مقالات تخصصی ارتودنسی

اثر Lower anterior high pull headgear در درمان Open bite متوسط در بالغین

درمان اپن بایت با هدگیر در بالغین

در حالت عادی دندان های فک بالا، از بعد عمودی دندان های فک پایینی را در حدود 2 تا 3 میلی متر پوشش می دهند. اگر این هم پوشانی در دندان ها از نظر بعد عمودی وجود نداشته باشد، بیمار به Open bite مبتلا می باشد. برای بستن اپن بایت متخصص ارتودنسی می تواند از روش های مختلفی استفاده کند که یکی از آن ها بکارگیری Lower anterior high pull headgear می باشد. اثر Lower anterior high pull headgear  در درمان Open bite متوسط در بالغین نتایج خوبی را نشان داده است.

Open bite چیست و چگونه به وجود می آید؟

اپن بایت یکی از ناهنجاری هایی است که به علت ایجاد اختلال در تکامل یافتن فک ها، دلایل ارثی، تکرار نمودن عادت های غلط ( مانند: مکیدن انگشتان، ناخن جویدن، مکیدن لب و زبان) و یا رویش نامناسب دندان های قدامی و فکی ایجاد خواهد شد.

اگر توجه کرده باشید در میان کودکان دختر و پسر، شاهد این امر هستیم که دختران بیشتر از عاداتی مثل مکیدن پستانک و انگشت تبعیت می کنند. پیروی کردن از این عادات آثاری را به دنبال خواهد داشت که موجب می شود هم بافت های نرم و هم بافت های سخت ناحیه دهان تحت تأثیر قرار بگیرند. این آثار با توجه به شدت انجام عادات غلط و مدت زمانی که کودک به آن ها ادامه می دهد، می تواند کم یا زیاد باشد.

هنگامی که این آثار با تأخیر در رویش برخی از دندان های جلویی بالا و پایین خود را نشان می دهند، Open bite مشاهده خواهد شد. متخصصین ارتودنسی بر این باورند که عارضه اپن بایت زمانی که کودک در زمان مناسبی این عادات را ترک کند برطرف می شود و این زمان قبل از این است که دندان های دائمی او رویش پیدا کند.

چگونگی اثر Lower anterior high pull headgear در درمان Open bite متوسط در بالغین

مال اکلوژن Open bite قدامی یکی از بحث برانگیز ترین درمان ها براي متخصصین ارتودنسی به حساب می آید. از آنجایی که در سنین پایین  Open bite همراه با مشکلات دندانی است با افزایش سن که میزان رشد به اتمام می رسد Open bite دندانی تبدیل به یک عارضه دندانی اسکلتی می گردد.

مکانیزم عمل LAHP بسیار ساده است. هنگامی که بیمار می خواهد دهانش را باز کند، نیروي اکستروژن که از طریق کشش الاستیک ها ایجاد می شود به اینسایزور های مندیبل منتقل می شود. نتیجه این اکستروژن، بسته شدن Open bite می باشد.

در راستای تامین اهداف درمان، یکی از اهدف کاربرد high pull headgear اعمال نیروی اینتروژن بر قسمت خلفی می باشد. در واقع، high pull headgear هم به عنوان تکیه گاهی براي دو قلاب بوده (که باعث اکستروژن دندان هاي قدامی فک پایین می شود) و هم باعث اینتروژن دندان های خلفی می شود. یکی از مواردي که باید در این روش مورد توجه قرار گیرد این است که لبه اینسیزور مندیبل از خط لبی پایین تر باشد تا امکان اکستروژن دندان های فک پایین بدون اثر نامطلوب بر زیبایی فراهم گردد.

LAHP را می توان به طور موثري براي اصلاح Open bite متوسط در بیماران بالغ با مال اکلوژن کلاس I استفاده کرد، به خصوص در بیماران بالغی که تمایلی به جراحی ارتوگناتیک نشان نمی دهند.

مزایای استفاده از Lower anterior high pull headgear در درمان Open bite

استفاده از Lower anterior high pull headgear برای اصلاح نمودن اپن بایت نسبت به روش های دیگر دارای مزایا و برتری های خاص خود می باشد و نتایج بحث برانگیزی را بوجود آورده است. برای مثال استفاده از روش LAHP در مقایسه با  کش عمودی از این جهت دارای برتری می باشد که سبب ایجاد لبخند لثه ای نخواهد شد. همچنین می توان آن را بر روی قسمت قدامی فک بالا با  مینی اسکرو قرار داد و با قرار دادن کش، دندان های قدامی فک پایین را Extrude کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *