مقالات عمومی ارتودنسی

آیا براکت ارتودنسی دندانها را لک می کند

آیا براکت ارتودنسی دندان را لک می کند

ارتودنسی امروزه یکی از بهترین روشهای درمانی برای افرادی است که ممکن است دچار مشکلاتی در فک و یا جفت شدن دندان ها یا موقعیت نادرست دندان در دهان خود می شوند، برای درمان و اصلاح وضعیت نامناسب دندان‌ها به متخصصین اتودنسی مراجعه کنید. برای درمان به هم ریختگی دندان‌ها از ارتودنسی استفاده می‌شود که شامل سیم و براکت است. گاها ممکن است بیماری که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد، دچار عارضه لک شدن دندان ها شود که این تغییر رنگ و لک شدن می تواند به صورت رنگ های زرد، قهوه ای و سیاه و یا لکه های سفید باشد.
براکت های ارتودنسی به خودی خود و در صورت استفاده مناسب و همچنین رعایت نکات بهداشتی مورد نظر توسط بیمار در حین درمان، دندان‌ها را لک نمی‌کنند. تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید از بروز این حادثه پیشگیری کرده و از ابتلای به لک دندان پس از ارتودنسی دور بمانید و در نهایت مانع لک شدن دندان‌های خود و حفظ سلامتی آن‌ها شوید.

رعایت توصیه های بهداشتی جهت جلوگیری لک دندان بعد از ارتودنسی

وقتی بیمار تحت درمان با ارتودنسی قرار می‌گیرد، توصیه اول بر این است که بعد از هر وعده غذایی بیمار مسواک بزند و وقتی انجام این امر برای او امکان‌پذیر نیست، به وی توصیه می‌شود که صبح‌ها بعد از صرف صبحانه و شب قبل از خواب مسواک بزند. اگر بیمار عمل مسواک زدن را به خوبی انجام دهد، در فضای زیر سیم‌ها هیچ نوع تغییر ناخوشایندی مثل لک شدن و یا رنگریزه اتفاق نخواهد افتاد.

بیماری که در حال مسواک زدن ارتودنسی ثابت می باشد

حالا درصورتی‌که بهداشت را به خوبی رعایت نکردید و دندان ها بعد از ارتودنسی لک شد راه کارهای زیر پیشنهاد می شود:

 1. در هنگام برداشتن سیم‌ها بیمار باید تحت درمان جرم‌ گیری دندان و یا به‌ اصطلاح پالیش قرار گرفته و این لکه‌ها از طریق انجام پالیش رفع شوند.
 2. اگر لک دندان با استفاده از پالیش رفع نشد، توصیه می‌شود که آن لکه در آن ناحیه با ماده سفید پر و درمان شود.
  پس توصیه اول ما این است که بیمار مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت کند و با رعایت کامل مسائل بهداشتی تغییر رنگ در دندان اتفاق نمی‌افتد و جدای از این در صورت ایجاد مشکلات می‌توان از پالیش و یا از پر کردن ناحیه مورد نظر با ماده سفید استفاده کرد.

ارتودنسی و لک و پوسیدگی دندان

آیا قبل از انجام درمان ارتودنسی باید لک و پوسیدگی دندان را به‌طور کامل درمان کرد و سپس بعد از رفع پوسیدگی درمان ارتودنسی را انجام داد؟ در این مورد بهتر است که قبل از انجام ارتودنسی دندان های دارای لک, پوسیده پر و درمان شود. البته با توجه به اینکه ممکن است در حین درمان هم گاها دندانی دچار پوسیدگی شود، در حین درمان ارتودنسی هم می‌توان این درمان را انجام داد و بدین منظور سیم ها را می‌توان برداشت و پوسیدگی را درمان و پر کرد، ولی توصیه بر این است که قبل از درمان ارتودنسی درمان لک و پوسیدگی درمان به طور کامل انجام شود. این کار باعث می‌شود که فرایند زیرسازی برای انجام درمان به خوبی صورت گیرد و بتوان سیم‌ها را بر مبنای زیرسازی درست قرار داده و فرایند درمان به صورت مطلوب همان گونه که مد نظر متخصص ارتودنسی است صورت گیرد.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

18 دیدگاه برای “آیا براکت ارتودنسی دندانها را لک می کند

 1. Avatar رها گفت:

  سلام
  آیا راهکاری برای از بین بردن این لکه ها هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 2. Avatar مهتاب گفت:

  سلام،اقای دکتر آیا ارتودنسی باعث بوجود آمدن لکه روی دندان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول درمان ارتودنسی باید بیشتر از مواقع دیگر بهداشت دهان و دندان رعایت شود.

 3. Avatar ستایش معصوم پور گفت:

  سلام اقای دکتر من الان ۹ماه ارتودنسی کردم والان درماه ۷الی ۸ لک به سراغ دندان فک پاییم ودراین ماه کناربراکت دندان فک بالایم اومده به پزشکم گفتم و برای رفع این مشکل پیشنهادی ندادن میشه لطفا راهنمایی کنید که چیکارمیتوانم بکنم تا لک هارا ازبین ببرم و جلوگیری کنم از لک های بیشترایا نمک فایده ای دارد؟از چه مدل دهان شوی باید استفاده کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رعایت بهداشت در حین درمان ارتودنسی خیلی بیشتر رعایت شود. در طول درمان ارتودنسی باید از دهانشویه ای که فاقد کلروهگزیدین استفاده گردد.

 4. Avatar نازنین گفت:

  سلام ببخشید من از ۹ سالگی ارتو کردم و الان ۱۴ سالمه و چون جواب نداد رها کردم بعد از چند سال امروز اومدم دیدم دندانت انگار روش لایه چسب خورده و بعد زیرش سیاهه انگار خالی شده امکانش هست کل دندون من چسب باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان متخصص ارتودنسی شما خوب و درست نبوده است. باید دندان های شما معاینه کینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 5. Avatar جواد گفت:

  سلام من ارتودنسی دارم و لکه های قهوه ای خیلی زیادی دور و بر دندان هایم هست چه طوری اونا رو از بین ببرم؟ بهداشت رو هم رعایت میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با گذاشتن سیم های ارتودنسی لکه های قهوه ای بوجود نمیاید. ممکن است شما از دهانشویه کلروهگزیدین استفاده کردید و یا بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده اید.

 6. Avatar امید گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ ماهه که ارتودنسی کردم و الان متوجه شدم که دوتا از دندون های عقبیم و دندون های ۱ من کم کم داره لکه قهوه ایی میگیره علت چیه به نظرتون خیلی نگرانم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به مطلب رعایت بهداشت و دندان در طول ارتودنسی مراجعه کنید. اگر از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده می کنید مصرف آن را قطع کنید و بعد از خوردن هر وعده غذایی و نوشیدنی های رنگی حتما مسواک بزنید و براکت های ارتودنسی را تمیز نگهدارید. براکت ارتودنسی به خودی خود دندان ها را لک نمی کند. یک سری عوامل خارجی و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به لک شدن دندان ها می شود.

 7. Avatar افسانه گفت:

  سلام.واقعا چطور میتونین بگین ارتودنسی و براکت، خودشون باعث تغییر رنگ دندان نمیشن؟!!
  من فقط پنج روزه براکت ها رو گذاشتم و هنوز سیم هم نکشیدم، روزی چندبار با دقت و با مسواک مخصوص دندونامم تمیز میکنم از دهانشویه هم استفاده نکردم.یکی دو روزه تغیر رنگ دندونام کاملا واضحه و از نگرانی اومدم اینجا سرچ کنم!!!!امکان نداره این همه کدری دندونام بخاطر رعایت نکردن سه چهار روزه باشه گرچه گفتم خیلی با دقت هم مراقبت کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من در مطب تعداد بسیار زیادی بیمار دارم که هیچ مشکل و تغییر رنگی در دندانها ندارند. و این موضوع در کتا بهای ارتودنسی هم اورده شده است که اگر بیمار بهداشت خوبی داشته باشد تغییر رنگ وجود ندارد ولی باید دانست سیم ارتودنسی باعث گیر افتادن مواد غذایی می شود و مسولیت بهداشت دندانها برای بیمار چند برابر فرد عادی بدون سیم است.

 8. Avatar Niaz گفت:

  سلام آقای دکتر
  من به خوبی بهداشت دهانم رو رعایت میکنم بعد از هر وعدهِ غذایی مسواک میزنم و نخ دندان می کشم اما لکه های سفیدی در حاشیه لثه هام ایجاد شده پزشک معالجم دهانشویه حاوی فلوراید را پیشنهاد کردند که باعث شد این لکه ها کمرنگ بشه اما از بین نمی ره علت چیست لطفا کمکم کنید ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مشورت متخصص ارتودنسی معالج خود می توانید دهانشویه را عوض کنید و از دهانشویه قوی تری استفاده کنید

 9. Avatar سرور گفت:

  سلام مصرف چه داروهایی در حین درمان با ارتودنسی ممکن است که دندان ها را لک کند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. استفاده از شربت اهن باعث لک می شود. از سوی دیگر استفاده از دهان شویه دارای کلر هگزیدین باعث لک دندان می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.