اطلاعات عمومی دندانپزشکی

پوسیدگی دندان

پوسیدگی یر روی سطح دندان

پوسیدگی دندان، تورم لثه و گیر غذایی از عوامل ایجاد دردهای شدید دندان است. همچنین تحلیل لثه و در معرض قرار گرفتن ریشه در برابر غذا، گرما و سرما می‌ تواند موجب بروز علائمی مثل حساسیت و درد و ناراحتی شود. بعد از مرحله پوسیدگی، دندان‌ ها به سرما و گرما حساس می‌ شوند. این علائم موجب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌ شود که در این حالت دندان نیاز به عصب کشی دارد. قبل از آنکه فرد با درد شدید دندان مواجه شود، دچار علائمی شبیه به حساسیت به شیرینی، سرما و گرما می‌شود و باید پس از مشاهده این علائم به دندانپزشک مراجعه کنند.

در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافت های سخت دندان است. برای ایجاد پوسیدگی، مواد قندی باید در دسترس میکروب ها باشند تا عامل خراب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید گردد. به این دلیل مواد غذایی شیرین بیشترین نقش را در ایجاد پوسیدگی دندان دارند. برخی مواد غذایی نیز وجود دارند که باعث تشدید پوسیدگی دندانها می شوند. پفک، بستنی، سیگار، چای، قهوه و غیره از این نوع هستند.

مراحل پوسیدگی دندان

مراحل پوسیدگی دندان

بسیاری از بیماران در مواجهه با درد دندان به خوردن مسکن روی می‌آورند و پس از آرام شدن دندان، از پیگیری درد دندان غافل می‌ شوند. کاهش درد دندان به علت بهبود بیماری نیست بلکه ناشی ازعفونی‌ شدن بافت، عروق و اعصاب دندان است. هیچ علت علمی برای افزایش درد دندان‌ ها در شب وجود ندارد. درد شدید دندان در بیشتر موارد نشانه ای است که پوسیدگی دندان پیشرفت کرده و به عصب رسیده است. در این صورت دندان پوسیده نیاز به عصب کشی دارد و تا درمان کامل ریشه این درد ادامه خواهد داشت.

محلهای شایع پوسیدگی دندان

پوسیدگی تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی کند. بلکه بعضی از سطوح دندان ها به علت وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی می شوند. این سطوح عبارتند از:

1- شیارهای سطح جونده

سطح جونده دندان های آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروب ها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می گردد. این امر بخصوص در مورد دندان های آسیا بیشتر رخ می دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می شود.

پوسیدگی در سطح جونده دندان آسیاب کوچک

پوسیدگی در سطح شیارهای جونده

2- سطوح بین دندانی

این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می آید. پوسیدگی های ایجاد شده در این سطوح، به پوسیدگی بین دندانی معروفند.

تصویر سه دندان که دندان وسط و دندان چپ دارای پوسیدگی بین دندانی هستند

پوسیدگی بین دندانی

3- طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان

طوق یا گردن دندان محل اتصال تاج و ریشه به یکدیگر می ­باشد. دندان در طوق باریک می ­شود. اگر این ناحیه بخوبی با مسواک تمیز نشود محل مناسبی برای جمع شدن میکروب ها است. تجمع میکروب ها معمولاً در این ناحیه می تواند باعث بروز عوارضی از جمله پوسیدگی دندان و بیماری لثه  گردد.

دندان آسیاب با پوسیدگی بین لثه و دندان

پوسیدگی بین لثه و دندان

علائم پوسیدگی دندان

وقتی دندانی دچار پوسیدگی می شود، ممکن است یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد:

 • تغییر رنگ مینای دندان، در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.
 •  سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی، گاهی میزان این تخریب کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می شود و گاهی مقدار زیادی از دندان از بین می رود، به طوری که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.
 •  حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.
 •  حساس بودن دندان یا درد گرفتن دندان وقتی که دندان ها را روی هم فشار می دهیم.
 • بوی بد دهان می تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی از علت های آن پوسیدگی دندان ها است.
 • پوسیدگی بین دندانی می تواند باعث گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده شود.

علل بوجود آمدن پوسیدگی دندان

برای پیشگیری از ایجاد هر بیماری باید علل ایجاد کننده آن بیماری را بشناسیم. در مورد پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن نیز لازم است ابتدا با عوامل ایجاد کننده آن آشنا شویم. بسیاری از افرادی که برای درمان های دندانپزشکی مراجعه می کنند، در پاسخ به اینکه چرا دندانهایشان خراب شده است به مسئله ارث و جنس دندان اشاره می کنند. روشن است که خوبی جنس دندان در دوام آن مؤثر است با این حال عوامل دیگری هم دخالت دارند. علل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی مطرح شده است اما بطور کلی میکروب ها، مواد قندی، مقاومت دندان فرد و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.

این عوامل، همواره ایجاد پوسیدگی می کنند و اگر هر کدام نباشد، دندان پوسیده نمی شود. بدون میکروب، پوسیدگی در دندان اتفاق نمی افتد. اگر میکروبها حضور داشته باشند و مواد قندی نباشد، شدت وقوع پوسیدگی به این اندازه نخواهد بود. وجود میکروب ها و مواد قندی نیز در اشخاصی که مقاومت طبیعی نسبت به بیماری دارند نمی تواند پوسیدگی ایجاد کند. و بالاخره میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت شخص و دندان نیز در یک لحظه و یک روز سبب خرابی دندان نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را خراب کنند.

میکروبهای ایجاد کننده پوسیدگی دندان

در دهان هر فرد بطور طبیعی انواع و اقسام میکروب ها وجود دارد ولی همه میکروب های موجود در دهان، پوسیدگی را به وجود نمی آورند. وقتی مدتی دندان تمیز نشود، میکروبها بر روی دندان لایه ای را تشکیل می دهند که پلاک میکروبی نام دارد. پلاک میکروبی لایه نرم و غلیظی است که از مقدار زیادی باکتری های مختلف و سلول های موجود در دهان تشکیل می شود و چنان بر سطح دندان می چسبد که به آسانی با آب شسته نمی شود. هر چه زمان بیشتر می گذرد، انواع مختلفی از میکروب ها وارد پلاک میکروبی می شوند و بیماریزایی آن را بیشتر می کنند.

ذکر این نکته لازم است که پلاک میکروبی با رسوب نرم سفیدی که روی دندان می نشیند و قابل دیدن می باشد، متفاوت است. این رسوبات سفید رنگ به آسانی با آب شسته می شود. ولی پلاک میکروبی بی رنگ است، به راحتی قابل دیدن نیست و با آب شسته نمی شود. پلاک میکروبی در صورتی قابل مشاهده است که آن را با مواد رنگی مخصوصی رنگ کنیم. برای تشخیص پلاک میکروبی از قرصهای رنگی که قرص آشکار کننده پلاک میکروبی نام دارد استفاده می شود. برای از بین بردن پلاک میکروبی باید با دقت و حوصله دندان را مسواک کرد.

زمان و سرعت ایجاد پوسیدگی

پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا مینا حل شده و بافت نرم مینا از بین برود تحقیقات نشان داده است که بعد از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به میکروبهای پلاک 2 تا 5 دقیقه طول می کشد تا اسید ایجاد شود. در طی مدت 10 دقیقه میزان اسید به حداکثر مقدار خود می رسد سپس 20 تا 60 دقیقه در همان حال باقی می ماند و بعد از آن به تدریج به حال عادی برمی گردد. با هر بار خوردن، محیط پلاک میکروبی، اسیدی می شود و پس از مدتی به حالت عادی برمی گردد. با خوردن مجدد، محیط دهان دوباره اسیدی می شود. به این ترتیب دندان ها در این محیط اسیدی دچار پوسیدگی می شوند. اگر کودکی 9 مرتبه در روز مواد غذایی شیرین مصرف کند پس از مدتی لکه هایی بر روی دندانهایش ظاهر می شود که نشانه شروع پوسیدگی است.

بطور کلی پوسیدگی دندان بیشتر بیماری نوجوانان است، یعنی دندان ها معمولاً بلافاصله بعد از بیرون آمدن بیشتر خراب می شوند، تا در سنین بالاتر که مدتی از حضورشان در دهان گذشته است. بنابراین اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان ها در این سنین کاملا مشخص می گردد.

میزان مقاومت دندان فرد در برابر پوسیدگی

مجموعه ای از عوامل دفاعی در دهان هر شخص وجود دارد که در برابر ایجاد پوسیدگی مقاومت می کند. وضعیت بزاق دهان و سلول های موجود در آن، شکل و فرم دندان، طرز قرارگیری دندان ها، جنس و نظایر اینها تا حدودی در میزان پوسیدگی تأثیر دارند، علاوه بر این برخی از مردم در برابر عوامل مخرب مقاومت بیشتری نشان می دهند. مقاومت شخص ممکن است ارثی، مادرزادی و یا اکتسابی باشد. همچنین مقاومت ممکن است همیشگی یا موقتی باشد. با این وجود از نظر محققین دو عامل اصلی یعنی میکروب ها و مواد قندی، مهم ترین عوامل ایجاد کننده پوسیدگی هستند. البته راههایی برای مقاوم کردن ساختمان دندان وجود دارد. یکی از این راهها، رساندن فلوراید به دندان ها است، فلوراید مقاومت دندان ها را در برابر پوسیدگی افزایش می دهد.

پوسیدگی دندان در کودکان به دلیل این که از شیر مادر و یا شیشه شیر استفاده می کنند، در سنین 2 تا 4 سالگی اتفاق می افتد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودک باید سعی کنید پس از هر بار شیر خوردن دندان های کودک را تمیز کنید.

علل ایجاد پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد این پوسیدگی‌ ها هیچ نقشی ندارد، بلکه فقط سبب تغییر رنگ دندان های پوسیده می‌ گردد. مهم ‌ترین علل ایجاد این پوسیدگی‌ها، شامل موارد زیر است:

 •  تمیز نکردن دهان کودک توسط والدین از زمان رویش اولین دندان‌ های شیری.
 • الگوی تغذیه‌ای نا‌مناسب شامل:
  • استفاده از شیشه حاوی شیر یا سایر نوشیدنی‌ های شیرین بعنوان پستانک، جهت آرام کردن وکمک به خوابیدن کودک.
  • خوردن مکرر شیر از شیشه در طول شب، مطابق میل کودک.
 • کاهش جریان بزاق حین خواب.
 • وجود پوسیدگی‌ های متعدد درمان نشده در دهان پدر و مادر کودک.
 •  عدم مراجعه والدین به دندانپزشک برای معاینه کودک و کسب اطلاعات صحیح و انجام اقدامات پیشگیرانه از زمان رویش اولین دندان‌های شیری.
 •  مصرف مکرر میان وعده‌ های پوسیدگی زا در طول روز توسط کودک.

این عوامل، محیط مناسبی را برای فعالیت میکروب‌ های پوسیدگی زا در دهان کودک فراهم می‌کنند که با تولید بعضی اسید‌ها، سبب پوسیدگی دندان‌های می‌شوند.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

شما ممکن است از تشکیل حفره در دندان خود اگاه نباشید، به همین دلیل مهم است حتی زمانی که فکر می کنید دندانهایتان سالم است به طور منظم معاینات دندانپزشکی داشته باشید و پوسیدگی ها را در مراحل اولیه از بین ببرید. اگر پوسیدگی دندان گسترش پیدا کرده و شما دندان درد را تجربه کردید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دندانپزشک در حال معاینه دندان

معاینه دندان بیمار

درمان پوسیدگی دندان

برای درمان پوسیدگی دندان، نخست باید منشأ آن توسط دندانپزشک شناسایی شود. اگر پوسیدگی سطحی باشد، می ‌توان آن را با روش‌هایی مانند پر کردن و روکش کردن (ونیر) درمان کرد. اما اگر پوسیدگی به ریشه دندان رسیده باشد، احتمالاً نیاز به عصب کشی دندان و پس از آن پر کردن دارید. بطور کلی روش های درمانی زیر وجود دارد که برحسب شدت و میزان پوسیدگی و سایر عوامل بهترین روش توسط دندانپزشک شما پیشنهاد می شود.

1- درمان پوسیدگی دندان با فلوراید

در صورتی که مینای دندان آسیب جزئی دیده و حفره دندانی وسعت و عمق کمی داشته باشد، فلوراید می تواند مینای دندان را ترمیم کند. این درمان با استفاده از دهان شویه ها و خمیردندان های حاوی فلوراید صورت می گیرد.

2- پر کردن دندان

درمان اصلی پوسیدگی دندان پر کردن آن است که با اصطلاح ترمیم نیز شناخته می شود. مواد ترمیمی دندان یعنی موادی که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرند، شامل مواد فلزی نظیر آمالگام، رزین های کامپوزیتی همرنگ دندان، پرسیلین و یا ترکیبی از مواد مختلف می باشد.

3- روکش دندان

زمانی از روکش دندان استفاده می شود که پوسیدگی شدید و دندان ضعیف شده باشد. برای روکش دندان، ابتدا دندان مورد نظر توسط دندانپزشک قالب گیری شده و سپس براساس قالب گرفته شده روکش دندان از طلا، رزین، پرسیلین متصل به فلز و یا مواد دیگر ساخته شده و بر روی دندان نصب می شود.

4- درمان کانال ریشه

هنگامی که دندان به شدت آسیب دیده باشد و پوسیدگی به پالپ دندان برسد. دندان عصب کشی و درمان ریشه می شود. بدیهی است پس از درمان ریشه، بر حسب شدت پوسیدگی و تخریب تاج دندان، باید از روش های ترمیمی برای پر کردن یا روکش دندان هم استفاده شود.

5- کشیدن دندان و ایمپلنت

وقتی شدت پوسیدگی به حدی باشد که قابل ترمیم نباشد، طبق نظر دندانپزشک باید کشیده شود. در این موارد برای جایگزینی دندان کشیده شده با نظر دندانپزشک می توان از ایمپلنت استفاده کرد.

سوالات متداول پوسیدگی دندان

1- راه تشخیص داشتن دندان پوسیده چیست؟

پوسیدگی دندان معمولا با سیاه شدن دندان مشخص می شود. تشخیص نهایی با معاینات منظم دندانپزشکی امکان پذیراست. علائم پوسیدگی پیشرفته تر ممکن است حساسیت، درد هنگام خوردن، نوشیدن موادغذایی گرم یا سرد یا شیرین، درد دندان به خودی خود و درد هنگام غذا خوردن باشد.

2- آیا می توان پوسیدگی دندان را به طور طبیعی بهبود بخشید؟

پوسیدگی دندان در مرحله اولیه می تواند متوقف یا برطرف شود. مینا می تواند با استفاده از مواد معدنی موجود از بزاق و فلوراید حاصل از خمیر دندان یا منابع دیگر خود را ترمیم کند. اما اگر روند پوسیدگی دندان ادامه یابد، مواد معدنی بیشتری از بین می روند. با گذشت زمان، مینای دندان ضعیف شده و از بین می رود و یک حفره تشکیل می دهد.

3- چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

عوامل متعددی باعث بروز پوسیدگی دندان می شوند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین دلیل پوسیدگی دندان بشمار می رود. از سایر عوامل می توان به ژنتیک، تغذیه و عادتهای غذایی، مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرین، مصرف دخانیات و نامرتبی دندانها اشاره نمود.

4- چه مدت طول می کشد تا یک حفره دندان شما به پوسیدگی تبدیل شود؟

مدت زمان لازم برای ایجاد حفره براساس سن، نوع رژیم غذایی، نحوه بهداشت دهانی بیمار و غیره متفاوت است. به طور متوسط، می تواند از شش ماه تا چهار یا پنج سال قبل از آنکه یک حفره به درمان نیاز داشته باشد، طول بکشد.

5- پوسیدگی دندان چه رنگی است؟

پوسیدگی دندان که به حفره نیز معروف است، به دلیل اسیدهای ساخته شده توسط باکتری ها است. حفره ها با توجه به نوع و ترکیب محصولاتی که در اثر واکنش باکتری ها ساخته می شوند؛ ممکن است به رنگهای مختلف از سفید تا قهوه ای و سیاه باشند.

6- چه اتفاقی می افتد اگر دندان پوسیده ام را درمان نکنم؟

در صورت عدم درمان، حفره دندان می تواند عوارض مختلفی ایجاد کند. این موارد عبارتند از، درد مداوم دندان. آبسه دندان، که می تواند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد و عفونت وارد جریان خون می شود.

7- چرا دندان های من خیلی سریع پوسیده می شوند؟

پوسیدگی دندان نیز هنگامی اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات ها بین دندان ها گیر کرده و با مسواک زدن و نخ دندان به طور کامل برطرف نمی شوند. عمده دلایل پوسیدگی دندان ها مواد غذایی قندی، چسبنده و نوشیدنی ها هستند. هرچه قند بیشتری مصرف شود، اسید بیشتری نیز حاصل می شود که منجر به پوسیدگی می شود.

8- آیا حفره ها می توانند به دندان های دیگر سرایت کنند؟

حفره ها نمی توانند به دندانهای دیگر سرایت کنند، اما مطمئناً تاثیری روی بقیه دهان های شما دارند. اول از همه، شرایطی که بر روی یک دندان ایجاد حفره می کند، مطمئناً می تواند در سایر دندان های شما حفره ایجاد کند.

9- کدام دارو برای پوسیدگی دندان بهترین گزینه است؟

اگر حفره شما به تازگی شروع شده است، فلوراید تراپی ممکن است به ترمیم مینای دندان شما کمک کند و گاهی اوقات می تواند یک حفره را در همان مراحل اولیه برطرف کند. با فلوراید تراپی، فلوراید بیشتری نسبت به مقدار موجود در آب شیر، خمیر دندان به دندان ها منتقل می شود.

10- آیا دهانشویه برای پوسیدگی دندان مفید است؟

بله، برای کاهش حفره می توان از دهانشویه استفاده کرد. همچنین دهانشویه می تواند به مقابله با شرایطی مانند عفونت لثه، خشکی دهان و ایجاد پلاک کمک کند. از دهانشویه علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان استفاده می شود.

11- برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه نکاتی را در مسواک زدن رعایت کنیم؟

باید نوع مناسب مسواک را استفاده کنیم. بهتر است هر دو یا سه ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید. نحوه صحیح مسواک زدن و نیز استفاده از نخ دندان در جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار اهمیت دارند.

12- آیا پوسیدگی دندان های شیری بر روی دندان های دائمی تاثیر خواهد داشت؟

بله. تأثیر روی دندانهای دائمی به میزان و شدت پوسیدگی دندان شیری بستگی دارد. اگر میزان پوسیدگی به حدی باشد که به عفونت تبدیل شده و بتواند بر روی جوانه های دندان تاثیر بگذارد، ممکن است بر روی دندان های دائمی فرد نیز در بزرگسالی تاثیرات نامطلوب بگذارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

310 دیدگاه برای “پوسیدگی دندان

 1. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید ببخشید میگم من دندان شماره پنج فک باید ی لکه سیاهی داره دردم ندارد پیش دندان پزشک رفتم ولی نگفت درستش کنم الان باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک دندان شماره 5 معاینه شود اگر نیاز بود عصب کشی و ترمیم انجام گردد.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ببخشید من داخل دندان سوم جلویی (فک بالا) اندکی پوسیدگی دارم ولی نه التهاب دارم نه درد دارم نه هیچ چیز دیگه ای ولی متاسفانه دکتر گفته باید عصب کشی کنم
  راه دیگه ای وجود نداره ؟ همین الانشم شش تا عصب کشی دارم😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید رادیوگرافی دندان را ملاحظه نمود. اگر پوسیدگی نزدیک به عصب دندان باشد یا پوسیدگی به گونه ای باشد که به عصب دندان رسیده باشد باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد.

   1. Avatar اسماعیل گفت:

    ممنون از راهنمایی های شما

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود و سپاس بر شما.

 3. Avatar ماریا گفت:

  سلام دکتر ببخشید من دیروز دوتا از دندون های آسیایی را با امالگام پر کردم و الان اصلا راضی نیستم می توانم به دندان پزشک بگم که امالگام را بتراشه و با کامپوزیت پر کنه همچین کاری امکان پذیر هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یاسلام. آمالگام، اصولا برای ترمیم دندان های خلفی استفاده می شود. زیرا مقاومت بالا و استحکام بیشتری نسبت به مواد همرنگ دندان دارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک مواد ترمیمی در دندانپزشکی و پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 4. Avatar نشاط گفت:

  سلام. آیا تغییر رنگ نشان پوسیدگی دندان است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. صرفا خیر، از علایم پوسیدگی دندان حساس بودن می توان به سرما و گرما، درد دندانن و غیره اشاره کرد.

 5. Avatar ندا گفت:

  آیا بعد از کشیدن دندان فورا دندان پوسیده می توان ایمپلنت را گذاشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندانپزشک بعد از معاینه دندان راهنماییهای لازم را به شما می دهد. اگر دندان عفونت داشته بعد از سه الی چهار ماه می شود پایه ایمپلنت دندان را گذاشت.

 6. Avatar نگین گفت:

  سلام خسته نباشد من دندون چهار و پنج عصب کشی کردم دندون پنجم رو دوباره ری اندو کردم ولی هنوز درد دارم هرجا هم نشون میدم عکس میگن مشکلی نداره دندونت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر عصب کشی و درمان ریشه بدرستی و دقیق انجام شده باشد درد نخواهید داشت. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید ممکن است ریشه فرعی وجود دارد که براحتی قابل مشاهده نیست.

 7. Avatar پالتار گفت:

  سلام کناره ی دندون آخر من ی لکه سیاه خیلی ریز داره وقتی چیزی با اونور میخورم احساس درد کمی میکنم عصب کشی میکنن؟میتراشن؟یا با فلوراید اوکی میشه اخه جوری نیست که پر کردن بخاد خیلی ریزه اصن دیده نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با معاینه دندان باید مشخص شود که پوسیدگی دندان تا چه حد است سپس تصمیم قطعی را دندانپزشک می گیرد.

 8. Avatar امیرعباس گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۸سالمه دوتا از دندون ها ام حفره سیاه ایجاد شده تیکه های خوراکی هم وقتی می جوم درد میکنه.یکی شم نصف دیواره هاش شکسته . چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید برای درمان پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 9. Avatar حجت اله یاسینی گفت:

  سلام. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان چیکار باید انجام دهیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلامو بعد از هر وعده غذایی نخ دندان و مسواک باید استفاده کنیم. هر شش ماه یمبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نماییم. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک راههای جلوگیری از پوسیدگی دندان

 10. Avatar حامد گفت:

  سلام آقای دکتر دندانم اطرافش سیاه شده علت چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نشانه پوسیدگی دندان است. به دندانپزشک جهت درمان مراجعه نمایید.

 11. Avatar نصیری گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندون جلو من که چند بار هم درست کردم افتاده به چه علت هست
  چیکار باید بکنم؟؟
  لطفا راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دلایل ریادی می تواند باشد. توصیه می شود به یک دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 12. Avatar عسل گفت:

  سلام وقت بخیر. برای مینای دندان که ضعیف شده و دندان حساس شده و به خصوص با خوردن ترشیجات برای چند روز دردناک میشود چه مدت باید از دهانشویه استفاده کرد تا درمان شود. من از وقتی که یادم میاد دندانهایم حساس بودند و هیچ وقت نمیتونستم آب سرد یا بستنی بخورم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از خمیر دندان سنسوداین استفاده نمایید. خمیر دندان سنسوداین مخصوص دندان های حساس است. نیترات پتاسیم داخل این محصول تاثیر آرام بخش و ملایمی را ایجاد می کند. جهت معاینه دوره ای دندانپزشکی هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر،من دندون عصب کشی شدم(پارسال عصب کشی شده)رو امسال دوباره ترمیم کردم،الان دو هفته گذشته و نمیتونم غذای سفت بخورم مثلا نون نمیتونم بخورم،علاوه بر خودش دندون کنارش درد میگیره،نخ دندون میکشم هم حین رد شدن نخ همون دندون و دندون کناری درد میگیره،تو عکس هم دکتر نگفتن که دندون کناریش خرابه,علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 14. Avatar سویلن گفت:

  سلامدکتر، من برای ارتودنسی دکترم گفت که دوتا دندان ۵ فک پایین کشیده شه، بعد از کشیدن دندان سمت چپ، حس میکنم اون قسمتی از دندون ۶ که تحت فشار با دندون کشیده شده بود یه پوسیدگی جزئی داره، هفته بعد باید برای ارتودنسی فک پایین برم، آیا اون پوسیدگی اختلالی تو روند درمانم ایجاد میکنه و باید قبلش برطرف شه یا مشکلی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در جلسه معاینه بعدی باید توسط ارتودنتیست معالج بررسی و معاینه شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 15. Avatar سارا گفت:

  سلام، آیا پوسیدگی دندان با معاینه مشخص می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، بعضی از پوسیدگی های دندان باید رادیوگرافی تهیه شود. با رادیوگرافی دندان قابل رویت است.

 16. Avatar مهدی گفت:

  سلام من ۱۳ سالم هست وسط دندون ۵ و ۶ هم یه پوسیدگی وجود داره دکتر ۸ ماه پیش گفت ۸ ماه دیگه بیار گفت الان پوسیدگی خیلی کمه نیاز به پر کردن نداره الان ۸ ماه گذشته دوباره رفتم دکتر گفت ۱ ماه دیگه بیار الان یه ماه گذشته بنظرتون به عصب رسیده درد نداره یکم حساسه بنظرتون برم دکتر دندون ۶ همم پر شده با کامپوزیت اوایل تازه پر کرده بودم روهم فشار میدادم درد نمی‌گرفت یروز باهاش غذای صفت خوردم بهش فشار اومد الان ۸ ماه گذشته با دندون یا با دست بهش فشار وارد میکنم درد میگره بنظرتون شکسته یا حساس شده یا نیاز به عصب کشی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان و ریشه باید معاینه شود. اگر نیاز باشد از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه گردد. پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 17. Avatar مهبانو قیاسی گفت:

  سلام. آیا پوسیدگی دندان با معاینه مشخص می گردد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پوسیدگی های عمیق با چشم قابل مشاهده است و ولی پوسیدگی هایی که تازه شروع شده یا در ریشه دندان وجود دارد با رادیوگرافی قابل رویت است.

 18. Avatar یاشار گفت:

  باسلام جسارتا من یه سوال داشتم آقای دکتر بنده دو ماه قبل یکی از بین دندانی رو ترمیم کردم وقتی اب خنک یا میوه میخوردم یه دوثانیه درد داشت دکتر گفته بود ب مرور زمان خوب میشه من گفتم باید اعصاب کشی بشه الان یه هفتس اعصاب کشی شده خیلی از قبل بهتر شده اب خنک هم باز میل میکنم کمی درد دارع ولی وقتی دندان بالایی میخوره ب پایینی ک ترمیم شده خیلی ریز درد داره ترمیمه بنظرتون بهتر میشه چون من خیلی حساسم به دندان هم میخوام بدونم
  جواب بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان معاینه و بررسی گردد. با دیدن رادیوگرافی دندان می توان از انجام کامل و صحیح عصب کشی دندان مطلع شد. بعد از یک الی دو هفته از عصب کشی دندان و درمان ریشه حساسیت از بین خواهد رفت.

 19. Avatar بی بی گفت:

  سلام من دندون ششمم دو ماهی هس موقع های خوردن شیرینجات درد میگیره و به عصب رسیده ممکنه ریشه دندون هم پوسیده بشه؟چقدر طول میکشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما باید عصب کشی و درمان ریشه شود. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. در صورتی که درمان نکنید. پوسیدگی و عفونت ریشه دندان را می گیرد.

 20. Avatar حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندانم قسمتی از بغلش شکسته شده بود ولی رفتم برای ترمیم بدون اینکه دردی داشته باشه ،دندان دیواره اش کاملا سالمه،چرا دکتر نصفه ونیمه پر کرد با مواد کامپوزیت وگفت این کلا پوسیده ومن موادو موقتی گذاشتم چون احتمال خارج شدن موادبیشتره و بعدا باید روکش شود !؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید پوسیدگی دندان برداشته شود سپس با مواد پرکردگی دندان پر شود. اطلاعات بیشتر در خصوص پرکردگی دندان مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 21. Avatar محمد فراهانی گفت:

  سلام
  من دندون 6 پایینم سمت چپ دهنم را قبلا پرکردم
  الان مقداریش شکسته بود که رفتم ترمیم کنم
  دکتر اول گفت باید عصث کشی کنی بعد که عصب کشی کرد گفت ترمیم و پر کردن دیگه نمیشه کرد و باید بکشی
  میخام ببینم واقعا راهش همینه کاری نمیشه کر د ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دیواره ای از دندان باقی نمانده باشد نمی توان دندان را ترمیم و برایش تاج ساخت. در ابتدا کار در زمان معاینه باید دندانپزشک روش درمان را به شما اعلام می کرد.

 22. Avatar طورانی گفت:

  سلام روزتون بخیر ،آقای دکتر من دندونای سمت راست و چپم بالا وپایین پوسیدگی داشتن ومراجعه کردم به دندان پزشکی وپوسیدگی رو ورداشتن وپرکردن ولی الان موقع غذا خوردن دندونایی که پرکردم هم بالا وهم پایین درد میگیرن میشه راهنمایی کنید مشکل از چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. دندان باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد.

   1. Avatar علیرضا مرتضوی گفت:

    سلام دندان 6 من روکش شده است. دندانپزشک یا دیدن عکس رادیوگرافی به من گفت یک پوسیدگی داری. برای درمان روکش برداشته می شود؟ آیا دوباره قابل استفاده هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. روکش دندان برداشته می شود. ریشه دندان معاینه و پوسیدگی دندان ترمیم می گردد. روکش دندان جدید باید قالب گیری شود.

 23. Avatar بینام گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دندون 6 پایینم رو عصب کشی کرده بودم
  تافی خوردم اون ماده ش جدا شد
  دکتر میگه دیر اومدی پوسیده شده باید بکشیم دندون رو
  اگه نکشم مشکلی پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر مقدار شکستگی دندان زیاد باشد. نمی توات دندان اصلی را حفظ کرد. بهترین جایگزین دندان کشیده شده ایمپلنت دندانی است.

 24. Avatar فریده گفت:

  سلام. من 11 سالمه با خوردن شیرینی دندان آسیابم درد ناچیزی می گیرد. خیلی خفیفه باید الان درمان کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، علت آن پوسیدگی دندان است. اگر درمان انجام نگردد. پوسیدگی دندان بیشتر خواهد شد.

 25. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده 16 ساله هستم و کل دندون های فک بالام پوسیده و بینشون پوسیده و نا مرتب هستن
  بدلیل نامرتب بودنشون میخواستم ارتودنسی کنم
  و میدونم ابتدا باید ترمیم کنم دندونامو ولی چون همهشون مشکل دارن ممکنه ک امکان ارتودنسی وجود نداشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط ارتودنتیست دندان ها معاینه شود. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 26. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر پوسیدگی دندانم خیلی ناچیز است. میتونم شش ماه دیگه اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما باید معاینه شود به طور معمول اگر پوسیدگی و شکستگی دندان ترمیم نشود به مرور زمان آسیب پذیری دندان بالا خواهد رفت و روش های درمانی پرهزینه تر و زمانبر تر خواهد شد.

 27. Avatar ریحانا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید.ببخشید من دندونم پوسیدگی نداره ولی وقتی شکلات میخورم یکم تیر میکشه ممکنه پوسیدگی باشه؟
  وبرای پر کردن دندون بدون عصب کشی نیازی به تزریق بی حسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، از علایم پوسیدگی دندان است. برای پرداشتن پوسیدگی و پر کردن دندان ترزیق بی حسی انجام می شود.

 28. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر من ۱۸سالمه اما هشت تا از دندان هام پوسیدگی دارن و یه تعدادیشون عصب کشی دندان هاییم هم که سال پیش ترمیم کردم خراب شدن مجددا علت این هم تسریع پوسیدگی چی میتونه باشه و اینکه همیشه از مسواک استفاده میکنم و نخ دندان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. از نخ دندان و مسواک بعد از هر وعده غذایی استفاده نمایید. از دهانشویه استفاده شود. بهتر است هر شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 29. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من دندانم پوسیده شده و دور وبر دندانم هم به رنگ مشکی در اومده به دکتر مراجعه کردم گفت عفونت کرده وباید کشیده بشه اما آقای دکتر من نمیخوام دندانم رو از دست بدم موقعی که مسکن میخورم دندانم آروم میگیره وبعد از مدتی از چند ساعت دوباره دندانم درد میگیره به نظرتون حتما حتما باید دندون من کشیده بشه باید چی کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در برخی موارد نیز ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن کاملا از دست می رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن است. در این مواقع دندانپزشک دندان را می کشد. باید دندان معاینه شود و رادیوگرافی بررسی گردد تا تصمیم نهایی گرفته شود.

 30. Avatar سدار گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندان در قسمت پایینی سمت لثه پوسیدگی داشت به دندان پزشکی مراجعه کردم علاوه بر قسمت پوسیده تمامی قسمت بالای دندانم که سالم بود تراشید اون سمت دندانم فکر کنم80درصدش از پایین تا بالا تراشیده شده حتی جایی که پوسیدگی نداشته و تعییر رنگم نداشته وسفید بود خواستم ببینم چرا این کار انجام دادند یعنی اگه در یک قسمت از دندان یک نقطه کوچکی پوسیده باشد آن قسمت از دندان به خاطر آن نقطه کوچک باید به طور کامل تراشیده شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بطور کامل پوسیدگی دندان برداشته شود. اگر ریشه دندان هم لازم باشد باید عصب کشی دندان و درمان ریشه هم انجام گردد. دندان شما باید روکش دندان هم شود.

 31. Avatar ملیکا گفت:

  وقت بخیر من تقریبا سه الی چهارهفته است ک دندان درد دارم و دندانم به عصب کشی نیاز دارد از طرفی شنیدم که پوسیدگی از یک دندان ب دندان های دیگر ممکنه سرایت کنه تقریبا بعد چقدر وقت این اتفاق ممکنه رخ بده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود جهت درمان پوسیدگی دندان سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر پوسیدگی بیشتر شود، عصب دندان آسیب می بیند. در اینصورت عصب کشی دندان و درمان ریشه نیاز است.

 32. Avatar علی گفت:

  سلام دندون 7 پایین سمت راست 1 ماه پیش پیش دکتر نشون دادم گفتن پوسیدگی از بغل و خیلی کمه باید برداشته بشه ولی الان میزارم روهم یک هاله روش به وجود میاد و ول میکنم میره آب هم میخورم درد میگره و بیشتر وقت ها درد میگره خواستم ببینم دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید معاینه شود. سپس عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد.

 33. Avatar منا گفت:

  سلام آقای دکتر دندون 7 سمت راست پایین‌از بغل پوسیده 1 ماه پیش رفتم دکتر گفت پوسیدگی کمیه باید برداشته بشه وگرنه عمیق میشه ولی الان روش درد میکنه بهم فشار میدم روش یک هاله مانندی میاد بد ول میکنم میره آب میر روش یکم
  درد میگره خود به خود درد هم میگیره خواستم ببینم به عصب کشی نیاز داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید معاینه شود. دندان شما به عصب رسیده است. باید توسط متخصص ریشه عصب کشی و درمان ریشه انجام شود.

 34. Avatar نیما گفت:

  سلام و عرض ادب.
  دکتر بنده دندون جلو بالاییم بین دو دندون پوسیدگی داشت در حد نقطه که دکتر تراشید و پر کرد. ولی بعد پر کردن دندونم بشدت به سرما و گرما شیرینی حساس شده در حالی که قبلا اصلا حساس نبود و دردی نداشت. امکانش هست ایراد کار از دندانپزشک باشه که زیاد تراشیده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنظر میاید دندان شما بدلیل حساسیت به سرما و گرما صحیح و خوب پر نشده است. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا معاینه و بررسی گردد. در این فاصله از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نمایید.

 35. Avatar نیایش گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دندون آسیابی سمت راست وقتی پایینی و بالایی رو رو هم فشار میدم درد میگیره البته کم بعد ارتودنسی متحرک هم میزارم یعنی حالا دندونم پوسیده شده ؟و من قبلا ی بار همه ی دندونام و درست کردم حالا فکر کنم دوباره خراب شدن اگه برم دوباره میکشه یا درست میشه بازم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه گردد. احتمالا دندان شما عصب کشی و درمان ریشه نیاز دارد.

  2. Avatar نمیدونم گفت:

   سلام آقای دکتر
   من 13 سالمه و دندان آخر از سمت راستم پوسیده شده و لثم بالا اومده ولی اصلا دردی رو احساس نمیکنم
   میشه بگید حاد هست یا نه ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. باید معاینه و ریشه دندان بررسی گردد. اگر نیاز باشد باید عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز انجام گردد.

 36. Avatar اسدی گفت:

  اقای دکتر شما میدونید هزینه عصب کشی دندون جلو از بالا چقدره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در جلسه معاینه توسط دندانپزشک با توجه به میزان پوسیدگی و رسیدن پوسیدگی دندان به عصب هزینه درمان به شما اعلام می شود. سپس عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام می گردد.

 37. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر چیکار کنیم برای جلوگیری پوسیدگی دندان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. روزانه بین دندان های خود را با نخ دندان یا مسواک ارتودنسی بین دندانی تمیز کنید.

 38. Avatar معصومه بابائی گفت:

  سلام .دندونای من زود خراب میشن ،مسواک و نخ دندون همیشه استفاده میکنم.ولی خیلی از دندونام پیش اومده ک از سه طرف پوسیده میشه ،،چکار کنم .پیش کی برم .راهنماییم کنید .ممنون ازتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است هر 6 ماه به دندان پزشک برای معاینات دوره ای مراجعه کنید و از فلوراید استفاده کنید و حتما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید.

 39. Avatar محمود گفت:

  دکتر جان خیلی ممنون بابت پاسخگویی . ببخشید با عرض پوزش دو سوال داشتم . من دندانم رو عصب کشی کردم . گفتن بعد از اون نیاز به پر کردن هست . چون ادم حساسی هستم یک سوال داشتم پرکردن دندان درد داره ؟ و اینکه پر کردن دندان هم مثل عصب کشی کار سختی هست ؟ منظورم اینه که پرکردن دندان هم نیاز به متخصص ماهر داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود. بهتر است برای درمان ریشه دندان یا درمان ارتودنسی به متخصص مربوطه مراجعه کنید. که علاوه بر تحصیل در این رشته از آخرین روش های مدرن تخصصی مطلع باشد. برای پر کردن دندان نزد دندانپزشک می توانید مراجعه نمایید.

 40. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر جان من یه نقطه سیاه روی دندونم در آمده خیلی هم بزرگ و عمیق نیست اگه از این به بعد مسواک بزنم رفع میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. باید پوسیدگی دندان برداشته شود. سپس سطح خالی شده دندان با ماده پرکردگی آمالگام پر گردد.

 41. Avatar براتی گفت:

  سلام من لکه های سیاه بین شیار های دندان های ۶/۷ بالا و پایین دارم و با این حال ارتودنسی بستم اشکال نداره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید متخصص ارتودنسی معالج شما قبل از درمان ارتودنسی دندان را بطور کامل معاینه کند. اگر دندان پوسیده داشته باشید باید ابتدا ترمیم گردد.

 42. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت اطلاعات مفیدتون. من یک سوال داشتم پشت دندان جلویی کودک سیاه شده ایا میشه بجای ترمیم فلوراید تراپی انجام داد؟ جوابگو هست؟ یا حتما باید دندان درست بشه؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که پوسیدگی دارد باید توسط دندانپزشک پوسیدگی برداشته شود و درمان لازم برای دندان انجام گیرد. فلورایدتراپی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است.

 43. Avatar محمود گفت:

  دکتر جان سلام ممنون بابت پاسخگویی . یک سوال داشتم . همانطور که گفتید به متخصص ماهر ریشه مراجعه کردم و دندانم رو عصب کشی کرد . قبل از اون خیلی میترسیدم ولی با توصیه عالی از شما به یک فرد ماهر مراجعه کردم که خدا رو شکر حتی بعد از عصب کشی هم دردی نداشتم فقط یک سوال داشتم اینکه ایشون عکس رادیو گرافی نگرفتن و همین که دندون من رو دیدند شروع به عصب کشی کردن در حالی که هیچ عکسی از دندون من ندیده بودن . این مشکل خاصی نداره ؟ فعلا جلسه اول رو رفتم ولی اینکه بدون عکس کار رو انجام دادن مشکلی نداشت ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شرایط و موقعیت دندان شما را ندارم. ممکن است بدون رادیوگرافی کار برای متخصص قابل درمان بوده است. خداروشکر که مشکلی ندارید. می توانید در ویزیت بعدی از متخصص راجع به تهیه رادیوگرایفی سوالتان را بپرسید.

 44. Avatar احمد گفت:

  اقای دکتر خواهشا به این سوال جواب بدید . به خدا من به شدت فردی ترسو هستم . این هفته نوبت عصب کشی دارم خواهشا میشه بگید عصب کشی درد داره ؟ این تصور من هست که شاید اشتباه باشه که قطعا درد داره ولی این درد در چه حده ؟ در حدی هست که حس بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ریشه ماهر و باتجربه مراجعه نمایید. دندان شما با ماده بی حسی، بی حس می شود. متخصص ریشه حاذق با مهارت خاص خود دندان شما را بدون اینکه دردی احساس کنید عصب کشی خواهد کرد.

 45. Avatar محمود گفت:

  اقای دکتر من سال پیش حفره ای در دندانم ایجاد شد . حدود دو ماه بعد شروع به درد واقعا زیاد کرد . با دارو و مسکن و التهام لثه رو در اون زمان درمان کردم . بعد از حدود 4تا 5 ماه درد متناوب الان حدود 6 یا 7 ماهی است که درد ندارم و اصلا انگار مشکل خاصی نیست . ایا نیازه که مراجعه کنم به دندان پزشک ؟ چون حفره بزرگتر نشده فقط درون ان تورم لثه هست که باعث پر شدن اون شده ولی حتی تورم هم دیگه پیشرفتی نداشته و در اون حالت باقی مونده .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است 6 ماه یکبار به متخصص معالج خود مراجعه نمایید تا رادیوگرافی تهیه شود و بررسی مجدد گردد.

   1. Avatar محمود گفت:

    خب من به خاطر کرونا محدودیت رفتن دارم . به دلیل یه شرایطی نمیتونم برم دکتر اینو پرسیدم که ممکنه بدون نداشتن درد یا پیشرفت تورم اسیب جدی وارد شده باشه ؟ چون تغییر خاصی ندیدم یا حتی درد .

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا اگر مشکلی بود سریعتر برطرف گردد. با رعایت موازین بهداشتی به یک مرکز قابل اطمینان مراجعه فرمایید.

 46. Avatar سعید گفت:

  سلام وققتون بخیر
  اقای دکتر چه راه هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان بهترین تکنیک ها فلوراید تراپی، فیشورسیلانت و ارتودنسی است.

 47. Avatar آریان فر گفت:

  سلام من هشت ماه پیش یه دندونمو ک نصفشم شکسته بود ترمیم کردم ترمیمش خیلی نزدیک به عصب بود حالا بعد هشت ماه درد شدید گرفته رفتم دکتر گفته باید عصب کشی کنی سوالم اینه همیچین چیزی عادیه یا قصور پزشکی بوده که خوب پوسیدگی قبلی رو برنداشته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. دندان شما به عصب رسیده باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام شود.

   1. Avatar آریان فر گفت:

    بله دکتر میدونم فقط سوالم اینه من ک ترمیم کردم کامل چراااااا دوباره از داخل پوسید؟؟؟؟ ایا دکتررم از اول پوسیدگی رو خوب برنداشته ک اینجور شده؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید شرایط و رادیوگرافی قبل دندان بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد. حتما دندانپزشک معالج شما بهترین روش درمان را برای دندان شما انجام داده است.

 48. Avatar حسن گفت:

  سلام دکتر بین دو تا دندان آسیابم پوسیده شده میخواستم بدانم آیا قابل پور کاری است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد بله، دندان شما درمان می شود.

 49. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . یه سوال داشتم ، مابین دندان شماره ۴ و ۵ فک بالا سمت چپ احساس میکنم یکم فاصله افتاده ، درد و حساسیت به آب گرم و سرد هم نداره ، دلیلش میتونه پوسیدگی باشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان 4 و 5 معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 50. Avatar Ali گفت:

  سلام دکتر ، رو دوتا از دندان های بالا (آسیاب ) لکه های سفید رنگ ریز وکمی برجسته به وجود اومده که با مسواک زدن هم از بین نمیرن ، میتونه نشونه پوسیدگی دندان باشه ؟ چون چند جا خونده بدوم نوشته بود که نشونه بالا بودن مصرف فلوراید و تجمع کلسیم هست؟ احساس درد هم ندارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 51. Avatar رها گفت:

  سلام جناب دکتر من دندونم پوسیده شده و چن هفته بودد درد میکرد یدفعه نصف دندونم شکشت و نصف دیگه اش موند و تغییر رنگ داد راه حلی هست؟ به دندان پزشک مراجعه کنم ممکنه درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ریشه دندان بررسی گردد. اگر ریشه دندان سالم نباشد و عفونت داشته باشد دندان باید کشیده شود و جایگزین آن ایمپلنت انجام گیرد.

 52. Avatar شهروز عزیزی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان اسیابم خراب شده است و داخلش را جرم سفید گرفته چیکار کنم 😓

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک خوب برای درمان و ترمیم دندان مراجعه کنید.

 53. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من ۱۸ سالمه سه تا از دندونام پوسیدگی دارن ولی خیلی کمه در حدر چنتا لکه سیاه کوچیک هستن و برای استخدام ارتش اقدام کردم و می خواستم بدونم بجز پر کردن و عصب کشی راه دیگی هست یا نه؟

  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان ها راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 54. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان برای پوسیدگی دندان شیری کودک 3 ساله هم باید اقدامی انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای دندان شیری کودکتان به یک دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. بله، دندان شیری را هم می توان با ماده پرکردگی پر کرد.

 55. Avatar مرضيه حيدري گفت:

  سلام من باردارم يكي از دندوناي اسيايي من سوراخ شده دوروزه درد ميكنه الان من بايد چيكار كنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک برای درمان دندان مراجعه نمایید. انجام رادیوگرافی برای شما خطرناک است.

 56. Avatar نوید گفت:

  سلام جناب دکتر. من 14 سالمه و تا بحال دندانیم را پر نکرده ام. بهم گفتن دندان شماره 6 پوسیدگی دارد. آیا برای درست کردن این مشکل دندان را بی حس می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان را بی حس می کنند. سپس پوسیدگی برداشته می شود و با ماده پرکردگی دندان پر می گردد.

 57. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پشت و جلوی دندون آسیاب لکه هست برای پر کردنش باید دو جلسه به دندان پزشکی مراجعه کنم یا همون یک بار هم جلو و هم پشت دندون رو پر میکنین؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط دندانپزشک باید معاینه از دندان و ریشه دندان انجام گیرد. اگر ریشه عفونت نداشته باشد با یک جلسه پوسیدگی برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی پر می گردد.

 58. Avatar هزال گفت:

  سلام آقای دکتر
  یه سوال داشتم از شما، من سه ماه پیش رادیولوژی پانورامیک برای دندون هام انجام دادم و دندانپزشک هیچ مشکل و پوسیدگی تو دندون هام ندید. ولی من تو دندون شماره پنج فک پایین موقع مسواک زدن زیر دندان تیر کشید آیا این میتونه نشونه پوسیدگی باشه؟ امکانش هست دندون در عرض سه ماه البته با مسواک زدن و نخ دندون پوسیده بشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا برای مشکل لثه ای است که ایجاد شده. باید معاینه کلینیکی از دندان ها انجام بشه. از یک متخصص متبحر برای ویزیت دندان هایتان وقت بگیرید.

 59. Avatar آرمیس گفت:

  سلام آقای دکتر
  یه سوال داشتم از شما، آیا برای پوسیدگی دندان هم دندان را بی حس می کنند؟من خیلی می ترسم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان بی حس می شود. پوسیدگی برداشته می شود و سپس دندان با ماده پرکردگی پر می شود.

 60. Avatar خجسته گفت:

  درود مجدد جناب دکتر
  مشکلم را دیروز توضیح دادم و شما لطف کردین پاسخ دادین و فرمودین به علت پوسیدگی به متخصص ریشه مراجعه کنم، از شما سپاسگزارم و خواهش دارم 2 نفر متخصص با تجربه و مطمئن که میشناسید را بمن معرفی کنید و تا جای ممکن تعرفه قیمتی مناسبی داشته باشند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خواهش میکنم. شما می توانید در گوگل سرچ کنید.

 61. Avatar سهیل گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من از سن دوازده سالگی هرشب نخ دندان کشیدم، ولی بعد از برداشتن ارتودنسی متوجه شدم که دندان هایی که ارتودنتیست بنده دورش حلقه گذاشته بود (با فشار فراوان!) فاصله بینشون ساییده شده و الان بین سه دندونم از هر دوطرف کاملا پوسیده شده. آیا امکان پرکردن فاصله بین دندانی وجود داره؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، امکان پر کردن فاصله بین دندان ها وجود دارد بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 62. Avatar صبایی گفت:

  عرض سلام خدمت شما ببخشید من ۲۱ سالم هست و تمام دندونام پوسیده شدند و عصب کشی شدند و هیچ دندون سالم دیگری ندارم فقط دندان های جلویم سالم هست و بیماری کم خونی شدید دارم آیا می شود این دندان هایی که با مواد سیاه پر شده اند و دندان هایی که در اثر عصب کشی سیاه شدند را عمل زیبایی رویشان انجام داد چون اصلا دندان هایم دیگر زیبایی قبل را ندارند اگر می شود کمکم کنید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی با تجربه و خوب مراجعه شود. تا پس از معاینه درمان مناسب را یه شما داده شود.

 63. Avatar شادمان گفت:

  سلام اقای دندان من یک حفره ریز پیدا کرده. مشکل چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد. به یک دندانپزشک مراجعه شود. تا پوسیدگی برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 64. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  برای تقریبا دوسال ارتودنسی داشتم و بعد از باز کردن متوجه شدم اکثر دندان هایم پوسیده شدن وقتی به پزشک مراجعه کردم پوسیدگی هارو برطرف کرد ولی بعد از دو سه ماه دوباره این سیاهی هایی که بین دندان داشتم برگشته باوجود اینکه من. کاملا بهداشت دندان را رعایت میکنم و مرتب نخ و مسواک میکشم به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی عدم رعایت بهداشت است. شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 65. Avatar ارشان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ یا ۳ روزی هست که روی دندون جلو پایین و سمت چپی بالاش کمی مایل به سیاه شده الان بنظرتون بهتره چیکار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 66. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۵سال دارم وبعد هر وعده غذاییم هم مسواک میزنم ونخ دندون میکشم بااین حال دردندون های پایینم یک اسیاب دارای حفره های قهوه ای شده و یک اسیاب کوچکتر هم یک لکه قهوه ای کوچولو داره وی کی دیگر هم درحدی هست که زرد شده از دندون های بالام هم خبرندارم من مواد قندی زیاد مصرف میکنم ولی بعدش مسواک میزنم دردی هم ندارم میخاستم ببینم ایا باید همشون رو پرکنم؟ برای پرکردنشون میشه کاری کرد که مثل دندون طبیعی معلوم بشه?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید مواد قندی و شیرینی ها را کمتر استفاده نمایید. شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه شود. برای پر کردن دندان با ماده همرنگ دندان و یا آمالگام و اطلاعات بیشتر به این لینک ها مراجعه نمایید.پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت و پر کردن دندان و معاینات دوره ای دندانپزشکی

 67. Avatar امیرعلی گفت:

  دکتر سلام…من در حال انجام ارتودنسی ام…هر شب هم مسواک میزنم…هم فرچه بین دندانی استفاده میکنم هم آب نمک یا دهانشویه با نخ دندان….اما لثه هام همچنان متورم ان دندونای پایین هم از پشت خیلی وقته زرد شدن و اذیتم میکنن چکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه گردد و جرمگیری انجام دهید. رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد.

 68. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من 30 سالمه تا این سن یک بار هم به دندون پزشکی مراجعه نکردم بخاطر ترسی که از بچگی باهام هست.الان خیلی از دندونام پوسیده شدن و خیلی هم افتادن فقط ریشه مونده.از داخل ریشه هم گوشت اضافی زده. من الان برم دنبالش میتونم امیدوار باشم به اینکه دندونام درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما حتما برای معاینه و درمان به یک دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

 69. Avatar سحر صادقی گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۶ ماه پیش دندان اسیای پایینم (شماره۶) رو دکتر برام پر کرد( پوسیدگی زیادی داشت) با امالگام پر شده.. الان چند روزیه درد های کمی و ریزی داره گهگاهی.. در کل میخوایتم بدونم دندان هایی که پوسیدگی زیادی داره رو پر کنیم بهتره یا نه درمان ریشه بشن بهتره؟؟؟ ممنونم میشم سوالم رو جواب بدین خیلی مهمه برام…(بنده دندان قروچه هم دارم)

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا درمان ریشه هم برای شما انجام شده است. این مورد را از دندانپزشک خود سوال کنید. اگر درمان ریشه نشده و اخیر درد دارید نیاز است که درمان ریشه و ترمیم مجدد برای شما انجام شود. زمانی که ریشه سالم است و درمان ریشه نیاز نیست دندانپزشک این کار را انجام نمی دهد و لزومی به انجام این کار نیست.

 70. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و علارقم رعایت بهداشت الان ده تا دندون پرکرده ب مواد رنگی دارم و متاسفانه هنوز ۸ تا دیگه به پرکردن نیاز داره وچون جیوه زیادخطرناکه چاره چیه؟؟ چکار کنم؟؟فقط دندون های جلو سالمه

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام به مطب مراجعه کنید. در صورت امکان پرکردگی های مشکی تخلیه می شود و با رنگ سفید جایگزین می شود. در برخی موارد از مواد مشکی به دلیل استحکام بالا استفاده می شود. اما روش های ترمیم و زیبایی دندان دیگری نیز وجود دارد که بعد از معاینه به شما پیشنهاد خواهد شد.

 71. Avatar گلچهره گفت:

  سلام آقای دکتر من یکم پلاک روی دندونام هست و فکر میکنم دوسه تا دندونامم خالای خیلی ریزی مغزشون برداشته پلاک هارو جایی خوندم که با مسواک زدنه مرتب میشه خوبش کرد ولی برای پوسیدگیش، آقای دکتر الان که اردیبهشته من اگر تیرماه به دندون پزشکی مراجعه کنم بخاطر شرایط کرونا و اینکه کنکوری هم هستم و نمیخوام تا اون موقع کرونا بگیرم ایرادی داره؟ یعنی اون خالا خیلی بیشتر میشن؟ و ایا امکان صبر کردن یکی دوماهه هست؟ ضمن اینکه امروز یه شکلات هم خوردم و یه دندونام تیر کشید که خیلی ترسیدم
  خواهش میکنم بگین بهم تا ۲ ماه دیگه صبر کنم خیلی وضع دندونام خراب میشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج که در هر ماه مراجعه می کنید باید بررسی و راهنمایی های لازم به شما داده شود. اگر دندان شما پوسیده است تا دو ماه دیگر پوسیدگی بیشتر خواهد شد.

 72. Avatar عرفان گفت:

  سلام آقای دکتر من 1 ماهی میشه که وقتی آب سرد میخورم احساس درد دندان میکنم چه کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه و دندان های شما معاینه شود. دندان پوسیده دارید.

 73. Avatar صارمی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر اگه دندان به خوبی خرابیش برداشته نشه بعد اون دندون و پر کنم چه مشکلی پیش میاد؟؟؟ ممکنه برای یه مدت از خراب شدنش جلوگیری بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بطور کامل پوسیدگی برداشته شود،سپس دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 74. Avatar عاطفه گفت:

  سلام وقتون بحیر
  ببخشید من دندون هام روشون همشون یهو رنگشون قهواهی شد و سه تاشون سیاه شدن.یه مدت بخاطر اینکه عصبهای دندون چرک داشت با اب نمک زیاد شستم و از خمیر دندان سیگنال استفاده کرده الان میخوام بدونم باید چیکار کنم ؟قبل اینکه با اب نمک بشورم اینجوری نبودن الان امکانش هست که پوسیدگی دندان هام از نمک باشه ؟؟
  واگه لازم به خمیر دندان یا فلوراید یا دهان شویه هست میشه راهنمایی کنید ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود. باید جرم گیری و سپس بلیچینگ انجام شود. مطالعه بیشتر سفید کردن دندانها و بلیچینگ

 75. Avatar الی گفت:

  سلام من یک ماه و نیم پیش دو تا از دندونای سمت راستم پوسیدگی داشت و عکس گرفتم دکتر گفت به عصب نرسیده و پرکردگی سطحی میحواد دو تا دندونمو همزمان پر کردم و از وقتی پر کردم دندون درد دارم و هر روز بدتر میشه و مجبورم هر روز کدیین بخورم باز رفتم دکتر گفتن عکس بگیر عکس گرفتم گفتن به ریشه نرسیده و روی ریشه هست و گفتن شاید از دندون عقل نمیه نهفتت هست رفتم دندون عقل نیمه نهفترو پایین سمت راست کشیدم نه تنها بعتر نشدم بدتر هم شدم و دیگه نمیدونم باید چیکار کنم هم دندون بالا که پر کردم و هم پایین که پر کردم درد داره درد دندون بالایی تا دندون عقل کشیده شده و دوتادندونم رو با آلاگام پر کردم ممکنه حساسیت باشه؟ اقای دکتر میشه لطفا راهنمایی کنید من واقعا کلافه شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید و باید رادیوگرافی دندان بررسی شود. عصب کشی خوب و کامل انجام نشده است.

   1. Avatar الی گفت:

    پر کردگی سطحی بود عصب کشی اصلا نکردم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 76. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر
  ببخشید من یک هفته هست که وقتی زبانم را روی یکی از دندان هایم میکشم احساس میکنم بیشتر یکی از دیواره های دندانم نیستند …. یعنی حدودا یک حفره ی بزرگ میان دندان که ۷۰ درصد دیواره ام را گرفته است … در این شرایط که مطلب ها بسته هستند پیشنهاد شما چی هست و چطور میتوانم جلوی پوسیدگی بیشتر دندان را بگیرم و کاری کنم که بعداً با یک پر کردن ساده دندانم درست شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطب های دندانپزشکی باز هستند. به متخصص ریشه مراجعه شود. با تهیه رادیوگرافی و بررسی ریشه دندان، تشخیص درمان مناسب داده شود.

 77. Avatar حمیده گفت:

  سلام خانمی ۳۷ ساله هستم
  دندان انتهایی بالای من دچار پوسیدگی شده بود درد نمی کرد اما هنگامی که غذا میخوردم روش درد می گرفت.
  به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتند پوسیدگی دندان شما خیلی زیاده و باید دندون کشیده بشه.و گفتند اگر پر بشه مثل یک پانسمان موقت هست و بعد از چند ماه بعد میاید برای کشیدن
  دندونم رو کشیدم ولی خیلی ناراحتم که ای کاش نظر دکتر دیگری رو هم پرسیده بودم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا جای ممکن دندان اصلی باید حفظ و نگهداری شود . جایگزین دندان باید ایمپلنت دندانی انجام دهید.

 78. Avatar سینا گفت:

  سلام دکتر من برای درد دندون هفت پایین قطره ی میخک استفاده کردم که باعث شد دندونم بسوزه و خرد شد الان فقط یکی از عاج هاش مونده بقیش افتاده روی گوشت
  میشه به جای کشیدن ترمیمش کرد کلا ترمیم تا چه حد ممکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما نباید اینکار را انجام می دادید. باید به متخصص با تجربه مراجعه کنید. از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه سالم بود می توان دندان را ترمیم کرد و تاج دندان را ساخت و دندان باید روکش شود.

 79. Avatar کاظمی گفت:

  سلام آقای دکتر. من 21 اسفند یکی از دندانهایم که چند سال پیش یکبار عصب کشی کرده بودم، مجدداً عصب کشی کردم چون درد داشت و گویا یکی از کانالها بایست باز میشد. دندانپزشک گفت چون دیواره دندان نازک شده و تعطیلات عید در پیش بود، آنرا پانسمان کرد ( ولی به گفته خودش پانسمان بسیار مناسب که با توجه به تعطیلات دچار مشکل نشود.) و قرار شد که بعد از 15 فروردین مراجعه کنم تا از تاج دندان قالب گیری بکند. سوالم اینست با توجه به شیوع زیاد کرونا در این ایام. میتوانم این کار را به دو ماه دیگر واگذار کنم تا اوضاع شیوع کمی بهتر شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یکماه پس از پانسمان دندان باید حتما مراجعه به دندانپزشک معالج کنید و دندان بطور دائم پر گردد.

 80. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دگتر خسته نباشید
  ببخشید من ی ۳ روزی هست که وقتی چیزای گرم و سرد یا حتی یکم سرد باشه میخورم دندونم درد میاد .باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه و ریشه دندان مورد بررسی قرار گیرد. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد.

 81. Avatar نوید گفت:

  سلام‏
  اقای دکتر من دو تا دندان نیش سمت چپ یکیش یه گوشه زرد شده و دندان نیش بالایم سیاه شده و فکر کنم حفره هم ایجاد شده ولی درد ندارم‏،ایا برای ترمیم و پر کردن حتما باید عصب کشی هم صورت بگیره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه و رادیوگرافی از دندان تهیه و بررسی می گردد اگر لازم باشد دندان باید عصب کشی گردد

 82. Avatar شیرین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید ترک خیلی ریز روی دندان در صورتی که در حالت عادی باعث درد نشه(وقتی اب سرد بخوره یکم درد کنه)یعنی پوسیده شده؟یا مهم نیست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ترک دندان یا پوسیدگی دندان در هر حالت باید به متخصص ترمیمی مراجعه شود و دندان درمان گردد.

 83. Avatar مائده گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های پایینم پوسیده چطور باید بر طرفش کنم من ۱۲ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید که دندانتان دچار پوسیدگی نشود. ولی الان برای درمان پوسیدگی دندان، باید به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا پوسیدگی برداشته شود و دندان با ماده پرکردگی (آمالگام) پر گردد.

 84. Avatar حدیث گفت:

  سلام.من‌‌بین‌دو‌دندان‌بالایی‌ام‌کاملن‌‌سیاه‌شده‌ویکی‌‌هم‌تیکه‌تیکه‌داره‌‌میوفته‌‌‌می‌خواستم‌بگم‌‌چکار‌کنم‌خراب‌تر‌نشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با تهیه رادیوگرافی ریشه دندان بررسی گردد. توسط یک متخصص باتجربه و خوب پوسیدگی برداشته شود. سپس با اگر مقدار پوسیدگی کم هست با کامپوزیت پر گردد. وگرنه دندان ترمیم شده روکش شود.

 85. Avatar کاظم گفت:

  سلام آقای دکتر. آیا دهانشویه روی برطرف کردن پوسیدگی دندان تاثیر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پیشگیری و کاهش حفره می توان از دهانشویه استفاده کرد. ضمنا علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان می توانید از دهانشویه هم استفاده کنید.

 86. Avatar رها گفت:

  سلام من یکی از دندونام رو قبلا پرکرده بودم بعد الان درد می کنه علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان معاینه کلینیکی انجام شود. پوسیدگی دندان برداشته شود. دندان شما به عصب رسیده و عصب کشی دندان لازم است.

 87. Avatar رضازاده گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه سوال داشتم
  با توجه به اینکه الان دندون هام ارتودنسی هستند مرتب مسواک میزنم و از فلوراید استفاده میکنم تا از پوسیدگی جلوگیری بشه اما با این وجود دندون هام خیلی سری پوسیده میشن و درد می‌گیرن باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رعایت بهداشت دهان و دندان شما مناسب نیست. اطلاعات بیشتر به این لینک ها مراجعه شود. مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و نخ دندان در ارتودنسی

 88. Avatar رزیتا رضازاده گفت:

  سلام آقای دکتر من الان ارتودنسی دارم. اون اوایل داشت دندانهام پوسیده میشد. ولی حالا مرتب مسواک میزنم و از فلوراید استفاده میکنم. متاسفانه دندانپزشکم هیچگونه اطلاعاتی را بهم نداد و اصلا سایت نداره از سایت شما استفاده کردم و نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یاد گرفتم. راضی باشید . یک دنیا از شما ممنون و سپاسگزارم از سایت کامل و خوبتون.🙏🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید به راحتی از سایت، ویدیو ها و مطالبش استفاده کنید. موفق و تندرست باشید.

 89. Avatar فاطم گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  بین دندون های جلوییم یه لکه سیاه خیلی ریز دیدم که انگار لثه بین دندونهاست که سیاه شده شایدم دندونه، اما خیلی کوچیکه
  دندونپزشک دندون هامو معاینه کرده اما اینو خودم دیدم شاید دکتر اون قسمت رو ندیده اخه خیلی کمه.اما‌نگرانم بیشتر بشه
  باید چیکار کنم تا پیشگیری بشه از پوسیدگی دندون
  ایا میشه اون تیرگی ها رو از بین برد؟ مثلا با استفاده چیر خاصی و…؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود تا مقدار تغییر رنگ بیشتر نگردد.

 90. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا روش دیگه ای به بغیر از پر کردن دندان برای رفع پوسیدگی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید پوسیدگی برداشته شود.ریشه دندان بررسی گردد. سپس دندان با ماده آمالگام یا ماده پرکردگی همرنگ دندان ( کامپوزیت) پر شود.

 91. Avatar جمالی گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندانهام خیلی کم یعنی شاید مثلا یک هشتم دندانم پشت دندان کناریش است ایا این باعث میشه که پوسیده بشه اگه مسواک بزنم و نخ دندان بکشم باز هم احتمال داره پوسیده بشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه کلینیکی انجام گیرد و در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 92. Avatar عادل گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر من ته دهنم یکی از دندونام داخلش خالی شده و پوسیده اما هیچ دردی ندارم راه درمانش چیه که دندونم درست شه پر می کننش؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. با انجام رادیوگرافی ریشه دندان بررسی و سپس پوسیدگی دندان برداشته می شود و مجدد با ماده پرکردگی دندان پر می شود.

 93. Avatar شاهین گفت:

  با سلام . فرزند من 2 سالش دندان پوسیده داره چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود. دندان پوسیده ترمیم و پر گردد.

 94. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندونم در دارد. شماره 6 از چپ و بالا چیکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد و احتیاج به عصب کشی دندان دارید.

 95. Avatar فریدون گفت:

  سلام دکتر آیا پوسیدگی دندان برداشته شود و پر شود حتما باید روکش هم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا برای درمان دندان پوسیده باید پوسیدگی برداشته شود اگر دندان های جلو باشد با ماده پرکردگی سفید رنگ یا کامپوزیت پر می شود و اگر دندان های انتها باشد با آمالگام پر می گردد. در صورتیکه پرکردگی زیاد باشد برای استحکام دندان، بهتر است دندان، روکش شود.

 96. Avatar حسین گفت:

  سلام خسته نباشید من یکی از دندان هایم سیاه کرده و وقتی غذا می خورم دندان درد میگیرد میخواستم ببینم باید به دکتر رفت یا اینکه حساسیت دارد من خیلی از دندان پزشکی میترسم چه کار کنم که آمپول درد نگیرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط دندانپزشک متخصص دندان شما معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 97. Avatar ارسلان گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید مرز بین 2 تا از دندان هام کمی سیاه شده و موقع غذا خوردن ی کم درد میگیرن 18 سالمه
  ایا جفت دندان ها از دست رفته هستن و باید ب طور کامل جدا بشن؟ یا خیر ؟ و اینکه تنها راه چاره عصب کشی است یا خیر؟ لطفا توضیح بدید سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. تا بتوان تشخیص و درمان مناسب داده شود.

 98. Avatar آرمین گفت:

  سلام من چند تا دندان پوسیده دارم اما همش فکر میکنم دندانم بوی بدی میدهد ولی من بوی بدی در دهانم احساس نمیکنم واسه همین همیشه قبل از رفتن به جایی مسواک میزنم چیکار کنم متوجه بوی بد دهانم شوم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان عوامل مختلفی را دارد. می تواند ناشی از عفونت دندان و یا پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و … باشد. مراجعه به این لینک علت بوی بد دهان

 99. Avatar مریم گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من سی سالمه و اکثر دندان هام خراب شده یکی رو کشیدم دو تا رو پر کردم و دو تای دیگه رو هم دکتر گفت باید پر کنم و نیاز به عصب کشی دارند. اما دندان های پایینم بعضی موقع ها احساس درد داشتم که خیلیا گفتن شاید علت درد دندان بالایی هس که پایین هم سرایت کرده با دکتر که مشورت کردم عکسم گرفتن دیدن دندان مشکلی در عکس نداشت و فقط کمی بالای دندونم تاج اش سیاه بود و وقتی ضربه زد و چک کرد دردی نداشتم اما دکتر دندونمو تراشید گفت پر میکنم من مطمئن نیستم دندونم خراب بوده یا نه؟ حالا چیکار کنم اگه سالم بوده باشه احتمالا خراب بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. بدون معاینه اظهار نظر امکان پذیر نیست. حتما دندان شما پوسیدگی داشته است وگرنه متخصص معالج شما بی مورد اینکار را انجام نداده است.

 100. Avatar افشین صمدی مقدم گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دکتر جمیلیان یک سوال داشتم من دو تا دندونه عقلم هردوتاش پوسیدگی داشت بعد یکدفعه ترمیم کرد اون یادم رفته بود عکس opgرو براش بیارم بازدید دکتر به عکس او پی جی توجه کرد دید بین این دوتا دندون عقل پوسیدگی نقطه‌ای داره بین شیارهای دندون دو دفعه بار دوم رفتم دوباره بینش رو پر کرد ولی از سمت چپ یعنی از قسمت لپم باز بین شیارها کمی سیاهی خیلی خیلی کم دیده میشه به نظرتون این مشکل داره یا دوباره برای بار سوم برم پر کنم خیلی نگرانم یوقت به عصب نرسه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عقل معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 101. Avatar سونیا پیشرو گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه و‌هرشب مسواک میزنم دندون‌هام وضعش افتضاحه یعنی تا حالا دوتا رو کشیدم و دوتا رو عصب کشی کردم و دوتای دیگه ب عصب کشی نیاز داره و پنج تا هم پوسیده شدن میخام بدونم اگر بخام بک بار برای همیشه دندون هام رو‌ درمان کنم که هم زیباییش دوباره برگرده و دیگه پوسیدگیشون تکرار نشه چیکار باید بکنم؟ (سوای اینکه روزی ۳ بار مسواک بزنم و نخ دندون بکشم و از محلول دهان شویه استفاده بکنم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عوامل متعددی برای ایجاد پوسیدگی وجود دارد. کلا چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان اهمیت بسزایی دارند. پوسیدگی دندان وقتی رخ می دهد که باکتری های موجود در دهان شما از شیرینی که شما خورده اید، مصرف کنند، شیرینی به باکتری های روی دندان شما انرژی می دهد و باعث تکثیر آن ها می شود.
   به‌طور منظم برای معاینات دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است این مراجعات سالی دو بار انجام شود تا وضعیت سلامتی دهان و دندان بررسی شود. مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 102. Avatar مرتضی گفت:

  با سلام من یک سالی هست که نی نوازی میکنم و فاصله بین دو دندون جلویی من خیلی کمه طوری که سری نی به سختی میره لای دندونم حالا بعد از مدتی ی لکه خیلی کم رنگی سیاهی اومده بین دندونام بنظر شما ایا دندون من پوسیده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ دقیق و درست باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه امکان پاسخگویی وجود ندارد.

 103. Avatar Farnaz گفت:

  سلام
  من تعداد زیادی پر شدی بزرگ دارم، تقریبا تمام دندان های عقب من پر شده و من خیلی نگران طول عمر دندان هام هستم.
  میخوام بدونم با مراقبت های لازم ایا کمابیش مثل دندان طبیعی عمر میکنند؟
  من واقعا خیلی میترسم چند سال دیگه مجبور به انجام ایمپلنت بشم و دندان هام از بین بره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بزرگسالان هم به دندانپزشکان جهت معاینات دوره ای هر 6 ماه یکبار برای بررسی لثه و دندان ها اقدام کنند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 104. Avatar Farnaz گفت:

  سلام
  من تعداد زیادی دندان با پر شدگی های بزرگ و خیلی نگران طول عمر دندان هایم هستم.
  عمر دندان پوسیده چقدر هست و اگر به طور مداوم زیر نظر دندان پزشک باشم و مراقب کافی داشته باشم ایا این دندان ها به اندازه دندان طبیعی عمر میکنند؟
  من همیشه ترس اینو دارم که در سن پایین نیاز به ایمپلنت اکثر دندان هایم بدلیل پوسیدگی داشته باشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بزرگسالان هم به دندانپزشکان جهت معاینات دوره ای هر 6 ماه یکبار برای بررسی لثه و دندان ها اقدام کنند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 105. Avatar هدیه گفت:

  سلام من تقریبا دوماهی هست که دو دندان بالا جلو قسمتیشون سیاه شده میخاستم بدونم با کامپوزیت مشکل برطرف میشه؟و اینکه تراشیدن قسمت پوسیده مشکلاتی رو بوجود نمیاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قسمت پوسیده دندان برداشته می شود. وضعیت ریشه دندان هم بررسی شود. بعد میتوان کامپوزیت کرد.

 106. Avatar فریما گفت:

  سلام خسته نباشید من یکی از دندونام رو چند حدودا یک سال پیش پرگرده ام قسمت عقبی ترین دندونمه امروز یه دفعه شروع کرد به تیر کشیدن در صورتی ک این جوری نبود قسمته پشتیه همون دندون زرد شده گاهی اوقات یه دفعه تیر میکشه …با خمیر دندون ضد حساسیت درست میشه؟ و با دهان شویه و….چون واقعا در شرایطی نیستم ک بتونم برم دندونپزشکی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. برای درمان دندان باید اقدام کنید.

 107. Avatar ماریا گفت:

  لطفا بگید برای بهبود یافتن دندان خراب باید چ کار کرد (روش خانگی)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پوسیدگی دندان روش خانگی نداریم. باید به دندانپزشک مراجعه شود. پوسیدگی برداشته شود، سپس دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 108. Avatar ماریا گفت:

  راستی اقای دکتر دندان های پایین من اخری ها دوتاشون نقطه کوچکی سیاه رویشان هست ولی اصلا درد نمیکنن به نظر شما ممکن خرابی دندان باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 109. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام دکتر من دو سه روز پیش رفتم دکتر دندانم پوسیدکیش نزدیم به عصب بود و دکتر اونو ور داشت بهم گفت شاید 2هفته طول بکشه داخل دندانم درد میکنه درد نمیکنه بنظر شما به عصب رسیده لایه پوسیدگی ور داشته واسم ممنون بگید به عصب رسیده یا جاش درد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی عفونت زیاد است متخصص عفونت را بر می دارد و پانسمان می کند. و بعد از یک یا دو هفته دیگر برای درمان مجدد باید مراجعه شود. تا بررسی شود که اگر عفونت از بین رفته است دندان را با ماده پر کردگی پر کند. در معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 110. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام دکتر
  شما کار پرکردن دندان هم انجام میدید یا عصب کشی 4 تا دندونم خرابه
  یکی رو رفتم پیش یک دکتر محل کارش زیر زمین بود بدون عکس گرفتن پر کرده و عصب کشی نکرده
  الانم گاهی درد میکنه
  هزینه پر کردن با مواد سفید چقدره ؟ دندون ها آخریم بیشتر خرابه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 111. Avatar ندا گفت:

  باسلام ببخشید برای پرکردگی دندان شما دو میتوان از ماده رنگ سفید انجام شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان های خلفی را با ماده پر کردگی سفید رنگ(کامپوزیت)انجام می شود.

 112. Avatar شیدا گفت:

  باسلام من حدود دوسال هست که ارتودنسی دارم و همیشه دررعایت مسائل بهداشتی دقت دارم. احساس می کنم یک دندان پوسیده دارم چکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید توسط دندانپزشک متخصص پوسیدگی برداشته شود. دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 113. Avatar شیدا گفت:

  با سلام،
  آیا این امکان وجود دارد که با به عصب رسیدن پوسیدگی یک دندان در فک بالا، کل دندان های فک بالا و پایین درد داشته باشند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی شدت درد برای شخص جوری هست که احساس می کند چند تا دندان در محدوده دندان پوسیده درگیر است این مورد با معاینه متخصص با تجربه تشخیص داده می شود و با عصب کشی مشکل برطرف خواهد شد.

 114. Avatar داود گفت:

  سلام جناب دکتر من اوپیجی گرفتم نشون دکتر دادم صرفا جهت چکاب . دکتر گفت پوسیدگی بین دندانی داری
  میخواستم بدونم دقیقا میخواد چکار کنه روی دندونام؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه سالم باشد و احتیاج به عصب کشی نباشد . پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده پر کردگی پر می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ها پر کردن دندان و پر کردن همرنگ دندان

   1. Avatar نسیم گفت:

    سلام
    من حدود پنج شش ماه پیش ، کنار دندون عقبیم از لثه های کنار دندونم خون میاد ، و احساس میکنم پوسیده شده ، اما رفتم دندانپزشکی ایشون گفتن مشکلی ندارن و سالمه حتی رادیوگرافی هم انجام دادم ، اما مشکلی نداشت ، ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏🏻

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. خونریزی لثه دلایل مختلفی دارد. ممکن است به علت عفونت و التهاب لثه باشد یا در اثر مسواک زدن نادرست یا مسواک زبر و غیره بوجود بیاید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها همه چیز درباره عفونت لثه و نحوه صحیح مسواک زدن

 115. Avatar اوا گفت:

  سلام من ی دندان دارم که سال ها پیش پوسیده شد و اصلا وجود ندارد ی چند ریز ریز سیاه هست
  بعد ی چند روز درد میکنه هم گلوم هم گوشم بعد از توش اصلا میکنم دندون در میاد نمیدونم چیکار کنم شب روز نداشته براااام ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود. ممکنه ریشه دندان سالم باشد. تاج از بین رفته که میتوان تاج دندان را بازسازی کرد . شما می توانید به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 116. Avatar aida گفت:

  سلام اقای دکتر من نوزده سالمه و دوتا دندون ته من اول توشون سیاه شده والان هم یکیشون خالی شده و یه قسمت از توش قهوه ای شده چی کار باید کرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیده است. پوسیدگی برداشته می شود. اگر احتیاج به عصب کشی نباشد. با آمالگام پر می شود.

 117. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من مدتی(حدود دوسال) دندان هایم را مرتب مسواک نمی کردم. حالا 10 روز هست که مرتب مسواک می زنم. و از وقتی که مرتب مسواک می زنم یکی از دندونای اسیای من نسبت به غذای سرد(حتی اگه سردیش خیلی کم باشه) درد می کند بعضی اوقات نیز بی مورد درد خفیف دارد. البته روی اون لکه سیاه هم هست. حتی در این بین یک روز که اصلا مسواک نزدم درد بی مورد دندونم رفع شد. علت این موضوع پوسیدگی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان پوسیده دارید باید معاینه کلینیکی انجام شود و اگر لازم بود رادیوگرافی از محل دندان گرفته شود.

 118. Avatar رضا محرمی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه دندان آسیاب دوم من از سمت راست شکسته و به عصب هم رسیده و می‌خوام اونو بکشم.میخواستم بدونم کشیدنش بهتره یا اینکه ببرم بیرون دندون رو پر کنند؟؟؟؟و یه سوال دیگه هم دارم:دندان ها حداکثر تا چه سنی رشد میکنند و اگه من این دندون رو بکشم آیا بعداً درمیاد یا نه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان سالم باشد می توان دندان را ترمیم و حفظ کرد.

 119. Avatar سحر گفت:

  سلام خسته نباشید ، من چند روزی هست که اطراف دندونم کمی سرخ شده و درد داره ، میشه راهنمایی کنید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد باید آنتی بیوتیک استفاده کنید و بعد عصب کشی شود.

 120. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید.22 سالمه 7 سالمه دندان های نیش و 2 سمت چپ و راست را بدلیل کج بودن کامپوزیت کردن.
  یکی از دندان ها دندان شماره 2 از همان موقع یخوره کامپوزیت قسمت پشت دندان لب پر بود و کم کم خورد شده نصفش دکتر معاینه کرد گفت پوسیده شده اونم شدید.و میگفت کامپوزیت نیس و دندونته که نصفش رفته از پشت دندان
  ولی نه درد دارم ن هیچ علائم باید چه کنم؟
  ی دکتر گفت پوسیده نشده ی دکتر گفت پوسیده شده.هر دو ی عکس رادیوگرافی را مشاهده کردند.
  ممنون.میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توضیحات شما کامل نیست برای دادن جواب درست باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 121. Avatar ترانه گفت:

  با سلام، من چند ماه قبل به دندان پزشکی مراجعه کردم و بهم گفتند که دندانم پوسیدگی سطحی دارد که با پر کردن خوب میشه،. الان دندانم هر چند وقت یکبار درد کوتاه و خفیفی میگیرد، میخواستم بدونم که الان دندون من نیاز به عصب کشی دارد یا با پر کردن خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان ببینیم در چه وضعیتی هست. احتمالا دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 122. Avatar ترنم گفت:

  با سلام، من چند ماه قبل به دندان پزشکی مراجعه کردم و بهم گفتند که دندانم پوسیدگی سطحی دارد که با پر کردن خوب میشه،. الان دندانم هر چند وقت یکبار درد کوتاه و خفیفی میگیرد، میخواستم بدونم که الان دندون من نیاز به عصب کشی دارد یا با پر کردن خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پوسیدگی دندان برداشته می شود و با ماده پر کردگی دندان پر می شود. به دندانپزشک جهت درمان مراجعه کنید.

 123. Avatar شکوفه گفت:

  سلام جناب دکتر چه مواد غذایی بیشتر باعث پوسیدگی دندان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواد غذای بسیار در پوسیدگی دندانها وجود دارند که به تخریب دندان های ما کمک میکنند مانند مواد غذایی شیرین, خوراکی هایی نظیر پفک, بستنی, سیگار, چایی, قهوه و غیره.

 124. Avatar یاسین گفت:

  سلام دکتر میشه لکه های پوسیدگی دندون رو که احتیاج به پرکردن ندارند جرمیگیری کرد واگر هم دندان ها را با کامپوزیت پرکرد بدون اینکه عکس بندازی متوجه میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توان دندان را با کامپوزیت پرکرد.

 125. Avatar Shqayq گفت:

  سلام من دندون آسیاب بالام یه مدتی میشه از بیرون یه خط قهوه ای زده البته درد هم نداره آیا دندونم پوسیده شده؟؟امکان داره که این به ریشه هم برسه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پوسیدگی درمان نشود بیشتر می شود به ریشه دندان می رسد و باعث عفونت دندان هم می شود.

 126. Avatar Ghazal گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه ولی دندون های جلوم فک بالا ۴ دندان جلویی درد میکنه و لکه ی بسیار ریز کوچیک پشت دندونم ایجاد شده
  چیکار باید بکنم؟
  واقعا ترسیدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما دچار پوسیدگی شده است. بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک مراجعه نمایید.

 127. Avatar امیر گفت:

  با سلام خدمت شما
  آقای دکتر وقتی دندانم را روی هم فشار میدهم دندان شماره 6 درد می کند علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار پوسیدگی دندان شده اید . جهت درمان دندان شماره 6 به دندانپزشک مراجعه شود.

 128. Avatar زهرا گفت:

  سلام جناب دکتر
  برای پوسیدگی دندان چجوری بوجود می آید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت دندان باعث خرابی دندان می شود، این اتفاق یکروزه نمی افتد بلکه مدت زمانی لازم است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را خراب کنند.

 129. Avatar امیر گفت:

  سلام جناب جمیلیان،
  من مجبور شدم یکی از دندون هام (بالا-راست، دو تا مونده به عقل) رو به علت شکستگی بکشم. بهترین جایگزین برای این دندون استفاده از چه روشیه؟ و چه زمانی برای این کار اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین درمان ایمپلنت باید انچام گردد. بهتر بود زمانی که دندان کشیده میشد پایه ایمپلنت را قرار می دادید.

 130. Avatar علی محمد گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان . برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها از چه خمیر دندانی باید استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است از خمیر دندانهای حاوی فلوراید بعد از هر وعده خوردن و نوشیدن استفاده گردد.

 131. Avatar banafahe گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان راه مقابله با پوسیدگی دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود بزرگ تر و لایه های عمیق تر از دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. تبدیل به دندان درد شدید، عفونت و از دست رفتن دندان منجر شود. معاینه دندان به طور منظم و مسواک زدن خوب و استفاده از نخ دندان، بهترین راه مقابله با حفره و پوسیدگی دندان است.

 132. Avatar laleh گفت:

  سلام اقای دکترمن همه دندونام یکم خراب شدن و سیاهی دارن خیلی کم و هیچ دردی ندارم ایا این خرابی ها بیشتر میشه ؟
  باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، درمان نشود پوسیدگی زیاد میشه و به ریشه دندان می رسد.

 133. Avatar امیر گفت:

  خسته نباشید
  من مدتی هست که بین دو دندون بالایی این لکه سیاه هست که فقط سطحی و حفره دار نیست
  خواستم بدونم که باید چکار کنم تا از بین بره و تبدیل به حفره نشه چه چیزی پیشنهاد میکنید ؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. اگر فقط تغییر رنگ بود بهداشت دهان و دندان رعایت شود.

 134. Avatar امیر گفت:

  سلام من پسری چهارده ساله هستم و در دندان اسیاب بالاییم احساس درد از داخل می کنم در صورتی که روی دندان چندان مشکلی ظاهری ندارد باید به دکتر بروم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله ممکن است پوسیدگی دندان از کنار های دندان باشد که شما نتوانید انها را ببینید

 135. Avatar بهرام گفت:

  سلام
  ایا میتوان دندانهای عقب را با ماده سفید پر کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله این امکان وجود دارد که دندانهای عقب را با ماده سفید یا همان کامپوزیت پر کرد

 136. Avatar Behbahani گفت:

  سلام من چند روز پیش بین دوتا دندون جلوم یه لکه کوچیک مشکی دیدم و خیلی نگرانم که پیشرفت نکنه و بیشتر نشه در عین حال میترسم برم داندان پزشکی و بخان اون لکه سیاه رو بتراشن و کار بدتر شه
  روشی غیر از تراشیدن هست برای از بین بردن پوسیدگی؟ چیزی مثل فوم فلوراید میتونه اون سیاهی رو از بین ببره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر لکه بین دندان کوچک است و قوام سفت دارد باید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید و ان را کنترل کنید اگر لکه بین دندان بزرگ است باید حتما پر شود

 137. Avatar نیلوفر... گفت:

  سلام ببخشید من چند تا دندان جلویی پوسیده شده و به رنگ سقید درآمده و ۳ تا هم پایین به این رنگ درآمده و دندان هایم حساس شده و درد میگیرند میخواستم بدونم دندان هایم نیاز به کشیدن داره ؟ و با چه راهی درست میشوند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شود. به دندانپزشک مراجعه کنید. بعد از معاینه می توان اظهار نظر کرد.

 138. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من روی دندونم لکه ای به وجود اومده میخاستم بدونم تا وقتی دردی توش احساس نکنم یعنی به ریشه نرسیده و بدون عصب کشی میشه پر بشه؟؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به دندانپزشک جهت چکاپ مراجعه شود . رادیو گرافی تهیه شود. با دیدن رادیو گرافی دندان شما دندانپزشک تشخیص درمان را می دهد.

   1. Avatar زارعی گفت:

    سلام اقای دکتر من هجده سالمه با اینکه مرتب مسواک می زنم اما شیار بعضی از دندون هام قهوه ای رنگ شده ولی تا حالا درد احساس نکردم می خواستم بدونم این لکه ها در مرور زمان بیشتر میشه؟ واینکه برای اینکه بقیه اینجوری نشن باید چیکار کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برخی از لک ها با خمیر دندان های مخصوص سفید کردن دندان برطرف می شوند. مثلا اگر لکی جزئی بر اثر نوشیدن قهوه بر روی دندان شما ایجاد شده می توانید به محض این که متوجه موضوع شدید از خمیر دندان های سفید کننده دندان برای درمان این نوع لک کمک بگیرید. اما اکثر افراد زمانی متوجه لک دندان ها می شوند که این لک ها دائمی شده باشند. ادامه مطلب مراجعه به این لینک آیا براکت ارتودنسی دندان‌ها را لک می کند

 139. Avatar سلطانی گفت:

  سلام اقای دکتر من هجده سالمه و حدوداچهارتا از دندونام پوسیده شده ک خیلی وضعیت اونا خرابن و به عصب رسیدن یک طرف صورتم بدلیل دوتااز دندونام ک پوسیده شدن ورم کرده ویکی از اون دندونارو کشیدم و یکی دیگه رو عصب کشی و پر کردم طرف دیگه ی صورتم هم دوتااز دندونام خرابه ک یکیش خیلییی عمیقه ویکی دیگه شم به عصب رسیده و نسبت به اون یکی بهتره این طرف صورتم هم به داخل فرورفته یعنی درکل یه طرف صورتم یکم ورم داره و یه طرف صورتم فرورفتگی داره اقای دکتر اگه دندونای طرف فرورفتگی صورتم درمان بشن فرورفتگی صورتم درست میشه یانه لطفا جواب منو بدین چون برام خیلی مهمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی دندان های شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 140. Avatar الهه گفت:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید من ۳۲ سال دارم و تا به حال مشکل دندانی نداشتم ولی از سال به دندان پزشک بهداشت مراجعه کردم تا دندان هایم را معاینه کند که در همه موارد فقط توصیه به استفاده از نخ دندان رو برایم داشتند متاسفانه چند وقتی است که دچار درد خفیف دندانی هستم از دندان هایم عکس گرفته ام اما پوسیدگی زیادی دیده نمیشه خیلی نگران دندان هایم هستم میخواستم بدونم استفاده از فلوراید یا درزگیر دندان رو برای بنده شما پیشنهاد میکنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید حضوری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دندان های شما معاینه شود .

 141. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من دو دندان جلوم پوسیده شده بود ببردم پر کردم ی تیکه خیلی کوجیک سیاهی مونده رو مینای دندانم .دکتر اونو درست نکرد گفت اگه اینو پر کنم مینای دندانت از بین میره .بنظر شما چیکار کنم من دوست ندارم اون سیاهیه رو دندونمو .اگه درستش کنم دندونم زود اسیب میبینه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اون ناحیه سیاهی باید برداشته شود . هم در زیبایی دندان های شما تاثیر دارد و همچنین سیاهی و پوسیدگی پیشرفت خواهد کرد.

 142. Avatar الهام گفت:

  سلام استاد خسته نباشید عذر میخوام من opgگرفتم میشه برامتفسیرش کنید؟ اینا یعنی چی؟3D,4DO,5OC,6recممنون برام خیلی مهمه اگه جواب بدین ممنون میشم

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام پزشک معالج شما تفسیر موارد ذکر شده را طی جلسه ای حضوری به شما اعلام خواهند کرد

  2. Avatar سارینا گفت:

   سلام اقای دکتر وقت بخسر من ۱۷ سالمه و ب طور مرتب از ۴ سالگی روزی ۳ بار مسواک میزنم .روی دندون بالای جلوییم یک نقطه ی قهوه ای رنگ افتاده چطور میشه از بینش برد ؟؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید به دندانپزشک مراجعه شود . تا تشخیص داده شود که علتش از پوسیدگی هست یا خیر.

    1. Avatar حسین گفت:

     سلام خسته نباشید من یکی از دندان هایم سیاه کرده و وقتی غذا می خورم دندان درد میگیرد میخواستم ببینم باید به دکتر رفت یا اینکه حساسیت دارد من خیلی از دندان پزشکی میترسم چه کار کنم که آمپول درد نگیرد

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

   2. Avatar مهنا گفت:

    سلام .من وقتی غذاهای گرم و سرد یا یکم سرد باشه میخورم دندونم‌درد میاد.باید چیکار کنم؟با درمان های خانگی میشه این مشکل را حل کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

     1. Avatar علی گفت:

      سلام من دندونم و پر کردم بعد ۶ ماه الان درد میکنه چرا علتش چیع بعد ی سوال دیه چ خمیر دندانی واسه دندون خوبه استفاده کنیم

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندان شما باید عصب کشی شود. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود و بعد از تهیه رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده می شود. خمیر دندانی که حاوی فلوراید باشد.

     3. Avatar شاینا گفت:

      سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۵سالم هست ودوباردرروز مسواک میزنم و نخ دندان میکشم ولی الان روی سه تا دندونم روی شیارهاش رنگ قهوه ای هست ودندون اسیاب عقبیم هم تازگی یه حفره کوچک مشکی داره ونمیدونم روی دندون های بالام هم هست یانه ولی بقیه دندونام هم زرد هستند ولی دردی ندارم الان به جز پرکردن راهی ندارم؟

     4. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. عوامل متعددی برای ایجاد پوسیدگی وجود دارد. کلا چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان اهمیت بسزایی دارند. پوسیدگی دندان وقتی رخ می دهد که باکتری های موجود در دهان شما از شیرینی که شما خورده اید، مصرف کنند، شیرینی به باکتری های روی دندان شما انرژی می دهد و باعث تکثیر آن ها می شود.
      به‌طور منظم برای معاینات دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است این مراجعات سالی دو بار انجام شود تا وضعیت سلامتی دهان و دندان بررسی شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *