ارتودنسی

ارتودنسی کراس بایت خلفی

شاید در زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی این تشخیص بر ناهنجاری دهان و دندان شما گذاشته شده که مبتلا به کراس بایت خلفی می باشید. کراس بایت خلفی در دوره ی دندانی مختلط، به علت تنگی ماگزیلا، ناشی از عادت مکیدن طولانی مدت ایجاد می شود. توصیه می شود درمان در همان زمان رشد کودک شروع شود و قبل از شروع سن رشد به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا در کمترین زمان بهترین نتیجه را از درمان ناهنجاری کراس بایت خلفی بگیرید. اگر بیمار در نوجوانی مراجعه کرد و درمان ارتودنسی ثابت نیز نیاز داشت به همکاران ارتودنتیست توصیه می شود درمان چه با وسایل متحرک و چه با وسایل ثابت ماگزیلا گسترش داده شود، overcorrection وحدود 3 ماه retention لازم می باشد.

کراس بایت خلفی دوطرفه full-cusp اغلب دارای منشا اسکلتی است.کراس بایت خلفی یک طرفه اغلب در اثر جابه جایی دندان ها به وجود می آید کراس بایت خلفی می تواند باعث آسیمتری در فکین شود. توصیه می شود تصحیح کراس بایت های دندانی در هر زمانی که بیمار ویزیت می شود و دارای ناهنجاری است سریعا درمان شود.

نمای کناری کراس بایت خلفی
این روش درمانی نه تنها از سایش دندان ها جلوگیری می کند بلکه از شیفت مندیبل نیز جلوگیری می کند. همچنین بازگشت و عود به ندرت اتفاق می افتد مگر در مواقعی که مشکلات اسکلتی دخیل باشد.

ارتودنتیست کراس بایت خلفی را بسته به علت ایجاد کننده (دندانی یا اسکلتی) درمان می کند. در مواقعی که کراس بایت خلفی دندانی منشا دندانی داشته باشد، درمان به وسیله جا به جایی دندان ها توسط نیرویی آرام و آهسته و در عین حال پیوسته صورت می پذیرد.

روش های اصلی برای درمان کراس بایت خلفی متوسط کودکان

سه روش اصلی برای درمان کراس بایت خلفی متوسط کودکان وجو دارد که در زیر به شرح هر یک به طور مجزا می پردازیم.

حذف شیفت مندیبل با ایجاد هماهنگی بین قوس فک بالا و پایین

در تعداد کمی از بیماران، شیفت مندیبل در دوره ی دندانی شیری و یا اوایل دوره دندانی مختلط، به علت تداخل دندان های کانین شیری به وجود می آید،در این مواقع کوتاه کردن دندان های کانین برای تصحیح کراس بایت خلفی کفایت می کند.

اکسپانشن یا گسترش فک بالا

تنگی دو طرفه فک بالا (ماگزیلا) به میزان متوسط، باعث ایجاد تداخلات اکلوزالی و بالطبع شیفت مندیبل و ایجاد کراس بایت خلفی می گردد، در این موارد، به محض مشاهده باید گسترش ماگزیلا انجام پذیرد تا از ایجاد صدمات دندانی و غیره جلوگیری شود.

در صورت وجود تنگی شدید فک بالا، اغلب شیفت مندیبل ایجاد نمی گردد بلکه دندان های فک بالا در داخل فک پایین قرار می گیرند، این بیماران اغلب در فک بالا کمبود فضا نیز دارند و لذا گسترش قوس فک بالا کمک خواهد کرد تا دندان های دائمی در موقعیت بهتری رویش یابند.

چه شیفت مندیبل وجود داشته باشد و چه نه، کراس بایت که در اثر فک بالای تنگ به وجود می آید باید به محض تشخیص درمان گردد.

 تصحیح ناقرینگی های قوس دندانی با جابه جایی دندان ها به تنهایی

برای رفع کراس بایت خلفی کودکان در این موقعیت دو روش وجود دارد:

استفاده از دستگاه متحرک همراه با پیچ : اغلب این دستگاه ها، به همکاری بیمار وابسته بوده و به راحتی در داخل دهان جابه جا می گردند، بنابراین در صورت عدم همکاری بیمار موفقیتی نخواهد داشت.

لینگوال آرچ قابل تنظیم :این نوع دستگاه ها، به عنوان دستگاه انتخابی در کودکان preadolescent می باشد و به دو صورت موجود می باشد :
الف: w-arch
این دستگاه دارای مشخصات زیر است:

 • توسط سیم 36 میل استیل ساخته می شود.
 • امکان ایجاد گسترش طرفی به صورت انتخابی در عقب یا جلو را دارد.
 • در صورتی که 4-5 میلی متر نسبت به حالت غیر فعال خود باز شود، نیروی مناسب ایجاد می کند.
 • با بافت نرم کام و لبه ی آزاد لثه 1 تا 1.5 میلیمتر فاصله داشته و حداکثر 1تا 2 میلیمتر در ناحیه دیستال بند مولر ادامه می یابد.
  ب- quad-helix

کراس بایت خلفی از نمای روبرو

این دستگاه دارای مشخصات زیر می باشد:

 1.  اغلب با سیم 38 میلیمتری ساخته می شود و نوع قابل انعطاف تری از w-arch می باشد.
 2.  میزان فنریت و دامنه بیشتری نسبت به w-arch دارد زیرا دارای helix است. این در حالی است که میزان نیروی اعمالی هر دو دستگاه یکسان است.
 3. فعال کردن helix های قدامی باعث گسترش خلف و فعال کردن helix های خلفی،باعث گسترش قدام می گردد.
 4. quad-helix به عنوان دستگاه انتخابی در کودکان دارای کراس بایت و عادت مکیدن انگشت مطرح می باشد. زیرا وجود هلیکس در قدام کام به علت حجیم بودن، می تواند به عنوان یک یادآور عمل کند
 5. در مورد فاصله با بافت نرم و میزان extension وسیله در دیستال بند مولر، همانند w-arch می باشد.

در مورد هر دو دستگاه نکات زیر صدق می کنند:

 • حتی اگر هدف درمان، صرفا گسترش دندانی باشد، در کودکان جوان، مقداری باز شدگی در سوچور میدپالاتال دیده می شود.
 • سرعت باز شدن آرچ 2 میلیمتر در ماه است.
 • توصیه می شود over-correction به گونه ای که کاسپ پالاتال مولر بالا در تماس با شیب لینگوالی کاسپ باکال مولر پایین قرار گیرد،انجام شود.
 • دوره فعال درمان معمولا 2تا 3 ماه بوده و دوره ی retention 3 ماهه نیز لازم می باشد.
 • توصیه می شود جهت تنظیم دستگاه، متخصص ارتودنسی دستگاه را از دهان بیرون بیاورید و سپس سمان کردن مجدد آن توصیه می شود. (تنظیم داخل دهانی دارای اثرات غیرقابل پیش بینی می باشد.)
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *