اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ترمیم دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته

شکستگی دندان رخدادی است که در اثر حوادث ناگوار پیش می آید و ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد و عدم آگاهی در مورد اقدامات احتیاطی در شرایط خاص منجر به تکه شدن، ترک خوردن و شکستن دندان می شود. در بعضی موارد شکستگی دندان بدون درد است و مشکلی غیر از مسئله زیبایی و بهداشت ایجاد نمی کند. در سایر موارد به دلیل دردناک بودن دندان شکسته ، ترمیم دندان شکسته یک فوریت پزشکی به حساب می آید و نیاز به توجه و درمان فوری دارد.

کامپوزیت دندان

آشنایی با ساختار دندان سالم

برای درک بهتر عواقب دندانهای شکسته شده، باید علل بروز آن را بررسی کنیم. در اصل دندان از 3 لایه، مینا، عاج و پالپ ساخته شده است. لایه خارجی و بالایی مینا نامیده می شود که سخت ترین ماده در بدن انسان است و حتی قوی تر از استخوان هایی که اسکلت شما را تشکیل می دهند می باشد. مینا به رنگ سفید و لایه قابل مشاهده حفاظتی اطراف دندان است. به قسمتی از دندان که در بالای لثه قرار دارد و وقتی لبخند میزنیم مشاهده می شود تاج دندان گفته می شود. در زیر مینا بافت نرمی به نام عاج قرار دارد که بخش عمده ای از ساختار دندان را تشکیل می دهد و نقش محافظتی برای قسمت پالپ دندان که شامل رگهای خونی و اعصاب است را ایفا می کند. در واقع عاج و پالپ ریشه های دندان را در فک محکم نگه می دارند.

قسمت پایینی دندان از ریشه تشکیل شده است که در لثه و فک قرار دارند و توسط مینای دندان پوشیده نشده اند، بلکه توسط لایه دیگری به نام سمنتوم پوشیده شده اند. سمنتوم شبیه مینای دندان اما کمی نرم تر است. لایه سطحی مینای دندان است که در معرض آسیب و شکستن قرار دارد.

هنگامی که یک دندان خرد، ترک خورده یا شکسته می شود، در درجه اول بر لایه بیرونی یعنی مینای دندان تاثیر می گذارد. با این وجود، در شرایط خاص، آسیب و شکستگی ممکن است عاج و پالپ دندان را نیز درگیر کند. به عنوان مثال ممکن است صورت و دندان ها به عنوان بخشی از حادثه دچار ضربه شدید شوند. در مواقع معمولی، لایه های داخلی دندان تحت تأثیر شکستگی قرار نمی گیرند اما اگر ترمیم دندان شکسته به موقع انجام نشود، پالپ و ریشه دندان ممکن است تحریک یا آلوده شود.

ونیر دندان

روش های ترمیم دندان شکسته

روش های پیشنهادی مربوط به معالجه و بهترین روش ترمیم دندان شکسته به علت و میزان آسیب و پوسیدگی دندان بستگی دارد. در اینجا چند روش که دندانپزشکان برای ترمیم دندان شکسته استفاده می کنند را توضیح می دهیم.

کانتورینگ دندان از روشهای ترمیم دندان شکسته

اگر شکستگی بسیار جزئی و کوچک باشد کار ترمیم دندان شکسته شامل گرد کردن و شکل دادن لبه های تیز دندان و صیقل دادن و صاف کردن آن به طوریکه با سایر دندانها همخوانی پیدا کند و شکستگی دندان از نظر زیبایی طبیعی جلوه کند.

روش پر کردن یا چسباندن دندان شکسته

در این روش ترمیم دندان شکسته  از مواد دندانپزشکی مخصوص استفاده می شود  و در قسمت شکستگی یا ترک قرار می گیرنداین مواد می تواند امالگام یا کامپوزیت یا گلاس اینومر و غیره  باشد  و سپس توسط دندانپزشک آن را هم راستا با سایر دندانها فرم و شکل می دهد، بعد از آن مواد سفت و سخت می شود تا دندان شکسته طبیعی تر به نظر آید.

روکش برای ترمیم دندان شکسته

روکش کردن دندان یکی از روشهای ترمیم دندان شکسته است که معمولا  برای هر بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند تا بتوانند جایگزین قسمت شکسته دندان باشند و در این حالت قسمت های پایه و ساختار اصلی دندان سالم باقی می ماند. در این روش ، یک تاج دندان مصنوعی جزئی یا کامل ساخته می شود و سپس به دندان وصل می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد و تا حد ممکن دندان طبیعی را حفظ کند. اغلب برای اطمینان از موفقیت در ترمیم دندان شکسته درمان کانال ریشه نیز لازم است.

درمان کانال ریشه روش ترمیم دندان شکسته

برای صدمات شدیدتر، وقتی که ساختار داخلی (پالپ) دندان آسیب دیده است، می توان با روند تمیز کردن و پر کردن، ریشه طبیعی دندان را نجات داد. با حفظ ریشه طبیعی دندان، تاج و مینای طبیعی دندان به طور کلی ضعیف شده و نیاز به تعبیه یک تاج مصنوعی وجود دارد.

کشیدن دندان راه حل نهایی برای ترمیم دندان شکسته

برای دندانهای بسیار آسیب دیده که توسط هیچ یک از روش های ترمیم دندان شکسته که در بالا ذکر شد امکان نجات آنها وجود نداشته باشد کشیدن دندان آخرین گزینه ممکن است. کشیدن دندان منجر به ایجاد شکاف و فاصله بین دندان ها خواهد شد. برای حفظ سلامت لثه و زیبایی لبخند و افزایش اعتماد به نفس شما نیاز به نوعی از دندان مصنوعی در این زمان احساس می شود. در این مواقع از روش های کاشت و ایمپلنت دندانی برای ترمیم دندان شکسته استفاده می شود.

عوارض دندان شکسته

سوالات متداول ترمیم دندان شکسته

1-اگر دندان به طور ناگهانی شکسته شد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اگر تمام دندان شما شکسته شد ولی ریشه های دندان سالم بود بلافاصله دهان خود را با آب بشویید و دندان شکسته را در یک ظرف کوچک شیر، آب یا سرم نگهداری کنید. در صورت خونریزی با اعمال فشار خونریزی را متوقف کنید و اگر خونریزی بیش از حد است به اورژانس مراجعه کنید.

2-اگر دندان شکسته لبه های تیز ایجاد کرد چه اقدامی مناسب است؟

اگر دندان شکست و لبه های تیز دندان ناراحت کننده بود و باعث زخم شدن زبان شد می توانید آن را با آدامس، گاز یا موم بپوشانید. اگر درد زیادی را احساس می کنید، یک داروی ضد درد را امتحان کنید یا برای کاهش درد از کمپرس سرد استفاده کنید.

3-آیا دندان شکسته یا ترک خورده خود به خود ترمیم می شود؟

برخلاف استخوان های اسکلت بدن دندان ها در صورت آسیب به استخوان نمی توانند خود را ترمیم کنند و باید از اقدامات پزشکی برای ترمیم دندان شکسته استفاده شود.

4-اگر دندان شکسته ترمیم نشود چه عوارضی دارد؟

در بعضی موارد شکستگی و ترک دندان بسیار ناچیز است به طوری که فرد متوجه آن نمی شود و فقط با عکسبرداری تشخیص داده خواهد شد. در این مواقع خطری بیمار را تهدید نمی کند. اما در صورتیکه شکستگی واضح باشد و بدون درمان رها شود باعث آسیب به ریشه دندان در اثر پوسیدگی دندان خواهد شد.

5-آیا دندان شکسته شده دچار عفونت می شود؟

در صورت عدم ترمیم دندان شکسته، امکان ورود راحت تر باکتری ها به ریشه دندان در جایی که اعصاب و رگ های خونی وجود دارند تسهیل می شود. پس از رسیدن عفونت به قسمت اعصاب دندان، بیمار دچار علائم دندان درد و حساسیت شدید دندان ها می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

682 دیدگاه برای “ترمیم دندان شکسته

 1. Avatar محمد قریب گفت:

  با سلام و خسته نباشید من تابلو سازم و امروز با برخورد اهن با دندان جلوایم دندانم از وسط نصف شد ایا تیکه شکسته شده دندان رو میشه سر جاش گذاشت و کاریش کرد،در ضمن تکه شکسته شده را داخل شیر تازه گذاشته ام .
  با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   بهتر است هر چه زودتر تکه دندان شکسته شده خود را پیش یک دندان پزشک برده و با درمان های ترمیمی و کامپوزیت تکه شکسته شده را می توان به بقیه دندان وصل نمود. قرار دادن تکه شکسته شده در داخل شیر کار مناسبی بوده است.

   1. Avatar Zahra گفت:

    با سلام آقای دکتر و خداقوت.
    من دندون جلوییم بر اثر شکستگی و یکیش هم پوسیدگی نیاز ب ترمیم دارند. و دو تا فک هم انگار عصب کشی . سوال اصلی من این هستش که اگر این هارو ترمیم و سالم کنم حالا به هر روشی که پزشکم صلاح دیدن، بعد از اینها یعنی با وجود ترمیم و عصب کشی می‌تونم ارتودنسی انجام بدم یا اینکه نه باید رو دندون هیچ کاری انجام نشده باشه؟
    منظورم با وجود ترمیم و عصب کشی، ارتودنسی با موفقیت انجام میشه ؟؟یااینکه صبر کنم و بعد از ارتودنسی به ترمیم و عصب کشی بپردازم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما بهتر است قبل از ارتودنسی دندان عصب کشی را انجام دهید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar رها گفت:

  سلام و وقت بخیر دندان بنده که قبلا عصب کشی و پر شده بود در اثر خوردن غذای سخت شکست. تکه ای از دندان جدا نشد ولی قسمت خارجی دندانم لق شده و با تکان درد میکه در صورتی که قسمت داخلی محکمه. انگار که قسمت خارجی دندان فقط با لثه نگه داشته شده باشه شل شده. آیا امکان ترمیم این دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی در حد تاج باشد می توان دندان را حفظ کرد در صورتی که شکستگی به صورت عمودی تا وسط ریشه رفته باشد نمی توان دندان را حفظ کرد

  2. Avatar توحید گفت:

   سلام آقای دکتر دندان پیشین جانبی بنده تازه درد شدیدی گرفت که فعلا به دلیل بسته بودن مطب ها با دنتول و خوردن مسکن دردشو ساکت کردم خیلی میترسم که دندان رو از دست بدم دندان فقط به عصب رسیده به نظر شما یه خرده هم شکسته خیلی کم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

  3. Avatar زینب گفت:

   سلام وقت بخیر من ۱۰ سال پیش دندانم را سطحی پر کردم اما چند ماهه متوجه شدم از موادش کنده شده و نصفش خالی شده خیلی درد دارد آیا این دندانم نیاز به عصب کشی دارد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود. پس از تهیه رادیوگرافی علت تشخیص داده می شود و توسط دندانپزشک معالج درمان می شود.

 3. Avatar بهارک گفت:

  سلام من دندونمو عصب کشی کردم و بعد از پر کردن کانال ها و قبل از پر کردن دائم بدون هیچ ضربه و فشاری ترک برداشته و ب شدت درد داره دلیلش چیه که اینجوری شده ب نظر شما؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. احتمالا نسح زیاذی از دندان در حین عصب کشی از شما برداشته شده و یا به علت پوسیدگی مقدار زیادی از نسج سالم دندان از دست رفته و چون مینای سالم کافی وجود ندارد. دندان دچار شکستگی شده است.

 4. Avatar ناشناس گفت:

  با سلام جناب دکترجمیلیان .من یکی از دندان های آسیابم رو پر کردم چند سال پیش.دکتر پیشنهاد کرد که روکش بزارم براش.اما به دلایلی نتونستم این کار رو بکنم.طی این سالها ذره ذره دندانم خرد شد و الان فقط یک تکه کوچک از اون و پرکردگی داخلش باقی مونده که قسمت پر کردگی هم لق میزنه.باید چکارش بکنم؟ حتما” باید بکشم و ایمپلنتش کنم؟ ممنون میشم اگر کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید بعد از تهیه رادیو گرافی دکتر به شما خواهد گفت ایا این دندان قابل نگه داری است یا نیست؟ اگر دندان قابل نگه داری باشد می توان از ریشه به عنوان پایه استفاده کرد و برای ان دندان تاج ساخت.و اگر دندان قابل نگه داری نباشد باید ایمپلنت شود.

 5. Avatar حسین گفت:

  سلام دکتر عزیز
  هزینه ارتودنسی نامریی حدودا چقدره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هزینه ارتودنسی نامریی بستگی به تعداد الاینرهای شفاف مورذ استفاذه , دراوردن یا در نیاوردن دندان , طول درمان و موارد دیگر دارد. در روز معاینه که رایگان است هزینه درمان به بیمار گفته می شود. باید دانست برای همه ناهنجاریهای دندانی نمی توان از ارتودنسی نامریی استفاده کرد. به عبارت دیگر با ارتودنسی نامریی نمی توان همه ناهنجاریها را درمان کرد.

   1. Avatar سارا گفت:

    سلام آقای دکتر من یه دختر ۱۳ساله هستم که دندوم جلوم به اندازه یه نقطه سوراخ شده بود رو پر کردم الا پنج روزه که درد دارم چیکار کنم؟؟ لطفا راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان شما پوسیده برای جلوگیری از تشدید پوسیدگی و عصب کشی به دندانپزشک مراجعه شود.

 6. Avatar آیدا خانی گفت:

  با سلام
  من دو سال کامل ارتودنسی انجام داده ام و الان دندان هایم ردیف شده اند و براکت ها را برداشته ام اما دو دندان جلویی فک بالا کمی شکستگی و لپ پر شده اند برای زیبایی آنها و اینکه یک دست باشد چه کاری باید انجام دهم؟ البته تا آنجایی که امان داشته باشد می خواهم دندان خودم محفوظ بماند؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در دندانهای جلویی شما شکستگی و لب پر شدگی وجود دارد باید با ماده کامپوزیت ترمیم شود

 7. Avatar سها گفت:

  سلام حدود یکسال پیش دندان آسیای فک پایینم رو عصب کشی کردم و عکس دندانم نشان دهنده اینه که دندان کامل عصب کشی شده ولی با اینحال گهگاهی دچار درد میشه مانند اینکه هوا به داخل دندان کشیده می شود ویا گاهی با برخورد آب به دندان این درد رو که شدید هم هست حس میکنم و درضمن دندانم رو هم روکش نکردم، آیا نیاز هست مجددا دندانم رو عصب کشی کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگردندانی به طور مناسب عصب کشی شده باشد نباید درد وجود داشته باشد این نشانگر این است که عصب کشی ناقص بوده است . شما نیاز به عصب کشی مجدد دارید. توصیه می شود برای دندانی که عصب کشی می شود روکش گزاشته شود

   1. Avatar علی گفت:

    سلام آقای دکتر من 44 سالمه و دندون جلوم ردیف بالا طی یک تصادف اشکسته ,ایا درست میشه؟
    با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . روش ‌های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد. انتخاب روش مناسب ترمیم دندان به نظر دندانپزشک متخصص بستگی دارد. ترمیم می تواند با کامپوزیت و یا با روکش باشد.

 8. Avatar مهدیه گفت:

  با سلام
  من 4ماهه دندونام ارتودنسی شده یکی از دندونای جلویم از وسط درست زیر براکت یه ترک برداشته که البته تو نور مشخصه چکار باید کرد؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این خصوص بیمار باید معاینه شود بنابر این شما می بایست با دکتر متخصص ارتودنسی خودتان مشورت کنید

 9. Avatar مینا گفت:

  سلام وخسته نباشید , دندان عصب کشی شده ام قسمتی از ان شکسته ایا امکان ترمیم دارد ؟ روکش گذاری کنم درست میشود؟ یا باید دوباره پر شود؟ در ضمن درد نمیکند فقط دیواره ان شکسته است با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر میزان شکستگی دندان کم است حتما باید ترمیم شود ولی اگر میزان شکستگی دندان عصب کشی شده زیاذ است باید روکش شود

   1. Avatar امام گفت:

    با سلام. زیر دندان من یک کیست بزرگی وجود دارد چه کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. چون کیست بزرگ است نیاز به جراحی برای برداشت کیست است

 10. Avatar محمّد گفت:

  با سلام خدمت دکتر جمیلیان . متخصص ارتودنسی
  ببخشید من 16 سالمه و به مقدار کمی قسمت جلویی دندانم در فک بالا شکسته است و دندان هایم از هم فاصله دارد ، به نظرتان بهتر است فضا را با لمینت ببندم یا ارتودنسی انجام بدهم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بستن فضا با ارتودنسی به شما توصیه می شود اگر شما لمینیت نمایید به علت تراش روی دندان مقداری مینا تراش می خوزرد و از بین می رود که به صلاح شما نیست . بعد از درمان ارتودنسی دندان شکسته شده در فک بالا باید با با کامپوزیت ترمیم شود.

 11. Avatar م.ه گفت:

  با سلام دندانم دارای ابسه کوچکی است چه درمانی دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 12. Avatar SAHAR گفت:

  سلام . درمان اسه کوچک زیر دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ابسه دندانی ، عصب کشی است.

 13. Avatar مرجان گفت:

  سلام
  لبه ی دندان جلویی دختر ۹ ساله ام در شهربازی پرید،تا چند روز درد داشت تا اینکه محکم شد،میخواستم بدونم امکان افتادن این دندان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. امکان افتادن این دندان وجود ندارد ولی باید لب پریدگی با مواد همرنگ دندان ترمیم گردد.

 14. Avatar رادمهر گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر جمیلیان. لبه دندان جلوی فک بالای من شکسته ایا باید با کامپوزیت پر شود یا روکش شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . اگر لبه دندان جلوی فک بالا شکستگی دارد و این شکستگی خیلی بزرگ نیست بهتر است با کامپوزیت پر شودولی اگر دراثر شکستگی نسج بزرگی از دندان از دست رفته است نیاز به روکش خواهد بود.

 15. Avatar داود گفت:

  سلام آقای دکتر عزیز
  باسپاس از وقتی که قرار میدهید بنده 3 سال قبل دندان 6 راست پایین خودم را عصب کشی کردم و الان بعد از گذشت 3 سال با خوردن یک برگ زردآلو سفت دندان درد گرفتم بطوری که دندان 6 دردی ندارد و دندان 5 با فشار و جویدن و ضربه درد به مدت کوتاهی درد میگیرد و بنده با مراجعه به پزشک عکسی از دندان 5 و 6 گرفتم که دکتر فرمودند مشکلی ندارد اما به دکتر دیگری نشان دادم فرمودند که دندان شما دچار شکستی از ناحیه دیواره کناری با دندان های شماره 7و 5 شده است و باید دندان شمارو جراحی کرد تا میزان عمق ترک خوردگی بررسی گردد چنانچه اگر تا نیمه ریشه دچار شکستگی باشد باید دندان کشیده شود و اگر ترک خوردگی در تاج بود روکش گردد اگر بنده جراحی را انجام بدهم و ترک خوردگی تا ریشه باشد آیا راهی دیگری به غیر از کشیدن دندان وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمایید بسیار سپاس گزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ترک خوردگی تا ریشه باشد و بخصوص ترک خوردگی به صورت عمودی باشد راهی دیگری به غیر از کشیدن دندان وجود ندارد . بعد از کشیدن دندان می توان با ارتودنسی فضا را بست یا اگر امکان بستن فضا نباشد بایدفضای خالی دندان با ایمپلنت جایگزین شود.

 16. Avatar نیکا گفت:

  با سلام خدمت شما.من دندان شماره 7 پایین حدود یک سال عصب کشی کردم که بعد از آن آبسه وعفونت میکرد ودرد داشت مراجعه کردم به پزشک دیگه وگفتن ریشه دندان ترک خورده وطی این مدت پزشک خودم یه مواد سفید رنگ داخل دندانم میریختن که ترمیم بشه اما همچنان ابسه میکرد الان پیشنهاد پین دادند چون دیوارش شکسته شد پزشکای دیگه میگن دندان کشیدنی هست به نظر شما دندان باید کشیده شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در ریشه دندان ترک مشاهده شود و بخصوص این ترک به صورت عمودی باشد دندان باید کشیده شود و جای ان ایمپلنت قرار گیرد.

 17. Avatar ata گفت:

  سلام خسته نباشید تکه کوچکی از دندان جلویی من چند سال پیش شکسته با گذشت این چند سال میتونم ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله قابل ترمیم است

  2. Avatar shadi گفت:

   سلام ببخشید آقای دکتر دندان 5بالا رو چند وقت پیش عصب کشی کردم و بعد یه مدت کوتاه هنگام غذا خوردن شکست آیا می شود چسباند تکه شکسته شده را ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . خیر. با ماده پر کردن در واقع دندان رو پر میکنند. و برای جلوگیری احتمالی از شکستگی بهتر است دندان رو روکش کنید.

 18. Avatar سیدرضا حسینی گفت:

  سلام جناب دکتر .من دندونامو مرتب مسواک میزنم ولی همیشه زرد میشه و پر از جرم است .علت و راه درمانشو بفرمایید .ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در مرحله اول باید گفت احتمالا به درستی مسواک نمی زنید. باید با دقت بعد از هر وعده غذ ایی مسواک زده شود . نحوه مسواک زدن در سایت موجود است . و در ادامه باید گفت دهان شما جرم ساز است و هر ۶ ماه یکبار باید جرم گیری نمایید. برای رفع زردی می توانید بلیچینگ نمایید.

 19. Avatar عرشیا محمدحسینی گفت:

  سلام دکتر با عرض ادب
  دکتر ، من داخل بوکس ضربه به زیر فکم خورد و الان دندان لق شده است
  آیا امکان ترمیم دارد
  اگر ندارد باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . امکان ترمیم وجود دارد دندان را باید با اسپلینت به دندانهای مجاور بست

 20. Avatar ehsan گفت:

  با سلام و خسته نباشيد من سه ماه پيش دندونمو عصب كشي كردم اما بعد از سه ماه قبل از اينكه روكش شه ترك خورد و ديشب شكست امروز رفتم عكس گرفتم يك سوم دندان شش پايين شكست ولي ريشش چون ترميم كرده بودم و عصب كشي شده بود خوبه اون يك سوم هم از يكم پايين تر از لثه شكسته بنظر شما براي درمان چيكار كنم اگه جواب بدين ممنونتون ميشم با تشكر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید در داخل دندان post قرار داده شود و روی ان روکش شود و از انجایکه شکستگی دندان زیر لثه است دندان نیاز به عمل افزایش طول تاج کلینیکی هم دارد

 21. Avatar احمدي گفت:

  سلام وقت بخير
  دكتر من دندونم از وسط كاملا خالي شده چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کسی دارد

 22. Avatar مهساب گفت:

  سلام وقت بخير.اقاي دكتر من دندونم خيلي وقته شكسته و ريشه محكمي داره و فقط قابل لمس هستش از روي لثه ،ايا امكان ترميم وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. امكان ترميم دندان شما وجود دارد.

 23. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر ،من یکسال پیش سه تا از دندانهایم رو عصب کشی کردم و پر کردم،اما روکش ننداختم تا این که دیواره دندان وسطی شکست چکار باید کرد؟تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما می بایست دندانهایی را که عصب کشی کرده اید را روکش نمایید

 24. Avatar امید گفت:

  سلام
  دندون جلو من به صورت جزئی لب پر شده ،آیا این موضوع باعث میشه که مغز دندون آسیب ببینه و کل دندون خراب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است ترمیم شود اگر ترمیم نشود زیادتر می شود و عصب دندان را درگیر مینماید

  2. Avatar محمد رضا گفت:

   سلام دکتر وقت بخیر دندان کناری دندان نیش بالایی من به علت پوسیدگی یک تکه از مینای دندان بدون درد و خونریزی جدا شد و و عاج دندان که زرد رنگه نمایان شد قسمت جلوی دندونم نصفه مینای دندان کنده شده و وقتی به عاج دست میزنم درد احساس میکنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای معالجه و ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه شود. باید معاینه انجام شود.

 25. Avatar سینا گفت:

  با سلام خدمت شما . چند ماهی است که وسط دندان بزرگم در فک بالا سوراخ شده بود من با پنبه محل سوراخ را پر می کردم تا زمانی که فرصت پیدا کردم به دندانپزشک مراجعه کنم ولی حالا جداره دندانم شکسته و من هم شرایط مراجعه به داندانپزشک را تا سه ماه دیگر ندارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم دندانم بیشتر از این آسیب نبیند . با تشکر از شما .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید هرجه سریعتر به یک دندانپزشک مراجعه نمایید . اگر مراجعه شما به تاخیر بیفتد پوسیدگی دندان بزرگتر می شود و مشکلات بیشتری ایجاد می کند

 26. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر اگه دندون رو عصب کشی کنیم و پر نکنیم احتنال عفونت دوباره است یا نه دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما دندانی که عصب کشی می شود باید پر شود در غیر اینصورت دندان عفونت می کند

 27. Avatar زيبا گفت:

  سلام
  دندانم خيلى درد داره بايد چيكار كنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به عصب کشی دارید

 28. Avatar ناصر گفت:

  سلام دکتر من دندانم نصفش در دعوا شکست ایا نیاز به عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود تا بتوان به طور دقیق گفت

 29. Avatar هدی گفت:

  سلام دکتر دندانم به گونه ای شکسته که درد دارد ایا نیاز به عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . وجود درد نشانگر نیاز دندان به عصب کشی است

 30. Avatar مبین گفت:

  سلام دکتر درمان ارتودنسی ثابت به طور متوسط چند سال طول می کشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درمان ارتودنسی ثابت به طور متوسط دو سال طول می کشد.

 31. Avatar رضا گفت:

  سلام دکتر من امروز دوتا از دندانهای جلو ام رو پر کردم و دیروزشم عصب کشیشون کردم. دکترگفت بعد عید هم بیا روکش بگدازم حالا تا یک ماه دیگه دندانهای پر شده ام خراب نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تا یک ماه دیگر اشکالی ندارد ولی نباید در این امر تاخیر بیشتری صورت گیرد

 32. Avatar گیلدا گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید یه سوال داشتم به تازگی روکش دندان گداشته ام اسیاب ۵ ،دیدم که روکش دندانم قسمت فلزی زیر روکش چینی برا اثر کشیدن مته روی ان مشخص شده است به نظر شما ایا جای ترمیمی وجود دارد و به چه صورت میباشد و پزشک قبول میکند ان را درست کند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در هنگام خنده قسمت فلزی دیده نمی شود مهم نیست در غیر اینصورت باید ترمیم شود

 33. Avatar علی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دندان جلوی من در چهار شنبه سوری شکست و درد دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی و پرکردگی دارد

 34. Avatar سیدابوالفضل گفت:

  باسلام
  تاج دندانم از وسط شکسته جه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به عصب کشی و ترمیم تاج دندان دارید

   1. Avatar وحید گفت:

    با سلام..من دو دندان ۴ و ۵ بالا را قبلا عصب کشی و پر کرده ام…اما مدتی است قسمتی از مواد داخل دندان ریخته و تقریبا وسط دندان کاملا خالی شده به طوری که انگار دندان بصورت دو پایه جداگانه روی لثه هست…ایا امکان ترمیم و روکش وجود داره؟ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. اگر شکستگی تا ریشه ادامه نیافته است دندان قابل نگه داری است

 35. Avatar گیلدا گفت:

  سلام جناب دکتر سال نو را تبریک میگم ببخشید دندان اسیاب ۵ عصب کشی کردم وقتی یه ابنبات ساده میخورم به این دندان که برخورد می کند یه درد خفیفی احساس میکنم به پزشکم گفتم ولی ایشان متاسفانه قبول نمی کنند اقای دکتر حتی من با ناخن بهش ضربه ای اهسته میزنم همان دندان عصب کشی شده درد دارد برای دندان هم روکش گذاشتن ولی فیکسش نکردن گفتن بعد براتون چسب ثابت میزنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که به درستی عصب کشی شده باشد نباید به هیچ وجه درد داشته باشد.

 36. Avatar حسین گفت:

  سلام دکتر
  چندروز پیش دندانم یه قسمتش شکست بعد چند روز براثرخوردن تخمه دردش شروع شد
  وقتی هم آروم میشه یهو یه درد برق آسا میزنه بعد آروم میشه چیکار باید کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام .دندان شما نیاز به عصب کشی و ترمیم تاج دارد

 37. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر .دندان 4 بالا سمت راست به صورت عمودی شکسته ودر حال جدا شدن است آیا می توان به وسیله‌ی چسب با روشی دیگر دندان را نگه داشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این کار عملی نیست باید در اولین فرصت به یک دندانپزشک مراجعه نمایید

 38. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من دو سال پیش دندان جلوم رو عصب کشی کرده بودم و دیروز بر اثر تصادف دندان جلوییم شکست و کناریش هم لق شده.
  الان هم ۱۷ سالمه من باید چیکار کنم؟
  دندانم هم تقریبا نصفش شکسته.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید دوباره پر شود و سپس روکش گردد

 39. Avatar عاطفه حيدرخواه گفت:

  با سلام و احترام ، امروز به صورت ناگهاني موقع جويدن نان يك سوم از دندان آسياب فك بالا( كنار دندان نيش سمت چپ )، خرد شد ،در ضمن كليه دندانهاي من روكش كامپوزيت دارند ، به دلايلي حالت تهوع و استفراغ زيادي هم اخيراً داشتم ، ميخواستم بدونم آيا موضوع نگران كننده هست يا نه ؟ و اينكه با پر كردگي مشكلم برطرف ميشه يا اينكه احتياج به كشيدن دندان و ايمپلنت وجود خواهد داشت ؟؟؟ و اينكه چطور ميتونم از ميزان پوسيدگي دندانهاي ديگرم مطلع باشم و جلو گيري كنم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.این موضوع نگران كننده ای نیست و با پر كردگي مشكل شما برطرف ميشود. تا جایی که می شود باید دندان را حفظ کرد در صورتی که نتوان دندان را نگه داشت باید دندان را كشيد و ان را با ايمپلنت جایگزین کرد. برای اطلاع از ميزان پوسيدگي دندانها باید به دنداتپزشک مراجعه نمایید.

 40. Avatar سلیمان گفت:

  سلام اقای دکتر من دچار پریدگی دندان جلویی بودم رفتم دکتر و در ۲۰ دقیقه شاید کمتر یا بیشتر برام ترمیم کردحالا درد دارم.چه کنم؟

  ممنون از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان باید عصب کشی و سپس ترمیم شود.

 41. Avatar منیره گفت:

  سلام
  چند سال پیش دندونمو عصب کشی و پر کرده بودم نصفش شکست و لق شد. رفتم دکتر اون نصفه رو کشید و بدون پانسمان و گفت بعد از تعطیلات برای ترمیم و روکش بیا.بنظرتون کشیدن نصف دندونم اشتباه نبود اونم بدون پانسمان ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندان شما پانسمان می شده است . بدون پانسمان کردن ، دندان عفونت می کند. در مورد کشیدن دندان باید عکس دندان را ببینم تا بتوانم نظر بدهم

 42. Avatar نیکو گفت:

  سلام دکتر
  من خارج از ایران هستم
  روزی احساس دردخیلی کم در دندان جلو کردم و به دکتر مراجعه کردم و ایشان گفتند چیزی نیست…
  اما یک پریدگی بسیار کوچک روی دندون جلو داشتم که اقدام به درست کردن کردند و مقداری کم دندانم را تراشیدند و برای قرینه سازی دندان کناری را هم همینطور
  الان دندان جلوی من کمی گرد شده است و ازین موضوع بسیار ناراحتم البته بسیار کم و جزیی است…اما با وجود آن پریدگی دندانم مستطیل و زیبا بود
  آیا دوباره به حالت اول یعنی مستطیل میشه برگرداند؟ راه حلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله این امکان وجود دارد که دندان را به حالت مستطیل دراورد

 43. Avatar امیر گفت:

  سلام
  دندان جلوم وقتی بچه بچه بودم شکست و بهم گفتن باید بعد از هجده سالگی روکشش کنم
  اما هنوز روکشش نکردم و الان یکم سیاه شده میشه بگید دلیلش چیست ؟؟
  پوسیدگیه و یا مال شکستگیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت شکستگی قبلی در دندان پوسیدگی ایجاد شده و به علت اینکه عصب دندان نیز درگیر شده است دندان سیاه شده است . دندان شما نیاز به عصب کشی و روکش دارد

 44. Avatar عابد گفت:

  سلام خسته نباشید.
  دندان جلو من کامل شکسته است و فقط مقداری از دندان دیده میشود عکس هم گرفتم گفتن ریشه سالم است ایا میشود دندان را ترمیم کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله دتدان قابل ترمیم است و باید بعد از ترمیم بر روی ان روکش قرار گیرد.

 45. Avatar عدنان گفت:

  سلام اقای دکتر : من چند سال پیش کل دندانهایی بالا رو روکش کردم اما چند روز پیش چهار تا از روکش ها شکسته شد کامل نشکسته فقط قسمت چینی روکش شکسته .حال دو سوال برام پیش امده 1 -ایا دندان هایی که با چسپ مخصوص روکش شدن ترمیم میشند یانه 2 -ایا روکش را میتوان بدونه بیرون اوردن ترمیم کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. 1-دندانی که روکش شده است قابل ترمیم است . 2- برای ترمیم دندان باید روکش خارج شود.

 46. Avatar محمدصادق صالحی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دندانم دو سال پیش ترک خورد ولی نتوانستم درستش کنم و الآن نصفش ریخته چجوری میشه درستش کرد؟؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید اول عصب کشی و سپس ترمیم شود

 47. Avatar پارسا گفت:

  سلام
  حدودن شش‌ماه پیش نیمه‌ی بالایی یکی از دندان‌های پایینی جلویم ریخت(شاید هم شکست!)؛با اینکه دردی نداشتم اما ترمیمش کردم(پزشک یک‌روکش گذاشت)که متأسفانه پس‌از یک‌هفته ریخت و با مراجعه و درمان دوباره این‌بار شش‌ماه دوام‌آورد!
  هنگام سخن‌گفتن یا لبخند‌زدن شکستگی پیدا نیست،هیچ‌دردی حتا هنگام خوردن و نوشیدن احساس نمی‌کنم و با این‌که تیزی‍‌‍‌ش گاهی تمرکزم را به‌هم‌می‌زند اما می‌توانم با آن سرکنم؛آیا الزامی وجود دارد که ترمیم شود یا چون شکستگی از ریشه نیست،خطری این دندان و دندان‌های دیگر را تهدید نمی‌کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد و روکش تطابق خوبی با نسج زیرین داشته باشد نیازی به ترمیم مجدد ندارد فقط بهتر است تیزی ان تصحیح شود. در غیر اینصورت باید روکش عوض شود.

 48. Avatar Mswmh گفت:

  سلام . چه موقع برای ارتودنسی باید دندان را کشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در زمانی دندانها را می کشیم که شلوغی دنذانها بسیار زیاد است ویا دندانهای بالا و پایین خیلی بیرون زده است

 49. Avatar ص.ش گفت:

  سلام.خسته نباشید.من دندان اسیاب فک پایین را عصب کشی کردم و پر کردم ولی دکتر درمورد روکش به من چیزی نگفتن و من روکش نکردم.پر کردگی دندانم کامل خالی شد و قبل از مراجعه بعدی دیواره دندان شکست یعنی دندانم نصف شده ولی جدا نشده و حالت لق بودن شدید داره.رفتم دکتر گفتن باید باجراحی خارج شه و ایمپلنت جایگزین شه البته بدون اینکه عکس دندونو ببینن گفتن.میخواستم بدونم واقعا هیچ راهی وجود نداره که بشه دندان را نگه داشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان لق زیاد دارد تنها راه درمان کشیدن و گذاشتن ایمپلنت است

 50. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  ایا دندان 7 بالا را که 2 بار هنگام غذا خوردن دچار شکستگی شده و تکه ای از ان جدا شده را میتوان ترمیم کرد یا باید کشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان ترمیم شود بهتر است به یک متخصص ترمیمی چیره دست مراجعه نمایید

 51. Avatar زهرا گفت:

  اقای دکتر دندان فک بالای من به طور کامل شکسته و تاج ان وجود ندارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت شکستگی و سیع دندان شما نیاز به ترمیم و سپس روکش دارید

 52. Avatar بابک گفت:

  سلام آقای دکنر روزتون بخیر
  من دندان پایین جلو(دندان 1) تقریبا نصفش شکسته رفتم دندان پزشک برام کامپوزیت گذاشت(البته مرکز تامین اجتماعی) دو روز بعدش با یک برخورد کوچک دندان بالایم به این دندان کامپوزیت شکست، سوال داشتم از خدمتتون که همه کامپوزیت ها اینقدر استحکامشون کمه یا کار دکتر ضعیف بوده،برای درمان کامل این دندون چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر درمان ترمیمی درست انجام شده باشد نباید بشکند معمولا کامپوزیت ها استحکام خوبی دارند. بهتر است به یک متخصص ترمیمی ماهر مراجعه نمایید.

 53. Avatar نیما گفت:

  سلام اقای دکتر می خواهم دندانها یم را درست کنم ممنون می شوم جایی را به من معرفی نمایید که هزینه کمتری داشته باشد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توانید به مراکز دانشگاهی مراجعه نمایید

 54. Avatar مسعود گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان .دندان شماره 4 فک بالای من قبلا عصب کشی شده حالا یک مدت است که دیواره ان شکسته…رفتیم دکتر دندان را ترمیم کرد الان نصف دندونم پر شده…برا ی روکش هر کسی یک چیز میگه اخرین نفر گفتش روکش نمیشه چونکه دندون باید تراشیده بشه و اگه اینکار کنی مواد پر کردگی خارج می شود و باید صبر کنی تا دندان بشکنه و ایمپلنت کنی …شما راهنمایی کنید برای روکش چکار کنم چون ارتودنسی هم دارم براکت اینجوری نمیچسبد …ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر نیاز به ارتودنسی دارید اول بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوید چون احتمال دارد در طرح درمان ارتودنسی لازم باشد دندانی را بکشید و در ان موقع این دندان را می توان خارج کرد و فضا را با ارتودنسی پر کرد.و اگر دندانی نباید کشیده شود می توان این دندان را با پین پر کرد و سپس روکش نمود بهتر است به یک متخصص پروتز یا یک متخصص ترمیمی ماهر مراجعه نمایید. گذاشتن ایمپلنت اخرین راه درمان است .

 55. Avatar بهزاد گفت:

  سلام
  دندان آسیاب شماره ۶ از فک بالایم قبلا به خاطر پوسیدگی با حفظ عصب پر شده بود که در آن زمان به خاطر عدم مهارت پزشک نصف یک طرف دندانم ترک برداشته بود حالا آن قسمت ترک خورده ریخته الان چکار باید بکنم؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید ترمیم شود و سپس روکش گردد.

 56. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان، ضمن نهایت تشکر وحق شناسی

  دندانی که بیش از 6 سال از عصب کشی شدنش میگذره و در تمام این مدت دردهای مبهم و تیرکشیدن داشته، اگر به هردلیلی شکسته بشه ( مثلا دندان قورچه شبانه) آیا درد گرفتنش میتونه دلیل ضعف عصب کشی باشه؟
  منظور اینه که اگر دندانی درست عصب کشی بشه در هیچ صورت حتی شکستگی عمودی نباید درد بگیره؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان به خوبی عصب کشی شده باشد نباید دندان درد داشته باشد مگر اینکه درد مربوط به دندان دیگر یا مربوط به لثه باشد.

 57. Avatar گیلدا گفت:

  سلام وقت بخیر جناب دکتر ببخشید دندانم را عصب کشی که کردم روکش براش گذاشتن مقداری از چسب مابین دندان ثابت و روکش دندان مانده است و غذایی که میخورم مابینش می ماند راه حلی برای این مورد هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به دندانپزشک معالج تان مراجعه نمایید و اضافه سیمان مابین دندان و رو کش را بردارد

 58. Avatar امید گفت:

  سلام خسته نباشید
  حدود دو سه ماهه دندان جلویی پایینم شکسته تا جایی که حفره وسط دندان معلومه
  الان بعد دو سه ماه زیر ریشه دندان های جلوم درد میکنه
  دردشم بیشتر زیر زبونمه یعنی وقتی زیر زبونمو فشار میدم خیلی درد میگیره
  وقتی دندونامو رو هم میزارم با کوچکترین فشاری درد میگیرن
  یعنی چرکی شده؟
  الان چند روزه که اینجوریه
  در حالت عادی ام همش تیر میکشه
  باید چیکار کنم کمکم کنید لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید عصب کشی شود . بهتر است به یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید.

 59. Avatar امید گفت:

  ممنون بابت راهنماییتون
  از دیروز تا الان هر ۶ ساعت آموکسی سیلین خوردم
  دردش کم شده
  امروز حتما میرم پیش دندانپزشک
  بازم ممنون ک وقت گذاشتید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که توانستم مفید باشم.

 60. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام من یکی از دندون های جلوم خورده به سرسره و کمی شکسته وقتی به دندون پزشکی رفتم دکتر گفت عصب من سالمه ولی گفت دوتا پین میزارم پر میکنم یعنی چی ؟! من باندینگ رو توی سایت ها خوندم همچین چیزی نبوده میشه بگین اگه کارش اشتباهه به دکتر زیبایی مراجعه کنم 😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. منظور از گذاشتن پین این است که چون مینای دندان از بین رفته است باید برای حمایت نسج سالم داخل دندان پین گذاشت . پین مانند یک ستون می ماند که ماده پر کردگی به ان متصل شود. در مورد اعتماد به پزشک معالجتان باید گفت بهتر است این کار توسط یک متخصص ترمیمی خوب انجام شود

 61. Avatar علی گفت:

  سلام من دندانم چهارمی به طور عمودی شکسته دردی احساس نمیکنم ایا باید عصب کشی شود داخلش سوراخ شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی دندان به عصب رسیده باشد باید حتما دندان عصب کشی شود.

 62. Avatar نجمه گفت:

  سلام و خسته نباشيد ميخواستم بگم پسرم هفت ساله است یه دندانش افتاده ایا در می اید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این سن بیمار دندان شیری دارد وقتی این دندان می افتد دندان دایم زیرش براساس سن بیمار و نوع دندان بعد از مدتی رویش می یابد

 63. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام آقای دکتر
  احتراما ؛ دندان نیش بنده در بالا شیری بوده و پوسیدگی داشته و افتاده و قسمت انتهایی آن باقی مانده است و دندان اصلی نیش در بالای فک باقیمانده که گفته شده با عمل جراحی و برش چند تکه می توان آن را درآورد.
  به هر حال من از جنابعالی سوال داشتم که آیا می شود همین دندان شیری را روکش کرد بدون اینکه ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. روکش دندان شیری به صلاح نیست . بهتر است با ارتودنسی دندان نیش دایم به محل قوس دندانی اورده شود.

 64. Avatar هومن اسکافی گفت:

  سلام آقای دکتر من یک دندان شکسته شده دارم. گه گاه شب ها درد میگیرد. آیا این دندان نیاز به عصب کشی دارد؟یکی از دندان های جلویی فک پایین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که درد دارد حتما عصب ان درگیر شده است باید عصب کشی شود.

 65. Avatar گیلدا گفت:

  باسلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر جمیلیان
  ببخشید ۸ ماهی است دندان اسیب ۵ را عصبی کشی کردم و براش روکش گذاشتم ولی هر وقت باناخن بهش ضربه اهسته میزنم یکم درد دارد با عرض پوزش وقتی از داخل زبانم را به دندان مچسبانم و به دندان ضربه میزنم دردی احساس نمیکنم به نظر شما مشکلی در عصب کشیش وجود دارد؟ و اینکه خرده های عذایی مابینش نگه میدارد ولی بقیه ی دندان هایم به این صورت نیست ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از دندان رادیو گرافی گرفته شود تا مطمین شویم زیر دندان عفونت ندارد. بهتر است به یک متخصص ریشه خوب مراجعه نمایید.

 66. Avatar mahmod samimi گفت:

  سلام سه سال پیش 16عدد دندانهای اخرم را تمام عصب کشی و روکش کردم در طول این سه سال از دندانهام راضی نبودم امروز چهار عدد روکش که به تور سری به هم چسبیده بود موقع غذا خوردن در امد و بعد دیدم یک تیکه از دندانم لق هست و بادست با اینکه دردم امد کشیدمش بیرون .خودم متوجه شدم نصف دندان از ریشه هست و دقیقا همین دندان را موقعی که داشت درست میکرد به اصطلاح پزشکی پست گذاشت خودم متوجه شدم همون موقع این دندان را از وسط دکتر موقع قرار دادن پست شکوند چون بعد از درست کردن لثه پر چرک میشود حتی یک روز بخاطر عفونت رفتم همون کلینیک و دکتر دیگه کفت دندان جواب نداده باید بکشیش چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان از وسط شکسته باید کشیده شود در غیر اینصورت باید دوباره عصب کشی و روکش شود.

 67. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشین من دندان ردیف پایین’ عقب(اسیاب)غذا خوردم یو شکست الان بعد دوماه یه تکه گوشت ازبین اون تکه شکسته هادراومده روزی دوبار مسواک میزنم ازینورم غذانمیخورم باردارم ۳ ماهه چیکارکنم دردی ندارم تاوقتی روش غذانخورم خواهشا جواب بدین ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بهترین زمان برای درمان دندان در دوران بارداری 3 ماه دوم است شما باید به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید و دندان شماترمیم گردد

 68. Avatar امیر گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من دندان جلوم یکم شکسته و دردی ندارد میخواستم ببینم حدود هزینه ترمیم آن چقدر میشه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید معاینه شوید تا بتوان پاسخ درستی به شما در مورد هزینه داده شود معاینه رایگان است

 69. Avatar mehran گفت:

  سلام خسته نباشید.من یه دندون دارم شکسته بود پرکردم وبعداز۱سال سربش افتاد والان دورتادورش اصلادیواره نداره بایدبکشم یاپرکنم؟اصلا دردهم نداره فکرمیکنم ب عصب نرسیده درسته!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید این دندان پر شود کشیدن این دندان به صلاح شما نیست

 70. Avatar سما گفت:

  سلام .پسرم 9سال داره .دندان جلو در اثر ضربه به طور کامل از ریشه در اومده است این دندان رو میشه حفظ کرد .یا تو این سن احتمال در امدن دوباره دندان است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان را می توان حفظ کرد برای اینکه بتوان تشخیص داد دندان جایگزین وجود دارد باید بیمار معاینه شود و از بیمار رادیو گرافی تهیه شود.

 71. Avatar ارشیا گفت:

  سلام جناب جمیلیان من 14 ساله هستم و دندانم پس از برخورد به در ورودی خانه مان از وسط نبه طور افقی نصف شد حالا ما الان تکه دندان را در اداخل داخل شیر قرار داده ام و همچنین احساس دردی هم ندارم الان میشود تکه دندان را جا زد و مثل اولش کرد یا باید قاب بگذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما هر چه سریعتر باید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید تا از تکه باقی مانده از دندان استفاده کند و دندان شما ترمیم گردد

 72. Avatar علی گفت:

  سلام جناب دکتر دندان E یا مولر دوم شیری در چه سنی می افتد که در این صورت دندان دایم زیرش باید به جای ان در دهان قرار گیرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   دندان E یا مولر دوم شیری در سن 12 سالگی می افتدودندان دایم زیرش بلافاصله در سن 12 سالگی در دهان ظاهر می شود.

 73. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  اقای دكتر دندون اسیاب یكی مانده به اخر دوتا از تاج هاش شكسته ، در واقع بصورت عمودی و داخل دندونم رو میبینم اما هیچ درد ندارم
  رفتم دندان پزشكی گفتن باید بكشم یعنی هیچ راهی برای حفظ این دندون نیست كه هنوز به عصب هم نرسیده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در داخل ریشه این دندان پوسیدگی نداشته باشد قابل نگه داری است و می توان از ریشه دندان استفاده کرد و بر روی ان تاج ساخت.

 74. Avatar علی گفت:

  با سلام بنده دندان اسیابم را عصب کشی وپر کردم بعد از چند سال دندانم نصف شده ایا میشود ان را روکش کرد یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی در ریشه اتفاق نیافتاده باشد این دندان قابل نگه داری است و می توان دندان را روکش کرد

 75. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  با تصادف قسمتی از دندان جلویم شکسته شده و عفونت کرده چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان نیاز به عصب کشی و سپس پر کردن دارد

 76. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  اگر دندان جلوی فک بالا مختصری شکسته باشد باید با ماده سفید پر شود یا روکش شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی مختصر باشد باید با ماده سفید پر شود و اگر شکستگی بزرگ باشد باید روکش شود.

 77. Avatar شهاب گفت:

  سلام وقت بخیر
  دندان2فک بالا سمت چپیم قبلا عصب کشی کرده بودم وبعد ازچندسال دوباره درد میکرد ولق شده بود ومراجعه کردم به متخصص ریشه ودکتر گفت باید دوباره عصب کشی بشه .من همه کارا رو انجام دادم وپرش کردم دکتر گفت بعد از چند مدت دیگه بیا واسه روکش آیا باید روکش بشه یا نمیخواد
  ممنون میشه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون مقدار زیادی از مینای دندان در حین عصب کشی برداشته می شود .در این حالت دندان دیوارهای خود را از دست می دهد و ضعیف می شود بنابراین بهتر است دندان عصب کشی شده روکش شود.

 78. Avatar سعید گفت:

  سلام خسته نباشید دیواره دو دندان جلو ردیف پایین موازی با لثه ب اندازه دو میلیمتر افتاده باید پر کنم با ماده خاصی؟ و رنگ زرد دندان بهتر با چه روشی از بین ببرم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دو دندان جلو باید روکش شود . رنگ زرد باید با بلیچینگ و جرم گیری درمان شود

 79. Avatar الی گفت:

  سلام‌دکتر،وقتتون بخیر
  من دندون ۶ بالام رو قبلا پر کردم اما دکترم همون موقع گفت که پوسیدگی نزدیک عصب هست
  الان موقع ضربه درد می گیره و حس می کنم به دندون های پایینیم می چسبه
  اما در حالت خوردن غذای سرد و گرم درد ندارم
  مشکل کجاست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. پر کردگی نزدیک عصب دندان است و اگر این حساسیت ادامه یابد دندان باید عصب کشی شود

 80. Avatar بیژن گفت:

  سلام اقای دکتر. من دندان شماره ۲ فک بالا رو رفتم دکتر پر کردم. ولی ۳ روز بعد دندان بدون هیچ ضربه ای از ریشه شکست. داشتم چایی با کلوچه میخوردم که دندانم یکجا از ریشه جدا شد. میخواستم بپرسم مشکل از کجاست؟ باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید ایشان از دندان شما عکس می گیرد و مشکل را به شما می گوید.

 81. Avatar درویش پور گفت:

  سلام چه موقع در شکستگی دندان ها پین قرار داده می شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   وقتی نسج سالم زیادی از دندان از دست رفته باشد باید برای پرکردن پین گذاشت

 82. Avatar منصور گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دو تا دندان قدامی جلو رو روکش کردم اما احساس خوبی ندارم و راحت نیستم
  میشه این دندونا رو که تراش خوردن برا روکش دوباره ساخت و ترمیم کرد با مواد همرنگ دندان وایا استقامت کافی دارن…؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. متا سفانه چون دندان شما تراش خورده دیگر نمی توان انرا با ماده همرنگ پر کرد . اگر از روکش ها ناراحت هستید باید عوض شوند بهتر است به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید.

 83. Avatar Aramesh گفت:

  با عرض سلام
  دندان5سمت راست بالای دهان من به تازگی کاملا شکسته است وتنها ریشه آن باقی مانده است من باید چه کنم؟آیا حتما باید ریشه را بکشم و ایمپلنت کنم؟
  و سوالی دیگر که از شما دارم آیا دندان عصب کشی شده پس از مدتی میشکند؟اگر روکش کرده باشیم چطور؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از ریشه استفاده شود و روی ان پروتز تاج قرار گیرد .این درمان بر ایمپلنت ارجح است. بهتر است دندانی که ریشه اش پر می شود و عصب کشی می شود بعدا روکش شود زیرا اگر دندان عصب کشی شده روکش نشود مستعد شکستن است

 84. Avatar شیرین گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان نیش فک بالا سمت چپم از سمت داخل سوراخ شده .البته اول کبود شد وبعد اندازه نصف عدس ریز ازش جداشد و امروز هم یذره دیگش افتاد.الان اندازه یه عدس سوراخ شده .حالا بهترین راه چیه؟
  چون دندان جلو هست اگر روکش بشه خیلی معلوم میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین روش پرکردن دندان با کامپوزیت همرنگ دندان است

 85. Avatar حجت گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان نیش فک بالا ی من در اثر ضربه شکسته است . بهترین درمان چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بهترین درمان پرکردگی شکستگی با کامپوزیت است

 86. Avatar Sajad گفت:

  باسلام امشب موقع خوردن غذا (سرد) قسمتی از روی دندان ۵ فک بالا سمت راست( دندان سمت راست کنار نیش ) شکست قسمتی از روی دندان است باید چه کنم ایا قابل ترمیم است
  سوال دیگر دندانی که عصب کشی میشود بعد از چند وقت باید ان را روکش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان قابل پر کردن است و اگر شکستگی زیاد باشد باید عصب کشی هم انجام شود. در صورتی که عصب کشی انجام شود بلافا صله بهتر است روکش شود

 87. Avatar علی اصغر گفت:

  باسلام،برای درمان دندان شماره۷فک پایین به پزشک مراجعه کردم که گفتند می بایست ابتدا دندان عقل را جراحی کرد پس از چندروز متوجه شدم قسمتی از انتهای دندان آسیاب در جراحی شکسته شده،،در حال حاضر بهترین اقدام چه می باشد؟(دندان شماره۷دچار پوسیدگی است)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از شما عکس رادیو گرافی گرفته شود و ریشه با قیمانده خارج شود و دندان پوسیده هم باید ترمیم شود

 88. Avatar محسن گفت:

  با سلام بیش از شش ماه است که دندان جلو را عصب کشی کردم دو ماه پیش کاملا شکست و قفط ریشه مونده آیا می شود از ریشه دندان استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توان از ریشه دندان استفاده کرد و روی ان تاج ساخت

 89. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام
  دندان ۵ من قبلا عصب کشی و پر شده اما بعد از مدتی داخل ان خالی و مجددا پر کردم الان دیواره داخلی ان به طور کامل شکسته به طوری که فقط کمی به ریشه وصل است وبقیه ان جدا شده به طوری که زبانم به داخل ان میتواند برود ایا برای این دندان میشود کاری کرد یا خیر سپاس از راهنمایی شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توان از ریشه این دندان استفاده کرد و بر روی ان روکش قرار داد

 90. Avatar سمیرا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید
  دندان نزدیک به دندان آسیاب و نیشم را عصب کشی کردم اما کوتاه شد خیلی کوتاه…
  چیکار کنم که درستشه؟
  خیلی عصبیم کرده نمیخوام روکش کنم…نمیشه روی دندان هم باموادپرکردنی بلندترکرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید با ماده پر کردگی دندان را بلند تر کرد . پرکرد گی دندان باید به اندازه باشد نه کوتاه و نه بلند باشد

 91. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  ببخشیدبرای پرکردن دندان جلو که شکسته نیاز به امپول بی حسی هست یانه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی کم باشد نیاز به بی حسی ندارد در صورتی که شکستگی عمیق و زیاد باشد نیاز به بی حسی دارد

 92. Avatar La گفت:

  سلام پسر من امروز تو پارک تاب خورد به دوتا دندون جلویی فک بالا واریب شکسته تازه رفته تو نه سال دندانش هم دایمی هست آگه بکشم در میاد دوباره اگر ترمیم کنم چی بعدا مشکل دار نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. کشیدن دندان دایمی به صلاح بیمار نیست حتما باید ترمیم شود

 93. Avatar رحمان گفت:

  سلام من یکی از دندانایه جلوم به علت پوسیدگی یه خردش شکست میخاستم ببینم چه قدر هزینه داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مزینه بستگی به میزان گستردگی ترمیم دندان دارد و همینطور ایا دندان نیاز به عصب کشی دارد یا ندارد. در روز معاینه که رایگان است هزینه به شما گفته می شود

 94. Avatar سمیرا گفت:

  سلام دندان کرسی ام چندین یسل پیش عصب کشی و به میزان وسیعی پرشده در اثر فشار دیواره داخلی دندانم شکست و از پرکردگی میانی جداشده به طوری که بازبان میتوانم ان را حرکت دهم ولی به لثه وصل است.ایا میتوان این دیواره شکسته را از ریشه خارج کرد وبقیه دندان و پرشدگی را نگه داشت تا بعدا روکش بگذارمیا ایمپلنت کنم(چون در حال حاضر مدتی خارج از ایران هستم مداوای کوتاه مدت میخواهم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله می توان ولی باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان شما را پانسمان نماید

 95. Avatar مهران گفت:

  سلام.دکتر دندان های اسیاب بنده شکسته و فقط قسمتهای انتهایی انها باقی مونده .میشه روی همونها دندان گذاشت و با باید کشیده بشه و ایمپلنت بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه سالم باشد می توان از ریشه استفاده کرد و روی ان روکش گذاشت.

 96. Avatar سيد مجيد خانيان گفت:

  سلام من دو تا از دندان هايم شكسته از ريشه ونميخوام ايپملنت كنم چون سيگار ميكشم اين كارو دوست ندارم به نظر شما چه راه حلي است خيلي ممنون ميشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از ریشه ها به عنوان پایه استفاده شود و روی انها روکش قرار داده شود و دیگر نیاز به ایمپلنت نباشد

 97. Avatar مرسده گفت:

  سلام،ایا دندان جلویی که لب پر شده برای ترمیم دندان باید تراش داد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای پرکردن لب پریدگی نیاز به تراش مختصری در دندان است . این تراش بسیار جزیی ودر حد مینا است

 98. Avatar مهدی گفت:

  من دندان هایم شکسته شده بود رفت و ان را پین گزاشتم و روکش دندان با چسب چسبانده شد . الان چسب ها کنده شده ایا میشود دوباره د ندان را درست کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله دندان را می توان دوباره ترمیم کرد و با چسب دایم ان را چسباند

 99. Avatar فرزانه گفت:

  سلام دختر 1 سال و 4 ماهه دارم که دندون 2 از بالا لب پر شده نمیدونم کاری میشه کرد یا نه؟ آخه خیلی کوچیکه هنوز و دندونش کامل هم درنیومده هنوز. ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت کوچکی نمی توان کاری کرد . ولی نباید نگران باشید.

 100. Avatar Amir گفت:

  سلام و خسته نباشید
  می خاستم بگم که من ۱ هفته قبل دچار یک بی هوشی عمدی شدم و ۲ دندان خورد شده ۲ دندان که از وسط نصف شده دارم می خاستم بدونم باید چکار کنم و آرچ بار چیست ببخشید اگر برای شما طولانی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندانها باید ترمیم شوند. ارچ بار دستگاهی است که در هنگام شکستگی فک استفاده می شود و یا در جراحی های فک به کار می رود

 101. Avatar محمود گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی. دختری 10 ساله دارم که دندان جلو آن در قسمت تاج شکسته شده و پزشک محترم ترمیم نموده است. آیا با رشد بچه امکان جدا شدن تکه‌ی ترمیمی وجود دارد یا خیر ؟ متشکرم محمود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر درمان ترمیمی خوب انجام شده باشد امکان جدا شدن تکه ترمیمی وجود ندارد

 102. Avatar نگار گفت:

  سلام من ۲۰روز است که دندانم را پانسمان مردم برای عصب کشی الان دیواره دندانم کنده شده میخواستم ببینم این درمان فایده دارد یا باید کشیده شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر عصب کشی خوب انجام شده باشد این درمان فایده دارد . منتها نباید دندان به مدت 20 روز در پانسمان باقی بماند باید هر چه زودتر پر شود.

 103. Avatar امین گفت:

  سلام… من یکی از دندانهای آسیابم فک بالا رو دقیقا بغل دندان عقل رو عصب کشی کرده بودم ۳سال پیش… امروز دیواره دندونم سمت بیرونه دهانم.لق شده و تکون میخوره از جاش…مواد پرشده دندونم هم نریخته هنوز.

  آیا دیواره که لق میزنه…آیا میشه ازش استفاده کرد؟ یا باید دندونم کشیده بشه؟ دندونم درد نمیکنه ها

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توان از ریشه دندان اگر سالم باشد استفاده کرد و بر روی ان روکش گذاشت

 104. Avatar یداه گفت:

  سلام عرض ادب.من ۳تا ازدندانهای جلوم خیلی جزئی لب پرشده خیلی خیلی نگرانم درمانش چیه با تراشیدن درس میشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر جزیی باشد با تراشیدن درست می شود و اگر زیاد باشد نیاز به ترمیم هم دارد

 105. Avatar غزاله مهدوی گفت:

  سلام دکتر.من دندون جلوییم یذره شکسته خیلی جزئیه.آیا میشه اونو تراش داد که هم خیلی کوچیک نشه و هم حساس نشه به واسطه تراشیدنش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی کم باشد می توان به گونه ای دندان را ترمیم کرد که هم کوچک و هم حساس نشود

 106. Avatar محمود گفت:

  با درود
  آقای دکتر من چند سال پیش یک دندان مانده به دندان عقل را عصب کشی کردم و پر کردم منتها روکش نداشت امروز یک تکه پشتی آن که به دندان عقل همسایه است شکست ولی قسمت کناری و جلویی و آمالگام باقی مانده آیا امکان ترمیم وجود دارد؟ یا باید بکشم و ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه سالم باشد می توان تاج دندان را پر کرد و روی ان را روکش نمود

 107. Avatar سحر گفت:

  سلام …ببخشید دکتر دندونم شکسته شکستگی دندونم خیلیییی جزئیه در حد لب پر! حقیقتش من نمیخوام که مواد به پایین دندونم اضافه بشه ک بعدا تغییر رنگ میده و… آیا راهی هست که بشه مثلا با صیقل دادنش صاف بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر خیلی جزیی شکسته است می توان ان را به مقدار بسیار کمی تراش داد تا تیزی ان بر طرف شود

 108. Avatar Sh گفت:

  سلام آقای دکتر اگه پانسمان به مدت طولانی تو دندان بمونه و پر نکنیم چه اتفاقی میافته؟
  من دوسال پیش عصب کشی کردم همون موقع هم عفونت داشت الانم داره پانسمانش دراومد نرفتم پرش کنم الان همینجوری بازه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان پانسمان شده باید سریعا پر شود در غیر اینصورت پانسمان از سطح دندان جدا می شود و دندان عفونت می کند

 109. Avatar رامين گفت:

  سلام
  من دندان بالا يكي مونده به آخر قبلا پر شده بود پوسيدگيش زياد بود و طوري سوراخ شده بود كه يه ديواره سمت راست و يه ديواره سمت چپ ازش مونده بود و داخلش پر كرده بودن عصب كشي هم شده بود
  داشتم غذا مي خوردم يه دفعه پركردگي ترك برداشت و ديواره داخلي دندان لق شد و سر جاش تكون مي خوره
  آيا اميدي هست يا بايد بكشنش ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفت در صورتی که ریشه سالم باشد می توان از ریشه استفاده کرد و روی انبا روکش کردن تاج ساخت.

 110. Avatar مرتضی گفت:

  سلام..یه قسمت از دندونم که قبلا عصب کشی و پر شده بود شکسته میخواستم ببینم قابل ترمیمم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی دندان مشکلی نداشته باشد قابل ترمیم است

 111. Avatar همت پور گفت:

  باسلام..دندان کانین فک پایین چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان کانین فک پایین یک کانال دارد

 112. Avatar سیما گفت:

  سلام آقای دکتر. میخواستم بدون میشه دندان آسیابی که نیمی از آن شکسته را عصب کشی کردو بعد ترمیم و روکش بدون نیاز به کشیدن نیم دیگر؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توان دندان را عصب کشی کرد و بعد از ترمیم روی ان روکش قرارداد. در بعضی شرایط می توان نیم دیگر دندان اسیاب را که قابل نگه داری نیست از قسمت باقیمانده ان جدا نمود

 113. Avatar برسام گفت:

  در چه صورت دندانی که لب پریدگی دارد باید عصب کشی شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. گر لب پریدگی بزرگ باشد که تا حدودی به مرکز دندان نزدیک باشد و بیمار درد دتشته باشد باید عصب کشی شود

 114. Avatar شهدخت گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من حدودا 7 سال پیش دندونم رو با ماده سیاه پر کردم.چند روز پیش با خوردن غذای سفت قسمتی ار اون شکست.و گاهی دردی در لثه زیر دندان شکسته احساس میکنم.ایا نیاز به عصب کشی دارد یا ترمیم کافیست
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید توسط متخصص ویزیت شوید و در صورت نیاز ازاین دندان عکس تهیه شود تا تشخیص داده شود بهترین روش درمان و ترمیم دندان شکسته شما چیست

 115. Avatar سیامک گفت:

  سلام دکتر جمیلیان. دو روز است که زیر ریشه دندانم یک ابسه ایجاد شده چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما عفونت کرده و نیاز به عصب کشی دارد

 116. Avatar مهرسانا گفت:

  سلام.دندانی که بر اثر ضربه کبود شده چه راهی داره که سفید بشه؟بنده حدود 10 سال پیش ازرو پله افتادم از دندونم خون اومد ولی چون دردی نداشتم ونا آگاه بودم به دکتر نرفتم بعد 1 سال کبود شد بعد عصب کشی کردم همراه با کامپوزیت ولی همچنان تغیر رنگ هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که صربه ببیند باید عصب کشی شود و عصب کشی باعث تغییر رنگ دندان می شود برای رفع ان باید دندان با ماده سفید به درستی پر شود و اگر میزان تیرگی دندان زیاد است باید روکش شود تا همرنگ دندان به نظر برسد.

 117. Avatar سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من تقریبا یک پنجم از یکی از دندون های جلوم شکسته اما تا حدود ۱۰ روز دیگه نمیتونم به دندونپزشک مراجعه کنم درحالت عادی دردی نداره اما موقع غذا خوردن یا وقتی هوا بهش بخوره درد میگیره خیلی ضروریه و حتما باید سریع ب دندونپزشک مراجعه کنم یا میتونم تا۱۰ روز دیگه صبر کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمایید

 118. Avatar Shadi گفت:

  سلام من دندانم قبلا عصب کشی شده و پر شده بود و تمام دیواره هایه اون الان شکسته و فقط ریشه دندانم مونده به همراه اون قسمتی که تو دندان گذاشته بودن و روش پر کرده بودن راهی هست که دندانم کشیده نشه یا باید حتما کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر ریشه دندان سالم باشد باید دااخل دندان شما pin گذاشته شود و بعد روکش شود

 119. Avatar شادی گفت:

  سلام خسته نباشید چند سال پیش دندان من عصب کشی شده بود ولی دیواره هاش هی شکستن و دکتر گفتن باید بکشمش الان دندانم فقط ریشه داره با اون قسمتی که داخل دندان گذاشته شده تا پر رو نگه داره میخواستم ببینم راهی جز کشیدن دندانم وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.من به سوال شما قبلا جواب دادم باز تکرار می کنم اگر ریشه دندان سالم باشد باید دااخل دندان شما pin گذاشته شود و بعد روکش شود. برا اینکه مطمین شود ریشه سالم است باید عکس رادیو گرافی از دندان گرفته شود.

 120. Avatar رهام گفت:

  سلام،زیر یکی از دندونام در قسمت لثه مقداری متورم شده انگار که توش اب جمع شده چون نرم هست،نه درد داره نه رنگش قرمزه خیلی طبیعی مثل سایر قسمت لثه هست دلیلش چیه…مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما ابسه کرده باید عصب کشی نمایید

 121. Avatar بابك گفت:

  سلام جناب اقاي دكتر خسته نباشيد…دندان اسياب من كه ١٠ سال پيش پر شده بود هفته پيش گوشه ان خيلي جالب از بالا تا پايين شكست (انگار با چاقو خيلي تميز از بالا دندان تا پايين دندان به ضخامت دو ميليمتر بريده باشن) از هفته پيش درد دارم و پيش دندانپزشك رفتم گفت كاريش نميشه كرد بايد بكشيش..ميخاستم از شما بپرسم راه حل واقعي كشيدنه ؟(در ضمن الان كه دست ميزنم انگار يه ذره لق باشه ) سپاسگزار

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود در صورتی که شکستگی عمودی و تا ریشه ادامه داشته باشد باید دندان را کشد در غیر اینصورت می توان ان را ترمیم و حفظ کرد

 122. Avatar لیلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  پین داخل دندونی که چند سال پیش روکش کرده بودم شکسته آیا میشه اون پین رو از داخل ریشه خارج کرد و دوباره روکش کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله می شود پین شکسته داخل دندان را خارج و تعویض کرد

 123. Avatar یگانه گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت دکترجمیلیان من دودندان جلوم براثرافتادن ازپله شکست وترمیم کردم الان میخواهم ارتودنسی کنم میخوام بدونم بازم فشارمیاره
  که دندان بازبشکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در اثر فشار درمان ارتودنسی دندان نمی شکند چون نیروی ارتودنسی بسیار کم است

 124. Avatar سامان محبی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان
  من حدود یک سال هست که یک شکاف کوچیک بین دوتا دندون جلوییم ایجاد شده ….چطوری میتونم اونو ترمیم کنم و حدود چقدر هزینشه واینکه مثل اولش میشه یا خیر
  مرسی

 125. سلام آقای دکتر جمیلیان
  من حدود یک ساله بین دوتا دندون های جلوییم یه شکستگی کوچیک ایجاد شده… آیا امکان داره مثل روز اولش بشه؟؟باید چیکار کنم و حدود چقدر هزینه داره؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام با یک ترمیم حرفه دندان شکسته می توان دندان را به بهترین شکل ترمیم کرد اما دقیقا مثل دندانی که قبلا داشتید نمی شود. روش های گوناگونی برای ترمیم و یا جایگزینی دندان شکسته وجود دارد که بعد از معاینه روش مناسب به شما پیشنهاد داده می شود. بعد از تعیین روش ترمیم و یا جایگزینی دندان شکسته هزینه دقیق اعلام خواهد شد.

 126. Avatar رباب گفت:

  سلام آقای دکتر سپاس از مطالب خوبتون
  من دندان آسیام به شدت پوسیده و ترک برداشته حدود 10سال پیش ترمیمش کرده بودم گاهی اوقات در اثر فشار درد میگرفت اما عموما درد نمیکندو مشکلی باهاش نداشتم یکسال پیش دکتر بهم گفته بود باید عصب کشی بشه اما چون درد نمیکرد من اهمیت ندادم تا اینکه امشب دندانم شکست و متوجه شدم مغز دندان زرد وخراب شده آیا احتمال نجات دندان وجود داره یا احتمال کشیده شدنش بالاست
  خواهش میکنم پاسخ بدید
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام متعاقبا من هم از قدردانی شما تشکر می کنم. شما باید ویزیت شوید تا بتوان نظر قطعی داد اما در نظر داشته باشید پزشک متخصص تمام تلاش خود را می کند تا دندان طبیعی را ترمیمم کند و دندان بیمار را نگهدارد

 127. Avatar عذرا گفت:

  باسلام وخسته نباشیددکتر من یکی از دندونای جلوییم شکسته ولی به عصب نرسیده وعصب کشی نمیخواهد خواستم ببینم برای ترمیم بایدچکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی فقط در حد تاج باشد دندان باید ترمیم شود و نیاز به عصب کشی ندارد شما باید به یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید .

 128. Avatar مینا گفت:

  با سلام.
  چند وقت پیش یکی از دندان هایم شکست که دکتر همان دندان را تراش داده و روکش کرد.الان بین دندان روکش کرده و دندان کناری فاصله ای افتاده ک موادغذایی داخلش میره و خیلی بوی بدی میده.باید چکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید در هنکام ساخت روکش دقت لازم به عمل می امد تا فاصله ای بین روکش و دندان کناری نیفتد . شما باید به دندانپزشک خودتان دوباره مراجعه نمایید و با قالب گیری جدید و ساخت روکش جدید که فاصله دندانها بسته شود این مشکل برطرف شود .

 129. Avatar حامد گفت:

  سلام آقای دکتر دوتا از دندونای جلوم رو عصب کشی کردم چندسال پیش منتها مرحله بعدش که پر کردنه فرصت وقسمت نشد پرشون کنم الان کاملا پوسیده شده واز دست رفته ولی ریشش سالمه غیر از ایمپلنت راه دیگه ای است که مثل پر کردنش که ریشه طبیعی دندونم بمونه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد و عفونت نداشته باشد می توان از ان استفاده کرد و روی ان روکش گذاشت . در غیر اینصورت دندان باید ایمپلنت شود

 130. Avatar محسن گفت:

  سلام اقای دکتر دندان ششم پایینم سمت راست براثر جوییدن یک تکه ته دیگ سفت یک تکه از دندان کنده شده است ایا راهی وجود داره که درست شود دردش کمه خدارو شکر ولی زبانم که به دندان میخوره حالم بده میشه اقای دکتر راهی برای درمان وجود داره میشه هزینه درمانش رو بگین ممنونم خداوند شما و امواتتان را بیامرزد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله ترمیم دندان شکسته روش های گوناگونی دارد که هزینه های آن متفاوت است. شما ابتدا باید ویزیت شوید سپس روش مناسب برای ترمیم دندان شما و هزینه آن اعلام خواهد شد

 131. Avatar محسن گفت:

  سلام ممنون از جوابتون اقای دکتر .اقای دکتر هزینه بریچ دندان پنجم پایین چقدر میشه خداوند خیرتان دهد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   پس از معاینه دقیق بیمار هزینه اعلام خواهد شد

 132. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام دکتر من دندونم که قبلا پرکرده بودم شکست و ریشش مونده تا چند روز باید پرش کنم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هر چه زودتر بهتر است . چون مدت طولانی باعث عفونت ریشه می شود

 133. Avatar مسعود ف گفت:

  با سلام.
  دکتر من سال پیش دندون جلوم رو عصب کشی و ترمیم کردم. متاسفانه امشب شکست و تاج کلا جدا شد میخواستم میشه از ریشه استفاده کرد و ایمپلنت نکرد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بدون معاینه دندان شکسته نمی توان نظر داد

 134. Avatar دایانا گفت:

  سلام
  امشب یه چیزی شبیه استخوان گیر کرده بود لایه دو دندان آسیای آخرین وقتی درش آوردم کلا لثمم باهاش کنده شد و خون ریزی کرد الان هم درد می‌کنه میخواستم ببینم احتمال داره که تیکه ای از تاج رو جدا کرده باشم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر تاج دندان شما شکسته باشد و یا جدا شده باشد مسلما در عمل جویدن دچار مشکل خواهید شد و مثل گذشته نمی توانید عمل جویدن را به راحتی انجام دهید. ممکن است لثه شما آسیب دیده باشد. نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و در صورتی که علائم تخفیف پیدا نکرد حتما به یک متخصص مراجعه فرمایید

 135. Avatar هدیه گفت:

  سلام و خسته نباشید من جنس دندون هام اصلا خوب نیس و خودش خودبه خود خورد میشه باید چکار کنم و از خرج زیاد و دردش همیشه از دندان پزشکی فرار میکنم راهنمایی کنید لطفا.دندان پر شده الان خرد شد یه طرفش

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام قبل از هر کاری به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و در صورتی که تغذیه مناسبی ندارید آن را اصلاح کنید. یک رژیم غذایی غنی از کلسیم و مواد معدنی بسیار به سلامت دندان ها کمک می کند. سپس برای بررسی وضعیت به یک متخصص ترمیم ریشه و دندان مراجعه کنید. ممکن است به شما ایمپلنت دندان و یا کشت دندان با سلول های بنیادی را پیشنهاد کنند

 136. Avatar ابوالفضل داور گفت:

  سلام جناب دکتر دندون شیش پایینم رو پارسال عصب کشی کردم اما متاسفانه بدلیل مسائل کاری دور بودن از تهران برای مدتی نتونستم پر کنم امروز مراجعه کردم گفتن نمیشه باید کشیده بشه من میخوام حفظ کنم دندنمو ایا ممکنه درمان بشه بدون کشیدگی ممنون میشم پاسخ بدید قربان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما عکس گرفته شود در صورتی که در عکس مشکل شکستگی کف حفره دندان نباشد باید عصب کشی شود . و می توان ان را حفظ کرد .در غیر اینصورت قابل نگه داری نیست.

 137. Avatar عسل گفت:

  سلام وخستع نباشید پسر ۱۰ ساله من یکی از دندون های پایینیش ب صورت عمودی شکسته والان ی حفره در دندونش نمایان شده من دندون شکستع رو داخل شیر کذاشتم مبخواستم بدونم میشه دندون شکستع ر و نجات داد لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بله می شود هر چه زودتر باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید

 138. Avatar Sn گفت:

  سلام ببخشید من دندون آسیابی شماره۷ فک پایینم رو عصب کشی کردم و به وسعت زیاد پر شده که متاسفانه امشب به صورت عمودی شکسته شد و از قسمتی که پرشده و دندان یک شکاف ایجاد شده و الان قسمتی که پر نشده بود لق هست امکان ترمیم هست ؟ خواهش میکنم جواب بدین مهم و ضروریه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی به صورت عمودی باشد و از تاج تا ریشه ادامه یافته باشد دندان قابل نگه داری نیست و باید کشیده شود در غیر اینصورت دندان قابل نگه داری است

 139. Avatar بهاره گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت شما اقای دکتر جمیلیان
  دندان من لب پریدگی دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید با ماده کامپوزیت ترمیم شود

 140. Avatar نگین گفت:

  سلام آقای دکتر یه سوال از خدمتتون داشتم.دندون من نصفش شکست دکتر دندون و کشید همون نصفه رو جاشم پانسمان کرد گفت برو هفته دیگه بیا برات ترمیم کنم اونم اگه ترمیم بشه وگرنه باید بکشم.و اگه پانسمانت بیوفته حفره دندونت عفونت میکنه.الان افتاده پنجشنبه ام هست ینی دو روز دندون من حفره اش خالی میمونه تا شنبه برم.دردم نداشتم نه موقع کشیدن نه الان که ۴ روز ازش گذشته چون دندون پر شده بود که شکست.به نظر شما عفونت میکنه الان ؟؟؟ یا امکانش هست که ترمیم نشه مجبور باشم نصف دیگه ی دندونمو بکشم.خواهشا جواب بدین خیلی نگرانم 😔

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مراقب باشید تا شنبه که به متخصص معالج خود مراجعه می کنید با این دندان چیزی نجوید و غذاهای سبک میل میل کنید. من تنها بعد از معاینه دندان می توانم در مورد آن نظر بدهم

 141. Avatar رضا حصاری گفت:

  باسلام خدمت اقای دکتر دندان شماره 5 بالارو من چند روز پیش عصب کشی و پر کردم الان قسمت پشت دندانم شکست یک تکه از پشت افتاد ولی مواد و قسمت جلو سالم مانده ایا دندان میشه ترمیم کرد با این که نصف دندان افتاده ایا مواد دندان به مرور تخریب میشه چاره من چیه اقای دکتر ممنونم اگه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر دندان شما پر شده باشد نباید طی چند روز بیافتد احتمالا دندان شما هنوز پر نشده و شما پانسمان داشتین و این پانسمان دندان بوده که افتاده است. برای پر کردن دندان به موقع مراجعه کنید تا دندان شما عفونت نکند. مراقب باشید با این دندان چیزی نجوید. این که دندان شما با پر کردن ترمیم می شود یا خیر در جلسه حضوری مشخص می شود و پزشکی که شما را از نزدیک معاینه کرده اند بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند

 142. Avatar خلج گفت:

  با عرض سلام. دندان شماره 1 فک بالای دختر 8 ساله ام دو روز پیش بر اثر زمین خوردگی به صورت تقریبا قطری شکسته، دندانپزشک عصب کشی کرده و دو روز دیگر قرار است تکه جداشده دندان را که در سرم نگهداری می کنیم ، بچسباند. آیا دندان کارکرد قبلی خود در جویدن و گاززدن را بدست می آورد ؟ آیا روش خاصی برای چسباندن وجود دارد که این کارایی برگردد ؟ شش ماه پیش به شما مراجعه کردیم برای معاینه شما فرمودید یکسال بعد برای بررسی نیاز به ارتودنسی مجددا مراجعه کنیم ، آیا احتمال شکستگی این دندان حین ارتودنسی وجود دارد یعنی می توان ارتودنسی انجام داد یا نه؟ لطفا راهنمایی فرمایید .

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مسلما باید مدت زمان معینی بگذرد تا دندان شکسته ترمیم شده کارایی اولیه را به دست آورد نوع نگهداری و نوع کاری که بر روی دندان انجام می شود بسیار تعیین کننده است. جهت درمان ارتودنسی فرزند شما یک جلسه معاینه دیگر بعد از اتمام کار ترمیم دندان شکسته لازم است انجام شود. مسلما اگر درمان ارتودنسی ایشان به نحوی انجام خواهد شد که به دندان ترمیم شده و دیگر دندان ها آسیبی نرسد. هدف از انجام ارتودنسی داشتن دندان هایی سالم و منظم است و روشی برای درمان ارتودنسی ایشان انتخاب خواهد شد که آسیبی به دندان ها نرسد

 143. Avatar صبا گفت:

  من یک سال قبل تحت درمان ارتودنسی و در حال حاضر یکی از دندان های عقب من شکسته است اگر ترمیم دندان شکسته را عقب بیاندازم آیا ممکن است که درمان ارتودنسی بازگردد؟

 144. Avatar Pooria گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من دندان جولویی پایینم نصفش شکسته است میخواستم ببینم ایا امکان درست شدنش وجود دارد ؟
  اگر میشود مقدار هزینه درست کردن دندونم را هم بگوییو

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بله امکان ترمیم دندان جلویی شکسته نیز وجود داردو پس از معاینه هزینه دقیق اعلام خواهد شد

 145. Avatar bardia گفت:

  من 2 تا از دندان هایم را پر کرده ام و در عین حال دندان های نامرتبی نیز دارم. آیا امکان دارد با این وضعیت ارتودنسی انجام دهم؟ یکی از دندان های عقب هم شکسته آیا درمان همزمان دندان شکسته و ارتودنسی امکانپذیر است؟ من 27 ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید درمان ارتودنسی و ترمیم دندان شکسته مانعی ندارد و در فواصل زمانی مناسبی انجام خواهد شد. دندان های پر شده نیز بررسی خواهند شد و مانعی برای درمان ارتودنسی شما نخواهند بود

 146. Avatar نیما گفت:

  آیا درمان ارتودنسی همراه با دندان شکسته امکان پذیر است؟ برای این کار اول به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم یا دندانپزشک. آیا تفاوتی در هزینه ها خواهد داشت یا خیر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   قبل از درمان ارتودنسی ابتدا متخصص ارتودنسی وضعیت تمامی دندان ها را بررسی می کند در صورتی که نیاز به ترمیم و یا کشیدن دندانی باشد این متخصص ارتودنسی است که تشخیص می دهد بنابراین از همان ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید در این صورت در هزینه ارتودنسی و درمان خود نیز صرفه جویی خواهید کرد

 147. Avatar Pooria گفت:

  سلام
  اقای دکتر من دندان جولویی پایینم نصفش شکسته شده است میخواستم ببینم ایا امکان درست شدنش وجود دارد ؟
  اگر میشود مقدار هزینه درست کردن دندونم را هم بگوییو

 148. Avatar amir گفت:

  اگر برای ترمیم دندان شکسته دیر مراجعه کنم مشکلی پیش می آید در ضمن من دچار عارضه دندان های شلوغ نیز هستم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هرچه دیرتر برای ترمیم دندان های شکسته مراجعه کنید دندان وضعیت بدتری پیدا خواهد کرد به علاوه نمی توانید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید و دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی دندان خواهند شد. برای درمان ارتودنسی دندان های شلوغ نیز هرچه سریعتر اقدام کنید زیرا این عارضه منجر به بروز پوسیدگی دندان ها خواهد شد

 149. Avatar محمدرضا گفت:

  باسلام دندان 7رو6 ماه پیش پر کردم قسمت جزیی از تاج لپ پر شده پزشک معالج میگن فعلااحتیاجی به ترمیم نیس بعدا باید روکش بشه در صورت ترمیم باید دوباره هزینه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   این طور که به نظر می رسد کار درمان و ترمیم دندان شکسته شما به اتمام نرسیده و شما باید همان هزینه ای که از ابتدا اعلام شده است را پرداخت کنید مگر این که درمان اضافه تری برای شما انجام شود که در این صورت متخصص معالج باید شما را در جریان این موضوع قرار دهند.

 150. Avatar Hajar گفت:

  سلام آقای دکتر من قبلا دندون جلوم به دلیل پوسیدگی لب پر شد و با باندینگ درست کردم سوال داشتم که آیا برای انجام ارتودنسی ثابت این موضوع مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر دندانی قبلا ترمیم شده باشد مشکلی برای ارتودنسی وجود ندارد به شرطی که به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید همچنین متخصص با در نظر گرفتن این موضوع که یکی از دندان ها قبلا تحت درمان بوده است روش درمانی مناسب شما را انتخاب خواهد کرد

 151. Avatar مرتضی گفت:

  باعرض سلاموخسته نباشید.آقای دکترمن هفتماه پیش دندان پنج بالام وعصب کشی وپرکردم.دوهفته پیش ناگهانموقع غذاخوردن دندانم خالی شدودردگرفت.دکترگفت کیسته ودوباره شروع به درمان کرد.بعدازچندجلسه گفت پرش میکنم.اتفاقی پیش دکتردیگری رفتم.بعدازمعاینه گفت ازوسط دونصف شده است وبه لثه بنداست.حالابایدچکاربایدبکنم.اشکال ازدندان من بوده یادرمان دکتر.ممنون

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بهتر است به متخصص معالج خود دوباره مراجعه کنید و از او بخواهید که علت را بررسی کنند. اگر می خواهید از یک متخصص دیگر نیز نظرخواهی کنید باید پرونده کامل خود را نزد متخصص جدید ببرید تا با توجه به وضعیت قبل از درمان شما و درمان های صورت گرفته نظر خود را اعلام کند

 152. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید، من مهرماه سال 1397 دندان یک از سمت چپ را عصب کشی کردم. این دندان قبلا هم یکبار پوسیدگی اش گرفته شده بود. به هر صورت بعد از عصب کشی بعد از گذشت این مدت هنوز درد دارد، به چند جا مراجعه کردم و گفتن عصب کشی شما ایرادی ندارد، پس اشکال از کجاست؟ ایا ممکن است به خاطر دندان مجاور باشد؟ چراکه دندان شماره یک و دو هر دو عصب کشی شده اند به فاصله چند ماه. ضمن اینکه برای اولین بار داخل دندان من بعد از عصب کشی (پین) گذاشتند. فقط یک پزشک گفتن که به خاطر پین است که درد ایجاد شده است.

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ممکن است احساس درد به دلیل وجود مشکل در دندان مجاور باشد. همچنین مطلب مفصل فکی گیجگاهی را مطالعه کنید شرح دقیقی از محل درد و معاینه حضوری می تواند برای پیدا کردن منشا درد کمک کننده باشد

 153. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید، من مهرماه سال 1397 دندان یک از سمت چپ را عصب کشی کردم. این دندان قبلا هم یکبار پوسیدگی اش گرفته شده بود. به هر صورت بعد از عصب کشی بعد از گذشت این مدت هنوز درد دارد، به چند جا مراجعه کردم و گفتن عصب کشی شما ایرادی ندارد، پس اشکال از کجاست؟ ایا ممکن است به خاطر دندان مجاور باشد؟ چراکه دندان شماره یک و دو هر دو عصب کشی شده اند به فاصله چند ماه. ضمن اینکه برای اولین بار داخل دندان من بعد از عصب کشی (پین) گذاشتند. فقط یک پزشک گفتن که به خاطر پین است که درد ایجاد شده است.

 154. Avatar سامان گفت:

  سلام اقای دکنر لطفا جواب بدین به سوالم خیلی مهمه برام و میترسم چند وقت پیش یکی از دندان های جلوم به اندازه یک نقطه شکسته بود یعنی اصلا نمی شد تشخیص داد که شکسته نیاز بگم مینای دندان هام تا حدودی رفته و نوک بعضی از دندون هام رنگ اب گرفته و بی رنگ شد که مقدارش کمه که همین باعث ترک گرفتن کوچیکی سر دندانم شد رفتم دکتر دندان پزشک و اون قسمت رو با موادی خمیری شکل داد و پر کرد و تراشید حدود 5 روزشده چیز حدودا سختی رو گاز میزنم بدنم مور مور میشه و یه درد خاص و خفیفی داره از دکتر پرسیدم میگه باید عصب کشی کنم ایا درسته؟ از عصب کشی خیلی میترسم و اینکه میگن رنگ دندان عوض میشه اونم دندان جلو

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من دندان شما را معاینه نکرده ام اما در مواقعی که پوسیدگی دندان به ریشه سرایت می کند باید عصب کشی یا درمان ریشه انجام شود در غیر این صورت درد دندان شما قطع نخواهد شد و همواره درد خواهید داشت. اگر درد دندان طی چند روز رو به بهبودی گذاشت جای نگرانی نیست و می توانید ترمیم ریشه را انجام ندهید. برای ترمیم دندان شکسته به خصوص دندان جلو که در چهره بسیار تاثیرگذار است حتما به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید

 155. Avatar متخصص گفت:

  سلام آیا امکان دارد که حین درمان ارتودنسی دندان من بشکند و اگر این اتفاق بیافتد ترمی دندان شکسته شده به چه صورت است

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید این اتفاق نخواهد افتاد قبل از شروع درمان ارتودنسی و انتخاب طرح دندان شما تمامی دندان ها مورد بررسی قرار می گیرند و اگر شکستی و یا مشکلی در دندان وجود داشته باشد رفع و درمان خواهد شد. سپس درمان ارتودنسی شروع خواهد شد و در نهایت با مرتب شدن دندان ها ریسک پوسیدگی و شکستگی دندان ها نیز پایین می آید که این یکی از فواید ارتودنسی محسوب می شود

 156. Avatar احسان گفت:

  سلام دکتر بنده داندانم شکسته و لثه ام به سمت داخل رفته و درد میکنه بهتر بگویم دندانم به صورت حفره ای درآمده است و لثه ام آن را احاطه کرده تجویز شما چیه ممنون میشم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام توصیه می کنم سریعا برای ترمیم به یک متخصص مراجعه کنید من بدون معاینه حضوری بیمار نمی توانم در مورد نحوه ترمیم دندان شما نظر بدهم. تا زمان مراجعه نیز دقت کنید بهداشت ناحیه را به خوبی رعایت کنید و با سمت دندان شکسته چیزی میل نکنید

 157. Avatar سارا گفت:

  سلام دندان یک من دچار پوسیدگی شده و با پین تاج دندانم رو نگه داشته اند قبلا هم ارتودنسی کردم و متاسفانه الان بر اثر ضربه گوشی موبایل دندونم شکسته و هر جا میرم میگن ممکنه در اثر عصب کشی مجدد تاج از بین بره و باید اول جراحی لثه بشه بعد عصب کشی و بعد روکش
  و بعضیا هم میگن ایمپلنت بهتره
  حالا با توجه ب هزینه و ریسک ب نظر شما کدوم راه بهتره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بدون معاینه دندان شکسته نمی توان نظر قطعی داد اما این موضوع را در نظر داشته باشید که یک متخصص حرفه ای در حد امکان سعی در نگهداشتن دندان طبیعی بیمار را دارد و ارجحیت با درمان و ترمیم دندان شکسته است نه ایمپلنت

 158. Avatar لاله گفت:

  سلامتورخدا جواب بدید من قبلا ارتودنسی گرده بودم حدود ۶ ماه که برداشتمو پلاک متحرک گذاشتم حالا دقیقا سه دندانهایی که پلاک بهشون گیر میکنه از فک بالا دندان ۵ سمت چپ و دندان ۴و ۵ سمت راستم عصب کشی کردم و همچنین تراش خورده برای روکش روکش دندانها هم یکهفته دیگه اماده میشه پلاکها به دندانهام گیر نمیکنه حدود یک هفته من نباید پلاک بگذارم دندانها چقدر بازگشت داره ایا بعداز روکش کردن تین به هم ریختگی مجددا با پلاک متحرک قابل جبران است یا باید ارتودنسی دوباره انجام شود؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   نکته اول این که قبل از انجام ارتودنسی، متخصص ارتودنسی شما باید دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند را تحت درمان قرار دهد سپس برای درمان اقدام کند. اگر این کار قبلا برای شما انجام شده و حین درمان ارتودنسی دندان های شما دچار اشکال شده است ممکن است این مورد بر اثر عدم رعایت بهداشت کافی و یا فشار بیش از اندازه مجاز بر روی دندان ها ایجاد شده باشد. اگر متخصص ارتودنسی شما از روند درمان ترمیم دندان شما اطلاع ندارند حتما باید با ایشان تماس بگیرید و ایشان را در جریان قرار دهید. متخصص ارتودنسی شما بعد از معاینه وضعیت جدید دندان ها تغییراتی در پلاک متحرک ارتودنسی شما ایجاد خواهد کرد که متناسب با وضعیت جدید دندان های شما باشد

 159. Avatar لاله گفت:

  سلام من 5 سال قبل ارتدنسی کردم و مشکل نامرتبی دندان های من حل شد. در حال حاضر یکی از دندان های من دچار شکستگی شده دو سوال داشتم اول این که اگر دندان را الان ترمیم نکنم ممکنه درمان ارتودنسی من بازگشت کن؟ دوم این که برای ترمیم دندان شکسته باید دوباره به متخصص ارتودنسی خودم مراجعه کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بابت تاخیر در ترمیم دندان شکسته مشکل جدی وجود ندارد اما اگر این تاخیر بیش از اندازه طول بکشد دچار عوارض دندان شکسته خواهید شد. در مورد سوال دوم توصیه می کنم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا پس از گذشت 5 سال وضعیت دندان ها را دوباره چک کنند و با توجه به پرونده پیشین شما بهترین روش درمان ترمیم دندان شکسته شما را پیشنهاد کنند

 160. Avatar سمیه جعفری گفت:

  عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دختری دارم ۱۳ ساله ،حدود۶ ماهه که از ارتودنسی دندانهایش میگذره ،دندانهای شماره ۲ فک بالاش کوچک و کوتاهن،دکترش دستور داده resize انجام بشه ،خواستم سوال کنم باچه روشی این کار انجام میشه و آیا لزومی به انجام این کار هست یا خیر و شما این کار را توصیه می فرمائید یا خیر؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من فرزند شما را ویزیت نکرده ام و نمی توانم درباره ایشان نظر بدهم اما موضوعی که باید بدانید این است که طول درمان ارتودنسی از یک سال تا دو سال و در برخی موارد بیشتر نیز هست و باید همکاری لازم را با متخصص ارتودنسی خود داشته باشید. به علاوه یک متخصص ارتودنسی با تجربه و به روز پس از ویزیت بیمار طرح درمان ارتودنسی بیمار و طول درمان ارتودنسی را به بیمار اعلام می کند و برنامه درمانی تقریبا مشخص است مگر در مواقعی استثنا ممکن است تغییرات کوچکی در روند درمان ایجاد شود

 161. Avatar سعید گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید،۶ ماه پیش دندانمو عصب کشی و پر کردم،الان دیواره اش شکسته آیا میشه دوباره دندانمو پر کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی به درستی انجام شده باشد دندان قابل ترمیم مجدد است

 162. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. دنان شماره 3 فک چپ رو ترمیم کردند، پوئسیدگی عمیقی داشت و گفتند یک دیواره نازک با عصب فاصله دارد، ولی عصب کشی نکردند اما درد دارم، نظرتون چیه؟ باید برم و این دفعه عصب کشی کنم؟ متاسفانه چند روز تعطیل هست و من استرس زیادی بابت این دندان دارم. ایا بعد از یک روز طبیعی است؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   احساس درد طی یک الی دو روز طبیعی است و اگر این درد رو به بهبودی نرود باید از پزشک خود بخواهید که در مورد عصب کشی و ترمیم ریشه تجدید نظر کنند. طی این مدت نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و از دندان ترمیم شده به خوبی مراقبت کنید جای نگرانی نخواهد بود

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام من فک پایین ام از جلو تر هستش و دندان های ردیف بالام ناهنجاری داره عقب جلو هستش نیاز ب ارتودنسی داره میخاستم بدونم یا با ارتودنسی فک ام ک جلو تره درست میشه یا باید چیکار کنم تا فک پایین ام با فک بالام هم اندازه بشع ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 163. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده بادارم و ماه اخرم هست دندان شماره 4 فک بالا خرد شد وریخت و فقط کمی باقی مانده و ان باقی مانده نوک تیز شده و در گونه فرو می رود چکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا موقتا پانسمانی بر روی دندان شکسته بگذارند.

 164. Avatar زینب گفت:

  سلام
  دندانی جلو که از سمت لثه پوسیده شده چجوی باید پر شه؟
  کامپوزیت کافیه؟دوام داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله با کامپوزیت قابل انجام است و اگر توسط یک متخصص با تجربه دندانپزشکی انجام شود دوام کافی دارد

 165. Avatar رویا گفت:

  سلام دندون من عصب کشی شده بود و حالا عمودی شکسته نصف باقی مانده محکم است ایاامکان ترمیم هست

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید دندان از نزدیک ویزیت شود تا بتوان نظر داد

 166. Avatar hafez گفت:

  سلام اقای دکتر دندان یک و دو سمت راست بالای من در اثر ضربه شکسته کامل از ته نشکسته یع مقداریش بیرون هس پوسیدگی نداره خاستم ببینم امکانش هس همین دندون اصلیم پر بشه و روکش بزنم یا باید بکشم و ایمپلنت کنم؟چقدر احتمالش هس دندون خودم نکه دارم. ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر ریشه دندان سالم باشد امکان اینکه دندان پر شود و روکش شود وجود دارد ولی نظر نهایی را وقتی می توان داد که از دندان عکس گرفته شود و به صورت حضوری شما معاینه شوید. می توانید از مطب وقت بگیرید

 167. Avatar کیمیا گفت:

  با سلام
  دندان نیش من به دیلیل دندان قروچه سابیده شده و قسمت تیزی خودشو از دست داده و حالت شکستگی پیدا کرده ایا میشه با باندینگ قابل ترمیمه ؟ یا باید از روش دیگ استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با روش باندینک ترمیم شود

 168. Avatar M گفت:

  سلام من همه دندونام جرم داره و تا حالا جوم گیری نکردم دندون شماره ۳ پایینم تو بچگی ضربه خورده و یکم نسبت به بقیه رفته عقبتر امروز همون دندونم پشتش ریخت بالای لثه داخلشم سیاه بود من چیکار کنم ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا به یک متخصص مراجعه کنید تا پوسیدگی دندان شما را ترمیم کنند در غیر این صورت دندان خود را از دست می دهید

 169. Avatar زهرا گفت:

  سلام .دو تا دندان جلوی من کج و رو هم بودن ارتودنسی کردم .وسط دو دندان جلو پوسیده شده و به تازگی یکی از دندان ها ی جلوم شکست . به دکتر مراجعه کردم گفتن قراره ترمیم بکنن و پایه بدن ولی من چون دندون جلومه میترسم معلوم باشه . به نظر شما مناسب ترین روش برای درست کردن دندونم چیه ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای ترمیم دندان و درمان ارتودنسی به بهترین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک مراجعه کنید در این صورت نگرانی وجود نخواهد داشت.

 170. Avatar F گفت:

  سلام اقای دکتر دندان شماره پنج بالا رو چند سال پیش عصب کشی کردم اما روکش نکردم الان ازقسمت باقی مونده دندون سورارخ بزگی داره به لثه رسیده دو طرفش دیواره داره هفته دبگه هم نوبت برای ارتو دنسی دارم دکتر هم گفته باید بعد ارتو روکش کنم میخواستم بدونم توی مدت زمان ارتونسی امکان داره دندونم کامل ازبین بره یا مشکلی براش پیش نمیا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای جواب صحیح دادن باید شراط دندانی فکی شما معاینه شود می توانید از مطب وقت معاینه بگیرید معاینه رایگان است . تلفن 22011892

 171. Avatar عرفان گفت:

  سلام قسمتی از دندان من در حین تصادف از بین رفته است آیا قابل درمان است
  ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید شما معاینه شوید تا بتوان جواب صحیحی به شما داده شود ولی این دندان قابل ترمیم است

 172. Avatar عرفان گفت:

  سلام دندان من در حین تصادف لق شده است آیا قابل درمان است
  ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است شما معاینه شوید. دندان شما باید اسپلینت شود تا لقی ان درمان گردد

 173. Avatar مهدی گفت:

  باسلام آقای دکتر جمیلیان. دندان جلوی فک بالای من به طور کامل شکسته است . چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی و سپس روکش شود

 174. Avatar ساجده گفت:

  سلام آقای دکتر .وقت تون بخیر باشه .عذر می خوام من تقریبا ۱ماه پیش دندون های ۵و۶سمت راست بالا رو هم عصب کشی و هم پر کردم واز همون اول تا الان سطح پر شده دندونم نا صاف هست و یه کم زبره نشنیدم که در آخر کار پر کردن دندان یه چیزی هست که باید با دندون گاز گرفته بشه تا بعدش اصلاح بشه ناصافی ها و کوتاهی و بلندی هاش و پزشک برای من این کار رو انجام نداد و من الان متوجه شدم می خواستم بدونم مشکلی داره و من باید چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به متخصص معالج خود مراجعه کنید و از ایشان بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. اگر دندان ها به درستی بر روی هم قرار نگیرند ممکن است دچار عوارض گوارشی و یا ناهنجاری های فک و دندان شوید

 175. Avatar مینا گفت:

  سلام
  من دوازده ساله هستم و دندان آخرم در فک بالا نصفه است. اصلا نمیدانم چه بلایی سرش آمده. چون نه شکستگی داشتم نه هیچ چیز دیگر . اما حالا دندانم نصفه است و پدرم را دراورده.تمام مواد غذایی درونش گیر می‌کند، همیشه بوی بد می‌دهد، و گاهی اوقات ناگهانی درد میگیرد. من نمیدانم چه کنم چون هنوز فک بالایم پر نشده میترسم اگر آن را بکشم دیگر نتوانم چیزی بخورم.
  لطفا کمک کنید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا دندان شما شکسته و شما متوجه این موضوع نشده اید. به علاوه با این دندان شکسته و نصفه نیز عمل خوردن به درستی انجام نمی شود. اگر به موقع برای ترمیم دندان شکسته خود اقدام کنید دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. با توجه به این که دندان شما عفونت کرده است نیاز به ترمیم ریشه و پر کردن دندان خواهید داشت

 176. Avatar ملیحه گفت:

  من دندون قروچه ی شدید دارم به طوری که تو خواب دندونم شکست دکتر میگن باید بکشی راهی نیست واقعا

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان دندان قروچه باید علت اصلی آن را پیدا کرد و علت بروز دندان قروچه را درمان کرد. روش های گوناگونی برای درمان دندان قروچه وجود دارد که متخصص ارتودنسی می تواند در این مورد به شما کمک کند به علاوه کشیدن دندان روش صحیحی برای درمان دندان قروچه نیست و ممکن بعد از کشیدن دندان به لثه و استخوان فک نیز آسیب وارد شود

 177. Avatar کوثر گفت:

  دندان خواهرم نصفش شکسته با چه روشی میتونیم درمانش کنیم و اینکه هزینش چه قدره؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بیمار باید ویزیت شود در صورت امکان با مواد پر کننده دندان شکسته را ترمیم خواهیم کرد

 178. Avatar غزل گفت:

  سلام دندونم بخاطر پوسیدگی شکسته و الانم به لثه ام چسبیده ، خیلی درد میکنه و دردش به سرم میزنه ، با این توضیحی که دادم باید کلا دندونم و بکشم یا نه ، لطفا راهنمایی بکنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا باید دندان را بکشید اما تا معاینه نشوید نمی توان نظر قطعی داد.

 179. Avatar غزل گفت:

  سلام ، نصف بیشتر دندانم شکسته ایا می شود انرا پر کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. امکان پر کردن این دندان وجود دارد حتی دندانی که مقدار زیادی از تاج ان از دست رفته است نیز قابل ترمیم است

 180. Avatar Marzie گفت:

  سلام .آقای دکتر من دندن پیش بالایم رو به خاطر شکستگی ‌ شش ماه پیش ترمیم کردم .. چن وقت پیش آجیل خوردم جرم سطح پشتی دندونم گیر کرده انگار🤦🏻‍♀️
  باید چی کار کنم با جرم گیری مشکلم حل میشه ؟
  یا باید دوباره برم ترمیم دندان کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام پزشک معالج شما با یک معاینه ساده می تواند به شما اعلام کنند که نیازی به ترمیم مجدد هست یا خیر و آیا نیاز به جرم گیری یا سفید کردن دندان در مطب دارید یا خیر

   1. Avatar حسام گفت:

    سلام اقای دکتر
    من یک دندونمو پر کردم و شکسته باید چیکار کنم؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. به دندانپز شکی که قبلا ان دندان را پر کرده است دوباره مراجعه نمایید تا دندان را مجددا ترمیم نماید

 181. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر
  چهار دندان عقبی من ازبین رفته و فقط ریشه اون مونده با توجه به اینکه خیلی وقته به ریشه رسیده و مطمئنا عصب اون مرده میخواستم ببینم امکان ترمیم هست؟
  واقعا نمی خوام بکشم و ایمپلنت کنم
  خواستم ببینم شما می تونین از ریشه استفاده کنین و ترمیم کنین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان ها سالم باشد و عفونی نباشد می توان ان ها را پر کرد و با روکش دندانها را ترمیم کرد می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 182. Avatar وحید گفت:

  سلام
  من وقتی 15 سالم بود یکی از دندانهای جلوی بالام شکست و همون وقت ترمیمش کردند. اما متاسفانه بعد از یک مدت یک خط مشکی داخل دندون مشخص شد و برای رفع اون مجددا مراجعه کردیم و گفتند خوب درست نشده و در نهایت باز ترمیم کردند که الان خیلی برجسته شده و ظاهرش اصلا خوب نیست. آیا میشه ترمیمش کرد یا باید کشید و ایمپلنت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان را باید با ماده سفید ترمیم کرد می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 183. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دندونام همشون ریختن فقط قسمت پایین یه چن تا شون ماندن و دوتاشون شکسته بالا هم چهارتای جلو شون ریختن و از نو همه چهار تارو گذاشتم پر کردم از بالا و جلو فقط یکی سالم مونده.من 27 سالمه___راستش من تشنج دارم و ب علت تنشج فک کنم با ضربه خوردن شکسته ان….
  ولی خانواده ام هیچی ب من نمیگن تا ناراحت نشم….اخه تشنج ک میشی بعدش چیزی رو ب خاطر نمیاری ک چجوری افتادیو چیشد و چ اتفاقایی افتاد فقط اتفاقات همون لحظه از یادت میره___من اخه نمیدونم مگ میشه همه دندونا انقد زود بریزن اونم دندونای پشت دندونای پشتم همشون افتادن و نابود شدن فقط دندونای جلوم پایین مونده ک گفتم اونام دارن کم کم خراب میشن..ب نظر شما خراب شدن زود دندونام ب خاطر ضربه هایی ک ت تشنج خوردن یا نه خرابی جنس میتونه باشه..اینم بگم ک بله پدر و مادرم هم جنس دندوناشون ضعیف و خراب اند…. و برای خواهرم هم همینطور ولی برای اون اوضاع اش از برای من بهتره(اگر از خرابی جنس باشه پس برای اون هم باید دندانهایش خوب نباشد ) ولی بدم نیست یعنی ب اندازه من بد نیست….خیلی ناراحتم اقای دکتر….یه سوال:ایا در ازدواج مشکلی ایجاد میکنه بی دندونی
  و اینک من میتونم همه دندون هارو پر کنم از نو همشون رو هم پشت و هم جلوهایی رو ک موندن…..و اگ پر کنم بازم مشکلی ایجاد میکنه…خیلی ناراحتم….نمیدونم..و این هم بگم برای اینک درد نکشم از اب نمک و بی حسی دندون ک از داروخانه میگیرم استفاده میکنم

  خیلی ناراحتم….نمیدونم…

  ممنون از کامنتا و سایت و شما….♥

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما قابل ترمیم است باید دانست در اثر ضربات وارده به علت تشنج ممکن است تاج دندانها بشکند و مشکلات دندانی شما تشدید شود . پر واضح است که دندانهای خوب ومنظم در سلامت روحی و اجتماعی تاثیر مهمی دارد می توانید از یک دندانپزشک با تجربه برای ترمیم دندانها وقت بگیرید . تخصص من ارتودنسی است

 184. Avatar نگین98 گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دندان کرسی سمت راست قسمت بالا کمی شکسته است و حفره ایجاد شده است این را با پر کردن دندان میشه ترمیم کرد یا خیر ؟
  و اگر پوسیدگی داشته باشد چطور ؟ چون نمیخواهم روکش کنم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به موقع برای درمان پوسیدگی و یا در صورت نیاز برای درمان ریشه مراجعه کنید نیازی به کشیدن و روکش کردن و روش هایی از این قبیل نیست

 185. Avatar نگین98 گفت:

  آقای دکتر آیا دندانپزشک تجربی با تجربه هم می تواند دندان شکسته را ترمیم نماید یا خیر ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   همانقدر که تجربه دنداپزشک برای درمان های مربوط به دندان مهم است میزان تحصیلات و سابقه علمی او نیز در کیفیت کار او تاثیرگذار است

 186. Avatar ناهید گفت:

  سلام ایا دندانی که در اثر ضربه نصف شده و نصفش مونده ولی ریشش محکمه قابل نگه داری است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان محکم باشد می توان دندان را ترمیم کرد.

 187. Avatar ghoolamreza گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید اگر دندون جلویی که شکسته ترمیم کنیم امکان داره بشکنه و اگه بشکنه امکان داره که باز هم ترمیم بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر خوب ترمیم نشود ممکن است دوباره بشکند و اگر باز بشکند قابل ترمیم است

  2. Avatar حامدبهرامی گفت:

   سلام دکتربچه من دوتا دندانهای جلوش شکسته شدچگونه درست میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. دندانها باید با ماده همرنگ دندانها پر شوند

 188. Avatar ghoolamreza گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید آگر دندان بشکند وترمیم شود و آگر به دندان فشار بیاید و بشکند آیا بازهم ترمیم می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان از ناحیه تاج چندین بار بشکند قابل ترمیم است ولی شکستگی داخل ریشه قابل ترمیم نیست

 189. Avatar رها گفت:

  سلام آقاي دكتر من دندان يكي به آخرم پوسيده بود بعدش يه قسمتش ريخت كه رفتم دكتر بعد از عصب كشي و پر كردن ريشه و پر كردن كامل دندان گفتن بايد جراحي باشه بعد روكش بشه ببخشيد اين چه نوع جراحي و آيا لازم هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر انتهای ریشه عفونت داشته باشد باید با جراحی عفونت انتهای ریشه خارج گردد

 190. Avatar امیرحسین گفت:

  با سلام آقای دکتر من دندون آسیابم سمت چپ بالا قبلا پر کردم بعده 3 سال گوشش شکست و یک روزنه اینجاد شده وحالا یه چند وقتی هست از همون روزنه هوا میکشع و درد میگیره. باید چکار کنم و چقد هزینش میشه ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بسته به جنس موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شود این مواد بین 3 تا 10 سال ممکن است دوام بیاورند شما باید برای ترمیم دندانی که قبلا پر کرده اید دوباره مراجعه کنید پس از معاینه هزینه پر کردن دندان شما اعلام خواهد شد

 191. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام آقای دکتر سه تا از دندون های جلوم. بالا. بر اثر پوسیدگی شکسته ان ایا میشه ترمیم کرداون هارو

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید تا به بهترین شکل ترمیم شود

 192. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر آیا با دندان شکسته می توان ارتودنسی انجام داد دندان های من نامرتب و شلوغ است

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هر متخصص ارتودنسی با تجربه قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان های بیمار را بررسی می کند و اگر دندانی نیاز به ترمیم داشته باشد آن را ترمیم می کند و سپس درمان ارتودنسی را شروع می کند

 193. Avatar مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و دندان ۶ راستم نصفش شکسته شده بود که ترمیم شد اما الان با مراجعه به دکتر گفتن که عصب کشی می خواد اما می خواستم بدونم دندان من چقدر دوام میاره و چه راه حلی داره ایا باید دندان رو کشید؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر برای عصب کشی دندان با همان ترمیم ریشه به موقع مراجعه کنید نیازی به کشیدن دندان نیست

 194. Avatar رشید گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من دندانم رو 5 ماه پیش عصب کشی کردم چند روز پیش دچار عفونت شد و احساس کردم دندانم لق شده نزد پزشکم رفتم بعد از عکس برداری مشخص شد یک ترک افقی روی یکی از ریشه های دندانم وجود داره و ایشان گفتند باید دندان کشیده شود میخواستم بدونم آیا امکان درمان و نگهداری دندان وجود ندارد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   معمولا سعی بر این است که دندان بیمار ترمیم شود و دندانی از بیمار کشیده نشود من شما را معاینه نکرده ام و نمی توانم نظر بدهم

 195. Avatar ارسلان گفت:

  سلام دکتر
  من یه قسمت از یکی از دندونای فکم به خاطر جویدن چیز سفتی شکسته و لبه ش تیز شده باید چیکار کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا برای ترمیم دندان شکسته اقدام کنید تا دندان دچار پوسیدگی شدید و عوارض بعدی نشود

 196. Avatar محمد گفت:

  سلام. آقای دکتر من درحال غذا خوردن بودم که نا گهان چنگال به دندان پااینی جلد یکم گیر کرد و لبه دندان پایینی را یک مقدار کم شکست. از اون رو تا الان
  میترسم این دندان بخاطر شکستگی کمی که دداره دچار پوسیدگی بشه لطفا راهنمایی کنیدچیکار کنم بهش نرسم چه اتفاقی میوفته؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر مقدار شکستگی کم است . مشکلی نیست ولی در صورتی که شکستگی زیاد باشد باید دندان پر شود

 197. Avatar fatemeh گفت:

  سلام.خسته نباشید، آقای دکتر دندان شماره 6 بنده 5 سال قبل عصب کشی و روکش شد اما بعد از گذشت سه سال تحمل (و البته مراجعه به پزشک و تاکید این مساله که چیزی نیست و بنده حساسم) روکش رو با درد و خونریزی در ناحیه لثه تحمل کردم تا اینکه از فرط درد به دندان پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشان روکش را خارج کرده و گفتند لثه به شدت عفونی شده است. الان دو سال از آ« ماجرا می گذرد، دندانم بدون روکش است. اقلا آن درد کشنده را ندارم، در عین حال نمی دانم این دندان می شود با همین وضعیت به حیات ادامه بدهد یا خیر؟
  سوالم این است؟ می شود به جای روکش با توجه به اینکه دندانم تراش هم خورده است، آن را ترمیم کنم؟ آیا می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون دندان تراش خورده است باید روکش شود . در این حالت بهتر است به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید.

 198. Avatar محیا گفت:

  سلام آقای دکتر من باردارم والان نصف دندان روبه سمت داخل عصب کشی بنده شکست و فقط مواد ونصف بیرونی دندان باقی مانده به نظر شما باید چکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شما 3 ماهه اول بارداری را تمام کرده اید و دندان به طور مناسب عصب کشی شده باشد می توان دندان را پر کرد و بارداری مانعی برای ترمیم نیست

 199. Avatar پری گفت:

  سلام آقای دکتر
  من قبلا ارتودنسی کردم و حدود 6ماهه که پشت دندونام فیکس گذاشتم دوتا دندون جلویی فک بالام نیاز به ترمیم دارن آیا با وجود این فیکس میتونم ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله می توان ترمیم دندان ها را با توجه به داشتن Fixed retainer برای شما انجام داد.

 200. Avatar محمد فلاح گفت:

  سلام. دندان من مدتی پیش در اثر جویدن پاپ کرن شکست. یکی از دندان های آسیای فک بالا است. اخیرا احساس میکنم که این دندان بوی غیر عادی دارد. آیا امکان حفظ دندان وجود دارد؟ درمان این نوع شکستگی ها چیست؟ به نظر میرسد که دندان سوذاخ شده و از بقل داخل دهان فضای خالی ایجاد شده اما از بیرون فضای خالی دیده نمی شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.بوی غیر عادی نشاندهنده عفونت است . این دندان باید عصب کشی و ترمیم گردد .

 201. Avatar Mahmoud گفت:

  سلام آقای دکتر دندان شماره ۴ من رو عصب کشی کردم ولی الان موقع جویدن غذا نصف شد اما هم دندان هم مواد سرجاشون هستند آیا راهی وجود داره که دندانم رو نکشم؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید اما به طور معمول این امکان وجود دارد به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید

 202. Avatar رضا گفت:

  سلام دندون شماره ۵ به حالت عمودی شکست ایا میشه درستش کرد یا خیر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید به طور معمول این امکان وجود دارد

 203. Avatar مینا گفت:

  سلام من دقیقاً مثل همین عکس خودتون دندان جلوم چندین ساله پیش شکست ولی هیچ مشکلی ندارم نه دردی داره نه چیزی ایا نیاز به عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام باید از دندان عکس گرفته شود اگر ریشه درگیر باشد و عفونت داشته باشد دندان باید عصب کشی شود و سپس پر شود

 204. Avatar باقرزاده گفت:

  دکتر جان سلام دندان شماره ۶ بنده تقریبا کامل از بین رفته و فقط یه قسمت تیزی ازش باقی مونده و ریشه اش ، جدیدا با دست باهاش بازی کردم و لق شده و احساس میکنم ترک برداشته چون یه صدای ریزی از خودش ایجاد کرد که احساسم میگه ترک برداشته سوالم اینه که این ریشه رو چطور میشه خارج کرد چون چیزی نمونده از دندان ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تا وضعیت دندان های مجاور نیز بررسی شود. اگر خودتان می خواهید اقدام به کشیدن دندان پوسیده کنید ممکن است به دندان های مجاور نیز آسیب بزنید

 205. Avatar زهرا گفت:

  سلام خواهر من دندون جلوییش شکسته ولی دندونای جلوش روی همن
  اول باید ارتودنسی بشه بعد ترمیم ؟ یا میشه همینجوری ترمیم کرد ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید ترمیم دندان شکسته و ارتودنسی را همزمان انجام خواهند داد. به طور معمول ترمیم دندان شکسته انجام می شود و سپس دستگاه ارتودنسی بر روی دندان گذاشته می شود

 206. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دندونم تقریبا نصفش شکسته گفتن عصب کشی می خواد بعد دو سه تا از دندونم قسمتی که چسبیده به لثه یه خط ترک مانند است می خواستم بدونم لمینیت خوب یا نه بعد یا لمینیت درست میشه یا نه .
  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که نیمی از ان شکسته شده است باید عصب کشی و پر شود در مورد خطوط ترک مانند نزدیک لثه بهتر است دندانها با کامپوزیت ترمیم شوند.

 207. Avatar احسان گفت:

  آقای دکتر سلام
  من یکی از دندان های بالایی عقبیم حدود یک سال پیش درد گرفت و هر چند وقت یکبار درد تکرار میشد و به مرور حفره ی بوجود آمده داخلش بزرگ تر شد …تا امروز که تقریبا نصف بیرونیش شکستو به لثه رسید….حالا میخواستم بپرسم آیا قابل ترمیم هست؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دترد و سپس باید ترمیم شود

 208. Avatar احمد گفت:

  سلام ، من چند سال پیش بخاطر اتفاقی که تو مدرسه برام افتاد دندون جلوییم تقریبا نصفش شکست و از قبل هم من دندون های بالاییم جلو اومده بودن ، بعد از اون اتفاق من به دندانپزشک مراجعه کردم و آقای دکتر هم روکش زدن روی اون دندون شکسته اما الان پس از گذشت ۷سال واقعا دندون های بالاییم درد میکنن ، خواستم بدونم اگه بخوام سیم کشی کنم اون دندون شکسته چجوری میشه؟ و اینکه هزینه سیم کشی چقدره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا روکش دندان شما باید تعویض شود. بعد از ترمیم دندان متخصص ارتودنسی اقدام به ارتودنسی یا همان سیم کشی دندان می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ارتودنسی کلیک کنید

 209. Avatar علی گفت:

  باسلام و احترام_ دندان ۲ بالا که سالها قبل عصب کشی و پر شده بود اخیرا شکسته و از قسمت لثه آبسه کرده است با عنایت به اینکه شکستگی بصورت افقی است ودر معاینه مشخص شده که از قسمت کام پایینتر از خط لثه اما از جلو خط شکستگی مشخص نیست همکارانتان توصیه به جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان و اجرای پوست وروکش را دارند وفقط یک دندانپزشک معتقد است که نیازی به اینکارها نیست و با با برداشتن قسمت لق و شکسته دندان و گذاشتن پین و پرکردن دندان را میتواند حفظ کند تقاضا می شود نظرتان را مرحمت فرمایید_با تشکرعلی

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد

 210. Avatar ستار گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  یکی دندان خرگوشی شکسته و نصف شده میشه دندون کناری که سالمه برش دهیم که یکدست شود

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید در مورد ترمیم دندان شکسته نمی توان بدون معاینه نظر داد. احتمال شما نیاز به ارتودنسی نیز داشته باشید

   1. Avatar پریسا گفت:

    سلام
    دیروز برای دندان شکسته جلو مراجعه کردم.روکش و پر کردم.جای آن کمی صورتی مانند است، با اینکه دو تا دندان جلوی دیگرم روکش سفید دارذ، علت چیست؟

    1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     سوال شما واضح نیست اگر منظور شما از صورتی بودن ناحیه تغییر رنگ لثه هاست برای یک تا چند روز این وضعیت طبیعی است و سریعا بهبود می یابد. در صورتی که التهاب ناحیه فروکش نکرد و شدیدتر شد به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 211. Avatar امام گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  دکترجمیلیان. دندان بالای من شکسته و در ضمن بین دندانهای فک بالای من دیاستم وجود دارد جه کنم.

  1. Avatar سجاد گفت:

   سلام.
   دکتر امروز به یک متخصص مراجعه کردم و گفت دندون جلو شما نمونه بارز یک فک جوش هست. بهترین درمان ارتودنسی هست اگه ریشه جواب بده.

   1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

    دقت کنید برای درمان ارتودنسی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نه متخصص دیگر یا دندانپزشک عمومی

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ابتدا باید دیاستم با ارتودنسی بسته شود و سپس دندان شکسته شده پر شود

 212. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۱۲ سال پیش دوتا دندون جلوییم یکم شکست و ترمیم کردم الان ارتودنسی کردم احتمال اینکه فشار بیاد بهش باز بشکنه هست ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان خوب پر شده باشد با فشار ارتودنسی نمی شکند

 213. Avatar Zeinab گفت:

  سلام
  دندان آسیاب پایینم چند سال پیش پر شده بود،و حدود یک ماه پیش درد گرفت و کمی باد کرد،دکتر دندان پزشک گفتند باید عصب کشی بشه در دو مرحله،من عصب کشی رو به تعویق انداختم و الان درحالی که داشتم غذا میخوردم(غذا سفت و خشک نبود)تیکه ای از دندانم شکسته شد،میخواستم نظرتونو بدونم؟ میشه این دندون رو عصب کشی و روکش کرد یا باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی دندان فقط در حد تاج باشد باید دندان عصب کشی و ترمیم شود ولی اگر شکستگی تا ریشه ادامه داشته باشد باید دندان کشیده شود

   1. Avatar Zeinab گفت:

    خیلی ممنون

 214. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر دندون جلوییم خییلی کم لب پر شده اما من یخورده حساسم،وقتی میخندم دیده میشه میخوام بدونم که همینطوری بذارم بمونه بهتره یا با کامپوزیت پرش کنم فقط میخوام که موادش محکم باشه که با خوردن سیب وپیتزاو…موادش کنده نشه
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ماده کامپوزیت پر شود . بهتر است به یک متخصص ترمیمی متبحر مراجعه نمایید

 215. Avatar محبوبه گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید دندان شماره 7 من دچار پوسیدگی شد و مورد پانسمان قرار گرفت وقتی بعد از4 هفته برای عصب کشی رفتم دکترم گفت که دندان شکسته و باید به جراح لثه مراجعه کنی و بعد شاید دندان ترمیم شود و شاید مجبور به کشیدن آن شوی به نظر شما باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان شکسته باشد باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید تا طول تاج کلینیکی بزرگ شود تا بتوان دندان را ترمیم کرد

 216. Avatar Reza گفت:

  سلام دندانِ پايين من انگار شكسته شده و حدس ميزنم ريخته شده قسمت آج و چند روزي است شدت درد هايش بيشتر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی وترمیم دارد

 217. Avatar عارفه گفت:

  سلام من تقریبا دوسال پیش دندون 6رو عصب کشی کردم و دیگه نرفتم پر کنمش ایا قابل نگهداریه؟یا باید کشیده شه هیچی ازش نریخته اما داخلشو که دندون پزشک تراشید باز بوده حفره داشته چاره چیه؟خیلی ممنون.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید روند ترمیم دندان خود را تکمیل کنید. برای پر کردن حفره دندان با مواد سریعا اقدام کنید تا دندان خود را از دست ندهید

 218. Avatar وحید گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندون جلویی بالا رو عصب کشی کردم و بعد پانسمان کردن برا روکش کردن که چند روز دیگه برم ولی پانسمانش از قسمت جلو ریخته ولی پشت دندون هست آیا مشکلی داره

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله اگر پانسمان دندان کنده شود یا آسیب ببیند باید برای ترمیم آن و جلوگیری از عفونت دندان به سرعت اقدام کنید.

 219. Avatar Jaber گفت:

  سلام دندان جلویی پایین یکی نصفش شکسته اون یکی هم یکم لقه همین باعث شده دندونام ازداخل زردشده چیکاربایدکرد ? باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شکسته شده باید ترمیم شود و برای لقی دندان باید به یک متخصص لثه ماهر مراجعه نمایید و برای درمان زرد شدن دندانها باید جرم گیری نمایید

 220. Avatar Dorsa گفت:

  سلام . دندون آسیاب بالایی به خاطر پوسیدگی از وسط شکسته اماهنوز نیافتاده … ! باید چی کارش کنم نیاز به عصب کشی داره ؟!!

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر ریشه دندان سالم باشد می توانید نسبت به ترمیم آن اقدام کنید اما اگر قابلیت ترمیم نداشته باشد باید کشیده شود و برای جایگزین کردن آن از ایمپلنت دندان یا روش های دیگر کمک بگیرید.

 221. Avatar پریسا گفت:

  سلام
  بنده هفته پیش دندون شش بالا را عصب کشی کردم وفردا نوبت پر کردنش را داشتم
  امروز در اثر خوردن کمی برنج قسمتی از دندونم شکست
  آیا این دندون قابل ترمیم استیت خیر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در صورتی که به ریشه دندان آسیب نرسیده باشد امکان ترمیم دندان وجود دارد. در هر صورت باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد.

 222. Avatar حسین گفت:

  سلام دکتر عزیز، یک از دوستانم که مشتش معمولیه، زد به دندون من و حس کردم یک تیکه بسیار کوچیکی از دندونم رفت. دندونم لپ پر شد البته خیلی معلوم نیست اما دکتر وقتی زبون یا دست به نوکش بخوره سر میشه و درد میگیره. فعلا توسط گفته ی سایت ها با اب نمک دهنمو میشورم و با دستمال و کیسه یخ از دوندونم محافظت میکنم. و البته نوشته بود تو سایت هرچه زود تر باید رفت پیش دکتر . فوری هست میشه لطفا پیشنهاد خودتونو بگید دکتر؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با نگهداری هایی که انجام می دهید سرعت پوسیده شدن دندان را کاهش می دهید. دندانی که آسیب می بیند حتما باید ترمیم شود تا دندان دچار پوسیدگی و عفونت نشود. بنابراین سریعا برای ترمیم دندان آسیب دیده اقدام کنید.

 223. Avatar kimia گفت:

  با سلام دتندان نیش سمت چپ بالای من به دلیل دندان قروچه مقداری تحلیل رفته و نوک تیز از دست داده و صا فشده و چند روزی است ک کمی حساس شده ب یکی از دکتر ها ب من گفت کاری به کارش نداشته باش میخواستم بپرسم ایا میتوان با باندینگ درمانش کرد و ایا دوام میاورد ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بعد از مشخص شدن علت دقیق تحلیل رفتن و ساییدگی دندان روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد خواهند داد. اگر علت ساییدگی دندان شما دندان قروچه باشد و مشکل ساختاری در فک و دندان وجود نداشته باشد برای شما نایت گارد تجویز می شود. مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب و یا روانشناس هم برای ترک این وضعیت کمک کننده است.

 224. Avatar asma گفت:

  سلام اقای دکتر من چندسال پیش دندونمو عصب کشی کردم .بعد الان چندروزه که موادی که پرشده باهاش دندونم ریخته.اول داخل دندونم حفره بود ولی الان پرشده و لثم اومده بالاو یکمم درد میکنه خیلی کم.باید چیکار کنم؟فعلا تا چندروز به دکتر دسترسی ندارم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   طول مدت ماندگاری مواد ترمیم کننده و پر کننده دندان محدود است و مادام العمر باقی نمی ماند. به محض این که متوجه از بین رفتن مواد ترمیم کننده می شوید باید برای ترمیم مجدد اقدام کنید. در غیر این صورت دندان دچار پوسیدگی شدیدتر و حتی عفونت دندان می شود. در مورد شما نیز عفونت دندان رخ داده است. تا زمان دسترسی به یک متخصص بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و سعی کنید با طرف دیگر دهان غذاها را بجوید. این وضعیت نباید بیشتر از چند روز طول بکشد زیرا منجر به از دست رفتن دندان طبیعی می شود.

 225. Avatar سما گفت:

  سلام
  من چندین سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم و برام پین گذاشتن الان روکش دندونم افتاده دیدم برام پین گذاشتن،میشه پین دندون رو دراورد و پرش کرد یا پین از نوع دیگه گذاشت،اگر امکانش هست راهنمایی کنید ک انجام بدم چون میخوام این پین عوض بشه و روکش کنم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام معمولا این امکان وجود دارد اما یک متخصص باید شما را معاینه کند تا تشخیص نهایی را بر اساس وضعیت کنونی شما اعلام کند.

 226. Avatar محمد گفت:

  با سلام یه سنگ خیلی کوچیک که تو نون سنگک بود باعث شکسته شدن یک تیکه خیلی کوچیک از دندانم شد(لپ پر) باید چیکار کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام دندانی که لب پر می شود مستعد پوسیدگی و آسیب های بعدی است. حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با مواد ترمیم دندان این شکستگی را ترمیم کنند.

 227. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام من امروز دوتا دندان یک فک بالا رو به دلیل شکستگی عصب کشی کردم میخواستم بدونم چون قصد درمان به روش پوشش های ونیر دارم ایا احتیاج به پر کردن دارم یا همین الان اقدام به درمان به روش پوشش های ونیر کنم در ضمن باید بگم این دو دندان دارای روی هم رفتگی هستند و احتما شکستن شون هم فشار ناشی از همین میتونه باشه ممنون اگه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 228. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام من دندان های یک فک بالا را به دلیل روی هم افتادگی و شکستگی عصب کشی کردم حالا برای ترمیم میخواستم بدونم برای انجام روش روکش ونیر احتیاج به پر کردن هست یا نه ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 229. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخير
  ١٠ سال پيش دندون ٤ فك پايين سمت چپ كامل عصب كشي شد و پر كردم واي روكش نكردم تا امروز كه در اقر خوردن انار كل دندون در امد ، دكتر بهم گفت پيم شكسته و ميشه مجدد درستش كرد و پر كرد و روكش كرد ولي يه دكتر ديگه گفت كار اضافيه بايد ايمپلنت شه بنظر شما كدوم راه بهتره؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سوال شما واضح نیست. قبلا برای دندان شما پین گذاشته شده؟ یا فقط عصب کشی شده و با مواد ترمیم دندان پرشده؟

 230. Avatar گلنار گفت:

  سلام دكتر من سالها بود ك دندون ٤ بالا سمت راست روكش داشت البته بصورت بريج به دندان ٨ وصل بود بعلت تصادف اين بريج گذاشته شده بود چند وقت پيش احساس درد داشتم ولي تشخص نميدام كدوم دندان هست عكس گرفته شده و باز معلم نبود كدوم دندان هست خلاصه دندان چهارم رو باز كرد ريشه رو درست كرد
  ندندان دوباره تراش خورد و بعد روكش كردن و چون اين از بريج جدا شده بود از پشت دندان وو ب بريج وصل كردن بعد از چند روز احساس كردم ايت لق شده رفتم دكتر روكش رو از بريج جدا كرد ديد دندان اصلي شكسته شده حالا من ميخوام بدونم چرا اين اتفاق افتاد ه ؟؟ ممنون

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام و پزشک معالج بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند. اما در نظر داشته باشید لق شدن دندان و درد دندان می تواند بر اثر عفونت دندان نیز باشد.همچنین ممکن است دندان اصلی را در جلسه اول به طور کامل بررسی نکرده باشند. احتمالا دندان اصلی هم شکسته بوده است و علت آن ترمیم دندان 4 نیست.

 231. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من یه ذره از دندانم شکسته بود محلش نمیزاشتم امشب نصفش شکست و یه حس بدی دارم تو دهنم باید چیکارش کنم نمیخواد بکشمش که ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.لطفا هرچه سریعتر به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید.

 232. Avatar دلارام گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید من یکم از دوندونم شکسته و تا ۹ ماه دیگه نمیتونم پیش دندونپزشک برم چیکار کنم هی بر تر میشه؟ نمیشه ثابت نگهش داشت؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید تا حدودی از سرعت پوسیدگی آن بکاهید.

 233. Avatar مصطفی گفت:

  سلام‌آقای دکتر جمیلیان وقت بخیر من یه دندانم کف پایین عقب دندانم چند سال پیش درستش کردم عصب کشی هم کردم پرش هم کردم بعد چند سال یواش یواش پوسید خواستم درستش کنم دکترا گفت دیگه فایده نداره باید بکشیش بعدش من دوباره گذاشتمش چند مدتی بدتر دندانم نصف شد امروز رفتم بکشمش دکتر کشیدش بعدش الان وقتی میبنمش یا با زبانم لمسش میکنم احساس میکنم کناره لحثه هام لایه دندانم جا مونده اخه من دکتره دیدم کاش خردش میکرد تیکه تکیه ازش در میاورد حالا من نمیدونم باید چکار کنم یا مشکله
  یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   تکه های باقی مانده معمولا دچار عفونت، پوسیدگی و بروز علائم درد و بوی بد دهان می شود. همچنین ممکن است به دندان های کناری آسیب بزند. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا تکه های باقی مانده دندان را جراحی و خارج کنند.

 234. Avatar Mani .a گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید چندسال پیش دندانم سوراخ شد بعد این سوراخ اینقد بزرگ شد ک تقریبا نصف داخل دندان از بین رفت و بعد اینقد اینجوری موند و من دنتا فور زدم ک کلا خراب شد و امروز صبح دندانم سر کار خوردم زمین و شکست فقط ریشه دندان باقی مانده کل دندانم بخاطر پوسیدگی از اخر شکسته حالا ایا میتوانم دندون رو ترمیم کنم با ریشه این دندان یا ن باید کلا ریششو بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول باید عصب کشی و سپس دندان را پر کنید

 235. Avatar اسما گفت:

  سلام اقای دکتر من میخواهم دندان هایم را ارتودنسی کنم اما 2تا از دندان های جلو دارای شکستگی کوچیک شده و یکی از دندان های اسیابم اندازه یک نقطه دچار پوسیدگی شده است و دندان هایم زرد هستند میخواستم بدونم میتونم اول دندان هامو اول بلیچینگ کنم بعد شکستگی هارو ترمیم کنم و بعد ارتودنسی کنم با توجه به اینکه دندان پزشکم گفتند باید 2 سال ارتودنسی داشته باشم برام خیلی مهمه که دندان هام سفید باشن
  خیلی ممنونم از کمکتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است اول دندان ها را بلیچینگ کنید و بعد شکستگی هارا ترمیم و سپس ارتودنسی کنید

 236. Avatar حمید گفت:

  قای دکتر جمیلیان وقتتون بخیر.برای کشیدن دندان عقل به پزشک مراجعه کردم.بعد از چند ساعت متوجه شدم که قسمتی از دندان اسیاب دومم نیز شکسه شده.ایا مشکلی پیش می آید و ایا این امر طبیعیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان اسیاب دوم باید پر شود

 237. Avatar نیلو گفت:

  سلام دندان جلوم ترک خورده چیکارش کنم که بعدا نیوفته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید با ماده همرنگ دندان پر شود

 238. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید . دندان جلویی مادربزرگم به علت ضربه شکست و در کل کشیدش . میخواستم بدونم برای پر کردن این فضای خالی میشه از نوعی دندون مصنوعی تکی استفاده کرد که چسبیده بشه ؟ به نظرتون کنده نمیشه یا معایبی هم داره اصلا ؟ ممنون میشم پاسخ بدید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام معمولا برای یک دندان کاشت دندان با ایمپلنت پیشنهاد می شود. اما می توانید از دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. در برخی موارد که لثه و استخوان فک شرایط مناسبی ندارند ایمپلنت دندانی انجام نمی شود.

 239. Avatar پیام گفت:

  سلام خدمت اقای دکتر من ۳ سال پی در تصادف رانندگی سه عدد از دندان های جلو بالا شکست
  انها را عصب کشی وپر کردم وبعد روکش کردیم
  امسال دوباره شکست کاملا از روی لثه شکسته
  عکس گرفتیم دکتر میگه به علت عفونت در کانال ریشه دیگر نمی شود درستش کرد راهنمایی بکنید لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با توجه به این که ریشه دندان دیگر قابل ترمیم نیست می توانید از روش کاشت دندان با ایمپلنت دندانی استفاده کنید.

 240. Avatar نادیا ناصری گفت:

  سلام اقای دکتر..دندون واحد ۵ فک پایین و چپ من لبش فک کنم شکسته با زبونم تیزیشو حس میکنم..دلیلش جیه پوسیده شده و قابل ترمیم هست؟
  و اینکه دندون ۶ کناریم روکش شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی قسمتی از مینا از دندان جدا شده و دندان دچار لب پریدگی شده است. و این مشکل قابل ترمیم است

 241. Avatar محمد براتی گفت:

  سلام آقای دکتر من رفتم عکس دندونم رو گرفتم گفتن یه مقدار پوسیدگی داره بهتره درست کنم یعنی بدم پرش کنن یا بهتره دستش نزنم چون درد دندونم جزئی هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان ترمیم شود در غیر اینصورت پوسیدگی زیاد می شود

 242. Avatar Erfan گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  امروز موقع غذا خوردن بر اثر پوسیدگی دندانم کامل شکست فقط یه ذره از لبه هاش روی لثه باقی مونده آیا راهی به غیر از ایمپلنت برای ترمیم وجود داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه سالم باشد میتوان از ریشه استفاده کرد و بر روی ان روکش قرار داد

 243. Avatar ایلیا گفت:

  سلام خسته نباشید یکسالی میشه اعصاب کشی کردم دور دندانم خالی شده دلیل این خالی شدن دور دندانم چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مینا در دندانی که عصب کشی می شود ضعیف مسی شود بهتر است دندان روکش شود

 244. Avatar شبنم گفت:

  سلام اقای دکتر خته نباشید من چند سال پیش دندونم پر کردم الان داشتم نون باگت میخوردم دندونم شکست ولی اون کننارردندونم شکست پرشدگیش مونده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی در زیر پرکردگی دندان شکسته شده است حتما باید پر گردد

 245. Avatar Mj گفت:

  سلام ببخشید من دندونم رو امروز جراحی کردم اما دکتره به دندون کناری اسیب رسونده و یه ذره شکسته باید چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این مورد را باید با دندانپزشک معالجتان مطرح کنید و حتما دندان مجاور باید پر شود.

 246. Avatar Arshi گفت:

  سلام اگه يه قسمت كوچيك از دندان شكسته باشه بايد هزينه يك واحد كامل دندان براى ترميم داد ؟ و اينكه حدود هزبنش چقدر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هزینه فرق دارد . هزینه بستگی به وسعت شکستگی دارد.

  2. Avatar احمد گفت:

   با سلام من دندان جلویم تقریبا اندازه نصف شکسته ولی از بالا ریشش نشکسته باید روکشش کنم یا ترمیم میشه دندانم سیاه نشده سالمه ولی از پایین لبش شکسته تیز شده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندان مرقوم فرموده اید ناقص و کم است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 247. Avatar مهدی گفت:

  با سلام ، من قسمتی از انتهای دندان عقلم شکست آیا میشود دوبار سرجایش چسباند، تکه شکسته شده رو نگه داشتم ولی امکان این رو ندارم که زودتر از ۲ هفته دیگه به دندان پزشک مراجعه کنم سوالی از خدمتتون داشتم که در این حدفاصل چه نکاتی رو باید رعایت کنم و آیا دندان عقل دندان مهمی هست و امکان ترمیم داره؟ با نهایت تشکر از شما جهت وقتی که برای مخاطبان قرار میدهد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند باید با ماده ی پرکردن در واقع شکستگی را پر کرد.بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود.

  2. Avatar Raha گفت:

   سلام وقتتون بخیر ببخشید تمام شکستگی ها نیاز به ایملنت دارند؟! دندونی که چند سال پیش عصب کشی شده و الان یه تیکش شکسته حتما باید ایمپلنت بشه؟!

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . اگر ریشه سالم باشه خیر. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 248. Avatar Hosseini گفت:

  سلام اقای دکتر
  من دندانم رو چن ساله پیش پر کردم الان ی سالی هست که قسمت پر شده افتاده و داخل دندانم گوشت انداخته و گاهی وقتا خونریزی میکنه
  میخاستم بدونم روش درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما نیاز به عصب کشی و پر کردن دارد و بر روی تاج دندان هم باید روکش قرار داده شود.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند . باید با ماده ی پر کردن در واقع شکستگی را پر کرد.

 249. Avatar Hamta گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر …دندان ۶بالا رو چند وقت پیش عصب کشی کردم و بعد یه مدت کوتاه هنگام غذا خوردن شکست الان ۳تا دندان پزشک گفتن باید بکشم چون دیواره نداره درواقع فقط دیواره جلو باقی مونده و قسمت پر شده …نظر شما چیه ؟ آیا بکشم بهتره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی که عصب کشی می شود برای جلوگیری از احتمال شکستگی باید روکش شود. بنابراین باید از دندان شما عکس گرفت اگرشکستگی از ریشه باشد نمیتوان کاری کرد باید کشیده شود.اگر شکستگی در ریشه نباشد می توان تاج را بازسازی کرد و روکش نمود.

 250. Avatar Reza گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های بالا یک دیواره اش از ریشه در آمده و فقط یک طرف آن باقی مانده به نظرتون میشه با پین گذاشتن درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با گذاشتن پین می شود دندان را پر کرد و بعد روکش انجام شود.

 251. Avatar محمد گفت:

  دکتر من تکه ی کوچکی از دندان جلویم شکسته که براثر ضربه بوده بااینکه شکستگی جزیی هوا میده و موقع غذاخوردن درد میگیره هزینه درست کردنشم ندارم خواهش میکنم بگید اگه درستش نکنم چه اتفاقی می افته وقیمتش چقدره حداقل

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر شکستگی را برطرف نکنید دندان دچار پوسیدگی و درد به عصب می رسد و درد منتهی به عفونت می شود. و برای شما علاوه بر هزینه پرکردگی هزینه عصب کشی اضافه می گردد (هزینه درمان شما بالاترمی شود ) .

 252. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر من چند سال پیش دندون جلو بالا رو پر و عصب کشی کردم الان دندون شکست و نصف تاجش و قسمت جلو دندونم کند فقط یه قسمت کوچک از پشتش مونده میشه کاریش کرد یا باید بکشمش؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان عکس گرفته سود. اگر ریشه دندان سالم باشد تاج را می شود پر کرد و روکش کرد. ولی اگر ریشه شکسته باشد باید دندان را کشید و جایش ایمپلنت انجام داد.

 253. Avatar کیارش گفت:

  سلام اقای دکتور ربخشید من ۴ روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و توش پین گزاشتم
  الان پین دندون عصابمو خورد کرده میشه پینو درآورد و بعد پر کرد و روکش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حتما در این خصوص به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید

 254. Avatar Nastaran گفت:

  عرض سلام و ادب
  بنده دندون 4بالا رو با امالگام پر کردم.اما از نظر ظاهری باهاش مشکل دارم.ایا امکانش هست دوباره با کامپوزیت پر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله امکان دارد. ماده پر کردگی خالی می کنند و با کامپوزیت (ماده سفید رنگ) مجدد پر می شود .

 255. Avatar bita گفت:

  سلام من دندون پایینم اخریش قسمت پایین ک تقریبا موازی با لثه استو پر کردم اما الان اومدم خلال دندون میندازم زیر لثم میبینم از زیر لثه هم سوراخه .اونجا رو ک دستگاه نمیره پوسیدگی تراش بده .باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود.به یک دندانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه فرمایید.

 256. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  4 سال پیش یکی از دندانهایم پوسدیگی داشت و پر کردم. اخیرا وقتی چیزهای شیرین مثل شکلات روش میخورم یه لحظه یه حالت تیر کشدن داره و تموم میشه. ولی حتی اگر چیزهای سخت تر هم روش بخورم و شیرین نباشه مشکلی نداره. علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانهای شما خیلی حساس شده است . اگر حساسیت زیاد باشه باید عصب کشی شود و سپس روی آن پرگردد.

 257. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام خدمت شما
  دو سال قبل یکی از دندان های اسیاب را عصب کشی کردم. همان موقع یک طرف از دندانم شکسته بود. دکتر تاکید کرد باید روکش شود که متاسفانه برای من امکان پذیر نبود. اخیرا که برای روکش رفتم گفتند پوسیدگی دندان طوری نیست که امکان روکش داشته باشد و اگر بتراشیم چیز زیادی باقی نمیماند و حتما باید بکشید و ایمپلنت کنید. لطفا بفرماید با توجه به اینکه بیشتر قسمت دندان سالم است ایا روش دیگری برای استفاده از دندان فعلی و یا پر کردن و احیای ان وجود دارد؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه فرمایید.