عصب کشی و مشکلات لثه

کیست دندان

کیست دندان

یکی از معضلاتی که معمولا برای دندان های عفونی رخ می دهد، آبسه دندان است. که در صورت عدم رسیدگی به آن، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد  صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند. افراد در زمان ایجاد کسیت دندان باید به سرعت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و برای تخلیه آن اقدام نمایند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع کیست دندان، عوارض و نحوه درمان آن بیشتر آشنا کنیم.

کیست  دندان چگونه ایجاد می شود؟

عفونتی که کاملا باکتریایی است. و ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود، را در علم دندان پزشکی کیست دندان می گویند.

درمان کیست دندان

افرادی که دچار التهابات لثه ای هستند، معمولا درگیر این بیماری می شوند. اما فقط 10 درصد از آنها متوجه این بیماری شده و برای درمان کیست دندان اقدام می کنند. کیست دندان در صورتی که درمان نشود می تواند استخوان فک و لثه را درگیر کرده و موجب ایجاد کیست های لثه ای شود.

عوارض کیست دندان چیست؟

یکی از سوالاتی که معمولا برای بیماران کیست دندان رخ می دهد، این است که در صورت عدم درمان کیست، چه اتفاقی می افتد و چه عوارضی متوجه آنها می شود. در ادامه با برخی از عوارض عدم درمان کیست دندان آشنا خواهیم شد:

 • از آنجایی که کیست های دندانی عفونی هستند می توانند موجب درد های شدید در دهان و دندان بیمار شوند.
 • از دیگر عوارض معمول کیست های دندانی می توان به عدم عملکرد نرمال میان دندان و لثه ها اشاره نمود.
 • این کیست ها می توانند با فشار های ناشی از عفونت و باکتری به دندان های سالم و مجاور دندان آسیب دیده نیز فشار وارد کرده و موجب خرابی آنها نیز شوند.
 • اگر کیست دندان بر روی فک ایجاد شود. می تواند با جابه جا کردن بافت های طبیعی لثه و فک موجب فرسودگی و از بین رفتن کامل دندان شود.
 • از آنجایی که کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شوند. اگر درمان نشوند می توانند به دندان فشار وارد کنند. در نهایت موجب لق شدن و افتادن دندان می شوند.
 • اگر کسیت دندان پس از تشخیص به سرعت درمان نشود. در مواقعی که بیمار تحت فشار عصبی باشد ، می تواند موجب بروز بی حسی در اجزای صورت بیمار شود.
 • انبساط استخوان فک یکی دیگر از عوارض ایجاد کیست های دندانی است. که می تواند کاملا بدون درد باشد. اما موجب فرسودگی استخوان فک در بلند مدت شود. و در نهایت فک را ضعیف می کند.

انواع کیست دندان و لثه

در اینجا به 5 دسته اصلی کیست دندان و لثه اشاره می کنیم:

 1. کیست هایی که قبل از بیرون آمدن دندان عقل ایجاد می شوند. این کیست ها موجب از بین رفتن استخوان دندان و فرسودگی دندان مجاور می شود. که معمولا با کشیدن دندان عقل به طور کامل رفع خواهند شد.
 2. کیست های رویشی از انواع دیگر کیست های دندانی هستند که قبل از بیرون آمدن دندان های اصلی ایجاد می شوند. این کیست ها معمولا زمانی که دندان در حال عبور از استخوان فک و بافت لثه ای است، در کودکان بروز می کند. این کیست ها پس از رویش دندان به طور خود به خود از بین می روند.
 3. کیست های پری آپیکال از انواع کیست های دندانی و لثه هستند. آنها معمولا در اطراف ریشه دندان آسیب دیده تشکیل می شوند. دلیل ایجاد آن عفونت کردن دندان آسیب دیده است. اگر عفونت به طور تخصصی درمان نشود و بیمار فقط به مصرف آنتی بیوتیک بسنده کند. ممکن است بعد از مدتی کیست در انتهای ریشه دندان تشکیل شود. دندان های عفونی یا باید عصب کشی و درمان شوند و یا اینکه در صورت گستردگی عفونت دندان و از دست رفتن ریشه، دندان کشیده شود.
 4. کیست هایی که از نوع پری آپیکال هستند. و پس از کشیدن دندان به طور کامل از بین نمی روند، به عنوان کیست های باقیمانده شناخته می شوند.
 5. کیست های پریودنتال از خطرناک ترین نوع کیست های دندانی می باشند. زیرا این کیست ها معمولا بدون درد هستند. آنها با عکس برداری ( با پرتو ایکس) تشخیص داده می شوند. اما اگر به موقع درمان نشوند می توانند موجب از بین رفتن استخوان فک شوند. این کیست ها معمولا با استفاده از جراحی تخریب و درمان می شوند.

 درمان کیست دندان چگونه است؟

 اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ  دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. به این صورت که دکتر دندانپزشک ابتدا نمونه کوچکی از کیست را برای نمونه برداری جدا می کند. آن را به آزمایشگاه فرستاده تا نوع کیست دندان مشخص شود. سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند. در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک معالج نیازی به نمونه برداری قبل از جراحی نمی باشد.

سوالات متداول کیست دندان

1-آیا کیست دندان خود به خود درمان می شود؟

در برخی  مواقع کیست دندان خود به خود ناپدید می شود.ودر بعضی موارد با عصب کشی درمان می گردد اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود دیگر از وضعیت کیست خارج شده و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع برای درمان و مراجعه به دندانپزشک تعلل نکنید و سریعا برای تخلیه و درناژ عفونت اقدام کنید. دندانپزشکان توصیه می کنند هرگونه زخم و وضعیت غیر طبیعی در دهان و دندان را پی گیری کنید.

2-آیا کیست دندان می تواند منجر به سرطان شود؟

انواع مختلفی از تومورهای ، خوش خیم و بدخیم می توانند در دهان و فک ظاهر شوند. تومورها و کیست های موجود در فک اغلب علائمی ندارند. تومورهای خوش خیم و کیست های دندان می توانند باعث آسیب به استخوان و بافت اطراف شوند. کیست دندان به ندرت می تواند به خودی خود منجر به سرطان شود. اما می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد.

3-کیست دندان چگونه خارج می شود؟

کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود. اگر کیست دندان بسیار بزرگ باشد، یا آسیبی در دهان ایجاد کرده باشد، جراح ممکن است برخی قسمت هایی از دندان، ریشه دندان و یا بخشی از فک را نیز خارج کند.

4-معمولا کیست دندان چقدر طول می کشد؟

کیست دندان ممکن است به مدت چند ماه یا حتی سال به آرامی رشد کند! با این حال کیست دندان، دیر یا زود عفونت می کند و احتمالاً به یک بحران دهانی تبدیل می شود که نیاز به درمان جدی و فوری دارد.

5-تفاوت میان کیست دندان و آبسه دندان چیست؟

کیست دندان در واقع کیسه ای است که توسط سلول های غیر طبیعی مجزا محصور شده است و عفونی نیست. اما آبسه دندان پر از چرک و عفونت است که به معمولا بر اثر یک عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. تفاوت اصلی علائم این دو بیماری در این استکه : کیست دندان به آرامی رشد می کند و معمولاً دردناک نیست، مگر اینکه بزرگ شود. اما آبسه دندان ناگهانی بروز می کند و بسیار دردناک است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

348 دیدگاه برای “کیست دندان

 1. Avatar لاله بابایی گفت:

  سلام
  خیلی ممنون بابت مطالبتون در سایت راجع به کیست، سوالی دارم دو سال پیش در عکسی که از دندان هایم انداختم تشخیص وجود کیست در زیر یکی از دندان هایم را دادند، که این دندان سال ها قبل عصب کشی شده بود گاهی وقت ها دندانم حساس می شودو درد دارم. وقتی مایعات گرم یا سرد می نوشم یا مسواک می زنم علت این حساسیت ممکن است از کیست زیر دندانم باشد؟ آیا می شود بدون جراحی این کیست را برداشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر زیر دندان کیست وجود داشته باشد دو راه درمان وجود دارد اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی بیمار درمان می شود توجه داشته باشید که عصب کشی باید کامل ودرست صورت گیرد اگر شما درد دارید و دندان شما حساس است عصب کشی درست انجام نشده است. بنابراین نیاز به عصب کشی مجدد دارید.در صورتی که کیست بزرگ باشد حتما باید جراحی شود چون کیست بزرگ به عصب کشی جواب نمی دهد . در هر صورت باید معاینه شوید و از شما رادیو گرافی تهیه شود ودر این صورت حجم کیست زیر دندان در رادیو گرافی مشاهذه شود و بر مبنا د بزرگی یا کوچکی کیست تصمیم گیری شود.

   1. Avatar مهسا گفت:

    سلام من حدود2 هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم به گفته دکتر دندان 1کیست داشت قرصپ مصرف کردم و الان بعد 2 هفته باز هم درد میکنه .. ایا دوباره باید عصب کشی بشود؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 2. Avatar sepid گفت:

  سلام خسته نباشید من کنار دندان عقل فک پایین سمت راستم تشخیص کیست داده شد و نوع باکتری ها رو بی هوازی گفتنتد الان لوله ای رو تویه لثه من کار گذاشتن ک با اکسیژن این باکتری ها برداشته شود. ایا خوب می شوم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این مورد حتما باید به متخصص لثه یا جراح فک و صورت مراجعه نمایید و حتما متخصص لثه یا جراح فک و صورت به شما انتی بیوتیک خواهد داد. اگر کیست کوجک باشد با این روش درمان می شوید. و اگر کیست بزرگ باشد باید علاوه بر موارد گفته شود با جراحی کیست خارج شود.

   1. Avatar بنیامین صالحی گفت:

    سلام دکتر من دندون 6پایین رو سه هفته قبل عصب کشی کردم بعد عصب کشی عفونت کرد بعد خوب شدن دیروز هم پر کرده الان عفونت کرده باید چی کار کنم بنظر شما کیست داره یا نه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به دندانپزشک معالج خود مراجعه شود. با تهیه رادیوگرافی علت تشخیص داده می شود.

  2. Avatar ازاده یادگاری گفت:

   سلام خسته نباشید من دوتا از دندونام را ایمپیلنت کردم و الان تقریبا ۴ماهه که فعلا پیچشو گذاشتم الان متوجه شدم که روی لثه جوش زده باید چکار کنم خطرناکه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . به دندانپزشک معالجتون در اسرع وقت مراجعه شود.

    1. Avatar سوگند گفت:

     سلام دکتر دو هفته ای هست که چیزی مانند جوش در دهانم دارم .. چ کار باید بکنم

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. حتما باید از ناحیه عکس گرفته شود لطفا به یک دندانپزشک مراجعه کنید

 3. Avatar صبا گفت:

  سلام. من پنج سال پیش از دندان 4 بالا عکس گرفتم بخاطر وجود کیست پر و عصب کشی شد ولی بعد از دو سال که باز عکس گرفته شد درمان نشده بود الان به متخصص درمان ریشه مراجعه کردم گفتند 50درصد احتمال درمان با عصب کشی دوباره وجود داره. ابیا با عصب کشی مجدد کیست دندونم درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی مجدد اصلاح می شود . اگر کیست بزرگ باشد نیاز به Apicoectomy یا Root-end resection است یعنی با یک جراحی کوچک سرپایی در مطب انتهای ریشه قطع می شود و عفونت و کیست خارج می گردد.

  2. Avatar لیلا گفت:

   سلام..من یه دندان عفونی داشتم که برای عصب کشی به دکتر مراجعه کردم ولی بین مرحله اول و آخرین مرحله تقریبا 4ماه طول کشید تا عصب کشی کامل انجام شد الان با وجود عصب کشی یه عفونت کوچبک تو ریشه دندونم هست درد نداره…دکتر برام قرص اموکسی سیلین و مترونیدازول نوشت…به نظرتون باید به دکتر مراجعه کنم حتما؟؟مرسی

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام.
    باید از دندان عکس گرفته شود تا مشخص شود ایا عفونت وجود دارد یا ندارد

 4. Avatar شیرین گفت:

  باسلام
  برادر من مدتیه دندان بالاش کیست داره ولب بالاش ورم میکنه دردی نداره اما ورم لبش باعث میشه نتونه دهانشو باز کنه .
  ازشما خواهش میکنم اگرامکان درمان وجود داره راهنمایی بفرمایدتا خدمت خودتون برسیم
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من متخصص ارتودنسی هستم . برای درمان کیست دندان شما می بایست به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید.

 5. Avatar کوثر گفت:

  سلام
  من ۱۵ ساله ام و الان دو روزی میشه که یک زایده گوشتی خیلی کوچک در فک بالام پیدا شده خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اکر این زایده گوشتی بعد از یک هفنه از بین نرفت باید به متخصص تشخیص بیماریهای دهان مراجعه نمایید.

 6. Avatar مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید دندان جلوی فک بالای من به علت ضربه سیاه شده و درد دارد و زیر ان ابسه کرده است من جه باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد و بعد از ان دندان شما باید روکش شود .

 7. Avatar سجاد گفت:

  سلام دکتر جمیلیان. درمان بزرگی فک پایین در 16 سالگی چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان بزرگی فک پایین در این سنین ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک است

   1. Avatar Memo گفت:

    سلام خسته نباشید من چهار سال پیش دندان ۶ پایینمو عصب کشی کردم الان دیواره سمت بیرون دندانم لق شده عکس دندانمو به دندانپزشک نشون دادم میگه باید کشیده شه آیا این حرف صحیح؟اگر راهنماییم کنین ممنون میشم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 8. Avatar سجاد گفت:

  سلام. چیزی شبیه به جوش یا عفونت یا کیست نمیدونم چیه در کنار دندان های بالایی پشت لپم قرار داره و طوری هست که با دندان هام تماس داره ایا درمان داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید معاینه شوید تا جواب درستی به شما داده شود ولی اگر در کنار دندان ابسه وجود دارد ، این امر نشانگر عفونت در دندان است حال دندانی که دارای عفونت است نیاز به عصب کشی یا به عبارت دیگر نیاز به درمان ریشه دارد

 9. Avatar ملیکا گفت:

  سلام من 17 سالمه در زیر دندانم یک کیست کوچک وحود دارد. درمان من چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوجک باشد با درمان ریشه یا RCT کیست برطرف می شود اگر کیست بزرگ باشد باید با جراحی بر داشته شود

 10. Avatar مهراوه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون 6 ام رو دوسال پیش عصب کشی کردم تقریبا دیگه هیچی ازش نمونده دچار ضایعه شده با عکس برداری گفتن کیست و مثل اینکه یکم بزرگ شده پیش متخصص ریشه رفتم که گفتن برم جراح فک و صورت ایشون بهم گفتن با جراحی مشکل رفع میشه اما ممکنه گوشه لبم دچار بی حسی و شاید بعدها دچار افتادگی بشه، واقعا دیگه نمی دونم چیکار کنم از طرفی میترسم این اتفاق بیفته از طرف دیگه ضایعه داره به بافت استخوان فکم آسیب وارد میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از شما رادیوگرافی CBCT تهیه شود با گرفتن این رادیوگرافی می توان گفت تا جه مقدار به عصب اسیب وارد می شود.

  2. Avatar نسترن گفت:

   سلام..من یه دندان عفونی داشتم که 6 قبل عصب کشی کردم و حالا ابسه کرده چه کار کنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. عصب کشی خوب انجام نشده باید مجددا عصب کشی شود

 11. Avatar سمیرا گفت:

  با سلام.من برای یکی از دندانهام نزد دندانپزشک رفتم گفتن که ضایعه داره.قبلن عصب کشی و پرشده.چندین سال قبل.حالا دندانپزشم میگه من عصب کشی مجددش میکنم.اما رفتم دکتر ریشه میگه جراحی و عصب کشی مجدد.نمیدونم حرف کدوم را قبول کنم.لطفا راهنمایی ام کنید.متشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ضایعه زیر دندان بزرگ است نیاز به جراحی و عصب کشی مجدد دارد . در صورتی که ضایعه زیر دندان کوجک است فقط عصب کشی مجدد کافی است

 12. Avatar ندا گفت:

  با سلام
  دندان 2 سمت چپ بالا 20 روز پیش درد گرفت و ده روز پیش ابسه کرد ،عکس دندانم نشان از کیست بزرگی در انتهای ریشه ی دندان داره و دندانم کمی لق ،به چند دندانپزشک مراجعه کردم هرکدوم یچیزی میگن. یکی گفت عصب کشی کنیم و داخل کیست قرص بزاریم ،و یکی دیگه گفت دندانت رو بکش و تا 6 ماه ایمپلنت نکن تا ببینیم با احتمال 20% کیست از بین میره یا نه ،من خیلی نگرانم ،نظر شما چیه??هم از خطر کیست نگرانم و هم از اینکه دندون جلوست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است بیمار معاینه شود تا بتوان جواب درستی داد ولی به طور کلی باید گفت بهترین درمان عصب کشی و جراحی انتهای ریشه دندان برای برداشتن کیست است.

 13. Avatar ندا گفت:

  سلام من دوتا دندون جلوم چند سال پیش عصب کشی شده.حالا دندانپزشک میگن که کیست داره باید اول عصبکشی بشه بعد روکش و در مرحله اخر جراحی واقعا روکش لازمه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که عصب کشی می شود باید روکش شود چون به علت از دست رفتن مینا مستعد به شکستن میباشد.

  2. Avatar لبخند گفت:

   سلام من کیست دندان دارم هربار برای درمان اقدام می کنم اما دوباره عود می کنه چه کار باید کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید و بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید. یک تغذیه مناسب حاوی میوه ها و سبزی ها و خوراکی های دارای ویتامین ها و مینرال ها از بروز بیماری های عفونی و کیست دندان جلوگیری می کند.

 14. Avatar محمد گفت:

  سلام من یکی دندانم عصب کشی شده بود و روکش گذاشته بودند اما یکسال بعد درد کرد و بعد از رادیولوژی گفتند کیست شده نمیدونم بکشم یا برم برای جراحی ریشه مجدد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است مجددا برای جراحی ریشه اقدام کنید. کشیدن اخرین راه حل است.

  2. Avatar زیبا گفت:

   سلام من‌یکی از دندونامو که کیست داشت کشیدم ولی کیست از بین‌نرفته باید حتما با جراحی از بین بره؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. حتما باید دکتر دندانپزشک شما هنگامی که دندان را خارج می کرد با کورت دندانپزشکی کیست را هم خارج می نمود . ولی حالا باید شما به مطب یک متخصص جراح فک و صورت خبره مراجعه نمایید.

 15. Avatar علی میرزایی گفت:

  سلام حدود یک هفتس وقتی آب دهنم قورت میدم دهنم بوی بد میده یا درطول روز هم طعم دهنم عوض شده و بوی بد میده .آیا باید دندونامو جرم گیری کنم یا از دندونام خراب شده؟تو عمرم اینجور نبودم لطفا کمک کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بوی بد دندان عوامل متعددی دارد مثل وجود دندان عفونی . وجود جرم. مشکلات لثه ای . لوزه عفونی . مشکلات معده و دستگاه گوارش و…… که می بایست یکی یکی بررسی شود

 16. Avatar سید نیما صفاهندی گفت:

  سلام وقت بخیر دندانی در فک پایینی داشتم که حدود 3 سال عصب کشی شده چندین بار درد های نافرم داشتم که بعد از چند روز خوب میشد الان 4 روز متوالی درد دارم وقتی ژلوفن میخورم برای 5 الی 6 ساعت آروم میشم . راه درمانش چیه ایشون به منگفته بودن که کیست دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک باشد راه درمان عصب کشی دندان است .اگر کیست دندان بزرگ باشد راه درمان جراحی و برداشت کیست است

 17. Avatar محسن گفت:

  درود برشما محسن هستم 31 ساله حدود سال87 در فک بالا تقریبا زیر ناحیه چشم بعد از چندین بار عمل همکاران از همان محل حدود سه عدد دندان ریز خارج کردند که قبل از آن همان محل دچار عفونت و درد شدیدی بود والان همین درد دچار شدم که با مصرف آنتی بیوتیک کمی ازدرد کاسته میشه نظرتون چیه وباید چکار کنم درضمن پزشک معالج من از کشور رفته اند و پزشک دیگری هم راهکاری ارائه نداده است درضمن اگه نیاز به ویزیت حضوری است ادرس وتلفن های مطبتون روبرام میل کنید.باتشکر از جنابعالی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من متخصص ارتودنسی هستم . شما نیاز دارید که توسط همکار متخصص جراح فک و صورت ویزیت شوید. می توانید به ادرس مطب اینحانب یه شرح زیر با وقت قبلی مراجعه نمایید تا من شما را به متخصص جراحی فک و صورت ارجاع دهم
   تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از چهار راه پارک وی، خیابان پسیان، پلاک ۱۴، طبقه ۵، تلفن 22011892

 18. Avatar معین گفت:

  با سلام اقای دکتر
  اینکه کیست رو به ازمایشگاه میبرن که ببینن چه نوعی هستش ایا از نظر باکتریایی هست و یا ویروسی ویا سرطان بررسی میشه؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. کیست برای وجود سلولهای بدخیمی یا همان سرطان بررسی می شوند و از نظر باکتریایی یا ویروسی معمولا ارزیابی نمی شوند. مگر اینکه کیست عفونی باشد و لازم باشد که نوع انتی بیوتیک مصرفی بیمار مشخص گردد در این صورت از نظر نوع میکرو ارگانیسم هم ارزیابی می شود.

 19. Avatar مرجان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در قسمت انتهای ریشه دندانم یه کیست درامده که سفید و خیلی سفت هست میخواستم بپرسم که ایا باید جراحی شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. کیست علامت خوبی نیست . اکر کیست کوچک است باید با عصب کشی و اگر بزرگ است باید با جراحی برداشته شود.

 20. Avatar سودا گفت:

  سلام ریشه دندان جلوی فک پایینم سه روزه که درد شدید داشت رفتم دکتر دندانپزشک و ایشان عکس انداختند و گفتند کیست داره وباید برداشته شود اما دندان من سالمه ولی وقتی دندانهایم رو هم میگذارم درد شدیدی احساس میکنم و دندانم منبسط و منقبض میشه چطوری کیست را بردارم ایا می توان با دارو کیست را برداشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دندان شما باید عصب کشی شود و کیست با جراحی برداشته شود

 21. Avatar lida گفت:

  سلام، در زیر دندان من کیست بزرگی وجود دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید عصب کشی شود و کیست باید با جراحی خارج شود

 22. Avatar نهال گفت:

  سلام ودرود
  من مدتیه دندونم سوراخ شده و از داخل سوراخ دندونم یه کیست گوشتی دراومده که عفونت هم داره،با نوشیدن آب خنک دردش شدیدتر میشه،آنتی بیوتیک که مصرف میکنم اصلا خوب نمیشه و عفونتش خشک نمیشه،بنظرتون باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به عصب کشی دارید. با عصب کشی صحیح عفونت درمان می شود

 23. Avatar روزا گفت:

  سلام دکتر جمیلیان من ۱۳ سالمه و تقریبا ۹ ماهه که کیست توی دندونمه من خیلی از جراحی میترسم ایا به نظرتون نیاز به جراحی داره یا با عصب کشی برطرف میشه کیستم درد نمیکنه ولی احساسش میکنم وقتی بهش دست میزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی درمان میشود و اگر بزرگ باشد باید جراحی شود

 24. Avatar سایه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  آیا با وجود کیست در لثه میشود ارتودنسی کرد؟؟؟

 25. Avatar حسن گفت:

  با سلام. من حدود ۷ سال پیش با جراحی یک کیست از لثه ام خارج کردم الان در نزدیک اون قسمت یک کم التهاب دارم. آیا امکان دارد کیست عود کرده باشد.ضمنا در عکس کاملی که از فک گرفتم هیچ نشانه ای از کیست یا عفونت دیده نمیشه. پس این التهاب بدون درد مال چیه. متشکرم از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است کیست دوباره عود کرده باشد و یا ممکن است التهاب مربوط به لثه باشد بهتر است یک متخصص جراح فک و صورت ماهر شما را معاینه کند.

 26. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام ودرود جناب دکتر من 52 سال دارم از 5 سال پیش دچار تب متناوب و بی حسی در ناحیه چپ صورت و تورم زیر پلک چشم چپ شدم به متخصص ارولوژی و مغز و اعصاب و چشم و گوش و حلق و بینی مراجعه کردم سه ماه پیش سنوس هام رو عمل کر دم که عفونت داشت ولی بعد گفتند این مشکل زیر چشم ربطی به سینوس ها نداره احتمالا مشک دندن هست البته در ناحیه فک و ریشه دندان های بالا خصوصا همیشه احساس درد دارم یکی از دندانهای کرسی هم شکاف بین دندان در لثه عفونی شده و با خلال دندان دستکاریش میکنم کلی خون خارج میشه امکان ار تباط تو رم زیر چشم با این موضوع دندان هست ؟ باید برای تشخیص رادیولوژی یا سونو بگیرم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید احتمال تومور و کیست هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود به نظر می رسد زیر دندان شما عفونت وجود دارد. و این عفونت باعث تب و درد می شود . دندان عفونی باید عصب کشی شود.

 27. Avatar سمیه گفت:

  باسلام.به مدت 2سال است که همسرم دندان پایین سمت چپ خودش رو عصب کشی کرده.همون دندادن درد شدیدی گرفت وبه پزشک مراجعه کردیم.بعد از اینکه عکس گرفتن گفتند که کیست کرده.باخوردن مقداری دارو آنتی بیوتیک یه مقدار از دردش کمتر شده.اما دندانش بدتر شده و به اندازه یک عدد نخود ورم کرده.لطفا مارو راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با انتی بیوتیک به تنهایی این مشکل درست نمی شود دندان باید مجدا عصب کشی شود . عصب کشی قبلی ناقص بوده وبدین علت دندان دچار کیست شده

  2. Avatar نازنین گفت:

   سلام آقای دکتر من ۳تا از دندونامو ۶ماه پیش کشیدم بعد از کشیدن عکس انداختم مشکلی نداشت حالا جاش دوباره زخم شده ی جوری چن جاش سفید شده کنار تیم قرمز شده دلیلش چی میتونه باشه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام باید معاینه شوید . باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک مرکز درمانی مراجعه شود. به این صورت در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 28. Avatar حسین گفت:

  سلام
  آقای دکتر دندان من کیست کرده بود و از زیر چانه بیرون میزد از نیم رخ صورتم کاملا مشخص دکتر دندونم رو الآن یک روزه کشیده اما هنوز بیرون زدگی از صورتم بیرون نرفته و محل دندان کشیده شده درد ملایم دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از دراوردن دندان عفونی حدودا یک هفته وقت لازم است تا تورم ناحیه صورت درمان شود.

   1. Avatar حسین گفت:

    سپاس از وقتی که برای من گذاشتید و به سوالات من پاسخ دادید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. وقت من برای شما و جواب دادن به سوالات شما است

 29. Avatar شقایق گفت:

  سلام من دوهفتس که دندان ۵بالاموکشیدم حالادر ناحیه لثه در جای دندان کشیده شدم کیست کرده قرمزرنگه ولی دردنداره چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید به دندان پزشکی که دندان شما را کشیده اند مراجعه نمایید تا از شما عکس رادیوگرافی بگیرند و دستورات لازم را به شما بگویند

   1. Avatar زیبا گفت:

    سلام آیا میشه با وجود کیست دندان درمان ارتدونسی را شروع کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند. به طور معمول قبل از شروع درمان ارتودنسی مشکلات این چنین و پوسیدگی های دندان ترمیم می شود و سپس براکت ارتودنسی بر روی دندان ها گذاشته می شود.

   2. Avatar فاطمه گفت:

    سلام ببخشید من دندونم وعصب کشی کردم چندین ماه هست که عصب کشی شده ولی هنوزم درد میکنه کمکم کتید باید چیکارکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . اگر عصب کشی کامل انجام شده باشد نباید درد داشته باشید . پس بدلیل داشتن درد عصب کشی شما ناقص است. باید از محل دندان شما عکس گرفته شود و به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 30. Avatar نریمانی گفت:

  باسلام در انتهای ریشه دندانم کیست کوچکی وجود دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان عصب کشی شودبا عصب کشی کیست کوچک درمان می شود

 31. Avatar محمد گفت:

  سلام. پیشاپیش از وقتی که برای پاسخ به سوالات می گذارید تشکر میکنم.

  برادر من20 سال سن دارد و به تازگی بعد از رادیوگرافی متوجه وجود ضایعه ای در زیر دندان 6 .چپ در فک پایین شده ایم. دکتر گفته است که باید جراحی شود ولی احتمال بی حسی لب برای همیشه بعد از جراحی وجود دارد که باعث ترس و نگرانی ما شده .ایا حتما باید جراحی کرد؟ و احتمال بی حس شدن لب چه میزان است
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است شما به یک جراح برجسته فک و صورت مراجعه نمایید. جراح فک می تواند عصب را در حین جراحی کنار بزند تا صدمه ای وارد نشود

 32. Avatar اندی گفت:

  سلام
  آقای دکتر در زیر دندان جلویی فک بالا کیست دارم چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک است با عصب کشی درمان می شود و اگر بزرگ است نیاز به جراحی وجود دارد که کیست با جراحی خارج شود

 33. Avatar Hossein گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  عرضم بحضور که بنده دندان عقل فک پایینم روسه ماه پیش بدلیل کیست کشیدم، تورم روی صورتم خیلی کوچک بود به اندازه یک نخود، برجستگی داشت و کاملا با چشم قابل تشخیص بود با گذشت زمان اون رفع شد اما زیر اون دندان کشیده شده حالت تورفتگی داره در اون قسمت احساس ناراحتی دارم به تازگیا پلک چشمم هم میلرزه نکنه اعصاب روی صورتم آسیب دیده باش یا تحلیل استخوان فک رخ داده باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لرزش پلک شما ربطی به دراوردن ان دندان عقل ندارد .

 34. Avatar Hossein گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تقریبا ۳ و۴ ماه پیش که دندانم کیست داشت رو کشیدم دندان آخر فک پایین سمت راست حالا نمیدونم دندان عقل بود یانه وقتی دلیل کیستم هم با شکستگی دندان اتفاق افتاد و سپس دندانم درد گرفت بعد اون عفونت و درنهایت عفونت به کیست تبدیل شد کشیدمش کیست ازروی صورتم به اندازه نوک انگشت ورم داشت زیر دندان هم درست زیرش هم ورم داشت حال مشکل اینجاست دندانی که کشیدمش زیرش به اندازه نوک انگشت فرو رفتگی داره در اون قسمت هم گاهی احساس بدی دارم همچنین پوستی که اونجا هم هست با فشار آوردن به آن که احساس میکنم چیزی هست توش درد داره مشکلم چیه آقای دکتر از استخوان فکم میترسم دردسر درست کنه برام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید یک رادیو گرافی از دندان بگیرید و توسط یک جراح فک و صورت معاینه شوید

 35. Avatar م گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من حدودا ۳ هفته ای است کا دندان ۶ پایین را عصب کشی کردم بعد از عصب کشی زیر دندانم به اندازه نخود ورم کردهو سفت و دردناکه به دکتر نشون دادم آنتی بیوتیک نوشت ولی بعد از مصرف دو ورق هنوز خوب نشدم و ورم زیر لثم هم چنان مونده به نظر شما چیکار کنم آیا کیسته؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از دندان شما عکس گرفته شود و توسط یک متخصص ریشه ماهر ویزیت شوید.

 36. Avatar Moh گفت:

  سلام اقای دکتر .یک ماهی است دندان های پوسیده ام رو پر کردم .از جمله دندان ۲ فک بالا .اما دو روزه که درد شدیدی داره.به گفته دکتر پوسیدگی سطحی داشته اما این درد ضربان دار نشانه چیه ؟ درد به حدی شدیده که نخوابیدم وقتی سرم رو خم میکنم احساس سنگینی در فک بالا دارم ولی اپسه نکرده .ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این درد نشانگر این است که پرکردگی نزدیک عصب است . باید از دندان عکس گرفته شود ودر صورت نیاز براساس عکس و معاینه کلینیکی ، این دندان عصب کشی شود.

 37. Avatar محمد گفت:

  سلام من 15سالمه ودندان جلوم کیست داره ایاباعصب کشی چندمرحله ای درست میشودویاباجراحی درست میشودویااگرباعصب کشی چندمرحله ای درست نشدمیتوانم جراحی کنم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید پس از معاینه کیست دندان نظر قطعی اعلام خواهد شد

 38. Avatar Maede گفت:

  اگه برامدگی روی لثه بیشتر از یک ماه ادامه پیدا کنه وبا درد همراه باشه خطرناکه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هرگونه وضعیت غیر طبیعی در دهان و لثه می تواند خطرناک باشد. برای بررسی وضعیت حتما به متخصص مراجعه کنید

 39. Avatar Maede گفت:

  اگه برامدگی روی لثه بیشتر از یک ماه ادامه پیدا کنه وبا درد همراه باشه خطرناکه؟البته دندونمو باید میکشیدم فقط ریشش مونده

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   برای جلوگیری از عوارض بعدی جهت درمان به یک متخصص مراجعه کنید

 40. Avatar سارا گفت:

  سلام من 32 سالمه و دندانم مرتب بود تا از هشت سال پیش که دندان پیش فک پابینم شروع به کج شدن کرد بخاطر همین دندان
  عقلم روکشیدم همون موقع از قسمت درونی فک و زیر دندانم یک جوش خیلی ریز که بنظر می رسید داخلش آب هست و دردی هم نداشت بیرون آمد و چند ماه بعد از بین رفت
  کج شدن دندانم انقدر آهسته بوده که بعد از هشت سال متوجه شدم ادامه داره اما تمام دندانهام سالمه و هیچ دردی ندارم و جالبه با اینکه دندان جلویی روی هم اومده اما هیچ فضای خالی بین دندونام نیست و دندونام کاملن کیپ و فشرده شدن
  علت کج شدن دندانم و درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   شما دچار نامرتبی و شلوغی دندان ها شده اید. کیستی که در انتهای قوس دندانی شما ایجاد شده نمی تواند علت اصلی بروز این نامرتبی دندان ها باشد اما در هر صورت باید تحت درمان قرار گیرد. در مورد درمان نامرتبی دندان ها نیز توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه فرمایید تا علت اصلی این ناهنجاری سریعا پیدا شود. مسلما با اقدام به موقع می توانید با کمترین هزینه و کمترین زمان درمان ارتودنسی خود را به پایان برسانید و دچار عوارض نامرتبی و شلوغی دندان ها نشوید. به علاوه این موضوع را بدانید که با کشیدن دندان های عقبی مثل دندان عقل شما نمی توانید این نامرتبی و کمبود فضای دندان ها را جبران کنید. بلکه یک ارتودنتیست با کمک دستگاه ارتودنسی دندان ها را با آرامی حرکت داده و در جای مناسب جایگزین می کند

 41. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام
  من دندان عقلم رو پنج روز پیش عصب کشی کردم بعد از عصب کشی نمی تونم روی دندانم فشار بیارم احساس درد دارم هنوز هم به خاطر همین مسئله دندان هنوز پر نشده هرچه قدر هم انتیبیوتیک مصرف می کنم جواب نمیده الان نمیدونم مشکل کیست یا دندون باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ید از دندان شما یک رادیو گرافی تهیه شود و توسط یک متخصص جراح فک و صورت معاینه شوید.

 42. Avatar فرشید گفت:

  با سلام
  دخترم در زمان تولد دچار عارضه cleft palate فقط در ناحیه استخوان آلوئول بود و دندان شماره 2 را نداشت ، جراحی شد و پیوند استخوان انجام شدو هم اکنون در حال ارتودنسی است اخیراً در محل جراحی دچار عارضه ای گردید و عکسهای CT و OPG گرفتیم و دکتر تشخیص کیست چرکی در نزدیک دندان شماره 1 داد که حتماً باید خارج شود و احتمال از دست دادن این دندان هم دارد. آیا راهی هست که دندان ایشان حفظ شود بایستی اضافه کنم دندانهایشان تحت ارتوندسی است و دندانهای جلوی کمی لق است. ممنون میشوم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بیماری که قبلا دچار شکاف کام بوده است در سن خاصی باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید و برای تشخیص این مورد حتما باید بیمار ویزیت شود. ویزیت اولیه ارتودنسی رایگان است

 43. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام من ۲۴ سالمه هشتا از دندونامو از دست دادم و یه چند تا شو پر کردم بهترین گزینه برای جایگزینی دندونام کدوم روشه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   روش های گوناگونی برای ترمیم و یا جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد که پس از معاینه دقیق بیمار با توجه به شرایط کلی بیمار بهترین روش به او توصیه خواهد شد

 44. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من تو بچگی دندونم شکسته الان 1 ساله بالای دندونم کیست ایجادشده تا 1 ماه اول هروز ازش خون میومد الانم گاهی اوقات خون میاد خواستم بدونم اگه عصب کشی کنم کیست ازبین می ره یا اگه بمونه باعث میشه بقیه ی دندونامم آسیب ببینه و بیوفته

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان دندان شکسته باید سریعا اقدام کنید در غیر این صورت دچار عوارضی مثل کیست دندان عفونت و از دست دادن کامل دندان خواهید شد. همچین عدم درمان کیست دندان و دندان شکسته منجر به آسیب به دندان های مجاور خواهد شد. به علاوه بهداشت دهان و دندان بسیار کاهش می یابد.

 45. Avatar Bahar گفت:

  سلام ، وقتتون بخیر من چند ماهی هست که ارتودنسی رو شروع کردم و به خاطر دندان نهفته ای که داشتم سقف دهانم مدتیه براکت داره دیروز برای ویزیت رفتم اما امروزیک طرف لثه کنار براکت سقف دهانم متورم شده ،میخواستم بدونم این موضوع خطرناکه ؟ یا به خاطر افزایش شدت کشش سیمیه که به دندون نهفته ام وصله و به مرور رفع میشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در برخی موارد این مورد طبیعی است اما اگر در روزهای آینده شدت پیدا کند نگران کننده است و باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. با توجه به این که تعطیلات طولانی در پیش داریم سعی کنید با متخصص ارتودنسی خود و یا دستیار ایشان در ارتباط باشید تا برای اقدامات احتمالی آینده شما را راهنمایی کنند

 46. Avatar star گفت:

  سلام آیا ممکن است ارتودنسی منجر به بروز کیست دندان شود؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از انجام ارتودنسی ممکن است تا 24 ساعت کمی التهاب داشته باشید که به سرعت بهبود می یابد در غیر این صورت باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و ایشان را در جریان واکنش های التهابی دهان و دندانتان قرار دهید

 47. Avatar Bahar گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، من مدتی هست که ارتودنسی انجام دادم وبه دلیل دندون نهفته ای که داشتم سقف دهانم براکت داره دیروز برای ویزیت رفتم و امروز یک طرف لثه کنار براکت سقف دهانم متورم شده اما درد نداره فک میکنم به خاطر شدت کشش سیم متصل به براکت باشه آیا این موضوع خطرناکه یا به مرور این تورم رفع میشه ؟

 48. Avatar زهرا گفت:

  باسلام اقای دکتر من سه روز جراحی دندان و جراخی کیست انجام دادم ولی باز عفونت از لثم میاد .دکترگفت ک احتمال بی حسی لب وجود داشت خوشبخانه بعد جراحی این مشکل پیدا نشد.ولی گفتن ک دوباره احتمال حراحی کیست هست من ب حراح دندان پزشک مراجعه کردم ن جراح فک.فقط یکم تورم و بیحسی طرف دندونی ک بخیه ژده دارم نظرتون چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید متخصص جراحی فک و صورت دانش و تجربه بیشتر ی در این زمینه دارد

 49. Avatar احسان گفت:

  سلام خسته نباشید ، من 18 سالمه و دچار شکاف لب و کام بودم ، دندون های فک پایین عقب یکیش کلا تخلیه شده و جاش که لثه بوده ی شیش ماهی میشه که باد کرده ، این باد کردن لثه فقط تو اون قسمت نشان چی میتونه باشه دکتر ، آیا باید سریع به پزشک مراجعه کنم برای این ؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا به این قسمت فشاری وارد شده یا بریدگی و زخمی بر اثر خوردن غذای سفت ایجاد شده در هر صورت بعد از گذشت چند هفته باید بهبود پیدا می کرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدام صحیحی برای درمان این ناحیه از لثه انجام شود

 50. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود ۱۱ سال است که دوماه یک بار لثه هام التهاب پیدا میکنن به صورتی و الان چند وقت هست که بوی خیلی بدی از دهانم میاد ودرد شدید دارم البته من مسواک و نخ دندان هم استفاده میکنم به نظرتون این عوارض بیماری و عفونت لثه است ممنون میشم جواب بدین

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید مطمئن شوید که روش مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن را به درستی انجام می دهید. در صورتی که از این لحاظ مشکلی نیست به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن دندان ها و لثه ها مطمئن شوید. در مرحله بعد اگر مشکلی با دندان ها و لثه ها وجود نداشت به یک متخصص بیماری های دهان و یک متخصص گوارش مراجعه کنید

 51. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر: چن سال پیش یک از دنداندانهای آسیا را روکش کردم و همون موقع ها حس میکردم انگار بین روکش و دندان فاصله هست و درد خفیفی رو حس میکردم که با جویدن غذا از طریق آن دندان یا آدامس جویدن انگار آن فاصله پر میشد و درد هم ساکت میشد ولی از یکی دو سال پیش از کنار همان دنداد کیست کوچک و سفید رنگی بصورت حباب کوچکی بروز میکرد و پس از تخلیه مایع چکرکی و سفید آن بهبود یافته ولی اخیرا آن کیست بصورت توده سفت و سفیدی از زیر و بغل دنداد ایجاد شده که گاهی مایع چرکی سفید هم از آن خارج میشود وبا مراجعه به دندان پزشک ، فرمودند پس از مصرف آنتی بیوتیک بارا کشیدن دندان و خارج مردن کیست مراجه نمایید ولی بنظرم مصرف آنتی بیوتیک تاثیر نداشته و مداوم عوارض چرکی خارج میشود ، لطفا راهنمایی فرمایید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام پزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است که به طور موقت عفونت دندان بهبود یابد. بعد از آن کار ترمیم یا تعویض روکش دندان شما انجام می شود. احتمالا طی این مدت طولانی آنتی بیوتیک های مختلفی را به طور غیر اصولی مصرف کرده اید و در حال حاضر به آنتی بیوتیکی که دندانپزشک معالج تجویز کرده است مقاوت دارید. مجددا به پزشک معالج مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک قوی تر برای شما تجویز شود و در مورد تعویض و یا ترمیم روکش دندان به موقع اقدام کنید تا دچار عوارض بدتر نشوید

 52. Avatar ناهید گفت:

  سلام چند روز پیش به دندانپزشک مراجعه کردم دندانم عفونت داشت بعد 10 تا پنی سیلسین آبسه خوب نشد و،درد بیشتر و بیشتر شد تا دندان رو کشید حین زدن بی حسی درد بسیار بسیار شدیدداشتم بعد از کشیدن هم درد بسیار است مخصوصا روی استخوان فک که تا گوشم میرسد الان بعد سه روز هنوز درد بسیار داره که بعضی وقت ها حس میکنم سفت میشه بعضی وقت ها هم نرم نظر شما چیه آیا امکان دارد کیست باشد مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید و از دندان شما یک رادیوگرافی تهیه شود

 53. Avatar عليرضا گفت:

  نده متاسفانه از سال ٨٩ درگير كيست در فك سمت راست پايين هستم و ٤ بار جراحي كردم ولي متاسفانه دوباره رشد كرده تمام اين جراحي ها رو در اهواز انجام دادم و الان واسه بار پنجم كه كيست دوباره در امده دکترم اعتقاد دارن كه بايد اون ناحيه از فك كه درگير كيست بوده از طريق عمل استخوان فك جدا بشه و از استخوان لگن پيوند بخوره

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   با یک متخصص جراحی فک و صورت با تجربه مشورت کنید

 54. Avatar سمانه مقدم گفت:

  با سلام ،اقای دکتر پسر ۴ساله ام امروز با بیهوشی در بیمارستان دندوناشو کشیدند و عصب کشی کردند.و اون دندونی که کشیده، به خاطر این هست که ابسه داشته وگفتن که کیست داشته ،آیا همین که تخلیه بشه کیست، خیالم باید راحت باشه یا باید کاری کنم؟ من پرسش وپاسخ ها را که دیدم نگران شدم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر نظر پزشك معالج ايشان همين است به ايشان اعتماد كنيد و روند درمان را به طور منظم طي كنيد جاي نگراني نخواهد بود

 55. Avatar الیاس گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  حدودا شش سال پیش دندون اسیاب بزرگم خراب شد و لثه م شدیدا عفونت کرد به حدی که لپم اندازه نصف تخم مرغ باد کرده بود،چون از دندونپزشک میترسیدم نرفتم،خلاصه اینکه اون عفونت از روی لپم فک پایین همون قسمت پایین لثه ای که دندونم خراب بود سر باز کرد و عفونتش اومد بیرون کم کم و دردم تموم شد،من چون همیشه ریش دارم،نمیدونستم که پوست لپم فرو رفته و حالا که دوس دارم ریشم و بزنم،وقتی میزنم یه فرورفتگیه خیلی زشت روی صورتم فک پایین هستش و خوب نشده بعد این همه سال.
  حالا سوالم از شما اینه که باید چیکار کنم تا این فرو رفتگی خوب بشع؟
  مث این میمونه که پوست از داخل چسبیده به استخوان فکم.
  اصلا این مشکل حل میشه؟
  چطوری؟
  باید جراحی کنم؟
  باید پروتز کنم؟
  هیچ راهی نداره با درمان خانگی حلش کنم؟
  بخدا خیلی میترسم از جراحی
  اژ طرفی هم دلم میخواد این مشکل حل بشه.
  میبخشید،خواستم کامل توضیح بدم
  پیشاپیش بابت راهنماییتون کمال تشکر رو دارم
  پاینده باشید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بابت مشکلی که برای پوست صورت شما به وجود آمده باید به متخصص پوست مراجعه کنید

 56. Avatar کوروش گفت:

  سلام و خسته نباشید من تقریبا هر ماه سقف دهانم متورم میشه و با درد زیادی همراهه و بعد از دو روز تورم به لثه میرسه و لثه شکاف میخوره و و کلی چرک ازش خارج میشه و بعد دو روز خوب میشه به نظرتون دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یکی از دندانهای شما عفونت دارد باید عصب کشی شود . هر چند وقت یکبار عفونت خارج می شود و دندان به حالت اول خودش بر می گردد. و مدتی بعد دوباره عفونت سر باز می کند و از دندان چرک خارج می شود

 57. Avatar farah گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من چندسال پیش یکی از دندانهام شکست اصلا نمیتونستم باهاش هیچ چیزی بخورم مدام احساس میکردم یه قلوه سنگ وسط دندونهام هست.رفتم دندانپزشکی برام پانسمان کردن یه مدت طول کشید تا برم برای پرکردنش زمانی که مراجعه کردم گفتن دچار فتخ لثه شدی برام سوزوندنش و دوتا دندان شش و هفتم رو عصب کشی و پر کردن.مدام همین سمت صورتم ورم میکنه و با دوتا دندونهایی که برام عصب کشی کردن نمیتونم هیچ چیزی بخورم همش درد داره و خون میاد همون موقع هم گفتم دکتر گفت ریشه دندانت برجسته هست در صورتی که فقط یه دندونم اینجوری بود.الان باوجودگذشت دوسال همچنان من این مشکل رو دارم لطفا راهنماییم کنین آیا منم کیست لثه دارم؟راه درمانش چیه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از گذشت دو سال این وضعیت طبیعی نیست با مطب تماس بگیرید تا وضعیت شما حضورا بررسی شود. بعد از مشخص شدن مشکل اصلی روش درمانی مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد

 58. Avatar سوگند گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲سال پیش دندونمو عصب‌کشی کردم یعنی به‌طور کامل استخون فکم شکافته و عصب‌کشی شده ولی چون روکش نکردم دندون شکسته وهرچندوقت یکبار درد میگیره
  اخیرا یه‌چیزی شبیه کیست روی لثه‌م هست که بازبون فشار میدم میترکه و شبیه آب شورمانند میمونه ولی دوباره بعدش تشکیل میشه
  آیا عفونت کرده دندونم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله عفونت دندان و لثه را جدی بگیرید و برای تکمیل مراحل درمان به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید

 59. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون شماره 6 سمت چپ بالارو یک بار سالها پیش عصب کشی کرده بودم بعد سال 94 دندون درد و …اذیتش باعث شد برم دکتر که دکتر گفت لثه م باید جراحی بشه و بعد عصب کشی که سال 94 انجام شدکه دوباره بهمن 97 دردگرفت ورفتم دکتر گفت باید عصب کشی مجدد بشه و انجام شد که از خرداد 98 کیست دوباره بزرگتر شد وپر میشد ازش عفونت خارج میشد دکتر گفت دیگه نمیشه نگه داشت دندون رو باید کشید و جراحی کرد که دو سه روزه انجام دادم ولی دهنم به شدت بو میده قبلا هم بو میداد این اواخر آیا مشکلم حل نشده؟ چی کارکنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام علت پوسیدگی دندان شما باید از ابتدا ریشه یابی می شد که دائم عود نکند. توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. مواقعی هست که هرچند بهداشت دهان و دندان رعایت می شود اما ناهنجاری های فک و دندان به مرور زمان منجر به بروز پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها می شود. با تشخیص دقیق می توان از بروز این عارضه در آینده جلوگیری کرد

 60. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من چندتا از دندونامو پر کردم و یه جرمگیری هم داشتم، حالا نمیدونم مشکل من به این قضیه ارتباط داره یا به چیز دیگه ای مربوطه، اما من یکی از دندونای پایینم از زیر لثه ام(قسمت پایین پایین لثه) نمایان شده،یه تیکه سفیدی از روی لثه ام مشخصه که مطمئنم دندونمه…خیلی میترسم نکنه بخاطر جرمگیری باشه اون مواد تیره رنگی که دندونپزشک آخر کارش به دندونا میزنه…
  خواهش میکنم بگید دلیلش چیه؟؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال زیاد ریشه دندان می باشد که به علت تحلیل لثه نمایان شده است . ولی برای اینکه نظر قطعی بتوان داد باید معاینه شوید

 61. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر جان من چند سال پیش یکی از دندانهای جلو فک بالا را عصب کشی کردم بعد چند سال به خاطر اینکه مواد پر شده روی دندان خراب شد برای زیبایی در صورتی که هیچ دردی نداشتم به دندان پزشک مراجعه کردم تا دوبارهمواد قدیمی را خارج کند و دوباره دندان را پر کند وقتی دندان را پر کردم بعد چند ساعت درد شروع شد که فردای انروز دیگر قابل تحمل نبود دوباره به دندان پزشک مراجعه کردم و دوباره دندانم را خالی کرد که عفونت خارج شود ولی دکتر هر کاری کرد عفونت دندان خارج نمیشود عکس سال گذشته که از تمام دندانم داشتم نشان میداد عفونت کوچکی زیر ریشه وجود داشت ولی درد نداشت الان علاوه بر استفاده از کلی دارو های چرک خشک کن درد شدید و غیر قابل تحملی دارم و چرک هم خارج نشد دیگه کلافه شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید عصب کشی شود بهتر است از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید

 62. Avatar علی گفت:

  سلام من سمت چپ اطراف فکم یه چیز توپ مانند احساس میکنم اول رفتم دکتر گوش حلق بینی گفت از دندونت شاید باشه منم دندون درد ندارم و این چی میتونه باشه که انگار فک من بی حس شده من دیگه از پس پیش دکترای متخلف رفتم خسته شدم لطفا کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود و به یک متخصص جراحی فک و صورت باتجربه مراجعه نمایید

 63. Avatar دندان گفت:

  سلام آقای دکترمادرم ۷۴ سالشه دندانش را کشیده است جای آن خیلی درد می‌کند و می سوزد و به دکتر مراجعه کرده است دکتر عکس نوشته است توعکس گفته اند که کیست ریشه به جا مانده
  لطفا راهنمایی میکنید چه کار کنیم کجا مراجعه کنیم و چه کار برایش بکنیم
  .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به یک جراح دهان و یا متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان و تغذیه مناسب در ترمیم و بهبود وضعیت ایشان کمک کننده است.

 64. Avatar ; حسین گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۷ماه پیش دندون عقل پایین سمت راستمو جراحی کردم الان حدود سه هفتس یه جوش سفید و سفت رو لبه ی لثم همونجایی که جراحی شده از داخل زده.۵روزه اموکسیسیلین میخورم با مترونیدازول.با ترکیب دیفن و دگزا ام شستشو میدم یه مقدار کوچیک شده ولی خوب نشده.سفیدم ست.انگاری تیزه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ضایعه سفید رنگ روی مخاط علامت خوبی نیست بهتر است به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید.

 65. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت به خیر…مدتی بود که دندونم درد گرفته بود بهد چند روز ورم کرد دکتر دندانپزشک برام آنتی بیوتیک و مسکن نوشت اما ورم بیشتر شد یه عکس از فکم گرفتم که دکتر گفت یه کیست بزرگ و قدیمیه و نمیتونه کاری بکنه فقط چند تا داروی جدید نوشت البته لازم به ذکره که من یه بچه شیرخوار دارم که از شیر خودم تغذیه میکنه…آیا نیاز به جراحی داره یا با دارو خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. کیست به دارو جواب نمی دهد باید با جراحی برداشته شود.

 66. Avatar مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر.من یه هفته ای هست که رو فک بالام احساس درد میکنم دقیقا زیر بینی به سمت راست از داخل دهان که دست میزنم یه چیز سفت و برجسته حس میکنم از وقتی فهمیدم انقد دستکاری کردم که حس میکنم بزرگتر شده یعنی ممکنه کیست باشه؟؟؟ من هفته ی ۳۰ بارداری ام ممکنه بخاطر بارداری باشه باید چه دکتری برم؟؟باید چکار کنم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک دندانپزشک و یا متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه کنید و مطمئن شوید که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت می کنید. تغذیه مناسب نیز برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان بسیار کمک کننده است.

 67. Avatar آنی گفت:

  سلام دندان7بالا را سالها پیش عصب کشی کردم هیچ درد و مشکلی نداشتم دیواره دندانم به تازگی شکست دکتر گفت باید پست و روکش شودپس از چند روز وحشتناک درد گرفت بعد از عکس متوجه شدن کیست دندانم فعال شده به نظرتون مشکل کجاست

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بر اثر شکستگی دندان و عدم ترمیم به موقع دچار کیست دندان شده اید. برای درمان عفونت دندان و پوسیدگی اقدام کنید تا مشکل شما برطرف شود.

 68. Avatar مسعود گفت:

  جراحی کیست دندان عقل چجوری ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ناحیه دندان عقل باز می شود و لثه کنار زده می شودو عفونت و کیست خارج می شود و دومرتبه ناحیه باز شده بخیه زده می شود

 69. Avatar داود گفت:

  سلام آقای دکتر بنده حدود ۶ ماهی هست روی لثه کنار دندان عقلم یک برامدگی ایجاد شده به دکتر مراجه کردم کفتن در عکس پوسیدگی نیست به دکتر یشه درمان رفتم کفتن چیزی نیست ریشه سالم هست به دکتر لثه مراجه کردم گفتن لثه مشگلی نداره فقط در ۲ماهه اول آب سرد وگرم میخوردم دندان کنار عقل تیر میکشید لطف میکنید بفرمایید این چه مشگلی هست به کجا من مراجعه کنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان دانشکده دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 70. Avatar زیبا گفت:

  سلام آقای دکتر درمان کیست بزرگ چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان کیست بزرگ جراحی ان است

 71. Avatar اشرفی گفت:

  سلام اقای دکتر پشت دندون اخر من بالا سمت چپ یه حالت حباب مانند تشکیل شده خیلی درد میکنه و دردش به همون دندون اخریم گوش و چشم و سرمم زده پیش دکتر رفتم دارو بهم داد نظر شما چیه

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام. طبق دستور پزشک معالج عمل کنید. مطمئن شوید که دچار پوسیدگی دندان نیستید. درد یکی از نشانه های عفونت دندان است.

 72. Avatar میثم گفت:

  سلام اگر کیست دندان تشخیص داده بشه الزاما دندان هم پوسیده؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام خیر الزاما این نیست

 73. Avatar رضا گفت:

  سلام . خسته نباشید . دکتر من حدود یک ماه پیش جراحی فک انجام دادم . به علت کیست انتهای فک پایین سمت راست . بعد از عمل به علت بزرگ بودن کیست و تراش دادن فک و کشیدن سه تا دندونم، فک رو با الاستیک بستن . دکترم اعلام میکنه تا سه ماه باید فک بسته باشه . این موضوع طبیعیه؟ من هر جایی که نگاه کردم حداکثر زمان بستن فک رو 6 هفته اعلام کردن . واقعا 3 ماه اینطوری زندگی کردن سخته . فقط مایعات میخورم چون اصلا دهانم باز نمیشه …
  متشکرم از پاسخگوییتون پیشاپیش …

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   بدون معاینه حضوری و اطلاع از جزئیات جراحی نمی توان نظر قطعی داد. معمولا موارد استثنایی نیز وجود دارد.

 74. Avatar Mahsa گفت:

  سلام آقای دکتر من پنج ساله پیش دندان 6 پایین را عصب کشی کردم الان ارتدنسی دارم و پایین همان دندانم را دست میزنم رویه لثه برآمدگی حس می کنم مثل یه چیز سفت ولی درد نمی کنه
  ولی بعضی وقتها همون داندانم تیر میکشه ولی زود خوب میشه میشه بگید باید چی کار کنم اگه کیست باید بعد ارتدنسی جراحی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی گرفته شود در صورت کیست باید در حین درمان ارتودنسی کیست خارج شود

 75. Avatar Mahsa گفت:

  آیا در حین ارتدنسی برای کیست مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هر موقع در بین دندانها کیست مشاهده شد باید برداشته شود بنابراین در حین درمان ارتودنسی هم باید کیست خارج شود.

 76. Avatar سما گفت:

  سلام،خسته نباشید، دندون من چند سال پیش پرشده،پارسال دوباره درد داشت رفتم یه دکتر دیگه گفت پوسیدگی های زیرش کامل برداشته نشده و دوباره پرش کردن اما عصب کشی نکرد گفت اگر چندماه دیگه به سردی یا گرمی حساس شد باید عصب کشی بشه،که نشد،چند وقت پیش همون دندون عفونت کرد و آنتی بیوتیک استفاده کردم،بعد از اون وقتی با انگشتم بالای دندونم رو فشار میدم درد میگیره همون لحظه و اون نقطه،ولی بقیه مواقع نه،میتونه کیست باشه؟ببخشید طولانی شد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   کیست دندان به صورت یک برآمدگی در زیر دست قابل تشخیص است. علائمی که می فرمایید مربوط به عفونت دندان است و اگر برای درمان ریشه به موقع اقدام نکنید دندان خود را از دست می دهید.

 77. Avatar بهنوش بانی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من ۳۳ سال دارم در دوره نوجوانی بهم گفتن فک پایینم مشکل داره و باید ارتودنسی کنم ولی به دلایل مختلف نتونستم ارتودنسی کنم و همین امر باعث خراب شدن داندان هایم شده البته به جنس بد دندان هایم نیز ربط دارد .الان کلی ریشه باقی مانده دارم و طوری که عفونت کردن . و با مصرف چرک خشک کنای قوی یکی از دندانهایم را کشیدم ولی خیلی اذیت شدم و در حال کشیدن درد بسیار زیادی رو تحمل کردم و دکتری که دندانم را کشید گفت عفونت در زیر ریشه خشک شده یا جوانه زده . از اون به بد از ترس درد هیچ اقدامی برای دنداهایم نکردم و الان حس میکنم در پوست صورتمم تاثیر گذاشته و… خواستم بدونم باید چیکار کنم شما میتونید کمکم کنید . یا با بیهوشی میتونم دندانهایم را بکشم چون تحمل دردش را ندارم و ایا میتونم فکم را درست کنم البته از ظاهر بیرونی شکلی ندارد و درونن مشکل دارد
  خواهشن کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در مرحله اول باید ریشه ها خارج شود و در مرحله دوم باید ارتودنسی ثابت انجام دهید.

 78. Avatar ابراهیم قبادی گفت:

  سلام آقای دکتر چند ماهی هست بالای دندان گوارش بالام سمت چپ یه توده ای روشدکرده امروز حین غذا خوردن بهش فشار اومد. موالق شده لطف کنید راهنماییم کنید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   تا قبل از این که به دندان و لثه آسیب جدی وارد شود به یک دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.

 79. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  دیروز دکتر ارتودنسی ب من گفتن بین دندونه سالم ۴و ۵ فک پایین سمت چپ یک ضایعه تو عکس مشاهده شده باید برم عکس cbct بگیرم مشخص بشه این ضایعه چی هست و بعد بتونه فک پایینم رو ارتودنسی کنه الان من نگرانم نمیدونم ک قراره چی بشه میشه راهنماییم کنید ممکنه چی باشه و چ خطراتی داشته باشه.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   معمولا موضوع نگران کننده ای نیست. متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی اقدامات لازم جهت سلامت و آماده سازی دندان ها را انجام می دهد تا دوران ارتودنسی را بدون مشکل پشت سر بگذارید.

 80. Avatar علی گفت:

  سلام من ۲۳ سال دارم دندان عقلم پوسیده شده و توش کاملا گود افتاده رفتم دکتر برای کشیدن گفت چون سوار به عصب مندیبل است باید متخصص جراحی جراحیش کنه دیشب درد داشتم گفتم شاید چیزی مونده که اذیت میکنه با خلال دندون دراوردم یه چیزی شبیه عدس بود وقتی فشارش می دادم ازش عفونت میومد بیرون می خواستم ببینم میتونه کیست باشه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   احتمالا دچار کیست دندان و عفونت دندان شده اید. حتما برای کشیدن و جراحی دندان عقل اقدام کنید و از دستکاری آن پرهیز کنید.

   1. Avatar زهره گفت:

    سلام من دندون های1و2بالا نه ماه پیش عصب کشی شده که همون موقع کیست داشت ولی هنوز کیست هست و برطرف نشده پیش متخصص درمان ریشه رفتم گفتن کیست با جراحی باید خارج بشه و عصب کشی هم گفتن مشکل داره و باید مجدد عصب کشی بشه چند وقت بعداز جراحی میتوان عصب کشی مجدد انجام داد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     به محض این که عفونت و التهاب ناحیه فروکش کند می توانید نسبت به ترمیم دندان اقدام کنید. معمولا یک هفته طول می کشد.

 81. Avatar ش.ش گفت:

  سلام من یک دندان شکسته دارم که الان یک توده قرمز که درد زیادی داره داخل اون پیدا شده به مسواک زدن و حتی دست زدن خون میاد ممکنه چیز خطرناکی باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که دندان شکسته را ترمیم نکنید دچار عوارض گوناگونی خواهید شد. بروز عفونت دندان، پوسدن سریع باقی مانده دندان، از دست دادن دندان و حتی پوسیده شدن دندان های مجاور را به همراه خواهد داشت. در برخی موارد دندان شکسته به جدار داخلی حفره دهان نیز آسیب وارد می کند. برای بررسی وضعیت این دندان و ترمیم آن به یک متخصص مراجعه کنید.

 82. Avatar زهره گفت:

  سلام من دندون های نیشم چون بدفرم بودن دکتر کمی بافرز تراش دادند پنج ماه پیش ولی بعداز تراش بعضی مواقع هنگام جویدن دندان درد میگیرد من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   شما باید معاینه شوید در مواقعی که آسیب جدی به دندان وارد می شود دندان سریعا دچار پوسیدگی می شود.

 83. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر،
  من دندون پیش فک پایینم پارسال کیست داشت جراحی کردم الان دوباره همون حالت گزگز لثه و حساس شدن دندون که قبل از جراحی داشتم دوباره سراغم اومده به نظرتون مجددا کیست برگشته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از ناحیه مورد نظر رادیو گرافی تهیه شود. تا در مورد علت گزگز و عود مجدد کیست نظر قطعی داد.

 84. Avatar حسین گفت:

  با عرض سلام من دوسال پیش یکی از دندونهام عصب کشی شد بعد تا مدتی درد میکرد بعد دندانپزشک گفت طبیعی بعد از یک ماه دوباره مراجعه کردم گفتن ریشه فرعی داره بعد دستکاریش کرد که بدتر شد و بعد از مدتی کشیدنش الان احساس یک گلوله مانند در اون نقطه میکنم بعد یک جوش سفید رنگ در اون نقطه پای همون دندون کشیده هست خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم چیه لطفا بگید باید چکار کنم ببخشید طولانی شد در ضمن عکس سی بی سی تی هم دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام برای تشخیص دقیق به یک دندانپزشک و یا متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه کنید. به علاوه برای جایگزینی دندان از دست رفته از یک روش درمانی مناسب مثل ایمپلنت استفاده کنید تا آسیبی به لثه و فک وارد نشود.

 85. Avatar Behnaz گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳ سال پیش عصب کشی کردم بعد یه چیز سفیدی از لثه ام زده بود بیرون رفتم دکتر عکس گرفت گفت کیست هست ولی من نگاه کردم تو گوگل شبیه آبسه بود میشه لطف کنید بگیر تفاوتشون چیه؟؟
  میشه با فصل و سرکه ی سیب درمان کرد من از جراحی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   در هر دو عفونت وجود دارد در مورد کیست عفونت در زیر ریشه قرار دارد و به بیرون سر باز نکرده است و لی در آبسه عفونت به بیرون سرباز کرده است . درمان بستگی به وسعت ضایعه و شدت مشکل دارد که حتما دندان باید عصب کشی شود ولی ممکن است نیاز به جراحی هم باشد. درمانهای خانگی مثل سرکه سیب و غیره اصلا جایز نیست

 86. Avatar mb گفت:

  سلام، وقت بخیر آقای دکتر
  من حدود 8 سال پیش دندان 2 فک پایین رو عصب کشی کردم، امسال که عکس گرفتم برای چکاپ، متوجه شدم که ضایعه بزرگی زیر دندانهای جلوی فک پایین هست که 6 دندان جلو را درگیر کرده است. عکس سی بی سی تی هم گرفته شد و مشخص شد که دندان 2 دارای دو کانال بوده است و احتمالا درست عصب کشی نشده بود. با تست دکتر ریشه مشخص شد که پنج دندان زنده هستند و فقط دندان عصب کشی شده پاسخ به سرما نداد. یکی از دکترها پیشنهاد جراحی و خارج کردن کیست را داد، ولی دکتر دیگری پیشنهاد داد که ابتدا این شش دندان عصب کشی شوند و سپس با جراحی کیست خارج شود. میخواستم نظر شما را بدانم که آیا عصب کشی همه دندانها لازم است؟
  سپاس از وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان 2 به طور کامل عصب کشی شود و با جراحی کیست خارج شود . عصب کشی دندانهای زنده به صلاح نیست

 87. Avatar سیامک گفت:

  سلام، وقت بخیر آقای دکتر
  دندان 2 پایین چند کانال دارد
  سپاس از وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان معمولا یک کانال دارد ولی می تواند در شرایط نادر دو کاناله هم باشد

 88. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر بنده امسال یکی از دندان های پیش فک بالا را که قبلا پر شده بود عصب کشی کردم و پزشکم با توجه به عکس دندان مشکوک به کیست شد و ارجاع به متخصص دادن. روی عکس در انتهای ریشه قسمت سیاه رنگی دیده میشه در ضمن سابقه آبسه این دندان ودو دندان پیش کناری که عصب کشی هم شده دارم در کودکی هم ضربه ای به بینی ام وارد شده. میخواستم بدونم امکان کیست هست؟و اگر هست خطرناکه؟و چطور جراحی صورت میگیرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید…چون هرسه دندان جلو فک بالاست و هرسه عصب کشی شده نگرانم دندان هامو از دست بدم…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ضربه معمولا باعث ایجاد کیست نمی شود. عفونت دندان باعث بوجود آمدن کیست می شود. تشخیص قطعی کیست با رادیوگرافی انجام می شود. ممکن است کیست کوچک باشدبا عصب کشی برطرف می شود. و اگر بزرگ باشد سرپایی در مطب جراحی می شود و احتیاج به بیمارستان نیست نگران نباشید.

 89. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من کیست دارم خواستم بدونم شما عید هستین چون من ایران نیستم عید میام و یا پزشک باتجربه ای سراغ دارین که عید وقت بدهند
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   .با سلام . درمان کیست با جراحی انجام پذیر است . متاسفانه من نیستم و همکاری ، را هم نمی شناسم که ایام عید مطب باشد.

 90. Avatar سعیدصحرایی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.بنده کیست لثه دارم وعاملش ترمیم بد یک دکتر بوده الان هم باعث فرو رفتگی صورتم شده.ممنون میشم در این زمینه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به یک متخصص لثه با تجربه مراجعه نمایید.

 91. Avatar Aila گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من سه روز پیش دندون آسیاب رو عصب کشی کردم،جلسه سوم عکس گرفتم و قبل از پر کردن،دکتر گفت زیر دندون کیست داره،حالا بعد از سه روز کل فک چپم درد میکنه،و در لثم هم این دردو دارم،ولی با دندون میتونم غذا بخورم،البته با یه درد مختصر لثه،خواستم بپرسم این طبیعیه؟مشکلی پیش نمیاد؟دکترم که میگفت مشکلی نیست،دوسه روزه دردت رفع میشه،ولی درد ناحیه لثم زیاده ولثه اون قسمتم قرمزو ملتهبه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر الان بعد دو یا سه روز درد و التهاب دارید. با تهیه رادیوگرافی قابل تشخیص می باشد.به دندانپزشک معالجتون مراجعه فرمایید.

 92. Avatar فاطمه گفت:

  سلام بنده دندان 6 چپ پایین به عصب رسیده بود درمان نکردم تا اینکه از دیروز سمت چپ صورتم حسابی ورم کرده و خیلی درد میکنه و به دکتر مراجعه کردم با عکس دندونم متوجه شدن که عفونت زیر ریشه خیلی زیاده و تبدیل به کیست شده بهم آمپول و قرص آزیترومایسین و آموکسی کلاو دادن تا مصرف کنم و برای عصب کشی و پر کردن پیششون برم ؛ حالا آقای دکتر سوالم اینه آیا با مصرف دارو عفونت کمتر میشود که عصب کشی کنم یا اینکه باید دندانم را بکشم؟ کدام راه حل خوبی است؟ یا شما پیشنهاد دیگری دارید؟ خیلی ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما بعد از مصرف دارو حتما نزد یک متخصص ریشه با تجربه و ماهرمراجعه کنید. تا عصب کشی دندان انجام شود . سپس پر و روکش کنید . سعی کنید دندان خودتان را حفظ کنید.

   1. Avatar maryam گفت:

    سلام، جناب آقای دکتر ضمن تشکر از اطلاعات ارائه شده در مقاله های شما ( بخصوص راجب کیست دندان) آرزوی سلامتی و موفقیت برای پروفسوری مثل شما را دارم .عزت و سربلندی شمار از منان ایزد متعال خواستارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با سپاس و درود بر شما . منم آرزوی سلامتی و موفقیت برایتان دارم.

 93. Avatar یوسف گفت:

  سلام، خسته نباشین، دندان ۶ چپ پایین ،۲ سال پیش عصب کشی وروکش کردم، اما متاسفانه پس از ۲ سال کنارش یه ابسه زد و دندونپزشک رفتم و عکس گرفت، وگفت که بین ریشه ها ش عفونت داره، وباید کشیده بشه و لی هیچ دردی نداره اصلا، ویکبار انتی بیوتیک خوردم و کنارش یه کیست کوچولو هست، جراح لثه هم گفت که عفونت بین دوریشه را نمیشه کاریش کرد باید بکشی، خلاصه ۲ روزه کشیدم ولی بخیه نکرد منظورم جراحی، وخیلی خونریزی داره ، حالا خواستم ببینم اولا نیاز بود بکشمش ؟ثانیا حالا که کشیدم عمل جراحی نمیخواست، منظورم بخیه کردن؟ثالثاخونریزیش طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . من باید رادیوگرافی محل دندان شما را ببینم تا اظهار نظر کنم. کشیدن دندان بطور ساده بخیه لازم ندارد و گاز گذاشته شده روی محل دندان رابه مدت 2 ساعت باید فشار دهید تا خون بند بیاد اگر بعد از اتمام این کار هنوز خون بند نیامده بود به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 94. Avatar مری گفت:

  باسلام و تشکر .بعداز گرفتن عکس از دندانهایم دکتر گفت یکی از دندانهای عصب کشی شده ام که روکش هم شده در قستی از ریشه عصب کشی کامل انجام نشده است .آیا با توجه به اینکه دندان مربوطه درد ندارد نیاز به انجام اقدامی هست یا خیر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . متخصص ریشه با دیدن رادیو گرافی دندان شما باید تشخیص بدهند که لازم هست یا خیر؟

 95. Avatar محمد کریمی گفت:

  سلام اقایه دکتر
  من دندونم کیست کرده بود عصب کشی کردم بعد لثم سوراخ شده بود از پشته لثه فشار میدادم خون و چرک عفونت میومد بعد دیگع فشار دادم دیگه نیومدکیست درمان شده یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام حتما برای معالجه به متخصص لثه مراجعه فرمایید.

 96. Avatar حسین گفت:

  سلام
  اقایه دکتر من دندونم رو عصب کشی کردم6 ماه پیش و لثم سیاه و عکسم گرفتن گفتن کیسته باید حتما جراحی بشه یا با داروهای مثله امپوکسی سلین میشه درمانش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله باید جراحی شود و جای نگرانی ندارد.رادیو گرافی تهیه می شود جراجی می گردد . و کیست درمان میشود.

 97. Avatar ویدا گفت:

  با سلام وقت شما بخیر. آقای دکتر من 35 سالم هست و کیست لثه در فک بالا سمت چپم پیدا کردم برای جراحی آن خیلی نگرانم چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . رایج­ ترین و موثرترین روش درمانی برای کیست ایجاد شکاف در کیست یا خارج کردن آن است. قبل از خارج کردن کیست، دندان­پزشک یا جراح دهان معمولاً از کیست نمونه­ برداری می­کند. در نمونه ­برداری یک بخش کوچک یا یک قطعه از کیست به عنوان نمونه برداشته می­شود. این نمونه از کیست برای یک آزمایشگاه ارسال می­شود تا بر روی آن بررسی­های لازم انجام شود و ویژگی­های کیست تشخیص داده شود.اصلا نگران کننده نیست.

 98. Avatar مريم گفت:

  سلام من دندون عقلمو يك ماه پيش مشيدون كامل دراومد الان روي لثم ي تيزي شديده و دردش پيچيده توگوش و سروصورتم مثل دود دندون عقل چيكار كنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از آن ناحیه رادیوگرافی تهیه شود.تا علت قابل تشخیص باشد. و به متخصص جراح فک و صورت مراجعه گردد.

 99. Avatar رزيتا گفت:

  سلام
  من سه روزه از داخل فك بالا كنار دندان كرسي كيس زدم
  و با مراجعه به دندانپزشك سه رو متوالي پني سلين و كوآموكسي كلاو مصرف مي كنم براي تسكين درد پيروكسي كام و دگزا زدم و نرافن مي خورم
  ولي در اندازه كيس تغيبري حاصل نشده تا شقيقم درد مي كنه چه كار كنم 😭😭😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یست در اطراف دندان هایی که هنوز در نیامده مانند دندان عقل تشکیل می شود و به این ترتیب باعث از بین رفتن استخوان در ناحیه مورد نظر می شود. تشکیل کیست دندانی در اطراف دندان عقل معمولاً با کشیدن دندان عقل درمان می شود. ادامه مطلب مراجعه به لینک کیست دندان

 100. Avatar کیان گفت:

  آقای دکتر من دندونم رو تابه حال دوبار عصب کشی کردم و هنوز کیست داره،ایا میشه دندون رو رکش بذارم؟یا اینکه ایمپلنت کنم یعنی همون مکقع گه میکشم ایمپلنتشون کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید توسط متخصص ریشه رادیوگرافی دیده شود و معاینه انجام گردد. و متخصص بنا به تشخیص از روی رادیوگرافی دندان شما نوع درمان را متخصص معالجتون مشخص میکند.

 101. Avatar ماهرخ ارشادی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من هفته بیست و ششم بارداری هستم چند روزه متوجه برآمدگی روی یکی از دندانهایم شده ک این برآمدگی بافت نرمی داره و خونریزی یا دردی نداره لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه کلینیکی به دندانپزشک مراجعه شود. بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد.

 102. Avatar اشکان شکوریان گفت:

  من دندانم رو عصب کشی کردم ولی بعد از دارو ها پیگیر دندانپزشکی نشدم ابتدا درد شدید و الان اپسه کرده تورم داره دردش زیاده الان در این روز ها دکتر و جراح دندانپزشک هم نیست و ۶۰ تا اموکسیسیلین و مترونیدازوم مصرف کردم
  راهکار چی هست؟
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما عفونت دارد . باید رادیوگرافی تهیه شود . این عفونت باعث آبسه میشود. باید به متخصص ریشه مراجعه شود و عصب کشی کامل و دقیق انجام گردد.

 103. Avatar هلیا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  دندان انتهایی فک پایین من عصب کشی شده و روکش داره به دلیل استرس شبها دندونهام رو فشار میدادم و گاهی صبح با درد همین دندان انتهایی بیدار میشدم حالا کنار دندونم ورم کرده و چیزی شبیه کیست کنارش هست اما درد نداره،ایا عفونته یا به دلیل فشار روی دندون ورم کرده؟ درمانش چی هست؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . علت کیست دندان شما عفونت می باشد که باید از آن ناحیه رادیوگرافی تهیه شود .دندان قروچه عوارض زیادی دارد از جمله باعث از بین بردن مینای دندان، حساسیت دندان و مشکلات فک می شود. گاهی اوقات کسی که این کار را انجام می دهد دچار سردرد شدید و گوش درد نیز می شود. در برخی مواقع، دندان قروچه سبب شکستگی دندان، لق شدن و افتادن آن و همچنین پوسیدگی دندان خواهد شد. از جمله عوارض دیگر این کار می توان دندان درد شدید، درد گردن، مشکلات شنوایی، ساییدگی دندان، درد فک و بی خوابی را نیز نام برد. ادامه مطلب مراجعه به این لینک درمان دندان قروچه

 104. Avatar Sasan گفت:

  آقای دکتر من ۴ ماه پیش دندون اخر فک پایین رو عصب کشی و روکش کردم ولی الان چند روزه یه گره زیر همون دندون پدید اومده و خیلی درد میکنه بنظرتون چی میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد. ممکنه عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد باید رادیوگرافی تهیه شود تا علت تشخیص معلوم شود.

 105. Avatar زهرا قربانی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من حدود یکسال قبل هنگام خوردن غذا دندان یک پایین سمت راست ؛قسمت بالای دندان ریزش پیدا کرد و پس از مراجعه به دندانپزشکی OPG انجام شد و دکتر گفت خیلی مشخص نیس و یه چیزی شبیه کیسته و چون درد نداری فعلا دندون رو دستکاری نمیکنیم و سپس با مواد قسمت ریخته شده دندان رو پر کردند… الان حدود شش ماه میگذره و امروز با فشار دادن فک زیر همان دندان البته از روی پوست صورت احساس حساس شدن دندان را دارم..ممنون میشم راهنمایی بفرمائید…با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه کلینیکی و تهیه رادیوگرافی می توان علت را تشخیص داد می توان با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 106. Avatar کبری گفت:

  سلام آقای دکتر من تازگی متوجه شدم دندون هفت چپ پایین کیست داره قبلا عصب کشی کردم ولی فایده نداشت لطف کنید راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه کنید و عصب کشی درست و کامل باید انجام شود.

 107. Avatar نازنین گفت:

  سلام . آقای دکتر من کنار دندان عقلم انتها یک کیست بوجود آمده باید چیکار کنم خیلی نگرانم چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. دندانپزشک با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند.

 108. Avatar هستی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندانم یکسال پیش عصب کشی کردم بالای همان دندان در لثه ضایعه ای مثل جوش سفید بوجود آمده که وقتی آنرا فشار میدهم درد دارد میشه بگید چی هست و درمانش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان عفونت دارد . شما به متخصص ریشه مراجعه کنید. رادیوگرافی تهیه شود. و دندان باید عصب کشی گردد.

 109. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام…آقای دکتر من یکی از دندونای سمت چپ فک بالا رو خیلی وقت پیش عصب کشی و پر کردم مثلا 4یا 5 سال، تو این مدت هم چون کمی بهش فشار میومد هر چند وقت یه دردی میومد و میرفت …این چند روزه بین گونه سمت چپم و لثه بالای اون دندون یه حس درد و عفونتی حس میکنم که حالت بی حسی داره…چی پیشنهاد میکنین آقای دکتر چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد باید رادیوگرافی تهیه شود . به متخصص ریشه مراجعه کنید . عصب کشی باید انجام شود .

 110. Avatar محمد گفت:

  سلام
  من حدود هفت ماە پیش ددندان شمارە ۴ فک پایین طرف چپم رو عصب کشی کردم بنا بە دلایل کاری و اینها قسمت نشد پر کنم و تا الان چند باری کیست کرده حدود 3 بار بعد از سومین بار کیست کوچکی زیر دندونم بود که حسش میکردم و رفتم دندان پزشک و بازم تخلیه کرد و پانسمان اما یه روز بعد اونم بازم دچار کیست بزرگی شده،چیکارش کنم بکشم یا خوب میشه؟
  تو رو خدا جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معالجه و درمان کنید. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 111. Avatar نسیم فتحی گفت:

  با سلام، من دوسال پیش دندان آسیابم ری اندو شد اما بعد از 2 سال که برای دندانهای دیگر عکس گرفتم و نزد دکتر دیگری رفتم گفتند که دندانی که ری اندو شده کیست دارد و قبل از اینکه عفونتش کاملا درمان شود پر شده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . این دندان باید مجددا عصب کشی شود در غیر اینصورت عفونت می کند

 112. Avatar هدیه گفت:

  با سلام، دندان سانترال فک بالا چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال فک بالا یک کانال دارد

 113. Avatar سعید گفت:

  سلام . دندان 7 بنده ورم و باد کرده و درد داره علتش چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت کرده و ورم کیست می باشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با جراحی کیست را خارج کند و عفونت برطرف گردد.

 114. Avatar زهرا گفت:

  با سلام ووقت بخیر .دختر من 7سال سن دارد و دندان شیری یک از بالا از وسط دندان یک زائده گوشتی بیرون امده ونگرانم کرده به متخصص مراجعه کردم ولی متوجه نشد از آنجا که در شهرستان زندگی میکنیم و امکانات محدود می باشد به گفته پزشک متخصص کاری براش انجام نشد .می خواستم بدونم ایرادی نداره همینطور بمونه تا دندون اصلی در بیاد؟
  ممنونم از وقتی که برای ما می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جای نگرانی نیست ولی بهتر است در زمانی که به تهران امدید از مطب وقت بگیرید و ایشان معاینه شوند

 115. Avatar اکبری گفت:

  با سلام ووقت بخیر .درمان کیست بززرگ دندانی چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.درمان جراحی و برداشتن ان کیست است که در مطب انجام می شود

 116. Avatar پانیذ گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان نیش بالا من کیست داره باید جراحی کنم و کیست را خارج کنن . آیا این عمل سختی است . لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 117. Avatar رسول گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پارسال دندان نیش بالا کیست داشت عمل کردم و مقداری از ریشه دندان را بریدن ولی متاسفانه بعداز 7 ماه دوباره کیست تشکیل شده است و این دندان روکش دارد و عصب کشی هم نشده بود . لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید . کیست باید جراحی شود. مراجعه به این لینک کیست دندان

 118. Avatar سودا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مادرم دریچه مصنوعی ائورت داره و وارفارین مصرف میکنه حدود سه هفته قبل درد و ورم تو لثه یکی از دندون های پرشده ش داشت به خاطر کرونا نشد مراجعه کنیم با راهنمایی تلفنی آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کرد الان فعلا هیچ دردی نداره ولی یه ورم کوچیک مونده و خیلی نگرانه. مراجعه سریع به دکتر نیازه یا منتظر باشیم یکم شرایط کرونا بهتر بشه ممنون میشم راهنمتیی کنین🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با یک متخصص جراح فک و صورت مشورت کنید

 119. Avatar احسان گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم من ۱۵ سالمه و اینکه در ردیف بالای دندان هایم بالای یکی از دندونام روی لثه یه دایره خیلی خیلی ریز که تقریبا دیده نمیشه هست و رنگش سفیده و لمس که میکنم مثل استخوان میمونه ولی قشنگ معلومه که جدا از خود دندوده و درواقع یه چیزی انگار روی دندونمه میشه بگید که باید به دکتر مراجعه کنم یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام کیست هست که باید به دندانپزشک مراجعه کنید. کیست را تخلیه میکنن.درصورت عدم رسیدگی به آبسه ، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 120. Avatar Zahra گفت:

  سلام من تازه دندونم رو عصب کشی کردم فک بالا دقیقا ی هقته بعدش ورم کرد صورتم . الان ک عکس رو نشون میدم میگن باید کشیده بشه اخه اگه اونموقع کیست داشتم تو عکس نشون میداد وقتی واسه عصب کشی عکس گرفتم لطفا ی جوابی ب من بدید من باید چیکار کنم الان ورم صورتم خابیده ولی بالای دندون فک ورم داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست عفونتی که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود . اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. دندان شما باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دیده شود بعد می توان پاسخ درست و قطعی را داد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 121. Avatar علیرضا محسنی اژیه ای گفت:

  سلام خسته نباشید بنده دندان عقل سمت چپ پایین به سمت دندان های دیگم رشد کرده و زیره فکم همون سمت چپ یه حالت سنگ مانند سفتی هست که یهو طی دو سه روز زد بیرون و بزرگ شد.باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما جهت معاینه و درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 122. Avatar سارا گفت:

  سلام جناب دکتر. من در ترکیه هستم. مدتی هست که یک کیست در لثه ام نزدیک ریشه دندانم هست. گاهی بزرگ میشه و گاهی کوچیک. بیشتر شبیه تورم رگ های خونی هست. دکتر رفتم و گفت که باید دندانم را بکشم. درحالی که اصلا احساس درد در دندانم ندارم. پارسال دندانم را پر کرده بودم. حتی عصب کشی هم نکردم. از لثه ام عکس گرفت دکتر گفت که عفونت زیر دندانت هست و باید دندانت رو بکشی. ولی من اصلا نه کیستم درد میکنه و نه دندونم. چکار کنم به نظرتون. حتی دندونم عصب کشی هم نشده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید . دندان شما برای درمان احتیاج به عصب کشی دارد.

 123. Avatar مهران گفت:

  سلام …آقای دکتر من دندونم رو عصب کشی کردم ولی دردش به هیچ عنوان خوب نشد ، دکتر معالج گفت که ریشه دندان کاملا خراب شده و دندونم رو کشید ولی فردا صبحش که از خواب پا شدم یه طرف صورتم کاملا متورم شده با دکتر تماس گرفتم گفت که چرک خشک کن استفاده کنم …به نظرتان با آموکسی سیلین مشکل حل می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما زیر نظر دندانپزشک معالجتون باید دارو استفاده کنید. ا

 124. Avatar شاهین. گفت:

  سلام میگم من دندان جلو فک بالای کیست داشت دندانمو کشیدم و بعد از چند هفته کیست فهمیدم که کیست از بین نرفته چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید کیست جراحی و خارج شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 125. Avatar مبین گفت:

  سلام آقای دکتر روی فک پسرم کیست وجود دارد غده های ریز که دو دفعه بستری شده و دکترا کاری نکردن و میگن بدخیم است چند روزی میشه مرخص کردمش و صورتش باد می‌کنه و گوشش بدرد میاد که گریه می‌کنه و تب نمی‌دونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 126. Avatar sanaz گفت:

  سلام
  دو روز است كه در قسمت بيروني لثه كنار دندان آخرم يه برآمدگي اندازه نخود ايجاد شده كه هيچ دردي نداره امروز متوجه شدم كه باردار هستم، چطور بايد براي درمان اقدام كنم و آيا اين ضايعه ميتونه براي بارداريم خطري ايجاد كنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان عفونت کرده باید با مشورت دکتر متخصص زنان و زایمان توسط یک دندان بزشک متخصص ریشه عصب کشی شود

 127. Avatar سلینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  نزدیک به ۷ یا ۸ سال پیش دندون فک پایین رو عصب کش ۴ کاناله کردم بعد قالب گرفت روکش شد
  .پارسال رو کش دندونم افتاد. رفتم روکش کرد با تاج بلند. یخشی که از لثه هم برداشته شد یا بریده شد
  الان دندونم درد میکنه علت چیه؟
  پوسیده یا عفونت کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام باید روکش برداشته شود و رادیوگرافی نهیه شود. احتمالا باید دندان عصب کشی شود.

 128. Avatar نسیم گفت:

  با سلام

  آقای دکتر درمان کیست چجوری انجام می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 129. Avatar نظری گفت:

  سلام آقای دکتر، من تا حالا دوتا از دندان هام رو عصب کشی کردم، بخاطر ارتدنسی هردو رو کشیدم، هردو ریشه هاشون خراب بود و انتهاشون کیست داشت…آیا ممکنه دندان های دیگم هم همینطور باشن؟( البته دیگ دندان عصب کشی ندارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

 130. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر . من خاستم از مطالب مفید و با ارزشی که درباره کیست دندان در سایت گذاشتید تشکر کنم خیلی استفاده کردم. 🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و پیروز باشید.

 131. Avatar نیوشا شکیبا گفت:

  سلام . دختر 11 ساله من ،در کنار دندان آسیای کنار نیش فک پایینش توده سفت و محکم زرد رنگی ایجاد شده . این توده از درون دندان آسیا تولید شده و به بیرون دندان ریخته و حدود چند ماه است که سفت و محکم در دهان جای گرفته . میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که این توده چیه و چطور میشه از بین بردش ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه می شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 132. Avatar Paria گفت:

  سلام ببخشید من ۸ روز پیش دندون ۶ رو کشیدم و بخیه برام زدم تا روز ۷ که برای کشیدن بخیه رفتم همچنان درد داشتم و حتی گوشی لثه که به دندون ۵ بود ورم داشت که فکر میکردم به خاطر نخ بخیه است اما وقتی رفتم برای کشیدن گفتن غذا گیر کرده بوده و باعث عفونت شده و گفتن خالی کردن اما الان یه روز میگذره و من هنوز هم درد دارم هم لثه هم ورم داره چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما باید آنتی بیوتیک و مسکن برایتان تجویز کرده باشند. بعد از استفاده باید بهتر بشوید.

 133. Avatar شهرام گفت:

  سلام ببخشین من یکسال قبل دندونمو عصی کشی کردم(دندان شش سمت راست پایین)بعداز سه چهار ماه یکم از دندونم شکست ولی در رفتن به دندانپزشک تعلیل کردم،و باعث شد یه چیزی شبیه جوش زیر دندانم ایجاد شه که زود رفتم دندانپزشکن و جای شکسته ی دندونمو پر کرد و اون جوش رو ترکوند،من فک کردم دیگه درست میشه ولی الان هفت هشت ماهه دیگه عادت شده برام و وقتی همونجا باز التهاب ایجاد میشه میترکونمش،الانم رفتم یه دکتر دیگه گفته کیست داری
  میخوام بببنم آیادایجاد کیست بخاطر عصب کشیه نادرسته دکتره یا اهمال کاری من بعد از شکستن دندونم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت عدم رسیدگی به دندانی که عفونت دارد، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها است ایجاد می شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 134. Avatar فائزه گفت:

  با سلام
  جناب دکتر دو شب پیش یک جوش در فک پایینم زیر دندان جلویی(دندان 1/2) ایجاد شد،دیروز بزرگ شد و بعد از ظهر خود به خود چرک اون تخلیه شد،تا آخر شب هم اثری از جای جوش نمونده بود،به نظر شما باز باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان شود وگرنه مجدد عفونت بوجود میآید.

 135. Avatar مرجان گفت:

  سلام.
  من دو هفته ای هست سمت راست زبان و لب و چانه ام احساس مورمور و بیحسی دارم. هیچ درد دندانی و التهابی ندارم‌. آیا ممکنه این حالت به دلیل عفونت باشه و آیا ممکنه بدون هیچ درد و التهابی عفونتی وجود داشته باشه و منجر به حس مورمور و بیحسی شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید دندان معاینه شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 136. Avatar سامان شیری گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه ، من امروز دندونمو کشیدم الان یه چیزی شبیه به همین کیست دقیقا روی جای خالی دندونم در اومده ، هی ورم میکنه و ورمش میخوابه تروخدا راهنمایی کنید الان همه مطبا بستن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عصب کشی گردد برای خارج کردن عفونت به متخصص مراجعه شود.

 137. Avatar یلدا گفت:

  سلام من فکر کنم بالای دندون جلو یعنی روی لثه کیست دارم الان متوجه شدم سرش سفید شده!! این چیه؟درمان میشه؟با باید کشیده شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید.

 138. Avatar سعید گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون بابت ، اهمیتی که برای مردم قائلید و زود جواب میدین .. من دندونمو ۳ روز پیش کشیدم .. بعد از گذشت یک روز بدلیل بند نیومدن خون و ایجاد لخته های زیاد در اطراف دندان کشیده شده به دکتر مراجعه کردم و ایشون بعد از شست و شو لثه ام رو بخیه زدن .. الان از همون جای بخیه عفونت بیرون زده و صبح ها که از خواب پا میشم تفم که توی دهانم انباشته شده میریزم بیرون ، زرده .. در ضمن پنیسیلین ۵۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ استفاده میکنم .. میشه لطفا راهنمایی کنید که آیا جای نگرانی هست یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهای آنتی بیوتیک را طبق تجویز دندانپزشک معالج و تمام دوره اش را میل بفرمایید. نگران نباشید.

 139. Avatar مرتضی گفت:

  سلام. من یکسال پیش دندان بالایی با گرفتن عکس گفتند به عصب رسیده. الان دوباره رفتم عکس گرفتم دکتر گفت یه کیست کوچک هم داره. البته چند ماه پیش از کنار لثه همان دندان یه سوراخ بسیار کوچک شده بود که هر ازش چرک میامد بیرون. ولی الان سوراخ بسته شده و درد دندان هم کاملا افتاده ولی دندان بی حس شده. البته هفته ای یکبار تا دوبار تو این مدت از دنتول استفاده میکردم. الان باید چکار کنم و مشکل چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   کیست دندان عفونتی که کاملا باکتریایی است. و ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود. اگر کیست دندان کوچک باشد معمولا با عصب کشی درمان می شود.

   1. Avatar حوا گفت:

    سلام
    من چهار سالی میشه که دندونم چند بار ابسه کرده وانتی بیوتیک خوردم همین اواخر دوباره ابسه کرد که چند تا پنی سیلین وانتی بیوتیک مصرف کردم ودوبارهم دکتر دندان شماره هفت را بازکرده ودارو ریخته برای درمان عفونت اما الان حدود یک ماهی میگذره وقتی به گونم دست میزنم انتهای ریشه دندونم هنوز کمی برامده هست و یه چیزی وقتی دست میزنم اندازه یه فندق حرکت میکنه ممکن کیست شده باشه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا علت تشخیص معلوم گردد. برای درمان کیست اگر کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر بزرگ باشد باید جراحی کرد.

 140. Avatar حیدر اشکانی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید .دندان شماره هفت فک پایین سمت چپ بنده درد داشت بنده به دکتر مراجعه کردم .اعصاب کشی کرده الان دو هفته اس انواع اقسام انتی بیوتیک استفاده میکنم حتی این طول درمان این قدر درد شدید داشتم آمپول دگزا هم تزریق کردم .متاسفانه دکتر میگه دندان من کیست عفونی داره باید بر طرف بشه ..ولی خیلی خیلی دارو به موقع مصرف کردم دیگه معده ام درد گرفته متاسفانه اصلا هم دردش کم نمیشه شب و روز ندارم ..اگه امکانش هست کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند.

 141. Avatar رضا گفت:

  آقای دکتر آیا کیست دندان را درمان نکنیم خودبخود درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی کیست دندان خود به خود ناپدید می شود.و در بعضی موارد با ید عصب کشی انجام شود اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود به آبسه دندان تبدیل می شود. بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود.

 142. Avatar رضایی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر جمیلیان . آیا کیست موجب لق شدن دندان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.از آنجایی که کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شود. اگر درمان نشود می تواند به دندان فشار وارد کند و باعث لق شدن و افتادن دندان شود.

 143. Avatar حامد گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان، بالای دندان شماره 6 من مدتیست که یک کم ورم دارد . چیکار کنم؟عاتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان هست. اگر کیست دندان کوچک باشد با عصب کشی درمان خواهد شد. اگر کیست دندان بزرگ باشد باید جراحی شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه گردد.

 144. Avatar م.. گفت:

  سلام
  دندان من چهار سالی میشه که چند بار ابسه کرده وانتی بیوتیک خوردم دوباره ابسه کرده که پیش دکتررفتم ودارو وامپول تجویز کرد ودومرحله هم دارو داخل دندونم ریخت و عصب کشی کرده اما هنوز مقداری لثم برامده است. و عفونتش خوب نشده ممکن کیست باشه؟؟؟ از شروع درمان حدود یک ماهی روزی میگذره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود اگر کیست دندان کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی انجام گردد. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 145. Avatar فاطیما گفت:

  سلام
  کیست دندان چجوری بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک عفونت باکتریایی است. که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود.

 146. Avatar مریم گفت:

  با سلام
  دخترم ۱۶ ماهشه و داره دندون آسیاب در میاره هنوز بیرون نزده فقط یه کوچولو دیده میشه .دقیقا از همون جا یه تیکه گوشت اضافه آویزون شده .چه مشکلیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

 147. Avatar گلناز گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یکی از دندان های اسیابم دو سال پیش دچار کیست شد و دکتر تشخیص تخلیه کامل دندان رو داد،حالا دندان کناری مجددا درگیر شده،دردناک و بسیار ملتهب هست ..واقعیت من به خاطر کرونا جرات رفتن به دندانپزشکی ندارم دارم با مسکن و امکسی سیلین استفاده میکنم
  آیا این دارو در مرحله اولیه کافی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عفونت دندان (کیست)خارج شود و درمان گردد.

 148. Avatar سمانه گفت:

  با سلام. یه سوال داشتم از خدمتتون، بنده ۱ ماه پیش دندون عقل پایینم رو‌کشیدم، الان داخل اون قسمت یه زائده گوشتی ایجاد شده، نیاز به درمان داره؟ و علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

 149. Avatar امیر محمودی گفت:

  سلام
  من تازه متوجه شدم فک بالا سمت چپ کنار دندون اخر از سقف دهنم یک برامدگی سفیده البته دندونم چند مدته خرابه این مربوط به چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.احتمالا کیست است. برای درمان کیست دندان به متخصص ریشه مراجعه شود.

 150. Avatar M گفت:

  سلام زیر دندان روکش شده شماره ۷ پایین یک کیست بزرگ وجود دارد آیا باید دندان کیشده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، روکش برداشته میشه رادیوگرافی تهیه میشود. اگر کیست کوچیک باشه عصب کشی دندان و اگر کیست بزرگ باشه با جراحی درمان میشه.

 151. Avatar احمدی گفت:

  سلام خانم ۵۵ ساله هستم آخرین دندان سمت چپ از بالا حدود ۱۰ سال پیش پر شده یادم نیست عصب کشی شده یا نه ولی از اون موقع تا حالا چندین بار حالت تیر کشیدن و سوز کشیدن انگار هوا داخلش میره داشت حتی چندین بار نمیتونستم غدا بخورم که هر دفعه دندان پزشک آنتی بیوتیک میداد خوب میشد ولی متاسفانه بعد دنبالش را نمیگرفتم تااینکه یک ماه پیش درد شدید گرفت حتی خواب نداشتم مجددا آنتی بیوتیک مصرف کردم خوب شد حالا بعد از تمام شدن انتی بیوتیک ها یکهفته بعدش یک جوش بزرک سفید رنگ روی لثه از داخل قسمت سقف تقربیا کنار همون دندان زده میفرمایید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه کنید . کیست دندان شما با جراحی درمان و عفونت آن برداشته می شود.

 152. Avatar عطا گفت:

  باسلام و ادب دندان دوم ازبالا سمت راست رنگش کمی سیاه شده قبلا درد داشت و کنار بینیم ورم کرده بود. با مصرف انتی بیوتیک مدتی خوب شد. حالا بالای دندان روی لثه هنگام خوردن غذاهای سفت چرک و خون جمع میشه . خود به خود و یا در حین غذا خوردن میترکه و درد هم نداره.خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. برای جراحی و خارج کردن عفونت دندان به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 153. Avatar آرزو گفت:

  سلام وقت بخیر
  پوشش داخلی زیر گونه من از داخل دهان..یه جایی بین بالای لثه و زیر گونه از داخل دهان یه توده به وجود اومده که فقط با لمس دست حس میشه ولی در ظاهر رنگ پوست داخل دهنمه.. دکتر این پ مشکلیه و باید به چه متخصصی نشونش بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 154. Avatar samin گفت:

  .سلام ببخشید دندون جلویی من عفونت داره به دکتر بردیم گفتن عصب کشی میخواد با عصب کشی حل میشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با انجام عصب کشی دندان عفونت خارج می شود.

 155. Avatar مریم گفت:

  سلام.من دو سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم امپول رو که ب لثم زد دندونم خون ریزی کرد دکتر گفت کیست داره دندونم رو پر کردم یه سمت دندونم کبود شده الان هم خیلی خونریزی داره موادش هم در اومده .ولی درد نداره..دکتر گفت دیگه درست نمیشه باید بکشمش ..چکار باید بکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بعد از معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان می توان پاسخ دقیق را داد.

 156. Avatar مریدا گفت:

  سلام راستش به خاطر کرونا و کنکورمم درد دندونمو تحمل کردم و نرفتم درست دو روز قبل کنکورم بود ی روز قبلشم باد کرد لثه ام و لبم نمیتونستم دهنمو باز کنم و چون کنکور داشتم همون روز نمیشد کاریش کرد ی جوری اروم کردم دندونو ولی الان متوجه شدم که ممکنه کیست داشته باشم در دندونم چون ابسه کرده بود
  میشه بگین چه جوری تشخیص بدیم کیست کوچیکه یا بزرگ
  دکترم قرص داد تا عفونت رفع شه و بعدشش عکس و عصب کشی فک کنم نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشخیص کیست و درمان کیست و آبسه توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است.

 157. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر ، ممنون از پاسخگوییتون🙏🙏کیست دندان را چگونه خارج می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود.

 158. Avatar کریم گفت:

  سلام
  آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید که کیست چطوری ایجاد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود.

 159. Avatar خانوم صدر گفت:

  سلام ببخشید من پارسال دندونمو عصب کشی و روکش کردم حتی عکسم گرفتم هیچ مشکلی نداشت دیگه اما الان روی لثم بین دو تا دندونم که یکیش همین دندون روکش شده هست یه اپسه ی کوچیک دیدم که فقط وقتی زبان بهش میزنم درد داره میخواستم بدونم خطری میتونه داشته باشه یا خیر اخه دندونام درد ندارن و من هفته ی گذشته چکاپ شدم و پوسیدگی ندارم مشکل چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رسیدن عفونت به ریشه دندان ایجاد آبسه دندان می کند. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است.به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *