اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ترمیم دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته

شکستگی دندان رخدادی است که در اثر حوادث ناگوار پیش می آید و ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد و عدم آگاهی در مورد اقدامات احتیاطی در شرایط خاص منجر به تکه شدن، ترک خوردن و شکستن دندان می شود. در بعضی موارد شکستگی دندان بدون درد است و مشکلی غیر از مسئله زیبایی و بهداشت ایجاد نمی کند. در سایر موارد به دلیل دردناک بودن دندان شکسته ، ترمیم دندان شکسته یک فوریت پزشکی به حساب می آید و نیاز به توجه و درمان فوری دارد.

کامپوزیت دندان

آشنایی با ساختار دندان سالم

برای درک بهتر عواقب دندانهای شکسته شده، باید علل بروز آن را بررسی کنیم. در اصل دندان از 3 لایه، مینا، عاج و پالپ ساخته شده است. لایه خارجی و بالایی مینا نامیده می شود که سخت ترین ماده در بدن انسان است و حتی قوی تر از استخوان هایی که اسکلت شما را تشکیل می دهند می باشد. مینا به رنگ سفید و لایه قابل مشاهده حفاظتی اطراف دندان است. به قسمتی از دندان که در بالای لثه قرار دارد و وقتی لبخند میزنیم مشاهده می شود تاج دندان گفته می شود. در زیر مینا بافت نرمی به نام عاج قرار دارد که بخش عمده ای از ساختار دندان را تشکیل می دهد و نقش محافظتی برای قسمت پالپ دندان که شامل رگهای خونی و اعصاب است را ایفا می کند. در واقع عاج و پالپ ریشه های دندان را در فک محکم نگه می دارند.

قسمت پایینی دندان از ریشه تشکیل شده است که در لثه و فک قرار دارند و توسط مینای دندان پوشیده نشده اند، بلکه توسط لایه دیگری به نام سمنتوم پوشیده شده اند. سمنتوم شبیه مینای دندان اما کمی نرم تر است. لایه سطحی مینای دندان است که در معرض آسیب و شکستن قرار دارد.

هنگامی که یک دندان خرد، ترک خورده یا شکسته می شود، در درجه اول بر لایه بیرونی یعنی مینای دندان تاثیر می گذارد. با این وجود، در شرایط خاص، آسیب و شکستگی ممکن است عاج و پالپ دندان را نیز درگیر کند. به عنوان مثال ممکن است صورت و دندان ها به عنوان بخشی از حادثه دچار ضربه شدید شوند. در مواقع معمولی، لایه های داخلی دندان تحت تأثیر شکستگی قرار نمی گیرند اما اگر ترمیم دندان شکسته به موقع انجام نشود، پالپ و ریشه دندان ممکن است تحریک یا آلوده شود.

ونیر دندان

روش های ترمیم دندان شکسته

روش های پیشنهادی مربوط به معالجه و بهترین روش ترمیم دندان شکسته به علت و میزان آسیب و پوسیدگی دندان بستگی دارد. در اینجا چند روش که دندانپزشکان برای ترمیم دندان شکسته استفاده می کنند را توضیح می دهیم.

کانتورینگ دندان از روشهای ترمیم دندان شکسته

اگر شکستگی بسیار جزئی و کوچک باشد کار ترمیم دندان شکسته شامل گرد کردن و شکل دادن لبه های تیز دندان و صیقل دادن و صاف کردن آن به طوریکه با سایر دندانها همخوانی پیدا کند و شکستگی دندان از نظر زیبایی طبیعی جلوه کند.

روش پر کردن یا چسباندن دندان شکسته

در این روش ترمیم دندان شکسته  از مواد دندانپزشکی مخصوص استفاده می شود  و در قسمت شکستگی یا ترک قرار می گیرنداین مواد می تواند امالگام یا کامپوزیت یا گلاس اینومر و غیره  باشد  و سپس توسط دندانپزشک آن را هم راستا با سایر دندانها فرم و شکل می دهد، بعد از آن مواد سفت و سخت می شود تا دندان شکسته طبیعی تر به نظر آید.

روکش برای ترمیم دندان شکسته

روکش کردن دندان یکی از روشهای ترمیم دندان شکسته است که معمولا  برای هر بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند تا بتوانند جایگزین قسمت شکسته دندان باشند و در این حالت قسمت های پایه و ساختار اصلی دندان سالم باقی می ماند. در این روش ، یک تاج دندان مصنوعی جزئی یا کامل ساخته می شود و سپس به دندان وصل می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد و تا حد ممکن دندان طبیعی را حفظ کند. اغلب برای اطمینان از موفقیت در ترمیم دندان شکسته درمان کانال ریشه نیز لازم است.

درمان کانال ریشه روش ترمیم دندان شکسته

برای صدمات شدیدتر، وقتی که ساختار داخلی (پالپ) دندان آسیب دیده است، می توان با روند تمیز کردن و پر کردن، ریشه طبیعی دندان را نجات داد. با حفظ ریشه طبیعی دندان، تاج و مینای طبیعی دندان به طور کلی ضعیف شده و نیاز به تعبیه یک تاج مصنوعی وجود دارد.

کشیدن دندان راه حل نهایی برای ترمیم دندان شکسته

برای دندانهای بسیار آسیب دیده که توسط هیچ یک از روش های ترمیم دندان شکسته که در بالا ذکر شد امکان نجات آنها وجود نداشته باشد کشیدن دندان آخرین گزینه ممکن است. کشیدن دندان منجر به ایجاد شکاف و فاصله بین دندان ها خواهد شد. برای حفظ سلامت لثه و زیبایی لبخند و افزایش اعتماد به نفس شما نیاز به نوعی از دندان مصنوعی در این زمان احساس می شود. در این مواقع از روش های کاشت و ایمپلنت دندانی برای ترمیم دندان شکسته استفاده می شود.

عوارض دندان شکسته

سوالات متداول ترمیم دندان شکسته

1-اگر دندان به طور ناگهانی شکسته شد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اگر تمام دندان شما شکسته شد ولی ریشه های دندان سالم بود بلافاصله دهان خود را با آب بشویید و دندان شکسته را در یک ظرف کوچک شیر، آب یا سرم نگهداری کنید. در صورت خونریزی با اعمال فشار خونریزی را متوقف کنید و اگر خونریزی بیش از حد است به اورژانس مراجعه کنید.

2-اگر دندان شکسته لبه های تیز ایجاد کرد چه اقدامی مناسب است؟

اگر دندان شکست و لبه های تیز دندان ناراحت کننده بود و باعث زخم شدن زبان شد می توانید آن را با آدامس، گاز یا موم بپوشانید. اگر درد زیادی را احساس می کنید، یک داروی ضد درد را امتحان کنید یا برای کاهش درد از کمپرس سرد استفاده کنید.

3-آیا دندان شکسته یا ترک خورده خود به خود ترمیم می شود؟

برخلاف استخوان های اسکلت بدن دندان ها در صورت آسیب به استخوان نمی توانند خود را ترمیم کنند و باید از اقدامات پزشکی برای ترمیم دندان شکسته استفاده شود.

4-اگر دندان شکسته ترمیم نشود چه عوارضی دارد؟

در بعضی موارد شکستگی و ترک دندان بسیار ناچیز است به طوری که فرد متوجه آن نمی شود و فقط با عکسبرداری تشخیص داده خواهد شد. در این مواقع خطری بیمار را تهدید نمی کند. اما در صورتیکه شکستگی واضح باشد و بدون درمان رها شود باعث آسیب به ریشه دندان در اثر پوسیدگی دندان خواهد شد.

5-آیا دندان شکسته شده دچار عفونت می شود؟

در صورت عدم ترمیم دندان شکسته، امکان ورود راحت تر باکتری ها به ریشه دندان در جایی که اعصاب و رگ های خونی وجود دارند تسهیل می شود. پس از رسیدن عفونت به قسمت اعصاب دندان، بیمار دچار علائم دندان درد و حساسیت شدید دندان ها می شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

820 دیدگاه برای “ترمیم دندان شکسته

 1. sarina گفت:

  سلام دکتر من دندان از بالا شکست و لا دندان گیر کرده باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت برای درمان به دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید.

 2. پریا گفت:

  سلام من دندونمو پر کرده بودم موقع غذا خوردن از وسط نصف شد و اویزونه چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه شود. ریشه دندان بررسی گردد. اگر ریشه سالم بود و احتیاج به عصب کشی نداشت می توان دندان را ترمیم و درست کرد.

 3. نگین یوسفی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان جلوم ازپایین به طور اتفاقی نصف شد رفتم دکتر گفت عصب کشی میخوادعصب کشی کردم هنوز پر نکردم دکترم گفت یک هفته دیگه بیا الان۴روزخیلی شدیددردمیکنه ازروزاول بدترشده دیگه مسکن خیلی کم ارومش میکنه به مطبم زنگ میزنم منشی میگه فقط اموکسی سیلین بامترونیدازول مصرف کن طبیعیه خواستم ببینم واقعا این همه دردطبیعیه؟؟؟ فک پایینم کلا دیگه درددندوناش سرمیشه😑

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، درد دندان طبیعی نیست. ریشه دندان شما عفونت دارد. باید رادیوگرافی تهیه گردد و عصب کشی دندان کامل انجام شود.

 4. بهنام گفت:

  سلام دندونم قبلاً پر کرده بودم یه سال پیش موقع غذا خوردن کمتر از نصف دندونم افتاد قسمت بالایی دندون ریشه کاری نداره دردم نداره تیز شده ولی به زبونم میخوره چی باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه کرد در صورتیکه ریشه سالم باشد میتوان دندان را با آمالگام پرکرد و روکش دندان گذاشت.

 5. پژمان گفت:

  سلام من چند روزی هست دندونمو عصب کشی کردن الا یه مقداراز مینای دندونم شکسته آیا قابل پر کردن هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید با ماده پرکردگی ترمیم می شود.

 6. جواد گفت:

  سلام جناب دکتر.من اولین دندون کرسی ام تقریبا نصفش شکسته ولی هیچ دردی نمیکنه.میخواستم بدونم با چه روشی خوبه که درست بشه؟
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. دندان های کناری و میزان شکستگی بررسی گردد و در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 7. حسام گفت:

  سلام آقای دکتر دندان آسیاب من از پشت و از کنار سوراخ شده بود و وقتی چیزی میخوردم انگار داخل لثه فرو می رفت . رفتم دکتر در یک مرحله عصب کشی و پر کردن را انجام دادند بعد هم آنتی بیوتیک تجویز کردند گفتن دندان باید روکش بشود
  خواستم بدونم آیا روکش کنم یا نه؟ اگر نکنم امکان شکست دندان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پرکردگی دندان با آمالگام زیاد است. برای پیشگیری از شکستگی و استحکام دندان بهتر است دندان روکش شود.

 8. ماهان گفت:

  سلام آقای دکتر یه سئوالی داشتم من دندونام روز به روز داره زردتر میشه و بین دندونام داره سیاه میشه نمی‌دونم چرا مسواک میزنم و چیزای شیرین کم میخورم و سنم پایینه تا بخواد سر دندونام یه همچین بلایی بیاد
  میشه بگین مشکل از چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید شما شش ماه یکبار تحت نظر معاینات دوره ای دندانپزشکی باشید. دندان های شما معاینه و درمان شود.

 9. فاطمه گفت:

  سلام . خسته نباشید. ببخشید من دو تا دندون های اصلی و یعنی دو تا دندون های جلوم به صورت مثلثی شکستن یعنی خیلی زیاد شکستن ، و الان نمی‌دونم از چه روشی استفاده کنم تا دندون هامو درست کنم . لطفاً کمکم کنید که از چه روشی برای دندونم استفاده کنم ؟! 😣

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با کامپوزیت می توان دندان های شکسته را ترمیم نمود. به یک متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه شود. پس از معاینه راهنمایی های براساس دندان های کناری دندان شکسته شده به شما داده می شود.

  2. ممنون بابت توضیحات مفیدتون

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    سپاس و درود بر شما.

 10. اروین گفت:

  سلام جناب دکتر. من دو سال پیش دندان اسیاب پایین رو عصب کشی کردم . پانسمان کردن و دیگه پر نکردم بر اثر سهل انگاری .. دیواره ش هم از بین رفته و صاف شده.. الان میتونم پر کنم یا ی کاری غیر از کشیدن؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا خیر، باید ریشه دندان کشیده شود.

 11. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید، دندان شماره 6 پایین من که قبلا پر شده تقریبا 1/4 دیواره و داخلش شکسته شده رفتم پیش دکتر که گفت حتما باید عصب کشی بشه، میخواستم بدونم که واقعا به غیر از عصب کشی راه دیگری نیست، چونکه هیچگونه دردی نداره، ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی دندان بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. نسیم گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونهای6_6پایینم به عصب رسیده پوسیدگیش زیاده وفقط قسمتی کمی ازتاج باقی مونده راهی هست که نکشمشون.اینجا دندونپزشکی فقط گفت بکشش😢

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.باید رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. سپس تصمیم قطعی برای درمان داده می شود.

 13. نیک گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم شکسته و لبه های تیزی داره ینی فقط ی قسمتش باقی مونده میشه بدون کشیدن درستش کرد!؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه و وضعیت ریشه بررسی گردد.سپس درمان مناسب داده می شود.

 14. نگین گفت:

  سلام . ببخشید اگه دندان جلوی بالا از رو دچار لب پر شدگی بشه و دندان نازک و دچار فرو رفتگی از پایین بشه آیا درمانی براش وجود داره؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. فاطمه شهرامی گفت:

  سلام، آقای دکتر دو تا دندان جلویی من در اثر ضربه پریده شده آیا میشه درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه نمایید تا دندان معاینه و شکستگی را با کامپوزیت درمان کنند.

 16. زهرا گفت:

  سلام دکتر جان عکس پایینی عنوان”کشیدن دندان اخرین راه حل”دقیقا دندون منه. باید بکشمش ؟ فک پایین دوتا دندون مونده به عقل دارای اینچنین شکستگی شده چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند روش متفاوت برای درمان دندان شکسته وجود دارد. بستگی به میزان پوسیدگی و شکستگی دندان دارد. باید دندان معاینه گردد تا در هتگام کعاینه راهنمایی های لازم داده شود.

 17. رها گفت:

  سلام من دندان سمت چپم عصب کشی 2 کاناله میخواست اما بدلیل کرونا نتونستم برم ک درستش کنم الان بالای دندان کلا شکسته و فقط ریشه مونده ایا میشه درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید رادیوگرافی تهیه و ریشه دندان بررسی گردد تا بتوان تصمیم درست را راجع به ترمیم دندان گرفت.

 18. میلاد گفت:

  سلام دندون شماره ۴ و ۵ بالا عصب کشی شده الان دندون ۴ شکست و فقط کمی از دندون خودم مونده ایا قابل روکش هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد. اگر ریشه سالم باشد و نیمی بیشتر از مینا دندان باقی مانده باشد می توان تاج دندان را درست کرد.

 19. معصومه گفت:

  سلام و عرض احترام
  آقای دکتر پسرم دندون دائمی جلو در فک بالا چند وقت پیش شکسته بود که دکتر بعد از مشاهده عکس گفتن احتمال اینکه عصب بسته بشه هست و بدون عصب کشی دندون رو کامپوزیت کردن الان تقریبا 5 ماهی میگذره و دندونش عفونت کرد و مجدد بردم دکتر و عکس گرفتم که گفتن باید عصب کشی بشه حالا سوالم اینه که بعد از انجام این درمان باز ممکنه دندونش درد کنه یا بی دلیل بشکنه؟
  و اینکه عصب همان ریشه هست؟
  خیلی براش نگرانم آخه همش ۸ سالش هست و علاقه زیادی به فوتبال داره.
  لطفاً کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تهیه رادیوگرافی می توان از صحت عصب کشی دندان مطلع شد. با رعایت نکردن بهداشت ممکن است.

 20. آذر گفت:

  سلام اقا دکتر دندون من شکسته و‌نصفش داخل لثه مونده از اونجا که من میخوام کامپوزیت کنم و راه حلش چیه ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 21. زهرا گفت:

  سلام من چند سال پیش شکستگی دندان داشتم که ترمیم کردم و روی ان رو با مواد درست کردن ، اما چند روز پیش وقتی حواسم نبود تخمه با همان قسمت شکستم کمی از ان لب پر شده و تیز الان باید برم کلا عوض کنم با میشود همان قسمت لب پری را درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان شما را مجدد ترمیم و بازسازی می شود. به متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه نمایید.

 22. حامد گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندون جلوی من تقریبا نصفش پوسیده شده و رفته
  الان نصف بقیه شو میشه روکش انداخت یا نه خیلی هم درد داره اگه میشه لطف کنید جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از ریشه دندان تهیه شود و وضعیت ریشه بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 23. محمدمهدی گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۱۰سالشه براثر تصادف چندتاازدندانهاش افتاده ایا امکان رشد دوباره دندان دائمی برای پسرم دوباره وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود. دندان اصلی فقط یکبار رویش می کند.

 24. مائده سرپوشی گفت:

  سلام وقت بخیر من دندونم جلوم بغلیش روش پریده آیا راهکاری داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به متخصص ترمیمی مراجعه شود تا پس از معاینه دندان تصمیم گرفته شود با کامپوزیت شکستگی ترمیم می گردد.

 25. سعید گفت:

  سلام جناب دکتر بنده پسرم۱۷ماهشه و خورده زمین دوتا دندون جلویی ردیف بالاش بطور افقی از وسط شکستن آیا میشه درستشون کنم یاخیر؟و اینکه در صورت ترمیم چه روشی بهتره و چقدر هزینه میبره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید کودک را نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید تا معاینه از دندان انجام گیرد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 26. نازي گفت:

  سلام آقاي دكتر.خسته نباشيد.
  دندان من عصب كشي مي خواست .الان نصف دندان كه سمت عقب هست شكسته.چه كاري بايد انجانم بدم؟رسيدگي بهش فوريتي هست؟؟
  واينكه دندان هاي عقلم هم درآمده.اما دردي ندارن ومشكلي باهاشون ندارم.بايد بكشمشون؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان درمان شود. ممکن است درد بگیرد، و احتمال شکستگی بیشتر هم هست. دندان عقل اگر فضا برای رویش دارد و مشکلی ندارید لزومی ندارد که دندان کشیده شود.

   1. نازي گفت:

    ممنون از راهنماييتون.فقط كنار دندان هاي عقل دندان هست.مشكلي واسشون ايجاد نميشه؟؟واينكه دندان هاي عقل منظم رشد نميكنه ويه طرفش رشد كرده يه طرف.ايرادي نداره؟؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رویش دندان عقل کامل انجام شود. اگر فشار به دندان کنار می آورد باید تصمیم دیگری راجع به دندان عقل گرفت.

 27. امیر محمد گفت:

  سلام من امیر محمد هستم ۱۰سالمه زمین خوردم دوتا دندان جولویم از ردیف با لا کمی شکسته تکه هایش را دارم درست میشود یا نه ممنون 🙋‍♂️

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مراجعه به یک دندانپزشک خوب و با تجربه دندان شما ترمیم می گردد.

 28. صدیقه جعفری گفت:

  سلام دکتر من ۲۴سالمه تازه یه هفته س ارتودنسی شروع کردم دکترمن فک پایینم یکی از دندونای ۶م فقط یذره ریشه مونده ازش براهمین دکتر روی دندون ۷م بندگذاشتن بعداین دندون ۶م خرابه و دردمیکنع ایاامکانش هست که این ریشه رو دکتربکنه و باارتودنسی دندون ۷رو جایگزین دندون ۶ کنن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم و اظهار نظر نمیکنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 29. سارا گفت:

  سلام دندان جلو دچار شکستگی شده نصف دندان به حالت افقی شکسته و الان دندانپزشکی تعطیل است ایا اگر تا شنبه صبر کنم مشکلی برای دندانم ایجاد نمی شود؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که به این شکل شکسته باید قسمت افقی شکسته خارج شود. در روز پنجشنبه و جمعه بعضی از مراکز درمانی دندانپزشکی باز هست می توانید مراجعه نمایید.

 30. مینا گفت:

  سلام.خسته نباشید.من دندان 5از بالا ی قسمت کوچیک از کناره دندان به سمت دندان عقب شکسته.راهی بجز روکش کردن هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید وضعیت ریشه دندان هم بررسی گردد.

 31. لیلا گفت:

  سلام من دندونای عقبم تاریشه خراب شده فقط دور دندونام یه شکستگی کوچک باقی مانده و وسطش سوراخ شده داخلش هم یه چیز در آمده چی کار کنم آیا پر میشود و اگر پر شود بعد چندسال آسیب میبیند و میشکند یا دوباره خراب میشود ممنون میشم جوابمو بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ریشه دندان شما معاینه شود و رادیوگرافی از دندان شما تهیه گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 32. علی گفت:

  سلام خوب هستید من 2 ماهه پیش یکی از دندون های جلوم رو عصب کشی کردم بعدا 3 روز پیش خود به خود ترک خورده میشه درستش کرد و میانگین قیمتش چقدره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام بگیرد. وضعیت شکستگی و رادیوگرافی بررسی شود تا تشخیص درمان مناسب گرفته شود.به متخصص ترمیمی باتجربه مراجعه کنید.

 33. محمدرضا گفت:

  اقای دکتر ممنون از راهنمایی هاتون
  من دو تا دندون بین پیش و نیش م رو که شیری بودند کشیدم ولی بعد از ۱۰ سال هنوز دندون های دائمی در نیومده..
  علت این امر چیه؟؟
  بعلاوه باعث شده که دندون های جلویی من با فاصله بسیار زیاد و بدریخت باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با درمان ارتودنسی فاصله دندان ها بسته می شود.

 34. محسن گفت:

  سلام آقای دکتر برای دندانی که تقریبا بیشتر مبنایش را از دست داده ولی ریشه سالم هست میشود موقتا کاری انجام داد تا در فرصت مناسب ترمیم شود. من در خارج از ایران هستم و راستش هزینه بسیار بالا هست و میخواهم برای ترمیم به ایران بیایم. آیا راهی موقت هست تا آنرا حفظ کنم مثلا با پانسمان یا یک سرپوش موقت هیچ احساس گرما و سرمایی روی آن ندارم ولی نخ دندان باعث ریخته شدن مواد پر شده گردید و بعد کل دندان در چند روز شکست چون دیواره بسیار نازک باقی مانده بود. در ضمن اگر بتوان پست با کامپوزیت زد بنظر شما چه نوع کامپوزیتی مناسب هست تا در موقع آمدن به ایران تهیه کنم و یا اگر ایمپلنت لازم باشد پیچ تیتانیوم بخرم تا از بهترین کیفیت استفاده بشه هر چند میدانم در ایران حتما هست ولی جهت اطمینان عرض میکنم و آخرین سوال اینکه آیا برای پست کامپوزیت فلزی بهتر هست یا الیاف کربن و یا کامپوزیت های دیگر. با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روشی وجود ندارد که بشود پانسمان کرد .اصولا پانسمان بعد از یکماه باید درمان شود. اینطور هم نیست که شما بتوانید کامپوزیت یا ایمپلنت را تهیه کنید. متخصص خودش کامپوزیت و ایمپلنت را دارد و از بیمار دریافت نمی کند. بر اساس میزان مینا باقی مانده نوع شکستگی، رادیوگرافی، شرایط دندانی و فکی، لثه ای و… تصمیم گرفته می شود که پست یا ونیر یا روکش انجام شود باید معاینه شود تا جواب دقیق را داد. بهتر است در اولین فرصت دندان شما توسط متخصص ترمیمی، ترمیم و پر شود.

 35. مهدیس گفت:

  سلام من دندونم نصفشو پر کردم از دندونای فک پایینمه بعد گفتن روکش کن نکردم الان همون نصفه دندون خودم دچار پوسیدگی شده داره میریزه قسمتی ازش مونده هنوزم میشه روکش انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. اصولا اگر پر کردگی دندان زیاد باشد برای محافظت دندان در اثر فشار و شکستگی بهتر است دندان روکش شود.

 36. سبحان گفت:

  سلام اقای دکتر..
  اقای دکتر دندون جلوم بالا داعمی شکسته بر اثر ضربه با مشت..دکتر تشخیص داده 35 درصدش از بین رفته ..برا درست کردنش باید چیکار کنم هزینه درست کردنش چقدر میشه …ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید روکش شود.

  2. عبدالرضا صالح گفت:

   سلام آقای دکتر. بنده یک دندان 7 از بالا دارم که عصب کشی شده. الان کلا نصف شده یعنی از وسط شکسته. موقع غذا خوردن درد میگیره و باعث التهاب لثه شده. به بنده گفتند که باید بکشمش کلا و راهی برای ترمیم نیست. اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.

   با تشکر

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد. با مشاهده رادیوگرافی ریشه دندان بررسی شود. سپس می توان پاسخ مناسب را به شما داد. اگر عفونت، ریشه دندان را درگیر کرده باشد باید دندان کشیده شود.

 37. مهدی گفت:

  من دندونم بر اثر پوسیدگی شکست بنظر شما کشیده شود یا درمان شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر دندان توسط متخصص معاینه شود. ریشه بررسی شود. اگر پوسیدگی داشت برداشته و ترمیم گردد. و با آمالگام دندان پر شود. نگهداری دندان اصلی خیلی بهتر است تا اینکه کشیده شود و جایگزین آن ایمپلنت گذاشته شود.

 38. مانی گفت:

  سلام من چند سال پیش دندانم را روکش مردم الان روکش دندانم افتاده به دکتر خودمم دسترسی ندارم آیا پیش دکتر دیگری میتوانم مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص پروتز با تجربه مراجعه کنید. تا مجدد برای دندان شما روکش تهیه گردد.

 39. Banoo گفت:

  سلام توروخدا جواب منو بدید.دندونم قبلا پرشده بود و بعد چندسال از وسط شکست ولی یک تکه ازتاج باقی هستش.اصلا درد نداشته هیچوقت‌.آیا روشی جز عصب کشی هستش واسه ترمیمش؟هروقت روکش کردم خیلی کار نکرده و متاسفانه دندونو کشیدم‌.ولی این دندون هستش ک تو دیده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر مقدار پرکردگی با آمالگام زیاد باشد بهتر است برای محافظت بیشتر دندان از فشار و شکستگی دندان روکش شود.

 40. محمد گفت:

  سلام .آقای دکتر دندان 5 بالا سمت چپ من شکسته بنظر شما ترمیم میشه یا باید بکشمش.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. اگر نیم بیشتری از مینا دندان باقی مانده باشد می توان دندان را ترمیم کرد. بهتر است به متخصص با تجربه مراجعه کنید و دندان را حفظ کنید.

 41. Ryhaneh گفت:

  باسلام خدمت شما آقای دکتر؛ من ۶ سال پیش یکی از دندونای آسیاب فک پایینمو عصب کشی کردم و الان مدتیه که ی تیکش شکسته؛ چن روزپیش وقت غذاخوردن ی سمت دندونم لق شد؛خواستم بدونم این دندونم قابل روکش شدن هست یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.باید معاینه و رادیوگرافی انجام شود. اگر ریشه دندان سالم باشد. میتوان دندان را حفظ کرد.

 42. الیت گفت:

  سلام من دندونو عصب كشي كرده بودم ولي به خاطر كرونا پرش نکردم الان فقط دیواره هاش مونده که اونم نصف شده میتونم الان درستش کنم یا باید بکشمش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص مراجعه کنید تا معاینه شود.سپس دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 43. سامان گفت:

  سلام اقای دکتروخسته نباشید دندان جلویی من یکیش زیرش شکسته یکم زبانم میخوره انگار دولا شد چیکار کنم اینو ایا ترمیم میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید.

 44. وحید گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،دندان شماره ی ۲ من،دو سومش را که کامپوزیت شده بود دچار ترک شده است و ناحیه ترکیدگیش در مرز کامپوزیت و اصلی می باشد .او پی جی شو ب متخصص اندو نشون دادم نیاز مجدد به ترمیم ریشه نمی باشد
  پیشنهاد شما برای ترمیم این دندون من چیه .ممنون از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید توسط کامپوزیت دوباره ترمیم شود. کامپوزیت قبلی برداشته شود با کامپوزیت جدید دندان پر شود.

 45. شیدا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان جلو شکسته یعنی بیشترش شکسته یکم از ریشش از لثم معلومه میشه روکش روش انجام داد؟اصلا چکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه انجام شود. اگر ریشه دندان سالم باشد می توان روکش کرد.

 46. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندون جلویی من امروز بی دلیل ازپشت ریخته ظاهردندان سالمه ولی ازپشت زبونم رو زخم میکنه چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی مراجعه نمایید. پس از معاینه با ماده پر کردگی سفید دندان جلو شما را پر می کنند.

 47. حامد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یکی از دندان آسیابم شکست در اثر پوسیدگی.عصب کشی و ترمیم شد البته هنوز روکش نشده.موقع غذا خوردن در اثر فشار حالت التهاب داره و نمیتونم با اون سمت غذا بخورم.میخام ببینم تا چه مدت این التهاب طبیعی هست یا به دکتر مراجعه کنم؟ و اینکه برای روکش گفتن دوماه دیگه باید مراجعه کنم.خواستم ببینم این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه مجدد قبل از روکش به متخصص معالج مراجعه شود.

 48. فریبا گفت:

  سلام اقای دکتر .بنده چند سال پیش دندان ۵ بالا رو پر کردم به تازگی دیواره این دندانم فرو ریخت .مواد امالگام نریخته فقط وقتی لبخند میزنم اون مواد سیاه دیده میشه.میخواستم بدونم به نظر شما بهرین روش درمان چیه؟وتا چه مدت وقت دارم اقدام کنم؟ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ترمیم به متخصص مراجعه شود. احتمال آسیب و شکستگی زیاد است.

 49. مهدی دشتی گفت:

  با سلام و احترام، آقای دکتر، ۴ سال پیش، بر اثر ساییدگی دندان فک بالا، و نظر به صلاحدید دندان پزشکی، بعد از کانال کشی و کشیدن اعصاب دندان، روکش استفاده کردم، ولی به مرور زمان همان دندان های فک بالا خراب شدند، آیا می شود به همان صورت قبلی ،ترمیم گردد ویا اینکه دندان مصنوعی نسبت به دندان روکش عمر و کارایی بیشتری دارد.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. به متخصص با تجربه و ماهر مراجعه شود. در صورت که دندان کشیده شود جایگزین باید ایمپلنت انجام شود.

 50. Z.Sh گفت:

  سلام من یک دختر ۱۵ساله هستم که براثر یک حادثه نیمی از دندان جلویی فک بالام شکسته به چند دندانپزشک مراجعه کردم و گفتند چون قسمت زیادی از دندان شکسته شده پر کردن دندان بامواد سفید ممکن است موجب ایجاد درد بشود و به احتمال بالایی مواد میریزند راه دیگر عصب کشی بود که باتوجه به سن ام گفتند که ممکن است عواقبی مانند ابسه دندان را به دنبال داشته باشد ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بهتر است شما به یک متخصص ترمیمی باتجربه و حاذق مراجعه نمایید.

 51. متین گفت:

  با سلام .آقای دکتر برنامه تلویزیونی شما بسیار آموزنده و عالیه🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از توجه شما

 52. farzan گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من اوایل کرونا دندانم شکست ولی به دلیل تعطیلی ها و نگرانی خودم به دکتر مراجعه نکردم. چند وقتی بود که دوباره شروع به درد گرفتن کرده بود. رفتم دکتر و ایشون گفتن که چون مدت زیادیه که میگذره از اون زمان باید برم پیش یک متخصص ریشه دندان و اونجا عصب کشی کنم. آیا ممکنه که کلا امکان عصب کشی نباشه و یا دکتر مثلا اول چرک خشک کن تجویز کنه و بعد انجام بده؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان عفونت داشته باشد. آنتی بیوتیک به شما تچویز می شود. سپس با انجام عصب کشی عفونت برداشته می شود سپس دندان با آمالگام پر می شود.

 53. setare گفت:

  سلام،من دو تا از دندان های جلوم لق شدند و افتادند،که احتمالا به خاطر سست بودن لثه است،چه درمانی براش هستت؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 54. پانته ا گفت:

  سلام دکتر
  من دندون بالاییم شماره 5 سمت راستم بصورت افقی تا دم لثه شکسته و فقط ی کوچولو از جلو مونده قسمت عقبش ولی,عاجش بیشتر هست ایا,قابل ترمیم هست با روکش یا بوسیله ماده ای بشه درستش کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود بدین صورت جواب دقیق شما دریافت نمی کنید.

 55. مرضیه اروجی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من ۷ سال پیش دو تا دندون جلو و بالا رو کامپوزیت کردم الان یه قسمت از دندون م شکسته ولی خیلی مشخص نیست فقط تیز شده می تونم مجددا ترمیم نکنم؟؟؟؟؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است ترمیم کنید . تیزی لبه باعث شکستن دندان می شود.

 56. آرش گفت:

  سلام من یکی از دندان های اسیابم بر اثر پوسیدگی نصفش جدا شد ایا قابل ترمیم هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و ببینیم وضعیت ریشه دندان چطوری می باشد.اگر ریشه سالم باشد و نصفی از مینا باقی مانده باشد می توان ترمیم کرد.

 57. مائده گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ، بنده متاسفانه سهل انگاری کردم و پسته تازه در بسته رو با دندان جلو سعی کردم باز کنم و قسمت روی دندان جلوییم به شکل سطحی کمی پَرید،
  درواقع خیلی کم در سمت گوشه پایین و روی دندانم خالی شد) میشه لطف کنیدوراهنماییم کنید چه کاری باید روی دندانم انجام بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود . به متخصص ترمیمی مراجعه کنید با کامپوزیت می توان ترمیم کرد.

 58. مائده گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ، بنده متاسفانه سهل انگاری کردم و پسته تازه در بسته رو با دندان جلو سعی کردم باز کنم و قسمت گوشه دندان جلوییم به شکل سطحی کمی پَرید،
  درواقع خیلی کم در سمت گوشه پایین و روی دندانم خالی شد) میشه لطف کنیدوراهنماییم کنید چه کاری باید روی دندانم انجام بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی مراجعه کنید تا دندان شما را با کامپوزیت ترمیم کنند.

 59. آناهیتا گفت:

  سلام علیکم آقای دکتر. وقتتون بخیر. من یک دختر ۹ ساله دارم که دندان آسیابش در ۵ سالگی بخاطر پوسیدگی، روکش شد و به تازگی متوجه شدم دندانی که روکش شده، قسمتی از دندان شکاف خیلی واضحی بینش پیدا شده و فعلا دردی را احساس نمی کند. خیلی نگرانشم چون در این اوضاع وخیم کرونایی می ترسم که او را به دندانپزشکی ببرم؛ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فرزند شما باید به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کند. تا دندانش معاینه شود. به یک مطب قابل اطمینان با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه کنید. بنده متخصص ارتودنسی هستم.

   1. غفاری گفت:

    سلام و خسته نباشید
    من دندان آسیاب دوم سمت چپ رو پانسمان عصب کشی کردم و یخورده خون اومد و دکتر برایم پد گذاشت تا خون نیاد ،بعد از آن دندانم یک قسمتش شکست البته دندونم یک قسمتش مونده و قسمت پایین هم داره که یخورده ضعیف هستش. راهی وجود داره که من دندون ها مو درست کنم؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر بیشتر از نیمی از مینا دندان مانده باشد می توان بعد از عصب کشی تاج دندان را درست کرد و دندان را ترمیم کرد.

 60. شکیبا گفت:

  سلام خسته نباشید من دندونم رو یکمیش شکسته بود رو عصب کشی مجدد کردم و پر کردم باید روکش کنم ولی دکتر گفت یه دو سه ماهی دیگه از طرفی من ارتودنسی باید انجام بدم حالا نمیدونم باید روکش رو انجام بدم یا نه چون دندون شش هست برای پایه ارتودنسی به نظر خوم کافی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه حضورا راهنمایی خواهید شد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 61. احمد گفت:

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون برای من قابل استفاده بود.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . سپاس و درود.

 62. دانیال گفت:

  با سلام مرسی آقای دکتر از وقت گرانبهایتون که میزارید و سوالات ما را جواب میدید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون شما لطف دارید.

 63. شاهین گفت:

  سلام. آقای دکتر دندون من توی تصادف شکسته فک بالا هزینه درست کردنش چقدر میشه تقریبا؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی و شرایط دندان بررسی شود. در هنگام معاینه روش و هزینه به شما گفته می شود.

 64. علیرضا گفت:

  سلام دکتر من دندونم تکه ای از دیواره اش شکست و رفتم درمانگاه عصب کشی کردم ،وقتی رفتم بخش ترمیم گفتن که چون بخشی از دیواره ات شکسته نمیشه ترمیم کرد و باید متخصص درستش کنه. به نظر شما راهی هست که بشه درستش کرد؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. باید بررسی شود ریشه سالم هست یا خیر؟ چقدر از مینا دندان باقی مانده و …

   1. غزاله گفت:

    با سلام آقای دکتر خیلی ممنون و سپاسگزارم که فوری و دقیق پاسخ سوالات را میدید و ارزش برای مردم و هم میهنانتون قائلید.

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ممنون از لطف و محبت شما. هدف من رضایت هموطنان عزیزم هست.

 65. ساناز مولایی گفت:

  با سلام….من دندون شش فک بالا رو عصب کشب کردم و قراره دو سه روز دیگه پر بشه…دندونم فقط از کنار پوسیده بود و روی خودش کاملا سالم بود…تو سه روز اول که عصب کشی کردم و موقتا پر شده…یه قسمت کوچیک دندون از کنار سوراخ پوسیدگی شکسته … حتما باید روکش بشه یا با پر شدن هم میشه درست بشه؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدید دکتر…

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. پرشود. اگر پر کردگی زیاد است برای محافظت دتدان بهتر است روکش شود.

 66. Mohadese گفت:

  سلام آقای دکتر. من نوزده سالمه و یکی از دندون هام (دندون نیش) وقتی که از خواب بیدار شدم شکسته بود 😭 از وسط دو نصف شده بود. و وقت ملاقات که گرفتم تقریبا واسه دو هفته بعده؟ وقتی هم که غذا میخورم بدتر میشه همون یه ذره هم که نشکسته کم کم میشکنن. میشه لطفا کمک کنید؟🙏 با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت اورژانسی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید.

 67. علی اکبر گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  من یکی از دندون هام یه طرفش پوسیده شده و به اندازه نیم سانت پایین ولی احساس درد نمی کنم فقط به سرما و گرما حساس شده به نظر شما قابل ترمیم هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس شدن به سرما و گرما علامت پوسیدگی دندان است.

 68. نسیم گفت:

  سلام وقت بخیر بنده امروز به دندان پزشکی مراجعه کردم وطبق تشخیص پزشک دندان 4-5-7دچار پوسیدگی بسیار کمی میباشد پزشکم پیشنهاد داد تا یکی دوسال دیگر که پوسیدگی بیشتر شد اقدام به پر کردن دندان کنم وتا ان زمان نیازی به پر کردن پوسیدگی کم دندان ودست زدن به مین های دندانم نیست به نظر شما تا زمانی که پوسیدگی بیشتر شد دست نگه دارم یا باگذشت زمان وعدم رسیدگی به پوسیدگی کم مشکلی برای این 3دندان پیش می ایدو الان اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که پوسیدگی دندان زیاد باشد کم کم عصب مرکزی دندان درگیر می شود و اگر بیمار تحت درمان عصب کشی قرار نگیرد دندان عفونی می شود و در ناحیه ریشه دندان در داخل استخوان فک کیست تشکیل می شود در بعضی موارد کیست ایجاد شده به داخل دهان سرباز می نماید و عفونت ایجاد شد خارج می شود و بیمار با آبسه دندانی و عفونت و درد دچار می شود.

 69. فرزانه گفت:

  با سلام و روز بخیر
  یک تکه از کاشی روکش دندان جلو من شکسته شده و در جایش قرار داده ام الان باید چکار کنم ؟روکش 3 واحد دندان با هم می باشد .باید 3 واحد را روکش عوض کنم و یا امکان انجام کار دیگری وجود دارد ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 70. مهسا گفت:

  سلام
  یکی از دندان های پیشینه من یه شکستگی خیلی کوچیک داره که در اثر برخورد محکم چنگال اتفاق افتاد میشه بگید با چه روشی باید درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با روش کامپوزیت یا لمینیت دندان را ترمیم کرد.

 71. nargs گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون آسیاب فک بالا رو یه پنج شش سالی هس پر کردم ولی حالا جدیدا درد می کنه یه کم کمی باید چیکارش کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بایدعصب کشی انجام شود.به متخصص ریشه مراجعه شود.

 72. K.a گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال من دندون عقل فک پایینم از داخل سیاه شده یه مقداری خواستم بدونم بهتره کشیده بشه یا نه میشه ترمیم کردو پر کرد ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود سپس می توان راجب کسیدن یا نکشیدن دندان عقل اظهار نظر کرد.

 73. سحر گفت:

  سلام من دندانمو یک سال پیش عصب کشی و پرکردم الان یه قسمتش شکسته کاری میشه کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان جواب درستی به شما داده شود. اگر تقریبا نیمی بیشتر از مینا دندان باقی مانده باشد می توان درست کرد.

 74. فاطمه 55 گفت:

  سلام وخسته نباشید. امروز من دندانم جاویم در اثر ضربه پرید آیا می توان ترمیم کرد.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به دندانپزشک با تجربه مراجعه شود بله می تواند ترمیم شود.

 75. kosar گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم من دندون آسیاب پایینم نزدیک 5سال پیش پر کردم الان قسمتی از اون شکسته و اصلا هم درد نداره ریشه هم سالمه خواستم بدونم میشه اینو درست کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، درست میشه.بهتر است تا شکستگی اش بیشتر نشده برای ترمیم اقدام نمایید.

 76. hamed گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر ، بنده در کودکی یکی از دندان های جلویم شکست و آن زمان تا نصفه ترمیم کردم ،سوالم اینه آیا راهی هست که از ادامه ترمیم قبل مابقی شکستگی را ترمیم کرد ؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مراجعه کنید به متخصص ترمیمی با تجربه که دندان شما را درست کنند.

 77. فاطمه گفت:

  سلام. آقای دکتر دندون جلوی من شکسته میشه درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، امکان درست شدن را دارد. با کامپوزیت اصلاح می شود.

 78. بیتا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر. دختر من ۱۰ سال دارد امروز یه لایه کوچک به ضخامت دودهم میلیمتر و به طول یک میلیمتر از دندان شماره ۶ بالای او کنده شد.ایا دندانش احتیاج به ترمیم دارد یا خیر
  ؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود به این شکل بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد.

 79. ف گفت:

  من پشت دندان جلویی ام خرد شده به طوری که از جلو مشخص نیست ولی از پشت خراب شده یه مدت هم درد میکرد تکه خرد شده است رو نگه داشتم باید چه کار کنم
  من سایر دندان های جلویی ام هم در اثر خوردن شیرینی جات درد میکنه ممکنه اونها هم خورد بشن و باید چی کار کنم؟.؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ترمیم و اصلاح دندان به متخصص با تجربه مراجعه شود.

 80. اسما گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. دندون شماره ۵ پایین بر اثر پوسیدگی کم کم شکست به خاطر کرونا نرفتم اولش و هی بیشتر شد تا الان تقریبا ۸۰ درصد مینای دندون از بین رفته. راهی وجود داره تا با روکش یا کامپوزیت یا هرچیزی غیر از کشیدن و ایمپلنت درست بشه؟!!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عکس تهیه شود و ریشه دندان سالم باشد امکان دارد. به متخصص باتجربه مراجعه کنید.

 81. شایان گفت:

  سلام من یکی از دندان های عقبی فک پایین سمت چپم بیشترش شکسته و مقداری از اون مونده
  باید چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   اگر ریشه سالم باشد و نصفی از مینا باقی مانده باشد ترمیم می شود. و تاج ساخته می شود سپس روکش می گردد.

 82. فاطمه گفت:

  ب
  با سلام و خدا قوت. لبه دندان پیش دائمی خواهرهفت ساله ام در اثر زمین خوردن پرید و دندان نیش شیری آن لق شده چه کنیم تا دندان شیری اش حفظ شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان لق شده را باید کشید. دندان پیش جهت ترمیم به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

 83. عمرغراوی گفت:

  دختر ده ساله ام یکی ازدندان پیشینش دراثر زمین خوردن دوچار شکستگی گردید و بصورت کاملا افقی و یکدست شکست رخ داد و حدود ۳ میلیمتر بعد از لثه دندان نمایان است .
  آیا دندان بصورت طبیعی رشد خود رو خواهد داشت یا نه .
  ایا نسبت به ترمیم اقدام کنیم .
  در ضمن تکه دندان شکسته رو در داخل آب نگه داشتیم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه شود .

 84. علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندانم شکسته وعفونت دارد راه درمان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان احتیاج به عصب کشی دارد .

 85. اتنا گفت:

  سلان وقت بخیر .من دندون اسیابمو چند سال پیش عصب کشی و پر کردم.یکی دو روز پیش ی تیکه از پشت و یک تیکه دیگه در طرف مقابل از جلوش شکست.خیلی نگرانم کرده و ازار دهنده است.تیکه سمت چپ و فسمتی از سمت راست دندونم سالمه امکان داره درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد می توان ترمیم کرد. و برای حفاظت بیشتر دندان بهتر است بعد از ترمیم ، روکش شود.

 86. مریم کوهشاری گفت:

  سلام وقت بخیر . من یه ریشه دندان آسیاب بزرگ دارم. تاج به طور کامل از بین رفته. هیچ راهی نداره که ترمیم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه می شود اگر ریشه سالم بود می توان دندان را درست کرد . ریشه بعنوان پایه و دندان روکش می شود.

 87. هستی بالیده گفت:

  سلام من یکی از دندان های جلوم ترک خورده دندانم سر جاش هست ولی خیلی کم لق است بهترین روش برای درست شدنش چیست و هزینه اش چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود که بدانیم ریشه در چه وضعی قرار دارد. روکش دندان برای دندان ‌های ترک خورده مناسب است اما اگر دندان‌ هایی که کاملا شکسته است، استفاده از روکش توصیه نمی شود.

 88. امیرحسین گفت:

  با سلام. دندان آسیاب من قبلا پر شده بود اما اخیرا شکست، به طوری که سمت چپ و سمت راست آن شکسته ولی ماده ی پر کردنی در وسط مثل یک پین باقی مانده. میشه این دندان رو با روکش یا روش دیگری درمان کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رادیو گرافی تهیه شود تا ریشه دندان شما بررسی شود .

 89. عباس رضایی گفت:

  سلام.. ببخشید من قبلا تقریبا 7 سالی میشه دندون جلوییم نصفش شکسته.. نصفشو هم پیدا نکردم.. میخواستم بپرسم میشه اینو درست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می شود. به یک متخصص ترمیمی مراجعه کنید. دندان شما را بازسازی می کنند و روکش روی آن فرار می دهند.

 90. سعید شبرنگی گفت:

  سلام. دختر من دندان جلو فک بالا چند ماه پیش افتاد و الان دندان دایمی در اومده ولی با دوچرخه زمین خورده و از ریشه کنده شده. ایا دوباره دندان جدید رشد میکنه یا نه. اگه دندان جدید رشد نکنه راه چاره داره تو این سن کم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر ، دندان اصلی یکبار رویش می کند.حتما جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 91. نویان گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمتتون دندان جلوی فک بالای من در اثر صربه شکسته شده چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی کم است باید با ماده سفید پر شود و اگر زیاد است براساس نوع شکستگی بهتر است یا لامینیت یا روکش شود

 92. Ho3eiN گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمتتون ببخشید مبخواستم بدونم دندان عقل بالای من شکسته میتونم عصب کشی کنم یا ن گفتند باید بکشی من چون دیابت دارم دکتر دیابتم گفت که جراحی نکنی بهتره الان میخواستم بدونم عصب کشی میشه دندونم یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   اگر دندان در قوس به خوبی قرار گرفته است بهتر است عصب کشی شود

 93. رضا گفت:

  سلام دندان جلو م فاصله گرفتن از هم شکستن
  راه درمان داره

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بله درمان دارد . لطفا برای اواخر خر داد از مطب وقت بگیرید

 94. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده دندان جلویم ترک کوچکی برداشته ولی اندکی شکاف و درونش خراب شده است بطور عمود خرابی تا لثه امتداد یافته است و دو ماه پیش اتفاق افتاد و درد زیادی داشت و بعضی موقع ها خوب میشد ولی باز دوباره درد میگرفت به نظرتون روکش خوبه یا لمینت دندان یا عصب کشی؟ بهنظرتون راه درمانش کدام است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین راه درمان عصب کشی و پر کردن دندان با کامپوزیت است

 95. نازنین گفت:

  سلام بزرگواران وقتتون بخیر
  من امروز داشتم درس میخوندم نوک فلزی خودکار بین دندون نیشم و دندونای جلوییم بود بعد حواسم پرت شد و یکمی زیاد دندونامو فشردم که یک مقدار خیلی کم از دندون نیشم از سمت جلو خورد شد
  مقدارش خیلی کمه فقط نگرانیم اینه ک ممکنه ک دندون نیشم ترک خورده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. به دندانپزشک مراجعه شود . به این شکل بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

  2. بهراد گفت:

   سلام آقای دکتر تو این وضعیت کرونا میترسم برم دندان پزشکی دوتا از دندانم عصب کشی میخواد ولی میترسم اقدام کنم وقتی مسواک نخ دندان استفاده میکنم درد دندانم شروع میشه چیکار کنم برم دندان پزشکی ؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    سلام بهتر است به دندانپزشکی در حال حاضر مراجعه ننمایید بعد از کاهش شیوع کرونا کارهای دندانپزشکی را دنبال نمایید

 96. Hellaw گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یکی از دندان های جلوییم شکستگی داشت ترمیم انجام دادم اما حالا حس میکنم اون لایه ک به عنوان ترمیم بود کنده شده
  بین دو دندان یکم سایه افتاده انگار ک جدا شده
  ایا امکانش وجود داره باید چ کاری انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. تا مشکل را برطرف کند.

 97. Shayan گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندونای من تقریبا میشه گفت خرگوشیه و یکی از این دوتا دندون جلو یک تکش شکسته میخواستم بدونم نمیشه کلا دندونای جلو رو طوری برش بدم که همه دندونا یکسان بشه باهاش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مجرب مراجعه شود. آن دو دندانی که شکسته با کامپوزیت ترمیم شود.

 98. سدنا گفت:

  سلام وقت بخیر. آقای دکتر دندان آسیابی که عصب کشی کردم از وسط شکسته مواد ثابته ولی یه سمت دندانم لق شده و به شدت درد میکنه این دندانم قابل ترمیم شدن هست یا باید بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید معاینه شود بعد راهنمایی لازم داده می شود.

 99. Mohammad گفت:

  سلام دکتر من دندان جلویم اندکی شکسته و شکاف برداشته شده و خراب شده است بهترین روش برای درمانش چیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با پیشرفت علم دندانپزشکی در ترمیم دندان های خراب، شکسته و آسیب‌دیده، ترمیم دندان شما توسط دندانپزشکان ماهر، انجام خواهد شد.برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ترمیم دندان شکسته

 100. جوادی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر دندان جلوی من در اثر ضربه شکسته آیا دندان را می شود درستش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امروزه تکنولوژی و علم دندانپزشکی پیشرفت بالایی داشته، ترمیم دندان های خراب، شکسته و آسیب‌دیده، توسط دندانپزشکان ماهر ، انجام خواهد شد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینکترمیم دندان شکسته

 101. شایان کوشکی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من دوتا از دوندون هام شکسته،یکیش که آخر دهان نصف بیشترش شکسته و اون یکی از دندون هام جز دندان های بالاییم که هست اون هم نصف کمترش شکسته ضربه خورده، میشه یه راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدهم؟ سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر ریشه دندان سالم باشد. و بیشتر مینای دندان باقی مانده باشد دندان را می توان ترمیم کرد. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 102. یاسر رحیمی گفت:

  سلام دندان من پوسیده و یک تکه کوچک شکسته الان باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر ریشه سالم باشد و بیشتر مینا باقی مانده باشد. ترمیم می شود. پر می شود تاج ساخته می شود. و نهایت دندان باید روکش شود تا از فشار محافظت گردد.

   1. علی غلامی گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشین من امروز دندان جلو بابرخورد سرشخصی اسیب دیده و دندان نیوفتاده و دندان شل است یاهمان لق است

    باید چکارکنم.؟؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. جهت درمان و ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 103. محمود رنجبر گفت:

  با سلام و عرض ارادت خدمت آقای دکتر جمیلیان عزیز متاسفانه دندانهای پیش بالایی بنده از روی لثه سمت بیرون دندان دچار پوسیدگی شده و مقداری تورفتگی ایجاد شده است ریشه و تاج دندان کاملن سالم است و از سمت داخل نیز دندان کاملن سالم به نظر میرسد آیا امکان ترمیم قسمت آسیب دیده وجود دارد و درمورد دندانهای آسیاب دندانی که تاجش کلن پوسیده و از بین رفته اگر ریشه سالمی داشته باشد امکان ترمیم و پر کردن وجود دارد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله باید رایو گرافی تهیه شود . به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود. اگر ریشه دندان ها سالم باشد می توان دندان را ترمیم کرد.

 104. فاطمه گفت:

  سلام من همیشه مراقب دندون هام بودم ولی همش میشکنه خود بخود و با اینکه غذای شیرین خیلی کم مصرف میکنم تقریبا بیشتر دندونام خراب هستن باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید . بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. شش ماه یکبار جهت چکاپ به دندانپزشک مراجعه شود. برای مطالعه بیشتر با این لینک ها مراجعه شود. راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان و اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها

 105. اکبر فرجی گفت:

  سلام اقای دکتر تاج روکش دندان چهار بالای من شکسته و تکه شکسته ان را دارم ایاتکه شکسته روکش میتوان چسباند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بستگی به محل شکستگی دارد. اگر شکستگی کم باشد نیاز به مار خاصی نیست ولی اگر شکستگی زیاد و بزرگ باشد باید دوباره قالب گیری انجام شود و روکش جدید ساخته شود.

 106. ali shir گفت:

  با سلام و خسته نباشی به جناب دکتر جمیلیان دکتر جان من یه چهار سال پیش تمامیه دندانای فک بالایمم را روکش کار کردن الان نزدیک ی ماهه روکشامم افتادن و تمای دندونام از بین رفتن فقط دو تاش سالم هس بقیه هم ریشه چه کار میشه کردکه دندان مصنوی نباشه فقط از اونایی که با صدای یلن بخوایی حرف بزنی بیفته

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه سالم باشد می توان دندان را نگه داشت. جهت معاینه به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 107. سعید گفت:

  سلام و درود. آقای دکتر یه سوال داشتم! بنده دندان آسیابم رو 3الی 4 سالی میشه که پر کردم الان دیواره بیرونیه دندان ترک عمودی خورده تا لثه الان دندون به لثه بنده آیا میتوان دندان راترممیم کرد یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر شکستگی به ریشه نرسیده باشد می توان ترمیم کرد و دندان را حفظ کرد. باید رادیوگرافی تهیه شود و به متخصص ریشه مراجعه شود.

 108. Narges گفت:

  سلام دکتر من باردارم دندانی که قبلا عصب کشی کردم نصف دیوارش شکسته ولی مواد سر جاش هست درد هم ندارم میتونم درستش کنم؟اگر بخام درست کنم ترمیم میشه یا باید روکش کنم؟واینکه من ۲۳ سالم هست دندانهای عقل م بجز یکی بقیه در نیومدن و به سمت دندانهای دیگرم هست باید جراحی کنم؟ یا مشکلی ایحاد نمیکنن؟عقل های پایین این شکلی هستن و باعث شده چنتا دندونام روی هم بیوفتن و خراب بشن ایا بازم رشد میکنن و باعث خراب شدن میشن یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مینا باقی مانده از دندان شما کافی باشد می توان دندان را ترمیم و سپس روکش کرد. دندان عقل چه نهفته و چه نیمه نهفته باید کشیده شود. ولی اگر در موقعیت مناسب و فضای کافی قرار داشته باشد و مشکلی برای شما ایجاد نکرده بود می تواند به همان شکل بماند. و با معاینه کلینیکی می توان به شما جواب داد. شما می توانید اوایل اردیبهشت به شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 109. جواد گفت:

  با سلام و احترام
  آقای دکتر دندان یک بالا بنده در اثر ضربه به لثه و دندان ها از ریشه شکسته آیا میتوان آن را حفظ کرد و تا پیوند بخوره و دوباره به بهم پیوند بخورند
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ناراحتم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر دندان شکسته دارید در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنید. تا از اسیب بیشتر، عفونت و احتمال از دست دادن دندان جلوگیری کنید. در صورتی که شکستگی باعث بروز حفره در دندان شده باشد و یا به عصب اسیب رسانده باشد. معمولا نیاز به درمان ریشه نیز وجود دارد.ادامه مطلب مراجعه به لینک ترمیم دندان شکسته کنید. سن بیمار در پیوند دندان شکسته مهم است . همچنین دو عامل زمان و مراجعه به دندانپزشک و نحوه نگهداری دندان نیز اهمیت بالایی دارند. اگر این دو مورد رعایت شود دندان آسیب دیده را می توان پیوند داد و ترمیم کرد.

 110. همتا گفت:

  سلام اقا ی دکتر
  ببخشید من فک بالام به اندازه ی یه انگشت از فک پایینم فاصله دارم ایا باید ارتودنسی بشود
  متشکرم از پاسخ شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شوید . ارتودنسی ثابت نیاز است و بستگی به نوع ناهنجاری و سن بیمار دارد. شما می توانید بعد از ایام تعطیلات با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 111. باسلام بابت توضیحات مفیدتون خسته نباشید من دندانم بدونه اینکه عصب کشی کنم رو کش کردم در آینده ممکنه دوباره آسیب ببینه یادرد کنه برای عصب کشی باید چکارکنم روکشو بر میدارن.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندان شما درد بگیرد باید روکش دندان شما برداشته شود. و درمان دندان شما انجام گردد.

 112. جواد گفت:

  سلام
  من یه 1 سالی هس که دندونمو پر کردم و الان تکه ای کوچک از ان مواد افتاده پایین.
  حالا به غیر از پر کردن مجدد دندان راهکار دیگه ای هس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید مواد پرکردگی خالی شود . رادیوگرافی تهیه شود . که از لحاظ عصب و ریشه چک شود . سپس مجدد پر شود . اگر پرکردگی زیاد است بهتر برای محافظت بیشتر از دتدان ، دندانتان روکش شود.

 113. ندا گفت:

  سلام و عرض ادب
  فردی که بیماری درماتومیوزیت داره و عضلاتش و تاندون هاش جمع شده و تحلیل رفته نمیتونه از منزل بیرون بره و چون پاها جمع شده نمیتونه روی صندلی دندانپزشکی بشینه و دندان هاش همه خراب شدن و شکستن . راه حلی دارید ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این فرد باید به مراکز بزرگ دندانپزشکی که کارهای ترمیمی انجام میدهند مراجعه نماید . در این مطب کارهای ارتودنسی پذیرفته می شود.

 114. فراهانی گفت:

  سلام . خسته نباشید . اقای دکتر من دندان 6 بالا ام حدودا 8 ماه پیش متخصص ریشه عصب کشی و پر کرد حالا چند روز پیش حس کردم کمی موادش افتاده و غذا داخلش گیر میکنه . چندتا دکتر و متخصص رفتم با عکس ولی هرکدوم یک نظر دارن !!! یکی میگه باید کشید یکی میگه میشه روکش کرد یکی میگه شکسته که البته بقیه نگفتن شکسته !!! بنظرتون من چکار کنم ؟ و اینکه دندون 6 پایینم هم چندسال پیش عصب کشی و روکش کردم اما حدودا یک سال پیش ابسه میکرد که دکتر از کنار تخلیه کرد و گفتن ریشه دندونم شکسته و باید بکشمش و هرچند وقت یکباری کمی ابسه میکرد و خودش تخلیه میشد اما هیچ دردی نداشت و الانم مدتیه اصلا ابسه نمیکنه ! بازم برخی از پزشکان گفتن بکشم تا استخوان اسیب نبینه اما یکی از پزشکا گفتن چون اذیت نمیکنه بهتره نکشم اما هر 6 ماه عکس بگیرم معاینه بشه اگه تغییری نکرده نکشمش . ممنون میشم در مورد این دو دندان راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با مشاهده رادیو گرافی دندان های شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 115. امیر عسگری گفت:

  با سلام من دندانی که دو سال پیش با مواد سفیدپر کرده بوده بودم دچار شکستگی از ناحیه ی دیواره شده چه راه حلی براش هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .رادیو گرافی تهیه می شود اگر ریشه سالم باشد می توان مجدد پر می شود و بهید برای جلوگیری و محافظت بیشت از دندان بهتر است روکش شود.

 116. هانا گفت:

  سلام.متوجه شدم قسمت کناری دندونی که پرکردم شکسته شده (دیوارش)میشه کاری کرد؟
  باید پیش متخصص برم یا دندان پزشکی که کارش پرکردن وکشیدن هست میتونن درستش کنند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود اگر عصب کشی لازم باشد برای درمان ریشه یا عصب کشی باید پیش متخصص بروید و برای تاج دندان می توان نزد دندانپزشک عمومی درمان شوید.

 117. بهار گفت:

  با سلام برای محافظت از دندان و جلوگیری از پوسیدگی و سالم نگهداشتن علاوه بر خمیر دندان چه ماده ی دیگری را میتوان از داروخانه تهیه و به دندان مالید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . رعایت بهداشت دهان و دندان ،استفاده از نخ دندان و خمیر دندان حاوی فلوراید الزامی است.

 118. پریسا گفت:

  سلام دکتر من دندون یکی مونده به اخریم بالا دچار پوسیدگی شده بود به دندونپزشک مراجعه کرذم تا پر کنه وقتی دکتر داشت داخلشو میتراشید دیواره دندونم شکست کات شد دکترهم پرکرد ممکنه به عصب برسه این دندون و مشکل ساز بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 119. پریسا گفت:

  باسلام دکتر دندون یکی مونده به اخری بالام یکم پوسیده بود رفتم تا پر کنم دندونپزشک وقتی ک داشت داخلشو پوسیدگی هاشو میتراشید دیواره دندونم شکست و کات شد دندوپزشک هم پرکرد این دندون مشکل ساز میشه ایا به عصب میرسه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینکی و رادیوگرافی دندانهای شما را ببینم تا اظهار نظر کنم.

 120. زیبا گفت:

  باسلام دکتر از دندان شکسته شده شماره 5 جگونه مراقبت کنیم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنید. تا از اسیب بیشتر، عفونت و احتمال از دست دادن دندان جلوگیری کنید.

 121. F.m گفت:

  سلام اقای دکتر
  من امروز متوجه شدم‌دندونم شکسته و سوراخ شده
  ایا باید دندونم‌رو بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 122. Shervin گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز تصادف کردم و اینکه دندان جلوم نصفش شکسته و دوتا از دندان جلوهام لق شده وخیلی درد میکنن واینکه چون لبم زخم شده و ورم کرده نمیتونم به دندانپزشک مراجعه کنم میخواستم بدونم که چیکار کنم که لثه هام سفت شه ودندان های لق شدم نیوفته تا برم دکتر؟نفس هم که میکشم از طریق دهان خنک میشه و هوا میکشه و درد میگیره راه حلش چی هستش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما هر چه سریعتر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 123. رزا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من چند روز پیش اب نبات خوردم تصادفی جویدم و دندون ۴ بالا صدای شکستگی داد..رفتم دکتر عکس گرفت گفت دندونت ترک خورده باید جراحی لثه بلند کردن عاج دندون انجام بدی..پیش دکتر جراح رفتم گفت ترک خیلی بالا هست و باید بکشیش..میخاستم ببینم هیچ راهی غیر از کشیدن نیست؟چون تازه عصب کشیش کرده بودم و دندونم هیچ مشکلی نداره..لطفا راهنماییم کنین…واقعا نمیخام بکشمش

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیو گرافی محل دندان شما را ببینم . بستگی به شکستگی دارد. اگر تا ناحیه لثه باشد می توان دندان را درست کرد و اگرشکستکی تا ناحیه ریشه یا اواسط ریشه رفته باشد نمی توان کاری کرد، باید کشیده شود.

 124. اف🌷🐼 گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندون 5پایین من تقریبا تمام میناش از بین رفته و درد داره،ب جز ایمپلنت راهی برای درمانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خیر

   1. Mohammad javad گفت:

    سلام دکتر دندانم را یک بار عصب کشی کرده ام و یکی دو سال میشه که قسمتی از اون شکسته ایا دوباره نیاز به عصب کشی داره؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید معاینه شود . با دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان تشخیص داد که عصب کشی کامل و درست انجام شده یا خیر.بهتر است دندان شما بعد از عصب کشی و پر کردگی برای جلوگیری از فشار روکش شود.

 125. علی گفت:

  سلام دکتز من دندون جلوییم ۱۰ سال هست که شکسته سبه تازگی سیاهم شده چطور باید درمان بشه آیا نیاز به جراحی لثه داره .هزینش حدودا چقدره 🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه و ماهر مراجعه فرمایید.

 126. علیرضا گفت:

  با سلام خدمت شما
  دو سال قبل یکی از دندان های اسیاب را عصب کشی کردم. همان موقع یک طرف از دندانم شکسته بود. دکتر تاکید کرد باید روکش شود که متاسفانه برای من امکان پذیر نبود. اخیرا که برای روکش رفتم گفتند پوسیدگی دندان طوری نیست که امکان روکش داشته باشد و اگر بتراشیم چیز زیادی باقی نمیماند و حتما باید بکشید و ایمپلنت کنید. لطفا بفرماید با توجه به اینکه بیشتر قسمت دندان سالم است ایا روش دیگری برای استفاده از دندان فعلی و یا پر کردن و احیای ان وجود دارد؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه فرمایید.

 127. محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  4 سال پیش یکی از دندانهایم پوسدیگی داشت و پر کردم. اخیرا وقتی چیزهای شیرین مثل شکلات روش میخورم یه لحظه یه حالت تیر کشدن داره و تموم میشه. ولی حتی اگر چیزهای سخت تر هم روش بخورم و شیرین نباشه مشکلی نداره. علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانهای شما خیلی حساس شده است . اگر حساسیت زیاد باشه باید عصب کشی شود و سپس روی آن پرگردد.

 128. bita گفت:

  سلام من دندون پایینم اخریش قسمت پایین ک تقریبا موازی با لثه استو پر کردم اما الان اومدم خلال دندون میندازم زیر لثم میبینم از زیر لثه هم سوراخه .اونجا رو ک دستگاه نمیره پوسیدگی تراش بده .باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود.به یک دندانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه فرمایید.

 129. Nastaran گفت:

  عرض سلام و ادب
  بنده دندون 4بالا رو با امالگام پر کردم.اما از نظر ظاهری باهاش مشکل دارم.ایا امکانش هست دوباره با کامپوزیت پر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله امکان دارد. ماده پر کردگی خالی می کنند و با کامپوزیت (ماده سفید رنگ) مجدد پر می شود .

 130. کیارش گفت:

  سلام اقای دکتور ربخشید من ۴ روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و توش پین گزاشتم
  الان پین دندون عصابمو خورد کرده میشه پینو درآورد و بعد پر کرد و روکش کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حتما در این خصوص به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید

 131. سارا گفت:

  سلام آقای دکتر من چند سال پیش دندون جلو بالا رو پر و عصب کشی کردم الان دندون شکست و نصف تاجش و قسمت جلو دندونم کند فقط یه قسمت کوچک از پشتش مونده میشه کاریش کرد یا باید بکشمش؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندان عکس گرفته سود. اگر ریشه دندان سالم باشد تاج را می شود پر کرد و روکش کرد. ولی اگر ریشه شکسته باشد باید دندان را کشید و جایش ایمپلنت انجام داد.

 132. محمد گفت:

  دکتر من تکه ی کوچکی از دندان جلویم شکسته که براثر ضربه بوده بااینکه شکستگی جزیی هوا میده و موقع غذاخوردن درد میگیره هزینه درست کردنشم ندارم خواهش میکنم بگید اگه درستش نکنم چه اتفاقی می افته وقیمتش چقدره حداقل

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر شکستگی را برطرف نکنید دندان دچار پوسیدگی و درد به عصب می رسد و درد منتهی به عفونت می شود. و برای شما علاوه بر هزینه پرکردگی هزینه عصب کشی اضافه می گردد (هزینه درمان شما بالاترمی شود ) .

 133. Reza گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندان های بالا یک دیواره اش از ریشه در آمده و فقط یک طرف آن باقی مانده به نظرتون میشه با پین گذاشتن درست بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با گذاشتن پین می شود دندان را پر کرد و بعد روکش انجام شود.

 134. Hamta گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر …دندان ۶بالا رو چند وقت پیش عصب کشی کردم و بعد یه مدت کوتاه هنگام غذا خوردن شکست الان ۳تا دندان پزشک گفتن باید بکشم چون دیواره نداره درواقع فقط دیواره جلو باقی مونده و قسمت پر شده …نظر شما چیه ؟ آیا بکشم بهتره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی که عصب کشی می شود برای جلوگیری از احتمال شکستگی باید روکش شود. بنابراین باید از دندان شما عکس گرفت اگرشکستگی از ریشه باشد نمیتوان کاری کرد باید کشیده شود.اگر شکستگی در ریشه نباشد می توان تاج را بازسازی کرد و روکش نمود.

 135. Hosseini گفت:

  سلام اقای دکتر
  من دندانم رو چن ساله پیش پر کردم الان ی سالی هست که قسمت پر شده افتاده و داخل دندانم گوشت انداخته و گاهی وقتا خونریزی میکنه
  میخاستم بدونم روش درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما نیاز به عصب کشی و پر کردن دارد و بر روی تاج دندان هم باید روکش قرار داده شود.

  2. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند . باید با ماده ی پر کردن در واقع شکستگی را پر کرد.

 136. مهدی گفت:

  با سلام ، من قسمتی از انتهای دندان عقلم شکست آیا میشود دوبار سرجایش چسباند، تکه شکسته شده رو نگه داشتم ولی امکان این رو ندارم که زودتر از ۲ هفته دیگه به دندان پزشک مراجعه کنم سوالی از خدمتتون داشتم که در این حدفاصل چه نکاتی رو باید رعایت کنم و آیا دندان عقل دندان مهمی هست و امکان ترمیم داره؟ با نهایت تشکر از شما جهت وقتی که برای مخاطبان قرار میدهد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر دندانی جدا شود نمی توان چسباند باید با ماده ی پرکردن در واقع شکستگی را پر کرد.بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود.

  2. Raha گفت:

   سلام وقتتون بخیر ببخشید تمام شکستگی ها نیاز به ایملنت دارند؟! دندونی که چند سال پیش عصب کشی شده و الان یه تیکش شکسته حتما باید ایمپلنت بشه؟!

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . اگر ریشه سالم باشه خیر. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 137. Arshi گفت:

  سلام اگه يه قسمت كوچيك از دندان شكسته باشه بايد هزينه يك واحد كامل دندان براى ترميم داد ؟ و اينكه حدود هزبنش چقدر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هزینه فرق دارد . هزینه بستگی به وسعت شکستگی دارد.

  2. احمد گفت:

   با سلام من دندان جلویم تقریبا اندازه نصف شکسته ولی از بالا ریشش نشکسته باید روکشش کنم یا ترمیم میشه دندانم سیاه نشده سالمه ولی از پایین لبش شکسته تیز شده

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندان مرقوم فرموده اید ناقص و کم است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 138. Mj گفت:

  سلام ببخشید من دندونم رو امروز جراحی کردم اما دکتره به دندون کناری اسیب رسونده و یه ذره شکسته باید چیکارش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این مورد را باید با دندانپزشک معالجتان مطرح کنید و حتما دندان مجاور باید پر شود.

 139. شبنم گفت:

  سلام اقای دکتر خته نباشید من چند سال پیش دندونم پر کردم الان داشتم نون باگت میخوردم دندونم شکست ولی اون کننارردندونم شکست پرشدگیش مونده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی در زیر پرکردگی دندان شکسته شده است حتما باید پر گردد

 140. ایلیا گفت:

  سلام خسته نباشید یکسالی میشه اعصاب کشی کردم دور دندانم خالی شده دلیل این خالی شدن دور دندانم چیست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مینا در دندانی که عصب کشی می شود ضعیف مسی شود بهتر است دندان روکش شود

 141. Erfan گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  امروز موقع غذا خوردن بر اثر پوسیدگی دندانم کامل شکست فقط یه ذره از لبه هاش روی لثه باقی مونده آیا راهی به غیر از ایمپلنت برای ترمیم وجود داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه سالم باشد میتوان از ریشه استفاده کرد و بر روی ان روکش قرار داد

 142. محمد براتی گفت:

  سلام آقای دکتر من رفتم عکس دندونم رو گرفتم گفتن یه مقدار پوسیدگی داره بهتره درست کنم یعنی بدم پرش کنن یا بهتره دستش نزنم چون درد دندونم جزئی هست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان ترمیم شود در غیر اینصورت پوسیدگی زیاد می شود

 143. نادیا ناصری گفت:

  سلام اقای دکتر..دندون واحد ۵ فک پایین و چپ من لبش فک کنم شکسته با زبونم تیزیشو حس میکنم..دلیلش جیه پوسیده شده و قابل ترمیم هست؟
  و اینکه دندون ۶ کناریم روکش شده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی قسمتی از مینا از دندان جدا شده و دندان دچار لب پریدگی شده است. و این مشکل قابل ترمیم است

 144. پیام گفت:

  سلام خدمت اقای دکتر من ۳ سال پی در تصادف رانندگی سه عدد از دندان های جلو بالا شکست
  انها را عصب کشی وپر کردم وبعد روکش کردیم
  امسال دوباره شکست کاملا از روی لثه شکسته
  عکس گرفتیم دکتر میگه به علت عفونت در کانال ریشه دیگر نمی شود درستش کرد راهنمایی بکنید لطفا

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با توجه به این که ریشه دندان دیگر قابل ترمیم نیست می توانید از روش کاشت دندان با ایمپلنت دندانی استفاده کنید.

 145. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید . دندان جلویی مادربزرگم به علت ضربه شکست و در کل کشیدش . میخواستم بدونم برای پر کردن این فضای خالی میشه از نوعی دندون مصنوعی تکی استفاده کرد که چسبیده بشه ؟ به نظرتون کنده نمیشه یا معایبی هم داره اصلا ؟ ممنون میشم پاسخ بدید .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام معمولا برای یک دندان کاشت دندان با ایمپلنت پیشنهاد می شود. اما می توانید از دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. در برخی موارد که لثه و استخوان فک شرایط مناسبی ندارند ایمپلنت دندانی انجام نمی شود.

 146. نیلو گفت:

  سلام دندان جلوم ترک خورده چیکارش کنم که بعدا نیوفته

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید با ماده همرنگ دندان پر شود

 147. حمید گفت:

  قای دکتر جمیلیان وقتتون بخیر.برای کشیدن دندان عقل به پزشک مراجعه کردم.بعد از چند ساعت متوجه شدم که قسمتی از دندان اسیاب دومم نیز شکسه شده.ایا مشکلی پیش می آید و ایا این امر طبیعیه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان اسیاب دوم باید پر شود

 148. اسما گفت:

  سلام اقای دکتر من میخواهم دندان هایم را ارتودنسی کنم اما 2تا از دندان های جلو دارای شکستگی کوچیک شده و یکی از دندان های اسیابم اندازه یک نقطه دچار پوسیدگی شده است و دندان هایم زرد هستند میخواستم بدونم میتونم اول دندان هامو اول بلیچینگ کنم بعد شکستگی هارو ترمیم کنم و بعد ارتودنسی کنم با توجه به اینکه دندان پزشکم گفتند باید 2 سال ارتودنسی داشته باشم برام خیلی مهمه که دندان هام سفید باشن
  خیلی ممنونم از کمکتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است اول دندان ها را بلیچینگ کنید و بعد شکستگی هارا ترمیم و سپس ارتودنسی کنید

 149. Mani .a گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید چندسال پیش دندانم سوراخ شد بعد این سوراخ اینقد بزرگ شد ک تقریبا نصف داخل دندان از بین رفت و بعد اینقد اینجوری موند و من دنتا فور زدم ک کلا خراب شد و امروز صبح دندانم سر کار خوردم زمین و شکست فقط ریشه دندان باقی مانده کل دندانم بخاطر پوسیدگی از اخر شکسته حالا ایا میتوانم دندون رو ترمیم کنم با ریشه این دندان یا ن باید کلا ریششو بکشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول باید عصب کشی و سپس دندان را پر کنید

 150. مصطفی گفت:

  سلام‌آقای دکتر جمیلیان وقت بخیر من یه دندانم کف پایین عقب دندانم چند سال پیش درستش کردم عصب کشی هم کردم پرش هم کردم بعد چند سال یواش یواش پوسید خواستم درستش کنم دکترا گفت دیگه فایده نداره باید بکشیش بعدش من دوباره گذاشتمش چند مدتی بدتر دندانم نصف شد امروز رفتم بکشمش دکتر کشیدش بعدش الان وقتی میبنمش یا با زبانم لمسش میکنم احساس میکنم کناره لحثه هام لایه دندانم جا مونده اخه من دکتره دیدم کاش خردش میکرد تیکه تکیه ازش در میاورد حالا من نمیدونم باید چکار کنم یا مشکله
  یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   تکه های باقی مانده معمولا دچار عفونت، پوسیدگی و بروز علائم درد و بوی بد دهان می شود. همچنین ممکن است به دندان های کناری آسیب بزند. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا تکه های باقی مانده دندان را جراحی و خارج کنند.

 151. دلارام گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید من یکم از دوندونم شکسته و تا ۹ ماه دیگه نمیتونم پیش دندونپزشک برم چیکار کنم هی بر تر میشه؟ نمیشه ثابت نگهش داشت؟

  1. Dr Jamilian گفت:

   با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید تا حدودی از سرعت پوسیدگی آن بکاهید.

 152. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من یه ذره از دندانم شکسته بود محلش نمیزاشتم امشب نصفش شکست و یه حس بدی دارم تو دهنم باید چیکارش کنم نمیخواد بکشمش که ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.لطفا هرچه سریعتر به یک متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید.

 153. گلنار گفت:

  سلام دكتر من سالها بود ك دندون ٤ بالا سمت راست روكش داشت البته بصورت بريج به دندان ٨ وصل بود بعلت تصادف اين بريج گذاشته شده بود چند وقت پيش احساس درد داشتم ولي تشخص نميدام كدوم دندان هست عكس گرفته شده و باز معلم نبود كدوم دندان هست خلاصه دندان چهارم رو باز كرد ريشه رو درست كرد
  ندندان دوباره تراش خورد و بعد روكش كردن و چون اين از بريج جدا شده بود از پشت دندان وو ب بريج وصل كردن بعد از چند روز احساس كردم ايت لق شده رفتم دكتر روكش رو از بريج جدا كرد ديد دندان اصلي شكسته شده حالا من ميخوام بدونم چرا اين اتفاق افتاد ه ؟؟ ممنون

  1. Dr Jamilian گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام و پزشک معالج بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند. اما در نظر داشته باشید لق شدن دندان و درد دندان می تواند بر اثر عفونت دندان نیز باشد.همچنین ممکن است دندان اصلی را در جلسه اول به طور کامل بررسی نکرده باشند. احتمالا دندان اصلی هم شکسته بوده است و علت آن ترمیم دندان 4 نیست.

 154. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخير
  ١٠ سال پيش دندون ٤ فك پايين سمت چپ كامل عصب كشي شد و پر كردم واي روكش نكردم تا امروز كه در اقر خوردن انار كل دندون در امد ، دكتر بهم گفت پيم شكسته و ميشه مجدد درستش كرد و پر كرد و روكش كرد ولي يه دكتر ديگه گفت كار اضافيه بايد ايمپلنت شه بنظر شما كدوم راه بهتره؟

  1. Dr Jamilian گفت:

   سوال شما واضح نیست. قبلا برای دندان شما پین گذاشته شده؟ یا فقط عصب کشی شده و با مواد ترمیم دندان پرشده؟

 155. علیرضا گفت:

  با سلام من دندان های یک فک بالا را به دلیل روی هم افتادگی و شکستگی عصب کشی کردم حالا برای ترمیم میخواستم بدونم برای انجام روش روکش ونیر احتیاج به پر کردن هست یا نه ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 156. علیرضا گفت:

  با سلام من امروز دوتا دندان یک فک بالا رو به دلیل شکستگی عصب کشی کردم میخواستم بدونم چون قصد درمان به روش پوشش های ونیر دارم ایا احتیاج به پر کردن دارم یا همین الان اقدام به درمان به روش پوشش های ونیر کنم در ضمن باید بگم این دو دندان دارای روی هم رفتگی هستند و احتما شکستن شون هم فشار ناشی از همین میتونه باشه ممنون اگه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندانها قبل از درمان ونیر پر شوند.

 157. محمد گفت:

  با سلام یه سنگ خیلی کوچیک که تو نون سنگک بود باعث شکسته شدن یک تیکه خیلی کوچیک از دندانم شد(لپ پر) باید چیکار کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام دندانی که لب پر می شود مستعد پوسیدگی و آسیب های بعدی است. حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با مواد ترمیم دندان این شکستگی را ترمیم کنند.

 158. سما گفت:

  سلام
  من چندین سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم و برام پین گذاشتن الان روکش دندونم افتاده دیدم برام پین گذاشتن،میشه پین دندون رو دراورد و پرش کرد یا پین از نوع دیگه گذاشت،اگر امکانش هست راهنمایی کنید ک انجام بدم چون میخوام این پین عوض بشه و روکش کنم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام معمولا این امکان وجود دارد اما یک متخصص باید شما را معاینه کند تا تشخیص نهایی را بر اساس وضعیت کنونی شما اعلام کند.

 159. asma گفت:

  سلام اقای دکتر من چندسال پیش دندونمو عصب کشی کردم .بعد الان چندروزه که موادی که پرشده باهاش دندونم ریخته.اول داخل دندونم حفره بود ولی الان پرشده و لثم اومده بالاو یکمم درد میکنه خیلی کم.باید چیکار کنم؟فعلا تا چندروز به دکتر دسترسی ندارم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   طول مدت ماندگاری مواد ترمیم کننده و پر کننده دندان محدود است و مادام العمر باقی نمی ماند. به محض این که متوجه از بین رفتن مواد ترمیم کننده می شوید باید برای ترمیم مجدد اقدام کنید. در غیر این صورت دندان دچار پوسیدگی شدیدتر و حتی عفونت دندان می شود. در مورد شما نیز عفونت دندان رخ داده است. تا زمان دسترسی به یک متخصص بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و سعی کنید با طرف دیگر دهان غذاها را بجوید. این وضعیت نباید بیشتر از چند روز طول بکشد زیرا منجر به از دست رفتن دندان طبیعی می شود.

 160. kimia گفت:

  با سلام دتندان نیش سمت چپ بالای من به دلیل دندان قروچه مقداری تحلیل رفته و نوک تیز از دست داده و صا فشده و چند روزی است ک کمی حساس شده ب یکی از دکتر ها ب من گفت کاری به کارش نداشته باش میخواستم بپرسم ایا میتوان با باندینگ درمانش کرد و ایا دوام میاورد ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بعد از مشخص شدن علت دقیق تحلیل رفتن و ساییدگی دندان روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد خواهند داد. اگر علت ساییدگی دندان شما دندان قروچه باشد و مشکل ساختاری در فک و دندان وجود نداشته باشد برای شما نایت گارد تجویز می شود. مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب و یا روانشناس هم برای ترک این وضعیت کمک کننده است.

 161. حسین گفت:

  سلام دکتر عزیز، یک از دوستانم که مشتش معمولیه، زد به دندون من و حس کردم یک تیکه بسیار کوچیکی از دندونم رفت. دندونم لپ پر شد البته خیلی معلوم نیست اما دکتر وقتی زبون یا دست به نوکش بخوره سر میشه و درد میگیره. فعلا توسط گفته ی سایت ها با اب نمک دهنمو میشورم و با دستمال و کیسه یخ از دوندونم محافظت میکنم. و البته نوشته بود تو سایت هرچه زود تر باید رفت پیش دکتر . فوری هست میشه لطفا پیشنهاد خودتونو بگید دکتر؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با نگهداری هایی که انجام می دهید سرعت پوسیده شدن دندان را کاهش می دهید. دندانی که آسیب می بیند حتما باید ترمیم شود تا دندان دچار پوسیدگی و عفونت نشود. بنابراین سریعا برای ترمیم دندان آسیب دیده اقدام کنید.

 162. پریسا گفت:

  سلام
  بنده هفته پیش دندون شش بالا را عصب کشی کردم وفردا نوبت پر کردنش را داشتم
  امروز در اثر خوردن کمی برنج قسمتی از دندونم شکست
  آیا این دندون قابل ترمیم استیت خیر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در صورتی که به ریشه دندان آسیب نرسیده باشد امکان ترمیم دندان وجود دارد. در هر صورت باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد.

 163. Dorsa گفت:

  سلام . دندون آسیاب بالایی به خاطر پوسیدگی از وسط شکسته اماهنوز نیافتاده … ! باید چی کارش کنم نیاز به عصب کشی داره ؟!!

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر ریشه دندان سالم باشد می توانید نسبت به ترمیم آن اقدام کنید اما اگر قابلیت ترمیم نداشته باشد باید کشیده شود و برای جایگزین کردن آن از ایمپلنت دندان یا روش های دیگر کمک بگیرید.

 164. Jaber گفت:

  سلام دندان جلویی پایین یکی نصفش شکسته اون یکی هم یکم لقه همین باعث شده دندونام ازداخل زردشده چیکاربایدکرد ? باتشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شکسته شده باید ترمیم شود و برای لقی دندان باید به یک متخصص لثه ماهر مراجعه نمایید و برای درمان زرد شدن دندانها باید جرم گیری نمایید

 165. وحید گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندون جلویی بالا رو عصب کشی کردم و بعد پانسمان کردن برا روکش کردن که چند روز دیگه برم ولی پانسمانش از قسمت جلو ریخته ولی پشت دندون هست آیا مشکلی داره

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله اگر پانسمان دندان کنده شود یا آسیب ببیند باید برای ترمیم آن و جلوگیری از عفونت دندان به سرعت اقدام کنید.

 166. عارفه گفت:

  سلام من تقریبا دوسال پیش دندون 6رو عصب کشی کردم و دیگه نرفتم پر کنمش ایا قابل نگهداریه؟یا باید کشیده شه هیچی ازش نریخته اما داخلشو که دندون پزشک تراشید باز بوده حفره داشته چاره چیه؟خیلی ممنون.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید روند ترمیم دندان خود را تکمیل کنید. برای پر کردن حفره دندان با مواد سریعا اقدام کنید تا دندان خود را از دست ندهید

 167. Reza گفت:

  سلام دندانِ پايين من انگار شكسته شده و حدس ميزنم ريخته شده قسمت آج و چند روزي است شدت درد هايش بيشتر شده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی وترمیم دارد

 168. محبوبه گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید دندان شماره 7 من دچار پوسیدگی شد و مورد پانسمان قرار گرفت وقتی بعد از4 هفته برای عصب کشی رفتم دکترم گفت که دندان شکسته و باید به جراح لثه مراجعه کنی و بعد شاید دندان ترمیم شود و شاید مجبور به کشیدن آن شوی به نظر شما باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان شکسته باشد باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید تا طول تاج کلینیکی بزرگ شود تا بتوان دندان را ترمیم کرد

 169. غزل گفت:

  سلام آقای دکتر دندون جلوییم خییلی کم لب پر شده اما من یخورده حساسم،وقتی میخندم دیده میشه میخوام بدونم که همینطوری بذارم بمونه بهتره یا با کامپوزیت پرش کنم فقط میخوام که موادش محکم باشه که با خوردن سیب وپیتزاو…موادش کنده نشه
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با ماده کامپوزیت پر شود . بهتر است به یک متخصص ترمیمی متبحر مراجعه نمایید

 170. Zeinab گفت:

  سلام
  دندان آسیاب پایینم چند سال پیش پر شده بود،و حدود یک ماه پیش درد گرفت و کمی باد کرد،دکتر دندان پزشک گفتند باید عصب کشی بشه در دو مرحله،من عصب کشی رو به تعویق انداختم و الان درحالی که داشتم غذا میخوردم(غذا سفت و خشک نبود)تیکه ای از دندانم شکسته شد،میخواستم نظرتونو بدونم؟ میشه این دندون رو عصب کشی و روکش کرد یا باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی دندان فقط در حد تاج باشد باید دندان عصب کشی و ترمیم شود ولی اگر شکستگی تا ریشه ادامه داشته باشد باید دندان کشیده شود

   1. Zeinab گفت:

    خیلی ممنون

 171. نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۱۲ سال پیش دوتا دندون جلوییم یکم شکست و ترمیم کردم الان ارتودنسی کردم احتمال اینکه فشار بیاد بهش باز بشکنه هست ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان خوب پر شده باشد با فشار ارتودنسی نمی شکند

 172. امام گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  دکترجمیلیان. دندان بالای من شکسته و در ضمن بین دندانهای فک بالای من دیاستم وجود دارد جه کنم.

  1. سجاد گفت:

   سلام.
   دکتر امروز به یک متخصص مراجعه کردم و گفت دندون جلو شما نمونه بارز یک فک جوش هست. بهترین درمان ارتودنسی هست اگه ریشه جواب بده.

   1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

    دقت کنید برای درمان ارتودنسی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نه متخصص دیگر یا دندانپزشک عمومی

  2. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ابتدا باید دیاستم با ارتودنسی بسته شود و سپس دندان شکسته شده پر شود

 173. ستار گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  یکی دندان خرگوشی شکسته و نصف شده میشه دندون کناری که سالمه برش دهیم که یکدست شود

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید در مورد ترمیم دندان شکسته نمی توان بدون معاینه نظر داد. احتمال شما نیاز به ارتودنسی نیز داشته باشید

   1. پریسا گفت:

    سلام
    دیروز برای دندان شکسته جلو مراجعه کردم.روکش و پر کردم.جای آن کمی صورتی مانند است، با اینکه دو تا دندان جلوی دیگرم روکش سفید دارذ، علت چیست؟

    1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     سوال شما واضح نیست اگر منظور شما از صورتی بودن ناحیه تغییر رنگ لثه هاست برای یک تا چند روز این وضعیت طبیعی است و سریعا بهبود می یابد. در صورتی که التهاب ناحیه فروکش نکرد و شدیدتر شد به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 174. علی گفت:

  باسلام و احترام_ دندان ۲ بالا که سالها قبل عصب کشی و پر شده بود اخیرا شکسته و از قسمت لثه آبسه کرده است با عنایت به اینکه شکستگی بصورت افقی است ودر معاینه مشخص شده که از قسمت کام پایینتر از خط لثه اما از جلو خط شکستگی مشخص نیست همکارانتان توصیه به جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان و اجرای پوست وروکش را دارند وفقط یک دندانپزشک معتقد است که نیازی به اینکارها نیست و با با برداشتن قسمت لق و شکسته دندان و گذاشتن پین و پرکردن دندان را میتواند حفظ کند تقاضا می شود نظرتان را مرحمت فرمایید_با تشکرعلی

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد

 175. احمد گفت:

  سلام ، من چند سال پیش بخاطر اتفاقی که تو مدرسه برام افتاد دندون جلوییم تقریبا نصفش شکست و از قبل هم من دندون های بالاییم جلو اومده بودن ، بعد از اون اتفاق من به دندانپزشک مراجعه کردم و آقای دکتر هم روکش زدن روی اون دندون شکسته اما الان پس از گذشت ۷سال واقعا دندون های بالاییم درد میکنن ، خواستم بدونم اگه بخوام سیم کشی کنم اون دندون شکسته چجوری میشه؟ و اینکه هزینه سیم کشی چقدره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا روکش دندان شما باید تعویض شود. بعد از ترمیم دندان متخصص ارتودنسی اقدام به ارتودنسی یا همان سیم کشی دندان می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ارتودنسی کلیک کنید

 176. احسان گفت:

  آقای دکتر سلام
  من یکی از دندان های بالایی عقبیم حدود یک سال پیش درد گرفت و هر چند وقت یکبار درد تکرار میشد و به مرور حفره ی بوجود آمده داخلش بزرگ تر شد …تا امروز که تقریبا نصف بیرونیش شکستو به لثه رسید….حالا میخواستم بپرسم آیا قابل ترمیم هست؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دترد و سپس باید ترمیم شود

 177. مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دندونم تقریبا نصفش شکسته گفتن عصب کشی می خواد بعد دو سه تا از دندونم قسمتی که چسبیده به لثه یه خط ترک مانند است می خواستم بدونم لمینیت خوب یا نه بعد یا لمینیت درست میشه یا نه .
  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که نیمی از ان شکسته شده است باید عصب کشی و پر شود در مورد خطوط ترک مانند نزدیک لثه بهتر است دندانها با کامپوزیت ترمیم شوند.

 178. زهرا گفت:

  سلام خواهر من دندون جلوییش شکسته ولی دندونای جلوش روی همن
  اول باید ارتودنسی بشه بعد ترمیم ؟ یا میشه همینجوری ترمیم کرد ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید ترمیم دندان شکسته و ارتودنسی را همزمان انجام خواهند داد. به طور معمول ترمیم دندان شکسته انجام می شود و سپس دستگاه ارتودنسی بر روی دندان گذاشته می شود

 179. باقرزاده گفت:

  دکتر جان سلام دندان شماره ۶ بنده تقریبا کامل از بین رفته و فقط یه قسمت تیزی ازش باقی مونده و ریشه اش ، جدیدا با دست باهاش بازی کردم و لق شده و احساس میکنم ترک برداشته چون یه صدای ریزی از خودش ایجاد کرد که احساسم میگه ترک برداشته سوالم اینه که این ریشه رو چطور میشه خارج کرد چون چیزی نمونده از دندان ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تا وضعیت دندان های مجاور نیز بررسی شود. اگر خودتان می خواهید اقدام به کشیدن دندان پوسیده کنید ممکن است به دندان های مجاور نیز آسیب بزنید

 180. مینا گفت:

  سلام من دقیقاً مثل همین عکس خودتون دندان جلوم چندین ساله پیش شکست ولی هیچ مشکلی ندارم نه دردی داره نه چیزی ایا نیاز به عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام باید از دندان عکس گرفته شود اگر ریشه درگیر باشد و عفونت داشته باشد دندان باید عصب کشی شود و سپس پر شود

 181. رضا گفت:

  سلام دندون شماره ۵ به حالت عمودی شکست ایا میشه درستش کرد یا خیر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید به طور معمول این امکان وجود دارد

 182. Mahmoud گفت:

  سلام آقای دکتر دندان شماره ۴ من رو عصب کشی کردم ولی الان موقع جویدن غذا نصف شد اما هم دندان هم مواد سرجاشون هستند آیا راهی وجود داره که دندانم رو نکشم؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید اما به طور معمول این امکان وجود دارد به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید

 183. محمد فلاح گفت:

  سلام. دندان من مدتی پیش در اثر جویدن پاپ کرن شکست. یکی از دندان های آسیای فک بالا است. اخیرا احساس میکنم که این دندان بوی غیر عادی دارد. آیا امکان حفظ دندان وجود دارد؟ درمان این نوع شکستگی ها چیست؟ به نظر میرسد که دندان سوذاخ شده و از بقل داخل دهان فضای خالی ایجاد شده اما از بیرون فضای خالی دیده نمی شود.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.بوی غیر عادی نشاندهنده عفونت است . این دندان باید عصب کشی و ترمیم گردد .

 184. پری گفت:

  سلام آقای دکتر
  من قبلا ارتودنسی کردم و حدود 6ماهه که پشت دندونام فیکس گذاشتم دوتا دندون جلویی فک بالام نیاز به ترمیم دارن آیا با وجود این فیکس میتونم ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله می توان ترمیم دندان ها را با توجه به داشتن Fixed retainer برای شما انجام داد.

 185. محیا گفت:

  سلام آقای دکتر من باردارم والان نصف دندان روبه سمت داخل عصب کشی بنده شکست و فقط مواد ونصف بیرونی دندان باقی مانده به نظر شما باید چکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شما 3 ماهه اول بارداری را تمام کرده اید و دندان به طور مناسب عصب کشی شده باشد می توان دندان را پر کرد و بارداری مانعی برای ترمیم نیست

 186. fatemeh گفت:

  سلام.خسته نباشید، آقای دکتر دندان شماره 6 بنده 5 سال قبل عصب کشی و روکش شد اما بعد از گذشت سه سال تحمل (و البته مراجعه به پزشک و تاکید این مساله که چیزی نیست و بنده حساسم) روکش رو با درد و خونریزی در ناحیه لثه تحمل کردم تا اینکه از فرط درد به دندان پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشان روکش را خارج کرده و گفتند لثه به شدت عفونی شده است. الان دو سال از آ« ماجرا می گذرد، دندانم بدون روکش است. اقلا آن درد کشنده را ندارم، در عین حال نمی دانم این دندان می شود با همین وضعیت به حیات ادامه بدهد یا خیر؟
  سوالم این است؟ می شود به جای روکش با توجه به اینکه دندانم تراش هم خورده است، آن را ترمیم کنم؟ آیا می شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون دندان تراش خورده است باید روکش شود . در این حالت بهتر است به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید.

 187. محمد گفت:

  سلام. آقای دکتر من درحال غذا خوردن بودم که نا گهان چنگال به دندان پااینی جلد یکم گیر کرد و لبه دندان پایینی را یک مقدار کم شکست. از اون رو تا الان
  میترسم این دندان بخاطر شکستگی کمی که دداره دچار پوسیدگی بشه لطفا راهنمایی کنیدچیکار کنم بهش نرسم چه اتفاقی میوفته؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر مقدار شکستگی کم است . مشکلی نیست ولی در صورتی که شکستگی زیاد باشد باید دندان پر شود

 188. ارسلان گفت:

  سلام دکتر
  من یه قسمت از یکی از دندونای فکم به خاطر جویدن چیز سفتی شکسته و لبه ش تیز شده باید چیکار کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا برای ترمیم دندان شکسته اقدام کنید تا دندان دچار پوسیدگی شدید و عوارض بعدی نشود

 189. رشید گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من دندانم رو 5 ماه پیش عصب کشی کردم چند روز پیش دچار عفونت شد و احساس کردم دندانم لق شده نزد پزشکم رفتم بعد از عکس برداری مشخص شد یک ترک افقی روی یکی از ریشه های دندانم وجود داره و ایشان گفتند باید دندان کشیده شود میخواستم بدونم آیا امکان درمان و نگهداری دندان وجود ندارد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   معمولا سعی بر این است که دندان بیمار ترمیم شود و دندانی از بیمار کشیده نشود من شما را معاینه نکرده ام و نمی توانم نظر بدهم

 190. مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و دندان ۶ راستم نصفش شکسته شده بود که ترمیم شد اما الان با مراجعه به دکتر گفتن که عصب کشی می خواد اما می خواستم بدونم دندان من چقدر دوام میاره و چه راه حلی داره ایا باید دندان رو کشید؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر برای عصب کشی دندان با همان ترمیم ریشه به موقع مراجعه کنید نیازی به کشیدن دندان نیست

 191. سحر گفت:

  سلام آقای دکتر آیا با دندان شکسته می توان ارتودنسی انجام داد دندان های من نامرتب و شلوغ است

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هر متخصص ارتودنسی با تجربه قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان های بیمار را بررسی می کند و اگر دندانی نیاز به ترمیم داشته باشد آن را ترمیم می کند و سپس درمان ارتودنسی را شروع می کند

 192. ابوالفضل گفت:

  سلام آقای دکتر سه تا از دندون های جلوم. بالا. بر اثر پوسیدگی شکسته ان ایا میشه ترمیم کرداون هارو

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید تا به بهترین شکل ترمیم شود

 193. امیرحسین گفت:

  با سلام آقای دکتر من دندون آسیابم سمت چپ بالا قبلا پر کردم بعده 3 سال گوشش شکست و یک روزنه اینجاد شده وحالا یه چند وقتی هست از همون روزنه هوا میکشع و درد میگیره. باید چکار کنم و چقد هزینش میشه ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بسته به جنس موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شود این مواد بین 3 تا 10 سال ممکن است دوام بیاورند شما باید برای ترمیم دندانی که قبلا پر کرده اید دوباره مراجعه کنید پس از معاینه هزینه پر کردن دندان شما اعلام خواهد شد

 194. رها گفت:

  سلام آقاي دكتر من دندان يكي به آخرم پوسيده بود بعدش يه قسمتش ريخت كه رفتم دكتر بعد از عصب كشي و پر كردن ريشه و پر كردن كامل دندان گفتن بايد جراحي باشه بعد روكش بشه ببخشيد اين چه نوع جراحي و آيا لازم هست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر انتهای ریشه عفونت داشته باشد باید با جراحی عفونت انتهای ریشه خارج گردد

 195. ghoolamreza گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید آگر دندان بشکند وترمیم شود و آگر به دندان فشار بیاید و بشکند آیا بازهم ترمیم می شود

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان از ناحیه تاج چندین بار بشکند قابل ترمیم است ولی شکستگی داخل ریشه قابل ترمیم نیست

 196. ghoolamreza گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید اگر دندون جلویی که شکسته ترمیم کنیم امکان داره بشکنه و اگه بشکنه امکان داره که باز هم ترمیم بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر خوب ترمیم نشود ممکن است دوباره بشکند و اگر باز بشکند قابل ترمیم است

  2. حامدبهرامی گفت:

   سلام دکتربچه من دوتا دندانهای جلوش شکسته شدچگونه درست میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. دندانها باید با ماده همرنگ دندانها پر شوند

 197. ناهید گفت:

  سلام ایا دندانی که در اثر ضربه نصف شده و نصفش مونده ولی ریشش محکمه قابل نگه داری است

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان محکم باشد می توان دندان را ترمیم کرد.

 198. نگین98 گفت:

  آقای دکتر آیا دندانپزشک تجربی با تجربه هم می تواند دندان شکسته را ترمیم نماید یا خیر ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   همانقدر که تجربه دنداپزشک برای درمان های مربوط به دندان مهم است میزان تحصیلات و سابقه علمی او نیز در کیفیت کار او تاثیرگذار است

 199. نگین98 گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دندان کرسی سمت راست قسمت بالا کمی شکسته است و حفره ایجاد شده است این را با پر کردن دندان میشه ترمیم کرد یا خیر ؟
  و اگر پوسیدگی داشته باشد چطور ؟ چون نمیخواهم روکش کنم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به موقع برای درمان پوسیدگی و یا در صورت نیاز برای درمان ریشه مراجعه کنید نیازی به کشیدن و روکش کردن و روش هایی از این قبیل نیست

 200. محمد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دندونام همشون ریختن فقط قسمت پایین یه چن تا شون ماندن و دوتاشون شکسته بالا هم چهارتای جلو شون ریختن و از نو همه چهار تارو گذاشتم پر کردم از بالا و جلو فقط یکی سالم مونده.من 27 سالمه___راستش من تشنج دارم و ب علت تنشج فک کنم با ضربه خوردن شکسته ان….
  ولی خانواده ام هیچی ب من نمیگن تا ناراحت نشم….اخه تشنج ک میشی بعدش چیزی رو ب خاطر نمیاری ک چجوری افتادیو چیشد و چ اتفاقایی افتاد فقط اتفاقات همون لحظه از یادت میره___من اخه نمیدونم مگ میشه همه دندونا انقد زود بریزن اونم دندونای پشت دندونای پشتم همشون افتادن و نابود شدن فقط دندونای جلوم پایین مونده ک گفتم اونام دارن کم کم خراب میشن..ب نظر شما خراب شدن زود دندونام ب خاطر ضربه هایی ک ت تشنج خوردن یا نه خرابی جنس میتونه باشه..اینم بگم ک بله پدر و مادرم هم جنس دندوناشون ضعیف و خراب اند…. و برای خواهرم هم همینطور ولی برای اون اوضاع اش از برای من بهتره(اگر از خرابی جنس باشه پس برای اون هم باید دندانهایش خوب نباشد ) ولی بدم نیست یعنی ب اندازه من بد نیست….خیلی ناراحتم اقای دکتر….یه سوال:ایا در ازدواج مشکلی ایجاد میکنه بی دندونی
  و اینک من میتونم همه دندون هارو پر کنم از نو همشون رو هم پشت و هم جلوهایی رو ک موندن…..و اگ پر کنم بازم مشکلی ایجاد میکنه…خیلی ناراحتم….نمیدونم..و این هم بگم برای اینک درد نکشم از اب نمک و بی حسی دندون ک از داروخانه میگیرم استفاده میکنم

  خیلی ناراحتم….نمیدونم…

  ممنون از کامنتا و سایت و شما….♥

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما قابل ترمیم است باید دانست در اثر ضربات وارده به علت تشنج ممکن است تاج دندانها بشکند و مشکلات دندانی شما تشدید شود . پر واضح است که دندانهای خوب ومنظم در سلامت روحی و اجتماعی تاثیر مهمی دارد می توانید از یک دندانپزشک با تجربه برای ترمیم دندانها وقت بگیرید . تخصص من ارتودنسی است

 201. وحید گفت:

  سلام
  من وقتی 15 سالم بود یکی از دندانهای جلوی بالام شکست و همون وقت ترمیمش کردند. اما متاسفانه بعد از یک مدت یک خط مشکی داخل دندون مشخص شد و برای رفع اون مجددا مراجعه کردیم و گفتند خوب درست نشده و در نهایت باز ترمیم کردند که الان خیلی برجسته شده و ظاهرش اصلا خوب نیست. آیا میشه ترمیمش کرد یا باید کشید و ایمپلنت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان را باید با ماده سفید ترمیم کرد می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 202. مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر
  چهار دندان عقبی من ازبین رفته و فقط ریشه اون مونده با توجه به اینکه خیلی وقته به ریشه رسیده و مطمئنا عصب اون مرده میخواستم ببینم امکان ترمیم هست؟
  واقعا نمی خوام بکشم و ایمپلنت کنم
  خواستم ببینم شما می تونین از ریشه استفاده کنین و ترمیم کنین؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان ها سالم باشد و عفونی نباشد می توان ان ها را پر کرد و با روکش دندانها را ترمیم کرد می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 203. Marzie گفت:

  سلام .آقای دکتر من دندن پیش بالایم رو به خاطر شکستگی ‌ شش ماه پیش ترمیم کردم .. چن وقت پیش آجیل خوردم جرم سطح پشتی دندونم گیر کرده انگار🤦🏻‍♀️
  باید چی کار کنم با جرم گیری مشکلم حل میشه ؟
  یا باید دوباره برم ترمیم دندان کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام پزشک معالج شما با یک معاینه ساده می تواند به شما اعلام کنند که نیازی به ترمیم مجدد هست یا خیر و آیا نیاز به جرم گیری یا سفید کردن دندان در مطب دارید یا خیر

   1. حسام گفت:

    سلام اقای دکتر
    من یک دندونمو پر کردم و شکسته باید چیکار کنم؟؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. به دندانپز شکی که قبلا ان دندان را پر کرده است دوباره مراجعه نمایید تا دندان را مجددا ترمیم نماید

 204. غزل گفت:

  سلام ، نصف بیشتر دندانم شکسته ایا می شود انرا پر کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. امکان پر کردن این دندان وجود دارد حتی دندانی که مقدار زیادی از تاج ان از دست رفته است نیز قابل ترمیم است

 205. غزل گفت:

  سلام دندونم بخاطر پوسیدگی شکسته و الانم به لثه ام چسبیده ، خیلی درد میکنه و دردش به سرم میزنه ، با این توضیحی که دادم باید کلا دندونم و بکشم یا نه ، لطفا راهنمایی بکنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا باید دندان را بکشید اما تا معاینه نشوید نمی توان نظر قطعی داد.

 206. کوثر گفت:

  دندان خواهرم نصفش شکسته با چه روشی میتونیم درمانش کنیم و اینکه هزینش چه قدره؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بیمار باید ویزیت شود در صورت امکان با مواد پر کننده دندان شکسته را ترمیم خواهیم کرد

 207. ملیحه گفت:

  من دندون قروچه ی شدید دارم به طوری که تو خواب دندونم شکست دکتر میگن باید بکشی راهی نیست واقعا

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان دندان قروچه باید علت اصلی آن را پیدا کرد و علت بروز دندان قروچه را درمان کرد. روش های گوناگونی برای درمان دندان قروچه وجود دارد که متخصص ارتودنسی می تواند در این مورد به شما کمک کند به علاوه کشیدن دندان روش صحیحی برای درمان دندان قروچه نیست و ممکن بعد از کشیدن دندان به لثه و استخوان فک نیز آسیب وارد شود

 208. مینا گفت:

  سلام
  من دوازده ساله هستم و دندان آخرم در فک بالا نصفه است. اصلا نمیدانم چه بلایی سرش آمده. چون نه شکستگی داشتم نه هیچ چیز دیگر . اما حالا دندانم نصفه است و پدرم را دراورده.تمام مواد غذایی درونش گیر می‌کند، همیشه بوی بد می‌دهد، و گاهی اوقات ناگهانی درد میگیرد. من نمیدانم چه کنم چون هنوز فک بالایم پر نشده میترسم اگر آن را بکشم دیگر نتوانم چیزی بخورم.
  لطفا کمک کنید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا دندان شما شکسته و شما متوجه این موضوع نشده اید. به علاوه با این دندان شکسته و نصفه نیز عمل خوردن به درستی انجام نمی شود. اگر به موقع برای ترمیم دندان شکسته خود اقدام کنید دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. با توجه به این که دندان شما عفونت کرده است نیاز به ترمیم ریشه و پر کردن دندان خواهید داشت

 209. ساجده گفت:

  سلام آقای دکتر .وقت تون بخیر باشه .عذر می خوام من تقریبا ۱ماه پیش دندون های ۵و۶سمت راست بالا رو هم عصب کشی و هم پر کردم واز همون اول تا الان سطح پر شده دندونم نا صاف هست و یه کم زبره نشنیدم که در آخر کار پر کردن دندان یه چیزی هست که باید با دندون گاز گرفته بشه تا بعدش اصلاح بشه ناصافی ها و کوتاهی و بلندی هاش و پزشک برای من این کار رو انجام نداد و من الان متوجه شدم می خواستم بدونم مشکلی داره و من باید چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به متخصص معالج خود مراجعه کنید و از ایشان بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. اگر دندان ها به درستی بر روی هم قرار نگیرند ممکن است دچار عوارض گوارشی و یا ناهنجاری های فک و دندان شوید

 210. مهدی گفت:

  باسلام آقای دکتر جمیلیان. دندان جلوی فک بالای من به طور کامل شکسته است . چه کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی و سپس روکش شود

 211. عرفان گفت:

  سلام دندان من در حین تصادف لق شده است آیا قابل درمان است
  ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است شما معاینه شوید. دندان شما باید اسپلینت شود تا لقی ان درمان گردد

 212. عرفان گفت:

  سلام قسمتی از دندان من در حین تصادف از بین رفته است آیا قابل درمان است
  ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید شما معاینه شوید تا بتوان جواب صحیحی به شما داده شود ولی این دندان قابل ترمیم است

 213. F گفت:

  سلام اقای دکتر دندان شماره پنج بالا رو چند سال پیش عصب کشی کردم اما روکش نکردم الان ازقسمت باقی مونده دندون سورارخ بزگی داره به لثه رسیده دو طرفش دیواره داره هفته دبگه هم نوبت برای ارتو دنسی دارم دکتر هم گفته باید بعد ارتو روکش کنم میخواستم بدونم توی مدت زمان ارتونسی امکان داره دندونم کامل ازبین بره یا مشکلی براش پیش نمیا

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای جواب صحیح دادن باید شراط دندانی فکی شما معاینه شود می توانید از مطب وقت معاینه بگیرید معاینه رایگان است . تلفن 22011892

 214. زهرا گفت:

  سلام .دو تا دندان جلوی من کج و رو هم بودن ارتودنسی کردم .وسط دو دندان جلو پوسیده شده و به تازگی یکی از دندان ها ی جلوم شکست . به دکتر مراجعه کردم گفتن قراره ترمیم بکنن و پایه بدن ولی من چون دندون جلومه میترسم معلوم باشه . به نظر شما مناسب ترین روش برای درست کردن دندونم چیه ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای ترمیم دندان و درمان ارتودنسی به بهترین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک مراجعه کنید در این صورت نگرانی وجود نخواهد داشت.

 215. M گفت:

  سلام من همه دندونام جرم داره و تا حالا جوم گیری نکردم دندون شماره ۳ پایینم تو بچگی ضربه خورده و یکم نسبت به بقیه رفته عقبتر امروز همون دندونم پشتش ریخت بالای لثه داخلشم سیاه بود من چیکار کنم ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام سریعا به یک متخصص مراجعه کنید تا پوسیدگی دندان شما را ترمیم کنند در غیر این صورت دندان خود را از دست می دهید

 216. کیمیا گفت:

  با سلام
  دندان نیش من به دیلیل دندان قروچه سابیده شده و قسمت تیزی خودشو از دست داده و حالت شکستگی پیدا کرده ایا میشه با باندینگ قابل ترمیمه ؟ یا باید از روش دیگ استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با روش باندینک ترمیم شود

 217. hafez گفت:

  سلام اقای دکتر دندان یک و دو سمت راست بالای من در اثر ضربه شکسته کامل از ته نشکسته یع مقداریش بیرون هس پوسیدگی نداره خاستم ببینم امکانش هس همین دندون اصلیم پر بشه و روکش بزنم یا باید بکشم و ایمپلنت کنم؟چقدر احتمالش هس دندون خودم نکه دارم. ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر ریشه دندان سالم باشد امکان اینکه دندان پر شود و روکش شود وجود دارد ولی نظر نهایی را وقتی می توان داد که از دندان عکس گرفته شود و به صورت حضوری شما معاینه شوید. می توانید از مطب وقت بگیرید

 218. رویا گفت:

  سلام دندون من عصب کشی شده بود و حالا عمودی شکسته نصف باقی مانده محکم است ایاامکان ترمیم هست

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید دندان از نزدیک ویزیت شود تا بتوان نظر داد

 219. زینب گفت:

  سلام
  دندانی جلو که از سمت لثه پوسیده شده چجوی باید پر شه؟
  کامپوزیت کافیه؟دوام داره ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله با کامپوزیت قابل انجام است و اگر توسط یک متخصص با تجربه دندانپزشکی انجام شود دوام کافی دارد

 220. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده بادارم و ماه اخرم هست دندان شماره 4 فک بالا خرد شد وریخت و فقط کمی باقی مانده و ان باقی مانده نوک تیز شده و در گونه فرو می رود چکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا موقتا پانسمانی بر روی دندان شکسته بگذارند.

 221. فاطمه گفت:

  سلام. دنان شماره 3 فک چپ رو ترمیم کردند، پوئسیدگی عمیقی داشت و گفتند یک دیواره نازک با عصب فاصله دارد، ولی عصب کشی نکردند اما درد دارم، نظرتون چیه؟ باید برم و این دفعه عصب کشی کنم؟ متاسفانه چند روز تعطیل هست و من استرس زیادی بابت این دندان دارم. ایا بعد از یک روز طبیعی است؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   احساس درد طی یک الی دو روز طبیعی است و اگر این درد رو به بهبودی نرود باید از پزشک خود بخواهید که در مورد عصب کشی و ترمیم ریشه تجدید نظر کنند. طی این مدت نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و از دندان ترمیم شده به خوبی مراقبت کنید جای نگرانی نخواهد بود

   1. محمد گفت:

    سلام من فک پایین ام از جلو تر هستش و دندان های ردیف بالام ناهنجاری داره عقب جلو هستش نیاز ب ارتودنسی داره میخاستم بدونم یا با ارتودنسی فک ام ک جلو تره درست میشه یا باید چیکار کنم تا فک پایین ام با فک بالام هم اندازه بشع ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 222. سعید گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید،۶ ماه پیش دندانمو عصب کشی و پر کردم،الان دیواره اش شکسته آیا میشه دوباره دندانمو پر کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی به درستی انجام شده باشد دندان قابل ترمیم مجدد است

 223. سمیه جعفری گفت:

  عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دختری دارم ۱۳ ساله ،حدود۶ ماهه که از ارتودنسی دندانهایش میگذره ،دندانهای شماره ۲ فک بالاش کوچک و کوتاهن،دکترش دستور داده resize انجام بشه ،خواستم سوال کنم باچه روشی این کار انجام میشه و آیا لزومی به انجام این کار هست یا خیر و شما این کار را توصیه می فرمائید یا خیر؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من فرزند شما را ویزیت نکرده ام و نمی توانم درباره ایشان نظر بدهم اما موضوعی که باید بدانید این است که طول درمان ارتودنسی از یک سال تا دو سال و در برخی موارد بیشتر نیز هست و باید همکاری لازم را با متخصص ارتودنسی خود داشته باشید. به علاوه یک متخصص ارتودنسی با تجربه و به روز پس از ویزیت بیمار طرح درمان ارتودنسی بیمار و طول درمان ارتودنسی را به بیمار اعلام می کند و برنامه درمانی تقریبا مشخص است مگر در مواقعی استثنا ممکن است تغییرات کوچکی در روند درمان ایجاد شود

 224. لاله گفت:

  سلام من 5 سال قبل ارتدنسی کردم و مشکل نامرتبی دندان های من حل شد. در حال حاضر یکی از دندان های من دچار شکستگی شده دو سوال داشتم اول این که اگر دندان را الان ترمیم نکنم ممکنه درمان ارتودنسی من بازگشت کن؟ دوم این که برای ترمیم دندان شکسته باید دوباره به متخصص ارتودنسی خودم مراجعه کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بابت تاخیر در ترمیم دندان شکسته مشکل جدی وجود ندارد اما اگر این تاخیر بیش از اندازه طول بکشد دچار عوارض دندان شکسته خواهید شد. در مورد سوال دوم توصیه می کنم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا پس از گذشت 5 سال وضعیت دندان ها را دوباره چک کنند و با توجه به پرونده پیشین شما بهترین روش درمان ترمیم دندان شکسته شما را پیشنهاد کنند

 225. لاله گفت:

  سلامتورخدا جواب بدید من قبلا ارتودنسی گرده بودم حدود ۶ ماه که برداشتمو پلاک متحرک گذاشتم حالا دقیقا سه دندانهایی که پلاک بهشون گیر میکنه از فک بالا دندان ۵ سمت چپ و دندان ۴و ۵ سمت راستم عصب کشی کردم و همچنین تراش خورده برای روکش روکش دندانها هم یکهفته دیگه اماده میشه پلاکها به دندانهام گیر نمیکنه حدود یک هفته من نباید پلاک بگذارم دندانها چقدر بازگشت داره ایا بعداز روکش کردن تین به هم ریختگی مجددا با پلاک متحرک قابل جبران است یا باید ارتودنسی دوباره انجام شود؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   نکته اول این که قبل از انجام ارتودنسی، متخصص ارتودنسی شما باید دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند را تحت درمان قرار دهد سپس برای درمان اقدام کند. اگر این کار قبلا برای شما انجام شده و حین درمان ارتودنسی دندان های شما دچار اشکال شده است ممکن است این مورد بر اثر عدم رعایت بهداشت کافی و یا فشار بیش از اندازه مجاز بر روی دندان ها ایجاد شده باشد. اگر متخصص ارتودنسی شما از روند درمان ترمیم دندان شما اطلاع ندارند حتما باید با ایشان تماس بگیرید و ایشان را در جریان قرار دهید. متخصص ارتودنسی شما بعد از معاینه وضعیت جدید دندان ها تغییراتی در پلاک متحرک ارتودنسی شما ایجاد خواهد کرد که متناسب با وضعیت جدید دندان های شما باشد

 226. سارا گفت:

  سلام دندان یک من دچار پوسیدگی شده و با پین تاج دندانم رو نگه داشته اند قبلا هم ارتودنسی کردم و متاسفانه الان بر اثر ضربه گوشی موبایل دندونم شکسته و هر جا میرم میگن ممکنه در اثر عصب کشی مجدد تاج از بین بره و باید اول جراحی لثه بشه بعد عصب کشی و بعد روکش
  و بعضیا هم میگن ایمپلنت بهتره
  حالا با توجه ب هزینه و ریسک ب نظر شما کدوم راه بهتره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بدون معاینه دندان شکسته نمی توان نظر قطعی داد اما این موضوع را در نظر داشته باشید که یک متخصص حرفه ای در حد امکان سعی در نگهداشتن دندان طبیعی بیمار را دارد و ارجحیت با درمان و ترمیم دندان شکسته است نه ایمپلنت

 227. احسان گفت:

  سلام دکتر بنده داندانم شکسته و لثه ام به سمت داخل رفته و درد میکنه بهتر بگویم دندانم به صورت حفره ای درآمده است و لثه ام آن را احاطه کرده تجویز شما چیه ممنون میشم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام توصیه می کنم سریعا برای ترمیم به یک متخصص مراجعه کنید من بدون معاینه حضوری بیمار نمی توانم در مورد نحوه ترمیم دندان شما نظر بدهم. تا زمان مراجعه نیز دقت کنید بهداشت ناحیه را به خوبی رعایت کنید و با سمت دندان شکسته چیزی میل نکنید

 228. متخصص گفت:

  سلام آیا امکان دارد که حین درمان ارتودنسی دندان من بشکند و اگر این اتفاق بیافتد ترمی دندان شکسته شده به چه صورت است

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید این اتفاق نخواهد افتاد قبل از شروع درمان ارتودنسی و انتخاب طرح دندان شما تمامی دندان ها مورد بررسی قرار می گیرند و اگر شکستی و یا مشکلی در دندان وجود داشته باشد رفع و درمان خواهد شد. سپس درمان ارتودنسی شروع خواهد شد و در نهایت با مرتب شدن دندان ها ریسک پوسیدگی و شکستگی دندان ها نیز پایین می آید که این یکی از فواید ارتودنسی محسوب می شود

 229. سامان گفت:

  سلام اقای دکنر لطفا جواب بدین به سوالم خیلی مهمه برام و میترسم چند وقت پیش یکی از دندان های جلوم به اندازه یک نقطه شکسته بود یعنی اصلا نمی شد تشخیص داد که شکسته نیاز بگم مینای دندان هام تا حدودی رفته و نوک بعضی از دندون هام رنگ اب گرفته و بی رنگ شد که مقدارش کمه که همین باعث ترک گرفتن کوچیکی سر دندانم شد رفتم دکتر دندان پزشک و اون قسمت رو با موادی خمیری شکل داد و پر کرد و تراشید حدود 5 روزشده چیز حدودا سختی رو گاز میزنم بدنم مور مور میشه و یه درد خاص و خفیفی داره از دکتر پرسیدم میگه باید عصب کشی کنم ایا درسته؟ از عصب کشی خیلی میترسم و اینکه میگن رنگ دندان عوض میشه اونم دندان جلو

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من دندان شما را معاینه نکرده ام اما در مواقعی که پوسیدگی دندان به ریشه سرایت می کند باید عصب کشی یا درمان ریشه انجام شود در غیر این صورت درد دندان شما قطع نخواهد شد و همواره درد خواهید داشت. اگر درد دندان طی چند روز رو به بهبودی گذاشت جای نگرانی نیست و می توانید ترمیم ریشه را انجام ندهید. برای ترمیم دندان شکسته به خصوص دندان جلو که در چهره بسیار تاثیرگذار است حتما به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید

 230. فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید، من مهرماه سال 1397 دندان یک از سمت چپ را عصب کشی کردم. این دندان قبلا هم یکبار پوسیدگی اش گرفته شده بود. به هر صورت بعد از عصب کشی بعد از گذشت این مدت هنوز درد دارد، به چند جا مراجعه کردم و گفتن عصب کشی شما ایرادی ندارد، پس اشکال از کجاست؟ ایا ممکن است به خاطر دندان مجاور باشد؟ چراکه دندان شماره یک و دو هر دو عصب کشی شده اند به فاصله چند ماه. ضمن اینکه برای اولین بار داخل دندان من بعد از عصب کشی (پین) گذاشتند. فقط یک پزشک گفتن که به خاطر پین است که درد ایجاد شده است.

 231. فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید، من مهرماه سال 1397 دندان یک از سمت چپ را عصب کشی کردم. این دندان قبلا هم یکبار پوسیدگی اش گرفته شده بود. به هر صورت بعد از عصب کشی بعد از گذشت این مدت هنوز درد دارد، به چند جا مراجعه کردم و گفتن عصب کشی شما ایرادی ندارد، پس اشکال از کجاست؟ ایا ممکن است به خاطر دندان مجاور باشد؟ چراکه دندان شماره یک و دو هر دو عصب کشی شده اند به فاصله چند ماه. ضمن اینکه برای اولین بار داخل دندان من بعد از عصب کشی (پین) گذاشتند. فقط یک پزشک گفتن که به خاطر پین است که درد ایجاد شده است.

  1. A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ممکن است احساس درد به دلیل وجود مشکل در دندان مجاور باشد. همچنین مطلب مفصل فکی گیجگاهی را مطالعه کنید شرح دقیقی از محل درد و معاینه حضوری می تواند برای پیدا کردن منشا درد کمک کننده باشد

 232. مرتضی گفت:

  باعرض سلاموخسته نباشید.آقای دکترمن هفتماه پیش دندان پنج بالام وعصب کشی وپرکردم.دوهفته پیش ناگهانموقع غذاخوردن دندانم خالی شدودردگرفت.دکترگفت کیسته ودوباره شروع به درمان کرد.بعدازچندجلسه گفت پرش میکنم.اتفاقی پیش دکتردیگری رفتم.بعدازمعاینه گفت ازوسط دونصف شده است وبه لثه بنداست.حالابایدچکاربایدبکنم.اشکال ازدندان من بوده یادرمان دکتر.ممنون

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بهتر است به متخصص معالج خود دوباره مراجعه کنید و از او بخواهید که علت را بررسی کنند. اگر می خواهید از یک متخصص دیگر نیز نظرخواهی کنید باید پرونده کامل خود را نزد متخصص جدید ببرید تا با توجه به وضعیت قبل از درمان شما و درمان های صورت گرفته نظر خود را اعلام کند

 233. Hajar گفت:

  سلام آقای دکتر من قبلا دندون جلوم به دلیل پوسیدگی لب پر شد و با باندینگ درست کردم سوال داشتم که آیا برای انجام ارتودنسی ثابت این موضوع مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر دندانی قبلا ترمیم شده باشد مشکلی برای ارتودنسی وجود ندارد به شرطی که به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید همچنین متخصص با در نظر گرفتن این موضوع که یکی از دندان ها قبلا تحت درمان بوده است روش درمانی مناسب شما را انتخاب خواهد کرد

 234. محمدرضا گفت:

  باسلام دندان 7رو6 ماه پیش پر کردم قسمت جزیی از تاج لپ پر شده پزشک معالج میگن فعلااحتیاجی به ترمیم نیس بعدا باید روکش بشه در صورت ترمیم باید دوباره هزینه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   این طور که به نظر می رسد کار درمان و ترمیم دندان شکسته شما به اتمام نرسیده و شما باید همان هزینه ای که از ابتدا اعلام شده است را پرداخت کنید مگر این که درمان اضافه تری برای شما انجام شود که در این صورت متخصص معالج باید شما را در جریان این موضوع قرار دهند.

 235. amir گفت:

  اگر برای ترمیم دندان شکسته دیر مراجعه کنم مشکلی پیش می آید در ضمن من دچار عارضه دندان های شلوغ نیز هستم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هرچه دیرتر برای ترمیم دندان های شکسته مراجعه کنید دندان وضعیت بدتری پیدا خواهد کرد به علاوه نمی توانید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید و دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی دندان خواهند شد. برای درمان ارتودنسی دندان های شلوغ نیز هرچه سریعتر اقدام کنید زیرا این عارضه منجر به بروز پوسیدگی دندان ها خواهد شد

 236. Pooria گفت:

  سلام
  اقای دکتر من دندان جولویی پایینم نصفش شکسته شده است میخواستم ببینم ایا امکان درست شدنش وجود دارد ؟
  اگر میشود مقدار هزینه درست کردن دندونم را هم بگوییو

 237. نیما گفت:

  آیا درمان ارتودنسی همراه با دندان شکسته امکان پذیر است؟ برای این کار اول به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم یا دندانپزشک. آیا تفاوتی در هزینه ها خواهد داشت یا خیر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   قبل از درمان ارتودنسی ابتدا متخصص ارتودنسی وضعیت تمامی دندان ها را بررسی می کند در صورتی که نیاز به ترمیم و یا کشیدن دندانی باشد این متخصص ارتودنسی است که تشخیص می دهد بنابراین از همان ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید در این صورت در هزینه ارتودنسی و درمان خود نیز صرفه جویی خواهید کرد

 238. bardia گفت:

  من 2 تا از دندان هایم را پر کرده ام و در عین حال دندان های نامرتبی نیز دارم. آیا امکان دارد با این وضعیت ارتودنسی انجام دهم؟ یکی از دندان های عقب هم شکسته آیا درمان همزمان دندان شکسته و ارتودنسی امکانپذیر است؟ من 27 ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید درمان ارتودنسی و ترمیم دندان شکسته مانعی ندارد و در فواصل زمانی مناسبی انجام خواهد شد. دندان های پر شده نیز بررسی خواهند شد و مانعی برای درمان ارتودنسی شما نخواهند بود

 239. Pooria گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من دندان جولویی پایینم نصفش شکسته است میخواستم ببینم ایا امکان درست شدنش وجود دارد ؟
  اگر میشود مقدار هزینه درست کردن دندونم را هم بگوییو

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بله امکان ترمیم دندان جلویی شکسته نیز وجود داردو پس از معاینه هزینه دقیق اعلام خواهد شد

 240. صبا گفت:

  من یک سال قبل تحت درمان ارتودنسی و در حال حاضر یکی از دندان های عقب من شکسته است اگر ترمیم دندان شکسته را عقب بیاندازم آیا ممکن است که درمان ارتودنسی بازگردد؟

 241. خلج گفت:

  با عرض سلام. دندان شماره 1 فک بالای دختر 8 ساله ام دو روز پیش بر اثر زمین خوردگی به صورت تقریبا قطری شکسته، دندانپزشک عصب کشی کرده و دو روز دیگر قرار است تکه جداشده دندان را که در سرم نگهداری می کنیم ، بچسباند. آیا دندان کارکرد قبلی خود در جویدن و گاززدن را بدست می آورد ؟ آیا روش خاصی برای چسباندن وجود دارد که این کارایی برگردد ؟ شش ماه پیش به شما مراجعه کردیم برای معاینه شما فرمودید یکسال بعد برای بررسی نیاز به ارتودنسی مجددا مراجعه کنیم ، آیا احتمال شکستگی این دندان حین ارتودنسی وجود دارد یعنی می توان ارتودنسی انجام داد یا نه؟ لطفا راهنمایی فرمایید .

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مسلما باید مدت زمان معینی بگذرد تا دندان شکسته ترمیم شده کارایی اولیه را به دست آورد نوع نگهداری و نوع کاری که بر روی دندان انجام می شود بسیار تعیین کننده است. جهت درمان ارتودنسی فرزند شما یک جلسه معاینه دیگر بعد از اتمام کار ترمیم دندان شکسته لازم است انجام شود. مسلما اگر درمان ارتودنسی ایشان به نحوی انجام خواهد شد که به دندان ترمیم شده و دیگر دندان ها آسیبی نرسد. هدف از انجام ارتودنسی داشتن دندان هایی سالم و منظم است و روشی برای درمان ارتودنسی ایشان انتخاب خواهد شد که آسیبی به دندان ها نرسد

 242. رضا حصاری گفت:

  باسلام خدمت اقای دکتر دندان شماره 5 بالارو من چند روز پیش عصب کشی و پر کردم الان قسمت پشت دندانم شکست یک تکه از پشت افتاد ولی مواد و قسمت جلو سالم مانده ایا دندان میشه ترمیم کرد با این که نصف دندان افتاده ایا مواد دندان به مرور تخریب میشه چاره من چیه اقای دکتر ممنونم اگه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر دندان شما پر شده باشد نباید طی چند روز بیافتد احتمالا دندان شما هنوز پر نشده و شما پانسمان داشتین و این پانسمان دندان بوده که افتاده است. برای پر کردن دندان به موقع مراجعه کنید تا دندان شما عفونت نکند. مراقب باشید با این دندان چیزی نجوید. این که دندان شما با پر کردن ترمیم می شود یا خیر در جلسه حضوری مشخص می شود و پزشکی که شما را از نزدیک معاینه کرده اند بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند

 243. نگین گفت:

  سلام آقای دکتر یه سوال از خدمتتون داشتم.دندون من نصفش شکست دکتر دندون و کشید همون نصفه رو جاشم پانسمان کرد گفت برو هفته دیگه بیا برات ترمیم کنم اونم اگه ترمیم بشه وگرنه باید بکشم.و اگه پانسمانت بیوفته حفره دندونت عفونت میکنه.الان افتاده پنجشنبه ام هست ینی دو روز دندون من حفره اش خالی میمونه تا شنبه برم.دردم نداشتم نه موقع کشیدن نه الان که ۴ روز ازش گذشته چون دندون پر شده بود که شکست.به نظر شما عفونت میکنه الان ؟؟؟ یا امکانش هست که ترمیم نشه مجبور باشم نصف دیگه ی دندونمو بکشم.خواهشا جواب بدین خیلی نگرانم 😔

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مراقب باشید تا شنبه که به متخصص معالج خود مراجعه می کنید با این دندان چیزی نجوید و غذاهای سبک میل میل کنید. من تنها بعد از معاینه دندان می توانم در مورد آن نظر بدهم

 244. بهاره گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت شما اقای دکتر جمیلیان
  دندان من لب پریدگی دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید با ماده کامپوزیت ترمیم شود

 245. Sn گفت:

  سلام ببخشید من دندون آسیابی شماره۷ فک پایینم رو عصب کشی کردم و به وسعت زیاد پر شده که متاسفانه امشب به صورت عمودی شکسته شد و از قسمتی که پرشده و دندان یک شکاف ایجاد شده و الان قسمتی که پر نشده بود لق هست امکان ترمیم هست ؟ خواهش میکنم جواب بدین مهم و ضروریه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی به صورت عمودی باشد و از تاج تا ریشه ادامه یافته باشد دندان قابل نگه داری نیست و باید کشیده شود در غیر اینصورت دندان قابل نگه داری است

 246. عسل گفت:

  سلام وخستع نباشید پسر ۱۰ ساله من یکی از دندون های پایینیش ب صورت عمودی شکسته والان ی حفره در دندونش نمایان شده من دندون شکستع رو داخل شیر کذاشتم مبخواستم بدونم میشه دندون شکستع ر و نجات داد لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بله می شود هر چه زودتر باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید

 247. ابوالفضل داور گفت:

  سلام جناب دکتر دندون شیش پایینم رو پارسال عصب کشی کردم اما متاسفانه بدلیل مسائل کاری دور بودن از تهران برای مدتی نتونستم پر کنم امروز مراجعه کردم گفتن نمیشه باید کشیده بشه من میخوام حفظ کنم دندنمو ایا ممکنه درمان بشه بدون کشیدگی ممنون میشم پاسخ بدید قربان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما عکس گرفته شود در صورتی که در عکس مشکل شکستگی کف حفره دندان نباشد باید عصب کشی شود . و می توان ان را حفظ کرد .در غیر اینصورت قابل نگه داری نیست.

 248. هدیه گفت:

  سلام و خسته نباشید من جنس دندون هام اصلا خوب نیس و خودش خودبه خود خورد میشه باید چکار کنم و از خرج زیاد و دردش همیشه از دندان پزشکی فرار میکنم راهنمایی کنید لطفا.دندان پر شده الان خرد شد یه طرفش

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام قبل از هر کاری به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و در صورتی که تغذیه مناسبی ندارید آن را اصلاح کنید. یک رژیم غذایی غنی از کلسیم و مواد معدنی بسیار به سلامت دندان ها کمک می کند. سپس برای بررسی وضعیت به یک متخصص ترمیم ریشه و دندان مراجعه کنید. ممکن است به شما ایمپلنت دندان و یا کشت دندان با سلول های بنیادی را پیشنهاد کنند

 249. دایانا گفت:

  سلام
  امشب یه چیزی شبیه استخوان گیر کرده بود لایه دو دندان آسیای آخرین وقتی درش آوردم کلا لثمم باهاش کنده شد و خون ریزی کرد الان هم درد می‌کنه میخواستم ببینم احتمال داره که تیکه ای از تاج رو جدا کرده باشم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر تاج دندان شما شکسته باشد و یا جدا شده باشد مسلما در عمل جویدن دچار مشکل خواهید شد و مثل گذشته نمی توانید عمل جویدن را به راحتی انجام دهید. ممکن است لثه شما آسیب دیده باشد. نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید و در صورتی که علائم تخفیف پیدا نکرد حتما به یک متخصص مراجعه فرمایید

 250. مسعود ف گفت:

  با سلام.
  دکتر من سال پیش دندون جلوم رو عصب کشی و ترمیم کردم. متاسفانه امشب شکست و تاج کلا جدا شد میخواستم میشه از ریشه استفاده کرد و ایمپلنت نکرد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بدون معاینه دندان شکسته نمی توان نظر داد

 251. ابوالفضل گفت:

  سلام دکتر من دندونم که قبلا پرکرده بودم شکست و ریشش مونده تا چند روز باید پرش کنم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هر چه زودتر بهتر است . چون مدت طولانی باعث عفونت ریشه می شود

 252. محسن گفت:

  سلام ممنون از جوابتون اقای دکتر .اقای دکتر هزینه بریچ دندان پنجم پایین چقدر میشه خداوند خیرتان دهد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   پس از معاینه دقیق بیمار هزینه اعلام خواهد شد

 253. محسن گفت:

  سلام اقای دکتر دندان ششم پایینم سمت راست براثر جوییدن یک تکه ته دیگ سفت یک تکه از دندان کنده شده است ایا راهی وجود داره که درست شود دردش کمه خدارو شکر ولی زبانم که به دندان میخوره حالم بده میشه اقای دکتر راهی برای درمان وجود داره میشه هزینه درمانش رو بگین ممنونم خداوند شما و امواتتان را بیامرزد

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله ترمیم دندان شکسته روش های گوناگونی دارد که هزینه های آن متفاوت است. شما ابتدا باید ویزیت شوید سپس روش مناسب برای ترمیم دندان شما و هزینه آن اعلام خواهد شد

 254. حامد گفت:

  سلام آقای دکتر دوتا از دندونای جلوم رو عصب کشی کردم چندسال پیش منتها مرحله بعدش که پر کردنه فرصت وقسمت نشد پرشون کنم الان کاملا پوسیده شده واز دست رفته ولی ریشش سالمه غیر از ایمپلنت راه دیگه ای است که مثل پر کردنش که ریشه طبیعی دندونم بمونه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد و عفونت نداشته باشد می توان از ان استفاده کرد و روی ان روکش گذاشت . در غیر اینصورت دندان باید ایمپلنت شود

 255. مینا گفت:

  با سلام.
  چند وقت پیش یکی از دندان هایم شکست که دکتر همان دندان را تراش داده و روکش کرد.الان بین دندان روکش کرده و دندان کناری فاصله ای افتاده ک موادغذایی داخلش میره و خیلی بوی بدی میده.باید چکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید در هنکام ساخت روکش دقت لازم به عمل می امد تا فاصله ای بین روکش و دندان کناری نیفتد . شما باید به دندانپزشک خودتان دوباره مراجعه نمایید و با قالب گیری جدید و ساخت روکش جدید که فاصله دندانها بسته شود این مشکل برطرف شود .

 256. عذرا گفت:

  باسلام وخسته نباشیددکتر من یکی از دندونای جلوییم شکسته ولی به عصب نرسیده وعصب کشی نمیخواهد خواستم ببینم برای ترمیم بایدچکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی فقط در حد تاج باشد دندان باید ترمیم شود و نیاز به عصب کشی ندارد شما باید به یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی با تجربه مراجعه نمایید .

 257. رباب گفت:

  سلام آقای دکتر سپاس از مطالب خوبتون
  من دندان آسیام به شدت پوسیده و ترک برداشته حدود 10سال پیش ترمیمش کرده بودم گاهی اوقات در اثر فشار درد میگرفت اما عموما درد نمیکندو مشکلی باهاش نداشتم یکسال پیش دکتر بهم گفته بود باید عصب کشی بشه اما چون درد نمیکرد من اهمیت ندادم تا اینکه امشب دندانم شکست و متوجه شدم مغز دندان زرد وخراب شده آیا احتمال نجات دندان وجود داره یا احتمال کشیده شدنش بالاست
  خواهش میکنم پاسخ بدید
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام متعاقبا من هم از قدردانی شما تشکر می کنم. شما باید ویزیت شوید تا بتوان نظر قطعی داد اما در نظر داشته باشید پزشک متخصص تمام تلاش خود را می کند تا دندان طبیعی را ترمیمم کند و دندان بیمار را نگهدارد

 258. سلام آقای دکتر جمیلیان
  من حدود یک ساله بین دوتا دندون های جلوییم یه شکستگی کوچیک ایجاد شده… آیا امکان داره مثل روز اولش بشه؟؟باید چیکار کنم و حدود چقدر هزینه داره؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام با یک ترمیم حرفه دندان شکسته می توان دندان را به بهترین شکل ترمیم کرد اما دقیقا مثل دندانی که قبلا داشتید نمی شود. روش های گوناگونی برای ترمیم و یا جایگزینی دندان شکسته وجود دارد که بعد از معاینه روش مناسب به شما پیشنهاد داده می شود. بعد از تعیین روش ترمیم و یا جایگزینی دندان شکسته هزینه دقیق اعلام خواهد شد.

 259. سامان محبی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان
  من حدود یک سال هست که یک شکاف کوچیک بین دوتا دندون جلوییم ایجاد شده ….چطوری میتونم اونو ترمیم کنم و حدود چقدر هزینشه واینکه مثل اولش میشه یا خیر
  مرسی

 260. یگانه گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت دکترجمیلیان من دودندان جلوم براثرافتادن ازپله شکست وترمیم کردم الان میخواهم ارتودنسی کنم میخوام بدونم بازم فشارمیاره
  که دندان بازبشکنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در اثر فشار درمان ارتودنسی دندان نمی شکند چون نیروی ارتودنسی بسیار کم است

 261. لیلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  پین داخل دندونی که چند سال پیش روکش کرده بودم شکسته آیا میشه اون پین رو از داخل ریشه خارج کرد و دوباره روکش کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله می شود پین شکسته داخل دندان را خارج و تعویض کرد

 262. بابك گفت:

  سلام جناب اقاي دكتر خسته نباشيد…دندان اسياب من كه ١٠ سال پيش پر شده بود هفته پيش گوشه ان خيلي جالب از بالا تا پايين شكست (انگار با چاقو خيلي تميز از بالا دندان تا پايين دندان به ضخامت دو ميليمتر بريده باشن) از هفته پيش درد دارم و پيش دندانپزشك رفتم گفت كاريش نميشه كرد بايد بكشيش..ميخاستم از شما بپرسم راه حل واقعي كشيدنه ؟(در ضمن الان كه دست ميزنم انگار يه ذره لق باشه ) سپاسگزار

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود در صورتی که شکستگی عمودی و تا ریشه ادامه داشته باشد باید دندان را کشد در غیر اینصورت می توان ان را ترمیم و حفظ کرد

 263. رهام گفت:

  سلام،زیر یکی از دندونام در قسمت لثه مقداری متورم شده انگار که توش اب جمع شده چون نرم هست،نه درد داره نه رنگش قرمزه خیلی طبیعی مثل س