اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زخمهای سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا

زخمهای سفید داخل دهان

لکوپلاکیا یا زخمهای سفید داخل دهان وضعیتی است که باعث می شود پچ های ضخیم و پلاک مانند سفید رنگی روی زبان، لثه ها و مخاط دهان رشد کنند. مواد و عادات محرک مخاط دهان مانند استفاده از دخانیات می توانند باعث ایجاد لکوپلاکیا شوند. بیشتر پچ های سفیدرنگی که در دهان ظاهر می شوند دردناک نیستند و خود به خود از بین می روند، اما اگر لکوپلاکیا باشند می توانند پیش درآمد سرطان دهان باشند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) لکوپلاکیا را بعنوان ضایعات سفید دهانی تعریف کرده است که شدت خطر آنها زیر سوال است و به هیچ بیماری غیر جدی دیگری مرتبط نیستند. لکوپلاکیا یک اصطلاح بالینی است که شامل تعداد زیادی از ضایعات سفید دهانی می شود. برای تشخیص قطعی لکوپلاکیا باید بیوپسی و تست انجام داد.

علائم زخمهای سفید داخل دهان

همانطور که گفته شد لکوپلاکیا پچ های سفید پلاک مانند ضخیمی را در مخاط دهان ایجاد می کند. این پچ ها گاهی بی رنگ یا خاکستری هستند و حداقل یک ناحیه با مارجین واضح دارند. گاهی هم سطح ترک خورده ای از خود نشان می دهند. این پچ ها معمولا درد ندارند.
شایع ترین محل این پچ ها عبارتند از:

 1.  سطوح داخلی گونه ها
 2.  لثه
 3.  ته دهان در ناحیه زیر زبان
 4.  زبان
 5. گاهی نیز لکوپلاکیا را می توان در سایر نواحی بدن غیر از دهان دید که شایعترین محل آن ناحیه ژنیتال است.

علائم لکوپلاکیا

علل لکوپلاکیا یا زخمهای سفید داخل دهان

عوامل آزاردهنده مزمن، اصلی ترین نقش را در ایجاد لکوپلاکیا بازی می کنند. آسیب های مکرر به بافت های دهان و عفونت دندان باعث می شود تا لایه ای ضخیم بنام کراتین در ناحیه تشکیل شود. کراتین نوعی پروتئین است که برای حفظ سلامتی لایه بیرونی پوست ضروری است و سلول های لایه های درونی را از استرس و آسیب دور نگه می دارد. در ضمن کراتین کلید اصلی ترمیم زخم نیز هست.
مثل خیلی دیگر از بیماری ها، برای لکوپلاکیا نیز یک دلیل واضح وجود ندارد. پچ های کوچک سفید در دهان بسیار شایع هستند که در اثر عوامل آزارنده معمولی بوجود می آیند و ربطی هم به لکوپلاکیا ندارند.

مصرف دخانیات یکی از عمده ترین عوامل کمک کننده به بروز لکوپلاکیا است. به طور کلی هر چیزی که سبب آسیب و استرس به مخاط شود می تواند عامل خطری برای لکوپلاکیا باشد. مهمترین این عوامل عبارتند از:

 1.  مصرف بیش حد یا طولانی مدت دخانیات
 2. پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) که عامل مولد هرپس ژنیتال است.
 3. شرایطی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شوند مانند HIV، شیمی درمانی یا جراحی های بزرگ
 4. عواملی که در دهان زخم ایجاد می کنند.
 5. سوختگی های شدید و مکرر مخاط دهان در اثر مصرف مایعات و غذاهای داغ
 6. استفاده زیاد و طولانی مدت از محصولات ساینده و سفید کننده دندان ها
 7. دست دندان های لق و براکت های ارتودونسی که لبه های تیز دارند و ریتینر ها
 8. سطوح تیز و مضرس دندانی
 9. استفاده بیش از حد و طولانی مدت از استروئید های استنشاقی بدون آنکه پس از مصرف آنها دهان شسته شود.
 10. بهداشت ضعیف دهان
 11. گازگرفتن یا جویدن مکرر مخاط گونه و زبان
 12. مصرف بیش از حد الکل
 13. جویدن برگ یا مغزهای گیاهی خاص مانند برگ فوفل (BETEL LEAF) یا مغز آرکا (ARECA NUT).

لوکپلاکیا معمولا با عفونت های قارچی اشتباه گرفته می شود چون ظاهرشان تقریبا مشابه است. نوعی از لکوپلاکیا به نام لکوپلاکیای مودار (Hairy Leukoplakia) وجود دارد که ضایعات آن دارای پرز هستند و معمولا درد ندارند. این نوع از لکو پلاکیا یکی از اولین علائم بیماری ایدز است اما در منونوکلئوزیس یا عفونت های مربوط به ویروس اپشتین-بار نیز دیده می شود.

تشخیص و درمان زخمهای سفید داخل دهان

دندانپزشک معمولا با گرفتن سابقه و انجام معاینات بالینی می تواند به وجود لکوپلاکیا مشکوک شود که در این صورت باید دستور بیوپسی داده شود تا به تشخیص قطعی رسیده و احتمال سرطان را نیز بررسی نماید. بیوپسی برای لکوپلاکیا به دو روش انجام می شود:

 1. بیوپسی با کمک براش های دهانی مخصوص که روی ضایعه چرخانده می شوند و سلول های موجود را جمع آوری می کنند.
 2. بیوپسی اکسیژنال که در آن کل ضایعه به کمک جراحی خارج می شود.

اگر در بررسی نمونه، سلول های سرطانی مشاهده نشوند به بیمار توصیه می شود که عامل محرک را حذف کرده و بهداشت دهانش را بخوبی رعایت کند. اگر علیرغم رعایت موارد مذکور، ضایعات برطرف نشوند دندانپزشک دوره دیده یا متخصص باید نسبت به حذف ضایعات به روش جراحی اقدام کند.
لکوپلاکیا یک ضایعه راجعه است و حتی اگر برطرف شده باشد باید بیمار همیشه تحت کنترل (حداقل سالی یکبار) باقی بماند.

اگر لکوپلاکیا با HIV یا ایدز همراه باشد باید علاوه بر درمان های فوق داروهای آنتی ویروس خاص نیز توسط پزشک معالج تجویز شوند.اگر در نمونه بافتی، سلول های پیش سرطانی یا سرطانی دیده شوند باید آزمایشات تخصصی تری انجام داد تا به میزان وخامت وضعیت پی برد. گرچه تخمین کمی سخت است اما حدود 5% از لکوپلاکیاهای دهان سرطانی هستند یا خواهند شد.

علل لکوپلاکیا

راه های پیشگیری از لکوپلاکیا یا زخمهای سفید داخل دهان

مهمترین کارهایی که باید انجام شوند رعایت بهداشت دهان و متوقف کردن استرس و عوامل آسیب رسان به مخاط دهان هستند. اما راه های زیر نیز توصیه می شوند:

 1. توقف مصرف دخانیات
 2. عدم استفاده از محصولات استنشاقی یا دخانی حاوی شاهدانه، میخک و رزین
 3. توقف یا محدود کردن مصرف الکل
 4. انجام معاینات مکرر توسط دندانپزشک
 5. عدم استفاده از محصولات بهداشت دهان که حاوی ساینده ها یا سفید کننده های قوی هستند
 6. عدم استفاده از دنچر های لق، براکت هایی با لبه های تیز و سایر وسایل مشابهی که سبب آزار مزمن مخاط دهان می شوند.
 7. تمیز نگه داشتن زخم های دهانی
 8. عدم استفاده از مایعات و غذای های داغ – اجازه دهید غذاها کمی سردتر شوند.
 9. عدم استفاده از آبنبات یا محصولات مشابهی که حاوی مواد محرک هستند.
 10. داشتن رژیم غذایی متعادل که حاوی انواع گروه های مواد غذایی، مینرال ها و ویتامین ها باشد.
 11. عدم استفاده از مواد غذایی آلرژن
 12. پرهیز از رفتارهای جنسی نامتعارف، خطرناک یا محافظت نشده

جوش داخل دهان

جوش داخل دهان ممکن است به علل گوناگونی ایجاد شود. گاها زخمی که بر اثز بی احتیاطی بیمار در دهان ایجاد شده است با جوش داخل دهان اشتباه گرفته می شود.
بروز یک عفونت دندان و یا کشیده شدن دندان شکسته به جدار داخلی دهان و حتی آسیب به دستگاه ارتودنسی داخل دهان ممکن است منجر به بروز زخم و جوش داخل دهان شود.
برخی از جوش های داخل دهان بر اثر کمبود ویتامین های گروه ب و سی و حتی کمبود آهن بروز می کنند.
در صورت مشاهده جوش داخل دهان ابتدا سعی کنید به یاد آورید که طی یک روز گذشته غذای محرک و داغی مصرف نکرده باشید در غیر این صورت حتما به یک متخصص تشخیص بیماری های دهان مراجعه کنید. در صورتی که مشکل از دستگاه ارتودنسی است حتما به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. در صورت شکستن دندان و تماس آن با جدار دهان حتما برای ترمیم دندان آسیب دیده اقدام کنید. و در نهایت اگر مشکل از نوع تغذیه شما است حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند.

آفت دهان و لکوپلاکیا

آفت دهان

آفت دهان به دو شکل مینور یا کوچک و ماژور یا بزرگ بروز می کند. برخی از آفت ها نیز بر اثر ویروس هرپس به شکل تبخال بروز می کند. دوره بروز این ضایعات دردناک مخاطی بین ده تا چهارده روز است. میزان شیوع آفت دهان در نقاط مختلف جهان متفاوت است و آمارهای گوناگونی در هر نقطه جغرافیایی از آن در دست است. این آمار از 6 درصد تا 66 درصد متفاوت است. نکته مهم درباره آفت دهان این است که مسری نیست و بیشتر عوامل ژنتیکی در بروز آن دخیل می باشد.
علت بروز آفت دهان می تواند ژنتیک، مشکلات هورمونی، ایمونولوژیک، مصرف دخانیات، حساسیت های غذایی، فقر غذایی و کمبود برخی از ویتامین ها باشد.
برای درمان آفت دهان نیز توصیه می شود به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. ایشان پس از تشخیص آفت دهان دهان شویه و قطره مناسب برای درمان آفت دهان تجویز می کنند.
این بیماری معمولا عود کننده است. با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان و دهانشویه علاوه بر استفاده صحیح از مسواک می توانید تا حد زیادی از عود و بروز مجدد آفت دهان جلوگیری کنید.
به افرادی که طی دوره های طولانی دچار آفت دهان می شوند توصیه می شود آزمایشات تخصصی در این زمینه را انجام دهند تا علت دقیق بروز آفت دهان مشخص شود.

چه زمان برای لکوپلاکیا باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اکثر ضایعات سفید دهان بدون درمان خاص و فقط با رعایت بهداشت دهان و حذف عامل آزارنده برطرف می شوند، اما اگر لکوپلاکیا باشند برای مدت های طولانی در دهان باقی می مانند که معمولا با بیماری های دیگری نیز همراه هستند و نیاز به درمان دارند.
گرچه لکوپلاکیا خود به تنهایی عامل سرطان نیست اما خطر بروز سرطان را افزایش می دهد. تومورهای دهان معمولا از درون لکوپلاکیاهایی ظاهر می شوند که شدید بوده و یا برای مدت های طولانی در دهان وجود داشته اند. لکوپلاکیاهایی که برای مدت های طولانی در دهان وجود دارند می توانند دچار تغییرات پیش سرطانی شده و به تدریج به سرطان بیانجامند که یکی از شایع ترین سرطان های دهان، اسکوآموس سل کارسینوما است.
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هر ساله برای بیش از 529 هزار نفر در جهان سرطان دهان تشخیص داده می شود که اکثر آنها بالای 40 سال داشته و عمدتا برای مدت های طولانی دخانیات مصرف می کرده اند.
در صورت مواجهه با موارد زیر باید حتما به دندانپزشک مراجعه شود:

 1. پچ های سفید رنگی که درون آنها نقاط برجسته و قرمز رنگ دیده شود.
 2. برجستگی های سفیدرنگی که روی آنها پچ های تیره یا قرمز رنگ دیده شود.
 3. پچ هایی که دارای قوام نامنظم و ناهمگون باشند.
 4. اشکال در هنگام غذا خوردن، بلع یا حرکات فکی
 5. زخم هایی که بیش از دو هفته از بروز آنها در دهان گذشته و ترمیم نمی شوند.
 6. تغییرات بافت های داخل دهان
 7. درد گوش در هنگام بلع
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

371 دیدگاه برای “زخمهای سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا

 1. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر، قطعا بیش از دو هفته هست که یک جوش کوچک سفید رنگ در کنار و انتهای زبان دخترم بوجود آمده. حدود ۱۴ سال داره. ممکنه مورد مهمی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این جوش سفید می تواند آفت دهانی باشد. بهترین درمان خانگی غرغره با محلول آب و نمک است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 2. Avatar برار گفت:

  سلام .داخل دهان قسمت گونه حفره سفید بدون درد دارد ک بمدت دوهفته هست خوب نشده.میخواستم کمی راهنماییم کنید.ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 3. Avatar شکیلا گفت:

  سلام دکتر من یکی از دندان هایم را عصب کشی کردم وقتی بی حسی دهانم از بین رفت دیدم دکتر یک چیزی شبیه به نخ بخیه را از لثه ام بیرون داده فردای آن روز رفتم و آن را با دست و بدون بی حسی کند از اون روز به بعد یک دانه سفید که سوزش دار پشت لبم زد احتمالش هست که مشکلی جدی باشه ؟
  من نه دخانیات مصرف میکنم و نه الکل و همیشه مسواک میزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است آفت دهانی زده باشید. بهتر است دهانتان را روزانه با محلول آب نمک شستشو دهید.

 4. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من جدیدا زائده های هم رنگ لسه در انتها دهانم ظاهر میشه و بر اثر فشار میترکه و آب ازش میاد بیرون و دوباره چن روز بعد یک جا دهنم اینجوری میشه چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود در اولین فرصت جهت معاینه و برای تشخیص درمان مناسب به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 5. Avatar امید گفت:

  سلام دکتر
  الان حدود یک ماه هست روی لثه دندان جلویی از قسمت داخل دهان یه جوش برجسته سر سفید زده، که یکی دوبار از التهاب کم شده و سفیدی رفته ولی باز برگشته . چه کار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به پزشک جهت معاینه و تشخیص درمان مناسب مراجعه نمایید.

 6. Avatar سعید گفت:

  سلام وقت بخیر من از روزی ک واکسن کرونا زدم
  داخل گلوم و روی لوزه هام پر از دانه های سفید شد هیج درد و علائمی نداره هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و طوری هست ک ناپدید میشه و دوباره ظاهر میشه دلیلش دکترا نفهمیدن اول عفونت شناسایی کردن ک نبود بعددگفتن قارچه که داروی ضد قارچ جواب نداد ازمایش دادم نمونه برداشتن ک بگن باکتریه ولی نبود بعد دکتر گفت ضعف سیستم ایمنیه بدنه ک با داروی تقویتی درمان نشد نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است این دانه های سفید که هیچگونه دردی ندارد بعلت های مختلف مانند عفونت، سنگ لوزه ها و برفک دهان باشد که اغلب بدون درمان از بین می رود. بهتر است سیستم ایمنی خود را از طریق مواد غذایی بالا ببرید و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز بسیار مهم است. غرغره کردن آب نمک

 7. Avatar دانیال گفت:

  سلام من ۳ روز پیش زبونم رو حین غذا خوردن گاز گرفتم
  حالا همونجا مثل یه جوش چرکی شده خیلی هم درده مشکلی نداره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکنه آفت دهانی باشد. باید معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 8. Avatar لیلی گفت:

  من انتها زبانم روش گوشه سمت راست یه دونه سفید رنگ زده درد هم نداره ،البته تووش پر هست،چیکار کنم؟فک میکنم سه روز میشه یا شایدم پنج روز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. ممکن است آفت دهان باشد.

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من روی لثه ام زیر دندونای جلوم یه افت زده و الان ک زبون میزنم ب قسمت داخل لبم تو دهنم یعنی،حس میکنم دونه های خیلی ریز هست تو گوشتش و پر شده اما درد ندارن و هیچ تب و چیزی ندارم،همیشه افت میزنم بخاطر استرس هام ولی الان داخل دهانم جلوی همین لثه ام ک افت زده یه عالمه دونه های زیر پوستی با زبونم حس میکنم .چیه آقای دکتر من ۳۰ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دانه های سفید رنگ بیشتر شده توصیه می شود به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان جهت معاینه مراجعه نمایید. بهتر است دهانتان را با محلول آب نمک شستشو دهید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها محلول آب نمک و آفت دهان

 10. Avatar امیر گفت:

  ممکنه این بیماری به خاطر مصرف میوه هایی باشه که طبع گرم داره؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بررسی شود. هنگام معاینه توسط دندانپزشک متخصص بیماری های دهان راهنمایی های لازم به شما داده می شود. بعضی مواد غذایی با طبع گرم می تواند تاثیر گذار باشد.

 11. Avatar رعنا گفت:

  سلام، برای درمان این زخم های لکو پلاکیا به چه متخصصی باید مراجعه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان زخم های سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 12. Avatar محمد گفت:

  سلام زخم های سفید داخل دهان و روی زبان که درد دارند نشانه ی چیست و علت بوجود آمدنش چیست؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان زخم های سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا توصیه می شود به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. دلایل بوجود آمدن لکوپلاکیا می تواند بدلیل: عدم بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات، مصرف داروهایی که سیتم دفاعی بدن را کاهش می دهد، مصرف بیش از حد الکل و غیره

 13. Avatar سارا گفت:

  من برای اولین بار قلیون به مدت طولانی استفاده کردم شب لثه ام متورم شد
  از داروخانه یه محلول دهانشویه گرفتم اما الان زبان و لثه و لبم همه پر از دانه های سفید رنگ شده ک به شدت درد داره و نمیتونم غذا بخورم
  درمانی سریع وجود داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. ممکن است قلیون شما از نظر بهداشتی تمیز نبوده است.

 14. Avatar حمزه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان۳ فک پایین رو عصبکشی کردم دکتر دندان پزشک در حین کار قسمت داخل لبم رو زخم کرد که ۱۲ساعت پس از عصب کشی در همان ناحیه دو زخم سفید رنگ پدید آمده که خیلی میسوزه باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. محیط دهان را کاملا تمیز نگه دارید و با آب نمک شستشو دهید.

 15. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۱۸ سالمه…ماهی دوبار داخل دهانم بعضی وقتا به لب و لپ رو به تو ،و زبان و لثه و ته حلقم ، جوش سفید رنگ بزرگ میزنه و خیلی دردناک و سوزش داره و یکی که خوب میشه باز یجا دیگه در میاد ، چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود برای معاینه و تشخیص درمان مناسب به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 16. Avatar ملیکا گفت:

  سلام، من 3 روزه یک جوش سفید پشت لب پایینم در آمده و انگار توش خالیه، چکار کنم، و نگران باشم یا نه؟ 13 ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است آفت دهانی باشد. باید معاینه انجام گیرد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 17. Avatar سیدروح الله گفت:

  من مدت دو روز میشه داروی معده استفاده میکنم مثل لانزوپرازول …اما وقتی ازخواب برخیستم زبانم سفید شده علتش چیست لطفا رهنمایم کنید
  البته زبانم یک برفک هم داره درد داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزد یک متخصص گوارش مراجعه نمایید. تشخیص درمان مناسب داده شود. تا مشکل شما برطرف گردد.

 18. Avatar عرفان ترابی گفت:

  من در داخل دهانم دقیقا زیر زبان کوچک دو یا سه جوش تبخال مانند زدم من 15 سال دارم چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود که به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. تا حضوری معاینه از دهان انجام گیرد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar حامی گفت:

    سلام.آقای دکتر من چندروزی هست در قسمت زیر زبانم روی زبان کوچکم ی برآمدگی سفید رنگی هست.بعضی وقتا درد کمی هم دارد.۳۷ سالمه.بنظرتون نگران کننده‌س؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. باید معاینه انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. توصیه می شود به متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت مراجعه نمایید.

 19. Avatar زهره گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۶سالم هست امروز متوجه شدم که داخل لپم یه تکه مثل یک گوشت کوچک سفید رنگ هست که نگران شدم باید چیکار کنم ؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است در اسرع وقت به یک متخصص بیماری های دهان و فک مراجعه نمایید تا تشخیص درمان مناسب صورت بگیرد.

 20. Avatar ارمین گفت:

  سلام دکتر من افت دهان زدم وخیلی میسوزه چه دارو هایی استفاده کنم بهتره دردش به دندون خایم هم زده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دریافت پاسخ به وب سایت مراجعه نمایید. راه ها و روش های درمان آفت دهان بطور کامل توضیح داده شده است. لطفا مطالعه نمایید.

 21. Avatar مهدی گفت:

  سلام دکتر روی زبان من چیزی شبیه به تبخال یا جوش زده که حدودا یک هفته ای هست داره اذیتم میکینه زیر دندون هم هست که موقع حرف زدن یا خوردن غذا اذیت میکنه باید چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید تا مشخص شود علت بروز تبحال چی بوده است و تجویز درمان مناسب انجام گیرد.

 22. Avatar مرضیه گفت:

  سلام و ارزوی سلامتی
  من توی دهنم داخل لوپم یه خط عرضی سفید رنگه و کمی هم برجسته
  همش استرسشو دارم
  نمیدونم چیه و چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود برای تشخیص و درمان صحیح به یک متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 23. Avatar الهام طالبی گفت:

  دکتر من ۱۳ سالمه داخل لپم بالا یک لکه لوزی شکل سفید وجود داره که میسوزه و به سختی میتونم چیزی بخورم چجوری باید رفعش کنم
  ممنون🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. ممکنه آفت دهانی باشد.

 24. Avatar شروین گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۴سالم و نوک زبونم دیروز یه زخم کوچولویی سفید زده بود خیلی سوزش نداشت ولی امروز ک بلند شدم از خواب دیدم دوتا شده میشه درمان خانگی شو بگین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 25. Avatar ستوده گفت:

  سلام خسته نباشید من ۸ الی ۹ روز از جراحی بینیم میگذره و دهنم اطراف لثه شروع کرده به جوش زدن به محض این که یکیش خوب میشه یکی دیگه میزنه و این که خیلی وقت بود لثم موقع مسواک زدن خونریزی میکرد و توجهی نمیکردم ممکنه عفونت باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 26. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام آقای دکتر برای بررسی و معاینه جوش های سفید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ ممنون از راهنمایی شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص بیماری های دهان و فک مراجعه نمایید. باید معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 27. Avatar مه گفت:

  سلام
  من دو سه روزی میشه ارتودنسی کردم و نخ دندان میزنم از لثم خون میاد چی کار کنم؟
  قبلا هم قبل ارتو همین شکلی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. باید لثه شما معاینه گردد، تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 28. Avatar بنی گفت:

  سلام خسته نباشید لطفا راهنماییم کنید همیشه داخل دهانم روی لثه در گلو سفیدی هایی زده میشود و گاهی شیری رنگ اند که ب مرور چند روز بعد سفت شده بوی بد میدهند بعد کنده میشوند گاهی بادرد همراهند و غذاهای کمی ترش بشدت ازارم میدهند لطفابگید چکار کنم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اطمینان و بعلت خطر زخمهای سفید داخل دهانی یا لکوپلاکیا بهتر است به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید و معاینه انجام شود.

 29. Avatar سپیده گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر .
  دو روزی هست که در قسمت جلویی پشت لبم زخم سفیدی دراومده که سوزش زیادی هم داره . باید چیکار کنم میشه لطفا راهنمایی کنید .ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان مراجعه کنید.

 30. Avatar سامرند گفت:

  سلام و عرض ادب اقای دکتر جمیلیان

  عرض شوتد خدمت گلتون که چند روز پیش با دندان زیر لب قسمت بالا گاز گرفتم حین غذا خوردن . الان یک برامدگی کوچک اندازه یک جوش کوچک است خواهش میکنم راهنمائی بفرمائید چیکار کنم
  با تشکر و احترام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است آفت دهان باشد. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 31. Avatar خاطره گفت:

  سلام آقای دکتر ممکنه بیماری کرونا باعث زخم و آفت دهانی و حساسیت لثه ها بشه ،تست کرونای شوهرم مثبت شد با علائم بود پسرم هم تب کرد ، ولی من بیعلامت بودم فقط داخل سقف حدود سه هفته زخم بود که حالا کاملا خوب شده و سوزش لثه ام ادامه داره .

  1. Avatar خاطره گفت:

   سقف دهانم منظورم بود.

  2. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با توجه به این که بیماری کرونا همواره در ابعاد محتلفی در حال تغییر است و در هر بازه زمانی علائم گوناگونی را بروز می دهد این امکان وجود دارد. به هر حال مراقبت های لازم را انجام دهید تا علائم کاملا بهبود یابد.

 32. Avatar یا خدا گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان

  اقای جمیلیان
  من مادرم از پارسال تا حالا جوش های سفیدی ایجاد می شود
  از پارسال تا الان هنوز خوب نشده پیش هردکتر دندان و دهان بردیم باز خوب نشد
  این جوش ها این طوری هستند مثلا برای یک ماه می روند و بعد دوباره می آیند
  در حالی ک وقتی این جوش ها دوباره می آیند
  خیلی درد می کنند
  طوری ک ما مجبور می شدیم مادرم را ببریم بیمارستان
  اقای دکتر وقتی جوش شیرین استفاده می کنه
  یکم بهتر می شود ولی بعد یه مدت دوباره می آیند
  نکته آقای دکتر این جوش ها بیشتر در لثه ها و دیواره های دهان و زیر زبان ایجاد می شوند

  اقای دکتر پیش هر دکتری بردیم یه داروی می دانند فقط برای یه مدت کوتاهی درد را کم می کرد
  ولی کامل خوب نمی شد

  خواهش می کنم خواهش می کنم
  یه راه درمان به ما بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. شما به متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه نمایید. پیگیری را ادامه دهید.

 33. Avatar یالیا گفت:

  سلام آقای جمیلیان
  آقای جمیلیان مادر من از پارسال تا الان جوش های سفیدی تو دهنش ایجاد می شود
  به بیشتر دندان پزشک ها دکتر های دهان
  اینها مراجعه کردیم ولی باز درمان نشود
  بعد وقتی ک این جوش ها ایجاد می شود حال مادرم خیلی بد می شود طوری ک بعضی وت ها مجبور می شدیم ببریمش بیمارستان
  بیشتر در لثه دیواره های دهان و زیر زبان
  یه نکته دندان های مادرم مصنوعی
  یه نکته دیگه وقتی جوش شیرین استفاده می کنه
  حالشه یه کم خوب میشع بعد بعضی وت ها آب دهانش کم و زیاد می شود
  ولی بعد یه مدت کوتاه دوباره ایجاد می شوند
  لطفا علت ایجاد این جوش ها چیست
  بعد خواهش می کنم خواهش میکنم
  یه راه درمان به ما بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت مراجعه نمایید. باید بررسی شود و نمونه برداری انجام شود. به این صورت بدون معاینه امکان پاسخ دقیق و درست نیست.

 34. Avatar سینا گفت:

  سلام وقت بخیر .
  پشت لب داخل دهان جوش یا غده ای برای برادرم زده حالا نمی دونم چه نوع بیماری هست و درمانش چیه ؟ایا خطرناک؟ الان ۲ هفته هست و سر غده جوش چرکی زده؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. به این شکل تشخیص درمان مناسب امکان پذیر نیست.در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 35. Avatar ریحانه گفت:

  سلام دکتر جان ب دادم برسید استرس شدید دارم دختر ۵ ساله ای دارم که ۸ ماهه زبانش زخم میشه و بعداز چند روز کوتاه خوب میشه باز زخم برمیگرده دردی هم نداره ؟ چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. به این شکل بدون معاینه امکان تشخیص وجود ندارد. بهتر است به دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه نمایید.

 36. Avatar ریحانه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر ، مدتی که داخل دهانم دونه ی سفیدی زده و آفت نیست قبلا روی محیط داخلی لبم زد و الان آخر حلقم دو تا دونه زده باید چیکار کنم اقای دکتر ؟ این موضوع خطرناکه ؟ کمی هم ته حلقم جایی که دونه زده درد میکنه .ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بهتر است به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه کنید.

 37. Avatar عرفان گفت:

  سلام
  من 4 روزه که روی لبم و روی کامم و روی زبونم غده های سفید پر شده و هنگام خوردن غذا حسابی اذیت میشم
  چیارکنم تا این روند تموم شه
  با دهان شویه و آب نمک هم میشورم اما فقط غده ها میسوزن و بیشتر میشن
  تب و درد گردن و درد بدن هم بهش اضافه شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید مهاینه کلینیکی انجام گیرد. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه گردد. بدون معاینه کلینیکی امکان تجویز دارو نیست.

 38. Avatar صادق گفت:

  سلام دکتر جان
  ببخشید من نزدیک به لوزه هام بالا سخت کام دهانم زخم قرمز میبینم علتش چیه ؟؟ درد ندارد فقط مثل زخم هست!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه کنید تا معاینه کلینیکی انجام گیرد و تشخیص درمان داده شود.

 39. Avatar بهشته گفت:

  سلام وقت بخیر علت وجود پاپیلاهای سیاه رنگ نوک زبان چیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وجود رنگدانه های سیاه رنگ روی زبان نشانه خوبی نیست. بهتر است به یکی از دانشکده های دندانپزشکی بخش تشخیص مراجعه نمایید.

 40. Avatar نسرین کیوان گفت:

  سلام اقای جمیلیان خسته نباشید
  ببخشید من روی زبانم یه جوش سفید اومده فک میکنم شاید آفت دهانی باشد خیلی میترسم چه موقع بهتر است به دندانپزشک برای خطر لکوپلاکیا مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زخم هایی که بیش از دو هفته از ایجاد آنها در دهان گذشته و ترمیم نشده باشند. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه شود.

 41. Avatar فرزاد گفت:

  سلام کتر خسته نباشید
  ببخشید من روی سقف کام دهانم یه جوش سفید اومده علتش چیه؟ خیلی اذیتم میکنه درد نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می تواند آفت دهان باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 42. Avatar حمید گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  در کناره های زبان من و ته زبان من خطوط سفیدی هستند که کم و زیاد میشوند . بعصی اوقات تقریبا به طور کامل میروند ( معمولا بعد از خوردن غذا ) و دوباره بر میگردند.
  علت چیست ؟ ایا مساله خطرناکی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه شود تا معاینات لازم انجام گردد.

 43. Avatar جلال گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید دو سه روزه بغل زبونم سه چارتا لکه سفید از عدس کو چکتر در اومده وقتی چیزی می خورم درد می کنه و نمی تونم چیزی بخورم واب دهان هم وقتی قورت می دم میسوزه مثل حالتی که سرما خورده ی گلوم میسوزه من زنم سن ۴۹ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک متخصص مراجعه شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 44. Avatar محمد گفت:

  سلام.آقای دکتر چند هفته ای است که درون دهانم:(قسمتی از زیر لبم)و فقط در یک نقطه جوش میزند .برطرف مبشود و دوباره جوش میزند.درد ناک نیست.اثر آن خیلی کم می ماند و دوباره از همان نقطه جوش میزند.ممنون میشوم بدانم علت چیست.سلامت دهانم خوب است ولی غذای داغ میخورم گاهی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه کلینیکی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود . شاید حساسیت به یک ماده غذایی داشته باشید. زخمهای سفید داخل دهانی را جدی بگیرید، خطرناک هستند.

 45. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر
  من قسمت داخلی لب پایینم یعنی پشت لبم سفید سفید شده. سوزش یا دردی هم احساس نمیکنم.
  ولی نمیدونم مشکل از چیه! ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 46. Avatar سعدالهی گفت:

  سلام اقای دکتر من یه روزه که دو تا حالت جوش مانند در ناحیه لپم در اوردم و درد می کرد وقتی غذا بهش می خورد و باید بگم که از نایت گارد استفاده می کرد و روز قبلش استرس زیادی داشتم
  با خوندن مطلب شما نایت گارد رو در اوردم و قل در اوردنش با اب نمک دهانم رو قرقره کردم که دردش رو خوابود
  و حتی میشه گفت کوچک ترش کرد
  به نظرتون این لاکتوپلاتیاست یا افت ایا نیاز دارم به پزشک مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. آفت دهان غالبا در اثر استرس بوجود می آید. راهای درمان آفت دهان در این لینک مطالعه شود. آفت دهان

 47. Avatar سیما گفت:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. ته زبانم تعدادd برآمدگی دایره ای مثل جوش در امده … رنگش ،رنگ زبانم هست… ممکنه چیز خطرناکی باشه؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بهتر است به متخصص بیماری های دهان و فک مراجعه کنید.

 48. Avatar صدف گفت:

  سلام دکتر عزیز. خسته نباشید. من 19 سالمه و جلوی زبونم به اندازه یک گردی نوک انگشت قرمز شده و روی اون قرمزی، دو سه تا از پرز یا جوانه های زبانم بلند و بزرگ و سفید شدند . و امروز متوجه شدم در سقف دهانم دو جا شکل ظاهریش تغییر کرده . درد و … ندارم. بنظرتون جدیه؟ شهرستانم دکتر نمیتونم برم تا یک ماه… پیشاپیش از جوابتون متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوجود آمدن جوش هاس سفید در دهان خطرناک هست. بهتر است برای معاینه به متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه نمایید.

 49. Avatar مریم گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر
  حدود سه روز هست دیواره داخلی لبم قزمز شده روش سفیدکهایی میزنه که بعد از اینکه دندانم را مسواک میزنم خود به خود میره و شب تا صبح که در خواب هستم هنگامی که بیدار میشم میبینم دوباره سفیدکها تولید شده دست زدم به آرامی ،راحت از پوست جدا شد و هنگام خوردن غذا یا مسواک سوزش دارد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جوش های سفید داخل دهانی خطرناک هستند بهتر است به متخصص بیماریهای دهان جهت معاینه مراجعه شود.

 50. Avatar F.G گفت:

  سلام آقاي دكتر .دو روزه لب بالام از داخل قرمز شده و باد كرده .در چند نقطه ديگر از ديواره دهانم هم هست و ازش پوست هاي بسيار نازك سفيد كنده ميشه .سابقه زخم هاي دهاني دارم ولي اين اولين باره .در ضمن بوي دهانم عوض و بد شده .لطفاً راهنمايي كنين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جوش های سفید داخل دهانی خطرناک هستند بهتر است به متخصص بیماریهای دهان جهت معاینه مراجعه شود. امکان اظهار نظر بدون معاینه کلینیکی وجود ندارد.

 51. Avatar مریم گفت:

  ,سلام وقت بخیر من 2 روزه نوک زبانم یک جوش سفید در اوردم سوزش هم داره شبیه همین جوش در دور لبم و کنار چشمم در اورده بودم البته اونا درست شدن و تازه 2 روزه رو نوک لبم در اومده میخواستم بدونم علت چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جوش های سفید در زبانو دهان خطرناک هستند بهتر است توسط متخصص بیماریهای دهان و فک معاینه شود.

 52. Avatar فریبرز کلهری گفت:

  سلام
  مادر من ۴ سال پیش پشت سرش نزدیک به پشت گوشش را عمل کرد و چربیهای داخل را خارج کردن اول بطور کامل صورتش کج شده بود چون اون چرریها ( غده خوش خیم ) زیر تارهای عصبی بود کم کم همه چی درست شد بجز ۳ مورد الف : گوش چپ شنوایی اش از دست رفت ب : اشک چشم چپ اش خشک شد
  مهمترین معضل : داخل دهان احساس درد میکنه بسیار دکتر رفتم کسی چیز پیدا نکرد هر دندانی که احساس کردیم ترمیم و عصب کشی کردیم باز درد هست یکبار داخل لپ چپش یک جوش فقط در این مدت توانستم با چشم غیر مسلح ببینم
  لطفا یاری بفرمایید
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه کنید. تا معاینه گردد و تشخیص درمان داده شود.

 53. Avatar اریا گفت:

  سلام من در زبانم و سقف دهن و لثه هایم درد بسیار شدید دارم علت دقیق درد معلوم نیست ک سوختگی دهان هست یا ابسه یا …ک چند روز است غذا نخورده ام تنها چیزی میتونم بخورم اب و مایعات است اگر امکان داره ی دارویی ی راهکاری اراعه بدین ک در خونه بتونم درمان کنم ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا مشکل مشخص و طرح درمان به شما داده شود.

 54. Avatar سارا واحدی بندری گفت:

  سلام،من نزدیک 2ساله داخل دهانم ازدوطرف لپام لکه های زرد رنگی وجود داره،اذیت نمیکنن،ول وقتی همراه غذا سیریاپیاز میخورم باتندی اونا میسوزن اهل دود ودخانیات نیستم،لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 55. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من حدوددوماه سرزبانم جوش سفیدمثل تاول زدهبدون درد نه عفونت کرده نه بیشترشده ن بدترامارفع نشده قرص عفونت وچرک خشکن استفاده کردم ودستگاه فریزاماهمچنان سرجاشه گفته شده زیگیله وبه مروررفع میشه 50سالمه چربی خونم هم بالاست ودندان بالایی جوش زبانم هم کمی خرابه مرتب هم به خصوص شبهامسواک میزنم سابقه قبلی هم ندارم به نظرشمانشانه چیست ودرمان خانگی دارد؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان خانگی ندارد. جوش های سفید داخل دهان را بهتر است پیگیری و درمان کنید. نزد متخصص بیماریهای دهان فک و صورت برای معاینه مراجعه کنید.

 56. Avatar بهار گفت:

  سلام آقای دکتر من آخرین آزمایشی که دادم ویروس دهانی داشتم..البته دکتر گفت چیز خاصی نیست و خیلی ها دارند….یک دونه روی جلوی زبانم زده که دکتر گفت قارچه یک پمادم داد که فایده نکرد…الان دوتا آفت تبخال مانند روی زبانم در ته حلقم و یکی دیگر کنار زبانم زده…. سه تا درکل… به غیر از اینها الان رو ته حلقم کلی دونه سفید و جوش ریز زده….یک مقدار گلوم ناراحته درد دایم ندارم ولی یک مقدار اذیت می کنه…سیگاری هم هستم..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت مراجعه نمایید. تحت نظر ایشان باشید.

  2. Avatar مهدی گفت:

   سلام، آقای دکتر زخمهای سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا را چگونه از آفت دهان باید تشخیص داد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای تشخیص زخمهای سفیدداخل دهان یا لکوپلاکیا از آفت دهان به متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه شود. زخمهای سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا بسیار خطرناک هستند باید حتما مداوا شوند.

 57. Avatar سحر گفت:

  سلام اقاي دكتر من چند مدتيه يك جاي ثابت در سفف دهانم يك عدد جوش ريز مي زنه بعد از ١-٢ روز خوب مي شه و دوباره ١٠-١٢ روز بعد در مياد، مي شه لطفا راهنمايي كنين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گردد. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید.

  2. Avatar مهدی گفت:

   باسلام و وقت بخیر منم مدتی هست یک جای ثابت جوش میزنم و هفته ای دوبار هر دکتری رفتم نتونستن تشخیص بدن اگه راهکاری دارید راهنماییم کنید ممنونم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. تا قبل از مراجعه به دندانپزشک جهت تشخیص درمان مناسب حتما روزی سه مرتبه (بعد از هر وعده غذایی) دهانتان را با آب نمک شستشو و غرغره نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به ای لینک غرغره کردن آب نمک

 58. Avatar Bahar گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدود 1 ماه پیش مبتلا به کرونا شدم و در هفته سوم یک سری لکه های سفید انتهای گلو و روی لوزه ها ایجاد شد که همراه با درد گلو و درد گوش بودو بدون تب. تشخیص پزشک عفونت گلو بود که با تجویز پنی سیلین درد و التهاب لوزه ها برطرف شد. ولی الان هنوز دایره های سفیدی روی لوزه هام وجود دارد که بدون درد هست و حتی هنگام غذا خوردن و بلع هم مشکلی ندارم. مجدد به پزشک مراجعه کردم و نظرشون این بود که این دایره های سفید آفت هستند و دهانشویه تجویز کردند به اضافه کپسول سفالکسین که غرغره کنم. الان حدود یک هفته است که داروها رو مصرف میکنم ولی هنوز دایره های سفید از بین نرفتن و فقط روی لوزه هام آفتها هستند و قسمت های دیگر دهانم ایجاد نشده.
  آیا تشخیص پزشک درست بوده؟ به نظر شما لازمه که به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص معاینه کلینیکی انجام شود به این شکل در فضای مجازی و بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

 59. Avatar حامد گفت:

  سلام دکتر جان خسته نباشید.
  مادرم چندسالیس درگیر زخم دهان هست تقریبا هر ماه میاد،دکتر هم زیاد بردمش ولی مشکل حل نشده از پماد و قطره گرفته تا امپول،درد این زخمهاش اینقد زیاده که چشماش وسرشو هم درگیر میکنه لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص برجسته و خوب مثل آقای دکتر آرش عزیزی متخصص بیماری های دهان، فک و صورت مراجعه کنید.

 60. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید یه مدته از ته زبونم چیزایی دراومده احساس میکنم گلوم چیزی مونده ولی اصن درد نمیکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.وجود جوش هاسی سفید در دهان خطرناک است. حتما به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید.

 61. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من در د هانم جوش های سفید و یکم هم بنظرم چرکی هست زدم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زدن جوش های سفید در دهان خطرناک است. در اولین فرصت باید توسط متخصص بیماریهای دهان معاینه انجام گیرد.

 62. Avatar یاشار گفت:

  سلام اقای دکتر من زیاد گردو خوردم زخم سفید رنگی داخل زبانم ایجاد شده چه دارویی مصرف کنم به نظرتون بهتره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زخم ها و دانه های سفید رنگ در دهان نشانه خوبی نیست. بهتر است جهت معاینه به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید.

 63. Avatar زهره گفت:

  سلام جناب دکتر… وقت شما بخیر
  برای مدت بیش از 2 سال هست که دونه ای همرنگ خود زبان زیر زبانم پیدا شده هیچ دردی هم نداره سفت و شبیه تاوله اما نگرانم در موردش، چند ماه پیش، قبل از شیوع کرونا دندانپزشک مراجعه کردم برای روکش دندان و ازشون پرسیدم، خیلی سطحی نگاه کردند و گفتند چیز نگران کننده ای نیست اما درمانی هم پیشنهاد ندادند این مدت هم حقیقتا میترسم برای مراجعه به پزشک دیگر و انجام بیوپسی
  با اینکه بهیچ وجه الکل و سیگار مصرف نمیکنم
  اما خمیر دندانهای سفید کننده و دهانشویه همیشه استفاده میکنم… نمیدونم علت چیست؟
  ممنون میشم منو راهنمائی بفرمائید…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید.

 64. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود 3 ماه پیش روی لوزه هام یه چیزایه سفیدی پیدا شد رفتم دکتر با سرم و قرص خوب شدم حدود 1 ماه بعد یا زودتر از یک ماه دهن من شروع کرد به افت زدن حدودا 11 تا تو دهن من افت زد من هی با نمک و چیزای ترش خوب میکردم افت ها 10 11 روز میموندن بعد خوب میشدن از بین میرفتن و دوباره یه جایه دیگه میزد الان 3 ماه اینجوری درگیرم …. الان روی لوزه هام و زبان کوچیکه و سقف دهنم افت زده من از دهان شویه و دیفن هیدرامین و قرص های ویتامین استفاده کردم امپول ب 12 هم زدم اما هنوز خوب نشدم میشه کمکم کنید لطفا واقعا دردناکه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از قطره های باریج میرتکس می تواند برای درمان آفت به شما کمک کند. اطلاعات بیشتر و راههای درمان آفت دهان به این لینک مراجعه شود. آفت دهان

 65. Avatar زهراامینی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۸سالم هستش و تقریبا۱ساله ته حلقم سفید میشه و صب هاخلط دارم متخصص گوشو حلق هم رفتم ولی گفتن مشکلی نداری من خیلی ازاین موضوع رنج میبرم همبشه هم دهنم بوی بدی میده دندونام سالمه و همیشه مسواک میزنم
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین🌺

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بوی بد دهان می تواند چند علت داشته باشد. دندان پوسیده دارید باید درمان شود، سینوس های شما باشد یا از همان ضایعات ته حلق شما هست که به متخصص گوش و حلق و بینی حاذق و با تجربه مراجعه کنید. یا از مشکلات معده و روده شما باشد که به متخصص داخلی مراجعه شود.

 66. Avatar خدیجه گفت:

  سللم آقای دکتر دخترمن ۱۳ماهشه یه روزه بی اشتها شده و روی زبونش و ته حلقش سقف دهنش دونه های سفید دراومده نمیدونم چرا چندروزه داریم دم نوش میخوریم ممکنه حساسیت باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص بهداشت دهان و دندان معاینه شود.

 67. Avatar مریم گفت:

  سلام . من دوروز که دندونم پر کردم سه تا سمت چپ بعد از اینکه بی حسیم از بین رفت درد زبون بدی داشتم الان برطرف شده تا حدودی ولی لکه سفید دایره ای روی زبونم ایجاد شده میخواستم بدونم علتش میتونه بی حسی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص بیماریهای دهان و دندان جهت معاینه مراجعه شود.

 68. Avatar افشار گفت:

  سلام اقای دکتر..من به مدت ۲۰ روزه زبانم علائم های مختلفی ازش بروز میده جوش های سفید کل زبانم بعضی روزا زخم های ترک خوردن به صورت ریشه ریشه شدن بعضی وقتا ته زبانم چسبیده به حلق جوش های بزرگ به رنگ قرمز در میان که حتی قورت دادن اب دهان برام مشکله و چندین علائم های دیگه وجود دارن.طوری که روزها بوده اصلا یه لقمه نون نتونستم بخورم .خوراکی های که شور تلخ و تند به زبان میخوره در عرض چند ثانیه علائم های زخم و جوش از خودش بروز میده.خلاصه خیلی در عذابم تو این مدت غذای درست حسابی و کامل از درد زبانم نتونستم بخورم.از شما میخام راهنماییم کنید چه باید بکنم.میشه بگید احتمال چه بیماری هستش؟؟؟؟؟ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جوش های داخلی دهانی خطرناک هستند به متخصص بهداشت دهان و دندان جهت معاینه مراجعه نمایید.

 69. Avatar رومینا گفت:

  سلام اقای دکتر من دو روزه سقف دهنم لکه های قرمز نامنظم زده و بیشتر شده و روی لوزه امم زده و در کنارش دوتا لکه قرمز دور سفیدم هست
  میخواستم بدونم علتش چیه ؟ ایا خطرناکه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه گردد.

 70. Avatar مریم گفت:

  سلام من چند ماهه موقع خوردن بعضی غذاها یه دونه اخر دهنم در میاد که پر ابه و بعد چند ساعت کوچیک میشه و میره. هر دو سه روز میاد. دکتر گفته گلوم حساس شده به گرمی جات. شما راهکاری ندارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر جوش های سفید رنگ داخل دهان است . پیشنهاد میکنم نزد متخصص بیماریهای دهان ویزیت شوید.

   1. Avatar عرفان گفت:

    با عرض سلام و تشکر از شما آقای دکتر… قربان من ۱۷ سال هست که پشت لب پایینم دایره ای شکل بصورت خط سفید آفت میزنه و زبون که میزنم مزه شوری میده و همراه با تب و خستگی فوق العاده زیاد و هفته یک الی دوبار تکرار میشه و واقعا خسته شدم و کاملا زندگی عادی و فعالیت روزانه م رو مختل کرده ممنون میشم اگه راهنمائیم کنین.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. شما باید برای معاینه و تشخیص درمان مناسب به یک دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت مراجعه نمایید.

 71. Avatar علی گفت:

  سلام من چهار روز پیش زبونم سفید شد و دونه های وسط زبونم زده به کجا مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دانه های سفید نشانه خوبی نیست بهتر است جهت معاینه به متخصص بیمایهای دهان و فک مراجعه شود.

 72. Avatar هانیه گفت:

  سلام من گه گاهی انتهای دهانم روی لوزه دو یا سه تا نقطه ی سفید میزنه و بعد چند روز خوب میشه این اتفاق هر از چند گاهی از نوجوانی برام میفتاد البته کم و هیچی اذیتی هم برام نداره که بگم گلودرد و سرفه بیاره فقط ته گلوم حسش میکنم.
  علتش چیه این سفیدی ها ؟
  خطری که نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید برای تشخیص به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید. به شما آقای دکتر آرش عزیزی را پیشنهاد می کنم. مطب ایشان خ- پاسداران هست. شماره تلفن را از طریق گوگل سرچ کنید.

 73. Avatar جمالی گفت:

  سلام آقای دکتر برای زخم های دهانی نزد چه متخصص باید مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان و معاینه زخم های داخل دهانی مث لکوپلاکیا میتوانید به متخصص بهداشت دهان و دندان مراجعه کنید.

 74. Avatar Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر من ی چیزی مث جوش زیر زبونم به وجود اومده علتش چی می تونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به متخصص بهداشت و دهان مراجعه کنید . باید معاینه انجام گردد . ممکن است آفت دهانی باشد.

 75. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر راههای پیشگیری لکوپلاکیا چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. راههای پیشگیری زخمهای سفید داخل دهان و لکوپلاکیا رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم استفاده از محصولات بهداشت دهان که حاوی ساینده ها یا سفید کننده های قوی می باشد.

 76. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر نزدیک به پانزده روز است روی زبانم سفید شده و دانه های ریزی زده و روی زبانم ترک برداشته و ندان های جلوپایین وبالا درد میکنن هیچ وقت دندان درد و خرابی دندان نداشتم دلیلش چه میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص بهداشت دهان و دندان مراجعه شود.

 77. Avatar عباسی گفت:

  سلام ،خسته نباشید.من یه دونه داخل دهان روی لبم زده و حدود ۵ ماهه خوب نشده ،چه کار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص بهداست دهان و دندان برای معاینه مراجعه کنید.

 78. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲۴سالمه چند روزه انتهای فک سمت راستم درد میکنه از داخل دهان چیزی پیدا نیست ولی از رو پوست صورتم یه برامدگی خیلی کم که فقط با لمس کردن مشخصه هست، خیلی اذیت میکنه فکم باز نمیشه و هنگام غذا خوردن مشکل دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

  2. Avatar عبدالملکی گفت:

   سلام آقای دکتر جمیلیان من یک عمل پیوند لثه( پایین) انجام دادم و در دهانم بعد از سه هفته پلاک هایی سفید رنگ به وجود اومده اما اول یک قسمت گوشه لثه ام بود الآن بخش زیادی از دهانم رو گرفته و زخم هاش هم درد دارند و هم تورم لثه پیدا کردم البته از دهانشویه هم استفاده میکنم اما چنان تاثیری نداره گفتم که از شما راه کار درمان و رفعش رو بپرسم شما چه نظری دارید؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. زخم های سفید داخل دهان نشانه خوبی نیست. بهتر است برای تشخیص به متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید. به شما آقای دکتر آرش عزیزی را پیشنهاد می کنم. مطب ایشان خ- پاسداران هست. شماره تلفن را از طریق گوگل سرچ کنید.

 79. Avatar طاهره گفت:

  سلام اقای دکتر
  من 57 سالمه ویک ماهی هست یک ضایعه اندازه عدس انتهای سقف دهانم ایجاد شده که البته نگاه میکنم هیچی نیست ولی با خوردن غذای تند برجسته میشه و حس میکنم چیزی هست نه درد دارم و نه اذیتی فقط زمان خوردن غذاهای خاص ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 80. Avatar Anita گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من حدود یه هفته ای هست که زخم سفیدی توی قسمت جلویی دهانم به وجود اومده و کل روز درد زیادی داره و واقعا بده من باید چیکار کنم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ا سلام. احتمالا آفت دهان زده اید. تا قبل از مراجعه به دندانپزشک برای معاینه دهانتان را با آب و نمک شتشو دهید. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 81. Avatar غزاله توکلی گفت:

  سلام و خسته نباشید .من حدود 5 ماهه یک آفت سفید رنگ روی زبانم دارم کنار این افت یک ترک عمیق هم هست که اصلا درد نمیکه .حالا حدود یک هفته ست که فک پایینم درد میکنه. به دندان پزشک مراجعه کردم و تشخیص دادن دندان ها سالمن اما درد فکم اصات کم نشده و مرتب درد میکنه .لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص فک و صورت مراجعه شود . باید رادیوگرافی تهیه شود تا علت تشخیص داده شود.

 82. Avatar نازنین گفت:

  سلام اقای دکتر من بهداشت دهانم را رعایت میکنم با مرتب مسواک زدن امروز شاهده دونه ای در سقف دهانم شدم نمیدونم جوش هست یا چیز دیگه رنگ روی آن مقداری سفید است باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص بهداشت و دهان جهت معاینه مراجعه شود . در این فاصله تا مراجعه به دندانپزشک با آب نمک غرغره کنید.

 83. Avatar عبدالواحد تحنه گفت:

  سلام آقای دکتر
  من موقع غذا خوردن زیاد داخل دهانمو گاز میگیرم ک بعد از چند ساعت همون جایی ک گاز گرفتم مث جوش سفید رنگ میشه تا چند روزم خیلی درد داره تا وقتی که خوب میخواستم بدونم ربطی ب لکو پلاکیا داره
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آفت دهانی است . طول درمان آفت دهانی بین دو هفته است ولی شما می توانید با روش های درمانی خاص مانند استفاده از شست و شوی دهانی نظم مدت زمان آن را کاهش دهید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 84. Avatar رعنا گفت:

  سلام اقای دکتر علت بوجود آمدن زخمهای سفید داخل دهان چی میتواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عمده ترین عوامل کمک کننده به بروز لکوپلاکیا می تواند: مصرف بیش حد یا طولانی مدت دخانیات ، ضعف سیستم ایمنی بدن می شوند مانند شیمی درمانی یا جراحی های بزرگ ، عواملی که در دهان زخم ایجاد می کنند، 5. سوختگی های شدید و مکرر مخاط دهان در اثر مصرف مایعات و غذاهای داغ ، استفاده زیاد از سفید کننده دندان ها ، براکت های ارتودونسی که لبه های تیز دارند و ریتینر ها ، بهداشت ضعیف دهان، مصرف بیش از حد الکل مطالعه بیشت مراجعه به این لینک زخمهای سفید داخل دهان یا لکوپلاکیا

 85. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام
  ببخشید حداکثر زمان که این ضایعات مشکل ساز نباشند چه مدت زمانیه ؟
  ممنون 💫

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود زخم های سفید رنگ بیش از دو هفته باید حتما پی گیری شود و علامت خوبی نیست در این خصوص می توانید به مطب اقای دکتر ارش عزیزی در خیابان پاسداران مراجعه نمایید

 86. Avatar هستی گفت:

  سلام من هستی ام توی نوک زبونم از اون سفیدی زده خیلی درد میکنه بزرگ هم هستش ایا خوب میشه ؟
  میشه کمکم کنی چیکار کنم ک زودتر خوب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می تواند در اثر کمبود ویتامین های گروه ب و سی و حتی کمبود آهن باشد.
   در صورت مشاهده جوش داخل دهان ابتدا سعی کنید به یاد آورید که طی یک روز گذشته غذای محرک و داغی مصرف نکرده باشید در غیر این صورت حتما به یک متخصص تشخیص بیماری های دهان مراجعه کنید.

 87. Avatar مهرنوش گفت:

  سلام و ممنون از راهنمایی شما من حدود دو ساله روی زبونم هر از گاهی لکه های دور سفید که وسطش قرمزه پیش میاد انگار تو اون ناحیه قرمز یه لایه از زبونم از بین رفته که میاد و میره و خوب میشه مختصر سوزش داره بیوپسی کردم چیزی نبود قارچ کش و دارو هم درمانش نکرد میگن جغرافیایی هست اما ناگهان ایجاد شد الان یک هفته هست گوش راستم درد دارم و آفت زیاد میزنم امروزم دقیقا زیر زبانم که شکافی هست اون وسط متورم شده مثل یه جوش که روی غدد هست و کمی درد داره وقتی بهش زبون میزنم من قزوین ساکنم اینجا تشخیص ندادن متخصص بیماری دهان و گوش و حلق و … رفتم من خیلی خیلی نگرانم که علایم پیش سرطان نباشه میشه شماره خودتون یا هر متخصص دیگه که بتونه تشخیص قطعی بده به من بدید واقعا لطف میکنید بینهایت نگرانم من تو سی و چند سال سابقه آفت نداشتم بعد ایجاد این زخم ها روی زبون آفت را تجربه کردم دندون خراب ندارم عفونت دندان ندارم این زخم ها و آفت ها هم میاد و میره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر این علامت بعد از یک هفته از بین نرفت باید به متخصص تشخیص دهان و دندان مراجعه کنید من به شما اقای دکتر ارش عزیزی که در تهران خیابان پاسداران مطب دارند را معرفی می کنم شماره مطب را باید از اینترنت به دست اورید

 88. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید چند هفته است که برآمدگی های سفیدرنگی داخل لپ دارم و غذا خوردن برام سخته و حالت تهوع دارم. باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   برآمدگی های سفیدرنگ در دهان علامت خوبی نیست باید به متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه کنید

 89. Avatar لیلا گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من 16 سالشه از دیروز متوجه جوش مانند سفید رنگی انتهای زیر زبان روی ماهیچه های زیر زبان شده که دردی نداره البته در حال ارتودتسی هست ولی اون قسمت با براکت ها تماس نداره چون زیر زبان هست .لازم هست که هرچه سریعتر یعنی زودتر از وقت ارتودنسی ماهانه به دکتر مراجعه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بیمار ما هستید لطفا عکس ناحیه را با موبایل بگیرید و برای من ایمیل کنید من جواب ایمیل را با توجه به عکس می دهم اگر بیمار ما نیستید طبیعی است با دکتر متخصص ارتودنسی خودتان باید مشورت کنید

 90. Avatar فربد گفت:

  سلام دکتر.من ی چند روزی هست که داخل دهانم بغل آخرین دندانم یه چیزی باد کرده روی اون هم یه لکه سفیده و نمیزاره دندونامو بهم بچسبونم و باد کرده. مشکلم چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لکه سفید رنگ روی دندانها علامن خوبی نیست اگر بعد از 10 هفته ازببن نرفت باید به یک متخصص تشخیص دهان ود ندان مراجعه شود

 91. Avatar علی گفت:

  سلام من بر روی زبانم ضایعه سفید رنگ وجود دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   ضایعه سفید رنگ علامت خوبی نیست اگر تا یک هفته ازبین نرفت باید به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید.

 92. Avatar محمودی گفت:

  سلام ببخشید من دوروز پیش دندان شش سمت راست پایین عصب کشی کردم الان زیر زبونم جوش زده و دهنم همش اب جم میشه و خیلی اذیتم میکنه نمیتونم غذا بخورم ممکنه بخاطر عصب کشی دندونم باشه؟؟
  لطفا راهنماییم کنین ممنون 🙏🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است به خاطر عصب کشی باشد اگر تا یک هفته ازبین نرفت باید از دندان عکس گرفته شود وبه دندانپزشک خودتان مراجعه نمایید

 93. Avatar Malihe گفت:

  سلام جناب دکتر
  پسر من یک سالشه دوسه روزه که زیرزبونش یه دونه جوش سفید زده دلیلش و میشه بگید واینکه چیکارباید بکنن؟
  ممنونم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   جوش سفید رنگ بعد از 10 روز ازبین می رود اگر نرفت به دندانپزشک مراجعه نمایید بیمار باید معاینه شود

 94. Avatar شمیم گفت:

  سلام
  من چند روزه پشت دندون عقلم، لپم سفید شده و انگار گوشت اضافی آورده،و یک طرف دهن و گلوم درد میکنه. میشه راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان وقت معاینه بگیرید

 95. Avatar Tesa گفت:

  سلام دکتر .من ۲۰ سالمه و تغذیه سالمی هم دارم تاحالا هم نه مصرف دخانیات داشتم نه الکل .یه مدته متوجه شدم داخل دهانم درون محوطه داخل لپ هام یه حالت زبری ای حس میکنم نه سفیده نه درد داره نه هیچی فقط حالت ترک خوردگی داره..خیلی نگران شدم نمیدونم چیه واقعا .ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه به متخصص دهان و دندان در مراکز درمانی مراجعه شود. باید حضوری معاینه شوید.

 96. Avatar مسعود گفت:

  سلام اقاي دكتر . الان ٤ روزه متوجه شديم بالاي دندان شماره يك مادرم در فك بالا در قسمت لثه ، ضايعه سفيد رنگ مايل به زرد بدون درد در امده . اين ضايعه به شكل چند دايره سفيد رنگ هم شكل دور هم هست و به طور كلي يك دايره حدودا نبم سانتي رو تشكيل داده . من خيلي نگرانم . بابد چه كار كرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد. تا بهبودی شرایط و مراجعه به دندانپزشک می توانید روزی دو الی سه مرتبه با آب نمک شستشو دهید.

 97. Avatar فرشاد عباسی گفت:

  سلام خسته نباشین
  من چند روزه روی زبونم مثل جوش سفید رنگ هست خیلی سوزناکه نمیتونم چیزی بخورم و زبونم همش خشک میشه
  میخاستم کمکم کنین چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص بهداشت دهان و دندان جهت معاینه مراجعه شود . و تا قبل از مراجعه در این دوران بعلت بیماری کرونا می توانید با آب نمک در منزل روزی دو الی سه مرتبه شستشو دهید.

 98. Avatar نازلی نجفی گفت:

  سلام آقای دکتر .من چندروزیک بار ازحلقم چیزهای سفیدی میاد که بسیاربوی بدی دارند وقتی هم نمیتونم اینهاروبیارم بیرون گلوم چرک میکنه ودردمیگیره تقریبا چندروزمیشه که تلاش میکنم بیارم بیرون موفق نشدم وپایین تررفته وقتی اب دهانم رو یه کم با فشار قورت میدم دردشدیدی روحس میکنم .دلیل این سفیدهایی که گاهی اوقات اندازه ی عدس ویاکوچکترهست چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما به یک متخصص گوش و حلق و بینی جهت درمان مراجعه شود.

 99. Avatar نجفی گفت:

  سلام آقای دکتر من چندروزیک بار ازحلقم چیزهای سفیدی میاد که بسیاربوی بدی دارند وقتی هم نمیتونم اینهاروبیارم بیرون گلوم چرک میکنه ودردمیگیره تقریبا چندروزمیشه که تلاش میکنم بیارم بیرون موفق نشدم وپایین تررفته وقتی اب دهانم رو یه کم با فشار قورت میدم دردشدیدی روحس میکنم .دلیل این سفیدهایی که گاهی اوقات اندازه ی عدس ویاکوچکترهست چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما به یک متخصص گوش و حلق و بینی جهت درمان مراجعه شود.

 100. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر. من چند تبخال سفید ته دهانم کنار لوضه زده است می خواستم ببینم نشانه چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه شوید . به این صورت در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد. می توانید با آب نمک قرقره کنید .

 101. Avatar عرفان گفت:

  سلام آقای دکتر داخل دهانم پشت لبم سمته چپ یه جوش سفید که دورش قرمزه در اومده این اواخرم استرسه کرونا داشتم در اومده و نمیتونم به دکتر هم مراجعه کنم توصیه یا تجویزتون چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . آفت دهان درهنگام گاز گرفتن زبان و یا ضربه مسواک به دهان ، هنگام استرس ، بعد از خوردن غذاهای حساسیت زا و بعضی داروها ، هنگام کمبود مواد مغذی مثل ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک طول درمان آفت دهانی بین دو هفته است ولی شما می توانید با روش های درمانی خاص مانند استفاده از شست و شوی دهانی نظم مدت زمان آن را کاهش دهید.

 102. Avatar رضا گفت:

  سلام آقایی داکتر من دهانم زیاد آفت میزنه چکار کنم که درست بشه لطفا همراهی ام کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام آفت بیشتر در هنگام آسیب دیدگی های جزئی مانند تصادفی گاز گرفتن زبان و یا ضربه مسواک به دهان ، هنگام استرس، بعد از خوردن غذاهای حساسیت زا و بعضی داروها و یا کمبود مواد مغذی مثل ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک باشد شما باید این نکات را رعایت کنید.

 103. Avatar مینا گفت:

  سلام آقایی دکتر من دهانم آفت زده چکار کنم خوب بشه لطفا همراهی ام کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . آفت نوعی زخم باز و دردناک است، بنابراین باید مراقبت شود تا از عفونت جلوگیری کرد. می توان ازمحلول آب نمک و دهان شویه های حاوی بی کربنات سدیم برای شستن دهان استفاده کنید.

 104. Avatar الهام گفت:

  فک بالا در لثه بالای دندان های ۱ یک دانه سفید سفت به تازگی زده نشانه چیه اقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . نشانه عفونت همان دندان شما است باید عکس گرفته شود اگر نیاز به عصب کشی باید انجام شود.

 105. Avatar amir گفت:

  سلام خسته نباشید
  سوالی داشتم خدمتتون مدتی هست مخاط دهانم قسمت داخلی گونه ها دو لکه سفید زده یک لکه داخل گونه سمت راست و لکه دیگر داخل گونه سمت چپ به صورت قرینه و رو به روی یکدیگر هستند و برجستگی و درد ندارن و کاملا صاف پوست هستند ایا نشانه بیماری خاصی هست ؟ ایا لکوپلاکیا هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام لکه سفید نشانه خوبی نیست ممکن است تمایل به لکه لکوپلاکیا باشه باید شما توسط متخصص بیماریهای دهان معاینه شوید.

 106. Avatar niki گفت:

  سلام خسته نباشید، از چند ساعت پیش ناگهانی داخل لب پایین آفت شفافی ظاهر شد و به مرور یکم بزرگ تر شد مثل حباب شفافه و درد هم نداره نمیدونم با چه راهی از بین ببرمش نگرانم که همینطور بمونه راهنمایی بفرمایید لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . می توانید دارو آفت از داروخانه تهیه فرمایید.

 107. Avatar حسن گفت:

  سلام آقای دکتر
  ۲۰ روزی هست که داخل دهنم پشت لب پایینی یک جوش آبکی زده شبیه تاول که درد یا سوزش نداره هر چند روز پاره میشه باز دوباره پراب میشه نهایت اندازه عدس میشه امشب دیدم سمت دیگه لبم هم همچین جوشی زده،خواستم نظرتون رو بدونم
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مشکل بعد از یکماه خوب می شود. اگر جوش سفید بود حتما باید به متخصص بیماریهای دهان مراجعه و پیگیری نمایید. و اگر قرمز بود مشکل خاصی نیست ولی باید بعد از یکماه ناپدید شود چنانچه نشد حتما به متخصص مراجعه گردد.

 108. Avatar امید گفت:

  سلام من جوش دهانی یا همون افت و زدم هپیشه دورزه خوب میشده الان چند روز خوب نمیشه چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . از داروخانه داروی مخصوص آفت را تهیه کنید

 109. Avatar هما گفت:

  با سلام
  مدت یک ماه است که قسمت داخلی گونه ام یک ضایعه‌ی سفید رنگ بدون درد با قطر تقریبا ۱ سانت ایجاد شده، چه کنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ضایعه سفید رنگ در داخل گونه علامت خوبی نیست . حتما به یک متخصص بیماریهای دهان ( می توان به دانشکده های دندانپزشکی در شهر خودتان ) مراجعه نمایید.

 110. Avatar فائزه گفت:

  سلام دكتر،من الان سه روزه توي فك پايينم داخل دهانم در ريشه دندونم يني زيرلب پاييني دوتا سفيدي مانند زده كه انگاري سوراخه توش وخيلي دردناكه ميشه كمكم بكني من قطره گرفتم چون فك ميكنم افت باشه بازم توروخدا كمكم كنيد خيلي دارم زجرميكشم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و برای این که از عدم بیماری خطرناک مطمئن شوید به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.

 111. Avatar مرتضی گفت:

  با سلام و احترام
  جناب دکتر من یه مدت طولانی که زیر لب و گوشه های لبم در دو طرف سفیدک می زند و با شکاف ، خشکی ، ترک و پوسته پوسته شدن لب همراه است. ناگفته نماند به دکترهای پوست زیادی در تهران و شهرستان مراجعه کردم و با پماد های مختلف هم نتیجه نگرفتم. ضمنا تمام این علایم همراه با لکه های سفیدی است که صبح ها بعد از خواب داخل دهان و کناره ها و زیر لب بالا همراه است که با شستن اب هم بین می رود. همچنین وقتی باشگاه میرم و فعالیت ورزشی بدنسازی شدید انجام می دم بعد تمرین این علایم سفیدی ظاهر می شود ولی در طول روز و حالت عادی خبری از لکه های لزج میله مانند سفید نیست. همچنین حدود یکسال پیش جراحی لثه کردم و یک از دوندنام را روکش گذاشتم و تمام این مشکلات بعد این جراحی و روکش گذاشتن شروع شده در حالی که قبلا اصلا مشکلی نداشتم و خودم هم احساس میکنم مشکل یا از جراحی لثه است یا روکش مورد نظر. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.وجود لکه های سفید در دهان علامت خوبی نیست بهتر است به یک متخصص بیماریهای دهان و دندان با تجربه مراجعه نمایید و یا به بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان یکی از دانشکده های دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 112. Avatar الهام گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید حدود دوسال پیش دندونمو عصب کشی وپر کردم از اون به بعد از داخل قسمت لپم به اندازه یک بند انگشت سفیدک زده،درد هم نداره چند بار هم به دانپزشک مراجعه کردم گفتن مشکلی نیست احتمالا برای موادی که دندونتو پر کردن هستش،به نظرشما مشکلی نداره

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   هرگونه زخم و ناهنجاری در حفره دهان را پیگیری کنید و برای بهبودی زخم داخل دهان از متخصص بیماری های دهان دارو بگیرید.

 113. Avatar مسعود حیدری گفت:

  سلام این جوش های سفید رنگ دهان منم درمیان وقتی که شیرینی جان خیلی مصرف میکنم ولی بعدش فروکش میکنن..به نظر شما علت چیه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   علت اصلی باید توسط متخصص بیماری های دهان مورد بررسی قرار بگیرد.

 114. Avatar محمد گفت:

  سلام. روی سقف دهانم لکه های قرمز مشاهده کردم بدون اذیت شدن هست.با پرهیز غذایی لکه از بین رفت ولی بعد یک هفته یه دو سه روزی میاد و میره.گاهی اوقات هم با لکه خطی سفید رنگ که یکی دو تا هست میاد..از دهان شویه استفاده میکنم بهتره میشه و میره..و جاش هر بار که میاد روی سقف دهان تغییر میکنه..به دکتر مراجعه کردم گفتن آلرژی غذاییه..و چون کمی معده درد داشتم .گفتن احتمال برگشت گاز معده هم میتونه تاثیر داشته باشه.نظرتون چیه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   برای اطمینان بیشتر می توانید از متخصص بیماری های دهان درخواست کنید که از ناحیه نمونه برداری کند. در صورتی که این لکه ها منجر به بروز زخم در حفره دهان شوند حتما باید به طور جدی پیگیری شوند.

 115. Avatar پويا گفت:

  سلام هفته پيش هنگام خوردن خيارشور دهنم به شدت تير كشيد و از اون روز دو دونه سفيد رنگ در همون بخش ايجاد شده بكى زير زبان و ديگرى ديواره كنارى دهن
  نظرتون چيه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که طی یک هفته گذشته بهبودی در وضعیت دانه های سفید رنگ روی زبان ایجاد نشده است حتما به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید

 116. Avatar اکبرکاظمی گفت:

  دکتر سلام
  من داخل دهانم داخل لوپ یک دونه سفید رنگه هستش خیلی قدیمیه بعضی اوقات موقع غذا خوردن گاز میگیرم
  اینقدر گاز گرفتم بزرگ شده
  مشکل خاصی هستش
  لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود زخم سفید رنگ بخصوص قدیمی علامت خوبی نیست . بهتر است به بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان دانشکده دندانپزشکی مراجعه نمایید.

   1. Avatar سحر گفت:

    آیا وجود دندان پوسیده ارتباطی با لکه های سفید روی زبان دارد؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     به طور معمول بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیمی با بیماری های پوستی که بر روی زبان ایجاد می شود دارد.

  2. Avatar زهرا گفت:

   سلام دکتر خسته نباشید برامدگی همراه درد در کنار زبانم چند وقتی است ایجاد شده و این برامدگی نزدیک دندان خرابم بود رفتم دندانپزشکی و گفتن به دندونم ربطی نداره این برامدگی هیچ رنگی نداره ورنگ زبونم است لطفا راهنماییم کنید

   1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

    سلام ممکن است دچار عفونت شده باشد که باید توسط متخصص بیماری های دهان تحت درمان قرار بگیرد.

 117. Avatar عاطفه گفت:

  سلام خسته نباشین من چند وقت به چند وقت یه جوش سفید بزرگ زیر زبونم میزنه دردم دارم اذیتم الان یه سال بیشتر این طورم چیکار باید بکنم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به یک دندانپزشک متخصص تشخیص بیماریهای دهان ودندان و یا به بخش تشخیص بیماریهای دهان ودندان دانشکدهای دندانپزشکی مراجعه نمایید

 118. Avatar اصغر گفت:

  سلام دکتر من اراک هستم ضایعه سفیدی روی لبم داشتم با جراحی برداشتم و نتیجه پاتولوژی لوکوپلاکیا بدون دیسپلازی بود الان بعد از ۴۰ روز که جراحی کردم کنار جراحی مجدد لکه سفید عود کرده …میخاستم بونم آیا امکان داره لکه جدید بد خیمی یا دیسپلازی داشته باشه یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لوکوپلاکیا پتانسیل تبدیل شدن به بدخیمی را دارد . بهتر است هرچه زودتر به جراح فک و صورت که عمل جراحی را انجام داده اید مراجعه نمایید.

 119. Avatar سعید گفت:

  سلام یک سالی هست که کنار زبانم پرزهایه سفید ایجاده شده که با مسواک میکشم روش از بین میره بعد چند روز دباره ایجاد میشه با دست هم میکنم بعصی وقتا علت چیهه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم سفید کنار لثه علامت خوبی نیست. بهتر است به بخش تشخیص دهان و دندان یکی از دانشکد های دندانپزشکی مراجعه نمایید

 120. Avatar یگانه گفت:

  سلام دکتر من سه روز کنار زبونم دوتا جوش زده که یکیش سفید رنگه و مثل جوش چرکیه اون یکی ریز تر و جلوی اون جوش درد وسوزش نداشتم اما از روز سوم فک سمت چپم که سمت مخالف اون جوش هاست درد گرفته خیلی درد داره و چون دندون خراب دارم نمیدونم مربوط به جوش هاست یا دندون و این نگرانم کرده

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   حتما به یک دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. عفونت دندان و حفره دهان را کنترل کنید تا دچار عوارض بعدی نشوید

 121. Avatar عباس گفت:

  سلام دکتر فرق لکوپلیای معمولی و مویی چیه منظورتون از مو، موی معمولیه ک روی سر درمیاد و این مو با چشم دیده میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . به ضایعات سفید روی زبان لوکوپلاکیا می گویند که اگر مو در داخل ان باشد منظور همان مویی است که در سر می روید . این ضایعات ممکن است تبدیل به سرطان شود.

  2. Avatar یاسمینا فخر گفت:

   با سلام جناب آقای دکتر من هر جند وقت یکبار فقط داخل لپ راستم ۲ تا جوش بدون چرک زدم و چون با آب نمک قرقره کردم کمی سوزش داره و چندین ساله همین داخل لپ راستم از بعد از یک غذای داغ پوستش از بین رفت ترمیم شد ولی چن دقت یکبار رو همین ناحیه جوش کوچک بدون چرک مشاهده میشه میخواستم ببینم این مشکله یا خیر
   و این که نقطه های سفید رنگ کوچک چیه مثل پوست میمونه و سریع از بین میره .
   من خودم بهداشت دهان و دندان رو خیلی رعایت میکنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با متخصص بهداشت و دهان و دندان مشورت کنید. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا علت مشخص گردد. به این شکل نمیتوان جواب صحیحی به شما داد.

 122. Avatar عبادی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود یه هفته است که زیر گونه ام داخل دهان یه لکه قرمز رنگ پدیدار شده که هیچ دردی نداره
  آیا میتونه این مورد خطرناک باشه
  اولا فکر میکردم غذای داغ خوردم سوخته ولی دیدم به مرور رفع نشد ونگرانم کرده
  ممنون میشم از پاسختون

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص دندانپزشک بیماری های دهان و دندان مراجعه کنید تا مشکل شما را بررسی کنند

 123. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دو روز پیش ب دندان پزشک مراجعه کردم و عصب کشی دندان داشتم دندان جلو اما ته دهانم روی سقف همون موقع ک یکسری ماده داخل دهانم برای شستشو میریختن ب شدت سوزش داشت و الان روی سقف دهانم یک زخم ک سفیده و ملتهبه ایجاد شده ایا خطرناک میتونه باشه ؟ممنون

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر خطرناک نیست اما این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا راه حل مناسب برای رفع و ترمیم هرچه سریعتر را به شما پیشنهاد دهند

 124. Avatar فرهاد گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان شکسته ای دارم که مدام با گوشه لبم برخورد میکند و الان حدود 6 ماهه که یک جوش سفید رنگ اما بدون درد ظاهر شده میخواستم بدونم که خطر جدی داره یا نه و برای درمان چه کنم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان شکسته را ترمیم کنند در غیر این صورت دندان و حفره دهان دچار عفونت و کیست می شود

 125. Avatar هادی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید،بنده چند روزیه روی لبه کناری زبانم لکه سفیدی مشاهده میکنم که با شستن پاک نمیشه، آیا موضوع مهمیه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   هرگونه ناهنجاری در ناحیه را پی گیری کنید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید برای معاینه به یک دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید

 126. Avatar ناشناس گفت:

  سلام
  روی زبانم سه عدد لکه ی کوچک دایره مانندی به رنگ سفید پدیدار شده
  پشت دندان های عقلم و بعضا اطراف دهانم بعد از خوردن برخی غذا ها یکسری حباب های کوچک آبکی بوجود میاد و پس از مدت کوتاهی خود بخود میترکه
  و مورد بعد اینکه دو یا سه سال قبل اطراف دهانم پوست ریزی داشت و هنوز آثارش هست و پوست جدید دیگری روش نیومده.
  دکتر جان علتش از خرابی دندان های عقل هست چون یکی از دندان های عقل به علت خرابی و آبسه کشیدم و مورد دیگری گریبان گیر من هست
  اگه سریع پاسخ بفرستید ممنون شما هستم
  یا علی

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به يك متخصص بيماري هاي دهان مراجعه كنيد تا علت دقيق را بررسي كنند. بهداشت دهان و دندان خود را به طور كامل و با استفاده صحيح از مسواك ، دهانشويه و نخ دندان تامين كنيد

 127. Avatar احمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تقریبا بیش از یک سال است که زیر و قسمتی از روی لبه های انتهای زبانم لکهای سفید و تقریبا مایل به رنگ کرم و میشه گفت پرز دار بوجود آمده است و تقریبا اندازه آنها ثابت مانده است و هیچ دردی هم ازبابت لکه ها ندارم
  ضمنا قابل توجه شما آقا دکتر چندی پیش می خواستم ببینم با دست کنده میشوند که دیدم که توسط پارچه باند پانسمان راحت پاک و الباقی با دست می توان آنها را بکنم و کامل کندم و بدون درد و حتی بدون خون ریزی بود واز بین رفت ولی بعداز یکی دو روز از دوباره بحالت اولیه بازگشت
  و بیشتر انتهای سمت چپ زبانم این اختلال هست
  ضمنا بنده ۳۹ساله هستم و قبلا بهداشت دهان را خوب رعایت نمی کردم
  امکان هست که این علایم لکوپلاکیا مویی باشد
  در ضمن در لکوپلاکیا مویی لکهای سفید براحتی از زبان با دست کنده می شوند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لکه های سفید رنگ داخل دهانی علامت خوبی نیست حتما باید به یک متخصص تشخیص دهان و دندان مراجعه نمایید و یا از بخش تشخیص دهان و دندان دانشکده دندانپزشکی وقت معاینه بگیرید اگر در داخل این ضایعات سفید رنگ مو باشد به انها لکوپلاکیا مویی می گویند

 128. Avatar هانیه فتحی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین همسر حدود ۳ ساله زخم های سفید رنگ داخل لپ و گوشه های زبانش دارد اوایل خیلی دردناک نبود ولی الان خوردن غذاهای داغ یا ترشیجات باعث درد میشه دکتر مورد تاییدی در کرج میشناسید معرفی کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه فرمایید. متخصصین در این زمینه پس از معاینه و یا در صورت نیاز نمونه برداری تشخیص را اعلام می کنند و روش درمانی مناسب را پیشنهاد می کنند

 129. Avatar پیمان اصغری گفت:

  سلام دکتر
  دخترم ۵ سالشه دو هفته ای میشه یک زخم سفید داخلش سیاه رنگه روی لثه پایین در اومده درد هم داره دندون کناریش هم لقه شما چی تشخیص میدین شهرمون متخصص خوب نداره خیلی نگرانم بنظر شما خطرناکه؟ یا از لقی دندون کناریه ممنون از وقتی که میزارید❤

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای اطمینان می توانید به تهران مراجعه کنید زیرا تا بیمار معاینه نشود نمی توان نظر قطعی داد. ممکن است به خاطر دندان کنار لثه باشد اما موارد اینچنین را نمی توان با اما و اگر جواب داد و نباید نسبت به آن بی تفاوت باشید

 130. Avatar ایدین گفت:

  سلام جناب دکتر
  وقتتون به خیر
  من تقریبا سه سال که پشت لپم از داخل یکسری بافت سفید رنگ هست
  هیچگونه درد و مشکلی هم نداشتم
  به متخصص مراجعه کردم و ایشون احتمال بیشتر به لیکن پالن و بعد لکوپلاکیا رو دادن
  الان هم نمونه برداری کردم ومنتظر جواب هستم
  در هر صورت اگه هر کدوم از اینها تایید بشه باید گفت که من به سرطان مبتلا هستم یا خیر؟

  روند درمانی این بیماری به چه شکل هست
  میتونم امیدوار باشم یا خیر؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به دستورات پزشک خود عمل کنید و مراقبت های لازم را به عمل آورید جای نگرانی نیست و درمان خواهید شد

   1. Avatar ایدین گفت:

    ممنون از وقتی که گذاشتید
    جناب دکتر من اهواز هستم اگر که امکانش هست پزشکی که مورد تایید و شناخت شما باشه به من معرفی کنید

    1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     می توانید به بخش تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان دانشکده پزشکی اهواز مراجعه فرمایید

 131. Avatar رامین گفت:

  سلام آقای دکتر
  همزمان با گلودرد من لکه های سفید روی لوزه ام پدیدار شد و یک لکه سفید هم روی زبان کوچک ، نفس کشیدنهم سخت شده برام ، همزمان با این علایم چند آفت در بخش داخلی لب و لثه ام هم زدم . مشکلم چیه که ۵ روزه اینشکلی ام ؟ کو آموکسی کلاو و سفیکسیم هم مصرف کردم این چند روز ولی تغییری ایجاد نشد . هنوز هم تب دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این لکه های سفید رنگ ممکن است در اثر استرس به دنبال گلو درد ایجاد شود ولی اگر بعد از 10 روز خوب نشد حتما باید به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان یا به دانشکده دندانپزشکی بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید

 132. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر
  من ماهی یک یا دوبار دچار این زخم های دهانی میشم که بشکل پولک های سفید در دهانم بیشتر پشت لب و انتهای کام بوجود میان قبلا سالی یک بار هم اتفاق نمی افتاد اما این چند ماه ۴ یا ۵ بار اینطوری شدم پزشک zithrox برام تجویز کرد خوب میکنه اما بعد یک مدت دوباره چندتا زخم همزمان شکل میگیره چه کار کنم ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. ایشان در صورت نیاز از زخمهای داخل دهان نمونه برداری می کنند تا علت اصلی بروز این زخم ها تشخیص داده شود

 133. Avatar شیدا گفت:

  سلام ،و وقت بخیرخدمت اقایه دکتر،چند روزیه ک رویه لپم داخل دهانم ،زخم شد و سوزش شدید داره،وملتهب شده.وگاهی به درد به دندونامـ میرسه .دلیلش چیه؟لطفا راهنماییم کنید.باتشکر…

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ممکن است که این زخم بر اثر برخود یک دندان کج با پوست باشد و یا بر اثر یک بیماری مربوط به دهان در هر صورت بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد

 134. Avatar امیر گفت:

  سلام.اقای دکتر چند روزه که زخمی روی زبانم ایجاد شده ک بنظر می اید زائده ای سفید و رشته مانند از داخل آن بیرون انده یا روی آن وجود دارد

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. نسبت به تغییرات داخل دهان بی تفاوت نباشید

 135. Avatar زهراعصاری گفت:

  ضمن سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم از خدمتتون
  مدتی است که زبانم سفید شده و لکه هایی مانند جای زخم روی آن قرمز است
  میخواستم بپرسم که آیا نشانه خطرناکیه؟و اگر هست برای برطرف کردنش چه کاری از دستم بر میاد؟
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید
  متشکرم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هرگونه علامت غیر طبیعی را در حفره دهان پیگری کنید تا دچار عوارض آن نشوید برای پیگیری حتما به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه خطر اطمینان حاصل کنید

 136. Avatar مهرداد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید دوتا دندون کشیدم بعد به حالت سنتی از گوشت کباب شده استفاده کردم الان دوهفتس لایه داخلی دهنم زخم شده و عذاب اوره لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نباید به صورت سنتی از گوشت کباب شده استفاده می کردید . باید ازدندان شما رادیو گرافی تهیه شود و حتما باید به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید

 137. Avatar مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ارتودنسی دارم و چند روز پیش یه زخم خیلی کوچیک در مخاط دهان زیر زبانم در اومده بود که درد داشت ولی نه خیلی چند روز بعد این زخم بزرگ شد و الان با اینکه ۴ روز ازش گذشته بدتر شده یعنی زخم بزرگتر شده خیلی درد داره من هر کاری که میخوام انجام بدم غذا بخورم یا هر چی درد میکنه بشدت و من متوجه اهمیت موضوع نبود تا اینکه این مقاله ی شمارو خوندم من باید چیکار کنم خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر زخم داخل دهانی بیش از 2 هفته خوب نشود علامت خوبی نیست . بهتر است زخم را به متخصص ارتودنسی معالج خودتان نشان دهید

 138. Avatar رصا گفت:

  سلام اقای دکتر چند روزه زیر زبانم یکدلکه سفید بدون درد ظاهر شده که انگار مخاط اون قسمت ضخیم شده و ضمنا من سیگار میکشم و چند روز استرس داشتم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   کشیدن سیگار را قطع کنید و از دهانشویه مناسب استفاده کنید اگر طی چند روز بهبودی حاصل نشد حتما به یک متخصص مراجعه کنید

 139. Avatar امیر گفت:

  سلام جناب دکتر شبتون بخیر. بنده ۱۷ سال دارم و حدود ۴ سال هست که جوشی سفید مانند روی مرز کام سخت و نرم دارم. درد چندانی نداره هر از گاهی خارش داره و موقع بروز سرماخوردگی و یا عوفنت هام عود میکنه و خارشش سقف دهان به همه داره. خواستم ببینم آیا میتونه سرطان باشه؟؟ درضمن اندازش در طی ۴ سال تغییری نکرده

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید توسط متخصص بیماری های دهان و دندان ویزیت شوید و در صورت تشخیص ایشان از زائده نمونه برداری شود.علت هرگونه تغییر و زائده غیر طبیعی در بدن را پی گیری کنید

 140. Avatar لطفی گفت:

  سلام آقای دکتر آیا امکان داره که ارتودنسی منجر به بروز لک های سفید داخل دهان شود؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ارتودنسی به خودی خود چنین عارضه ای ایجاد نمی کند با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 141. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر روی نوک زبان من هر2 ماه چند تا زخم پدیدار میشه و بعد 3و 4 روز از بین میرن و کناره های زبان من دالبری شده کمی هم از دالبر ها سفید رفتم دکتر گفتن از استرس هست علت دیگه ای هم میتونه داشته باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یکی از عوامل اصلی زخم های سفید استرس است . و جود زخم سفید علامت خوبی نیست . حتما باید استرس را کم کنید

 142. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام اقای دکتر به توصیه شما به دکتر مراجعه کردم و به متخصص پوست و یک متخصص حلق مراجعه کردم تشخیصشان لیکن پلان نیست ولی متخصص دهان و دندان اصرار بر لیکن پلان دارد و می خواهد که نمونه برداری کند نمی دونم چکار کنم باز به متخصصین دیگری مراجعه کنم ایا نمونه برداری ضرری ندارد مثلا اگر بیماری بدی باشد باعث بیداری بیماری شود

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به متخصص دهان و دندان اعتماد کنید و اجازه دید که نمونه برداری انجام شود تا نگرانی بابت بیماری نباشد. با نمونه برداری لازم نیست داروهای مختلف را امتحان کنید تا به درمان برسید. با تشخیص دقیق بیماری متخصص می تواند داروی مناسب را برای شما تجویز کند

 143. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام من برای ترمیم دندانم به دکتر مراجعه کردم ایشان بهم گفت شاید شما لیکن پلان داشته باشید من به متخصص حلق مراجعه کردم گفتند لیکن پلان نیست چون این خط گاز گرفتی است . یه سوال داشتم سفیدی یکدست بدون موج زیر دو طرف زبانم ایا می توند لیکن پلان باشد یا در همه اطراف وجود دارد و کلا یک زبان سالم چه شکلی هست ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید ویزیت شوید تا بتوان نظر قطعی داد. آیا متخصصینی که شما را معاینه کردند برای شما دارو تجویز کردند؟ طبق دستور متخصصی که شما را ویزیت کرده اند عمل کنید در صورتی که از درمان نتیجه نگرفتید و یا تغییرات غیر عادی مشاهده کردید دوباره به متخصص مراجعه کنید

 144. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر …
  الان حدود ۲ هفته ای هست که در سقف دهان من جوش های سفید رنگی میزند و بعد از دو سه روز از بین رفته و یکی دیگر به وجود می اید در هنگام غذاخوردن سوزش دارد و اذیت کننده است ..در ضمن در حلقم هم جوش هایی به اندازه ی یک عدس به وجود امده که از بین هم نمیروند و درد و سوزش ندارند …به نظر شما خطرناک است؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید تا از عدم وجود بیماری خطرناک مطمئن شوید. برخی از بیماران با گرفتن دارو سریعا بهبود می یابند. بنابراین نسبت به درمان این بیماری بی تفاوت نباشید

 145. Avatar Reza گفت:

  سلام مدتی است که قسمت داخلی دهانم نقطه های خیلی کوچک سفیدی احساس میکنم و از این موضوع خیلی ناراحتم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید و در صورت امکان بفرمایید درمانی برای این موضوع هست من از اهواز پیام میفرستم

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند در اکثر مواقع این لکه ها با مصرف دارو و ویتامین های لازم درمان خواهد شد

 146. Avatar پ گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱سالو نیم پیش دندان عقلم کشیدم الان مدت ۶ ماهه که یه لکه سفید رنگ جای اون دندانی ک کشیدم زده و خوبم نشده خیلی کم موقع خوردن غذا سوزش هم داره می خواستم اگه میشه راهنمایی کنید

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند

 147. Avatar مینو گفت:

  سلام من مدتیه چند لکه سفید روی زبونم میبینم دوتاشون نوک زبونم هستن و تازگی دوتا کنار زبون، گاهی زیر زبونمم لک هست که زود رفع میشه، دردی هم ندارن، زبونمم حس میکنم کلا یکم بی رنگه ولی پرزاش قرمزه، باردارم هستم خیلی نگرانم لکوپلاکی مویی باشن

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر مدت طولانی است که لکه های سفید ایجاد شده و حتی با مصرف ویتامین و تغییر عادات غذایی بهبودی حاصل نشده حتما به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. ایشان در صورت نیاز آزمایش بیوپسی یا نمونه برداری از بافت را انجام می دهند و پس از تشخیص دقیق عارضه اقدامات درمانی لازم را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

 148. Avatar امیر گفت:

  سلام بنده روی گوشه زبانم زخم دردناکی در اومده دقیقا زیر همون ناحیه تورم غدد بزاقی دارم وخیلی درد داره متخصص گوشو حلق مراجعه کردم گفت سنگ مجاری بزاقی که عفونت کرده امادر مورد زخم روی زبانم چیزی نگفت نطر شنا چبست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم روی زبان علامت خوبی نیست اگر تا یک هفته ادامه یافت حتما به متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید.

 149. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر
  روی زبان من یه چیزی مثل آکنه هست
  که بیشتر از ۳ ماهه روی زبانم هست،
  من سیگاری هستم
  الکل نمیخورم
  و اصلا درد نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما از یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان وقت معاینه بگیرید.

 150. Avatar شيوا گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ٦ روز كه داخل دهانم لب پايينم از داخل به اندازه يك سانت در دو طرف دچار عفونت شده ، كناره هاي لبم را هم درگير كرده ميخواستم بدونم ممكن خطرناك باشه و به چه صورت قابل درمان است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

   1. Avatar نگین گفت:

    سلام آقای دکتر مطلب خیلی خوبی بود برای من بسیار کارایی داشت.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. موفق باشید.

 151. Avatar نسیم گفت:

  با سلام
  یک سوال داشتم ازتون
  دو طرف دیواره های دهان من تا لبهام خطوط سفید برجسته ای دیده شده و الان نزدیک به سه روزه که بوجود امده
  علت چه چیزی میتونه باشه?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به این خطوط سفید لو کو پلاکیا می گویند علامت خوبی نیست حتما باید به متخصص تشخیص بیماریهای دهان باید مراجعه نمایید و یکی از علل ان هم وجود استرس در بیمار است اگرچه علل دیگر هم دارد

 152. Avatar Parasto گفت:

  سلام اقای دکتر .من انتهای دهانم همونجا که دهان باز میشه انگار که زخم شده و یکمم به لپم ر سیده ورم کره وقتی غذا میخورم میفته بین دندونام دهنمم نمیتونم باز کنم لطفا راهنمایی کنید ایا دلیلش همون دندان انتهاییه که کج در اومده یا دلیلی دیگه ای داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت دندانی که در انتها قرار دارد و کج است گونه را گاز می گیرید باید دندان کج اصلاح شود

 153. Avatar حسین گفت:

  سلام
  من حدود دو هفته پیش دندانم عصب کشی شد بعد از جلسه اول داخل دهانم آفت دراومد که نزدیک همون دندان عصب کشی بود یکی پشت لبم و یکی هو روی لثه اون دندون پشت لبم رفته اما روی لثه دندان هنوز باقیه و موقع جویدن غذا آزارم میده لطفا بگید چه کنم آقای دکتر ممکنه دندانم عفونت کرده باش یا چیز دیگه ایست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا به دندانپزشک مراجعه نمایید با گرفتن عکس مشخص می شود که ضایعه مربوط به عفونت دندان است یا ممکن است افت یا زخم داخل دهانی است

 154. Avatar توانا گفت:

  سلام اقای دوکتور:
  من در افغانستان هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به شما پیشنهاد می کنم که بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان در دانشکده دندانپزشکی کابل مراجعه نمایید

 155. Avatar توانا گفت:

  سلام اقای دوکتور:
  قابل یادآوری است که در دهان من دانه های خورد سفید رنگ به طور کوتا مدت پیدا می شود و بعد ازیک هفته خوب می شود ودوباره دردیگر محل دهان پیدا می شود که هنگام غذا خورد ن سخت اذیت میکند وبه چندین دکتر مراجعه کردم دوا می دهد اما هیچ تاثیرمثبت نمی کند نمیدانم چی کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم سفید رنگ داخل دهان علامت خوبی نیست حتما باید توسط یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان معاینه شوید.

 156. Avatar مینا گفت:

  سلا اقای دکتر ….
  من ۱۵ سالمه و الان حدود یک ماهه کناره های زبونم دالبری شده و دالبر هاش سفید رنگ و به داخل لپم هم زده و به صورت یک خط هستش تا انتها …دکتر فوق تخصص رفتم گفت برای استرسه و یه سری قرص اعصاب برام نوشت که مصرف کردم و فرقی نکرد …میخوام بدونم خطر داره ؟؟؟یا میتونه به اعضای خانواده ام انتقال پیدا کنه ؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم های سفیدرنگ داخل دهانی علامت خوبی نیست . یکی از دلایل ان استرس است ولی بهتر است به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. زخم سفید رنگ نمی تواند به اعضای خانواده انتقال یابد ولی باید هرچه زودتر درمان شود

 157. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ روز است که در دهانم ذرات سفید در محل های خاص می زند و وقتی دست می کشم برطرف می شود ولی فردا دوباره در همان محل به وجود می آید. درد ندارد و عمدتا در چین هاست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم سفید علامت خوبی نیست اگر تا یک هفته ادامه یافت به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 158. Avatar بهمن گفت:

  سلام دورو ورای دهنم و زبانم افت در میاد ولی ۷یا ۸ روز طول میکشه ولی درد داره چکار کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان افت ۷یا ۸ روز طول میکشد. برای درد می توانید مسکن بخورید. ولی باید دانست دارویی در حال حاضر وجود ندارد که مانع ایجاد افت شود. یکی از دلایل مهم افت استرس است.

 159. Avatar بهار گفت:

  سلام من هرچندماه يکبار افت هايي داخل دهانم دوطرف لپم ميزنم که دردآور است وبعد از3-4روز ميروند لطفا راهنماييم کنيد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. افت چندین علت دارد یکی از علل بسیار مهم ان استرس است لطفا شرایطی ایجاد کنید که میزان استرس را کاهش دهید . با فرو کش کردن استرس میزان افت ها هم کاهش می یابد.

 160. Avatar مجید گفت:

  سلام من مدت یه ساله داخل مخاط گونه دهانم اول یه سفیدی اخر دهان به اندازه یک دکمه تشکیل شد که از انتهای گونه تا کنار لب بصورت یه نخ کشیده شده و بعد سطح داخلی گونه رو فرا گرفت با مصرف دوغ و مالوندن عسل 70 درصد برطرف میشه ولی باز برمیگرده حسابی کلافه شدم متخصص دهان هم رفتم داروهاش جواب نداده فقط دهان شویه یکمی اثر کرد ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. زخم های سفید در داخل دهان علامت خوبی نیست من به شما اقای دکتر ارش عزیزی متخصص تشخیص بیماریهای دهان را با شماره تلفن مطب 22886039 را پیشنهاد می نمایم.

 161. Avatar سهیل گفت:

  سلام اقای دکتر،من تو دهنم یه زخم کوچیک سیاه رنگو برجسته،به اندازه یک عدس دراوردم،نمیدونم خطری هست یانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   وجود زخم های سیاه رنگ در دهان علامت خوبی نیست باید یه یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. پزشک متخصص بیماری های دهان و دندان را به راحتی می توانید در دانشکد ه های دندانپزشکی پیدا کنید ولی من اقای دکتر ارش عزیزی به شماره تلفن مطب 22886039 را پیشنهاد می دهم.

 162. Avatar علی گفت:

  سلام علیرغم اینکه تا سه سال ونیم از گذشت رابطه محافظت نشده تستم اچ ای ویم منفی بوده اما علایمی دارم که هی به اچ ای وی ربط میدم یک حلق ولوزه ام شدیدا قرمز واین روزها لوزه ها برجسته شده دوم فارنکسم مریض شده دقیقا فارنژیت دانه ای اما بدون درد سوم پاپیلای جامی وبرگه ای برجسته شده وقسمت جلوی سقف دهان سفید وسه تا جوش سفید بدون درد مانده ام چیکار کنم ایکاش می توانستم تصاویر زبانم را ارسال کنم این قضیه یکبار برای همیشه حل می شد لاغر نشدم واشتهایم وحشتناک زیاد شده خواهش می می کنم کمکم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر به ازمایشگاه مراجعه نمایید و تست HIV بدهید و اگر منفی باشد شما HIV ندارید. ولی وجود زخم های سفید رنگ در دهان علامت خوبی نیست باید یه یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. پزشک متخصص بیماری های دهان و دندان را به راحتی می توانید در دانشکد ه های دندانپزشکی پیدا کنید ولی من اقای دکتر ارش عزیزی به شماره تلفن مطب 22886039 را پیشنهاد می دهم.

  2. Avatar فریدون شاه پسند گفت:

   سلام اقای ذکتر کنار لثه سمت راستم تورم کرده و نگران این هستم که این توده خطرناک نباشد. دندانپزشک رفتم بهم گفت توده چربی هست.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای تشخیص درمان مناسب باید به متخصص مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک لیپوما یا غده چربی در دهان

 163. Avatar علی محمدی گفت:

  سلام دکتر جان.من ۴۸ سالمه و حدود ۱۵ ماه پیش متوجه شدم لکه های سفیدی دو طرف داخل لپم بوجود آمده. هیچگونه دردی هم نداره.اندازش هم بزرگتر نشده.لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود لکه های سفید دو طرف داخل لپ علامت خوبی نیست . بهتر است شما را یک متخصص بیماریهای دهان و دندان شما را معاینه نماید. من به شما اقای دکتر ارش عزیزی به شماره تلفن زیر پیشنهاد می دهم22886039

 164. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام اقاي دكتر. ببخشيد پدرم ٦٠ سالشه و زير زبونش يه زخم سفيد رنگ هست و خيلي هم درد داره الان حدودا ٦ ماه ميشه. يزد هستيم پيش چه دكتري بريم و اينكه از نمونه برداري ميترسه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . زخم سفيد رنگ داخل دهان علامت خوبی نیست بهتر است پدرشما را یک متخصص تشخیص دهان ودندان معاینه نمایند من به شما اقای دکتر ارش عزیزی را با تلفن مطب ۲۲۸۸۶۰۳۹ را پیشنهاد می دهم

 165. Avatar س.ر گفت:

  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  من يه مدتي هست كه زير زبانم كنار غدد بزاقي يه كيست كوچك در اومده مثل بادكنك ولي اندازه يك عدس هست هيچ دردي هم نداره دكتر متخصص غدد رفتم دارو دادن هيچ اثري نداشت و گفتن چيز خاصي نيست به مرور خودش رفع ميشه اما الان حدود سه ماه هست كه داخل دهانم هست اما اذيتي نداره و سفيد رنگه.ميشه راهنماييم كنيد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. كيست كوچك سفيد رنگ در کناره زبان علامت خوبی نیست . حتما می بایست سریعا به یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان و دندان مراجعه نمایید . من به شما اقای دکتر ارش عزیزی به شماره تلفن مطب 22886039 را پیشنهاد می کنم

 166. Avatar نوید گفت:

  سلام اقایی جمیلیان دکتر من داخل دهانم زخم های سفید طی هر ۴ماه ۳درمیاد راه پیشگیری قرض داروی به ما معرفی کنید تشکر ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . وجود زخم های سفید در داخل دهان نشانه خوبی نیست . شما حتما باید با یک متخصص بیماریهای تشخیص دهان و دندان مشورت کنید ویا به بخش تشخیص دهان و دندان یکی از دانشکده های دندانپزشکی مراجعه نمایید

 167. Avatar هاله گفت:

  سلام آقاي دكتر جمیلیان روي لترال بوردر زبان بابام يه ضايعه سفيده كه دو هفته است که به وجود اومده و درست نميشه و دردناك هم هست طوري كه به سختي غذا ميخوره.اطراف ضايعه ترميم جديد يا شكستگي دندان هم وجود نداره.تو اين مدتي كه فرصت نيست بريم دكتر براي معاينه ي دقيق چه دارويي مصرف كنه تا بهتر شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام وجود ضايعه سفيده بر روی زبان بخصوص زمانی که اطراف ضايعه شكستگي دندان وجود ندارد علامت خوبی نیست . باید سریعا با یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان تماس بگیرید.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    سلام وقت بخیر
    آقای دکتر من حدود یک ماه پیش آفت دهان داشتم قسمت داخلی لبم و خیلی دردناک بود حدود دو هفته ای طول کشید تا خوب شد دوباره این ماه هم دچار آفت دهان شدم اما در دو قسمت،آیا استرس و افسردگی ک داشتم باعث شده اینجوری شه؟؟؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اضطراب، افسردگی و وسواس در ایجاد آفت دهانی نقش دارند. همچنین سیستم ایمنی در ایجاد آفت دهانی تاثیر دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12، آهن و اسید فولیک دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راههای درمان آفت مراجعه به این لینک آفت دهان

  2. Avatar مهسا گفت:

   سلام خسته نباشید اقای دکتر الان پنج روزه پشت لبم افت زده خیلی درد داره و رنگش سفید شده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای درمان آفت دهان می توانید با آب نمک شسشو دهید. علت بروز آفت دهان یک محرک ویروسی هست. از خوردن مواد غذای شور و تند و محرک آفت دهان خودداری کنید. ژل آنتی سپتیک را روی آفت دهان بمالید. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 168. Avatar بهنار گفت:

  سلام آقای دکتر
  من از لحاظ بهداشت دهان خیلی مراعات می کنم مسواک، نخ دندان، مسواک مخصوص زبان، دهانشویه های رفع بوی بد که تا حدودی موثر هستند ولی مشکل اصلی من بوی بد دهان است. انواع عمل هم انجام دادم مثل عمل لوزه و بینی ولی افاقه نکرده،من روی زبونم در انتهای حلقم لایه ضخیم سفیدی که با مسواک زدن و دهانشویه رفع می شه ولی بعد از چند ساعت بو برمی گرده، دهانم شدید خشک می شود . جه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بوی بد دهان چند علت دارد می تواند به علت دندان پوسیده باشد که با مراجعه به دندانپزشک باید دندان پوسیده ترمیم شود. می تواند به علت مشکلات گوش و حلق وبینی باشد که توصیه می شود به متخصص گوش و حلق وبینی مراجعه نمایید. می تواند به علت مشکلات گوارشی و معده باشد در اینصورت شما باید به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید. واگر بر روی زبان شما لایه سفید رنگ ایحاد می شود که با برداشتن ان بوی بد دهان رفع می گردد به شما توصیه می شود به متخصص تشخیص بیمارریهای دهان مراجعه نمایید.

  2. Avatar آنیتا گفت:

   سلام آقای دکتر ببخشید من حدود یه هفته ای هست که زخم سفیدی توی قسمت جلویی دهانم به وجود اومده و کل روز درد زیادی داره و واقعا بده من باید چیکار کنم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. احتمالا آفت دهان زده اید. تا قبل از مراجعه به دندانپزشک برای معاینه دهانتان را با آب و نمک شتشو دهید. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

    1. Avatar مریم گفت:

     سلام اقای دکتر ممنون از سایت کامل و مفیدتتان . بسیار عااالی🙏🙏🙏

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. ممنون از حسن توجه شما.🌺🌺

   2. Avatar نادیا گفت:

    سلام دکتر وقت بخیر من ۲۱ سالمه وهمچنین مدت یه بار افت سفید روی زبانم یا لثه یا دوطرف لپم در میاد و به شدت آزارم میده حرف زدنم سخت میشه واسم .خیلی آدم استرسی هم هستم .علتش چیه آیا خطرناکه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام.اضطراب، افسردگی و وسواس در ایجاد آفت دهانی نقش دارند. سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی دخالت دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راه های درمان آن…. در این لینک در سایت مطالعه فرمایید آفت دهان

     1. Avatar رحیم گفت:

      با سلام دکتر ببخشید من چن وقته پشت سر هم لب پایین داخلش از این جوشا میزنه خوب میشه و تقریبا ادامه داره میشه یه راهنمایی بفرمائید

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. توصیه می شود جهت معاینه و تشخیص درمان مناسب به یک متخصص بیماریهای دهان مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *