مقالات عمومی ارتودنسی

تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

بدیهی است که سیگار و دیگر دخانیات نه تنها روی دهان و دندان بلکه روی سلامت عمومی بدن نیز تاثیر منفی می گذارد. لازم به ذکر است که سیگار کشیدن تاثیر به مراتب بیشتری روی دندان ها در طول درمان ارتودنسی خواهد داشت. در ادامه این مقاله قصد داریم ارتباط سیگار و دخانیات با درمان ارتودنسی را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

مضرات استعمال سیگار روی دندان ها در دوران ارتودنسی

سیگار دارای مقادیر زیادی نیکوتین است که ماده خطرناکی برای بدن محسوب می شود. این ماده باعث آسیب رساندن به بافت داخل دهان شده و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود می آورد. سیگار باعث خشکی دهان و کاهش تولید بزاق می شود، در نتیجه رشد باکتری ها در دهان افراد سیگاری راحت تر و سریع تر خواهد بود. همچنین سیگار کشیدن می تواند روند درمان با ارتودنسی را تا حد زیادی کاهش دهد. به عنوان مثال اگر طول درمان ارتودنسی برای یک بیمار 2 سال باشد، با استعمال سیگار ممکن است یک سال بیشتر دوره درمان طول بکشد.

سیگار و دندان

مهم ترین تاثیراتی که سیگار کشیدن روی دهان و دندان در دوران درمان ارتودنسی خواهد داشت شامل موارد زیر می شوند:

• التهاب و بیماری های لثه
• زرد شدن و لک افتادن دندان ها خصوصا در محل براکت ها
• تشکیل پلاک در اطراف و پشت دندان ها
• بد بو شدن دهان
• کند شدن روند درمان ارتودنسی
• افزایش نیاز به مراجعه به دندانپزشک و متخصص ارتودنسی برای اعمال روش های درمانی جانبی

درمان عوارض ناشی از کشیدن سیگار در درمان ارتودنسی

در صورتی که بیمار مراقبت های لازم را به عمل نیاورده و در طول درمان ارتودنسی سیگار بکشد، روش های درمانی متعددی وجود دارند که با تشخیص و نظر متخصص ارتودنسی، باید انجام شوند. اگر چه این روش های درمانی اضافه بر ارتودنسی اغلب هزینه های زیادی به همراه خواهند داشت، اما برای از بین بردن عوارض ناشی از سیگار کشیدن در دوران ارتودنسی ضروری است.

روش های درمانی مورد استفاده با توجه به عوارض به وجود آمده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر سیگار کشیدن در طول دوره ارتودنسی باعث ایجاد لکه در اطراف براکت ها انجام شده باشد، ممکن است با توجه به نظر ارتودنتیست روش درمانی چون جرم گیری و بلیچینگ در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که نظر متخصص ارتودنسی در تعیین روش درمانی برای از بین بردن عوارض ناشی از سیگار کشیدن در درمان ارتودنسی ارجحیت دارد.

خانمی در حال سیگار کشیدن با دندان های آسیب دیده

سوالات متداول سیگار و ارتودنسی

1. آیا سیگار کشیدن در درمان ارتودنسی ممکن است باعث لق شدن دستگاه ارتودنسی و براکت ها شود؟

سموم و مواد شیمیایی که در سیگار وجود دارد می تواند باعث ایجاد التهاب در لثه ها شود و عفونت لثه را افزایش دهد. در چنین شرایطی ممکن است حجم لثه ها افزایش پیدا کرده و باعث خونریزی لثه و در نهایت باعث لق شدن دندان شود که به نوبه خود می تواند روی عملکرد دستگاه ارتودنسی تاثیر می گذارد.

2. آیا سیگار کشیدن در دوران ارتودنسی می تواند باعث کدر شدن دستگاه ارتودنسی شود؟

وجود دود و مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند باعث تغییر رنگ و کدری دندانها شود. این موضوع نه تنها از لحاظ زیبایی اهمیت دارد بلکه ممکن است بر عملکرد دستگاه ارتودنسی نیز تاثیر بگذارد.

3. آیا سیگار کشیدن در دوران ارتودنسی می تواند باعث تحلیل لثه شود؟

بله، سیگار کشیدن می تواند باعث التهاب مزمن لثه ها شده و در طولانی مدت باعث تحلیل رفتن لثه ها شود. این در حالی است که خود ارتودنسی نیز تا حدی ممکن است باعث تحلیل لثه شود و سیگار کشیدن در دوران ارتودنسی می تواند این احتمال را افزایش داده و تحلیل لثه را سرعت ببخشد.

4. آیا خونریزی لثه در دوران ارتودنسی می تواند ارتباطی با سیگار کشیدن داشته باشد؟

بله، دلیل این اتفاق این است که سیگار کشیدن باعث کاهش خونرسانی به بافت های بدن از جمله لثه ها می شود و فشاری که ارتودنسی به لثه وارد می کند به دلیل کم خون بودن لثه ها می تواند باعث ایجاد التهاب، خونریزی لثه و سایر بیماریهای لثه شود.

5. راه پیشگیری از عوارض ناشی از کشیدن سیگار در درمان ارتودنسی چیست؟

بدلیل تاثیر نامطلوب سیگار در بهداشت دهان و دندان و کند کردن روند درمان ارتودنسی، دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی توصیه اکید دارند که از سیگار کشیدن حداقل در طول درمان ارتودنسی اجتناب نموده و از آن فاصله بگیرند.

6. آیا قلیان کشیدن در دوران درمان ارتودنسی ضرر دارد؟

استعمال دخانیات و قلیان، سبب خشکی دهان وکاهش بزاق شده و این باعث پوسیدگی دندان، تشکیل پلاک و انواع عفونت های دندان می شود. از آنجایی که هرگونه عاملی که باعث پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی می شود باعث ایجاد اختلال در درمان ارتودنسی خواهد شد. بنابراین کشیدن قلیان نیز تاثیر نامطلوبی بر درمان ارتودنسی خواهد داشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

  1. Avatar ناهید گفت:

    سلام دکتر وقتتون بخیر ممنون از شما ، این که میگن در زمان ارتودنسی از دهانشویه بدون کلروهگزان استفاده کنیم ، از کجا باید متوجه بشیم که دهانشویه حاوی هگزان نیس

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. روی دهانشویه تهیه شده محتویات محصول درج شده است. اگر چه در کتاب های جدید نوشته شده است. دهانشویه های حاوی کلروهگزیدین که از سال 2022 تولید شده است باعث تغییر رنگ دندان نمی شود. ولی ممکن است هنوز در بازار موجود نباشد. بهتر است شما هم تهیه ننمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *