بهداشت در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی ارتودنسی

بعد از قرار دادن سیم ها، فنرها و کش ها بر روی دندان، دکتر جمیلیان تمام توضیحات مورد نیاز در رژیم مواد غذایی در طول درمان ارتودنسی را به شما خواهد داد، که شامل موارد ذیل می باشد:
از آدامس شکلات کش دار، گز، سوهان، ته دیگ، نان ساندویچی استفاده نفرمائید. غذا و میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده و آنها را، روی دندان های عقب قرار دهید. از گاز زدن غذا و میوه، پیتزا، ساندویچ، نان خشک یا تست شده، سیب، خیار، بلال، توسط دندان های جلو و پائین خودداری فرمائید.
در طول درمان چه نوع غذاهایی را میتوان مصرف کرد
ابتدا هسته میوه های هسته دار مثل ( هلو، آلوزرد، گوجه سبز، خرما، زیتون ) را درآورده سپس خود میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده، و از دندانهای عقب برای جویدن استفاده فرمائید. برای استفاده از آجیل ( پسته، بادام، فندق، گردو و تخمه ) پوست آنها را خارج کرده و مغز آن را روی دندانهای عقب قرار دهید. دقت کنید تا در داخل غذا، ریگ، استخوان جوجه یا مرغ، نان خشک یا گوشت سفت نباشد. از قرار دادن مداد ، خودکار و اسباب بازی به داخل دهان خودداری فرمائید .

در طول درمان ارتودنسی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت و سخت خورده شود زیرا احتمال جدا شدن وسایل ثابت از روی دندان وجود خواهد داشت. در صورتی که وسایل ثابت از روی دندان جدا شوند ، اصطلاحاً گفته می شود بیمار دستگاه ارتودنسی ثابت را شکسته است که می بایست دوباره دستگاه ارتودنسی ثابت را به دندان چسباند. این امر باعث حرکت نابجای دندان می شود و در روند درمان توقف ایجاد می نماید و در بعضی موارد باعث آزردگی مخاط دهان می شود و در صورت تکرار برای مینای دندان نیز مضر است.

غذاهای ارتودنسی

باید دانست که وسایل ارتودنسی ثابت آنقدر محکم بر روی دندانها چسبانده می شود که به راحتی با غذاهای معمولی کنده نمی شوند. درد دندان پس از قرار دادن ارتودنسی ثابت و پس از هر جلسه فعال سازی دستگاه ارتودنسی ثابت یک امر طبیعی است و پس از چند روز برطرف می گردد. در صورت وجود درد غیر قابل تحمل می توان از مسکن ضد درد مثل استامینوفن استفاده نمود. می بایست در طول دوره درمان ارتودنسی ثابت از خورد انواع میوه های هسته دار، آبنبات، بلال، زیتون، تکه های برشته نان، پیتزا، غذاهای چسبناک مثل گز و سوهان خودداری کرد. برای خوردن انواع میوه های هسته دار نظیر گیلاس و هلو و گوجه سبز ابتدا هسته را خارج کرده، آن را به تکه های کوچک تقسیم نموده و سپس استفاده نمائید. برای خوردن ساندویچ و میوه هایی همچون سیب و هویج و خشکبار مثل فندق و پسته باید آنها را به تکه های کوچک تقسیم کرد و با دندانهای عقب جویده شود.

رژیم غذایی ارتودنسی

 در طول درمان چه نوع غذاهایی را میتوان مصرف کرد ؟

دکتر تمام توضیحات مورد نیاز در ارتباط با نوع مواد غذایی مصرفی در طول درمان را، به شما خواهد داد، که شامل موارد ذیل می باشد:

 • از آدامس شکلات کش دار، گز، سوهان، ته دیگ، نان ساندویچی استفاده نفرمائید.
 • غذا و میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده و آنها را، روی دندان های عقب قرار دهید.
 • از گاز زدن غذا و میوه، پیتزا، ساندویچ، نان خشک یا تست شده، سیب، خیار، بلال، توسط دندان های جلو و پائین خودداریی فرمائید.
 • ابتدا هسته میوه های هسته دار مثل ( هلو، آلوزرد، گوجه سبز، خرما، زیتون ) را درآورده سپس خود میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده، و از دندان های عقب برای جویدن استفاده فرمائید.
 • برای استفاده از آجیل ( پسته، بادام، فندق، گردو و تخمه ) پوست آنها را خارج کرده و مغز آن را روی دندان های عقب قرار دهید.
 • دقت کنید تا در داخل غذا، ریگ، استخوان جوجه یا مرغ، نان خشک یا گوشت سفت نباشد.
 • از قرار دادن مداد، خودکار و اسباب بازی به داخل دهان خودداری فرمائید.

سوالات متداول رژیم غذایی در ارتودنسی

چه غذاهایی در زمان ارتودنسی مفید است؟

خوردن محصولات لبنی که کلسیم ، ویتامین D  و پتاسیم دارند توصیه می شود .

 چرا خوردن پاپ کورن در زمان ارتودنسی منع شده است؟

برای افرادی که دندان هایشان را ارتودنسی کرده اند، هسته پاپ کورن می تواند برای مدت زمان طولانی گیرکرده، منجر به تورم بسیار دردناک بافت لثه شود و حتی گاهی برای تمیز کردن ناحیه باید سیم کشی برداشته شود. و هسته پاپ کورن باعث می شود براکت ها شکسته شوند.

باید ها و نباید های غذایی در زمان ارتودنسی چیست؟

باید از غذاهای نرم و انواع سوپ ها استفاده کرد. نباید در مدت درمان از مواد غذایی شیرین و چسبناک یا سفت، آجیل ها، کارامل و دسرهای حاوی کره ی بادام زمینی استفاده کرد.

آیا فست فود هایی مثل فیله کنتاکی هم مشکل داره؟

بهتر است فست فود هایی مثل فیله کنتاکی از قبل به قطعات کوچک تقسیم شوند تا باعث جدا شدن وسایل ثابت ارتودنسی از روی دندانها نگردد.

آیا در طول درمان ارتودنسی از آب میوه های رنگی مثل آب آلبالو می توان خورد؟

بله، می توانید اما بلافاصله بعد از مصرف خوراکی های رنگی دهان و دندان خود را بشورید و در صورت امکان از دهانشویه استفاده کنید.

پفک و یا مواد چسبنده را می توان در زمان ارتودنسی خورد؟

خیر، در حین درمان ارتودنسی نباید پفک و مواد چسبنده را مصرف کنید.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

74 دیدگاه برای “رژیم غذایی در ارتودنسی

 1. مهتاب گفت:

  سلام من دیروز ارتودنسی کردم اما نمیتونم هیچ چیزی حتی با دندان های عقب هم بخورم خیلی درد میگیره وقتی با دندان های عقب یا جلو می‌خورم کلا هیچی نمیتونم بخورم چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از درمان ارتودنسی برای یک نهایت دو روز شاید باشد. که با مسکن برطرف خواهد شد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد

 2. فاطمه گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر دوستم ماه اول ارتودنسی هست و ناآگاهانه دهانشویه حاوی کلرهگزیدین مصرف کرده و دندوناش الان داره زرد میشه آیا راه حلی وجود داره که مشکلش حل بشه؟ یا اینکه هیچ راهی نیست و باید تا زمان باز شدن براکت هاش صبر کنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از این به بعد از دهانشویه حاوی کلروهگزیدین در حین درمان ارتودنسی استفاده نشود. بعد از برداشتن سیم های ارتودنسی جرمگیری انجام شود. حتما با متخصص ارتودنسی معالج در این خصوص مشورت شود.

 3. محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر پنج روزی میشه من دندونام ارتودنسی کردم ولی هنوز هم درد خیلی زیادی داره فقط دارم فرنی و سوپ میخورم با دندان های عقبم هم که میخوام چیزی بخورم درد میکنن زیاد چندتا از دندونام از بقیه خیلی بیشتر درد میکنن.دارم با مسکن میگذرونم.میشه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آستانه درد از فردی به فرد دیگر متفات خواهد بود. برای مثال افرادی هستند کهاز مسکن بعد از جراحی استفاده نمی کنند و معتقد هستند که درد ناچیزی دارند و نیاز به مصرف مسکن نیست در این میان افراد دیگری نیز هستند که آستانه تحمل درد پایینی دارند که نه تنها تحمل درد جراحی دندان عقل برای آنها قابل تحمل نیست بلکه یک درد ساده را نیز نمی توانند تحمل کنند.

 4. بهار گفت:

  سلام ببخشید میشه تو ارتودنسی پیتزا یا لازانیا و سیب سرخ کرده و فس فود خورد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تقسیم به قطعات و برش های کوچک می توانید میل بفرمایید.

 5. ایدا گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر من یه سالی هست ارتودنسی ثابت انجام دادم و همه چیز اجیل و پفک بستنی و بلال اینا یه غیر از پاپ کورن میخورم ولی به مقدار کم و ارام ارام ممکنه مشکلی پیش بیاد برام یا فقط گفتین این موادو مصرف نکنیم که براکت کنده نشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رعایت در رژیم غذایی برای پشگیری از شکستن براکت هست. میوه های سفت اگر به قطعات کوچک تقسیم شود، میل کردنش مشکلی نیست.

 6. هدی گفت:

  سلام وقت بخیر. lمن ارتودنسی دارم آیا میتونم میوه های هسته دار مث زیتون بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتودنسی برای خوردن میوه های هسته دار بهتر است به قطعات ریز تقسیم کنید. زیرا هسته میوه سبب شکستن براکت می شود.

 7. محمد عرشیا شمس گفت:

  سلام اقای دکتر
  بابت مطالب بسیار عالی شما کمال تشکر را دارم
  اقای دکتر ایا خوردن ران مرغ کاملا پخته شده برای ارتودنسی مشکل دارد ( البته سعی کردم بر روی غذا مقداری آب مرغ اضافه کنم) ؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در وب سایت در مقاله (رژیم غذایی در ارتودنسی) بطور کامل توضیح داده شده است.

 8. سارا گفت:

  سلام ببخشید این غذاهایی که باید درزمان ارتدنسی بخوریم این غذاهارو تا زمانی که سیم ارتدنسی توی دندون مون هست باید بخوریم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در طول درمان ارتودنسی نخوردن غذاهای سفت و سخت و یا چسبنده از اهمیت بالایی برخوردار است.

 9. سوگند گفت:

  سلام خسته نباشید درزمان ارتودنسی میشه سیب زمینی سرخ شده خورد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. غذاهایی که سفت هستند که باعث شکستن براکت های ارتودنسی می شود را باید اجتناب کرد. البته اگر به قطعات کوچک تقسیم شود می توانید میل نمایید.

 10. امیر علی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر.میخواستم بدونم غذاهای سفت یا فست فود را به تکه های کوچک تقسیم می کنم. آیا بازم مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتودنسی غذاهای مث فست فود را در موقع خوردن به قطعات کوچک تقسیم شود و میل کنید مشکلی نیست.

 11. مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  میخواستم بدونم خوردن کیک یا کلوچه نرم به جای شیرینی های سفت یا چسبناک خوبه یا اونا هم مناسیب نیستن و اینکه درباره خوردن ماکارونی هم میخواستم بدونم بدون ایراد هست یا مشکلی داره؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتودنسی خوردن چیزهای نرم و چسبنده مثل تافی ها که به براکت های ارتودنسی و دندان ها می چسبند و یا میل کردن غذاهای سفت که باعث شکستن براکت ها می شود مناسب نیست.

 12. عسل گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سه ماهه که ارتودنسی کردم ولی در این مدت مسواک بین دندانی و نخ استفاده کم داشتم
  ولی مسواک و دهانشویه مرتب میزنم تا الان اشکالی نبود از این به بعد بزنم خوبه؟چون میخوام جبران کنم و اینکه بعد یه ماه چرا انتهای سیم ارتودنسی تیز شده و گونم رو از داخل زخم کرده.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پس از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان زده شود. می توانید از موم استفاده کنید انتهای سیم ارتودنسی بگذارید تا لب شما زخم نشود. اطلاعات بیشتر راجب مسواک و نخ دندان در این لینک ها مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و نخ دندان در ارتودنسی

 13. پارمیدا گفت:

  سلام خسته نباشین.میخواستم ببینم آیا میشه فست فود طی درمان ارتودنسی ثابت استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در زمان ارتودنسی دندان برای میل کردن فست فود آن را به تکه های کوچک برش بزنید.

 14. نازنین زینب کاخکی گفت:

  سلام آیا خودن بستنی در طول درمان اشکال دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خوردن بستنی در حین درمان ارتود نسی مشکلی ندارد.

 15. طاها گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.
  سوالی داشتم:آیا خوردن خوراکی هایی مانند چیپس در زمان ارتودنسی و با استفاده از دندان های عقب مشکلی ایجاد میکند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در زمان درمان ارتودنسی می توانید به تکه های کوچک خرد کنید و میل نمایید.

 16. محسن بختیاری گفت:

  سلام آقای دکتر با تشکر ازتوضیحاتتون وپاسخگویی هاتون اگر شکلات چسبنده نباشد مشکلی دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید در مدت درمان ارتودنسی از مواد غذایی شیرین و چسبناک استفاده شود.

 17. ava گفت:

  من چند روزی میشه ارتوندسی کردم واقعا هرچی می خوام بخورم دندانم درد میگیره چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از درمان ارتودنسی یک روز اول می باشد با خوردن مسکن و رژیم غذایی مناسب برطرف خواهد شد.

   1. فاطمه گفت:

    دکتر جان دندون من حتی دو هفته بعد از ارتودنسی هم درد میکرد و نمیتونستم چیزی بخورم و با سوپ و آش میگذروندم این دورانو آیا غیر عادی بوده؟
    چون دوستانم هم ارتودنسی کرده بودن و حدود دوتا سه رور میتونستن راحت غذا بخورن

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درد درمان ارتودنسی در افراد متفاوت است. آستانه درد بسته به فیزیولوژی افراد مختلف از فردی به فرد دیگر متفات خواهد بود. غالیا همان یک دو روز اول هست. که با میل کردن مسکن آرام خواهد شد.

 18. Maryam گفت:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من دو روز ارتودنسی کردم.و یکی از براکت های دندون آخریم فک بالا افتاد.کاملا هم رعایت میکردم و غذای سفتی هم نمیخوردم.به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟چیکار میتونم بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص خود مشورت کنید. میتوانید تا مراجعه بعدی صبر کنید.

  2. نازنین گفت:

   با عرض سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
   ضمن تشکر از مطالب مفیدتون خواستم ازتون بپرسم شکلات رو در هیچ شرایطی نباید خورد؟ (منظورم در طول ۱-۲ سالی که ارتودنسی هست) اگر چسبناک نباشه چی؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. ممنون از توجه شما. چسبندگی شکلات که به دستگاه ارتودنسی می چسبد مشکل ساز است. اگر چسبناک نباشد به قطعات کوچک برش بزنید مشکل نیست.

 19. هدی گفت:

  سلام آیا درحین درمان ارتودنسی از آب انار یا میوه های رنگی میتوان استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتودنسی از آبمیوه های رنگی میتوان استفاده کرد ولی باید فورا دهان را بشویید.

 20. شادی گفت:

  سلام . چه غذاهایی در زمان ارتودنسی مهم است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در زمان ارتودنسی خوردن کلسیم، ویتامین د و لبنیات مهم است.

 21. مبینا کاظمی گفت:

  سلام.خسته نباشین.ممنون بابت اطلاعات مفیدتون⁦❤️⁩. میخواستم بدونم که موادی مثل پنیر پیتزا هم نمیشه خورد؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از حسن توجه شما. در حین درمان ارتودنسی ازخوردن مواد غذایی سفت مث پاپ کورن و زیتون با هسته و یا مواد چسبناک مث شکلات، آدامس و سوهان خودداری کنید.

 22. رویا گفت:

  باسلام.
  چرا در زمان ارتودنسی محدودیت غذایی داریم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. منجر به تورم بسیار دردناک بافت لثه شود. و آسیب دستگاه ارتودنسی می شود.

 23. پارسا خدامرادی گفت:

  سلام آقا دکتر من 2 روزه شروع کردم ولی همش احساس میکنم براکت بعد ازخوردن غذا میاد پایین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در زمان ارتودنسی باید بهداشت رعایت شود . رژیم غذایی مخصوص در دوران ارتودنسی را داشته باشید.

 24. رومینا گفت:

  سلام . من میخام دندانهام را ارتودنسی کنم آیا درد دارد؟و رژیم غذای بخصوصی دارم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از ارتودنسی ثابت باید دو روز اول غذاهای آبکی و نرم مث سوپ میل کرد. و درد ارتودنسی در افراد متفاوت است. نیروی که باعث حرکت دندانها می شود یکی دو روز اول شاید احساس شود ولیکن زود برطرف می شود.مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد

 25. اعظم گفت:

  با عرض سلام .
  من میخام ارتودنسی کنم . در رژیم غذای شخصی که ارتودنسی کرده چه چیز هایی باید رعایت بشه؟متشکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شخصی که ارتودنسی کرده رژیم غذای خاصی را دارد باید از خوردن غذاهای سفت و سخت دوری کند. شکلات و سوهان و غذاهای کش دار پرهیز کند. ادامه مطلب مراجعه به سایت شود.

 26. گفت:

  روزی چند بار از نخ دندان استفاده کنیم؟
  یه سوال دیگه اینه که بند ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان نمیشه؟چون نه میتوان خوب مسواک زد نه این که نخ دندان از بین دندان رد نمیشه.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بعد از هر وعده غذایی با نخ دندان استفاده کرد. با رعایت بهداست دهان و دندان پوسیدگی بوجود نمی آید. طریق مسواک زدن مراجعه به این لینک ها مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و
   روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده و مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 27. شهلا گفت:

  سلام ایا می توان در حین درمان ارتودنسی پفک و یا مواد چسبنده خورد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   خیر
   در حین درمان ارتودنسی نباید از پفک و مواد چسبنده استفاده کرد .

 28. Amirkazemi گفت:

  سلام،ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
  من همین دیروز ارتودنسی کردم و دندونم خیلی درد داره،حتی نمیتونم فک بالام رو به فک پایینم بزنم.غذا هم که اصلا نمیتونم بخورم،این طبیعیه و آیا خوب میشه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. قراردادن سیم ارتودنسی درد ندارد. بهتر است با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

  2. ستایش گفت:

   سلام آقای دکتر خسته نباشید
   من یه هفته ای میشه ارتودنسی کردم آیا میتونم گوشت مرغ یا گوشت استفاده کنم و همچنان برنج؟ و یه سوال دیگ اینک میشه آبمیوه نوشابه خورد؟
   با سپاس

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در سایت بطور کامل توضیح داده شده است که از خوردن غذاهای سفت و سخت اجتناب کنید یا برای میل کردن آنها را به قطعات کوچک تقسیم نمایید.

 29. راضیه احمدی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.. من سه روز ارتودنسی کردم براکت ها کمی لبم را زخم کرده تا چند ساعت میشه موم روش باشه؟؟ بعد ببخشید باید بعد از هر وعده غذایی باید بین دندونی ارتودنسی بزنم ب دندونام؟ یا روزی یک بار اشکال نداره؟ اخه خیلی گرونه هربسته ۱۲ تایی ۶۰ تومن.. میشه فقط مسواک بزنم دیگه بین دندونی ارتودنسی نزنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چند روز اول ممکنه کمی التهاب در لثه شما وجود داشته باشد که به مرور کمتر می شود البته خیلی از بیماران هم این التهاب را ندارند . اگر مختصری ناراحتی داشتند می توانید بر روی دندان موم بگذارید . موم تا چند روز می تواند باقی بماند ولی موقع غذا خوردن بهتر است برداشته شود . بهتر است بعد از هر وعده غذایی شما از مسواک بین دندانی و مسواک ارتودنسی استفاده کنید . این مسواکها را اگر مریض مطب دکتر جمیلیان هستید به شما بدون هزینه برای بار اول داده می شود .

 30. جنگ گفت:

  سلام. رژیم غذایی چسبناک مثل شکلات در حین درمان ارتودنسی ثابت ایا مجاز است

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از رژیم غذایی چسبناک مثل شکلات در حین درمان ارتودنسی ثابت کمتر استفاده شود و یا بعد از مصرف سریع دندانها با مسواک تمیز شوند.

 31. امین گفت:

  سلام اقای دکتر میشه پفک و یا بستنی خورد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر، در حین درمان ارتودنسی نباید پفک و خوراکی های خیلی سرد و یا خیلی داغ را مصرف کنید.

 32. الناز گفت:

  سلام آقای دکتر من تازه دورهای ارتودنسی را شروع کردم میخواستم ببینم که آیا اب میوه مثل آب آلبالو را میشه خورد

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله می توانید اما بلافاصله بعد از مصرف خوراکی های رنگی دهان و دندان خود را بشورید و در صورت امکان از دهانشویه استفاده کنید

 33. n گفت:

  سلام ایا فست فود هایی مثل فیله کنتاکی هم مشکل داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است فست فود هایی مثل فیله کنتاکی از قبل به قطعات کوچک تقسیم شوند تا باعث جدا شدن وسایل ثابت ارتودنسی از روی دندانها نگردد.

   1. فریبرز گفت:

    سلام ایا میشه در طول درمان ارتونسی شکلات و شیرینی خورد؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خوردن شکلات هایی که به سیم های ارتودنسی بچسبد باید از خوردن اینگونه شکلات ها در طول درمان ارتودنسی خودداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *