ارتودنسی

اثر ارتودنسی روی لب ها

زنی با دندان های ارتودنسی و لب های زیبا

تناسبی که بین لب ها وجود دارد یکی از مهم ترین دلایل زیبایی چهره است. هنگامی که به دلیل اختلالات موجود در دندان ها و بخصوص فکین این تناسب برهم می خورد با درمان ارتودنسی می توان نتایج منحصر بفردی را مشاهده کرد. در واقع اثر ارتودنسی روی لب ها به گونه ای است که موجب می شود فرم و موقعیت لب ها در بهترین حالت ممکن خود قرار گیرد. زمانی که ارتودنسی انجام می شود فقط به این صورت نیست که دندان ها حرکت کنند، بله دندان ها حرکت خواهند کرد اما بر روی چهره بیمار و فرم لب های او نیز بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

بررسی اثر ارتودنسی روی لب ها

متخصص ارتودنسی علاوه بر رادیوگرافی در رابطه با تشخیص دقیق و بررسی اثر ارتودنسی روی لب ها، روی عکس گرفته شده از نیم رخ بیمار خطوطی فرضی را ترسیم می کند. هنگامی که متخصص ارتودنسی خطی را از چانه به نوک بینی ترسیم می کند، در حالت نرمال باید لب های بیمار روی هم قرار داشته باشند، بسته باشند و عقب یا جلو نباشند. در این رابطه فاکتور هایی در مورد بینی بیمار نیز مورد توجه قرار می گیرد.

این تکنیک سبب می شود تا طرح درمان برای متخصص ارتودنسی واضح تر شود و چگونگی حرکت فکین حین ارتودنسی مشخص می شود، تا لب ها در بهترین حالت خود قرار گیرند. در واقع ارتودنسی موجب بهبودی فرم لب ها و بافت نرم صورت بیمار می شود.

تغییر لب ها بعد از ارتودنسی

پیش بینی اثر ارتودنسی روی لب ها با توجه به سن بیمار

عقب یا جلو قرار گرفتن لب ها و یا توازنی که باید در مورد روی هم قرار گرفتن آن ها وجود داشته باشد توسط متخصص ارتودنسی در جلسه اولی که بیمار برای مشاوره به او مراجعه می کند، پیش بینی و تجسم خواهد شد. با توجه به اینکه فکین بیمار در چه حالتی قرار گرفته اند و اثر ارتودنسی روی لب ها چگونه خواهد بود، می توان برای درمان او برنامه ریزی کرد و به نتایج فوق العاده ای دست یافت.هنگامی که بیمار یک کودک باشد متخصص ارتودنسی به سادگی و تنها با درمان ارتودنسی می تواند موجبات تغییرات فکین را فراهم آورد و آینده چهره ای و لب های کودک را برنامه ریزی کند. در صورتی که فرد مراجعه کننده یک بزرگسال باشد برای جابجایی و حرکت دادن فکین نیاز است دستگاه ارتودنسی به همراه جراحی استفاده شود. بدین ترتیب می توان پیش بینی کرد که اثر ارتودنسی روی لب ها و فکین با توجه به سن بیمار چگونه خواهد بود.

اثر ارتودنسی روی لب ها در صورت عقب بودن فک بالا

بیماران متقاضی درمان ارتودنسی که فک بالای آن ها عقب و فک پایین جلویی دارند. در این حالت متخصص ارتودنسی انتظار ندارد که لب ها به طور همسان و به موازات هم، روی یکدیگر قرار داشته باشند و این خود یک اختلال در زیبایی و چهره بیمار محسوب می شود که ارتودنتیست در روند درمان این ناهنجاری را در نظر خواهد گرفت.

هنگامی که به این بیماران از نیم رخ نگاه می کنیم، خواهیم دید که لب ها و دهان آن ها عقب است و هیچ توازنی در لب هایشان وجود ندارد. پس از اینکه ارتودنسی بر روی دندان های بیمار انجام شد و فک بالای او به سمت جلو آورده شد و فک پایین به سمت عقب حرکت داده شد چهره بسیار متوازن تر و زیباتری به دست می آورد. همچنین لب ها به صورت کاملا هماهنگ روی هم قرار می گیرند و حتی حجم لب ها متفاوت به نظر می رسد. به همین دلیل متخصص ارتودنسی پیشنهاد می کند قبل از انجام هر کار زیبایی بر روی لب ها مثل پروتز لب و یا تزریق ژل و چربی به لب ها و یا هرگونه فیلر دیگر ابتدا ناهنجاری های مربوط به دهان و دندان و فکین را اصلاح کنید. زیرا در روند کار ارتودنسی بافت نرم صورت دستخوش تغییرات زیادی می شود.

قبل و بعد تاثیر ارتودنسی روی لب ها

در نتیجه ارتودنسی اینگونه نیست که فقط دندان ها حرکت کنند بلکه فکین و به تبع آن لب ها نیز حرکت می کنند و بیمار یک زیبایی مجدد و لبخندی منحصربفرد را تجربه می کند.

اثر ارتودنسی روی لب ها در موارد مختلف متغیر است

در برخی از بیماران ممکن است که لب ها بسیار جلو باشد. در این حالت احتمال دارد که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که با کشیدن دندان ها یا ارتودنسی شلوغی دندان ها آن ها را به سمت عقب هدایت کند. لذا طرح درمان ارتودنسی با توجه به گونا گونی بیماران بسیار متفاوت است. توجه کنید که بهترین زمان برای اینکه نیاز فرد به ارتودنسی تشخیص داده شود قبل از سن بلوغ است. ارتودنسی قبل از تمام شدن دوره رشد و سن بلوغ بهترین تأثیر را روی فکین و به دنبال آن لب ها و سایر اجزای صورت خواهد داشت. به علاوه طول درمان ارتودنسی بسیار کوتاه تر و به دنبال آن هزینه ارتودنسی کمتر خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “اثر ارتودنسی روی لب ها

 1. Avatar آرزو محمودی گفت:

  سلام مطالب بسیار عالی و مفید بود. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود برشما.

 2. Avatar پویا گفت:

  سلام آقای دکتر.من ۲۱ سالمه دندونام کلا کج هستن و فک پایین سمت چپم برجسته تره.آیا قابل درمان هست یا…؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من لب هام در حالت طبیعی روی هم قرار نمیگیرین و خیلی کوتاهن فک کنم بخاطر این باشه که دندونای بالام یکم جلو باشن آیا با ارتودنسی مشکل حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar زهرا گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان عزیز با دستان هنرمندتان قشنگ ترین خنده ها را درست می کنید. امیدوارم قشنگ ترین خنده ها برایتان ساخته شود. من دو تا فرزندانم دندان هایشان را شما ارتودنسی کرده اید و بسیار راضی و خشنودم. ممنون از شما🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سلامت و تندرست باشید. منم از رضایت شما خرسندم.

 5. Avatar فریما گفت:

  سلام خسته نباشین خواستم بپرسم ک اگر ارتودنسی کنیم لبمونم تغییر میکنه ینی کوچیک میشه یاحالتش تغییر میکنه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وضعیت هایی مانند آندر بایت و اور بایت می تواند بر حالت قرار گیری لب ها نیز تاثیر فراوانی داشته باشد؛ به عنوان مثال در آندر بایت لب پایینی جلوتر و گاها روی لب بالایی قرار می گیرد. پس از ارتودنسی و اصلاح فرم فک ها و دندان ها، فرم لب ها نیز تغییر کرده و اصلاح می شود.

 6. Avatar نازنین گفت:

  سلام دقت بخیر لطفا جواب سوال من رو بدید
  من دندون نیش راستم یکم روی دندون شماره ۲ قرار گرفته و هر سه دندون ۱ و ۲ و ۳ رو به نسبت سمت چپ پایین تر اورده (یا شایدم لبم رو بالا تر برده)
  وبه خاطر این خط لب بالاییم با خط وسط دندونای شماره ۱ چپ و راستم همخونی نداره.
  همچین مشکلی رو میشه با اورتودنسی برطرف کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *