دانستنی های ارتودنسی

تفاوت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

متخصص ارتودنسی ماکت دندان های ارتودنسی شده در دست دارد

قبل از درمان ارتودنسی بیماران می بایست به تابلو،کارت ویزیت، سرنسخه درمانگر خود توجه نمایند. در صورتی که درمانگر متخصص ارتودنسی باشد حتما بر روی تابلو، کارت ویزیت، سرنسخه آنها کلمه متخصص ارتودنسی نوشته شده است در صورتی که واژه متخصص نوشته نشده باشد و فقط واژه ارتودنسی به تنهایی نوشته شده باشد حتما درمانگر یک دنداپزشک عمومی است و متخصص ارتودنسی نیست. از سوی دیگر می توان کلمه متخصص ارتودنسی را در اینترنت به همراه نام درمانگر جستجو کرد بنابراین اینترنت و فضای مجازی می تواند یکی از منابع اطلاعاتی مهم برای یافتن متخصص ارتودنسی باشد.

انتخاب متخصص ارتودنسی خوب از روی مدارک و سوابق

ممکن است که در فضای مجازی نیز مطالب نادرست و خلاف واقع نیز وجود داشته باشد. برای نمونه خیلی از بیمارانی که در اینترنت و یا فضای مجازی در جستجوی واژه هایی همچون دکتر ارتودنسی خوب، دکتر ارتودنسی، بهترین متخصص ارتودنسی، عالی ترین متخصص ارتودنسی، دکتر ارتودنسی در تهران و یا سایر شهرستانها هستند، با خیل عظیمی از وب سایت ها مواجه شوند و در این میان احساس سردرگمی نمایند.

معاینه دندان بیمار توسط متخصص ارتودنسی با کمک آینه
معاینه دندان

در این موقعیت باید دانست صرف حضور در یک سایت الزاما به معنی متخصص ارتودنسی بودن یک فرد نیست. بدین منظور می توان مدارج علمی یک متخصص ارتودنسی را به راحتی در اینترنت که شامل کتاب ها و مقالات داخلی و خارجی و یا سخنرانی در کنگره های داخل و خارج می باشد و یا ثبت اختراع و حتی کسب دوره فلو شیپ ارتودنسی جراحی و سندرم ناهنجاریهای فک و صورت را جستجو کرد. بدیهی است متخصص ارتودنسی که در دانشگاه تدریس می نماید حتما در فضای مجازی به سمت دانشگاهی متخصص ارتودنسی مثل استادیار، دانشیار، استاد دانشگاه اشاره شده است بنابر این فرد درمانگر حتما بهترین متخصص ارتودنسی است.

خدماتی که متخصص ارتودنسی ارائه می دهد

زمانی که بیمار دچار عوارضی مثل به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها می باشد حتما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند نه دندانپزشک عمومی. همانطور که وقتی بیماری مشکل قلبی دارد به متخصص قلب و عروق مراجعه می کند نه پزشک عمومی. همچنین برای تشخیص و درمان ناهنجاری های فکی لازم است که ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. ارتودنتیست با دستگاه های ارتودنسی متحرک مشکلات فکی را درمان می کند. اما چنانچه سن ارتودنسی بیمار برای درمان ناهنجاری های فکی بالا باشد ممکن است ارتودنتیست بیمار را به متخصص جراحی فک و صورت هم ارجاع دهد. معمولا این گروه از بیماران  قبل از درمان جراحی نیاز به تصحیح و مرتب کردن دندانها دارند ارتودنتیست این مشکلات را قبل از جراحی با دستگاه ارتودنسی ثابت درمان می کند.

لازم است کودکان علاوه بر مراجعه منظم به دندانپزشکی حداقل یک بار در سن 8 سالگی توسط متخصص ارتودنسی ویزیت شوند. چنانچه کودک دچار ناهنجاری های فکی و یا دندانی باشد با تشخیص به موقع می توان با کمترین هزینه ارتودنسی سریعترین و بهترین نتیجه را در درمان به موقع با ارتودنسی گرفت.

خدماتی که دندانپزشک عمومی ارائه می دهد

توصیه می شود حداقل هر سال یک بار برای چکاپ سلامت دهان و دندان به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. توصیه های لازم را از طرف دندانپزشک عمومی دریافت کنید و چنانچه مشکل حادی وجود داشته باشد ایشان شما را به متخصص ارجاع می دهند. اعمالی مثل جرم گیری یا پر کردن سطحی دندان توسط دندانپزشک عمومی انجام می شود. دقت کنید که برای ترمیم های عمیق دندان باید به یک متخصص ترمیمی دندان مراجعه کنید. برای کشیدن دندان عقل نیز توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشک عمومی نیز با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

دسترسی به دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

برخی بیماران در مناطق دور افتاده ای زندگی می کنند که ممکن دسترسی به متخصص ارتودنسی نداشته باشند. برخی بیماران نیز در فاصله دوری از کلینیک ارتودنسی قرار دارند. هرچند که امروزه در تمام نقاط کشور کم و بیش دسترسی به ارتودنتیست وجود دارد. به بیماران توصیه می شود برای درمان مشکلات فکی و درمان نامنظمی دندانها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تفاوت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

  1. Avatar میترائیسم گفت:

    سلام. متخصص ارتودنسی چند سال بیشتر از یک دندانپزشک عمومی در دانشگاه تحت اموزش است

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. یک متخصص ارتودنسی حداقل 3 سال بیشتر از یک دندانپزشک عمومی در دانشگاه دوره تخصصی ارتودنسی را می گذراند . البته دوره تخصصی ارتودنسی در بعضی از دانشگا ها 4 سال است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *