درمان ارتودنسی

تاثیر ارتودنسی بر بهبود سلامت روان

خانمی با لبخند زیبا و دندان های ارتودنسی شده

اثرات زیبایی دندان در بهبود سلامت روان یکی از موضوعات جالبی است که طی سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. خوب است بدانید این تاثیر دوطرفه است. یعنی همانطور که سلامت روانی بر سلامت جسمانی و از جمله دندان ها تاثیر دارد؛ سلامت و زیبایی دندان ها نیز بر سلامت روان تأثیر می گذارد. طبق مطالعات انجام شده، بیش از نیمی از افراد مبتلا به اختلالات خلقی از ناهنجاری دندان رنج می برند. هم چنین پزشکان توصیه می کنند افرادی که دچار اضطراب و افسردگی هستند، می بایست به طور منظم از دندان های خود مراقبت کنند.

ارتودنسی یکی از زیر مجموعه های دندانپزشکی بوده که وضعیت دندان ها و فکین را بهبود می بخشد و به تنظیم آن ها کمک می کند. نکته جالب توجه این است که ارتودنسی علاوه بر این که وضعیت بهداشت و زیبایی دندان ها را تضمین می کند، با اثرات مثبت زیادی بر روح و روان بیمار همراه است. در ادامه به اثرات زیبایی دندان در سلامت روان خواهیم پرداخت.

دختری خوشحال و درحال اشاره به دندان های ارتودنسی شده خود

مسائل روانشناسی و ارتباط آن با ارتودنسی دندان

اعتماد به نفس یکی از موضوعات مهمی است که ارتباط مستقیمی با انجام زیبایی های دندان دارد. همان طور که می دانید تاثیر ارتودنسی بر افزایش اعتماد به نفس غیر قابل انکار بوده و همواره بیمارانی که از این روش برای داشتن دندان های مرتب و زیبا استفاده می کنند، پس از پایان درمان ارتودنسی از روحیه بالایی برخوردار خواهند بود. هنگامی که دندان های مرتب و لبخندی زیبا داشته باشید، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، خودباوری شما نیز بیشتر خواهد شد. مسئله بعدی که تحت تأثیر ارتودنسی و زیبایی دندان قرار دارد، رفتار بیمار است. این بدان معناست که بیماران بعد از انجام زیبایی های دندان احساس بهتری نسبت به خود دارند و به سمت خودمختاری سوق پیدا خواهند کرد. مطالعات مختلف نشان داده است که ارتودنسی می تواند سلامت روان بیماران را بهبود بخشد. در ادامه به نقش ارتودنسی و تأثیر آن بر سلامت روان بیماران اشاره خواهیم کرد.

اثرات زیبایی دندان در درمان افسردگی

پیش از آن که به اثرات زیبایی دندان در درمان افسردگی بپردازیم، فراموش نکنید که ارتودنسی نمی تواند جایگزین درمان های مؤثر و تجویز شده برای افسردگی باشد. به صورت کلی این روش موجب می شود که بیمار با احساسات منفی خود در طول روز کنار بیاید. به عقیده روانشناسان زمانی که بیماران احساس می کنند کنترل همه امور از دست آن ها خارج شده است، افسردگی شان افزایش می یابد.

اغلب بیمارانی که دندان های نامنظمی دارند، ممکن است به خاطر برخی مسائل ظاهری از سمت دوستان و اطرافیان خود مورد اذیت و آزار واقع شوند. بدیهی است که این مسئله می تواند منجر به بروز افسردگی در بیمار شود. یکی از اثرات زیبایی دندان در درمان افسردگی به ارتودنسی مربوط می شود. هنگامی که دندان های بیمار منظم و مرتب می شوند، اعتماد به نفس بیمار افزایش یافته و احساس رضایت بیشتری نسب به خود پیدا خواهد کرد.

نقش ارتودنسی بر خودباوری

به صورت کلی دندان های به هم ریخته و نامنظم اعتماد به نفس و خودباوری بیمار را کاهش می دهد. در این موارد ارتودنسی می تواند به بیمار کمک کند. تغییراتی که ارتودنسی ایجاد می کند فقط به فک و دندان محدود نمی شود و می تواند فرم لب ها و بینی را نیز تغییر دهد بخصوص در ناهنجاری های مال اکلوژن یا انواع بایت که می تواند بیشترین تغییر را در فرم لب ها و بینی ایجاد نماید. در مواردی نیز فرم بینی افرادی که بینی های افتاده ای دارند بعد از درمان ارتودنسی تغییر کرده و به سمت بالا کشیده می شود.در نتیجه ارتودنسی کمک می کند که بیمار از نگرانی هایی که پیرامون وضعیت ظاهری خود در ناحیه فک و صورت دارد، آزاد شده، احساس بهتری نسبت به ظاهر خود پیدا کرده و خودباوری اش افزایش یابد. همینطور داشتن دندان های مرتب سبب می شود تا فرد با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کند و نه تنها از صحبت کردن در جمع هیچ ترسی ندارد بلکه با اعتماد به نفس بالا می تواند در جمع صحبت و حتی سخنرانی کند.

خانمی با اعتماد به نفس بالا و خندان با دندان های مرتب

رابطه بین ارتودنسی و کاهش اضطراب

مطالعات مختلف روانشناسی نشان داده است که بدریختی بدن عاملی برای ایجاد نگرانی و اضطراب در بیمار است. دندان های نامرتب یکی از این انواع بدریختی بوده که به دلیل اینکه در منطقه صورت اتفاق می افتد و کاملا از دید ناظرین بیرونی دیده می شوند تاثیر بسیار زیادی در ایجاد نگرانی و اضطراب در بیماران دارد. خوشبختانه با مرتب شدن دندان ها، این قبیل نگرانی ها برطرف شده و بیمار احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهد کرد. اما گاهی مواقع افراد به دلیل مشغله کاری و یا غیره بدنبال ترمیم دندان های نامرتب و یا ارتودنسی نیستند که این موضوع سبب اضطراب بیشتر شده و حتی موجب کاهش اعتماد به نفس فرد می شود.

سوالات متداول درباره تاثیر زیبایی بر بهبود مشکلات روانی

آیا دندان ها ی سالم و مرتب در سلامت روان افراد تاثیرگذار هستند؟

بله، بین سلامت دهان، دندان و سلامت روانی افراد رابطه ای مستقیم وجود دارد. به این صورت که نامرتبی دندان ها، وجود مشکلات در فرم لب و بینی و همچنین بیماری و التهاب لثه ها و در نتیجه بوی نامطبوع دهان باعث می شوند تا بیمار احساس عدم رضایت نموده و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. این موضوع سبب افسردگی و کاهش سطح سلامت روان می گردد.

آیا ارتودنسی می تواند باعث کاهش اضطراب شود؟

بله، وجود دندان های نامرتب یا ناهنجاری های مربوط به فک و دهان و دندان ها باعث ایجاد حس ناخوشایند در افراد شده که خود می تواند زمینه ساز افزایش اضطراب شود. انجام ارتودنسی و مرتب و منظم بودن دندان ها باعث می شود اعتماد به نفس فرد افزایش یابد. در این حالت فرد احساس خوشایندی نسبت به خود داشته و در نتیجه سبب کاهش اضطراب می شود.

آیا بهم ریختگی و نامرتبی دندان ها باعث مشکلات روانی می شود؟

بله، بی نظمی و نامرتب بودن دندان ها باعث از بین رفتن حس اعتماد به نفس در افراد شده و بدلیل احساس ناخوشایندی که نسبت به ظاهر خود پیدا می کنند از حضور یا صحبت کردن در جمع دوری نموده و معمولا به افرادی منزوی و به دور از جامعه تبدیل می شوند. این شرایط زمینه ساز بروز مشکلات روحی روانی می گردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تاثیر ارتودنسی بر بهبود سلامت روان

  1. Avatar محمد گفت:

    من دندون های خوبی ندارم و مرتب نیستن میخوام پیشتون بیام و ارتودنسی کنم چون دوستام مسخرم میکنن. چقد طول میکشه تا دندونام خوب شه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *