بهداشت در ارتودنسی

روش های نگهداری از مسواک

روش های نگهداری از مسواک

مسواک وسیله ای است که معمولا به طور روزانه با آن ارتباط داریم. و بنابراین نگهداری از آن و بهداشت آن تأثیر زیادی در سلامت بدن ما خواهد داشت. زیرا بیماری های زیادی وجود دارند که از طریق دهان راه پیدا می کنند و باعث عفونی شدن بدن می شوند. در این مقاله قصد داریم چند روش بهداشتی برای جلوگیری از آلوده شدن مسواک را با هم بررسی کنیم.

قرار ندادن مسواک در نزدیک محل توالت

باید توجه داشته باشید که هیچگاه مسواک خود را در محل توالت قرار ندهید زیرا طبق تحقیقات کارشناسان در یک کاسه توالت میکروب های فراوانی وجود دارند که می توانند تا دو متر جابه جا شوند. البته اگر بین توالت و روشویی دربی وجود داشته باشد و فاصله ای باشد، ایرادی ندارد.

نگهداری از مسواک

مسواک

شستن مسواک

بعد از هر بار مسواک زدن حتماً به طور کامل مسواک خود را شستشو کنید تا تمام خمیردندان باقی مانده بین آن پاک شود.

از آن جایی که باکتری ها تمایل زیادی به محیط های مرطوب دارند پس سعی کنید مسواک خودتان را همیشه خشک نگه دارید. توصیه می شود بعد از مسواک زدن از درپوش مسواک استفاده نکنید زیرا درپوش امکان خشک شدن مسواک را نمی دهد و آن را مرطوب نگه می دارد و با اینکار رشد باکتری ها بر روی مسواک تسریع خواهد شد.

قرار دادن مسواک به صورت عمودی

همیشه مسواک خودتان را به صورت عمودی و ایستاده قرار دهید و هرگز آن را روی یک سطح نگذارید. برای اینکار می توانید از یک لیوان استفاده کنید و مسواک خود را درون آن قرار دهید.

عمودی قراردادن مسواک

از مسواک دیگران استفاده نکنید

مسواک یک وسیله کاملا شخصی می باشد و هرگز نباید از مسواکی که دیگران استفاده کردند، استفاده کنیم. و همچنین نباید به دیگران نیز این اجازه را بدهیم تا از مسواک ما استفاده کنند. البته معمولا همه افراد این مورد را رعایت می کنند!!

 عوض کردن منظم مسواک

حتی المقدور سعی کنید به طور منظم هر چند وقت یک بار مسواک خود را تعویض کنید. زیرا شما هرچقدر هم در نگهداری آن رعایت کنید، باز هم تعدادی میکروب و باکتری روی آن می نشینند و همچنین برس های آن نیز به مرور ازبین می روند و ناکارآمد می شوند. توصیه می شود حداقل هر سه ماه یک بار از مسواک جدید استفاده کنید.

چند وقت به چند وقت باید مسواک عوض شود

بهترین روش برای کاهش میزان باکتری مسواک این است که به طور مرتب، مسواکتان را عوض کنید. انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه کرده که هر 3 تا 4 ماه یک بار، مسواک خود را تعویض کنید. اگر موی مسواک فرسوه شده و یا بیمار هستید و یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید، به طور مرتب باید مسواک خود را تعویض کنید. اگر دارای مسواک برقی هستید، سر مسواک خود را عوض کنید.

اگر به دنبال زیباتر کردن لبخند تان هستید پیشنهاد می کنیم برای محاسبه هزینه ارتودنسی با مطب دکتر جمیلیان تماس حاصل بفرمایید.

سوالات متداول روش های نگهداری از مسواک

1-بهترین مکان برای نگهداری مسواک کجاست؟

مسواکتان را در یک مکان خشک و تمیز مانند کابینت و کمد نگهداری کنید. و باید از فضاهایی که بدلیل رطوبت در آن باکتری ها می توانند خوب رشد کنند و مسواک کامل خشک نمی شود اجتناب کرد.

2-باکتری های داخل مسواک چه ضرری به دندان های ما می رسانند؟

باکتری باعث بیماری لثه ، پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان می شود. باکتری ها می توانند به راحتی از دهان وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد عفونت و التهاب می شود.

3-آیا محل نگهداری مسواک در سینک ظرفشویی مناسب است؟

خیر، سینک ظرفشویی آشپزخانه محل شستن و پاک کردن کثیفی و باکتری ها و غذا است. اگر مسواک خود را درمحل بگذارید موجب تجمع باکتری ها روی مسواک می شود و محل مناسبی برای نگهداری نیست.

4-چگونه مسواکمان را تمیز نگه داریم؟

پیش از هر بار مسواک زدن، دست خود را با آب گرم و صابون بشویید این مرحله را پس از مسواک زدن انجام دهید و در شستن مسواک با آب گرم دقت نمایید. و سپس آن را با آب سرد آبکشی کرده و در جای مناسب خودش قرار دهید.

5-آیا روش ضدعفونی کننده خانگی مسواک به اندازه دستگاه ضدعفونی کننده مسواک مفید هستند؟

اغلب روش های ضد عفونی خانگی مثل قراردادن مسواک در سرکه یا آب در حال جوش به اندازه دستگاه های ضد عفونی موثر و مفید هستند.

6-با محلول پراکسید هیدروژن 3 مسواک خود را چگونه ضدعفونی کنیم؟

یک فنجان کوچک از محلول پراکسید هیدروژن 3را به اندازه ای که سر مسواک در محلول قرار بگیرد بریزید. هر بار یا هر شب ، مسواکتان را با آن محلول ضدعفونی کنید. بهتر است هر شب محلول را تعویض کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *