ارتودنسی متحرک

انواع پلاک ارتودنسی متحرک

انواع پلاک ارتودنسی متحرک

وجود انواع پلاک ارتودنسی متحرک کارایی این روش درمان ارتودنسی را به میزان قابل توجهی بالا می برد و ناهنجاری های مختلف  فک و دندان را می توان با این روش ارتودنسی دندان درمان نمود. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، ارتودنسی خیلی سریع تر و بهتر عمل نموده و دندان های بیمار با سرعت بالایی نسبت به گذشته درمان می شود. اما قبل از هر چیز بهترین متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که ارتودنسی متحرک برای بیمار مناسب است یا خیر.

با توجه به این که انواع ارتودنسی متحرک این امکان را فراهم می کند تا بیمار بتواند در دوره درمان، پلاک ارتودنسی  را از دهان خود خارج نماید لذا افراد بیشتری ترغیب به استفاده از ارتودنسی متحرک دندان می شوند اما هر ارتودنتیست باید قبل از شروع درمان، اطلاعات کامل درمورد شیوه درمان، دوره درمان و… را در اختیار بیمار قرار داده و در صورت موافقت، درمان را شروع نماید.

پلاک ارتودنسی متحرک

معرفی انواع پلاک ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک ارتودنتیست ها از پلاک های مختلفی استفاده می کنند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:

 • پلاک های نامرئی

نوعی از ارتودنسی متحرک از طریق پلاک های نامرئی انجام می شود که شبیه پلاستیک شفاف است. اگر ارتودنتیست از این نوع پلاک برای بیمار استفاده کند، لازم است که هر دو هفته یکبار نسبت به تعویض آن و استفاده از نوع دیگری از پلاک نامرئی اقدام نماید.

 • پلاک متحرک با فنر زد (Z) شکل  

اگر یکی یا چند دندان  از دندان های قدامی شما عقب باشد، برای جلو کشیدن این دندان ها و هم ردیف کردن آن ها با دندان های کناری، باید از پلاک متحرک با فنر زد (Z) شکل  استفاده شود.

 • پلاک های فانکشنال

در مواردی که فک پایین  بیمار عقب باشد و یا فک بالای بیمار جلو باشد، برای عقب کشیدن فک بالا و جلو اوردن فک پایین  در ارتودنسی متحرک باید از پلاک های فانکشنال استفاده شود. البته زمانی که بیمار از این پلاک استفاده می کند، کمی زمان نیاز دارد تا صحبت کردن خود را با آن وفق دهد.

 • پلاک های نگهدارنده یا ریتینر

ارتودنتیست ها در دوره درمان بیمار تاکید می کنند که بعد از مرتب شدن دندان ها باید مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان جدی گرفته شود زیرا دندان ها تمایل به برگشت به حالت قبل را دارند لذا باید از پلاک های نگهدارنده استفاده شود تا بعد از درمان، دندان ها نظم خود را حفظ کنند.

انواع پلاک نگهدارنده در ارتودنسی متحرک

بسته به وضعیت دندان های بیمار، مدت زمان درمان، میزان نامرتب بودن دندان ها قبل از ارتودنسی و…. ارتودنتیست ها بعد از اتمام ارتودنسی دندان از پلاک های نگهدارنده مناسب برای بیمار استفاده می کنند تا دندان ها به وضعیت قبلی باز نگردند. مدت زمان استفاده از پلاک های نگهدارنده در ارتودنسی متحرک را ارتودنتیست تعیین خواهد نمود. برای مثال در بیمارانی که وضعیت دندان ها قبل از ارتودنسی به بدترین شکل ممکن بی نظم بوده، احتمال بازگشت دندان ها به حالت قبلی بیشتر است در نتیجه شاید لازم باشد مدت زمان بیشتری از پلاک ارتودنسی متحرک برای تثبیت دندان ها استفاده کنند.  از جمله این پلاک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پلاک نگهدارنده هالی

این پلاک ها دارای دو بخش پلاستیک و سیم است که پلاستیک آن در کام قرار گرفته و به رنگ های مختلف تولید می شود. پلاک هالی دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و در صورتی که آسیب ببیند به راحتی قابل ترمیم است.

 • پلاک نگهدارنده شفاف

این نوع پلاک ها، شبیه همان پلاک ارتودنسی متحرک هستند که نامرئی بوده و شبیه پلاستیک شفاف است. البته عیب این پلاک ها،  آسیب پذیر بودن آن ها و سختی در تمیز کردنشان است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “انواع پلاک ارتودنسی متحرک

 1. Avatar رضا گفت:

  سلام
  بنده سه سال ارتودنسی فک بالام طول کشیده الان دارم از ارتودنسی متحرک استفاده میکنم
  می خواستم بدونم مدت استفاده از ارتودنسی چند ماه است و این که در روز چند ساعت باید استفاده کنم؟
  من در روز ۷ الی ۸ ساعت استفاده میکنم.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بر اساس نوع ناهنجاری درمان شده و روش درمان این مدت زمان متفاوت خواهد بود و باید با متخصص ارتودنسی معالج خود در این باره صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *