید که فاقد فلوراید است از مزایای فاوراید بهره مند نمی شوید.
 6. از میان وعده های غذایی مکرر و نوشیدنی ها استفاده نکنید.هر زمان که شما چیزی میخورید یا چیزی به غیر از اب مینوشید شما به باکتری ها کمک میکنید که اسید تولید کنند و مینای دندان شما را تخریب کنند.اگر شما از میان وعده ها و نوشیدنی ها در طول روز استفاده میکنید دندان های خود را در معرض حملات مداوم قرار میدهید.
 7. غذا های سالم برای دندان بخورید.برخی از غذا ها و نوشیدنی ها برای دندان های شما از دیگر غذا ها بهتر اند.از غذا هایی که در شکاف بین دندانهای شما گیر میکنند مثل چیپس، آب نبات و یا کوکی ها بپرهیزید.با این حال غذاهایی وجود دارند که مانند میوه و سبزیجات تازه وقهوه بدون شکر، چای و شکر آدامس باعث افزایش جریان بزاق میشوند و به شستشو دندان ها کمک میکنند.
 8. درمان پوسیدگی دندان با فلوراید را در نظر بگیرید.دندان پزشک شما ممکن است به شما درمان پوسیدگی دندان با فلوراید را به صورت یک دوره به شما ارائه کند به خصوص اگر شما فلوراید کافی از طریق اب و دیگر منابع دریافت نکنید.
 9. در مورد درمان پوسیدگی دندان ضد باکتریایی بپرسید. اگر شما مثلا به خاطر شرایط پزشکی خاص در معرض پوسیدگی دندان قرار دارید دندان پزشک شما ممکن است دهان را با یک ماده ضد باکتری خاص شستشو دهد و یا از درمانهای دیگر برای کاهش باکتری های مضر در دهان شما استفاده کند.

درمان پوسیدگی دندان

حفره ها مناطق اسیب دیده دائمی هستند که در سطح سخت دندان شما ایجاد میشوند و منجر به گسترش یک دهانه کوچک یا یک منفذ در دندان شما میشوند.حفره همچنین پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی نامیده میشود و توسط ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد میشود. از جمله علت های پوسیدگی دندان عبارتند از: باکتری های موجود در دهان خود، خوردن میان وعده های مکرر، نوشیدن نوشیدنی های شیرین و عدم تمیز کردن دندانها به خوبی.

حفره و پوسیدگی دندان در میان مشکلات بهداشتی از جمله شایع ترین مشکلات در جهان هستند. آنها در کودکان، نوجوانان و به خصوص در افراد بالغ رایج اند. اما هر کسی که دندان دارد می تواند در دندانش حفره داشته باشد، از جمله نوزادان.

اگر حفره ها درمان نشود، آنها بزرگ تر و لایه های عمیق تر از دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. آنها می توانند به دندان درد شدید، عفونت و از دست رفتن دندان منجر شود. معاینه دندان به طور منظم و مسواک زدن خوب و عادات نخ دندان، بهترین راه مقابله با حفره و پوسیدگی دندان است.

علل ایجاد پوسیدگی های دندانی زودرس دوران کودکی چیست؟

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد این پوسیدگی‌ها هیچ نقشی ندارد، بلکه فقط سبب تغییر رنگ دندانهای پوسیده می‌گردد. مهم‌ترین علل ایجاد این پوسیدگی‌ها، شامل موارد زیر است:

 • تمیز نکردن دهان کودک توسط والدین از زمان رویش اولین دندان‌های شیری.
 • الگوی تغذیه‌ای نا‌مناسب شامل:
  الف) استفاده از شیشه حاوی شیر یا سایر نوشیدنی‌های شیرین بعنوان پستانک، جهت آرام کردن وکمک به خوابیدن کودک.
  ب) خوردن مکرر شیر از شیشه در طول شب، مطابق میل کودک.
 • کاهش جریان بزاق حین خواب.
 • وجود پوسیدگی‌های متعدد درمان نشده در دهان پدر و مادر کودک.
 • عدم مراجعه والدین به دندانپزشک برای معاینه کودک و کسب اطلاعات صحیح و انجام اقدامات پیشگیرانه از زمان رویش اولین دندان‌های شیری.
 • مصرف مکرر میان وعده‌های پوسیدگی زا در طول روز توسط کودک.
  این عوامل، محیط مناسبی را برای فعالیت میکروب‌های پوسیدگی زا در دهان کودک فراهم می‌کنند که با تولید بعضی اسید‌ها، سبب پوسیدگی دندان‌های می‌شوند.

سوالات متداول پوسیدگی دندان

1-راه تشخیص داشتن دندان پوسیده چیست؟

پوسیدگی دندان معمولا با سیاه شدن دندان مشخص می شود. تشخیص نهایی با معاینات منظم دندانپزشکی امکان پذیراست. علائم پوسیدگی پیشرفته تر ممکن است حساسیت، درد هنگام خوردن، نوشیدن موادغذایی گرم یا سرد یا شیرین، درد دندان به خودی خود و درد هنگام غذا خوردن  باشد.

2-آیا می توان پوسیدگی دندان  را به طور طبیعی بهبود بخشید؟

پوسیدگی دندان در مرحله اولیه می تواند متوقف یا برطرف شود. مینا می تواند با استفاده از مواد معدنی موجود از بزاق و فلوراید حاصل از خمیر دندان یا منابع دیگر خود را ترمیم کند. اما اگر روند پوسیدگی دندان ادامه یابد، مواد معدنی بیشتری از بین می روند. با گذشت زمان، مینای دندان ضعیف شده و از بین می رود و یک حفره تشکیل می دهد.

3-چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی مخصوصاً قبل از خواب، مسواک بزنید. روزانه بین دندان های خود را با نخ دندان یا پاک کننده های بین دندان مانند مسواک بین دهانی تمیز کنید.

4-چه مدت طول می کشد تا یک حفره دندان شما به پوسیدگی تبدیل شود؟

مدت زمان لازم برای ایجاد حفره براساس سن، نوع رژیم غذایی، نحوه بهداشت دهانی بیمار و غیره متفاوت است. به طور متوسط، می تواند از شش ماه تا چهار یا پنج سال قبل از آنکه یک حفره به درمان نیاز داشته باشد، طول بکشد.

5-پوسیدگی دندان چه رنگی است؟

پوسیدگی دندان که به پوسیدگی دندان یا حفره نیز معروف است، به دلیل اسیدهای ساخته شده توسط باکتری ها است. حفره ها ممکن است تعدادی رنگ مختلف از زرد تا سیاه باشند. علائم ممکن است شامل درد و مشکل در خوردن باشد.

6-چه اتفاقی می افتد اگر دندان پوسیده ام را درمان نکنم؟

در صورت عدم درمان، حفره دندان می تواند عوارض مختلفی ایجاد کند. این موارد عبارتند از، درد مداوم دندان. آبسه دندان، که می تواند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد و عفونت وارد جریان خون می شود.

7-چرا دندانهای من خیلی سریع پوسیده می شوند؟

پوسیدگی دندان نیز هنگامی اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات ها بین دندان ها گیر کرده و با مسواک زدن و نخ دندان به طور کامل برطرف نمی شوند. عمده دلایل پوسیدگی دندان ها مواد غذایی قندی، چسبنده و نوشیدنی ها هستند. هرچه قند بیشتری مصرف شود، اسید بیشتری نیز حاصل می شود که منجر به پوسیدگی می شود.

8-آیا حفره ها می توانند به دندانهای دیگر سرایت کنند؟

 حفره ها نمی توانند به دندانهای دیگر سرایت کنند، اما مطمئناً تاثیری روی بقیه دهان های شما دارند. اول از همه، شرایطی که بر روی یک دندان ایجاد حفره می کند، مطمئناً می تواند در سایر دندان های شما حفره ایجاد کند.

9-کدام دارو برای پوسیدگی دندان بهترین گزینه است؟

اگر حفره شما به تازگی شروع شده است، فلوراید تراپی ممکن است به ترمیم مینای دندان شما کمک کند و گاهی اوقات می تواند یک حفره را در همان مراحل اولیه برطرف کند. با فلوراید تراپی، فلوراید بیشتری نسبت به مقدار موجود در آب شیر، خمیر دندان به دندانها منتقل می شود.

10-آیا دهانشویه برای پوسیدگی دندان مفید است؟

برای کنترل بوی بد دهان و کاهش حفره می توان از دهانشویه استفاده کرد. همچنین می تواند به مقابله با شرایطی مانند عفونت لثه، خشکی دهان و ایجاد پلاک کمک کند. از دهانشویه علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان استفاده می شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

200 دیدگاه برای “پوسیدگی دندان

 1. Ali گفت:

  سلام دکتر ، رو دوتا از دندان های بالا (آسیاب ) لکه های سفید رنگ ریز وکمی برجسته به وجود اومده که با مسواک زدن هم از بین نمیرن ، میتونه نشونه پوسیدگی دندان باشه ؟ چون چند جا خونده بدوم نوشته بود که نشونه بالا بودن مصرف فلوراید و تجمع کلسیم هست؟ احساس درد هم ندارم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 2. رها گفت:

  سلام جناب دکتر من دندونم پوسیده شده و چن هفته بودد درد میکرد یدفعه نصف دندونم شکشت و نصف دیگه اش موند و تغییر رنگ داد راه حلی هست؟ به دندان پزشک مراجعه کنم ممکنه درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ریشه دندان بررسی گردد. اگر ریشه دندان سالم نباشد و عفونت داشته باشد دندان باید کشیده شود و جایگزین آن ایمپلنت انجام گیرد.

 3. شهروز عزیزی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان اسیابم خراب شده است و داخلش را جرم سفید گرفته چیکار کنم 😓

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک خوب برای درمان و ترمیم دندان مراجعه کنید.

 4. محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من ۱۸ سالمه سه تا از دندونام پوسیدگی دارن ولی خیلی کمه در حدر چنتا لکه سیاه کوچیک هستن و برای استخدام ارتش اقدام کردم و می خواستم بدونم بجز پر کردن و عصب کشی راه دیگی هست یا نه؟

  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان ها راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 5. محمد گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان برای پوسیدگی دندان شیری کودک 3 ساله هم باید اقدامی انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای دندان شیری کودکتان به یک دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. بله، دندان شیری را هم می توان با ماده پرکردگی پر کرد.

 6. مرضيه حيدري گفت:

  سلام من باردارم يكي از دندوناي اسيايي من سوراخ شده دوروزه درد ميكنه الان من بايد چيكار كنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک برای درمان دندان مراجعه نمایید. انجام رادیوگرافی برای شما خطرناک است.

 7. نوید گفت:

  سلام جناب دکتر. من 14 سالمه و تا بحال دندانیم را پر نکرده ام. بهم گفتن دندان شماره 6 پوسیدگی دارد. آیا برای درست کردن این مشکل دندان را بی حس می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان را بی حس می کنند. سپس پوسیدگی برداشته می شود و با ماده پرکردگی دندان پر می گردد.

 8. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پشت و جلوی دندون آسیاب لکه هست برای پر کردنش باید دو جلسه به دندان پزشکی مراجعه کنم یا همون یک بار هم جلو و هم پشت دندون رو پر میکنین؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط دندانپزشک باید معاینه از دندان و ریشه دندان انجام گیرد. اگر ریشه عفونت نداشته باشد با یک جلسه پوسیدگی برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی پر می گردد.

 9. هزال گفت:

  سلام آقای دکتر
  یه سوال داشتم از شما، من سه ماه پیش رادیولوژی پانورامیک برای دندون هام انجام دادم و دندانپزشک هیچ مشکل و پوسیدگی تو دندون هام ندید. ولی من تو دندون شماره پنج فک پایین موقع مسواک زدن زیر دندان تیر کشید آیا این میتونه نشونه پوسیدگی باشه؟ امکانش هست دندون در عرض سه ماه البته با مسواک زدن و نخ دندون پوسیده بشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا برای مشکل لثه ای است که ایجاد شده. باید معاینه کلینیکی از دندان ها انجام بشه. از یک متخصص متبحر برای ویزیت دندان هایتان وقت بگیرید.

 10. آرمیس گفت:

  سلام آقای دکتر
  یه سوال داشتم از شما، آیا برای پوسیدگی دندان هم دندان را بی حس می کنند؟من خیلی می ترسم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان بی حس می شود. پوسیدگی برداشته می شود و سپس دندان با ماده پرکردگی پر می شود.

 11. خجسته گفت:

  درود مجدد جناب دکتر
  مشکلم را دیروز توضیح دادم و شما لطف کردین پاسخ دادین و فرمودین به علت پوسیدگی به متخصص ریشه مراجعه کنم، از شما سپاسگزارم و خواهش دارم 2 نفر متخصص با تجربه و مطمئن که میشناسید را بمن معرفی کنید و تا جای ممکن تعرفه قیمتی مناسبی داشته باشند.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خواهش میکنم. شما می توانید در گوگل سرچ کنید.

 12. سهیل گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من از سن دوازده سالگی هرشب نخ دندان کشیدم، ولی بعد از برداشتن ارتودنسی متوجه شدم که دندان هایی که ارتودنتیست بنده دورش حلقه گذاشته بود (با فشار فراوان!) فاصله بینشون ساییده شده و الان بین سه دندونم از هر دوطرف کاملا پوسیده شده. آیا امکان پرکردن فاصله بین دندانی وجود داره؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، امکان پر کردن فاصله بین دندان ها وجود دارد بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 13. صبایی گفت:

  عرض سلام خدمت شما ببخشید من ۲۱ سالم هست و تمام دندونام پوسیده شدند و عصب کشی شدند و هیچ دندون سالم دیگری ندارم فقط دندان های جلویم سالم هست و بیماری کم خونی شدید دارم آیا می شود این دندان هایی که با مواد سیاه پر شده اند و دندان هایی که در اثر عصب کشی سیاه شدند را عمل زیبایی رویشان انجام داد چون اصلا دندان هایم دیگر زیبایی قبل را ندارند اگر می شود کمکم کنید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی با تجربه و خوب مراجعه شود. تا پس از معاینه درمان مناسب را یه شما داده شود.

 14. شادمان گفت:

  سلام اقای دندان من یک حفره ریز پیدا کرده. مشکل چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد. به یک دندانپزشک مراجعه شود. تا پوسیدگی برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 15. زهرا گفت:

  سلام
  برای تقریبا دوسال ارتودنسی داشتم و بعد از باز کردن متوجه شدم اکثر دندان هایم پوسیده شدن وقتی به پزشک مراجعه کردم پوسیدگی هارو برطرف کرد ولی بعد از دو سه ماه دوباره این سیاهی هایی که بین دندان داشتم برگشته باوجود اینکه من. کاملا بهداشت دندان را رعایت میکنم و مرتب نخ و مسواک میکشم به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی عدم رعایت بهداشت است. شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 16. ارشان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ یا ۳ روزی هست که روی دندون جلو پایین و سمت چپی بالاش کمی مایل به سیاه شده الان بنظرتون بهتره چیکار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 17. محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۵سال دارم وبعد هر وعده غذاییم هم مسواک میزنم ونخ دندون میکشم بااین حال دردندون های پایینم یک اسیاب دارای حفره های قهوه ای شده و یک اسیاب کوچکتر هم یک لکه قهوه ای کوچولو داره وی کی دیگر هم درحدی هست که زرد شده از دندون های بالام هم خبرندارم من مواد قندی زیاد مصرف میکنم ولی بعدش مسواک میزنم دردی هم ندارم میخاستم ببینم ایا باید همشون رو پرکنم؟ برای پرکردنشون میشه کاری کرد که مثل دندون طبیعی معلوم بشه?

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید مواد قندی و شیرینی ها را کمتر استفاده نمایید. شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه شود. برای پر کردن دندان با ماده همرنگ دندان و یا آمالگام و اطلاعات بیشتر به این لینک ها مراجعه نمایید.پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت و پر کردن دندان و معاینات دوره ای دندانپزشکی

 18. امیرعلی گفت:

  دکتر سلام…من در حال انجام ارتودنسی ام…هر شب هم مسواک میزنم…هم فرچه بین دندانی استفاده میکنم هم آب نمک یا دهانشویه با نخ دندان….اما لثه هام همچنان متورم ان دندونای پایین هم از پشت خیلی وقته زرد شدن و اذیتم میکنن چکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه گردد و جرمگیری انجام دهید. رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد.

 19. رها گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من 30 سالمه تا این سن یک بار هم به دندون پزشکی مراجعه نکردم بخاطر ترسی که از بچگی باهام هست.الان خیلی از دندونام پوسیده شدن و خیلی هم افتادن فقط ریشه مونده.از داخل ریشه هم گوشت اضافی زده. من الان برم دنبالش میتونم امیدوار باشم به اینکه دندونام درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما حتما برای معاینه و درمان به یک دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

 20. سحر صادقی گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۶ ماه پیش دندان اسیای پایینم (شماره۶) رو دکتر برام پر کرد( پوسیدگی زیادی داشت) با امالگام پر شده.. الان چند روزیه درد های کمی و ریزی داره گهگاهی.. در کل میخوایتم بدونم دندان هایی که پوسیدگی زیادی داره رو پر کنیم بهتره یا نه درمان ریشه بشن بهتره؟؟؟ ممنونم میشم سوالم رو جواب بدین خیلی مهمه برام…(بنده دندان قروچه هم دارم)

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا درمان ریشه هم برای شما انجام شده است. این مورد را از دندانپزشک خود سوال کنید. اگر درمان ریشه نشده و اخیر درد دارید نیاز است که درمان ریشه و ترمیم مجدد برای شما انجام شود. زمانی که ریشه سالم است و درمان ریشه نیاز نیست دندانپزشک این کار را انجام نمی دهد و لزومی به انجام این کار نیست.

 21. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و علارقم رعایت بهداشت الان ده تا دندون پرکرده ب مواد رنگی دارم و متاسفانه هنوز ۸ تا دیگه به پرکردن نیاز داره وچون جیوه زیادخطرناکه چاره چیه؟؟ چکار کنم؟؟فقط دندون های جلو سالمه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام به مطب مراجعه کنید. در صورت امکان پرکردگی های مشکی تخلیه می شود و با رنگ سفید جایگزین می شود. در برخی موارد از مواد مشکی به دلیل استحکام بالا استفاده می شود. اما روش های ترمیم و زیبایی دندان دیگری نیز وجود دارد که بعد از معاینه به شما پیشنهاد خواهد شد.

 22. گلچهره گفت:

  سلام آقای دکتر من یکم پلاک روی دندونام هست و فکر میکنم دوسه تا دندونامم خالای خیلی ریزی مغزشون برداشته پلاک هارو جایی خوندم که با مسواک زدنه مرتب میشه خوبش کرد ولی برای پوسیدگیش، آقای دکتر الان که اردیبهشته من اگر تیرماه به دندون پزشکی مراجعه کنم بخاطر شرایط کرونا و اینکه کنکوری هم هستم و نمیخوام تا اون موقع کرونا بگیرم ایرادی داره؟ یعنی اون خالا خیلی بیشتر میشن؟ و ایا امکان صبر کردن یکی دوماهه هست؟ ضمن اینکه امروز یه شکلات هم خوردم و یه دندونام تیر کشید که خیلی ترسیدم
  خواهش میکنم بگین بهم تا ۲ ماه دیگه صبر کنم خیلی وضع دندونام خراب میشن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج که در هر ماه مراجعه می کنید باید بررسی و راهنمایی های لازم به شما داده شود. اگر دندان شما پوسیده است تا دو ماه دیگر پوسیدگی بیشتر خواهد شد.

 23. عرفان گفت:

  سلام آقای دکتر من 1 ماهی میشه که وقتی آب سرد میخورم احساس درد دندان میکنم چه کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه و دندان های شما معاینه شود. دندان پوسیده دارید.

 24. صارمی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر اگه دندان به خوبی خرابیش برداشته نشه بعد اون دندون و پر کنم چه مشکلی پیش میاد؟؟؟ ممکنه برای یه مدت از خراب شدنش جلوگیری بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بطور کامل پوسیدگی برداشته شود،سپس دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 25. عاطفه گفت:

  سلام وقتون بحیر
  ببخشید من دندون هام روشون همشون یهو رنگشون قهواهی شد و سه تاشون سیاه شدن.یه مدت بخاطر اینکه عصبهای دندون چرک داشت با اب نمک زیاد شستم و از خمیر دندان سیگنال استفاده کرده الان میخوام بدونم باید چیکار کنم ؟قبل اینکه با اب نمک بشورم اینجوری نبودن الان امکانش هست که پوسیدگی دندان هام از نمک باشه ؟؟
  واگه لازم به خمیر دندان یا فلوراید یا دهان شویه هست میشه راهنمایی کنید ؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود. باید جرم گیری و سپس بلیچینگ انجام شود. مطالعه بیشتر سفید کردن دندانها و بلیچینگ

 26. الی گفت:

  سلام من یک ماه و نیم پیش دو تا از دندونای سمت راستم پوسیدگی داشت و عکس گرفتم دکتر گفت به عصب نرسیده و پرکردگی سطحی میحواد دو تا دندونمو همزمان پر کردم و از وقتی پر کردم دندون درد دارم و هر روز بدتر میشه و مجبورم هر روز کدیین بخورم باز رفتم دکتر گفتن عکس بگیر عکس گرفتم گفتن به ریشه نرسیده و روی ریشه هست و گفتن شاید از دندون عقل نمیه نهفتت هست رفتم دندون عقل نیمه نهفترو پایین سمت راست کشیدم نه تنها بعتر نشدم بدتر هم شدم و دیگه نمیدونم باید چیکار کنم هم دندون بالا که پر کردم و هم پایین که پر کردم درد داره درد دندون بالایی تا دندون عقل کشیده شده و دوتادندونم رو با آلاگام پر کردم ممکنه حساسیت باشه؟ اقای دکتر میشه لطفا راهنمایی کنید من واقعا کلافه شدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید و باید رادیوگرافی دندان بررسی شود. عصب کشی خوب و کامل انجام نشده است.

   1. الی گفت:

    پر کردگی سطحی بود عصب کشی اصلا نکردم

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 27. امیر گفت:

  سلام دکتر
  ببخشید من یک هفته هست که وقتی زبانم را روی یکی از دندان هایم میکشم احساس میکنم بیشتر یکی از دیواره های دندانم نیستند …. یعنی حدودا یک حفره ی بزرگ میان دندان که ۷۰ درصد دیواره ام را گرفته است … در این شرایط که مطلب ها بسته هستند پیشنهاد شما چی هست و چطور میتوانم جلوی پوسیدگی بیشتر دندان را بگیرم و کاری کنم که بعداً با یک پر کردن ساده دندانم درست شود ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطب های دندانپزشکی باز هستند. به متخصص ریشه مراجعه شود. با تهیه رادیوگرافی و بررسی ریشه دندان، تشخیص درمان مناسب داده شود.

 28. حمیده گفت:

  سلام خانمی ۳۷ ساله هستم
  دندان انتهایی بالای من دچار پوسیدگی شده بود درد نمی کرد اما هنگامی که غذا میخوردم روش درد می گرفت.
  به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتند پوسیدگی دندان شما خیلی زیاده و باید دندون کشیده بشه.و گفتند اگر پر بشه مثل یک پانسمان موقت هست و بعد از چند ماه بعد میاید برای کشیدن
  دندونم رو کشیدم ولی خیلی ناراحتم که ای کاش نظر دکتر دیگری رو هم پرسیده بودم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا جای ممکن دندان اصلی باید حفظ و نگهداری شود . جایگزین دندان باید ایمپلنت دندانی انجام دهید.

 29. سینا گفت:

  سلام دکتر من برای درد دندون هفت پایین قطره ی میخک استفاده کردم که باعث شد دندونم بسوزه و خرد شد الان فقط یکی از عاج هاش مونده بقیش افتاده روی گوشت
  میشه به جای کشیدن ترمیمش کرد کلا ترمیم تا چه حد ممکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما نباید اینکار را انجام می دادید. باید به متخصص با تجربه مراجعه کنید. از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه سالم بود می توان دندان را ترمیم کرد و تاج دندان را ساخت و دندان باید روکش شود.

 30. کاظمی گفت:

  سلام آقای دکتر. من 21 اسفند یکی از دندانهایم که چند سال پیش یکبار عصب کشی کرده بودم، مجدداً عصب کشی کردم چون درد داشت و گویا یکی از کانالها بایست باز میشد. دندانپزشک گفت چون دیواره دندان نازک شده و تعطیلات عید در پیش بود، آنرا پانسمان کرد ( ولی به گفته خودش پانسمان بسیار مناسب که با توجه به تعطیلات دچار مشکل نشود.) و قرار شد که بعد از 15 فروردین مراجعه کنم تا از تاج دندان قالب گیری بکند. سوالم اینست با توجه به شیوع زیاد کرونا در این ایام. میتوانم این کار را به دو ماه دیگر واگذار کنم تا اوضاع شیوع کمی بهتر شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یکماه پس از پانسمان دندان باید حتما مراجعه به دندانپزشک معالج کنید و دندان بطور دائم پر گردد.

 31. مینا گفت:

  سلام آقای دگتر خسته نباشید
  ببخشید من ی ۳ روزی هست که وقتی چیزای گرم و سرد یا حتی یکم سرد باشه میخورم دندونم درد میاد .باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه و ریشه دندان مورد بررسی قرار گیرد. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد.

 32. نوید گفت:

  سلام‏
  اقای دکتر من دو تا دندان نیش سمت چپ یکیش یه گوشه زرد شده و دندان نیش بالایم سیاه شده و فکر کنم حفره هم ایجاد شده ولی درد ندارم‏،ایا برای ترمیم و پر کردن حتما باید عصب کشی هم صورت بگیره ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه و رادیوگرافی از دندان تهیه و بررسی می گردد اگر لازم باشد دندان باید عصب کشی گردد

 33. شیرین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید ترک خیلی ریز روی دندان در صورتی که در حالت عادی باعث درد نشه(وقتی اب سرد بخوره یکم درد کنه)یعنی پوسیده شده؟یا مهم نیست؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ترک دندان یا پوسیدگی دندان در هر حالت باید به متخصص ترمیمی مراجعه شود و دندان درمان گردد.

 34. مائده گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های پایینم پوسیده چطور باید بر طرفش کنم من ۱۲ سالمه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید که دندانتان دچار پوسیدگی نشود. ولی الان برای درمان پوسیدگی دندان، باید به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا پوسیدگی برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی (آمالگام) پر گردد.

 35. حدیث گفت:

  سلام.من‌‌بین‌دو‌دندان‌بالایی‌ام‌کاملن‌‌سیاه‌شده‌ویکی‌‌هم‌تیکه‌تیکه‌داره‌‌میوفته‌‌‌می‌خواستم‌بگم‌‌چکار‌کنم‌خراب‌تر‌نشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با تهیه رادیوگرافی ریشه دندان بررسی گردد. توسط یک متخصص باتجربه و خوب پوسیدگی برداشته شود. سپس با اگر مقدار پوسیدگی کم هست با کامپوزیت پر گردد. وگرنه دندان ترمیم شده روکش شود.

 36. کاظم گفت:

  سلام آقای دکتر. آیا دهانشویه روی برطرف کردن پوسیدگی دندان تاثیر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پیشگیری و کاهش حفره می توان از دهانشویه استفاده کرد. ضمنا علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان می توانید از دهانشویه هم استفاده کنید.

 37. رها گفت:

  سلام من یکی از دندونام رو قبلا پرکرده بودم بعد الان درد می کنه علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان معاینه کلینیکی انجام شود. پوسیدگی دندان برداشته شود. دندان شما به عصب رسیده و عصب کشی دندان لازم است.

 38. رضازاده گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه سوال داشتم
  با توجه به اینکه الان دندون هام ارتودنسی هستند مرتب مسواک میزنم و از فلوراید استفاده میکنم تا از پوسیدگی جلوگیری بشه اما با این وجود دندون هام خیلی سری پوسیده میشن و درد می‌گیرن باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رعایت بهداشت دهان و دندان شما مناسب نیست. اطلاعات بیشتر به این لینک ها مراجعه شود. مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و نخ دندان در ارتودنسی و مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 39. رزیتا رضازاده گفت:

  سلام آقای دکتر من الان ارتودنسی دارم. اون اوایل داشت دندانهام پوسیده میشد. ولی حالا مرتب مسواک میزنم و از فلوراید استفاده میکنم. متاسفانه دندانپزشکم هیچگونه اطلاعاتی را بهم نداد و اصلا سایت نداره از سایت شما استفاده کردم و نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یاد گرفتم. راضی باشید . یک دنیا از شما ممنون و سپاسگزارم از سایت کامل و خوبتون.🙏🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید به راحتی از سایت، ویدیو ها و مطالبش استفاده کنید. موفق و تندرست باشید.

 40. فاطم گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  بین دندون های جلوییم یه لکه سیاه خیلی ریز دیدم که انگار لثه بین دندونهاست که سیاه شده شایدم دندونه، اما خیلی کوچیکه
  دندونپزشک دندون هامو معاینه کرده اما اینو خودم دیدم شاید دکتر اون قسمت رو ندیده اخه خیلی کمه.اما‌نگرانم بیشتر بشه
  باید چیکار کنم تا پیشگیری بشه از پوسیدگی دندون
  ایا میشه اون تیرگی ها رو از بین برد؟ مثلا با استفاده چیر خاصی و…؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود تا مقدار تغییر رنگ بیشتر نگردد.

 41. علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا روش دیگه ای به بغیر از پر کردن دندان برای رفع پوسیدگی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید پوسیدگی برداشته شود.ریشه دندان بررسی گردد. سپس دندان با ماده آمالگام یا ماده پرکردگی همرنگ دندان ( کامپوزیت) پر شود.

 42. جمالی گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندانهام خیلی کم یعنی شاید مثلا یک هشتم دندانم پشت دندان کناریش است ایا این باعث میشه که پوسیده بشه اگه مسواک بزنم و نخ دندان بکشم باز هم احتمال داره پوسیده بشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه کلینیکی انجام گیرد و در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 43. عادل گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر من ته دهنم یکی از دندونام داخلش خالی شده و پوسیده اما هیچ دردی ندارم راه درمانش چیه که دندونم درست شه پر می کننش؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. با انجام رادیوگرافی ریشه دندان بررسی و سپس پوسیدگی دندان برداشته می شود و مجدد با ماده پرکردگی دندان پر می شود.

 44. شاهین گفت:

  با سلام . فرزند من 2 سالش دندان پوسیده داره چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود. دندان پوسیده ترمیم و پر گردد.

 45. حسین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندونم در دارد. شماره 6 از چپ و بالا چیکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و احتیاج به عصب کشی دندان دارید.

 46. فریدون گفت:

  سلام دکتر آیا پوسیدگی دندان برداشته شود و پر شود حتما باید روکش هم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا برای درمان دندان پوسیده باید پوسیدگی برداشته شود اگر دندان های جلو باشد با ماده پرکردگی سفید رنگ یا کامپوزیت پر می شود و اگر دندان های انتها باشد با آمالگام پر می گردد. در صورتیکه پرکردگی زیاد باشد برای استحکام دندان، بهتر است دندان، روکش شود.

 47. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید من یکی از دندان هایم سیاه کرده و وقتی غذا می خورم دندان درد میگیرد میخواستم ببینم باید به دکتر رفت یا اینکه حساسیت دارد من خیلی از دندان پزشکی میترسم چه کار کنم که آمپول درد نگیرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط دندانپزشک متخصص دندان شما معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 48. ارسلان گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید مرز بین 2 تا از دندان هام کمی سیاه شده و موقع غذا خوردن ی کم درد میگیرن 18 سالمه
  ایا جفت دندان ها از دست رفته هستن و باید ب طور کامل جدا بشن؟ یا خیر ؟ و اینکه تنها راه چاره عصب کشی است یا خیر؟ لطفا توضیح بدید سپاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. تا بتوان تشخیص و درمان مناسب داده شود.

 49. آرمین گفت:

  سلام من چند تا دندان پوسیده دارم اما همش فکر میکنم دندانم بوی بدی میدهد ولی من بوی بدی در دهانم احساس نمیکنم واسه همین همیشه قبل از رفتن به جایی مسواک میزنم چیکار کنم متوجه بوی بد دهانم شوم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان عوامل مختلفی را دارد. می تواند ناشی از عفونت دندان و یا پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و … باشد. مراجعه به این لینک علت بوی بد دهان

 50. مریم گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من سی سالمه و اکثر دندان هام خراب شده یکی رو کشیدم دو تا رو پر کردم و دو تای دیگه رو هم دکتر گفت باید پر کنم و نیاز به عصب کشی دارند. اما دندان های پایینم بعضی موقع ها احساس درد داشتم که خیلیا گفتن شاید علت درد دندان بالایی هس که پایین هم سرایت کرده با دکتر که مشورت کردم عکسم گرفتن دیدن دندان مشکلی در عکس نداشت و فقط کمی بالای دندونم تاج اش سیاه بود و وقتی ضربه زد و چک کرد دردی نداشتم اما دکتر دندونمو تراشید گفت پر میکنم من مطمئن نیستم دندونم خراب بوده یا نه؟ حالا چیکار کنم اگه سالم بوده باشه احتمالا خراب بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. بدون معاینه اظهار نظر امکان پذیر نیست. حتما دندان شما پوسیدگی داشته است وگرنه متخصص معالج شما بی مورد اینکار را انجام نداده است.

 51. افشین صمدی مقدم گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دکتر جمیلیان یک سوال داشتم من دو تا دندونه عقلم هردوتاش پوسیدگی داشت بعد یکدفعه ترمیم کرد اون یادم رفته بود عکس opgرو براش بیارم بازدید دکتر به عکس او پی جی توجه کرد دید بین این دوتا دندون عقل پوسیدگی نقطه‌ای داره بین شیارهای دندون دو دفعه بار دوم رفتم دوباره بینش رو پر کرد ولی از سمت چپ یعنی از قسمت لپم باز بین شیارها کمی سیاهی خیلی خیلی کم دیده میشه به نظرتون این مشکل داره یا دوباره برای بار سوم برم پر کنم خیلی نگرانم یوقت به عصب نرسه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عقل معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 52. سونیا پیشرو گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه و‌هرشب مسواک میزنم دندون‌هام وضعش افتضاحه یعنی تا حالا دوتا رو کشیدم و دوتا رو عصب کشی کردم و دوتای دیگه ب عصب کشی نیاز داره و پنج تا هم پوسیده شدن میخام بدونم اگر بخام بک بار برای همیشه دندون هام رو‌ درمان کنم که هم زیباییش دوباره برگرده و دیگه پوسیدگیشون تکرار نشه چیکار باید بکنم؟ (سوای اینکه روزی ۳ بار مسواک بزنم و نخ دندون بکشم و از محلول دهان شویه استفاده بکنم)

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عوامل متعددی برای ایجاد پوسیدگی وجود دارد. کلا چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان اهمیت بسزایی دارند. پوسیدگی دندان وقتی رخ می دهد که باکتری های موجود در دهان شما از شیرینی که شما خورده اید، مصرف کنند، شیرینی به باکتری های روی دندان شما انرژی می دهد و باعث تکثیر آن ها می شود.
   به‌طور منظم برای معاینات دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است این مراجعات سالی دو بار انجام شود تا وضعیت سلامتی دهان و دندان بررسی شود. مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 53. مرتضی گفت:

  با سلام من یک سالی هست که نی نوازی میکنم و فاصله بین دو دندون جلویی من خیلی کمه طوری که سری نی به سختی میره لای دندونم حالا بعد از مدتی ی لکه خیلی کم رنگی سیاهی اومده بین دندونام بنظر شما ایا دندون من پوسیده؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ دقیق و درست باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه امکان پاسخگویی وجود ندارد.

 54. Farnaz گفت:

  سلام
  من تعداد زیادی پر شدی بزرگ دارم، تقریبا تمام دندان های عقب من پر شده و من خیلی نگران طول عمر دندان هام هستم.
  میخوام بدونم با مراقبت های لازم ایا کمابیش مثل دندان طبیعی عمر میکنند؟
  من واقعا خیلی میترسم چند سال دیگه مجبور به انجام ایمپلنت بشم و دندان هام از بین بره

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بزرگسالان هم به دندانپزشکان جهت معاینات دوره ای هر 6 ماه یکبار برای بررسی لثه و دندان ها اقدام کنند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 55. Farnaz گفت:

  سلام
  من تعداد زیادی دندان با پر شدگی های بزرگ و خیلی نگران طول عمر دندان هایم هستم.
  عمر دندان پوسیده چقدر هست و اگر به طور مداوم زیر نظر دندان پزشک باشم و مراقب کافی داشته باشم ایا این دندان ها به اندازه دندان طبیعی عمر میکنند؟
  من همیشه ترس اینو دارم که در سن پایین نیاز به ایمپلنت اکثر دندان هایم بدلیل پوسیدگی داشته باشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بزرگسالان هم به دندانپزشکان جهت معاینات دوره ای هر 6 ماه یکبار برای بررسی لثه و دندان ها اقدام کنند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 56. هدیه گفت:

  سلام من تقریبا دوماهی هست که دو دندان بالا جلو قسمتیشون سیاه شده میخاستم بدونم با کامپوزیت مشکل برطرف میشه؟و اینکه تراشیدن قسمت پوسیده مشکلاتی رو بوجود نمیاره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قسمت پوسیده دندان برداشته می شود. وضعیت ریشه دندان هم بررسی شود. بعد میتوان کامپوزیت کرد.

 57. فریما گفت:

  سلام خسته نباشید من یکی از دندونام رو چند حدودا یک سال پیش پرگرده ام قسمت عقبی ترین دندونمه امروز یه دفعه شروع کرد به تیر کشیدن در صورتی ک این جوری نبود قسمته پشتیه همون دندون زرد شده گاهی اوقات یه دفعه تیر میکشه …با خمیر دندون ضد حساسیت درست میشه؟ و با دهان شویه و….چون واقعا در شرایطی نیستم ک بتونم برم دندونپزشکی

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. برای درمان دندان باید اقدام کنید.

 58. ماریا گفت:

  لطفا بگید برای بهبود یافتن دندان خراب باید چ کار کرد (روش خانگی)

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پوسیدگی دندان روش خانگی نداریم. باید به دندانپزشک مراجعه شود. پوسیدگی برداشته شود، سپس دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 59. ماریا گفت:

  راستی اقای دکتر دندان های پایین من اخری ها دوتاشون نقطه کوچکی سیاه رویشان هست ولی اصلا درد نمیکنن به نظر شما ممکن خرابی دندان باشد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 60. امیرحسین گفت:

  سلام دکتر من دو سه روز پیش رفتم دکتر دندانم پوسیدکیش نزدیم به عصب بود و دکتر اونو ور داشت بهم گفت شاید 2هفته طول بکشه داخل دندانم درد میکنه درد نمیکنه بنظر شما به عصب رسیده لایه پوسیدگی ور داشته واسم ممنون بگید به عصب رسیده یا جاش درد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی عفونت زیاد است متخصص عفونت را بر می دارد و پانسمان می کند. و بعد از یک یا دو هفته دیگر برای درمان مجدد باید مراجعه شود. تا بررسی شود که اگر عفونت از بین رفته است دندان را با ماده پر کردگی پر کند. در معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 61. ابراهیم گفت:

  سلام دکتر
  شما کار پرکردن دندان هم انجام میدید یا عصب کشی 4 تا دندونم خرابه
  یکی رو رفتم پیش یک دکتر محل کارش زیر زمین بود بدون عکس گرفتن پر کرده و عصب کشی نکرده
  الانم گاهی درد میکنه
  هزینه پر کردن با مواد سفید چقدره ؟ دندون ها آخریم بیشتر خرابه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 62. ندا گفت:

  باسلام ببخشید برای پرکردگی دندان شما دو میتوان از ماده رنگ سفید انجام شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان های خلفی را با ماده پر کردگی سفید رنگ(کامپوزیت)انجام می شود.

 63. شیدا گفت:

  باسلام من حدود دوسال هست که ارتودنسی دارم و همیشه دررعایت مسائل بهداشتی دقت دارم. احساس می کنم یک دندان پوسیده دارم چکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید توسط دندانپزشک متخصص پوسیدگی برداشته شود. دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 64. شیدا گفت:

  با سلام،
  آیا این امکان وجود دارد که با به عصب رسیدن پوسیدگی یک دندان در فک بالا، کل دندان های فک بالا و پایین درد داشته باشند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی شدت درد برای شخص جوری هست که احساس می کند چند تا دندان در محدوده دندان پوسیده درگیر است این مورد با معاینه متخصص با تجربه تشخیص داده می شود و با عصب کشی مشکل برطرف خواهد شد.

 65. داود گفت:

  سلام جناب دکتر من اوپیجی گرفتم نشون دکتر دادم صرفا جهت چکاب . دکتر گفت پوسیدگی بین دندانی داری
  میخواستم بدونم دقیقا میخواد چکار کنه روی دندونام؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه سالم باشد و احتیاج به عصب کشی نباشد . پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده پر کردگی پر می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ها پر کردن دندان و پر کردن همرنگ دندان

 66. اوا گفت:

  سلام من ی دندان دارم که سال ها پیش پوسیده شد و اصلا وجود ندارد ی چند ریز ریز سیاه هست
  بعد ی چند روز درد میکنه هم گلوم هم گوشم بعد از توش اصلا میکنم دندون در میاد نمیدونم چیکار کنم شب روز نداشته براااام ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود. ممکنه ریشه دندان سالم باشد. تاج از بین رفته که میتوان تاج دندان را بازسازی کرد . شما می توانید به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 67. aida گفت:

  سلام اقای دکتر من نوزده سالمه و دوتا دندون ته من اول توشون سیاه شده والان هم یکیشون خالی شده و یه قسمت از توش قهوه ای شده چی کار باید کرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیده است. پوسیدگی برداشته می شود. اگر احتیاج به عصب کشی نباشد. با آمالگام پر می شود.

 68. مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من مدتی(حدود دوسال) دندان هایم را مرتب مسواک نمی کردم. حالا 10 روز هست که مرتب مسواک می زنم. و از وقتی که مرتب مسواک می زنم یکی از دندونای اسیای من نسبت به غذای سرد(حتی اگه سردیش خیلی کم باشه) درد می کند بعضی اوقات نیز بی مورد درد خفیف دارد. البته روی اون لکه سیاه هم هست. حتی در این بین یک روز که اصلا مسواک نزدم درد بی مورد دندونم رفع شد. علت این موضوع پوسیدگی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان پوسیده دارید باید معاینه کلینیکی انجام شود و اگر لازم بود رادیوگرافی از محل دندان گرفته شود.

 69. رضا محرمی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه دندان آسیاب دوم من از سمت راست شکسته و به عصب هم رسیده و می‌خوام اونو بکشم.میخواستم بدونم کشیدنش بهتره یا اینکه ببرم بیرون دندون رو پر کنند؟؟؟؟و یه سوال دیگه هم دارم:دندان ها حداکثر تا چه سنی رشد میکنند و اگه من این دندون رو بکشم آیا بعداً درمیاد یا نه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان سالم باشد می توان دندان را ترمیم و حفظ کرد.

 70. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید ، من چند روزی هست که اطراف دندونم کمی سرخ شده و درد داره ، میشه راهنمایی کنید ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد باید آنتی بیوتیک استفاده کنید و بعد عصب کشی شود.

 71. فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید.22 سالمه 7 سالمه دندان های نیش و 2 سمت چپ و راست را بدلیل کج بودن کامپوزیت کردن.
  یکی از دندان ها دندان شماره 2 از همان موقع یخوره کامپوزیت قسمت پشت دندان لب پر بود و کم کم خورد شده نصفش دکتر معاینه کرد گفت پوسیده شده اونم شدید.و میگفت کامپوزیت نیس و دندونته که نصفش رفته از پشت دندان
  ولی نه درد دارم ن هیچ علائم باید چه کنم؟
  ی دکتر گفت پوسیده نشده ی دکتر گفت پوسیده شده.هر دو ی عکس رادیوگرافی را مشاهده کردند.
  ممنون.میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توضیحات شما کامل نیست برای دادن جواب درست باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 72. ترانه گفت:

  با سلام، من چند ماه قبل به دندان پزشکی مراجعه کردم و بهم گفتند که دندانم پوسیدگی سطحی دارد که با پر کردن خوب میشه،. الان دندانم هر چند وقت یکبار درد کوتاه و خفیفی میگیرد، میخواستم بدونم که الان دندون من نیاز به عصب کشی دارد یا با پر کردن خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان ببینیم در چه وضعیتی هست. احتمالا دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 73. ترنم گفت:

  با سلام، من چند ماه قبل به دندان پزشکی مراجعه کردم و بهم گفتند که دندانم پوسیدگی سطحی دارد که با پر کردن خوب میشه،. الان دندانم هر چند وقت یکبار درد کوتاه و خفیفی میگیرد، میخواستم بدونم که الان دندون من نیاز به عصب کشی دارد یا با پر کردن خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پوسیدگی دندان برداشته می شود و با ماده پر کردگی دندان پر می شود. به دندانپزشک جهت درمان مراجعه کنید.

 74. شکوفه گفت:

  سلام جناب دکتر چه مواد غذایی بیشتر باعث پوسیدگی دندان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواد غذای بسیار در پوسیدگی دندانها وجود دارند که به تخریب دندان های ما کمک میکنند مانند مواد غذایی شیرین, خوراکی هایی نظیر پفک, بستنی, سیگار, چایی, قهوه و غیره.

 75. یاسین گفت:

  سلام دکتر میشه لکه های پوسیدگی دندون رو که احتیاج به پرکردن ندارند جرمیگیری کرد واگر هم دندان ها را با کامپوزیت پرکرد بدون اینکه عکس بندازی متوجه میشن

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توان دندان را با کامپوزیت پرکرد.

 76. Shqayq گفت:

  سلام من دندون آسیاب بالام یه مدتی میشه از بیرون یه خط قهوه ای زده البته درد هم نداره آیا دندونم پوسیده شده؟؟امکان داره که این به ریشه هم برسه؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پوسیدگی درمان نشود بیشتر می شود به ریشه دندان می رسد و باعث عفونت دندان هم می شود.

 77. Ghazal گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه ولی دندون های جلوم فک بالا ۴ دندان جلویی درد میکنه و لکه ی بسیار ریز کوچیک پشت دندونم ایجاد شده
  چیکار باید بکنم؟
  واقعا ترسیدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما دچار پوسیدگی شده است. بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک مراجعه نمایید.

 78. امیر گفت:

  با سلام خدمت شما
  آقای دکتر وقتی دندانم را روی هم فشار میدهم دندان شماره 6 درد می کند علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار پوسیدگی دندان شده اید . جهت درمان دندان شماره 6 به دندانپزشک مراجعه شود.

 79. زهرا گفت:

  سلام جناب دکتر
  برای پوسیدگی دندان چجوری بوجود می آید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت دندان باعث خرابی دندان می شود، این اتفاق یکروزه نمی افتد بلکه مدت زمانی لازم است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را خراب کنند.

 80. امیر گفت:

  سلام جناب جمیلیان،
  من مجبور شدم یکی از دندون هام (بالا-راست، دو تا مونده به عقل) رو به علت شکستگی بکشم. بهترین جایگزین برای این دندون استفاده از چه روشیه؟ و چه زمانی برای این کار اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین درمان ایمپلنت باید انچام گردد. بهتر بود زمانی که دندان کشیده میشد پایه ایمپلنت را قرار می دادید.

 81. علی محمد گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان . برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها از چه خمیر دندانی باید استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است از خمیر دندانهای حاوی فلوراید بعد از هر وعده خوردن و نوشیدن استفاده گردد.

 82. banafahe گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان راه مقابله با پوسیدگی دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود بزرگ تر و لایه های عمیق تر از دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. تبدیل به دندان درد شدید، عفونت و از دست رفتن دندان منجر شود. معاینه دندان به طور منظم و مسواک زدن خوب و استفاده از نخ دندان، بهترین راه مقابله با حفره و پوسیدگی دندان است.

 83. laleh گفت:

  سلام اقای دکترمن همه دندونام یکم خراب شدن و سیاهی دارن خیلی کم و هیچ دردی ندارم ایا این خرابی ها بیشتر میشه ؟
  باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، درمان نشود پوسیدگی زیاد میشه و به ریشه دندان می رسد.

 84. امیر گفت:

  خسته نباشید
  من مدتی هست که بین دو دندون بالایی این لکه سیاه هست که فقط سطحی و حفره دار نیست
  خواستم بدونم که باید چکار کنم تا از بین بره و تبدیل به حفره نشه چه چیزی پیشنهاد میکنید ؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. اگر فقط تغییر رنگ بود بهداشت دهان و دندان رعایت شود.

 85. امیر گفت:

  سلام من پسری چهارده ساله هستم و در دندان اسیاب بالاییم احساس درد از داخل می کنم در صورتی که روی دندان چندان مشکلی ظاهری ندارد باید به دکتر بروم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله ممکن است پوسیدگی دندان از کنار های دندان باشد که شما نتوانید انها را ببینید

 86. بهرام گفت:

  سلام
  ایا میتوان دندانهای عقب را با ماده سفید پر کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله این امکان وجود دارد که دندانهای عقب را با ماده سفید یا همان کامپوزیت پر کرد

 87. Behbahani گفت:

  سلام من چند روز پیش بین دوتا دندون جلوم یه لکه کوچیک مشکی دیدم و خیلی نگرانم که پیشرفت نکنه و بیشتر نشه در عین حال میترسم برم داندان پزشکی و بخان اون لکه سیاه رو بتراشن و کار بدتر شه
  روشی غیر از تراشیدن هست برای از بین بردن پوسیدگی؟ چیزی مثل فوم فلوراید میتونه اون سیاهی رو از بین ببره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر لکه بین دندان کوچک است و قوام سفت دارد باید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید و ان را کنترل کنید اگر لکه بین دندان بزرگ است باید حتما پر شود

 88. نیلوفر... گفت:

  سلام ببخشید من چند تا دندان جلویی پوسیده شده و به رنگ سقید درآمده و ۳ تا هم پایین به این رنگ درآمده و دندان هایم حساس شده و درد میگیرند میخواستم بدونم دندان هایم نیاز به کشیدن داره ؟ و با چه راهی درست میشوند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شود. به دندانپزشک مراجعه کنید. بعد از معاینه می توان اظهار نظر کرد.

 89. فاطمه گفت:

  سلام من روی دندونم لکه ای به وجود اومده میخاستم بدونم تا وقتی دردی توش احساس نکنم یعنی به ریشه نرسیده و بدون عصب کشی میشه پر بشه؟؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به دندانپزشک جهت چکاپ مراجعه شود . رادیو گرافی تهیه شود. با دیدن رادیو گرافی دندان شما دندانپزشک تشخیص درمان را می دهد.

   1. زارعی گفت:

    سلام اقای دکتر من هجده سالمه با اینکه مرتب مسواک می زنم اما شیار بعضی از دندون هام قهوه ای رنگ شده ولی تا حالا درد احساس نکردم می خواستم بدونم این لکه ها در مرور زمان بیشتر میشه؟ واینکه برای اینکه بقیه اینجوری نشن باید چیکار کنم

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برخی از لک ها با خمیر دندان های مخصوص سفید کردن دندان برطرف می شوند. مثلا اگر لکی جزئی بر اثر نوشیدن قهوه بر روی دندان شما ایجاد شده می توانید به محض این که متوجه موضوع شدید از خمیر دندان های سفید کننده دندان برای درمان این نوع لک کمک بگیرید. اما اکثر افراد زمانی متوجه لک دندان ها می شوند که این لک ها دائمی شده باشند. ادامه مطلب مراجعه به این لینک آیا براکت ارتودنسی دندان‌ها را لک می کند

 90. سلام اقای دکتر من هجده سالمه و حدوداچهارتا از دندونام پوسیده شده ک خیلی وضعیت اونا خرابن و به عصب رسیدن یک طرف صورتم بدلیل دوتااز دندونام ک پوسیده شدن ورم کرده ویکی از اون دندونارو کشیدم و یکی دیگه رو عصب کشی و پر کردم طرف دیگه ی صورتم هم دوتااز دندونام خرابه ک یکیش خیلییی عمیقه ویکی دیگه شم به عصب رسیده و نسبت به اون یکی بهتره این طرف صورتم هم به داخل فرورفته یعنی درکل یه طرف صورتم یکم ورم داره و یه طرف صورتم فرورفتگی داره اقای دکتر اگه دندونای طرف فرورفتگی صورتم درمان بشن فرورفتگی صورتم درست میشه یانه لطفا جواب منو بدین چون برام خیلی مهمه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی دندان های شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 91. الهه گفت:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید من ۳۲ سال دارم و تا به حال مشکل دندانی نداشتم ولی از سال به دندان پزشک بهداشت مراجعه کردم تا دندان هایم را معاینه کند که در همه موارد فقط توصیه به استفاده از نخ دندان رو برایم داشتند متاسفانه چند وقتی است که دچار درد خفیف دندانی هستم از دندان هایم عکس گرفته ام اما پوسیدگی زیادی دیده نمیشه خیلی نگران دندان هایم هستم میخواستم بدونم استفاده از فلوراید یا درزگیر دندان رو برای بنده شما پیشنهاد میکنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید حضوری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دندان های شما معاینه شود .

 92. زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من دو دندان جلوم پوسیده شده بود ببردم پر کردم ی تیکه خیلی کوجیک سیاهی مونده رو مینای دندانم .دکتر اونو درست نکرد گفت اگه اینو پر کنم مینای دندانت از بین میره .بنظر شما چیکار کنم من دوست ندارم اون سیاهیه رو دندونمو .اگه درستش کنم دندونم زود اسیب میبینه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اون ناحیه سیاهی باید برداشته شود . هم در زیبایی دندان های شما تاثیر دارد و همچنین سیاهی و پوسیدگی پیشرفت خواهد کرد.

 93. الهام گفت:

  سلام استاد خسته نباشید عذر میخوام من opgگرفتم میشه برامتفسیرش کنید؟ اینا یعنی چی؟3D,4DO,5OC,6recممنون برام خیلی مهمه اگه جواب بدین ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام پزشک معالج شما تفسیر موارد ذکر شده را طی جلسه ای حضوری به شما اعلام خواهند کرد

  2. سارینا گفت:

   سلام اقای دکتر وقت بخسر من ۱۷ سالمه و ب طور مرتب از ۴ سالگی روزی ۳ بار مسواک میزنم .روی دندون بالای جلوییم یک نقطه ی قهوه ای رنگ افتاده چطور میشه از بینش برد ؟؟؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید به دندانپزشک مراجعه شود . تا تشخیص داده شود که علتش از پوسیدگی هست یا خیر.

    1. حسین گفت:

     سلام خسته نباشید من یکی از دندان هایم سیاه کرده و وقتی غذا می خورم دندان درد میگیرد میخواستم ببینم باید به دکتر رفت یا اینکه حساسیت دارد من خیلی از دندان پزشکی میترسم چه کار کنم که آمپول درد نگیرد

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

   2. مهنا گفت:

    سلام .من وقتی غذاهای گرم و سرد یا یکم سرد باشه میخورم دندونم‌درد میاد.باید چیکار کنم؟با درمان های خانگی میشه این مشکل را حل کرد؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

     1. علی گفت:

      سلام من دندونم و پر کردم بعد ۶ ماه الان درد میکنه چرا علتش چیع بعد ی سوال دیه چ خمیر دندانی واسه دندون خوبه استفاده کنیم

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندان شما باید عصب کشی شود. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود و بعد از تهیه رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده می شود. خمیر دندانی که حاوی فلوراید باشد.

     3. شاینا گفت:

      سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۵سالم هست ودوباردرروز مسواک میزنم و نخ دندان میکشم ولی الان روی سه تا دندونم روی شیارهاش رنگ قهوه ای هست ودندون اسیاب عقبیم هم تازگی یه حفره کوچک مشکی داره ونمیدونم روی دندون های بالام هم هست یانه ولی بقیه دندونام هم زرد هستند ولی دردی ندارم الان به جز پرکردن راهی ندارم؟

     4. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. عوامل متعددی برای ایجاد پوسیدگی وجود دارد. کلا چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان اهمیت بسزایی دارند. پوسیدگی دندان وقتی رخ می دهد که باکتری های موجود در دهان شما از شیرینی که شما خورده اید، مصرف کنند، شیرینی به باکتری های روی دندان شما انرژی می دهد و باعث تکثیر آن ها می شود.
      به‌طور منظم برای معاینات دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است این مراجعات سالی دو بار انجام شود تا وضعیت سلامتی دهان و دندان بررسی شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *