اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ترمیم دندان شکسته

قبل و بعد ترمیم دندان شکسته

شکستگی دندان رخدادی است که در اثر حوادث ناگوار پیش می آید و ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد و عدم آگاهی در مورد اقدامات احتیاطی در شرایط خاص منجر به تکه شدن، ترک خوردن و شکستن دندان می شود. در بعضی موارد شکستگی دندان بدون درد است و مشکلی غیر از مسئله زیبایی و بهداشت ایجاد نمی کند. در سایر موارد به دلیل دردناک بودن دندان شکسته، ترمیم دندان شکسته یک فوریت پزشکی به حساب می آید و نیاز به توجه و درمان فوری دارد.

کامپوزیت دندان

آشنایی با ساختار دندان سالم

برای درک بهتر عواقب دندانهای شکسته شده، باید علل بروز آن را بررسی کنیم. در اصل دندان از 3 لایه، مینا، عاج و پالپ ساخته شده است. لایه خارجی و بالایی مینا نامیده می شود که سخت ترین ماده در بدن انسان است و حتی قوی تر از استخوان هایی که اسکلت شما را تشکیل می دهند می باشد. مینا به رنگ سفید و لایه قابل مشاهده حفاظتی اطراف دندان است. به قسمتی از دندان که در بالای لثه قرار دارد و وقتی لبخند میزنیم مشاهده می شود تاج دندان گفته می شود. در زیر مینا بافت نرمی به نام عاج قرار دارد که بخش عمده ای از ساختار دندان را تشکیل می دهد و نقش محافظتی برای قسمت پالپ دندان که شامل رگهای خونی و اعصاب است را ایفا می کند. در واقع عاج و پالپ ریشه های دندان را در فک محکم نگه می دارند.

قسمت پایینی دندان از ریشه تشکیل شده است که در لثه و فک قرار دارند و توسط مینای دندان پوشیده نشده اند، بلکه توسط لایه دیگری به نام سمنتوم پوشیده شده اند. سمنتوم شبیه مینای دندان اما کمی نرم تر است. لایه سطحی مینای دندان است که در معرض آسیب و شکستن قرار دارد.

هنگامی که یک دندان خرد، ترک خورده یا شکسته می شود، در درجه اول بر لایه بیرونی یعنی مینای دندان تاثیر می گذارد. با این وجود، در شرایط خاص، آسیب و شکستگی ممکن است عاج و پالپ دندان را نیز درگیر کند. به عنوان مثال ممکن است صورت و دندان ها به عنوان بخشی از حادثه دچار ضربه شدید شوند. در مواقع معمولی، لایه های داخلی دندان تحت تأثیر شکستگی قرار نمی گیرند اما اگر ترمیم دندان شکسته به موقع انجام نشود، پالپ و ریشه دندان ممکن است تحریک یا آلوده شود.

ونیر دندان

روش های ترمیم دندان شکسته

روش های پیشنهادی مربوط به معالجه و بهترین روش ترمیم دندان شکسته به علت و میزان آسیب و پوسیدگی دندان بستگی دارد. در اینجا چند روش که دندانپزشکان برای ترمیم دندان شکسته استفاده می کنند را توضیح می دهیم.

کانتورینگ دندان از روشهای ترمیم دندان شکسته

اگر شکستگی بسیار جزئی و کوچک باشد کار ترمیم دندان شکسته شامل گرد کردن و شکل دادن لبه های تیز دندان و صیقل دادن و صاف کردن آن به طوریکه با سایر دندانها همخوانی پیدا کند و شکستگی دندان از نظر زیبایی طبیعی جلوه کند.

روش پر کردن یا چسباندن دندان شکسته

در این روش ترمیم دندان شکسته  از مواد دندانپزشکی مخصوص استفاده می شود  و در قسمت شکستگی یا ترک قرار می گیرنداین مواد می تواند امالگام یا کامپوزیت یا گلاس اینومر و غیره  باشد  و سپس توسط دندانپزشک آن را هم راستا با سایر دندانها فرم و شکل می دهد، بعد از آن مواد سفت و سخت می شود تا دندان شکسته طبیعی تر به نظر آید.

روکش برای ترمیم دندان شکسته

روکش کردن دندان یکی از روشهای ترمیم دندان شکسته است که معمولا  برای هر بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند تا بتوانند جایگزین قسمت شکسته دندان باشند و در این حالت قسمت های پایه و ساختار اصلی دندان سالم باقی می ماند. در این روش ، یک تاج دندان مصنوعی جزئی یا کامل ساخته می شود و سپس به دندان وصل می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد و تا حد ممکن دندان طبیعی را حفظ کند. اغلب برای اطمینان از موفقیت در ترمیم دندان شکسته درمان کانال ریشه نیز لازم است.

درمان کانال ریشه روش ترمیم دندان شکسته

برای صدمات شدیدتر، وقتی که ساختار داخلی (پالپ) دندان آسیب دیده است، می توان با روند تمیز کردن و پر کردن، ریشه طبیعی دندان را نجات داد. با حفظ ریشه طبیعی دندان، تاج و مینای طبیعی دندان به طور کلی ضعیف شده و نیاز به تعبیه یک تاج مصنوعی وجود دارد.

کشیدن دندان راه حل نهایی برای ترمیم دندان شکسته

برای دندانهای بسیار آسیب دیده که توسط هیچ یک از روش های ترمیم دندان شکسته که در بالا ذکر شد امکان نجات آنها وجود نداشته باشد کشیدن دندان آخرین گزینه ممکن است. کشیدن دندان منجر به ایجاد شکاف و فاصله بین دندان ها خواهد شد. برای حفظ سلامت لثه و زیبایی لبخند و افزایش اعتماد به نفس شما نیاز به نوعی از دندان مصنوعی در این زمان احساس می شود. در این مواقع از روش های کاشت و ایمپلنت دندانی برای ترمیم دندان شکسته استفاده می شود.

عوارض دندان شکسته

سوالات متداول ترمیم دندان شکسته

1-اگر دندان به طور ناگهانی شکسته شد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اگر تمام دندان شما شکسته شد ولی ریشه های دندان سالم بود بلافاصله دهان خود را با آب بشویید و دندان شکسته را در یک ظرف کوچک شیر، آب یا سرم نگهداری کنید. در صورت خونریزی با اعمال فشار خونریزی را متوقف کنید و اگر خونریزی بیش از حد است به اورژانس مراجعه کنید.

2-اگر دندان شکسته لبه های تیز ایجاد کرد چه اقدامی مناسب است؟

اگر دندان شکست و لبه های تیز دندان ناراحت کننده بود و باعث زخم شدن زبان شد می توانید آن را با آدامس، گاز یا موم بپوشانید. اگر درد زیادی را احساس می کنید، یک داروی ضد درد را امتحان کنید یا برای کاهش درد از کمپرس سرد استفاده کنید.

3-آیا دندان شکسته یا ترک خورده خود به خود ترمیم می شود؟

برخلاف استخوان های اسکلت بدن دندان ها در صورت آسیب به استخوان نمی توانند خود را ترمیم کنند و باید از اقدامات پزشکی برای ترمیم دندان شکسته استفاده شود.

4-اگر دندان شکسته ترمیم نشود چه عوارضی دارد؟

در بعضی موارد شکستگی و ترک دندان بسیار ناچیز است به طوری که فرد متوجه آن نمی شود و فقط با عکسبرداری تشخیص داده خواهد شد. در این مواقع خطری بیمار را تهدید نمی کند. اما در صورتیکه شکستگی واضح باشد و بدون درمان رها شود باعث آسیب به ریشه دندان در اثر پوسیدگی دندان خواهد شد.

5-آیا دندان شکسته شده دچار عفونت می شود؟

در صورت عدم ترمیم دندان شکسته، امکان ورود راحت تر باکتری ها به ریشه دندان در جایی که اعصاب و رگ های خونی وجود دارند تسهیل می شود. پس از رسیدن عفونت به قسمت اعصاب دندان، بیمار دچار علائم دندان درد و حساسیت شدید دندان ها می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

982 دیدگاه برای “ترمیم دندان شکسته

 1. Avatar مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید. دندونم ۵ بالام خیلی درد ميکنه هم شکسته هم سوراخ شده. دندون ۵ بالا چند کانال داره؟ عصب کشیش درد داره؟ چیکار کنم دردش و موقع عصب کشی نفهمم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان عصب کشی دندان و درمان ریشه به متخصص ریشه مراجعه نمایید. محل دندانی که می خواهد عصب کشی شود بی حسی تزریق می گردد و شما احساس درد در آن ناحیه دندان نخواهید داشت.

 2. Avatar راضیه شکری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دندان فک بالا سمت راست یکی مونده به آخر کلا یه مدتی بود خالی شده بود و دکتر که رفتم گفت باید عصب کشی شود حالا یه مقدار از دندان مونده شکسته و ریخت حالا نمیخوام این دندان رو بکشم چه راه حلی وجود داره برای ترمیم دندانم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معاینه کلینیکی انجام شود سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. روش اینله و آنله می تواند مناسب باشد.

 3. Avatar موسوی گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر جمیلیان
  جناب دکتر دندان شماره هفت بنده از بیخ شکست وبا لثه هم سطح شده ،آیاروشی غیر از کشیدن الباقی دندان و ایمپلنت برای درمان چنین دندانی وجود دارد؟ اون قسمت باقی مانده در لثه نمیتواند پایه ای برای الحاق یک دندان مصنوعی باشد؟ از راهنمایی و مشاوره جنابعالی متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دو راه وجود دارد. 1- دندان را کشید و جایگزین آن ایمپلنت گذاشت. 2- اگر ریشه دندان خوب باشد می توان طی مراحلی روی ریشه کارهایی را انجام داد و تاج دندان را با روش پست و کور بسازیم.

 4. Avatar آیدا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دندون شماره ۶ فک بالا سمت چپ رو دو هفته ای میشه با مواد همرنگ پر کردم،اما متوجه شدم همین دندون شماره ۶ از قسمت پایین دندون که چسبیده به لثه هست زیر دندون بازه و انگار شکسته و زبونم که میخوره بهش خیلی تیزه
  به نظر شما میشه همون قسمت رو مجدد با مواد همرنگ پر کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان و رادیوگرافی دندان معاینه و بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 5. Avatar آیدا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دندون شماره ۶ فک بالا سمت چپ رو دو هفته ای میشه با مواد همرنگ پر کردم،اما متوجه شدم همین دندون شماره ۶ از قسمت پایین دندون که چسبیده به لثه هست( یعنی بین دندون ۵ و ۶ بازه و انگار شکسته و زبونم که میخوره بهش خیلی تیزه
  به نظر شما میشه همون قسمت رو مجدد با مواد همرنگ پر کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام.

 6. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید بنده دندان جلو بالا لب پر شده ولی خیلی کم دردی هم نداره الان بخوام برم ترمیم کنم نیاز به آمپول بی حسی هستش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای ترمیم لب پریدگی دندان مختصری تراش لازم است اگر تراش در حد مینا دندان باشد نیاز به بی حسی نیست و دردی ندارد. اما اگر تراش درحد تاج دندان باشد باید بی حسی زده شود.

 7. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر، من چند تا از دندون های پوسیدگی سطح 1 گفتن داره لازمه اونا رو ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، حتما برای ترمیم دندان های پوسیده به دندانپزشک مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پوسیدگی دندان

 8. Avatar معصومه حیدری گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 9. Avatar نگین گفت:

  سلام همین الان یکی از دندونهای اسیابم روش کاملا شکسته شدالبته اضافه کنم دندون عقلم کج در میاد ی مدت میزد فکم درد میکرد(ترسیدم نرفتم جراحی) ممکنه این شکستگی بخاطر فشار دندون عقلم باشه؟!واینکه میشه کاریش کرد؟پر کرد مثل روز اول؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید شکستگی دندان شما توسط دندانپزشک بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک دندانپزشک باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 10. Avatar مهدی فارسی گفت:

  سلام من دندان هایی دارم که نسبتا دندان های تختم کمی خراب شده دندان های 6و7 نیز به عصب زده اما ریشه ها کاملا سالم هستند اما کسی را ندیدم که از دندان پر کردن راضی باشد
  نیازمند مشاوره ام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان هایی که آسیب دیده و نیاز به ترمیم دارند باید پس از مراجعه به دندانپزشک و مشاوره ایشان اقدامات لازم جهت درمان انجام گردد.

 11. Avatar مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۵ سالمه ۳-۴ ماه پیش ویزیت شدم پیش متخصص ترمیمی گفتند مشکلی نیست و دندوناتون پوسیدگی سطحی داره الان چند وقتیه که یک دندونم در اثر جوییدن عناب سفت لب پر شد و مجددا دندون ۶ بالا که قبلا عصب کشی کرده بودم ( ۳ سال پیش )و روکش نکرده بودم به علت دندون قروچه و بازم جویدن سفت شکست به دندانپزشک مراجعه کردم گفتند به علت اسیب دیواره باید روکش بشه
  ایا نمیشه با کامپوزیت ترمیم انجام بشه
  یا ممکن بدتر بشکنه و مقاوم نیست من از روکش خیلی میترسم و با وجود بهداشت دندان هرسال همین دندونمو ترمیم پوسیدگی میکنم و اگر روکش بشه اسیب زیر روکش چجوری برطرف کنم
  و گفتند یک دندون دیگمم کیست پیدا کرده باید اون هم عصب کشی شه تو این سن ۳ تا عصب کشی شده دندونام مشکلی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شماره شش بهتر است با آمالگام پر شود. اگر پرکردگی زیاد باشد بنا به تشخیص دندانپزشک معالج در صورت لزوم باید روکش شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت و روکش دندان و کیست دندان

 12. Avatar افسون گفت:

  باسلام.آقای دکتر من داندانهام نیاز به ارتودنسی داشتن و الان پایان کار ارتومه ولی ۲ دندان جلوم ترک خورده ( از قبل )
  و نیاز به ونیز کامپوزیت داره . بعداز برداشتن براکت ها و سیمها و سپس گذاشتن سیم در قسمت پشت دندان‌ها( برای فیکس ماندن)
  میتوانم کار ونیر انجام بدهم یا خیر!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در حین معاینه متخصص ارتودنسی معالج، باید شما را راهنمایی کند. بستگی به مقدار شکستگی یا لب پریدگی دندان دارد با معاینه پاسخ قطعی داده می شود.

 13. Avatar ماهان گفت:

  سلام جناب دکتر
  من یکی از دندان های ۱ جلوی من خیلی خیلی کوچک لب پر شده به طوری از فاصله ۵ قدمی دیده نمیشه و خودمم نمیدونم چطور اینطوری شد . و وقتی جلویی اینه میرم میبینمش استرس میگیرم و بقیه متوجه اون دندان نمیشن
  باید به پزشک مراجعه کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در اثر چیزی هایی مثل شکستن تخمه می تواند لب پر شده باشد. اگر خیلی خیلی کوچک است بهتر است حساسیت روی آن نداشته باشید.

 14. Avatar زری نهاندست گفت:

  سلام جناب دکتر دندان شش فک بالا سمت چپ پرکرده و عصب کشی شده است. الان در حین جویدن غذا شکست ولی از جایگاهش خارج نشده و یک کمی وصل است. آیا درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای مشخص شدن عمق شکستگی و طرح درمان نیاز به عکس و ویزیت است. فعلا با سمت دیگر غذا را بجوید تا باعث درد و ناراختی و شکستگی بیشتر نشود. در صورت درد مسکن میل نمایید. در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 15. Avatar نسترن گفت:

  سلام آقایی دکتر روز خوش
  من دو تا از دندون های پایینی رو عصب کسی و پر کردم
  و یکی از دندون ماییم رو که عصب کشی وپر کرده بودم پرش یکماه در آمده و من بخاطر کمبود زمان نتونستم برم ترمیمش کنم و الان خیلی شکستگی پیدا کرده و 2 چهارم دندونم رفته قابل ترمیم هست؟ با ماده کامپوزیت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان معاینه شود. اگر قابل درمان نباشد دندان را باید دندان کشید و جایگزین دندان ایمپلنت گذاشت.

 16. Avatar محمد گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر با توجه به مقاله شما پس الان دندان جلویی من شکستگی کوچکی پیدا کرده پس با ترمیم میشه درست کرد. من فک کردم برم دندانپزشک الان برام روکش می کنه برای همین دنبالش نبودم. ممنون از اطلاعاتتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید توسط متخصص ترمیمی معاینه شود سپس راهنمایی های لازم داده می شود. اگر لب پریدگی باشد و عصب آسیب نرسیده باشد دندانپزشک می تواند دندان را با کامپوزیت ماده همرنگ دندان ترمیم نماید.

 17. Avatar ستایش صالحی گفت:

  سلام ببخشید سیاهی های پاپ کورن رفته داخل لثه من و اصلا هم در نمیاد میشه راهنماییم کنید 😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مسواک یا سر خلال دندان می توان خارج کرد.

 18. Avatar کژال گفت:

  سلام
  من 8تا دندون جلوم روکشه میتونم روکش هارو بردارم و کامپوزیت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمانی که دندان‌ روکش می شود مقدار زیادی از مینای سالم دندان به علت تراش ازبین خواهد رفت و دیگر نمی توان با کامپوزیت دندان‌ ها را پر کرد.

 19. Avatar سمیرا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  سوالی از خدمتتون داشتم،
  دندون ۶ فک بالای من ۲۰ سال پیش عصب کشی شده، تا ۵ ماه گذشته که عفونت کرد هیچ مشکلی نداشت، بعد از مصرف انتی بیوتیک عفونت رفع شد. بعد از گذشت ۵ ماه مجددا عفونت کرده. به نظر چندین متخصص ریشه، این دندان باید کشیده شود و دلیل اصلی شکستگی عمودی دندان است. البته این دفعه بعد از مصرف انتی بیوتیک عفونت کاملا رفع نشده. بزرگترین مشکل وجود ریشه ها در سینوس است که هم نیاز به ترمیم بعد از کشیدن دندان دارد و به دلیل وجود کم استخوان ایمپلنت به راحتی قابل انجام نخواهد بود. به نظر شما می توان این دندان را به همین شکل بدون کشیدن رها کرد. در حال حاضر زیاد درد نمیکند، ولی لثه عفونت دارد‌.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نمی توان دندان را به همین شکل رها کرد. با مصرف آنتی بیوتیک به طور موقت عفونت فروکش می کند. وقتی که دوره درمان آنتی بیوتیک به پایان برسد مجدد دندان درد می گیرد.

 20. Avatar ترانه گفت:

  با سلام!
  من قسمت کوچکی از دندانم شکسته شده بود به طوری که من اصلا متوجه نشدم چه زمانی شکست و به چه دلیلی!
  ایا باید به دکتر مراجعه کنم ؟ ممکن است به خاطر شکستی مشکلی پیش بی اید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید شکستگی دندان را ترمیم کرد. زیرا به مرور زمان شکستگی بیشتر می شود و ممکن است دندان شما درد بگیرد به عصب برسد.

 21. Avatar افسانه گفت:

  سلام آقای دکتر دندان 5 من لب پر شده آیا میشه یجوری ترمیم بشه که آمالگام آن مشخص نشه؟ راهی هست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندانپزشک می تواند دندان را با ماده همرنگ دندان پر نماید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 22. Avatar سید مرتضی ابریشمی گفت:

  سلام؛ دندان شماره ۶ بالا سمت چپ من، در قسمت تاج شکسته و به مرور این شکستگی عمیق شده است، و حتی پوسیدگی هم دارد؛ اما ریشه سالم است. به چندین دندانپزشک مراجعه کردم برای درمان، اما همه می‌گویند بعلت اینکه قسمت زیادی از تاج شکسته، لذا باید کشیده شود؛ درحالیکه من نمی‌خواهم آنرا بکشم. فایل از عکس را دارم، آیا می‌شود ریشه آن حفظ شود و با قرار دادن پست و روکش ترمیم شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، اگر ریشه دندان مشکلی ندارد می توان دندان را حفظ کرد. به متخصص باتجربه در این خصوص مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک روکش دندان با روش پست و کور

 23. Avatar زهرا گفت:

  سلام من دندونای جلوییم بر اثر تخمه خوردن‌ خوردگی‌گرفتن به طوری ک انگار شکسته‌اس‌
  چه کار کنم‌؟لطفا کمک کنید خیلی خجالت میکشمم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما سایش پیدا کرده است. به یک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید تا دندان شما با کامپوزیت ترمیم شود.

 24. Avatar محمدرضا عباسی گفت:

  سلام. مطالب عالی و مفید بود. پاسخ سوالم را گرفتم.🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 25. Avatar ماندانا میری گفت:

  سلام مطالب عالی و خوب بود ممنون از سایت شما🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس از توجه شما به سایت.

 26. Avatar فرهنگ نجما گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز، دندانم شکسته می خواستم بدونم آیا خودبخود ترمیم و ساخته میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، برخلاف استخوان های اسکلت بدن دندان ها در صورت آسیب نمی توانند خود را ترمیم کنند و باید از اقدامات پزشکی برای ترمیم دندان شکسته استفاده شود.

 27. Avatar رضاپور گفت:

  سلام قت بخیر ببخشید دندون جلوی من خورده به پنجره یکم شکسته با پر کردن میشه درستش کرد
  اگه پر کنم آمپول هم زده میشه
  من از آمپول میترسم چیکار کنم که آمپول نخواد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه شود تا معاینه و ریشه دندان بررسی گردد. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. دندان شما با ماده همرنگ دندان، ترمیم و اصلاح می گردد.

 28. Avatar دوستی پور گفت:

  سلام دندان آسیاب بزرگ دوم فک بالای من قبلا شکسته که متوجه نشدم الان احساس درد میکنم و به نظرم دچار پوسیدگی وعفونت شده اقدام لازم برای ترمیم چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینات کلینیکی پوسیدگی دندان برداشته و اگر لازم باشد باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد و بعد دندان با ماده پرکردگی پرشود.

 29. Avatar بیتا گفت:

  سلام من دو تا دندون جلوییم بر اثر لیز خوردن تو بچگی شکسته پیش چند نفر رفتن گفتن میشه بعضیام گفتن نمیشه اخری دکتری که رفتم پیشش گفت که اگه پر کنیم ممکنه بعد از ارتودنسی کوتاه بلند شه البته دکتر متخصص ارتودنسی نبودن الان چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی توسط ارتودنتیست انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar سپیده گفت:

  سلام دندان جلویی من در اثر ضربه شکست و لب پر شده آیا میشه درستش کرد یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید. دندان لب پر شده را با کامپوزیت یا ماده همرنگ دندان می توان اصلاح کرد.

 31. Avatar پناه گفت:

  سلام دکترجان ببخشید پسرمن 10 سالشه دندان جلوش براثراتفاق شکسته ونصف شده اولاش عفونت میکرد درد داشت اما من نمیدونستم تواین سن چیکارش کنم ترمیمش کنم یابکشمش دوباره به جاش دندون درمیاد باید چیکارش کنم لطفا دراولین فرصت جوابمو بدین تا دیر نشده من همینجورموندم که چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در این سن دندان های اصلی رویش کرده است. باید دندان ترمیم شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 32. Avatar زهرا گفت:

  سلام و وقت بخیر یکی از دندان های کرسی من شکسته و از داخل شکستگی گوشت دراومده می خواستم ببینم درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینه و بررسی ریشه دندان اقدامات لازم انجام و دندان با ماده پرکردگی پر می گردد.

 33. Avatar نگار بانو گفت:

  سلام .هفته ۶بارداری هستم .فک پایین سمت چپ دندان دوتا مونده به اخر گوشه سمت زبان امروز شکست.قبل یه سوراخ کوچک پشت دندان که قابل دیدن نبود داشت . امروز که شکست. الان چون باردارم باید چکار کنم ؟ حس درد رو دارم.نمیدونم درده یا استرسه . اما اگه حس درد هم باشه خیلی خفیفه . اینم بگم که داخل دندونم انگاری سیاهه . دندون های دیگه ام هم که سالم هستن به ظاهر میبینم انگار داخلش سیاهه . ممنون میشم راهنمایی کنید باوجود بارداری .الان چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود. در دوران بارداری گرفتن عکس رادیوگرافی خطرناک است.

 34. Avatar میلاد گفت:

  سلام دکتر جان
  یک دندانی دارم بعد از آندو شکسته و فقط یک دیوار کوتاه فکر کنم ۴ میل داره
  آیا ترمیم میشه و با روکش درست میشه یا باید کلا کشیده بشه و ایمپلنت بشه
  ممنون میشم نظرتون را بدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان باید معاینه شود. شرایط و موقعیت دندان بررسی گردد. سپس دندان ترمیم شده روکش شود.

 35. Avatar ساره گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  بنده میخواستم بلیچینگ دندان انجام بدم اما گوشه یکی از دندانهای لترالم شکسته شده.
  سوالم این بود که اول ترمیم انجام بدم بعد بلیچینگ یا اول بلیچینگ بعد ترمیم.
  ممنون از وقتی که در اختیارم می‌گذارید.🌹🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید ترمیم دندان شکسته شده انجام شود سپس بلیچینگ و سفید کردن دندان ها صورت گیرد.

 36. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر.ببخشید من بطری اب خورد به دندونم و گوشه دندون خرگوشیم خیلی کوچک شکست،بعد تیکه دندان شکسه رو هم ندارم چون ریز بود و گم شد.میخواستم بدونم با چه روش دندانپزشکی میشه دندونمو درست کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندانپزشک باتوجه به مهارت و تخصص خود دندان شما را با ماده سفید رنگ یا کامپوزیت ترمیم خواهند کرد.

 37. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من حدود 5 سال پیش یکی از دندان های آسیاب سمت چپ فک پایین رو ترمیم و پر کردم
  ولی متاسفانه به علت کار ضعیف دندانپزشکم این دندون خیلی ضعیف و شکننده بود و نمیشد هر غذایی رو باهاش خورد
  گذشت تا همین امروز که داشتم غذا میخوردم یه قسمتی ازش کامل شکست و لب پر شد (البته خیلی قسمت بزرگی نبود ، شاید 30 درصد کل دندان )
  الان به نظر شما برای ترمیم این دندون چه روشی بهتره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه شود. توصیه می شود مجدد دندان ترمیم گردد و حتما روکش دندان گذاشته شود. روکش دندان علاوه بر زیبایی سبب می شود که دندان قوی تر شود. فشار کمتری به دندان وارد شود.

 38. Avatar آیدا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من دندون دوم فک بالا رو ترمیم کردم به خاطر پوسیدگی و این دندون یکم از دندون کناری عقب تره . در حال حاضر تحت درمان ارتودنسی هستم . امکانش هست که حین جابه‌جایی قسمتی که ترمیم شده شکسته شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر طرح درمان ارتودنسی بدرستی دقیق و صحیح انجام شود. خیر نباید دندان ترمیم شده بشکند.

 39. Avatar محمدرضا پارسا گفت:

  باسلام وخسته نباشید دندونهای تخت آسیایی که پر شده ودیوارهافقط یکیش مونده قابل ترمیم هست ونوع خمیر دندون مهمه چه چیزی رو پیشنهاد میکنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پس از معاینه دندان باید به نحوه خوب و دقیق پر گردد. برای جلوگیری از فشار و شکستگی روکش دندان ضروری است.

 40. Avatar اروین گفت:

  با سلام اقایه دکتر
  من یکی از دندونایه جلوم بر اثر ضربه گوشه دندون خیلی کوچک لبپر شد
  بعد طی یه مدتی افقی دندون کم کم از بین رفت به دکتر مراجعه کردم گفت این لبه هاش میره ثابت میشه کاریش نکن ولی خیلی وقته هعی ادامه پیدا میکنه میشه درستش کرد
  البته دندون نیش یکم جلوعه ممکنه اون فشار بیاره و باعث این اتفاق بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان لب پر شده را می توان با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر کرد.

 41. Avatar نیوشا عقدایی گفت:

  سلام آقای دکتر
  بسیار عالی و آموزنده بود. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر شما.

 42. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام آقای دکتر، دندون ششم من بعد از عصب کشی مجدد فقط یکی از دیوارهاش به طور کامل مونده و دیواره که به سمت زبان هست تا یک یا دومیل بالای لثه شکسته. به طور کلی دندانم فقط یه دیواره داره.الان تراش دادن برام روکش،این روکش ممکنه چند وقت بمونه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به میزان باقی مانده دندان بعد از تراش دارد. اگر این باقیمانده کافی باشد و روکش مناسب و خوب توسط یک متخصص پروتز باتجربه برایتان گذاشته شود تا مدت طولانی برایتان کار می کند.

 43. Avatar احسان گفت:

  سلام خسته نباشید
  دکتر من می خواهم استخدام نیروی انتظامی بشوم ولی تعدادی از دندان هایم پرشده هستند می توانم برای دندان ها کاری کنم که مشخص نباشند ترمیم شدند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان پر شده و ترمیم شده با معاینه مشخص است. برای پنهان کردن آن راهی وجود ندارد.

 44. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر دیروز دندان چهار بالا رو جهت روکش عصب کشی کردم و پانسمان شد و دکتر قالب گرفت برای پست.تقریبا چیزی از تاج دندون باقی نمونده.امروز یک تکه بزرگ ازدندان افتاد به نظر شما همچنان امکان روکش هست یا باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آن تکه ای که از دندان افتاده است. بستگی دارد که پرکردگی موقت یا پرکردگی دائم باشد. اگر پرکردگی موقت باشد مشکلی نیست. ولس اگر پرکردگی دائم باشد مجدد باید قالب گیری انجام شود. بهتر است تا حتی الامکان دندان اصلی را حفظ کنید.

 45. Avatar مسعود گفت:

  سلام آقای دکتر.
  دندونم نصفش پریده و فک میکنم از درون حالت پوک شدگی پیدا کرده…اگر بکشمش هم کلا دندون نمیمونه برام اون سمت….بنظرتون درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه توسط دندانپزشک معالج انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اگر ریشه دندان سالم باشد و نیمی از مینا دندان باقی مانده باشد. دندانپزشک می تواند دندان را ترمیم و بعد روکش دندان بگذارد.

 46. Avatar محسن گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دیواره داخلی یکی از دندان های آسیابم که قبلاً پر کرده بودم شکسته و بنظر میاد از ریشه شکسته باشه. تکلیفم چیه ترمیم میشه یا باید اون تیکه شکستگی را خارج کنم و روکش بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز اگر ریشه دندان شکسته باشد. باید دندان کشیده شود و جایگزین آن ایمپلنت دندانی انجام گردد. برای اطمینان از شکسنگی ریشه دندان باید توسط دندانپزشک معاینه شود.

 47. Avatar مسعود گفت:

  آقای دکتر من ی دو هفته هست که دندونم درد میکنه بعد فهمیدم که تکه ای از دندانم شکسته حالا باید چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز باید دندان شما توسط دندانپزشک معاینه شود. رادیوگرافی ریشه دندان بررسی و در صورت لزوم عصب کشی دندان و درمان ریشه باید انجام شود. در صورتی که پرکردگی دندان زیاد باشد توصیه می شود که دندان روکش شود.

 48. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من دندونم به طور جزئی شکسته اصلا درد نمیکنه غذا و نوشیدنی که میخورم اصلا درد نمیکنه فقط زبونمون که میزنم زخم میکنه دندونم حالت تیزی داره راهکار چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ماده پر کردگی همرنگ دندان یا کامپوزیت می توان پریدگی دندان را ترمیم کرد.

 49. Avatar فرزاد گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ، آقای دکتر من ۴ تا از دندونام شکسته و کلن به ته رسیده از سمت چپ پایین به جز دندون عقلم ۳ تاش شکسته و کلن به آخر رسیده و اون یکیش از بالا سمت راستشه ، به نظرتون باید چکار کنم باید بکشم دندون بکارم ؟ ممنون میشم جواب بدین ، خسته نباشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر چیزی از دندان باقی نمانده است. باید دندان کشیده شود و ایمپلنت دندانی جایگزین گردد.

 50. Avatar اوین گفت:

  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر من از دندان آسیایم فقط دیواره هاش مونده و لثه از وسط امده بالا ایا میشود ان را کشید یا باید جراحی شود؟
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان که لثه از داخل بیرون زده است. بنظر می رسد که ریشه هاش از هم جدا هستند. پوسیدگی دندان شدیدی بوده است. باید دندان کشیده شود. در هنگام کشیدن دندان، ریشه ها جدا جدا بیرون می آیند. نیاز به جراحی نیست ولی کشیدن این دندان کشیدن ساده و معمولی هم نیست.

 51. Avatar محسن گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر دندان اسیاب من گوشه اش شکسته ایا میشه فقط پرش کرد وعصب کشی نکرد چون چند سال بعد از عصب کشی میگویند به علت خونرسانی به دندان قطع میشه کم کم دندان خورد پودر میشود ممنون آقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر گوشه دندان آسیاب شکسته باشد، و شکستی کوچک باشد دندان بدون عصب کشی قابل ترمیم است. ولی اگر شکستگی زیاد باشد و به مرکز دندان سرایت کرده باشد و عصب دندان را درگیر کرده باشد باید دندان عصب کشی و درمان ریشه شود در غیر اینصورت باعث عفونت دندان می شود.

 52. Avatar کوروش گفت:

  سلام دکتر دندون بالام شکست فقط نصفش مونو باید چیکار کنم که سالم بمون و چیزی ازش کم نشا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه و تشخیص درمان به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

 53. Avatar مهران گفت:

  سلام آقای دکتر .. سالیان گذشته یکی از دندانهایم را عصب کشی و پر کردم اما روکش نکردم … چند هفته گذشته دیواره دندان پر شده ( سمت زبان ) شکست منظور از شکستن اینکه از جداره مخالف آن جدا شد و الان به صورت لق سر جاش هست .. وقتی دست میزنم لق میزنه .. می خواستم بدونم اگر این تکه لق رو بکنیم میشه مابقی اش رو ( که شامل دیواره یک سمت و پر شدگی ) هست رو روکش کرد ؟؟ یا باید دندان کلا کشیده بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان و ریشه آن معاینه شود. اگر ریشه مشکلی نداشته باشد می توان دندان را ترمیم و روکش دندان گذاشت.

 54. Avatar مصطفی گفت:

  سلام آقای دکتر بنده دندون جلوییم قبلا عصب کشی و ترمیم شده بود یهو از ته شکست آیا غیر از ایمپلنت راهی هست و اینکه اگه قرار باشه ایمپلنت بشه باید ریشش کشیده بشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید ریشه دندان بررسی شود که آیا قابل نگهداری هست یا خیر. برای ایمپلنت دندان باید ریشه کشیده شود و همون موقع می توان پایه ایمپلنت را قرار داد.

 55. Avatar امیر گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر
  من دندان اسیا بزرگ اول از سمت چپ
  یک طرفش شکسته و افتاده ولی طرفه دیگرش سالمه داخلشم یکمی خراب است ولی عصب سالمه میخواستم ببینم پر میشود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریشه دندان بررسی می گردد اگر نیاز باشد عصب کشی و درمان ریشه انجام می شود. پوسیدگی دندان برداشته و دندان با ماده پرکردگی پر می شود. باید دندان را روکش کرد.

 56. Avatar هلیا گفت:

  سلام اقای دکتر عزیز خسته نباشید من دندان پر شده ام از بغل یه کوچولو حالت لب پر شده ایا نگران کنندس؟؟ و دندان پزشک باید کاره خاصی انجام بدهد؟؟ متاسفانه فوبیا دارم و خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. لب پریدگی دندان را برایتان ترمیم می کنند. نگران کننده نیست. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 57. Avatar مینا گفت:

  سلام روز بخیر دیواره های دندان من ریخته و فقط ریشه مانده و دردی هم ندارم آیا میشه تا زمانی که درد ندارم ریشه در دهان من بمونه مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان و معاینه به یک متخصص ریشه مراجعه کنید.

 58. Avatar هدیه گفت:

  سلام آقای دکتر دندون من پایینی دندون های جلویی یکمی از بالاش پودر شده اما فقط با دندون اینو میفهمم و دردی ندارم میخواستم بدونم باید دندونمو چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 59. Avatar علی گفت:

  سلام. آقای دکتر شما برای دندان آسیابی که به فرض مثال دو دیواره روبه روی همش شکسته شده و تا لثه رفته چه پیشنهاد میکنید ؟ با پین گذاشتن و پرکردن بهتره یا نه کلا باید کشیده بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است پین گذاشته شود سپس دندان روکش گردد. در غیر اینصورت اگر دندان کشیده شود جایگزین باید ایمپلنت دندانی انجام گردد. که هزینه بالاتری دارد همچنین یک جسم خارجی در دهان است.

 60. Avatar دانیال گفت:

  سلام و وقت بخیر . یک سوم دندان پیشین جانبی من به صورت عمودی شکسته شده و واقعا نگران هستم . توصیه می‌کنید از چه روشی برای پر کردن آن استفاده کنم . به نظر شما هزینه‌اش چقدر میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پیش از تصمیم گیری در مورد بهترین روش، دندان باید توسط یک دندانپزشک خوب و باتجربه معاینه شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 61. Avatar هلیا گفت:

  سلام دکتر
  من دندان آخرم سمت بالا یک سومش افتاده آیا به نظر شما پین میزارن داخلش بعد داخلش پره از اطرافش شکسته ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما بهتر است داخلش پین گذاشته شود سپس روکش دندان انجام گردد.

 62. Avatar افشار گفت:

  با سلام و آرزوی سلامت برای دکتر گرامی و عزیز
  بنده دندان سوم از فک بالا عقب عصب کشی و پرشده اما بعد از حدود دوسال مقداری از آن ریخته شده و حفره عمیقی ایجاد شده که غذا در آن گیر کرده و درد شدیدی ایجاد‌ می شود با وجودی که هنوز مواد پرشده درون دندان مانده آیا می توان این دندان را ترمیم نمود پیشاپیش ممنون از محبتتان و از همین جا دستان پر مهر شما که دردی را از بیماران گرفته و جانی به آنها می بخشد را می بوسم و امیدوارم سالم و شاد باشید …

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید و از قدردانی شما سپاسگزارم. بهترین ها را برایتان آرزومندم. به یک متخصص ریشه ماهر و خوب مراجعه کنید. مواد پرکردگی دندان خالی می شود و با رادیوگرافی ریشه دندان بررسی می گردد اگر عصب کشی لازم باشد مجدد عصب کشی و پوسیدگی برداشته می شود. سپس مجدد دندان با موادپرکردگی پر می شود. اگر پرکردگی زیاد باشد توصیه می شود دندان روکش شود.

 63. Avatar کامبیز گفت:

  باسلام دندان پسرم امروز ضربه خورد و شکست چیکار کنم؟ خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه به والدینی که دندان کودکشان ضربه خورده است هر چه سریعتر به دندانپزشک برای معاینه مراجعه نمایند.

   1. Avatar هاشم گفت:

    با سلام دکتر جان
    دندان جلویی یکی از دانش آموزانم که 13 سال داره در حین بازی شکست، میشه گفت تقریبا دندان از کمر شکسته.
    سریعا دانش آموز با تکه دندان به دندان پزشکی فرستاده شد دندان پزشک هم فقط دندان را چسپ زد و گفت ممکنه دوباره به راحتی قسمت شکسته شده جدا شود.
    سوالم اینه که برای این دانش آموز چه اقدامات دیگر و بهتری امکانش هست انجام بشه؟
    با تشکر از شما

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. دندان را می توان با ماده همرنگ دندان ترمیم کرد. باید در هنگام میل کردن غذاهای سفت و یا گاز گرفتن مواد غذایی مراقبت های لازم را رعایت کند.

 64. Avatar ریحانه گفت:

  با سلام وقت بخیر
  من دندان اسیا کوچکم که رو پر کردگی عمیقی داشت به تازگی شکسته ایا ممکنه راهی جز عصب کشی داشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان و ریشه دندان شما معاینه شود. ببینیم ریشه احتیاج به عصب کشی دارد یا نه. تا براساس آن تشخیص درمان و تصمیم برای درمان دندان گرفته شود.

 65. Avatar دانیال گفت:

  سلام، وقت بخیر
  من رزمی کارم و ۲ دندون جلوی بالای من شکسته. یک دندان نیاز به عصب کشی و پر کردن داشت و دیگری ترمیم. من کامپوزیت انجام داده ام.
  با وجود ضربات در ورزش های رزمی چه کاری انجام دهم که مجددا دندان های بالایی نشکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آرزوی سلامتی و موفقیت برایتان دارم.
   باید در هنگام ورزش از پوشش های محافظ دندان استفاده نمایید. این پوشش های محافظ که روی دندان ها قرار می گیرد گارد Gard نامیده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی و ورزش برای تهیه محافظ دندان می توانید به مطب مراجعه نمایید. در صورت تمایل با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. محافظ دندان برای افرادی که درمان ارتودنسی دارند یا تحت درمان ارتودنسی نیستند نیز قابل استفاده است.

 66. Avatar مهدی گفت:

  سلام دکتر من دندون 4 بالا چپ شکستگی زیاد داره آیا میشه ترمیمش کرد یا باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود ریشه دندان بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 67. Avatar امین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسرم دندان اصلی جلوش لب پر شده و دندان پزشک گفت که خداروشکر عصبش مشکلی ندارن اگه ترمیم شه تو این سن 8سالگی بعد مشکلی پیش نمیاد از راهنماییتون ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قسمت پریدگی دندان با کامپوزیت ترمیم و اصلاح می شود. به یک متخصص ترمیمی باتجربه و ماهر مراجعه نمایید. بعد باید در مواقع گاز زدن و خوردن مواد غذایی و میوه های سفت مثل سیب احتیاط بیشتری را داشته باشند.

 68. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر ،من به خاطر افت فشار بیهوش شدم و باصورت به زمین برخورد کردم و دندون جلو از فک بالام شکست همون موقع رفتم دندون پزشکی و دندون خودمو درست کرد برام اما بعد تقریبا یک هفته و نصف دوباره دندونم افتاد میخوام ببینم میشه دندون دوباره دندون خودمو درست کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد و نیمی بیشتر از مینای دندان را داشته باشید میتوان دندان را ترمیم کرد.

 69. Avatar عطیه گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر دندان‌های جلو در اثر ضربه حدود یک سانت و به صورت ۸ شکسته باشد اما بقیه دندان سالم باشد. درصورت درد داشتن باز هم نیاز به عصب کشی دارد!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام می شود. تا وضعیت دندان بررسی گردد. پریدگی دندان را با کامپوزیت یا ماده همرنگ دندان می توان ترمیم کرد.

 70. Avatar ملینا گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون از مطالب خوب و آموزنده سایت. آیا دندان شکسته خودبخود ترمیم می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از توجه شما. خیر، برای ترمیم دندان شکسته باید از اقدامات دندانپزشکی برای ترمیم دندان کمک گرفت.

 71. Avatar شهرام گفت:

  سلام آقای دکتر از آموزش های خوب شما در برنامه های تلویزیونی شبکه 2 بسیار سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر توجه شما.

 72. Avatar تابان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند سال پیش دو تا دندونای جلوم شکست با کامپوزیت پر کردن
  الان میخوام برم بلیچ انجام بدم روی کامپوزیت میشه یا نه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، روی کامپوزیت هم می شود بلیچینگ انجام داد. ولی باید به این نکته توجه کرد که بعد از بلیچینگ، از لحاظ رنگ دندان کامپوزیت شده با دندان کناریش یکسان نیست زیرا دو دندان از دو جنس متفاوت هستند.

 73. Avatar باران گفت:

  سلام اقای دکتر من ۵ تا دندانهای جلوم رو بریج کردم چون جا خالی داشت اما باهاش راحت نیستم ، ایا ممکن بریج و وردارم و کامپوزیت کنم ؟؟؟ چون این ۵ دندونم و نازک شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 74. Avatar فریبا گفت:

  سلام آقای دکتر ، خدمت شما عرض شود که دندان پایین سمت راست من که قبلا روکش کرده بودم ، افتاد و ریشه مانده است عکس گرفتم گفتند ریشه ها سالم نیست ، سوال من این است که اگر ریشه ها را بکشم و به این زودی نخواهم ایمپلنت کنم چون هزینه بالای دارد ایا روی استخوان فک تاثیری میگذارد و ممکن است استخوان فک تحلیل برود ؟ کلا اگر دندان کلا کشیده شود تا چه مدتی بعد از آن باید ایمپلنت کرد که استخوان فک تحلیل برود؟ با تشکر فراوان از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به مرور زمان وقتی که دندان کشیده می شود استخوان فک تحلیل می رود. بهتر است کمتر از شش ماه جایگزین دندان کشیده شده ایمپلنت قرار گیرد.

 75. Avatar راضیه گفت:

  سلام
  دندان جلویی من ترک خورد و بعد ی روز شکست از عقب سالمه ولی از جلو شکسته شده دردی هم نداره ، و فقط ی تیکه کمی از مینای جلو دندان باقی مانده باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما توسط دندانپزشک معاینه، رادیوگرافی تهیه و ریشه بررسی گردد تا بر اساس آن تصمیم برای ترمیم دندان گرفته شود.

 76. Avatar مریم گفت:

  سلام
  ببخشید من دندان6 فک بالا سمت چپ،پوسیدگی شدید داشت و قبلا (یک سال پیش موقعه بارداری) عصب کشی کرده بودم،یک هفته پیش برای انجام معاینه به دندانپزشکی مراجعه کردم،بعد از انجام عکس گفتن مقداری از تاج دندان از بین رفته و ترمیم نمیشه و باید دندان کشیده بشه! بعد از یک ساعت و نیم تلاش، با برش لثه و جراحی دندان در آوردن، ریشه کامل سالم بود و اصلا تسلطی نداشتند،الان بعد یک هفته هنوز درد و خونریزی دارم، وسط لثه ام هنوز یک شکاف بزرگ است. به نظرتون میشده روی ریشه کار انجام بدهند و دندان کشیده نشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما در قسمت اول سوال ذکر کردید که دندان را در آوردن، ریشه کامل سالم بود. دیگر دندانی وجود ندارد. بهترین جایگزین دندان کشیده شده می تواند ایمپلنت باشد.

 77. Avatar سارینا گفت:

  سلام دکتر من دندان از بالا شکست و لا دندان گیر کرده باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت برای درمان به دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید.

 78. Avatar پریا گفت:

  سلام من دندونمو پر کرده بودم موقع غذا خوردن از وسط نصف شد و اویزونه چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه شود. ریشه دندان بررسی گردد. اگر ریشه سالم بود و احتیاج به عصب کشی نداشت می توان دندان را ترمیم و درست کرد.

 79. Avatar نگین یوسفی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان جلوم ازپایین به طور اتفاقی نصف شد رفتم دکتر گفت عصب کشی میخوادعصب کشی کردم هنوز پر نکردم دکترم گفت یک هفته دیگه بیا الان۴روزخیلی شدیددردمیکنه ازروزاول بدترشده دیگه مسکن خیلی کم ارومش میکنه به مطبم زنگ میزنم منشی میگه فقط اموکسی سیلین بامترونیدازول مصرف کن طبیعیه خواستم ببینم واقعا این همه دردطبیعیه؟؟؟ فک پایینم کلا دیگه درددندوناش سرمیشه😑

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، درد دندان طبیعی نیست. ریشه دندان شما عفونت دارد. باید رادیوگرافی تهیه گردد و عصب کشی دندان کامل انجام شود.

 80. Avatar بهنام گفت:

  سلام دندونم قبلاً پر کرده بودم یه سال پیش موقع غذا خوردن کمتر از نصف دندونم افتاد قسمت بالایی دندون ریشه کاری نداره دردم نداره تیز شده ولی به زبونم میخوره چی باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه کرد در صورتیکه ریشه سالم باشد میتوان دندان را با آمالگام پرکرد و روکش دندان گذاشت.

 81. Avatar پژمان گفت:

  سلام من چند روزی هست دندونمو عصب کشی کردن الا یه مقداراز مینای دندونم شکسته آیا قابل پر کردن هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید با ماده پرکردگی ترمیم می شود.

 82. Avatar جواد گفت:

  سلام جناب دکتر.من اولین دندون کرسی ام تقریبا نصفش شکسته ولی هیچ دردی نمیکنه.میخواستم بدونم با چه روشی خوبه که درست بشه؟
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. دندان های کناری و میزان شکستگی بررسی گردد و در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 83. Avatar حسام گفت:

  سلام آقای دکتر دندان آسیاب من از پشت و از کنار سوراخ شده بود و وقتی چیزی میخوردم انگار داخل لثه فرو می رفت . رفتم دکتر در یک مرحله عصب کشی و پر کردن را انجام دادند بعد هم آنتی بیوتیک تجویز کردند گفتن دندان باید روکش بشود
  خواستم بدونم آیا روکش کنم یا نه؟ اگر نکنم امکان شکست دندان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پرکردگی دندان با آمالگام زیاد است. برای پیشگیری از شکستگی و استحکام دندان بهتر است دندان روکش شود.

 84. Avatar ماهان گفت:

  سلام آقای دکتر یه سئوالی داشتم من دندونام روز به روز داره زردتر میشه و بین دندونام داره سیاه میشه نمی‌دونم چرا مسواک میزنم و چیزای شیرین کم میخورم و سنم پایینه تا بخواد سر دندونام یه همچین بلایی بیاد
  میشه بگین مشکل از چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید شما شش ماه یکبار تحت نظر معاینات دوره ای دندانپزشکی باشید. دندان های شما معاینه و درمان شود.

 85. Avatar فاطمه گفت:

  سلام . خسته نباشید. ببخشید من دو تا دندون های اصلی و یعنی دو تا دندون های جلوم به صورت مثلثی شکستن یعنی خیلی زیاد شکستن ، و الان نمی‌دونم از چه روشی استفاده کنم تا دندون هامو درست کنم . لطفاً کمکم کنید که از چه روشی برای دندونم استفاده کنم ؟! 😣

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با کامپوزیت می توان دندان های شکسته را ترمیم نمود. به یک متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه شود. پس از معاینه راهنمایی های براساس دندان های کناری دندان شکسته شده به شما داده می شود.

  2. Avatar عباس فعله گری گفت:

   ممنون بابت توضیحات مفیدتون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سپاس و درود بر شما.

 86. Avatar اروین گفت:

  سلام جناب دکتر. من دو سال پیش دندان اسیاب پایین رو عصب کشی کردم . پانسمان کردن و دیگه پر نکردم بر اثر سهل انگاری .. دیواره ش هم از بین رفته و صاف شده.. الان میتونم پر کنم یا ی کاری غیر از کشیدن؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا خیر، باید ریشه دندان کشیده شود.

 87. Avatar مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید، دندان شماره 6 پایین من که قبلا پر شده تقریبا 1/4 دیواره و داخلش شکسته شده رفتم پیش دکتر که گفت حتما باید عصب کشی بشه، میخواستم بدونم که واقعا به غیر از عصب کشی راه دیگری نیست، چونکه هیچگونه دردی نداره، ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی دندان بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 88. Avatar نسیم گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونهای6_6پایینم به عصب رسیده پوسیدگیش زیاده وفقط قسمتی کمی ازتاج باقی مونده راهی هست که نکشمشون.اینجا دندونپزشکی فقط گفت بکشش😢

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.باید رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. سپس تصمیم قطعی برای درمان داده می شود.

 89. Avatar نیک گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم شکسته و لبه های تیزی داره ینی فقط ی قسمتش باقی مونده میشه بدون کشیدن درستش کرد!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه و وضعیت ریشه بررسی گردد.سپس درمان مناسب داده می شود.

 90. Avatar نگین گفت:

  سلام . ببخشید اگه دندان جلوی بالا از رو دچار لب پر شدگی بشه و دندان نازک و دچار فرو رفتگی از پایین بشه آیا درمانی براش وجود داره؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 91. Avatar فاطمه شهرامی گفت:

  سلام، آقای دکتر دو تا دندان جلویی من در اثر ضربه پریده شده آیا میشه درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید تا دندان معاینه و شکستگی را با کامپوزیت درمان کنند.

 92. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر جان عکس پایینی عنوان”کشیدن دندان اخرین راه حل”دقیقا دندون منه. باید بکشمش ؟ فک پایین دوتا دندون مونده به عقل دارای اینچنین شکستگی شده چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند روش متفاوت برای درمان دندان شکسته وجود دارد. بستگی به میزان پوسیدگی و شکستگی دندان دارد. باید دندان معاینه گردد تا در هتگام کعاینه راهنمایی های لازم داده شود.

 93. Avatar رها گفت:

  سلام من دندان سمت چپم عصب کشی 2 کاناله میخواست اما بدلیل کرونا نتونستم برم ک درستش کنم الان بالای دندان کلا شکسته و فقط ریشه مونده ایا میشه درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید رادیوگرافی تهیه و ریشه دندان بررسی گردد تا بتوان تصمیم درست را راجع به ترمیم دندان گرفت.

 94. Avatar میلاد گفت:

  سلام دندون شماره ۴ و ۵ بالا عصب کشی شده الان دندون ۴ شکست و فقط کمی از دندون خودم مونده ایا قابل روکش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد. اگر ریشه سالم باشد و نیمی بیشتر از مینا دندان باقی مانده باشد می توان تاج دندان را درست کرد.

 95. Avatar معصومه گفت:

  سلام و عرض احترام
  آقای دکتر پسرم دندون دائمی جلو در فک بالا چند وقت پیش شکسته بود که دکتر بعد از مشاهده عکس گفتن احتمال اینکه عصب بسته بشه هست و بدون عصب کشی دندون رو کامپوزیت کردن الان تقریبا 5 ماهی میگذره و دندونش عفونت کرد و مجدد بردم دکتر و عکس گرفتم که گفتن باید عصب کشی بشه حالا سوالم اینه که بعد از انجام این درمان باز ممکنه دندونش درد کنه یا بی دلیل بشکنه؟
  و اینکه عصب همان ریشه هست؟
  خیلی براش نگرانم آخه همش ۸ سالش هست و علاقه زیادی به فوتبال داره.
  لطفاً کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تهیه رادیوگرافی می توان از صحت عصب کشی دندان مطلع شد. با رعایت نکردن بهداشت ممکن است.

 96. Avatar آذر گفت:

  سلام اقا دکتر دندون من شکسته و‌نصفش داخل لثه مونده از اونجا که من میخوام کامپوزیت کنم و راه حلش چیه ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 97. Avatar زهرا گفت:

  سلام من چند سال پیش شکستگی دندان داشتم که ترمیم کردم و روی ان رو با مواد درست کردن ، اما چند روز پیش وقتی حواسم نبود تخمه با همان قسمت شکستم کمی از ان لب پر شده و تیز الان باید برم کلا عوض کنم با میشود همان قسمت لب پری را درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان شما را مجدد ترمیم و بازسازی می شود. به متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه نمایید.

 98. Avatar حامد گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندون جلوی من تقریبا نصفش پوسیده شده و رفته
  الان نصف بقیه شو میشه روکش انداخت یا نه خیلی هم درد داره اگه میشه لطف کنید جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از ریشه دندان تهیه شود و وضعیت ریشه بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 99. Avatar محمدمهدی گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۱۰سالشه براثر تصادف چندتاازدندانهاش افتاده ایا امکان رشد دوباره دندان دائمی برای پسرم دوباره وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود. دندان اصلی فقط یکبار رویش می کند.

 100. Avatar مائده سرپوشی گفت:

  سلام وقت بخیر من دندونم جلوم بغلیش روش پریده آیا راهکاری داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به متخصص ترمیمی مراجعه شود تا پس از معاینه دندان تصمیم گرفته شود با کامپوزیت شکستگی ترمیم می گردد.

 101. Avatar سعید گفت:

  سلام جناب دکتر بنده پسرم۱۷ماهشه و خورده زمین دوتا دندون جلویی ردیف بالاش بطور افقی از وسط شکستن آیا میشه درستشون کنم یاخیر؟و اینکه در صورت ترمیم چه روشی بهتره و چقدر هزینه میبره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید کودک را نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید تا معاینه از دندان انجام گیرد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 102. Avatar نازي گفت:

  سلام آقاي دكتر.خسته نباشيد.
  دندان من عصب كشي مي خواست .الان نصف دندان كه سمت عقب هست شكسته.چه كاري بايد انجانم بدم؟رسيدگي بهش فوريتي هست؟؟
  واينكه دندان هاي عقلم هم درآمده.اما دردي ندارن ومشكلي باهاشون ندارم.بايد بكشمشون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان درمان شود. ممکن است درد بگیرد، و احتمال شکستگی بیشتر هم هست. دندان عقل اگر فضا برای رویش دارد و مشکلی ندارید لزومی ندارد که دندان کشیده شود.

   1. Avatar نازي گفت:

    ممنون از راهنماييتون.فقط كنار دندان هاي عقل دندان هست.مشكلي واسشون ايجاد نميشه؟؟واينكه دندان هاي عقل منظم رشد نميكنه ويه طرفش رشد كرده يه طرف.ايرادي نداره؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رویش دندان عقل کامل انجام شود. اگر فشار به دندان کنار می آورد باید تصمیم دیگری راجع به دندان عقل گرفت.

 103. Avatar امیر محمد گفت:

  سلام من امیر محمد هستم ۱۰سالمه زمین خوردم دوتا دندان جولویم از ردیف با لا کمی شکسته تکه هایش را دارم درست میشود یا نه ممنون 🙋‍♂️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مراجعه به یک دندانپزشک خوب و با تجربه دندان شما ترمیم می گردد.

 104. Avatar صدیقه جعفری گفت:

  سلام دکتر من ۲۴سالمه تازه یه هفته س ارتودنسی شروع کردم دکترمن فک پایینم یکی از دندونای ۶م فقط یذره ریشه مونده ازش براهمین دکتر روی دندون ۷م بندگذاشتن بعداین دندون ۶م خرابه و دردمیکنع ایاامکانش هست که این ریشه رو دکتربکنه و باارتودنسی دندون ۷رو جایگزین دندون ۶ کنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم و اظهار نظر نمیکنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 105. Avatar سارا گفت:

  سلام دندان جلو دچار شکستگی شده نصف دندان به حالت افقی شکسته و الان دندانپزشکی تعطیل است ایا اگر تا شنبه صبر کنم مشکلی برای دندانم ایجاد نمی شود؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که به این شکل شکسته باید قسمت افقی شکسته خارج شود. در روز پنجشنبه و جمعه بعضی از مراکز درمانی دندانپزشکی باز هست می توانید مراجعه نمایید.

 106. Avatar مینا گفت:

  سلام.خسته نباشید.من دندان 5از بالا ی قسمت کوچیک از کناره دندان به سمت دندان عقب شکسته.راهی بجز روکش کردن هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید وضعیت ریشه دندان هم بررسی گردد.

 107. Avatar لیلا گفت:

  سلام من دندونای عقبم تاریشه خراب شده فقط دور دندونام یه شکستگی کوچک باقی مانده و وسطش سوراخ شده داخلش هم یه چیز در آمده چی کار کنم آیا پر میشود و اگر پر شود بعد چندسال آسیب میبیند و میشکند یا دوباره خراب میشود ممنون میشم جوابمو بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ریشه دندان شما معاینه شود و رادیوگرافی از دندان شما تهیه گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 108. Avatar علی گفت:

  سلام خوب هستید من 2 ماهه پیش یکی از دندون های جلوم رو عصب کشی کردم بعدا 3 روز پیش خود به خود ترک خورده میشه درستش کرد و میانگین قیمتش چقدره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام بگیرد. وضعیت شکستگی و رادیوگرافی بررسی شود تا تشخیص درمان مناسب گرفته شود.به متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه کنید.

 109. Avatar محمدرضا گفت:

  اقای دکتر ممنون از راهنمایی هاتون
  من دو تا دندون بین پیش و نیش م رو که شیری بودند کشیدم ولی بعد از ۱۰ سال هنوز دندون های دائمی در نیومده..
  علت این امر چیه؟؟
  بعلاوه باعث شده که دندون های جلویی من با فاصله بسیار زیاد و بدریخت باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با درمان ارتودنسی فاصله دندان ها بسته می شود.

 110. Avatar محسن گفت:

  سلام آقای دکتر برای دندانی که تقریبا بیشتر مبنایش را از دست داده ولی ریشه سالم هست میشود موقتا کاری انجام داد تا در فرصت مناسب ترمیم شود. من در خارج از ایران هستم و راستش هزینه بسیار بالا هست و میخواهم برای ترمیم به ایران بیایم. آیا راهی موقت هست تا آنرا حفظ کنم مثلا با پانسمان یا یک سرپوش موقت هیچ احساس گرما و سرمایی روی آن ندارم ولی نخ دندان باعث ریخته شدن مواد پر شده گردید و بعد کل دندان در چند روز شکست چون دیواره بسیار نازک باقی مانده بود. در ضمن اگر بتوان پست با کامپوزیت زد بنظر شما چه نوع کامپوزیتی مناسب هست تا در موقع آمدن به ایران تهیه کنم و یا اگر ایمپلنت لازم باشد پیچ تیتانیوم بخرم تا از بهترین کیفیت استفاده بشه هر چند میدانم در ایران حتما هست ولی جهت اطمینان عرض میکنم و آخرین سوال اینکه آیا برای پست کامپوزیت فلزی بهتر هست یا الیاف کربن و یا کامپوزیت های دیگر. با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روشی وجود ندارد که بشود پانسمان کرد .اصولا پانسمان بعد از یکماه باید درمان شود. اینطور هم نیست که شما بتوانید کامپوزیت یا ایمپلنت را تهیه کنید. متخصص خودش کامپوزیت و ایمپلنت را دارد و از بیمار دریافت نمی کند. بر اساس میزان مینا باقی مانده نوع شکستگی، رادیوگرافی، شرایط دندانی و فکی، لثه ای و… تصمیم گرفته می شود که پست یا ونیر یا روکش انجام شود باید معاینه شود تا جواب دقیق را داد. بهتر است در اولین فرصت دندان شما توسط متخصص ترمیمی، ترمیم و پر شود.

 111. Avatar مهدیس گفت:

  سلام من دندونم نصفشو پر کردم از دندونای فک پایینمه بعد گفتن روکش کن نکردم الان همون نصفه دندون خودم دچار پوسیدگی شده داره میریزه قسمتی ازش مونده هنوزم میشه روکش انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. اصولا اگر پر کردگی دندان زیاد باشد برای محافظت دندان در اثر فشار و شکستگی بهتر است دندان روکش شود.

 112. Avatar سبحان گفت:

  سلام اقای دکتر..
  اقای دکتر دندون جلوم بالا داعمی شکسته بر اثر ضربه با مشت..دکتر تشخیص داده 35 درصدش از بین رفته ..برا درست کردنش باید چیکار کنم هزینه درست کردنش چقدر میشه …ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید روکش شود.

  2. Avatar عبدالرضا صالح گفت:

   سلام آقای دکتر. بنده یک دندان 7 از بالا دارم که عصب کشی شده. الان کلا نصف شده یعنی از وسط شکسته. موقع غذا خوردن درد میگیره و باعث التهاب لثه شده. به بنده گفتند که باید بکشمش کلا و راهی برای ترمیم نیست. اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.

   با تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد. با مشاهده رادیوگرافی ریشه دندان بررسی شود. سپس می توان پاسخ مناسب را به شما داد. اگر عفونت، ریشه دندان را درگیر کرده باشد باید دندان کشیده شود.

 113. Avatar مهدی گفت:

  من دندونم بر اثر پوسیدگی شکست بنظر شما کشیده شود یا درمان شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر دندان توسط متخصص معاینه شود. ریشه بررسی شود. اگر پوسیدگی داشت برداشته و ترمیم گردد. و با آمالگام دندان پر شود. نگهداری دندان اصلی خیلی بهتر است تا اینکه کشیده شود و جایگزین آن ایمپلنت گذاشته شود.

 114. Avatar مانی گفت:

  سلام من چند سال پیش دندانم را روکش مردم الان روکش دندانم افتاده به دکتر خودمم دسترسی ندارم آیا پیش دکتر دیگری میتوانم مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص پروتز با تجربه مراجعه کنید. تا مجدد برای دندان شما روکش تهیه گردد.

 115. Avatar بانو گفت:

  سلام توروخدا جواب منو بدید.دندونم قبلا پرشده بود و بعد چندسال از وسط شکست ولی یک تکه ازتاج باقی هستش.اصلا درد نداشته هیچوقت‌.آیا روشی جز عصب کشی هستش واسه ترمیمش؟هروقت روکش کردم خیلی کار نکرده و متاسفانه دندونو کشیدم‌.ولی این دندون هستش ک تو دیده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر مقدار پرکردگی با آمالگام زیاد باشد بهتر است برای محافظت بیشتر دندان از فشار و شکستگی دندان روکش شود.

 116. Avatar محمد گفت:

  سلام .آقای دکتر دندان 5 بالا سمت چپ من شکسته بنظر شما ترمیم میشه یا باید بکشمش.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. اگر نیم بیشتری از مینا دندان باقی مانده باشد می توان دندان را ترمیم کرد. بهتر است به متخصص با تجربه مراجعه کنید و دندان را حفظ کنید.

 117. Avatar ریحانه گفت:

  باسلام خدمت شما آقای دکتر؛ من ۶ سال پیش یکی از دندونای آسیاب فک پایینمو عصب کشی کردم و الان مدتیه که ی تیکش شکسته؛ چن روزپیش وقت غذاخوردن ی سمت دندونم لق شد؛خواستم بدونم این دندونم قابل روکش شدن هست یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.باید معاینه و رادیوگرافی انجام شود. اگر ریشه دندان سالم باشد. میتوان دندان را حفظ کرد.

 118. Avatar الیت گفت:

  سلام من دندونو عصب كشي كرده بودم ولي به خاطر كرونا پرش نکردم الان فقط دیواره هاش مونده که اونم نصف شده میتونم الان درستش کنم یا باید بکشمش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص مراجعه کنید تا معاینه شود.سپس دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 119. Avatar سامان گفت:

  سلام اقای دکتروخسته نباشید دندان جلویی من یکیش زیرش شکسته یکم زبانم میخوره انگار دولا شد چیکار کنم اینو ایا ترمیم میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید.

 120. Avatar وحید گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،دندان شماره ی ۲ من،دو سومش را که کامپوزیت شده بود دچار ترک شده است و ناحیه ترکیدگیش در مرز کامپوزیت و اصلی می باشد .او پی جی شو ب متخصص اندو نشون دادم نیاز مجدد به ترمیم ریشه نمی باشد
  پیشنهاد شما برای ترمیم این دندون من چیه .ممنون از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید توسط کامپوزیت دوباره ترمیم شود. کامپوزیت قبلی برداشته شود با کامپوزیت جدید دندان پر شود.

 121. Avatar شیدا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان جلو شکسته یعنی بیشترش شکسته یکم از ریشش از لثم معلومه میشه روکش روش انجام داد؟اصلا چکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه انجام شود. اگر ریشه دندان سالم باشد می توان روکش کرد.

 122. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندون جلویی من امروز بی دلیل ازپشت ریخته ظاهردندان سالمه ولی ازپشت زبونم رو زخم میکنه چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی مراجعه نمایید. پس از معاینه با ماده پر کردگی سفید دندان جلو شما را پر می کنند.

 123. Avatar حامد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یکی از دندان آسیابم شکست در اثر پوسیدگی.عصب کشی و ترمیم شد البته هنوز روکش نشده.موقع غذا خوردن در اثر فشار حالت التهاب داره و نمیتونم با اون سمت غذا بخورم.میخام ببینم تا چه مدت این التهاب طبیعی هست یا به دکتر مراجعه کنم؟ و اینکه برای روکش گفتن دوماه دیگه باید مراجعه کنم.خواستم ببینم این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه مجدد قبل از روکش به متخصص معالج مراجعه شود.

 124. Avatar فریبا گفت:

  سلام اقای دکتر .بنده چند سال پیش دندان ۵ بالا رو پر کردم به تازگی دیواره این دندانم فرو ریخت .مواد امالگام نریخته فقط وقتی لبخند میزنم اون مواد سیاه دیده میشه.میخواستم بدونم به نظر شما بهرین روش درمان چیه؟وتا چه مدت وقت دارم اقدام کنم؟ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ترمیم به متخصص مراجعه شود. احتمال آسیب و شکستگی زیاد است.

 125. Avatar مهدی دشتی گفت:

  با سلام و احترام، آقای دکتر، ۴ سال پیش، بر اثر ساییدگی دندان فک بالا، و نظر به صلاحدید دندان پزشکی، بعد از کانال کشی و کشیدن اعصاب دندان، روکش استفاده کردم، ولی به مرور زمان همان دندان های فک بالا خراب شدند، آیا می شود به همان صورت قبلی ،ترمیم گردد ویا اینکه دندان مصنوعی نسبت به دندان روکش عمر و کارایی بیشتری دارد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. به متخصص با تجربه و ماهر مراجعه شود. در صورت که دندان کشیده شود جایگزین باید ایمپلنت انجام شود.

 126. Avatar Z.Sh گفت:

  سلام من یک دختر ۱۵ساله هستم که براثر یک حادثه نیمی از دندان جلویی فک بالام شکسته به چند دندانپزشک مراجعه کردم و گفتند چون قسمت زیادی از دندان شکسته شده پر کردن دندان بامواد سفید ممکن است موجب ایجاد درد بشود و به احتمال بالایی مواد میریزند راه دیگر عصب کشی بود که باتوجه به سن ام گفتند که ممکن است عواقبی مانند ابسه دندان را به دنبال داشته باشد ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بهتر است شما به یک متخصص ترمیمی باتجربه و حاذق مراجعه نمایید.

 127. Avatar متین گفت:

  با سلام .آقای دکتر برنامه تلویزیونی شما بسیار آموزنده و عالیه🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از توجه شما

 128. Avatar farzan گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من اوایل کرونا دندانم شکست ولی به دلیل تعطیلی ها و نگرانی خودم به دکتر مراجعه نکردم. چند وقتی بود که دوباره شروع به درد گرفتن کرده بود. رفتم دکتر و ایشون گفتن که چون مدت زیادیه که میگذره از اون زمان باید برم پیش یک متخصص ریشه دندان و اونجا عصب کشی کنم. آیا ممکنه که کلا امکان عصب کشی نباشه و یا دکتر مثلا اول چرک خشک کن تجویز کنه و بعد انجام بده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان عفونت داشته باشد. آنتی بیوتیک به شما تچویز می شود. سپس با انجام عصب کشی عفونت برداشته می شود سپس دندان با آمالگام پر می شود.

  2. Avatar نیلسا گفت:

   سلام. جناب آقای دکتر من چند تا دندان شکسته در جلوی دندانم در اثر تصادف ایجاد شده، امکان ترمیم وجود دارد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. توصیه می شود به دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان ها و براساس نوع شکستگی و سلامت ریشه دندان بهترین تصمیم برای دندان های شما گرفته شود.

 129. Avatar setare گفت:

  سلام،من دو تا از دندان های جلوم لق شدند و افتادند،که احتمالا به خاطر سست بودن لثه است،چه درمانی براش هستت؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 130. Avatar پانته ا گفت:

  سلام دکتر
  من دندون بالاییم شماره 5 سمت راستم بصورت افقی تا دم لثه شکسته و فقط ی کوچولو از جلو مونده قسمت عقبش ولی,عاجش بیشتر هست ایا,قابل ترمیم هست با روکش یا بوسیله ماده ای بشه درستش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود بدین صورت جواب دقیق شما دریافت نمی کنید.

 131. Avatar مرضیه اروجی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من ۷ سال پیش دو تا دندون جلو و بالا رو کامپوزیت کردم الان یه قسمت از دندون م شکسته ولی خیلی مشخص نیست فقط تیز شده می تونم مجددا ترمیم نکنم؟؟؟؟؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است ترمیم کنید . تیزی لبه باعث شکستن دندان می شود.

 132. Avatar آرش گفت:

  سلام من یکی از دندان های اسیابم بر اثر پوسیدگی نصفش جدا شد ایا قابل ترمیم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و ببینیم وضعیت ریشه دندان چطوری می باشد.اگر ریشه سالم باشد و نصفی از مینا باقی مانده باشد می توان ترمیم کرد.

 133. Avatar مائده گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ، بنده متاسفانه سهل انگاری کردم و پسته تازه در بسته رو با دندان جلو سعی کردم باز کنم و قسمت روی دندان جلوییم به شکل سطحی کمی پَرید،
  درواقع خیلی کم در سمت گوشه پایین و روی دندانم خالی شد) میشه لطف کنیدوراهنماییم کنید چه کاری باید روی دندانم انجام بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود . به متخصص ترمیمی مراجعه کنید با کامپوزیت می توان ترمیم کرد.

 134. Avatar مائده گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ، بنده متاسفانه سهل انگاری کردم و پسته تازه در بسته رو با دندان جلو سعی کردم باز کنم و قسمت گوشه دندان جلوییم به شکل سطحی کمی پَرید،
  درواقع خیلی کم در سمت گوشه پایین و روی دندانم خالی شد) میشه لطف کنیدوراهنماییم کنید چه کاری باید روی دندانم انجام بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی مراجعه کنید تا دندان شما را با کامپوزیت ترمیم کنند.

 135. Avatar آناهیتا گفت:

  سلام علیکم آقای دکتر. وقتتون بخیر. من یک دختر ۹ ساله دارم که دندان آسیابش در ۵ سالگی بخاطر پوسیدگی، روکش شد و به تازگی متوجه شدم دندانی که روکش شده، قسمتی از دندان شکاف خیلی واضحی بینش پیدا شده و فعلا دردی را احساس نمی کند. خیلی نگرانشم چون در این اوضاع وخیم کرونایی می ترسم که او را به دندانپزشکی ببرم؛ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فرزند شما باید به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کند. تا دندانش معاینه شود. به یک مطب قابل اطمینان با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه کنید. بنده متخصص ارتودنسی هستم.

   1. Avatar غفاری گفت:

    سلام و خسته نباشید
    من دندان آسیاب دوم سمت چپ رو پانسمان عصب کشی کردم و یخورده خون اومد و دکتر برایم پد گذاشت تا خون نیاد ،بعد از آن دندانم یک قسمتش شکست البته دندونم یک قسمتش مونده و قسمت پایین هم داره که یخورده ضعیف هستش. راهی وجود داره که من دندون ها مو درست کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر بیشتر از نیمی از مینا دندان مانده باشد می توان بعد از عصب کشی تاج دندان را درست کرد و دندان را ترمیم کرد.

 136. Avatar شکیبا گفت:

  سلام خسته نباشید من دندونم رو یکمیش شکسته بود رو عصب کشی مجدد کردم و پر کردم باید روکش کنم ولی دکتر گفت یه دو سه ماهی دیگه از طرفی من ارتودنسی باید انجام بدم حالا نمیدونم باید روکش رو انجام بدم یا نه چون دندون شش هست برای پایه ارتودنسی به نظر خوم کافی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه حضورا راهنمایی خواهید شد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 137. Avatar احمد گفت:

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون برای من قابل استفاده بود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . سپاس و درود.

 138. Avatar دانیال گفت:

  با سلام مرسی آقای دکتر از وقت گرانبهایتون که میزارید و سوالات ما را جواب میدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون شما لطف دارید.

 139. Avatar شاهین گفت:

  سلام. آقای دکتر دندون من توی تصادف شکسته فک بالا هزینه درست کردنش چقدر میشه تقریبا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی و شرایط دندان بررسی شود. در هنگام معاینه روش و هزینه به شما گفته می شود.

 140. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر من دندونم تکه ای از دیواره اش شکست و رفتم درمانگاه عصب کشی کردم ،وقتی رفتم بخش ترمیم گفتن که چون بخشی از دیواره ات شکسته نمیشه ترمیم کرد و باید متخصص درستش کنه. به نظر شما راهی هست که بشه درستش کرد؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. باید بررسی شود ریشه سالم هست یا خیر؟ چقدر از مینا دندان باقی مانده و …

   1. Avatar غزاله گفت:

    با سلام آقای دکتر خیلی ممنون و سپاسگزارم که فوری و دقیق پاسخ سوالات را میدید و ارزش برای مردم و هم میهنانتون قائلید.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ممنون از لطف و محبت شما. هدف من رضایت هموطنان عزیزم هست.

 141. Avatar ساناز مولایی گفت:

  با سلام….من دندون شش فک بالا رو عصب کشب کردم و قراره دو سه روز دیگه پر بشه…دندونم فقط از کنار پوسیده بود و روی خودش کاملا سالم بود…تو سه روز اول که عصب کشی کردم و موقتا پر شده…یه قسمت کوچیک دندون از کنار سوراخ پوسیدگی شکسته … حتما باید روکش بشه یا با پر شدن هم میشه درست بشه؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدید دکتر…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. پرشود. اگر پر کردگی زیاد است برای محافظت دتدان بهتر است روکش شود.

 142. Avatar Mohadese گفت:

  سلام آقای دکتر. من نوزده سالمه و یکی از دندون هام (دندون نیش) وقتی که از خواب بیدار شدم شکسته بود 😭 از وسط دو نصف شده بود. و وقت ملاقات که گرفتم تقریبا واسه دو هفته بعده؟ وقتی هم که غذا میخورم بدتر میشه همون یه ذره هم که نشکسته کم کم میشکنن. میشه لطفا کمک کنید؟🙏 با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت اورژانسی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید.

 143. Avatar علی اکبر گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  من یکی از دندون هام یه طرفش پوسیده شده و به اندازه نیم سانت پایین ولی احساس درد نمی کنم فقط به سرما و گرما حساس شده به نظر شما قابل ترمیم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس شدن به سرما و گرما علامت پوسیدگی دندان است.

 144. Avatar نسیم گفت:

  سلام وقت بخیر بنده امروز به دندان پزشکی مراجعه کردم وطبق تشخیص پزشک دندان 4-5-7دچار پوسیدگی بسیار کمی میباشد پزشکم پیشنهاد داد تا یکی دوسال دیگر که پوسیدگی بیشتر شد اقدام به پر کردن دندان کنم وتا ان زمان نیازی به پر کردن پوسیدگی کم دندان ودست زدن به مین های دندانم نیست به نظر شما تا زمانی که پوسیدگی بیشتر شد دست نگه دارم یا باگذشت زمان وعدم رسیدگی به پوسیدگی کم مشکلی برای این 3دندان پیش می ایدو الان اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که پوسیدگی دندان زیاد باشد کم کم عصب مرکزی دندان درگیر می شود و اگر بیمار تحت درمان عصب کشی قرار نگیرد دندان عفونی می شود و در ناحیه ریشه دندان در داخل استخوان فک کیست تشکیل می شود در بعضی موارد کیست ایجاد شده به داخل دهان سرباز می نماید و عفونت ایجاد شد خارج می شود و بیمار با آبسه دندانی و عفونت و درد دچار می شود.

 145. Avatar فرزانه گفت:

  با سلام و روز بخیر
  یک تکه از کاشی روکش دندان جلو من شکسته شده و در جایش قرار داده ام الان باید چکار کنم ؟روکش 3 واحد دندان با هم می باشد .باید 3 واحد را روکش عوض کنم و یا امکان انجام کار دیگری وجود دارد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 146. Avatar مهسا گفت:

  سلام
  یکی از دندان های پیشینه من یه شکستگی خیلی کوچیک داره که در اثر برخورد محکم چنگال اتفاق افتاد میشه بگید با چه روشی باید درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با روش کامپوزیت یا لمینیت دندان را ترمیم کرد.

 147. Avatar nargs گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون آسیاب فک بالا رو یه پنج شش سالی هس پر کردم ولی حالا جدیدا درد می کنه یه کم کمی باید چیکارش کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بایدعصب کشی انجام شود.به متخصص ریشه مراجعه شود.

 148. Avatar K.a گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال من دندون عقل فک پایینم از داخل سیاه شده یه مقداری خواستم بدونم بهتره کشیده بشه یا نه میشه ترمیم کردو پر کرد ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود سپس می توان راجب کسیدن یا نکشیدن دندان عقل اظهار نظر کرد.

 149. Avatar سحر گفت:

  سلام من دندانمو یک سال پیش عصب کشی و پرکردم الان یه قسمتش شکسته کاری میشه کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان جواب درستی به شما داده شود. اگر تقریبا نیمی بیشتر از مینا دندان باقی مانده باشد می توان درست کرد.

 150. Avatar فاطمه 55 گفت:

  سلام وخسته نباشید. امروز من دندانم جاویم در اثر ضربه پرید آیا می توان ترمیم کرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به دندانپزشک با تجربه مراجعه شود بله می تواند ترمیم شود.

 151. Avatar kosar گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم من دندون آسیاب پایینم نزدیک 5سال پیش پر کردم الان قسمتی از اون شکسته و اصلا هم درد نداره ریشه هم سالمه خواستم بدونم میشه اینو درست کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، درست میشه.بهتر است تا شکستگی اش بیشتر نشده برای ترمیم اقدام نمایید.

 152. Avatar hamed گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر ، بنده در کودکی یکی از دندان های جلویم شکست و آن زمان تا نصفه ترمیم کردم ،سوالم اینه آیا راهی هست که از ادامه ترمیم قبل مابقی شکستگی را ترمیم کرد ؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مراجعه کنید به متخصص ترمیمی با تجربه که دندان شما را درست کنند.

 153. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. آقای دکتر دندون جلوی من شکسته میشه درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، امکان درست شدن را دارد. با کامپوزیت اصلاح می شود.

 154. Avatar بیتا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر. دختر من ۱۰ سال دارد امروز یه لایه کوچک به ضخامت دودهم میلیمتر و به طول یک میلیمتر از دندان شماره ۶ بالای او کنده شد.ایا دندانش احتیاج به ترمیم دارد یا خیر
  ؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود به این شکل بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد.

 155. Avatar ف گفت:

  من پشت دندان جلویی ام خرد شده به طوری که از جلو مشخص نیست ولی از پشت خراب شده یه مدت هم درد میکرد تکه خرد شده است رو نگه داشتم باید چه کار کنم
  من سایر دندان های جلویی ام هم در اثر خوردن شیرینی جات درد میکنه ممکنه اونها هم خورد بشن و باید چی کار کنم؟.؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ترمیم و اصلاح دندان به متخصص با تجربه مراجعه شود.

 156. Avatar اسما گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. دندون شماره ۵ پایین بر اثر پوسیدگی کم کم شکست به خاطر کرونا نرفتم اولش و هی بیشتر شد تا الان تقریبا ۸۰ درصد مینای دندون از بین رفته. راهی وجود داره تا با روکش یا کامپوزیت یا هرچیزی غیر از کشیدن و ایمپلنت درست بشه؟!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عکس تهیه شود و ریشه دندان سالم باشد امکان دارد. به متخصص باتجربه مراجعه کنید.

 157. Avatar شایان گفت:

  سلام من یکی از دندان های عقبی فک پایین سمت چپم بیشترش شکسته و مقداری از اون مونده
  باید چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اگر ریشه سالم باشد و نصفی از مینا باقی مانده باشد ترمیم می شود. و تاج ساخته می شود سپس روکش می گردد.

 158. Avatar فاطمه گفت:

  ب
  با سلام و خدا قوت. لبه دندان پیش دائمی خواهرهفت ساله ام در اثر زمین خوردن پرید و دندان نیش شیری آن لق شده چه کنیم تا دندان شیری اش حفظ شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان لق شده را باید کشید. دندان پیش جهت ترمیم به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

 159. Avatar عمرغراوی گفت:

  دختر ده ساله ام یکی ازدندان پیشینش دراثر زمین خوردن دوچار شکستگی گردید و بصورت کاملا افقی و یکدست شکست رخ داد و حدود ۳ میلیمتر بعد از لثه دندان نمایان است .
  آیا دندان بصورت طبیعی رشد خود رو خواهد داشت یا نه .
  ایا نسبت به ترمیم اقدام کنیم .
  در ضمن تکه دندان شکسته رو در داخل آب نگه داشتیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه شود .

 160. Avatar علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندانم شکسته وعفونت دارد راه درمان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان احتیاج به عصب کشی دارد .

 161. Avatar اتنا گفت:

  سلان وقت بخیر .من دندون اسیابمو چند سال پیش عصب کشی و پر کردم.یکی دو روز پیش ی تیکه از پشت و یک تیکه دیگه در طرف مقابل از جلوش شکست.خیلی نگرانم کرده و ازار دهنده است.تیکه سمت چپ و فسمتی از سمت راست دندونم سالمه امکان داره درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد می توان ترمیم کرد. و برای حفاظت بیشتر دندان بهتر است بعد از ترمیم ، روکش شود.

 162. Avatar مریم کوهشاری گفت:

  سلام وقت بخیر . من یه ریشه دندان آسیاب بزرگ دارم. تاج به طور کامل از بین رفته. هیچ راهی نداره که ترمیم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه می شود اگر ریشه سالم بود می توان دندان را درست کرد . ریشه بعنوان پایه و دندان روکش می شود.

 163. Avatar هستی بالیده گفت:

  سلام من یکی از دندان های جلوم ترک خورده دندانم سر جاش هست ولی خیلی کم لق است بهترین روش برای درست شدنش چیست و هزینه اش چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود که بدانیم ریشه در چه وضعی قرار دارد. روکش دندان برای دندان ‌های ترک خورده مناسب است اما اگر دندان‌ هایی که کاملا شکسته است، استفاده از روکش توصیه نمی شود.

 164. Avatar امیرحسین گفت:

  با سلام. دندان آسیاب من قبلا پر شده بود اما اخیرا شکست، به طوری که سمت چپ و سمت راست آن شکسته ولی ماده ی پر کردنی در وسط مثل یک پین باقی مانده. میشه این دندان رو با روکش یا روش دیگری درمان کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رادیو گرافی تهیه شود تا ریشه دندان شما بررسی شود .

 165. Avatar عباس رضایی گفت:

  سلام.. ببخشید من قبلا تقریبا 7 سالی میشه دندون جلوییم نصفش شکسته.. نصفشو هم پیدا نکردم.. میخواستم بپرسم میشه اینو درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می شود. به یک متخصص ترمیمی مراجعه کنید. دندان شما را بازسازی می کنند و روکش روی آن فرار می دهند.

 166. Avatar سعید شبرنگی گفت:

  سلام. دختر من دندان جلو فک بالا چند ماه پیش افتاد و الان دندان دایمی در اومده ولی با دوچرخه زمین خورده و از ریشه کنده شده. ایا دوباره دندان جدید رشد میکنه یا نه. اگه دندان جدید رشد نکنه راه چاره داره تو این سن کم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر ، دندان اصلی یکبار رویش می کند.حتما جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 167. Avatar نویان گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمتتون دندان جلوی فک بالای من در اثر صربه شکسته شده چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی کم است باید با ماده سفید پر شود و اگر زیاد است براساس نوع شکستگی بهتر است یا لامینیت یا روکش شود

 168. Avatar Ho3eiN گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمتتون ببخشید مبخواستم بدونم دندان عقل بالای من شکسته میتونم عصب کشی کنم یا ن گفتند باید بکشی من چون دیابت دارم دکتر دیابتم گفت که جراحی نکنی بهتره الان میخواستم بدونم عصب کشی میشه دندونم یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   اگر دندان در قوس به خوبی قرار گرفته است بهتر است عصب کشی شود

 169. Avatar رضا گفت:

  سلام دندان جلو م فاصله گرفتن از هم شکستن
  راه درمان داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بله درمان دارد . لطفا برای اواخر خر داد از مطب وقت بگیرید

 170. Avatar محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده دندان جلویم ترک کوچکی برداشته ولی اندکی شکاف و درونش خراب شده است بطور عمود خرابی تا لثه امتداد یافته است و دو ماه پیش اتفاق افتاد و درد زیادی داشت و بعضی موقع ها خوب میشد ولی باز دوباره درد میگرفت به نظرتون روکش خوبه یا لمینت دندان یا عصب کشی؟ بهنظرتون راه درمانش کدام است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین راه درمان عصب کشی و پر کردن دندان با کامپوزیت است

 171. Avatar نازنین گفت:

  سلام بزرگواران وقتتون بخیر
  من امروز داشتم درس میخوندم نوک فلزی خودکار بین دندون نیشم و دندونای جلوییم بود بعد حواسم پرت شد و یکمی زیاد دندونامو فشردم که یک مقدار خیلی کم از دندون نیشم از سمت جلو خورد شد
  مقدارش خیلی کمه فقط نگرانیم اینه ک ممکنه ک دندون نیشم ترک خورده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. به دندانپزشک مراجعه شود . به این شکل بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

  2. Avatar بهراد گفت:

   سلام آقای دکتر تو این وضعیت کرونا میترسم برم دندان پزشکی دوتا از دندانم عصب کشی میخواد ولی میترسم اقدام کنم وقتی مسواک نخ دندان استفاده میکنم درد دندانم شروع میشه چیکار کنم برم دندان پزشکی ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام بهتر است به دندانپزشکی در حال حاضر مراجعه ننمایید بعد از کاهش شیوع کرونا کارهای دندانپزشکی را دنبال نمایید

 172. Avatar Hellaw گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یکی از دندان های جلوییم شکستگی داشت ترمیم انجام دادم اما حالا حس میکنم اون لایه ک به عنوان ترمیم بود کنده شده
  بین دو دندان یکم سایه افتاده انگار ک جدا شده
  ایا امکانش وجود داره باید چ کاری انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. تا مشکل را برطرف کند.

 173. Avatar Shayan گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندونای من تقریبا میشه گفت خرگوشیه و یکی از این دوتا دندون جلو یک تکش شکسته میخواستم بدونم نمیشه کلا دندونای جلو رو طوری برش بدم که همه دندونا یکسان بشه باهاش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مجرب مراجعه شود. آن دو دندانی که شکسته با کامپوزیت ترمیم شود.

 174. Avatar سدنا گفت:

  سلام وقت بخیر. آقای دکتر دندان آسیابی که عصب کشی کردم از وسط شکسته مواد ثابته ولی یه سمت دندانم لق شده و به شدت درد میکنه این دندانم قابل ترمیم شدن هست یا باید بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید معاینه شود بعد راهنمایی لازم داده می شود.

 175. Avatar Mohammad گفت:

  سلام دکتر من دندان جلویم اندکی شکسته و شکاف برداشته شده و خراب شده است بهترین روش برای درمانش چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با پیشرفت علم دندانپزشکی در ترمیم دندان های خراب، شکسته و آسیب‌دیده، ترمیم دندان شما توسط دندانپزشکان ماهر، انجام خواهد شد.ب

 176. Avatar جوادی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر دندان جلوی من در اثر ضربه شکسته آیا دندان را می شود درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امروزه تکنولوژی و علم دندانپزشکی پیشرفت بالایی داشته، ترمیم دندان های خراب، شکسته و آسیب‌دیده، توسط دندانپزشکان ماهر ، انجام خواهد شد.

 177. Avatar شایان کوشکی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من دوتا از دوندون هام شکسته،یکیش که آخر دهان نصف بیشترش شکسته و اون یکی از دندون هام جز دندان های بالاییم که هست اون هم نصف کمترش شکسته ضربه خورده، میشه یه راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدهم؟ سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر ریشه دندان سالم باشد. و بیشتر مینای دندان باقی مانده باشد دندان را می توان ترمیم کرد. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 178. Avatar یاسر رحیمی گفت:

  سلام دندان من پوسیده و یک تکه کوچک شکسته الان باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر ریشه سالم باشد و بیشتر مینا باقی مانده باشد. ترمیم می شود. پر می شود تاج ساخته می شود. و نهایت دندان باید روکش شود تا از فشار محافظت گردد.

   1. Avatar علی غلامی گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشین من امروز دندان جلو بابرخورد سرشخصی اسیب دیده و دندان نیوفتاده و دندان شل است یاهمان لق است

    باید چکارکنم.؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. جهت درمان و ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 179. Avatar محمود رنجبر گفت:

  با سلام و عرض ارادت خدمت آقای دکتر جمیلیان عزیز متاسفانه دندانهای پیش بالایی بنده از روی لثه سمت بیرون دندان دچار پوسیدگی شده و مقداری تورفتگی ایجاد شده است ریشه و تاج دندان کاملن سالم است و از سمت داخل نیز دندان کاملن سالم به نظر میرسد آیا امکان ترمیم قسمت آسیب دیده وجود دارد و درمورد دندانهای آسیاب دندانی که تاجش کلن پوسیده و از بین رفته اگر ریشه سالمی داشته باشد امکان ترمیم و پر کردن وجود دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله باید رایو گرافی تهیه شود . به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود. اگر ریشه دندان ها سالم باشد می توان دندان را ترمیم کرد.

 180. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من همیشه مراقب دندون هام بودم ولی همش میشکنه خود بخود و با اینکه غذای شیرین خیلی کم مصرف میکنم تقریبا بیشتر دندونام خراب هستن باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید . بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. شش ماه یکبار جهت چکاپ به دندانپزشک مراجعه شود. برای مطالعه بیشتر با این لینک ها مراجعه شود. راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان و اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها

 181. Avatar اکبر فرجی گفت:

  سلام اقای دکتر تاج روکش دندان چهار بالای من شکسته و تکه شکسته ان را دارم ایاتکه شکسته روکش میتوان چسباند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بستگی به محل شکستگی دارد. اگر شکستگی کم باشد نیاز به مار خاصی نیست ولی اگر شکستگی زیاد و بزرگ باشد باید دوباره قالب گیری انجام شود و روکش جدید ساخته شود.

 182. Avatar ali shir گفت:

  با سلام و خسته نباشی به جناب دکتر جمیلیان دکتر جان من یه چهار سال پیش تمامیه دندانای فک بالایمم را روکش کار کردن الان نزدیک ی ماهه روکشامم افتادن و تمای دندونام از بین رفتن فقط دو تاش سالم هس بقیه هم ریشه چه کار میشه کردکه دندان مصنوی نباشه فقط از اونایی که با صدای یلن بخوایی حرف بزنی بیفته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه سالم باشد می توان دندان را نگه داشت. جهت معاینه به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 183. Avatar سعید گفت:

  سلام و درود. آقای دکتر یه سوال داشتم! بنده دندان آسیابم رو 3الی 4 سالی میشه که پر کردم الان دیواره بیرونیه دندان ترک عمودی خورده تا لثه الان دندون به لثه بنده آیا میتوان دندان راترممیم کرد یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر شکستگی به ریشه نرسیده باشد می توان ترمیم کرد و دندان را حفظ کرد. باید رادیوگرافی تهیه شود و به متخصص ریشه مراجعه شود.

 184. Avatar Narges گفت:

  سلام دکتر من باردارم دندانی که قبلا عصب کشی کردم نصف دیوارش شکسته ولی مواد سر جاش هست درد هم ندارم میتونم درستش کنم؟اگر بخام درست کنم ترمیم میشه یا باید روکش کنم؟واینکه من ۲۳ سالم هست دندانهای عقل م بجز یکی بقیه در نیومدن و به سمت دندانهای دیگرم هست باید جراحی کنم؟ یا مشکلی ایحاد نمیکنن؟عقل های پایین این شکلی هستن و باعث شده چنتا دندونام روی هم بیوفتن و خراب بشن ایا بازم رشد میکنن و باعث خراب شدن میشن یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مینا باقی مانده از دندان شما کافی باشد می توان دندان را ترمیم و سپس روکش کرد. دندان عقل چه نهفته و چه نیمه نهفته باید کشیده شود. ولی اگر در موقعیت مناسب و فضای کافی قرار داشته باشد و مشکلی برای شما ایجاد نکرده بود می تواند به همان شکل بماند. و با معاینه کلینیکی می توان به شما جواب داد. شما می توانید اوایل اردیبهشت به شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 185. Avatar جواد گفت:

  با سلام و احترام
  آقای دکتر دندان یک بالا بنده در اثر ضربه به لثه و دندان ها از ریشه شکسته آیا میتوان آن را حفظ کرد و تا پیوند بخوره و دوباره به بهم پیوند بخورند
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ناراحتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر دندان شکسته دارید در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنید. تا از اسیب بیشتر، عفونت و احتمال از دست دادن دندان جلوگیری کنید. در صورتی که شکستگی باعث بروز حفره در دندان شده باشد و یا به عصب اسیب رسانده باشد. معمولا نیاز به درمان ریشه نیز وجود دارد.ادامه مطلب مراجعه به لینک ترمیم دندان شکسته کنید. سن بیمار در پیوند دندان شکسته مهم است . همچنین دو عامل زمان و مراجعه به دندانپزشک و نحوه نگهداری دندان نیز اهمیت بالایی دارند. اگر این دو مورد رعایت شود دندان آسیب دیده را می توان پیوند داد و ترمیم کرد.

 186. Avatar همتا گفت:

  سلام اقا ی دکتر
  ببخشید من فک بالام به اندازه ی یه انگشت از فک پایینم فاصله دارم ایا باید ارتودنسی بشود
  متشکرم از پاسخ شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شوید . ارتودنسی ثابت نیاز است و بستگی به نوع ناهنجاری و سن بیمار دارد. شما می توانید بعد از ایام تعطیلات با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 187. باسلام بابت توضیحات مفیدتون خسته نباشید من دندانم بدونه اینکه عصب کشی کنم رو کش کردم در آینده ممکنه دوباره آسیب ببینه یادرد کنه برای عصب کشی باید چکارکنم روکشو بر میدارن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندان شما درد بگیرد باید روکش دندان شما برداشته شود. و درمان دندان شما انجام گردد.

 188. Avatar جواد گفت:

  سلام
  من یه 1 سالی هس که دندونمو پر کردم و الان تکه ای کوچک از ان مواد افتاده پایین.
  حالا به غیر از پر کردن مجدد دندان راهکار دیگه ای هس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید مواد پرکردگی خالی شود . رادیوگرافی تهیه شود . که از لحاظ عصب و ریشه چک شود . سپس مجدد پر شود . اگر پرکردگی زیاد است بهتر برای محافظت بیشتر از دتدان ، دندانتان روکش شود.

 189. Avatar ندا گفت:

  سلام و عرض ادب
  فردی که بیماری درماتومیوزیت داره و عضلاتش و تاندون هاش جمع شده و تحلیل رفته نمیتونه از منزل بیرون بره و چون پاها جمع شده نمیتونه روی صندلی دندانپزشکی بشینه و دندان هاش همه خراب شدن و شکستن . راه حلی دارید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این فرد باید به مراکز بزرگ دندانپزشکی که کارهای ترمیمی انجام میدهند مراجعه نماید . در این مطب کارهای ارتودنسی پذیرفته می شود.

 190. Avatar فراهانی گفت:

  سلام . خسته نباشید . اقای دکتر من دندان 6 بالا ام حدودا 8 ماه پیش متخصص ریشه عصب کشی و پر کرد حالا چند روز پیش حس کردم کمی موادش افتاده و غذا داخلش گیر میکنه . چندتا دکتر و متخصص رفتم با عکس ولی هرکدوم یک نظر دارن !!! یکی میگه باید کشید یکی میگه میشه روکش کرد یکی میگه شکسته که البته بقیه نگفتن شکسته !!! بنظرتون من چکار کنم ؟ و اینکه دندون 6 پایینم هم چندسال پیش عصب کشی و روکش کردم اما حدودا یک سال پیش ابسه میکرد که دکتر از کنار تخلیه کرد و گفتن ریشه دندونم شکسته و باید بکشمش و هرچند وقت یکباری کمی ابسه میکرد و خودش تخلیه میشد اما هیچ دردی نداشت و الانم مدتیه اصلا ابسه نمیکنه ! بازم برخی از پزشکان گفتن بکشم تا استخوان اسیب نبینه اما یکی از پزشکا گفتن چون اذیت نمیکنه بهتره نکشم اما هر 6 ماه عکس بگیرم معاینه بشه اگه تغییری نکرده نکشمش . ممنون میشم در مورد این دو دندان راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با مشاهده رادیو گرافی دندان های شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 191. Avatar امیر عسگری گفت:

  با سلام من دندانی که دو سال پیش با مواد سفیدپر کرده بوده بودم دچار شکستگی از ناحیه ی دیواره شده چه راه حلی براش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .رادیو گرافی تهیه می شود اگر ریشه سالم باشد می توان مجدد پر می شود و بهید برای جلوگیری و محافظت بیشت از دندان بهتر است روکش شود.

 192. Avatar هانا گفت:

  سلام.متوجه شدم قسمت کناری دندونی که پرکردم شکسته شده (دیوارش)میشه کاری کرد؟
  باید پیش متخصص برم یا دندان پزشکی که کارش پرکردن وکشیدن هست میتونن درستش کنند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود اگر عصب کشی لازم باشد برای درمان ریشه یا عصب کشی باید پیش متخصص بروید و برای تاج دندان می توان نزد دندانپزشک عمومی درمان شوید.

 193. Avatar بهار گفت:

  با سلام برای محافظت از دندان و جلوگیری از پوسیدگی و سالم نگهداشتن علاوه بر خمیر دندان چه ماده ی دیگری را میتوان از داروخانه تهیه و به دندان مالید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . رعایت بهداشت دهان و دندان ،استفاده از نخ دندان و خمیر دندان حاوی فلوراید الزامی است.

 194. Avatar پریسا گفت:

  سلام دکتر من دندون یکی مونده به اخریم بالا دچار پوسیدگی شده بود به دندونپزشک مراجعه کرذم تا پر کنه وقتی دکتر داشت داخلشو میتراشید دیواره دندونم شکست کات شد دکترهم پرکرد ممکنه به عصب برسه این دندون و مشکل ساز بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 195. Avatar پریسا گفت:

  باسلام دکتر دندون یکی مونده به اخری بالام یکم پوسیده بود رفتم تا پر کنم دندونپزشک وقتی ک داشت داخلشو پوسیدگی هاشو میتراشید دیواره دندونم شکست و کات شد دندوپزشک هم پرکرد این دندون مشکل ساز میشه ایا به عصب میرسه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینکی و رادیوگرافی دندانهای شما را ببینم تا اظهار نظر کنم.

 196. Avatar زیبا گفت:

  باسلام دکتر از دندان شکسته شده شماره 5 جگونه مراقبت کنیم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنید. تا از اسیب بیشتر، عفونت و احتمال از دست دادن دندان جلوگیری کنید.

 197. Avatar F.m گفت:

  سلام اقای دکتر
  من امروز متوجه شدم‌دندونم شکسته و سوراخ شده
  ایا باید دندونم‌رو بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 198. Avatar Shervin گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز تصادف کردم و اینکه دندان جلوم نصفش شکسته و دوتا از دندان جلوهام لق شده وخیلی درد میکنن واینکه چون لبم زخم شده و ورم کرده نمیتونم به دندانپزشک مراجعه کنم میخواستم بدونم که چیکار کنم که لثه هام سفت شه ودندان های لق شدم نیوفته تا برم دکتر؟نفس هم که میکشم از طریق دهان خنک میشه و هوا میکشه و درد میگیره راه حلش چی هستش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما هر چه سریعتر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 199. Avatar رزا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من چند روز پیش اب نبات خوردم تصادفی جویدم و دندون ۴ بالا صدای شکستگی داد..رفتم دکتر عکس گرفت گفت دندونت ترک خورده باید جراحی لثه بلند کردن عاج دندون انجام بدی..پیش دکتر جراح رفتم گفت ترک خیلی بالا هست و باید بکشیش..میخاستم ببینم هیچ راهی غیر از کشیدن نیست؟چون تازه عصب کشیش کرده بودم و دندونم هیچ مشکلی نداره..لطفا راهنماییم کنین…واقعا نمیخام بکشمش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیو گرافی محل دندان شما را ببینم . بستگی به شکستگی دارد. اگر تا ناحیه لثه باشد می توان دندان را درست کرد و اگرشکستکی تا ناحیه ریشه یا اواسط ریشه رفته باشد نمی توان کاری کرد، باید کشیده شود.

 200. Avatar اف🌷🐼 گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندون 5پایین من تقریبا تمام میناش از بین رفته و درد داره،ب جز ایمپلنت راهی برای درمانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خیر

   1. Avatar Mohammad javad گفت:

    سلام دکتر دندانم را یک بار عصب کشی کرده ام و یکی دو سال میشه که قسمتی از اون شکسته ایا دوباره نیاز به عصب کشی داره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید معاینه شود . با دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان تشخیص داد که عصب کشی کامل و درست انجام شده یا خیر.بهتر است دندان شما بعد از عصب کشی و پر کردگی برای جلوگیری از فشار روکش شود.

 201. Avatar علی گفت:

  سلام دکتز من دندون جلوییم ۱۰ سال هست که شکسته سبه تازگی سیاهم شده چطور باید درمان بشه آیا نیاز به جراحی لثه داره .هزینش حدودا چقدره 🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه و ماهر مراجعه فرمایید.

 202. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام خدمت شما
  دو سال قبل یکی از دندان های اسیاب را عصب کشی کردم. همان موقع یک طرف از دندانم شکسته بود. دکتر تاکید کرد باید روکش شود که متاسفانه برای من امکان پذیر نبود. اخیرا که برای روکش رفتم گفتند پوسیدگی دندان طوری نیست که امکان روکش داشته باشد و اگر بتراشیم چیز زیادی باقی نمیماند و حتما باید بکشید و ایمپلنت کنید. لطفا بفرماید با توجه به اینکه بیشتر قسمت دندان سالم است ایا روش دیگری برای استفاده از دندان فعلی و یا پر کردن و احیای ان وجود دارد؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه فرمایید.

 203. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  4 سال پیش یکی از دندانهایم پوسدیگی داشت و پر کردم. اخیرا وقتی چیزهای شیرین مثل شکلات روش میخورم یه لحظه یه حالت تیر کشدن داره و تموم میشه. ولی حتی اگر چیزهای سخت تر هم روش بخورم و شیرین نباشه مشکلی نداره. علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانهای شما خیلی حساس شده است . اگر حساسیت زیاد باشه باید عصب کشی شود و سپس روی آن پرگردد.

 204. Avatar bita گفت:

  سلام من دندون پایینم اخریش قسمت پایین ک تقریبا موازی با لثه استو پر کردم اما الان اومدم خلال دندون میندازم زیر لثم میبینم از زیر لثه هم سوراخه .اونجا رو ک دستگاه نمیره پوسیدگی تراش بده .باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود.به یک دندانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه فرمایید.

 205. Avatar Nastaran گفت:

  عرض سلام و ادب
  بنده دندون 4بالا رو با امالگام پر کردم.اما از نظر ظاهری باهاش مشکل دارم.ایا امکانش هست دوباره با کامپوزیت پر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله امکان دارد. ماده پر کردگی خالی می کنند و با کامپوزیت (ماده سفید رنگ) مجدد پر می شود .

 206. Avatar کیارش گفت:

  سلام اقای دکتور ربخشید من ۴ روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و توش پین گزاشتم
  الان پین دندون عصابمو خورد کرده میشه پینو درآورد و بعد پر کرد و روکش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حتما در این خصوص به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید

 207. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر من چند سال پیش دندون جلو بالا رو پر و عصب کشی کردم الان دندون شکست و نصف تاجش و قسمت جلو دندونم کند فقط یه قسمت کوچک از پشتش مونده میشه کاریش کرد یا باید بکشمش؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان عکس گرفته سود. اگر ریشه دندان سالم باشد تاج را می شود پر کرد و روکش کرد. ولی اگر ریشه شکسته باشد باید دندان را کشید و جایش ایمپلنت انجام داد.

 208. Avatar محمد گفت:

  دکتر من تکه ی کوچکی از دندان جلویم شکسته که براثر ضربه بوده بااینکه شکستگی جزیی هوا میده و موقع غذاخوردن درد میگیره هزینه درست کردنشم ندارم خواهش میکنم بگید اگه درستش نکنم چه اتفاقی می افته وقیمتش چقدره حداقل

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر شکستگی را برطرف نکنید دندان دچار پوسیدگی و درد به عصب می رسد و درد منتهی به عفونت می شود. و برای شما علاوه بر هزینه پرکردگی هزینه عصب کشی اضافه می گردد (هزینه درمان شما بالاترمی شود ) .

 209. Avatar Reza گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های بالا یک دیواره اش از ریشه در آمده و فقط یک طرف آن باقی مانده به نظرتون میشه با پین گذاشتن درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با گذاشتن پین می شود دندان را پر کرد و بعد روکش انجام شود.

 210. Avatar Hamta گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر …دندان ۶بالا رو چند وقت پیش عصب کشی کردم و بعد یه مدت کوتاه هنگام غذا خوردن شکست الان ۳تا دندان پزشک گفتن باید بکشم چون دیواره نداره درواقع فقط دیواره جلو باقی مونده و قسمت پر شده …نظر شما چیه ؟ آیا بکشم بهتره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی که عصب کشی می شود برای جلوگیری از احتمال شکستگی باید روکش شود. بنابراین باید از دندان شما عکس گرفت اگرشکستگی از ریشه باشد نمیتوان کاری کرد باید کشیده شود.اگر شکستگی در ریشه نباشد می توان تاج را بازسازی کرد و روکش نمود.

 211. Avatar Hosseini گفت:

  سلام اقای دکتر
  من دندانم رو چن ساله پیش پر کردم الان ی سالی هست که قسمت پر شده افتاده و داخل دندانم گوشت انداخته و گاهی وقتا خونریزی میکنه
  میخاستم بدونم روش درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما نیاز به عصب کشی و پر کردن دارد و بر روی تاج دندان هم باید روکش قرار داده شود.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند . باید با ماده ی پر کردن در واقع شکستگی را پر کرد.

 212. Avatar مهدی گفت:

  با سلام ، من قسمتی از انتهای دندان عقلم شکست آیا میشود دوبار سرجایش چسباند، تکه شکسته شده رو نگه داشتم ولی امکان این رو ندارم که زودتر از ۲ هفته دیگه به دندان پزشک مراجعه کنم سوالی از خدمتتون داشتم که در این حدفاصل چه نکاتی رو باید رعایت کنم و آیا دندان عقل دندان مهمی هست و امکان ترمیم داره؟ با نهایت تشکر از شما جهت وقتی که برای مخاطبان قرار میدهد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند باید با ماده ی پرکردن در واقع شکستگی را پر کرد.بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود.

  2. Avatar Raha گفت:

   سلام وقتتون بخیر ببخشید تمام شکستگی ها نیاز به ایملنت دارند؟! دندونی که چند سال پیش عصب کشی شده و الان یه تیکش شکسته حتما باید ایمپلنت بشه؟!

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . اگر ریشه سالم باشه خیر. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 213. Avatar Arshi گفت:

  سلام اگه يه قسمت كوچيك از دندان شكسته باشه بايد هزينه يك واحد كامل دندان براى ترميم داد ؟ و اينكه حدود هزبنش چقدر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هزینه فرق دارد . هزینه بستگی به وسعت شکستگی دارد.

  2. Avatar احمد گفت:

   با سلام من دندان جلویم تقریبا اندازه نصف شکسته ولی از بالا ریشش نشکسته باید روکشش کنم یا ترمیم میشه دندانم سیاه نشده سالمه ولی از پایین لبش شکسته تیز شده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندان مرقوم فرموده اید ناقص و کم است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 214. Avatar Mj گفت:

  سلام ببخشید من دندونم رو امروز جراحی کردم اما دکتره به دندون کناری اسیب رسونده و یه ذره شکسته باید چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این مورد را باید با دندانپزشک معالجتان مطرح کنید و حتما دندان مجاور باید پر شود.

 215. Avatar شبنم گفت:

  سلام اقای دکتر خته نباشید من چند سال پیش دندونم پر کردم الان داشتم نون باگت میخوردم دندونم شکست ولی اون کننارردندونم شکست پرشدگیش مونده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی در زیر پرکردگی دندان شکسته شده است حتما باید پر گردد

 216. Avatar ایلیا گفت:

  سلام خسته نباشید یکسالی میشه اعصاب کشی کردم دور دندانم خالی شده دلیل این خالی شدن دور دندانم چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مینا در دندانی که عصب کشی می شود ضعیف مسی شود بهتر است دندان روکش شود

 217. Avatar Erfan گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  امروز موقع غذا خوردن بر اثر پوسیدگی دندانم کامل شکست فقط یه ذره از لبه هاش روی لثه باقی مونده آیا راهی به غیر از ایمپلنت برای ترمیم وجود داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه سالم باشد میتوان از ریشه استفاده کرد و بر روی ان روکش قرار داد

 218. Avatar محمد براتی گفت:

  سلام آقای دکتر من رفتم عکس دندونم رو گرفتم گفتن یه مقدار پوسیدگی داره بهتره درست کنم یعنی بدم پرش کنن یا بهتره دستش نزنم چون درد دندونم جزئی هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان ترمیم شود در غیر اینصورت پوسیدگی زیاد می شود

 219. Avatar نادیا ناصری گفت:

  سلام اقای دکتر..دندون واحد ۵ فک پایین و چپ من لبش فک کنم شکسته با زبونم تیزیشو حس میکنم..دلیلش جیه پوسیده شده و قابل ترمیم هست؟
  و اینکه دندون ۶ کناریم روکش شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی قسمتی از مینا از دندان جدا شده و دندان دچار لب پریدگی شده است. و این مشکل قابل ترمیم است

 220. Avatar پیام گفت:

  سلام خدمت اقای دکتر من ۳ سال پی در تصادف رانندگی سه عدد از دندان های جلو بالا شکست
  انها را عصب کشی وپر کردم وبعد روکش کردیم
  امسال دوباره شکست کاملا از روی لثه شکسته
  عکس گرفتیم دکتر میگه به علت عفونت در کانال ریشه دیگر نمی شود درستش کرد راهنمایی بکنید لطفا

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   با توجه به این که ریشه دندان دیگر قابل ترمیم نیست می توانید از روش کاشت دندان با ایمپلنت دندانی استفاده کنید.

 221. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید . دندان جلویی مادربزرگم به علت ضربه شکست و در کل کشیدش . میخواستم بدونم برای پر کردن این فضای خالی میشه از نوعی دندون مصنوعی تکی استفاده کرد که چسبیده بشه ؟ به نظرتون کنده نمیشه یا معایبی هم داره اصلا ؟ ممنون میشم پاسخ بدید .

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام معمولا برای یک دندان کاشت دندان با ایمپلنت پیشنهاد می شود. اما می توانید از دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. در برخی موارد که لثه و استخوان فک شرایط مناسبی ندارند ایمپلنت دندانی انجام نمی شود.

 222. Avatar نیلو گفت:

  سلام دندان جلوم ترک خورده چیکارش کنم که بعدا نیوفته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید با ماده همرنگ دندان پر شود

 223. Avatar حمید گفت:

  قای دکتر جمیلیان وقتتون بخیر.برای کشیدن دندان عقل به پزشک مراجعه کردم.بعد از چند ساعت متوجه شدم که قسمتی از دندان اسیاب دومم نیز شکسه شده.ایا مشکلی پیش می آید و ایا این امر طبیعیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان اسیاب دوم باید پر شود

 224. Avatar اسما گفت:

  سلام اقای دکتر من میخواهم دندان هایم را ارتودنسی کنم اما 2تا از دندان های جلو دارای شکستگی کوچیک شده و یکی از دندان های اسیابم اندازه یک نقطه دچار پوسیدگی شده است و دندان هایم زرد هستند میخواستم بدونم میتونم اول دندان هامو اول بلیچینگ کنم بعد شکستگی هارو ترمیم کنم و بعد ارتودنسی کنم با توجه به اینکه دندان پزشکم گفتند باید 2 سال ارتودنسی داشته باشم برام خیلی مهمه که دندان هام سفید باشن
  خیلی ممنونم از کمکتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است اول دندان ها را بلیچینگ کنید و بعد شکستگی هارا ترمیم و سپس ارتودنسی کنید

 225. Avatar Mani .a گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید چندسال پیش دندانم سوراخ شد بعد این سوراخ اینقد بزرگ شد ک تقریبا نصف داخل دندان از بین رفت و بعد اینقد اینجوری موند و من دنتا فور زدم ک کلا خراب شد و امروز صبح دندانم سر کار خوردم زمین و شکست فقط ریشه دندان باقی مانده کل دندانم بخاطر پوسیدگی از اخر شکسته حالا ایا میتوانم دندون رو ترمیم کنم با ریشه این دندان یا ن باید کلا ریششو بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول باید عصب کشی و سپس دندان را پر کنید

 226. Avatar مصطفی گفت:

  سلام‌آقای دکتر جمیلیان وقت بخیر من یه دندانم کف پایین عقب دندانم چند سال پیش درستش کردم عصب کشی هم کردم پرش هم کردم بعد چند سال یواش یواش پوسید خواستم درستش کنم دکترا گفت دیگه فایده نداره باید بکشیش بعدش من دوباره گذاشتمش چند مدتی بدتر دندانم نصف شد امروز رفتم بکشمش دکتر کشیدش بعدش الان وقتی میبنمش یا با زبانم لمسش میکنم احساس میکنم کناره لحثه هام لایه دندانم جا مونده اخه من دکتره دیدم کاش خردش میکرد تیکه تکیه ازش در میاورد حالا من نمیدونم باید چکار کنم یا مشکله
  یا نه

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   تکه های باقی مانده معمولا دچار عفونت، پوسیدگی و بروز علائم درد و بوی بد دهان می شود. همچنین ممکن است به دندان های کناری آسیب بزند. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا تکه های باقی مانده دندان را جراحی و خارج کنند.

 227. Avatar دلارام گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید من یکم از دوندونم شکسته و تا ۹ ماه دیگه نمیتونم پیش دندونپزشک برم چیکار کنم هی بر تر میشه؟ نمیشه ثابت نگهش داشت؟

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید تا حدودی از سرعت پوسیدگی آن بکاهید.

 228. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من یه ذره از دندانم شکسته بود محلش نمیزاشتم امشب نصفش شکست و یه حس بدی دارم تو دهنم باید چیکارش کنم نمیخواد بکشمش که ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.لطفا هرچه سریعتر به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید.

 229. Avatar گلنار گفت:

  سلام دكتر من سالها بود ك دندون ٤ بالا سمت راست روكش داشت البته بصورت بريج به دندان ٨ وصل بود بعلت تصادف اين بريج گذاشته شده بود چند وقت پيش احساس درد داشتم ولي تشخص نميدام كدوم دندان هست عكس گرفته شده و باز معلم نبود كدوم دندان هست خلاصه دندان چهارم رو باز كرد ريشه رو درست كرد
  ندندان دوباره تراش خورد و بعد روكش كردن و چون اين از بريج جدا شده بود از پشت دندان وو ب بريج وصل كردن بعد از چند روز احساس كردم ايت لق شده رفتم دكتر روكش رو از بريج جدا كرد ديد دندان اصلي شكسته شده حالا من ميخوام بدونم چرا اين اتفاق افتاد ه ؟؟ ممنون

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام و پزشک معالج بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند. اما در نظر داشته باشید لق شدن دندان و درد دندان می تواند بر اثر عفونت دندان نیز باشد.همچنین ممکن است دندان اصلی را در جلسه اول به طور کامل بررسی نکرده باشند. احتمالا دندان اصلی هم شکسته بوده است و علت آن ترمیم دندان 4 نیست.

 230. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخير
  ١٠ سال پيش دندون ٤ فك پايين سمت چپ كامل عصب كشي شد و پر كردم واي روكش نكردم تا امروز كه در اقر خوردن انار كل دندون در امد ، دكتر بهم گفت پيم شكسته و ميشه مجدد درستش كرد و پر كرد و روكش كرد ولي يه دكتر ديگه گفت كار اضافيه بايد ايمپلنت شه بنظر شما كدوم راه بهتره؟

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   سوال شما واضح نیست. قبلا برای دندان شما پین گذاشته شده؟ یا فقط عصب کشی شده و با مواد ترمیم دندان پرشده؟

 231. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام من دندان های یک فک بالا را به دلیل روی هم افتادگی و شکستگی عصب کشی کردم حالا برای ترمیم میخواستم بدونم برای انجام روش روکش ونیر احتیاج به پر کردن هست یا نه ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 232. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام من امروز دوتا دندان یک فک بالا رو به دلیل شکستگی عصب کشی کردم میخواستم بدونم چون قصد درمان به روش پوشش های ونیر دارم ایا احتیاج به پر کردن دارم یا همین الان اقدام به درمان به روش پوشش های ونیر کنم در ضمن باید بگم این دو دندان دارای روی هم رفتگی هستند و احتما شکستن شون هم فشار ناشی از همین میتونه باشه ممنون اگه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 233. Avatar محمد گفت:

  با سلام یه سنگ خیلی کوچیک که تو نون سنگک بود باعث شکسته شدن یک تیکه خیلی کوچیک از دندانم شد(لپ پر) باید چیکار کنم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام دندانی که لب پر می شود مستعد پوسیدگی و آسیب های بعدی است. حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با مواد ترمیم دندان این شکستگی را ترمیم کنند.

 234. Avatar سما گفت:

  سلام
  من چندین سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم و برام پین گذاشتن الان روکش دندونم افتاده دیدم برام پین گذاشتن،میشه پین دندون رو دراورد و پرش کرد یا پین از نوع دیگه گذاشت،اگر امکانش هست راهنمایی کنید ک انجام بدم چون میخوام این پین عوض بشه و روکش کنم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام معمولا این امکان وجود دارد اما یک متخصص باید شما را معاینه کند تا تشخیص نهایی را بر اساس وضعیت کنونی شما اعلام کند.

 235. Avatar asma گفت:

  سلام اقای دکتر من چندسال پیش دندونمو عصب کشی کردم .بعد الان چندروزه که موادی که پرشده باهاش دندونم ریخته.اول داخل دندونم حفره بود ولی الان پرشده و لثم اومده بالاو یکمم درد میکنه خیلی کم.باید چیکار کنم؟فعلا تا چندروز به دکتر دسترسی ندارم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   طول مدت ماندگاری مواد ترمیم کننده و پر کننده دندان محدود است و مادام العمر باقی نمی ماند. به محض این که متوجه از بین رفتن مواد ترمیم کننده می شوید باید برای ترمیم مجدد اقدام کنید. در غیر این صورت دندان دچار پوسیدگی شدیدتر و حتی عفونت دندان می شود. در مورد شما نیز عفونت دندان رخ داده است. تا زمان دسترسی به یک متخصص بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و سعی کنید با طرف دیگر دهان غذاها را بجوید. این وضعیت نباید بیشتر از چند روز طول بکشد زیرا منجر به از دست رفتن دندان طبیعی می شود.

 236. Avatar kimia گفت:

  با سلام دتندان نیش سمت چپ بالای من به دلیل دندان قروچه مقداری تحلیل رفته و نوک تیز از دست داده و صا فشده و چند روزی است ک کمی حساس شده ب یکی از دکتر ها ب من گفت کاری به کارش نداشته باش میخواستم بپرسم ایا میتوان با باندینگ درمانش کرد و ایا دوام میاورد ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بعد از مشخص شدن علت دقیق تحلیل رفتن و ساییدگی دندان روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد خواهند داد. اگر علت ساییدگی دندان شما دندان قروچه باشد و مشکل ساختاری در فک و دندان وجود نداشته باشد برای شما نایت گارد تجویز می شود. مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب و یا روانشناس هم برای ترک این وضعیت کمک کننده است.

 237. Avatar حسین گفت:

  سلام دکتر عزیز، یک از دوستانم که مشتش معمولیه، زد به دندون من و حس کردم یک تیکه بسیار کوچیکی از دندونم رفت. دندونم لپ پر شد البته خیلی معلوم نیست اما دکتر وقتی زبون یا دست به نوکش بخوره سر میشه و درد میگیره. فعلا توسط گفته ی سایت ها با اب نمک دهنمو میشورم و با دستمال و کیسه یخ از دوندونم محافظت میکنم. و البته نوشته بود تو سایت هرچه زود تر باید رفت پیش دکتر . فوری هست میشه لطفا پیشنهاد خودتونو بگید دکتر؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با نگهداری هایی که انجام می دهید سرعت پوسیده شدن دندان را کاهش می دهید. دندانی که آسیب می بیند حتما باید ترمیم شود تا دندان دچار پوسیدگی و عفونت نشود. بنابراین سریعا برای ترمیم دندان آسیب دیده اقدام کنید.

 238. Avatar پریسا گفت:

  سلام
  بنده هفته پیش دندون شش بالا را عصب کشی کردم وفردا نوبت پر کردنش را داشتم
  امروز در اثر خوردن کمی برنج قسمتی از دندونم شکست
  آیا این دندون قابل ترمیم استیت خیر

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در صورتی که به ریشه دندان آسیب نرسیده باشد امکان ترمیم دندان وجود دارد. در هر صورت باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد.

 239. Avatar Dorsa گفت:

  سلام . دندون آسیاب بالایی به خاطر پوسیدگی از وسط شکسته اماهنوز نیافتاده … ! باید چی کارش کنم نیاز به عصب کشی داره ؟!!

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر ریشه دندان سالم باشد می توانید نسبت به ترمیم آن اقدام کنید اما اگر قابلیت ترمیم نداشته باشد باید کشیده شود و برای جایگزین کردن آن از ایمپلنت دندان یا روش های دیگر کمک بگیرید.

 240. Avatar Jaber گفت:

  سلام دندان جلویی پایین یکی نصفش شکسته اون یکی هم یکم لقه همین باعث شده دندونام ازداخل زردشده چیکاربایدکرد ? باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شکسته شده باید ترمیم شود و برای لقی دندان باید به یک متخصص لثه ماهر مراجعه نمایید و برای درمان زرد شدن دندانها باید جرم گیری نمایید

 241. Avatar وحید گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندون جلویی بالا رو عصب کشی کردم و بعد پانسمان کردن برا روکش کردن که چند روز دیگه برم ولی پانسمانش از قسمت جلو ریخته ولی پشت دندون هست آیا مشکلی داره

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله اگرپانسمان دندان افتاد چه کنیم؟ یا آسیب ببیند باید برای ترمیم آن و جلوگیری از عفونت دندان به سرعت اقدام کنید.

 242. Avatar عارفه گفت:

  سلام من تقریبا دوسال پیش دندون 6رو عصب کشی کردم و دیگه نرفتم پر کنمش ایا قابل نگهداریه؟یا باید کشیده شه هیچی ازش نریخته اما داخلشو که دندون پزشک تراشید باز بوده حفره داشته چاره چیه؟خیلی ممنون.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید روند ترمیم دندان خود را تکمیل کنید. برای پر کردن حفره دندان با مواد سریعا اقدام کنید تا دندان خود را از دست ندهید

 243. Avatar Reza گفت:

  سلام دندانِ پايين من انگار شكسته شده و حدس ميزنم ريخته شده قسمت آج و چند روزي است شدت درد هايش بيشتر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی وترمیم دارد

 244. Avatar محبوبه گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید دندان شماره 7 من دچار پوسیدگی شد و مورد پانسمان قرار گرفت وقتی بعد از4 هفته برای عصب کشی رفتم دکترم گفت که دندان شکسته و باید به جراح لثه مراجعه کنی و بعد شاید دندان ترمیم شود و شاید مجبور به کشیدن آن شوی به نظر شما باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان شکسته باشد باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید تا طول تاج کلینیکی بزرگ شود تا بتوان دندان را ترمیم کرد

 245. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر دندون جلوییم خییلی کم لب پر شده اما من یخورده حساسم،وقتی میخندم دیده میشه میخوام بدونم که همینطوری بذارم بمونه بهتره یا با کامپوزیت پرش کنم فقط میخوام که موادش محکم باشه که با خوردن سیب وپیتزاو…موادش کنده نشه
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ماده کامپوزیت پر شود . بهتر است به یک متخصص ترمیمی متبحر مراجعه نمایید

 246. Avatar Zeinab گفت:

  سلام
  دندان آسیاب پایینم چند سال پیش پر شده بود،و حدود یک ماه پیش درد گرفت و کمی باد کرد،دکتر دندان پزشک گفتند باید عصب کشی بشه در دو مرحله،من عصب کشی رو به تعویق انداختم و الان درحالی که داشتم غذا میخوردم(غذا سفت و خشک نبود)تیکه ای از دندانم شکسته شد،میخواستم نظرتونو بدونم؟ میشه این دندون رو عصب کشی و روکش کرد یا باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی دندان فقط در حد تاج باشد باید دندان عصب کشی و ترمیم شود ولی اگر شکستگی تا ریشه ادامه داشته باشد باید دندان کشیده شود

   1. Avatar Zeinab گفت:

    خیلی ممنون

 247. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۱۲ سال پیش دوتا دندون جلوییم یکم شکست و ترمیم کردم الان ارتودنسی کردم احتمال اینکه فشار بیاد بهش باز بشکنه هست ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان خوب پر شده باشد با فشار ارتودنسی نمی شکند

 248. Avatar امام گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  دکترجمیلیان. دندان بالای من شکسته و در ضمن بین دندانهای فک بالای من دیاستم وجود دارد جه کنم.

  1. Avatar سجاد گفت:

   سلام.
   دکتر امروز به یک متخصص مراجعه کردم و گفت دندون جلو شما نمونه بارز یک فک جوش هست. بهترین درمان ارتودنسی هست اگه ریشه جواب بده.

   1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

    دقت کنید برای درمان ارتودنسی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نه متخصص دیگر یا دندانپزشک عمومی

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ابتدا باید دیاستم با ارتودنسی بسته شود و سپس دندان شکسته شده پر شود

 249. Avatar ستار گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  یکی دندان خرگوشی شکسته و نصف شده میشه دندون کناری که سالمه برش دهیم که یکدست شود

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید در مورد ترمیم دندان شکسته نمی توان بدون معاینه نظر داد. احتمال شما نیاز به ارتودنسی نیز داشته باشید

   1. Avatar پریسا گفت:

    سلام
    دیروز برای دندان شکسته جلو مراجعه کردم.روکش و پر کردم.جای آن کمی صورتی مانند است، با اینکه دو تا دندان جلوی دیگرم روکش سفید دارذ، علت چیست؟

    1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     سوال شما واضح نیست اگر منظور شما از صورتی بودن ناحیه تغییر رنگ لثه هاست برای یک تا چند روز این وضعیت طبیعی است و سریعا بهبود می یابد. در صورتی که التهاب ناحیه فروکش نکرد و شدیدتر شد به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 250. Avatar علی گفت:

  باسلام و احترام_ دندان ۲ بالا که سالها قبل عصب کشی و پر شده بود اخیرا شکسته و از قسمت لثه آبسه کرده است با عنایت به اینکه شکستگی بصورت افقی است ودر معاینه مشخص شده که از قسمت کام پایینتر از خط لثه اما از جلو خط شکستگی مشخص نیست همکارانتان توصیه به جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان و اجرای پوست وروکش را دارند وفقط یک دندانپزشک معتقد است که نیازی به اینکارها نیست و با با برداشتن قسمت لق و شکسته دندان و گذاشتن پین و پرکردن دندان را میتواند حفظ کند تقاضا می شود نظرتان را مرحمت فرمایید_با تشکرعلی

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد

 251. Avatar احمد گفت:

  سلام ، من چند سال پیش بخاطر اتفاقی که تو مدرسه برام افتاد دندون جلوییم تقریبا نصفش شکست و از قبل هم من دندون های بالاییم جلو اومده بودن ، بعد از اون اتفاق من به دندانپزشک مراجعه کردم و آقای دکتر هم روکش زدن روی اون دندون شکسته اما الان پس از گذشت ۷سال واقعا دندون های بالاییم درد میکنن ، خواستم بدونم اگه بخوام سیم کشی کنم اون دندون شکسته چجوری میشه؟ و اینکه هزینه سیم کشی چقدره؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا روکش دندان شما باید تعویض شود. بعد از ترمیم دندان متخصص ارتودنسی اقدام به ارتودنسی یا همان سیم کشی دندان می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ارتودنسی کلیک کنید

 252. Avatar احسان گفت:

  آقای دکتر سلام
  من یکی از دندان های بالایی عقبیم حدود یک سال پیش درد گرفت و هر چند وقت یکبار درد تکرار میشد و به مرور حفره ی بوجود آمده داخلش بزرگ تر شد …تا امروز که تقریبا نصف بیرونیش شکستو به لثه رسید….حالا میخواستم بپرسم آیا قابل ترمیم هست؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دترد و سپس باید ترمیم شود

 253. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دندونم تقریبا نصفش شکسته گفتن عصب کشی می خواد بعد دو سه تا از دندونم قسمتی که چسبیده به لثه یه خط ترک مانند است می خواستم بدونم لمینیت خوب یا نه بعد یا لمینیت درست میشه یا نه .
  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که نیمی از ان شکسته شده است باید عصب کشی و پر شود در مورد خطوط ترک مانند نزدیک لثه بهتر است دندانها با کامپوزیت ترمیم شوند.

 254. Avatar زهرا گفت:

  سلام خواهر من دندون جلوییش شکسته ولی دندونای جلوش روی همن
  اول باید ارتودنسی بشه بعد ترمیم ؟ یا میشه همینجوری ترمیم کرد ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید ترمیم دندان شکسته و ارتودنسی را همزمان انجام خواهند داد. به طور معمول ترمیم دندان شکسته انجام می شود و سپس دستگاه ارتودنسی بر روی دندان گذاشته می شود

 255. Avatar باقرزاده گفت:

  دکتر جان سلام دندان شماره ۶ بنده تقریبا کامل از بین رفته و فقط یه قسمت تیزی ازش باقی مونده و ریشه اش ، جدیدا با دست باهاش بازی کردم و لق شده و احساس میکنم ترک برداشته چون یه صدای ریزی از خودش ایجاد کرد که احساسم میگه ترک برداشته سوالم اینه که این ریشه رو چطور میشه خارج کرد چون چیزی نمونده از دندان ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تا وضعیت دندان های مجاور نیز بررسی شود. اگر خودتان می خواهید اقدام به کشیدن دندان پوسیده کنید ممکن است به دندان های مجاور نیز آسیب بزنید

 256. Avatar مینا گفت:

  سلام من دقیقاً مثل همین عکس خودتون دندان جلوم چندین ساله پیش شکست ولی هیچ مشکلی ندارم نه دردی داره نه چیزی ایا نیاز به عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان