دندان پزشکی ترمیمی

اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم سوالی است که همواره بعد از جراحی های دندان همه ی افراد به دنبال پاسخ آن هستند زیرا در برخی مواقع بنا به دلایل گوناگون پانسمان موقتی دندان می افتد و باید راهکاری برای این موضوع پیدا کنیم.

به محض افتادن پانسمان دندان باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا آن را ترمیم کند. اگر در آن زمان مشخص به دندانپزشک خود دسترسی ندارید مراقبت های پانسمان دندان که در ادامه آمده است را مطالعه کنید تا در حد امکان از عفونت دندان و آسیب به دندان جلوگیری کنید.

پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد.

پانسمان دندان

عفونت دندان یکی از شایع ترین مشکلات در مواقع افتادن پانسمان دندان است. دندانپزشک معمولا بعد از عصب کشی و درمان ریشه دندان و یا دلایل گوناگونی پانسمان های دندان را انجام می دهند. به طور مثال برای برخی افراد که نیاز به پر کردن دندان دارند، نمی توان اقدامات پر کردن دندان را در یک جلسه انجام داد و به همین دلیل برای چنین مواردی نیاز است پانسمان دندان صورت بگیرد تا شرایط برای اقدامات بعدی فراهم گردد.

اگر پانسمان دندان افتاد چطور از آن مراقبت کنیم؟

پانسمان دندان همانطور که در بالا به آن اشاره شد برای دلایل مختلفی انجام می شود، که دندان برای مرحله ی بعدی آماده شود.

 • در برخی مواقع که دردهای دندانی شدید است نیز می توان از پانسمان های دندان استفاده کرد. این امر سبب می شود درد تسکین یافته و شرایط برای بهبودی و درمان آن فراهم شود. نکته ویژه ای که در حین پانسمان های دندان وجود دارد و به شما کمک می کند از افتادن پانسمان های دندان  جلوگیری کنید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. در صورتی که پانسمان دندان افتاد بدین ترتیب دهان را شستشو دهید و از آن مراقبت کنید:
 • در طول این بازه مسواک زدن صحیح و منظم و استفاده صحیح از نخ دندان و دهانشویه توصیه می شود. البته باید مسواک زدن و نخ دندان را به آرامی و با احتیاط انجام دهید.
 • غذا را در سمت دیگر دهان که پانسمان دندان وجود ندارد بجوید. از خوردن غذاهای سخت و چسبنده به شدت خودداری کنید. زیرا سبب شل شدن پانسمان های دندان می شود و در آخر احتمال افتادن و کنده شدن پانسمان را افزایش می دهند. در بیشتر پانسمان های دندان از نوعی مسکن استفاده می شود که به طور قابل ملاحظه ای درد را تسکین می دهد. در مواقعی که پانسمان افتاده است نیز به هیچ عنوان با سمتی که پانسمان افتاده غذا نخورید.
 • مراقب باشید زبان یا جدار داخل دهان را گاز نگیرید. این مشکل ممکن است در حین غذا خوردن و یا حرف زدن برای شما اتفاق بیافتد. اگر پانسمان دندان افتاده باشد ممکن است با بی احتیاطی جدار داخل دهان را زخمی کنید.

اگر پانسمان دندان افتاد تا زمان مراجعه به دندانپزشک مراقبت های لازم را به عمل آورید تا هیچگونه باقی مانده غذا به داخل حفره دندان نفوذ نکند.

دلایل استفاده از پانسمان دندان

دندانپزشک بر اساس دلایل گوناگونی از پانسمان دندان استفاده می کند ولی این راه کار یک اقدام موقتی است و باید به فکر چاره های جدی و دائمی باشید. به طور مثال برای دندان دردهای شدید می توان پس از خالی کردن ناحیه پوسیده دندان از پانسمان دندان برای کاهش درد استفاده کرد. اما این یک اقدام موقت است و باید اقدامات مناسب جهت درمان پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود.

دندانپزشک در جراحی دندان برای پوشاندن پالپ دندان به طور گسترده از پانسمان دندان استفاده می کند. زیرا پالپ یاد شده در معرض هوای باز قرار می گیرد و تحریک پذیری بیشتری دارد. در بیشتر موارد نیز دندانپزشک بدون پانسمان های دندان نمی تواند اقدام بعدی را انجام دهد زیرا باید شرایط برای درمان های بعدی فراهم گردد.

دندانی که درد می کند و دارای عفونت های جانبی است برای انجام سایر اقدامات آمادگی لازم را ندارد. در چنین مواقعی دندانپزشک از پانسمان دندان استفاده می کند و حتی میزان مشخصی آنتی بوتیک تجویز می کند تا شرایط برای اقدامات درمانی بعدی محیا شود.

سوالات متداول اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم؟

1- نگهداری و مراقبت پانسمان چگونه باید باشد؟

برای نگهداری از پانسمان بهتر است این نکات را رعایت کنید: دو بار در روز مسواک بزنید . از نخ دندان استفاده کنید. در هنگام غذا خوردن سعی کنید با سمت دیگر دهانتان که پانسمان ندارد غذا را بجوید. از جویدن آدامس و مصرف غذاهای سخت و چسبنده خودداری کنید.

2- اگر پانسمان دندان افتاد چگونه مسواک و نخ دندان بزنیم؟

مهمترین نکته هنگام زدن مسواک و نخ دندان آن است که باید با دقت و به آرامی انجام شوند از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و مراقب باشیم باقیمانده موادغذایی از محل پوسیدگی دور شوند و باکترهای مضر نتوانند در آنجا جمع شوند و پوسیدگی را بدتر نمایند. برای استفاده از نخ دندان هم باید بسیار مراقب باشید و در هنگام بیرون آوردن نخ دندان از بین دندان ها، به جای اینکه نخ دندان را به سمت بالا بکشید، آن را از کنار بیرون بیاورید.

3- هنگام غذا خوردن چگونه مراقب پانسمان دندان خود باشیم؟

از خوردن غذا با آن سمتی از دهان که پانسمان شده است خودداری کنید. از مصرف برخی غذاها در طول دوره استفاده از پانسمان دندان باید اجتناب کنید. غذاهای سخت و ترد مانند آجیل ها، شکلات های جویدنی و تافی و جویدن آدامس مثال هایی از این دست هستند. زیرا اینها به دندان می چسبند و در اثر تماس با عصب دندان ، درد زیادی ایجاد می کنند.

4- درمان های خانگی افتادن پانسمان موقت دندان چیست؟

دهان خود را با آب گرم بشویید. برای این کار از آب سرد یا داغ استفاده نکنید. همچنین ازدهانشویه نیز استفاده نکنید، زیرا درد زیادی ایجاد می کند و در اسرع وقت برای ترمیم دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

5- آیا می توان پس از افتادن پانسمان دندان آن را در جایش قرار داد؟

سعی نکنید خودتان مجددا مواد افتاده را سر جایش قرار دهید. بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک معالج خودتان مراجعه نمایید سعی نکنید خودتان مجددا مواد افتاده را سر جایش قرار دهید.

6- اگر پانسمان دندان افتاد و دچار عفونت شد چکار کنیم؟

اگرپانسمان دندان بیفتد و با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دچار عفونت شد باید دندان عصب کشی گردد.

7- در صورت عدم دسترسی به دندانپزشک با پانسمان دندانی که افتاده چه کنیم؟

باید تا مراجعه به دندانپزشک محل افتادگی را تمیز نگه دارید. فقط دندانپزشک می تواند پانسمان  دندانی که افتاده است را جایگزین نماید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

125 دیدگاه برای “اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 1. Avatar شهاب گفت:

  سلام اقای دکتر
  بنده ب مدت ده روز شاید بیشتر هست ک پانسمان دندانم افتاده و هنوز پر نکردم ب خاطر مشغله هایی ک داشتم
  و اون دوتا دندونم رو دو هفته پیش عصب کشی و جراحی کرده بودم بخاطر عفونت و ضایعه ی ریشه ای ک داشتم
  و امروز یکم درد می کرد و در بالای ان در لثه ام حس یکم برامدگی کوچک دارم
  ممکنه ک باز عفونت کرده باشه
  بنظر شما باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از یک هفته از پانسمان دندان باید دندان با ماده پرکردگی پر شود وگرنه دندان عفونت و درد می گیرد.

 2. Avatar هدیه گلدسته گفت:

  سلام آقای دکتر من اخیرا برای پرکردن دندان و عصب کشی کردم و دندونم پانسمان شده ولی امروز پانسمان افتاد و من سرجاش گذاشتم مشکلی نیست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه مشکلی نیست فقط باید آن ناحیه را تمیز نگهدارید تا مراجعه بعدی که دندان شما پرشود.

 3. Avatar Minoofar گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونمو دوتاشو پریشب عصب کشی کردم و پانسمان برام انجام دادن از همون شب اول تا ب الان درد دارم مشکلم چیه دردش خیلی زیاده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بهتر است به متخصص معالج مراجعه نمایید.

 4. Avatar شیما گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  یک سوال دارم از حضورتون و واقعا عاجز موندم. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  دندون 7 م رو عصب کشی کردم ولی بعد ازون درد شدیدی داشت. بعد از یکماه که همچنان درد میکرد پیش دکترم رفتم که گفتن برو پیش متخصص ریشه.
  پیش متخصص ریشه رفتم گفتن احتمالا خوب عصب کشی نشده یا یک کانال دیگه داره.
  مجددا پیش دکترم رفتم دوباره رو همون کانالای قبلی عصب کشی رو انجام دادن ولی اینبار اون موادی رو که داخل ریشه میذارن رو نذاشت و دندون رو پانسمان کرد.
  ازونروز ببعد دردم کاملا خوب شد. حالا سوالم اینه اگر الان دندون رو پر کنم ممکنه دوباره درد بگیره ؟ یعنی اون موادی که داخل ریشه میذارن و امالگامی که استفاده میشه ممکنه سبب بروز درد مجدد بشه ؟!
  *توضیح باینکه همسرم که پیش ایشون عصب کشی کرد بازم درد داشت که دوباره انجام دادن و گفتن یک کانالش مونده بود و بعد از درمان دوم خوب شد.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید که آیا میتونم پرش کنم یا نه.
  سپاس از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی اولی که انجام شده بود. ناقص بوده. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.صحت، درست و کامل انجام شدن عصب کشی از طریق بررسی در رادیوگرافی دندان قابل مشاهده است.

 5. Avatar اميد گفت:

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ایا درقسمتی از دندان ها ک عصب کشی شده وپانسمان قرار داره میتوان درناحیه پانسمان مسواک زد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خیلی آرام اطراف دندان پانسمان شده را مسواک بزنید. مواظب باشید پانسمان از جایش خارج نشود.

 6. Avatar فاطمه گفت:

  سلام با کمال ناباوری من ده ماهه که دندونمو موقت پر کردم چون درد داشتم قبل از جریان کرونا بعدش به خاطر کرونا دکتر پر کردن اصلی رو کنسل کرد و خودم هنوز از ترس دیگه مراجعه نکردم و هنوز اون پانسمان روی دندونم مونده! حالا خودم میترسم که اینهمه مدت پانسمان موقت ممکنه به دندونم آسیب بزنه؟ آیا با همین اگه نیفته میشه زندگی کرد؟ دندونمو خراب نمیکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید درمان کنید. باعث عفونت دندان می شود.

 7. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر بسیار ممنون و سپاسگزارم از مطالب مفید و با ارزش سایت شما بهترین متخصص ارتودنسی ایران هستید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود بر شما

 8. Avatar Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر پانسمان دندونم کلا افتاده دندون پزشکیم نمیتونم برم . میشه کمک کنید چیکار کنم دردش کمتر بشه .؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید محل دندان پانسمان شده را تمیز نگه دارید. در اسرع وقت به منخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. می توانید از مسکن استفاده کنید.

 9. Avatar مریم گفت:

  سلام
  من جراحی لثه برای دو طرف دندانهای۴ و۵ انجام دادم و فردای جراحی پانسمان روی لثه ریخته و تکه هایی کنده شده
  آیا مشکلی به وجود میاد؟ احساس فشار و کمی درد هم دارم
  پیشاپیش ممنون از پاسخ

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در طول درمان پانسمان کنده نشود. در صورتی که پانسمان دندان کنده شده است با متخصص لثه معالج خودتان مشورت کنید.

 10. Avatar افروز گفت:

  با سلام خسته نباشین دندان پانسمان کرده من افتاده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید تا پانسمان دندانی که افتاده است را جایگزین نماید. در ضمن تا قبل از مراجعه محل پانسمان را تمیز نگه دارید.

 11. Avatar ستار گفت:

  سلام اقای دکتر پانسمان دندان من افتاده الان هم دو روز تعطیلی هست دسترسی به دندانپزشکم ندارم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دچار عفونت می شود. هرچه سریعتر برای ترمیم دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 12. Avatar فریبا گفت:

  سلام آقای دکتر دندان پانسمان شده من میتونه به همین حالت بمونه الان کرونا هست و می ترسم مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد. برای اینکه دندان شما عفونت نکند باید در موعد مقرر که دندانپزشک معالج به شما گفته اند اقدام کنید.

 13. Avatar فرشته گفت:

  سلام و خدا قوت
  دکتر من دندون شماره ۷ و عصب کشی کردم بخاطر اینکه تا ته ریشه نرفته بود و درد داشتم مجدد عصب کشی کردم
  یک هفته است که پانسمانه شبا درد خفیفی همراه با سوزش دارم غذا هم نمیتونم بجوام درد میگیره
  احتمالش هست که عفونت کرده باشه؟
  اموکسی سیلین و مترونیدازول هم استفاده میکنم
  با تشکر از شما ❤

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یا تهیه رادیوگرافی علت درد تشخیص داده می شود .

 14. Avatar فریده گفت:

  سلام آقای دکتر پانسمان دندان من افتاد حالا اگه دندانم عفونت کنه چی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر پانسمان بیفتد و بهداشت دهان و دندان رعایت نشود باید دندان عصب کشی شود.

 15. Avatar ميگل گفت:

  سلام . بنده دندانم رو عصب كشي كردم و دكتر پانسمان كرده تا هفته بعد بروم ترميم كند الان دندان من درد ميكنه و شش روز از پانسمان ميگذرد علت چيست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود که تشخیص داده شود عصب کشی کامل انجام شده یا خیر.

 16. Avatar امیر گفت:

  سلام من امروز دندان پرکردم و پانسمان کی باید پانسمان را از دهان خارج کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید پاسخ این سوال را از دندانپزشک معالج خود بگیرید.

 17. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید من برداشت پوسیدگی انجام دادم عصب کشی انجام ندادم فعلا
  به بنده گفتن که باید پروتز انجام بدم که هزینه بالایی داره
  آیا میشه از پرکردن مواد به جای پروتز استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ماده پرکردگی سفید می توان پر کرد.

 18. Avatar Elham گفت:

  سلام آقای دکتر…من ۵روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و الان پانسمان هست .دکتر گفتن تا ۷ تا ۱۰ روز باید پانسمان باشه.الان که روز پنجم هست پانسمانم یکم ریخته روش….یعنی کنار دندونم یه کم از پانسمانش ریخت .ولی من هیچ سوراخی نمی‌بینم فقط کمی سیاهی میبینم.زنگ زدم بهشون گفتن روز هفتم بیا….الان ایرادی ندارد عفونت نمیکنه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از دندان پانسمان شده مراقبت کنید. با سمت مخالف غذا میل کنید. با آب نمک غرغره کنید. دو روز دیگه جهت پر کردن دندان اقدام کنید.

 19. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام جناب جمیلیان من دیروز برای عصب کشی دندان به پزشک مراجعه کردم در هنگام عصب کشی کانال دندانه خونریزی کرد و پانسمان کرد و گفت یک جلسه دیگه باید بیای . این خونریزی که کرد کی درمان میشه که من برای ادامه درمان برم?
  دندانم خیلی درد می کنه مشکل از کجاست و چه دارویی بهم می گید که در بازه های زمانی متفاوت با نوافن بخورم ?
  دکتر بهم گفت سه شنبه بیا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی هم بررسی شود. تا بتوان اظهار نظر کرد.

 20. Avatar نگين گفت:

  سلام آقاي دكتر من سه روز پيش دندون عقلم رو كشيدم
  يك مقدار از دندون عقلم تو لثه بود امروز از درد لثه رفتم دكتر برام پانسمان كرده بايد دور روز بمونه اما درد خيلي بدي دارم بايد چيكار كنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما باید باقیمانده دندان را خارج کند.

   1. Avatar نگين گفت:

    دندون رو كامل با ريشه كشيدن و چيزي باقي نمانده
    اما درد بعد پانسمان خيلي اذيت ميكنه راهكاري نداره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر الباقی ریشه دندان عقل خارج شده . باید مسکن و دارو تجویز شده دندانپزشک معالج را میل کنید تا درد بیفتد. شاید 3 الی 5 روز درد داشته باشید که باید دارو استفاده کنید.

 21. Avatar سمیه گفت:

  سلام خسته نباشید.من امروز جراحی لثه انجام دادم،پانسمان باید تا زمان کشیدن بخیه همچنان روی لثه هام باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله . باید پانسمان باشد.

 22. Avatar رامین گفت:

  با سلام خدمت جناب دکتر
  اولا درود به شرفتون که انقدر با حوصله و رایگان وقت میزارین جواب همه سوالارو میدین
  اقای دکتر من پیش یک دندانپزشکی میرم واقعا کلافه میکنه مدت زمان بین پانسمان و پر کردن دائمی
  مثلا پانسمان که میکنه میگه ۱۰ روز یا دو هفته دیگه بیا پر کنم بعد تاکید هم میکنن که مراقب باش پانسمان نیفته میخاستم بدونم پانسمان حتما باید انقدر طولانی مدت بمونه بعد پر کنند!!؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما . معمولا فاصله پانسمان تا پرکردگی حداکثر 5 الی 6 روز هست. مراقبت زیاد لازمه و از طرفی که پانسمان دارید غذا میل نکنید. مقاله داخل سایت به شما کمک خواهد کرد.

 23. Avatar مرضیه گفت:

  سلام من دو ماه پیش دندونم سوراخ شده بود رفتم دکتر برام پر کرد بعد چند وقت متوجه شدم کامل دندونم پر نشده و دیگه وقت نکردم برم دکتر میشه بگید الان باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مراجعه به دندانپزشکی کنید تا درمان و پر کردن دندان تکمیل گردد.

 24. Avatar M_S گفت:

  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد
  دندان من پانسمان هست میتونم بعلت وجود کرونا جهت پر کردن دندانم اقدام نکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و حداکثر یک ماه در دهان باید باشد. وگرنه باعث عفونت دندان می شود.

 25. Avatar Elham گفت:

  باسلام.آقای دکترمن دوماه هست که باردارم نخ دندان کشیدم ودیواره دندانم ریخته شدحالانمیدونم میتونم کاری برای دندونم بکنم یانه؟میترسم بقیه اش هم بریزه .آیابایدالان درستش کنم یابزارم بعدا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است زودنر اقدام به درمان کنید. اگر ریشه سالم باشد میشه درست کرد. حتما روکش شود.

 26. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر
  بین دوتا دندون جلویی من سیاه شده بود و هفته گذشته هر دو عصب کشی شدن و پزشک برام پانسمان کرد از هفته پیش دوبار پانسمان دندونم افتاده و دوباره دیروز برای پانسمان مجدد مراجعه کردم ولی متاسفانه نصف پانسمان دوباره افتاده و چون دندون جلویی هستن هرجور غذا بخورم بازم این دوتا دندون درگیر میشن
  دو روز دیگه نوبت ترمیم و پر کردن دارم میخواستم بدونم چطور میتونم از دندونم مراقبت کنم تا روزی که پر میشه دندونم
  چون بخاطر شرایط کرونا نمیشه هر دفعه بخاطر پانسمان به کلینیک مراجعه کنم
  ممنون .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید غذای میکس شده با نی میل کرد .

 27. Avatar ریحانه گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید دندون ۴ فک بالام رو جهت درمان ارتودنسی کشیدم بعد یک روز ب درد شدیدی دچار شدم ک باهیچ مسکنی اروم نمیشد بعد چند روز مراجعه کردم ب دکتر گفتن حفره خشک هستش دوبار پانسمان عوض کردم و دردش اروم نمیشه عفونتم نکرده ولی حتی گوش و گلوم هم درد میکنه ایا خوب میشه؟ درمانی داره؟همشم با اب نمک دهنم رو میشورم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندانپزشک معالجتون مسکن و آنتی بیوتیک تجویز کنند.

 28. Avatar رضا گفت:

  سلام
  ایا پانسمان دندان به بافت دندان اسیب میزند؟؟؟؟
  مثلا به علت یه سری مشکلات 3 ماه پانسمان رو دندان بمونه چه اتفاقی برا دندان میفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پس از پانسمان دندان باید پر شود. پانسمان دندان بصورت موقتی حداکثر بمدت یک ماه می تواند باشد . برای جلوگیری از عفونت سریع باید پر شود.

 29. Avatar پینو گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید دکتر من امروز رفتم عصب کشی دندونم پانسمانه بهم گفتن که فردا برم واسه پُر کردن این خطر آفرین نیست؟
  زمانش کم نیست دکتر؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 30. Avatar سمانه گفت:

  سلام من پارسال دندونم نیشمو عصب کشی کردم دیروز موادش افتاد توش کاملا خالیه واقعا میترسم برم دندونپزشک ایا چندماه صبر کنم مشکلی پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک مطب فابل اطمینان ( از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی) مراجعه کنید . و باید دندان شما درمان شود. مراجعه به این لینک ویروس کرونا و دندانپزشکی

 31. Avatar سم سم گفت:

  سلام اقای دکترچندروزه دندونم پانسمان شده امامتاسفانه ۲روزبعدش شروع کرده به خارش شدیدقبلاهم همینجوربودم آنتی بیوتیک خوردم بهترشدم امااینبارهرچی میخورم فایده نداره لثم متورم شده زیرگردنم دردمیکنه دلیلش چیه آیابه پانسمان حساسیت دارم یامشکل چیزدیگس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا هر چه سریعتر از دندانپزشک خود وقت پر کردن دایم بگیرید

 32. Avatar نازنین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونمو که چند سال پیش عصب کشی کرده بودمو بردم روکش کنن .اصلا هم قبلا دردی تو اون ناحیه نداشتم اما وقتی دندونو خالی کردن وقالبگیری کردن برای روکش وپانسمان کردن به مدت چندروز بعدش احساس درد مزمنی تو اون دندون دارم وگاهی نبض.ایا دندون عفونت کرده؟خیلی ناراحتم بابت این قضیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید معاینه شود و رادیوگرافی بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 33. Avatar مهران گفت:

  با سلام…پانسمان دندان من افتاده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تا مراجعه به دندانپزشک محل افتادگی را تمیز نگه دارید. فقط دندانپزشک می تواند پانسمان دندانی که افتاده است را جایگزین نماید.

 34. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . خیر ، نباید بخورید. باید مراقب باشید وگرنه پانسمان بلند می شود . مواد غذایی وارد ناحیه پانسمان شده می شود . عفونت می کند. مراجعه به این لینک اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 35. Avatar مهدی گفت:

  با سلام
  جناب اقای دکتر
  الان که دندان پزشکی ها تعطیلاً پانسمان دندانی که افتاده باید چکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه کنید. و دندان شما با ماده پر کردگی پر شود.

 36. Avatar شیما گفت:

  سلام خسته نباشید.آقای دکتر، من دندونم عصب کشی بود جلسه اول و بعد پانسمان… حالا پانسمانم افتاده لطفا راهنمایی کنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد. و باید به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 37. Avatar آرش گفت:

  سلام من یک روکش دندان داشتم روی دندان اسیابم که قبلا نزدیک عصب بود ۲ روز گذشته روکش افتاد و زیر روکش یک لکه ی جزیی سیاه بود الان دردی ندارم فقط اب سرد باعث درد کمی میشه به دندان پزشکم که زنگ زدم تعطیل بودن ایا لازم دندان من پانسمان شود و در نهایت با توجه به درد نداشتنم ایا لازم عصب کشی بشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید دندان شما معاینه شود . رادیوگرافی تهیه شود تا ریشه دندان بررسی شود. به متخصص ریشه مراجعه شود. بدون معاینه کلینیک نمیتوان پاسخ درست را داد.

 38. Avatar هدی گفت:

  سلام اقای دکتر
  من یک دندون عصب کشی کردم و دندون منو پانسمان کردن حالا حدودا یکماه گذشته میتونم همینطوری حفظش کنم یاخیر؟البته یکمی از هم پانسمان ریخته شده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد . محض افتادن پانسمان دندان باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. تا زمان مراجعه به دندانپزشک مراقبت های لازم را به عمل آورید تا هیچگونه باقی مانده غذا به داخل حفره دندان نفوذ نکند

 39. Avatar حسن گفت:

  سلام آقای دکتر.
  دندان ۶ پایین در تاریخ ۴ فروردین ماه به صورت اورژانسی توسط دندانپزشک پانسمان شد و گفتند که تاریخ ۱۶ فروردین برای عصب کشی کامل مراجعه کنم متاسفانه از روز مراجعه، دندانم درد جزئی و قابل تحملی داشت که آقای دکتر ایبوپروفن و استامینوفن کدئین رو تجویز کرد با مصرف ین داروها درد تقریبا کنترل میشد تا اینکه دیروز ۱۲ فروردین ماه بسیار دردناک شده بود با دکترم تماس گرفتم گفتند عکس OPG تهیه کنم و آنتی بیوتیک اموکسی و مترو تجویز کردند.
  حالا شنبه که ۱۶ فروردین باید مراجعه کنم مشکلی برام پیش نمیاد از نطر عفونت؟؟؟
  آیا با داشتن عفونت و مصرف آنتی بیوتیک، همزمان میشه کار عصب کشی کامل رو انجام داد یا خیر؟؟؟
  البته فرمودند یک روز بعد از عصب کشی کار پر کردن رو انجام میدهم.
  ممنون میشم که پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانپزشک معالج شما معاینه می کند . و با تهیه رادیوگرافی و دیدن عکس باید تشخیص دهد که میتوان عصب کشی را انجام داد یا خیز؟

 40. Avatar Dasstan گفت:

  سلام من دندانم را عصب کشی کردم ولی پر نکردم بخاطر شیوع کرونا، الان پانسمان دندان افتاده و پزشکم هم نیست، هیچ مرکزی هم قبول نمیکنه پانسمان مجدد انجام بدن، خیلی نگرانم که عفونت کنه چون کانالش کاملا باز هست. لطفا راهنمایی کنید. میشه با چیزی به عنوان جایگزین موقتا پرش کرد؟ باید چکار کنم واقعا نگرانم عفونت کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . متاسفانه خیر ، باید اینکار توسط متخصص انجام شود. به یک مرکز درمانی مراجعه شود.

 41. Avatar پگاه گفت:

  سلام من دندونم رو عصب کشی کردم بعد برام پانسمان کردن که بعدش برم برای پر کردن الان این پانمان کاملا بیرون اومده میترسم دندونم عفونت کنه الانم هیچ جا نیست که بتونم برم حداقل پانسمان کنن دوباره میتونم توی خونه کاری کنم که تا یه مدت که اوضاع رو با راه شه بعد برم جای؟؟ ممنون میشم حواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اینکار تخصصی می باشد و باید توسط متخصص انجام گردد. شما به یک مرکز درمانی مراجعه کنید .

 42. Avatar فروغ گفت:

  سلام من دندونم قبلن پر کردم حالا خالی شده الان تو این اوضاع کرونا هیچ جا باز نیست ک بتونم پرش کنم راهی هست ک خودم بتونم پانسمانش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اینکار باید توسط دندانپزشک انجام شود.

 43. Avatar بهناز گفت:

  سلام من دندانم حدود ۲هفته پیش پانسمان کردم و برای ۲۷ اسفند نوبت پر کردن داشتم که به خاطر اوضاع کرونا مطب تعطیل کردن ،الان پانسمان من ریخت باید چیکار کنم؟میترسم به درد بیفته!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد. ادامه مطلب مراجعه به لینک اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 44. Avatar پدرام گفت:

  با سلام جناب دکتر.
  وقتتان بخیر. دندان شماره ۶ من پانسمان شده بود حالا پانسمان افتاده مشکلی پیش میاید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد.ادامه مطلب مراجعه به لینک اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 45. Avatar ملیکا گفت:

  سلام من چند وقت پیش یعنی حدود یک ماه پیش دندونمو عصب کشی کردم و پانسمان داره ولی الان به علت کرونا و عید تمام وقت های دکترم کنسل شده و احساس میکنم پانسمانم داره شل میشه کاری هست که بتونم انجام بدم که این پانسمان دوباره محکم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد.ادامه مطلب مراجعه به لینک ااگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 46. Avatar Reyhan گفت:

  سلام خسته نباشید دقیقا من هم مشکل دوستان رو دارم چندهفته پیش مرحله اول عصب کشیو انجام دادم و مرحله دوم عصب کشی به تعویق افتاد به خاطر ویروس کرونا الان پانسمان ریخته و من پنبه رو احساس میکنم و درد دارم من پزشکم نیست هیچ دندونپزشگی ای باز نیست یا باشن قبول نمیکنن شما فقط میگید باید پرکنید خب الان شرایط نیست یه راهکاره دیگه بگید تو منزل انجام بدیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد.ادامه مطلب مراجعه به لینک اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم

 47. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مادر چند وقت پیش دندانشو پر کرده ام دو هفته پیش ماده داخل دندانش ریخت. و الان درد شدید داره و با این موضعیت کرونا ما اعتماد نمیکنیم هرجایی بریم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از محل دندان عکس تهیه شود با بتوان علت را تشخیص داد. باید به مرکز درمانی و به متخصص مراجعه شود.

 48. Avatar مرضیه گفت:

  باسلام خسته نباشید
  من دندان نیش بالا را عصب کشی کردم دکتر پانسمان کرد تا هفته بعد پر کنه ولی متاسفانه باشرایط مریضی کرونا دکتر تاریخ انداخت برای ۱۵فروردین به بعد
  خیلی مترسم توی این مدت دندان ام عفونت کنه
  امکانش هست اتفاقی تا ان تاریخ نیفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پانسمان دندان حداکثر تا دو هفته می تواند باشد و بعد از آن باید سریعتر به پرکردگی دائم دندان اقدام کرد.

 49. Avatar هانیه گفت:

  با سلام تاریخ سوم اسفند پانسمان روی دندان عصب کشی شده گذاشته شده قرار بود یک هفته بعد برای ترمیم مراجعه کنم ولی بدلیل ویروس کرونا کلینیک گفت پزشک فقط موارد اورژانسی رو قبول میکنند و مجبور شدیم برگردیم هفته بعدش دوباره رفتیم و باز همان شرایط بود بنظر شما پانسمانی که بیست روز هست روی دندان من گذاشته شده مشکل ایجاد میکنه؟ پانسمان آسیبی ندیده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پانسمان دندان حداکثر تا دو هفته می تواند باشد و بعد از آن باید سریعتر به پرکردگی دائم دندان اقدام کرد.

 50. Avatar پويا گفت:

  سلام دكتر
  من پانسمان دندونم افتاده و الان ٢روز كه لثم يكم درد ميكنه فك ميكنم داره عفونت ميكنه و به خاطر ويروس كرونا مطب پزشك باز نيست
  اين پانسمانو من خودم نميتونم درست كنم بذارم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پانسمان دندان حداکثر تا دو هفته می تواند باشد و بعد از آن باید سریعتر به پرکردگی دائم دندان اقدام کرد.

 51. Avatar ديمور گفت:

  سلام من امروز درمان اورژانسي تخليه ابسه و عصب اصلي دندان شماره ٧ سمت چپ. رو انجام دادم دكتر معالجم گف تا ١٥ فروردين ب بعد بيا براي كار هاي اصلي دندونت حالا ب نظر شما من تا قبل از عيد از دكتر ديگه بهره ببرم براي درمان يا صبر كنم تا همون تاريخي ك اعلام كردند. الان هم پانسمان موقت دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شرایط دندانها و رادیوگرافی شمارا ندارم . شما تحت نظر دندانپزشک معالج خودتان باید باشید و دستورات دندانپزشک معالجتون را باید اجرا نمایید.

 52. Avatar ابوالفضل دهقاني گفت:

  سلام،وقتدون بخير، دندانم رو براي عصب كشي خالي كردم و بعد وقت نبود كه دكتر برام پانسمان موقت كرده و الانم پانسمانش خالي شده و الانم با اين شرايط شيوع بيماري كورونا نميشه رفت دندان پزشكي و با توجه به ايكه با طرف ديگه هم نميشه غذا خورد يا استفاده كرد يه راهكار موقت براي پر كردن سوراخ يا بجاي پانسمان استفاده كرد با تشكر،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما می تواند به مدت یک هفته پانسمان بماند برای پر کردگی به دندانپزشک مراجعه شود.

 53. Avatar Zahra گفت:

  سلام آقای دکتر
  من در آبان ماه دندان یکی مانده به عقلم رو عصب کشی کردم
  و پزشک پانسمان گذاشت روی آن
  قرار شد که 2 هفته بعد برای پر کردن بروم
  و من به طور کامل فراموش کردم چون هیچ دردی هم نداشتم اصلا یادم نماند
  تا اینکه الان یادم افتاد
  با نگرانی دندان رو نگاه کردم دیدم پانسمان خورده شده و سوراخ شده و دور آن ،یعنی دیواره ی دندان ،سیاه شده
  الان چه اتفاقی برای دندانم افتاده
  من خیلی خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام هر جه سریع تر به متخصص معالجتان مراجعه کنید . و برای درمان بعدی دندان شما باید رادیوگرافی تهیه شود تا مشخص شود عصب کشی و دندان شما در چه وضعیتی قرار دارد.

 54. Avatar روژان گفت:

  پانسمان دندان بیفتد چیکار باید بکنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .به محض افتادن پانسمان دندان باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا آن را ترمیم کند. اگر در آن زمان مشخص به دندانپزشک خود دسترسی ندارید مراقبت های پانسمان دندان که در ادامه آمده است را مطالعه کنید تا در حد امکان از عفونت دندان و آسیب به دندان جلوگیری کنید. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به محض افتادن پانسمان دندان باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا آن را ترمیم کند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید.

  3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به محض افتادن پانسمان دندان باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا آن را ترمیم کند. برای اطلاعات بیشتربه این لینک مراجعه کنید.

 55. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من بعد افتادن پانسمانم نتونستم برم به دکترم و همین طور یه ماه بدون پانسمان سر میکردم :/ عصب کشی هم کردن قبلا
  ینی دوباره کاری میشه عفونت دندون میاد سراغم!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید هرچه سریعتر به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 56. Avatar سمانه گفت:

  با سلام خسته نباشید من امروز دندون پزشک رفتم عصب کشی کرد و پانسمان کرد دندون رو که بعد پرکنه همین امروز اومدم خونه پانسمان دندونم افتاد باید و شرایط نیس دوباره برم چیکار کنم عفونت نکنه اون ناحیه ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قسمت روی پانسمان شما افتاده قسمت پایین آن باقی مانده است . بهتر است فردا در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنیدتا دندان شما پانسمان شود.

  2. Avatar هانیه گفت:

   سلام من دندانم را عصب کشی کردم ولی پر نکردم بخاطر شیوع کرونا، الان پانسمان دندان افتاده و پزشکم هم نیست، هیچ مرکزی هم قبول نمیکنه پانسمان مجدد انجام بدن، خیلی نگرانم که عفونت کنه چون کانالش کاملا باز هست. لطفا راهنمایی کنید. میشه با چیزی به عنوان جایگزین موقتا پرش کرد؟ باید چکار کنم واقعا نگرانم…

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . پانسمان دندان حداکثر تا دو هفته می تواند باشد و بعد از آن باید سریعتر به پرکردگی دائم دندان اقدام کرد.

    1. Avatar سامان گفت:

     سلام آقای دکتر
     الان که هیچ مرکز دندانپزشکی فعال نیست و به خاطر کرونا کاری انجام نمیدهند و پانسمان دندان افتاده چیکار باید کرد.
     مراقبتهای بعداز پانسمان که در مقاله ذکر کرده اید برای مراقبت از پانسمان است.
     برای مراقبت بعداز افتادن پانسمان چه کاری انجام دهیم؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام . باید دندان پر شود. باید مراقب بهداشت اون ناحیه باشید . مواد غذایی اون قسمت گیر نکند که باعث عفونت می شود. شما به یک مرکز درمانی مراجعه کنید و روی دندان شما پانسمان بگذارد تا برایتان پر کنند

  3. Avatar Nahid گفت:

   سلام من دیروز پانسمان دندانم افتاد و امروز قسمتی از دندانم شکست
   و بخاطر ویروس کرونا می ترسم برم دندان پزشکی.جایی که رفتم پانسمان
   کردم خیلی درد کشیدم و بخاطر همین مقداری هم از این بابت می ترسم
   میشه من و راهنمایی کنید؟چیکار باید بکنم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر لازم باسد باید عصب کشی و پر شود. به یک مطب دندانپزشک قابل اطمینان و تمیز مراجعه کنید .

 57. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشد،من چند روز پیش یه دندون عصب کشی کردم ولی هنوز پانسمان روشه آیا می توانم با همین پانسمان ارتودنسي انجام بده،چون دکتری که پیشش عصب کشی کردم میگه فعلا مواد برا پر کردن ندارم ،ممنون از پاسخگوييتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام ابتدا باید دندان به صورت دائم پر شود و بعد تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. شما می توانید دندانپزشک خود را عوض کنید.

   1. Avatar نیما راد گفت:

    سلام. من دندون عقلم رو عصب‌کشی و پر کرده بودم. دیروز آمالگام و پرکردگی دندونم درومد. الان بخاطر کرونا میترسم برم دندنپزشک‌. چیکار باید بکنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . لطفا بعد از فروکش کردن ویروس کرونا به دندانپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *