ارتودنسی

ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک

حتما شما هم در مورد ارتودنسی و نقشی که در مرتب شدن دندان های بهم ریخته و کج و نامنظم دارد اطلاعات کم و بیشی دارید. ارتودنسی می تواند دندان هایی ردیف و مرتب را پس از درمان در اختیارتان قرار دهد و طرح لبخند زیباتری را برایتان به ارمغان آورد. متخصص ارتودنسی، ارتودنسی را به دو شیوه ثابت و متحرک انجام می دهد این دو روش با هم تفاوت هایی دارند و برای آن که بدانید بهترین روش ارتودنسی کدام است باید تفاوت آنها را بدانید.

تصویر سمت چپ ارتودنسی ثابت و تصویر سمت راست ارتودنسی متحرک

تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی ثابت ما شاهد این امر هستیم که دندان ها توسط براکت هایی که به صورت مداوم بر روی آن ها قرار می گیرند به مرور زمان به حالت و جایگاه طبیعی خود بر خواهند گشت. جالب است بدانید که در ارتودنسی ثابت ریشه دندان ها نیز قابلیت تغییر جایگاه خود را دارا خواهند بود.
از ارتودنسی ثابت معمولا برای افرادی استفاده می شود که دارای مشکلات پیچیده تری در ناهنجاری های مربوط به نامنظمی دندان هایشان می باشند. از آنجایی که در افراد بزرگسال به طور طبیعی مدت زمان بیشتری ممکن است به درمان نیاز باشد و فک ها رشد کرده اند لذا متخصص ارتودنسی پیشنهاد می کند ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار گیرد زیرا بهتر و سریعتر می توان به نظم دندان ها و طرح لبخند زیبا رسید.

معاینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک بیشتر برای افراد کم سن و سال و بچه ها تا دوره نوجوانی به کار می رود. این افراد به این دلیل که خیلی بهتر و سریع تر می توانند به نتیجه مطلوب برسند به همین دلیل ارتودنسی متحرک می تواند برای رسیدن به نتیجه مطلوب کاربردی باشد. افراد در دوران بزرگسالی در فکین خود ثباتی را بدست آورده اند که موجب می شود ارتودنسی متحرک نتواند آن را به خوبی درمان کند.
در ارتودنسی متحرک که به طور معمول با عملیات قالب گیری از دندان ها همراه می باشد برای فک بالا و فک پایین پلاک هایی ساخته می شود که فرد در زمان هایی که متخصص ارتودنسی تعیین می کند می تواند آن ها را از دهان خارج کند.

در ارتودنسی ثابت ممکن است بیمار تا حدی درد کمی را تحمل نماید. در حقیقت قرار گرفتن دندان ها در میان براکت و سیم نوعی فشار را به آن ها اعمال می کند که تا چند روز به طول خواهد انجامید.

آیا روش های ارتودنسی بر یکدیگر برتری دارند؟

باید در نظر داشت که ارتودنسی ثابت و متحرک هیچگاه در مقایسه با هم از لحاظ برتری قرار نخواهند گرفت چرا که با توجه به اینکه هر کدام کارایی ویژه ای از خود ارائه می دهند لذا از هر کدام در جایگاه خود و برای گروه سنی مخصوص خود باید استفاده کرد و این کاملا به نظر متخصص ارتودنسی بستگی خواهد داشت که با در نظر گرفتن شرایط بیمار کدام راهکار را برای مرتب کردن دندان ها به بیمار پیشنهاد دهند.

دختر بچه ای در حال گذاشتن ارتودنسی متحرک
تشخیص اینکه بیمار و مراجعه کننده از چه نوع ارتودنسی باید بهره مند گردد بر عهده متخصص ارتودنسی می باشد. وی با در نظر گرفتن شرایط سنی و ناهنجاری هایی که فرد با آن ها مواجه می باشد به راحتی تصمیم می گیرد که کدام روش ارتودنسی برای او بهتر و در مدت زمان معین پاسخ خوبی را ارائه می دهد.

در کدام روش ارتودنسی بهداشت دهانی بیشتر رعایت می شود؟

یکی از موارد با اهمیتی که می توان در مقایسه ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک به آن اشاره نمود رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان ها در هنگام استفاده از ارتودنسی متحرک است.

 فرد در حین بهره مندی از ارتودنسی متحرک این امکان را بدست می آورد تا دندان های خود را به خوبی مسواک زده و از نخ دندان استفاده نماید. در واقع در ارتودنسی متحرک باید ذکر کرد که بیماری های دهان و دندان کمتر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و بهداشت دهانی او به میزان بیشتری رعایت خواهد گشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *