مقالات عمومی ارتودنسی

ارتودنسی و بارداری

متخصص ارتودنسی در مورد درمان ارتودنسی به بیمار باردار توضیحاتی را می دهد

یکی از دغدغه هایی که بانوان با آن مواجه می شوند تداخل بارداری با ارتودنسی است. برای این افراد جای سؤال است که آیا ارتودنسی در دوران بارداری ضرر دارد یا امکان پذیر است؟ اگر شما تمایل دارید که در دوران بارداری از درمان ارتودنسی نیز بهره‌مند شوید، مطالعه این مطلب از سایت دکتر جمیلیان را از دست نداده و همراه ما باشید.

فراموش نکنید که ارتودنسی دندان بیشتر از هر عمل زیبایی بر چهره شما تأثیر مثبت داشته و لبخند زیبایی را برای صورتتان به ارمغان آورده و منجر به سلامت دندان‌هایتان می شود‌. در نتیجه فرقی نمی کند که در دوران حاملگی هستید یا شرایط عادی، در هر صورت به یک ارتودنتیست حرفه ای مراجعه کنید. یک ارتودنتیست با استفاده از دستگاه‌ های ارتودنسی متحرک و ثابت زیبایی دندان های شما را تضمین می کند‌. در ادامه نیز بررسی می کنیم که شرایط استفاده از درمان ارتودنسی در دوران بارداری چگونه است.

بررسی های قبل از درمان ارتودنسی برای مادران باردار

همانند تمام اعمال پزشکی و دندانپزشکی، گرفتن تاریخچه کامل پزشکی و دندانی مادران حامله لازم و ضروری می باشد. در مورد فرد باردار، مشاوره با متخصص زنان در صورت وجود هر گونه مشکل پزشکی الزامی می باشد. تاریخچه دارویی حال حاضر بیمار نیز بسیار ارزشمند است چرا که بعضی از داروها می توانند اثرات جانبی روی حفره دهان و نیز حرکات ارتودنسی داشته باشند. به عنوان مثال داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) نظیر ایبوپروفن سبب کاهش حرکات دندانی در طی درمان های ارتودنسی می گردند. همچنین هرگونه سابقه پزشکی نظیر دیابت و نیز مشکلات احتمالی در بارداری قبلی باید قبل از انجام هرگونه درمان ارتودنسی مورد بررسی قرار گیرند.

دندانپزشک در حال نوشتن سوابق دندانی بیمار باردار
دندانپزشک در حال نوشتن سوابق دندانی بیمار باردار

شروع درمان ارتودنسی پیش از بارداری

برخی افراد پیش از بارداری برای ارتودنسی اقدام می کنند اما ممکن است در طول درمان ارتودنسی باردار شوند. در این شرایط، اغلب افراد دچار نگرانی شده و‌ نمی دانند که آیا باید به تداخل بارداری با ارتودنسی دقت داشته باشند و درمان را رها کنند یا اینکه این درمان را در شرایط خاص بوجود آمده ادامه دهند؟ در پاسخ این پرسش باید بگوییم که بصورت کلی ممنوعیتی برای ارتودنسی در دوران بارداری وجود ندارد اما با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی افراد مختلف، مشورت با پزشک متخصص و ارتودنتیست جهت ادامه درمان ارتودنسی در دوران بارداری ضروری است.

شروع درمان ارتودنسی در حین بارداری

اگر باردار هستید و تمایل به استفاده از درمان ارتودنسی دارید بهتر است تا پایان دوره شیردهی صبر کنید؛ اما ممنوعیتی در این زمینه وجود نداشته و با رعایت برخی از نکات و ملاحظات زیر می‌ توانید در دوران بارداری از مزایای درمان ارتودنسی استفاده کنید. این ملاحظات و نکات مهم عبارت‌ اند از:

  • ابتدا باید این نکته را بپذیرید که بارداری موجب ایجاد التهاب لثه و پریودنتیت شده و باید سلامت دندان‌ ها را در این دوران جدی گرفت.
  • تغییرات هورمونی در دوران بارداری به روی حرکت دندانها اثر گذاشته و باید توسط دندانپزشک متخصص و ارتودنتیست مدیریت شوند.
  • برخی از عادتهای غذایی نادرست و تمایل به مصرف خوراکی‌ های خاص در دوران بارداری بیشتر بوده و باید کنترل شوند.
  • از طرفی مصرف برخی از مکمل ها و داروها در دوران بارداری منجر به بروز مشکل برای ارتودنسی دندان شده و مصرف آنها باید با مشورت پزشک انجام شود.
  • درمان ارتودنسی در بارداری باید بدون تجویز داروهای ضد درد غیر استروئیدی انجام شود.
  • نوبت‌ های مراجعه به متخصص ارتودنسی برای بانوان باردار باید در فواصل کوتاه مدت مشخص شده و وضعیت ارتودنسی دائماً کنترل شود.
  • از رادیوگرافی دندان در زمان بارداری پرهیز نمایید.
دندانپزشک در حال معاینه وضعیت دندان های خانم باردار
معاینه وضعیت دندان های خانم باردار

بررسی مشکلات ارتودنسی در دوران بارداری

ارتودنسی در دوران بارداری ممکن است مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. در طی دوران بارداری، هیپرپلازی و یا بزرگ شدن بافت های لثه اتفاق رایجی است. این بزرگ شدن لثه توسط چندین عامل شناخته شده سیستمیک و موضعی ایجاد می شود که مهمترین آن عوامل هورمونی و تغییرات آنها است. اگرچه حضور و وجود براکت های ارتودنسی به تنهایی عامل ایجاد التهاب لثه نیست اما فاکتورهایی مثل حاملگی و نیز بهداشت ضعیف دندان در این دوران می تواند موجب بروز التهاب شدید لثه شود و حتی موجب پیشرفت بیماریهای پریودنتال شد. اگر فردی بهداشت دهانی ضعیف و نیز التهاب لثه داشته باشد، عاقلانه است که شروع درمان ارتودنسی به بعد از بارداری موکول گردد. زیرا براکت های ارتودنسی می توانند به عنوان عاملی در تجمع و نگهداری پلاک های میکروبی در دهان فرد عمل کرده منجر به گسترش التهاب و وخامت شرایط گردد. در صورتی که بهداشت دهان و دندان مناسب باشد ارتودنسی در اغلب موارد تداخلی با بارداری ندارد و می‌توانید از مزایای درمان ارتودنسی استفاده کنید.

سؤالات متداول درباره ارتودنسی و بارداری

آیا ارتودنسی در دوران بارداری ضرر دارد؟

خیر، ارتودنسی در دوران بارداری به خودی خود مشکل ایجاد نمی‌ کند اما افراد باردارنیازمند مشورت با پزشک خود و همچنین متخصص ارتودنسی خواهند بود و اگر شخص نسبتاً به مراقبت از دندان ها و نظافت براکت‌ های ارتودنسی بی‌ توجهی نشان دهد ممکن است با مشکلاتی نظیر التهابات لثه، احتمال لق شدن دندان ها، تهوع شدید در بارداری و غیره مواجه شود.

آیا با وجود ارتودنسی دندان می‌ توان زایمان کرد؟

بله، ارتودنسی هیچ‌ گونه تداخلی با زایمان نداشته و می توانید با وجود براکت های ارتودنسی زایمان طبیعی یا سزارین را انجام دهید.

بهترین روش ارتودنسی در بارداری چیست؟

انتخاب روش ارتودنسی در دوران بارداری به شرایط دهان و دندان خانم حامله بستگی دارد. برای مثال با توجه به شرایط بیمار مانعی برای استفاده از ارتودنسی فلزی ثابت اعم از انواع براکت های سرامیکی، دیمون وغیره وجود نداشته و از طرفی ارتودنسی های متحرک نیز گزینه ایده‌ آلی برای دوران بارداری محسوب می شوند.

آیا استفاده از بریس‌ های فلزی ارتودنسی در دوران بارداری برای جنین مضر است؟

خیر، براکت و بریس های ارتودنسی هیچ گونه ناراحتی و عوارضی را برای سلامت جنین به دنبال ندارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *