عصب کشی و مشکلات لثه

کیست دندان

کیست دندان

یکی از معضلاتی که معمولا برای دندان های عفونی رخ می دهد، آبسه دندان است. که در صورت عدم رسیدگی به آن، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد  صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند. افراد در زمان ایجاد کسیت دندان باید به سرعت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و برای تخلیه آن اقدام نمایند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع کیست دندان، عوارض و نحوه درمان آن بیشتر آشنا کنیم.

کیست  دندان چگونه ایجاد می شود؟

عفونتی که کاملا باکتریایی است و ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود، را در علم دندان پزشکی کیست دندان می گویند.

مردی با کیست دندان

کیست دندان

افرادی که دچار التهابات لثه ای هستند، معمولا درگیر این بیماری می شوند. اما فقط 10 درصد از آنها متوجه این بیماری شده و برای درمان کیست دندان اقدام می کنند. کیست دندان در صورتی که درمان نشود می تواند استخوان فک و لثه را درگیر کرده و موجب ایجاد کیست های لثه ای شود.

عوارض کیست دندان چیست؟

یکی از سوالاتی که معمولا برای بیماران کیست دندان رخ می دهد، این است که در صورت عدم درمان کیست، چه اتفاقی می افتد و چه عوارضی متوجه آنها می شود. در ادامه با برخی از عوارض عدم درمان کیست دندان آشنا خواهیم شد:

 • از آنجایی که کیست های دندانی عفونی هستند می توانند موجب درد های شدید در دهان و دندان بیمار شوند.
 • از دیگر عوارض معمول کیست های دندانی می توان به عدم عملکرد نرمال میان دندان و لثه ها اشاره نمود.
 • این کیست ها می توانند با فشار های ناشی از عفونت و باکتری به دندان های سالم و مجاور دندان آسیب دیده نیز فشار وارد کرده و موجب خرابی آنها نیز شوند.
 • اگر کیست دندان بر روی فک ایجاد شود. می تواند با جابه جا کردن بافت های طبیعی لثه و فک موجب فرسودگی و از بین رفتن کامل دندان شود.
 • از آنجایی که کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شوند. اگر درمان نشوند می توانند به دندان فشار وارد کنند. در نهایت موجب لق شدن و افتادن دندان می شوند.
 • اگر کسیت دندان پس از تشخیص به سرعت درمان نشود. در مواقعی که بیمار تحت فشار عصبی باشد ، می تواند موجب بروز بی حسی در اجزای صورت بیمار شود.
 • انبساط استخوان فک یکی دیگر از عوارض ایجاد کیست های دندانی است. که می تواند کاملا بدون درد باشد. اما موجب فرسودگی استخوان فک در بلند مدت شود. و در نهایت فک را ضعیف می کند.

انواع کیست دندان و لثه

در اینجا به 5 دسته اصلی کیست دندان و لثه اشاره می کنیم:

 1. کیست هایی که قبل از بیرون آمدن دندان عقل ایجاد می شوند. این کیست ها موجب از بین رفتن استخوان دندان و فرسودگی دندان مجاور می شود. که معمولا با کشیدن دندان عقل به طور کامل رفع خواهند شد.
 2. کیست های رویشی از انواع دیگر کیست های دندانی هستند که قبل از بیرون آمدن دندان های اصلی ایجاد می شوند. این کیست ها معمولا زمانی که دندان در حال عبور از استخوان فک و بافت لثه ای است، در کودکان بروز می کند. این کیست ها پس از رویش دندان به طور خود به خود از بین می روند.
 3. کیست های پری آپیکال از انواع کیست های دندانی و لثه هستند. آنها معمولا در اطراف ریشه دندان آسیب دیده تشکیل می شوند. دلیل ایجاد آن عفونت کردن دندان آسیب دیده است. اگر عفونت به طور تخصصی درمان نشود و بیمار فقط به مصرف آنتی بیوتیک بسنده کند. ممکن است بعد از مدتی کیست در انتهای ریشه دندان تشکیل شود. دندان های عفونی یا باید عصب کشی و درمان شوند و یا اینکه در صورت گستردگی عفونت دندان و از دست رفتن ریشه، دندان کشیده شود.
 4. کیست هایی که از نوع پری آپیکال هستند. و پس از کشیدن دندان به طور کامل از بین نمی روند، به عنوان کیست های باقیمانده شناخته می شوند.
 5. کیست های پریودنتال از خطرناک ترین نوع کیست های دندانی می باشند. زیرا این کیست ها معمولا بدون درد هستند. آنها با عکس برداری ( با پرتو ایکس) تشخیص داده می شوند. اما اگر به موقع درمان نشوند می توانند موجب از بین رفتن استخوان فک شوند. این کیست ها معمولا با استفاده از جراحی تخریب و درمان می شوند.

 درمان کیست دندان چگونه است؟

اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ  دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. به این صورت که دکتر دندانپزشک ابتدا نمونه کوچکی از کیست را برای نمونه برداری جدا می کند. آن را به آزمایشگاه فرستاده تا نوع کیست دندان مشخص شود. سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند. در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک معالج نیازی به نمونه برداری قبل از جراحی نمی باشد.

سوالات متداول کیست دندان

1-آیا کیست دندان خود به خود درمان می شود؟

در برخی مواقع کیست دندان خود به خود ناپدید می شود. و در بعضی موارد با عصب کشی درمان می گردد اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود دیگر از وضعیت کیست خارج شده و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع برای درمان و مراجعه به دندانپزشک تعلل نکنید و سریعا برای تخلیه و درناژ عفونت اقدام کنید. دندانپزشکان توصیه می کنند هرگونه زخم و وضعیت غیر طبیعی در دهان و دندان را پیگیری کنید.

2-آیا کیست دندان می تواند منجر به سرطان شود؟

انواع مختلفی از تومورهای ، خوش خیم و بدخیم می توانند در دهان و فک ظاهر شوند. تومورها و کیست های موجود در فک اغلب علائمی ندارند. تومورهای خوش خیم و کیست های دندان می توانند باعث آسیب به استخوان و بافت اطراف شوند. کیست دندان به ندرت می تواند به خودی خود منجر به سرطان شود. اما می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد.

3-کیست دندان چگونه خارج می شود؟

کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود. اگر کیست دندان بسیار بزرگ باشد، یا آسیبی در دهان ایجاد کرده باشد، جراح ممکن است برخی قسمت هایی از دندان، ریشه دندان و یا بخشی از فک را نیز خارج کند.

4-معمولا کیست دندان چقدر طول می کشد؟

کیست دندان ممکن است به مدت چند ماه یا حتی سال به آرامی رشد کند! با این حال کیست دندان، دیر یا زود عفونت می کند و احتمالاً به یک بحران دهانی تبدیل می شود که نیاز به درمان جدی و فوری دارد.

5-تفاوت میان کیست دندان و آبسه دندان چیست؟

کیست دندان در واقع کیسه ای است که توسط سلول های غیر طبیعی مجزا محصور شده است و عفونی نیست. اما آبسه دندان پر از چرک و عفونت است که به معمولا بر اثر یک عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. تفاوت اصلی علائم این دو بیماری در این استکه : کیست دندان به آرامی رشد می کند و معمولاً دردناک نیست، مگر اینکه بزرگ شود. اما آبسه دندان ناگهانی بروز می کند و بسیار دردناک است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

604 دیدگاه برای “کیست دندان

 1. Avatar جمیله گفت:

  سلام آقای دکتر چطوری میشه از کیست دندان پیشگیری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای پیشگیری از کیست دندان، باید بهداشت دهان و دندان را به صورت رعایت نمایید. همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک از ایجاد کیست و دیگر مشکلات دندانی جلوگیری کرد.

 2. Avatar علی اکبرنژاد گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر من فک بالارو ارتودنسی کردم فک پایین یک دندان نهفته در نیش دندان دارم عکس گرفتم گفتن امکان کشیدن باعث ضربه زدن عصب دندان بغلی بشه نکشیدنشم تومور میشه ایا امکانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید دندان های فک پایین شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. دندان نیش نهفته را می توان با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 3. Avatar سارا گفت:

  سلام روزتون بخیر پایین دندونم که عصب کشی کردم یک جوری شده یک چیز گرد مثل سنگ شده بعضی وقتی درد میگیره دست هم میزنم درد داره مثل سنگ سفته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه جهت عصب کشی دندان و درمان ریشه و خارج کردن عفونت مراجعه نمایید.

 4. Avatar شهرام گفت:

  سلام من بیست سال پیش دو تا دندونمو عصب کشی کردم و سال 94به دکتر که مراجعه کردم گفت دوتا دندونهایی که عصب کشی کردی هردوتاشون کیست دارن من از اذربایجان غربی مهاباد هستم ولی دکتر ریشه نداشت یه دکتر از شانس من اومده بود مهاباد نمیدونم طرح بود چی بود خلاصه یکی رو برام دوباره عصب کشی مجدد کرد گفت تمومه کیستت خیلی کم شده یه ذره مونده اونم تموم میشه ولی بعد از 8سال هنوز همون مقداره و اون یکی دندونمم که عصب کشی مجدد نکرد مال اون زیاده اندازه یه نخوده تو عکس معلومه ولی نه درد داره نه ورم داره نه اذیتم میکنه الان نمیدونم چیکار کنم شهر ما دکتر ریشه نداره اگه خطرناک نیست من کاریش ندارم عکسم گرفتم از دندونام اگه لازمه بفرستم خدمتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کیست دندان باید حتما درمان گردد. کیست دندان در صورتی که درمان نشود می تواند استخوان فک و لثه را درگیر کرده و موجب ایجاد کیست های لثه ای شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک شایعترین کیست های دندان

 5. Avatar صبا گفت:

  سلام جناب دکتر کیست دندان با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست. باید با عصب کشی یا جراحی عفونت را خارج کرد. به متخصص ریشه در این خصوص مراجعه نمایید.

 6. Avatar محمد کیش گفت:

  سلام جناب دکتر من چند سال پیش کیست دندان نیش رو جراحی کردم ولی چند روز بعد متوجه شدم که سقف دهان یا همون کام سوراخ ریزی پیدا کرده و ب بینی راه پیدا کرده رفتم دکتر و گفتند پشت بینی رو نبسته میشه راهنمایی کنید لطفا که چکار باید انجام بدم ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید به طور کامل عفونت خارج شود. با عصب کشی عفونت از دندان خارج می گردد. در انتهای ریشه عفونت وجود دارد. وگرنه عفونت وارد سینوس و بینی می شود.

 7. Avatar پریسا گفت:

  سلام من دندان ششم مث حالت کیست لثه اش ورم کرده خیلی نگرانم تومور نباشه. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معاینه انجام شود.اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تومورهای فکی

 8. Avatar سارا عزیزی گفت:

  سلام. وقت بخیر
  یک زائده از لثه من ایجاد شده و به شکل یک تک گوشت اضافه کوچک و دردناک هست که و روی یک قسمت از دندان عقلم قرار گرفته
  من فکر میکردم که برای دندان عقلم هست که هر چند وقت یکبار درد میگیره و بهبود پیدا میکنه
  این زائده به همراه درد سه روز هست که ایجاد شده و به رنگ خود لثه بود اما امروز کبود شده و دردناک هست و انگار داخلش خون جمع شده
  ببخشید می تونین به من بگین که ایا خطرناک هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 9. Avatar محدثه گفت:

  سلام آقای دکتر میشه جواب بدین خیلی تو شرایط بحرانی هستم
  من دندونمو ۷سال پیش عصب کشی کردم. اامسال که دندون پزشکی رفتم گفت کیست داره و خودش خوب میشه الان خیلی قرمز شدع و حس میکنم زیرش خون هستش که قرمزه بنظرتون کیست از بین رفته یا چیز دیگه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شماره 7 شما عفونت دارد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. مجدد عصب کشی انجام می گردد و عفونت خارج می شود.

 10. Avatar نسیم گفت:

  سلام وقت بخیر من حدود یک سال پیش دندون ۶ بالا رو عصب کشی کردم متاسفانه دکتر کاملا ریشه هارو پر نکرده و موجب ورم لثه ی بالای همان دندانم شده الان هم خیلی درد میکند این برامدگی‌ ممکن است کیست باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریشه دندان هنوز عفونت وجود دارد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان مجددا عصب کشی و درمان ریشه (ری اندو) انجام گردد.

 11. Avatar لاله گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دندونمو هشت سال پیش عصب کشی کردم اما ناگهان الان در آمده روکش هم داره دوباره عصب کشی شده اما خیلی درد داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان و ریشه آن بررسی و معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. Avatar مونا گفت:

  سلام.بیست روز پیش دندان دوم بالا جلو را عصب کشی کردم .بخاطر اینکه کیست در ریشه داشت و دندانم باد کرده بود ,دکتر با یک برش کوچک روی لثه ام عفونت رو خالی کرد .وگفت کیست بعد از چندماه از بین میره ,
  ولی هر روز من عفونت روی لثه ام رو که مثل جوش چرکی هست رو چند بار روزی خالی میکنم که زرد رنگ هست ,
  خواستم بپرسم که این عفونت ضرر نداره ,و کی تموم میشه وخوب میشه این عفونت روی لثه ام?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما باید توسط متخصص ریشه عصب کشی و درمان ریشه شود.

 13. Avatar عسل گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون عقلم کاملا پوسیده شده بود وعفونت کرده بعد یه مدت طرف صورتم کاملا پف کرد الان اون پف خیلی کوچیک شده لخته خونی حالت جمع شده زیر فکم دیده میشه نظرتون چیه چیکار کنم سوراخ نشه و جاش نمونه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط متخصص ریشه دندان شما معاینه شود. سپس تشخیص درمان داده می شود. اگر ریشه دندان کاملا عفونی شده باشد بناچار باید دندان کشیده شود.

 14. Avatar یاسمین گفت:

  سلام‌ اقای دکتر من یکی از دندون های جلوم شکسته بود چند وقت پیش کیستم داشت بعد با مواد پر کردنی پرش کردم ولی خب نسبت به دندونای دیگم کوتاه تره..به دکترم گفتم بلند ترش کن گفتن که چون کیست داره اگه بلند تر بشه میشکنه..الان کیستش درست شده میخواستم ببینم میتونم برم روکشش کنم بلند تر بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان پر شده باید همسطح دندان های دیگر باشد تا عمل جویدن براحتی انجام گردد. با دندانپزشک معالج، که از شرایط دندانی شما مطلع هست مشورت نمایید.

 15. Avatar شبنم گفت:

  سلام آقای دکتر بنده از دندان هام عکس انداختم دندان پایین سمت چپ فکر کنم شماره ۶ باشه گفتن ی ضایعه کوچیک داره میخواستم ببینم درمانش چیه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان ایجاد می شود. اگر کیست درمان نشود می تواند به دندان فشار وارد کند. در نتیجه موجب لق شدن و افتادن دندان می شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی ( دریک جلسه در مطب) درمان می شوند.

 16. Avatar سمیرا گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر من درناحیه دهان دچار درد هستم که این درد بصورت گردشیه که یه بار فک بالا درد میگیره یه بار فک پایین به دکتر مراجعه کردم و عکس از دندونام گرفتم گفتن که دندونام سالمن فقط یکی از دندونام شیری هستش الان نمیدونم علت درد چی هستن فقط قرص مسکن میخورم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص باتجربه جهت معاینه دندان ها مراجعه نمایید پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 17. Avatar جواد نورعالی گفت:

  سلام آقای دکتر من این یکسال هست دندون ۶ پایین سمت راستم احساس میکنم یه چیزی زیر دندون اندازه یه عدس هست من خودم احساس میکنم کیست هست این با کشیدن دندون در میاد یا باید جراحی بشه دندون هم کلاَ از دیواره خراب شده فقط ریشه دندان مونده چکار کنم ممنون میشم اگه بهم بگی چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. دندان باید عصب کشی و درمان ریشه انجام شود. با جراحی می توان کیست را خارج کرد.

 18. Avatar زمانیان گفت:

  سلام وقت بخیر یه دندون اضافه تویه لثه فک بالام ب بیرون دراومده خواستم بدونم اگه ولش کنم بعدا باعث کیست نمیشه از عوارض جراحیش میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی می توان دندان اضافی را درمان کرد. لازم به جراحی نیست.

 19. Avatar فرانک گفت:

  سلام من دوتا دندان جلو پایین سمت چپ مدتی هست که خارش شدید و متمرکز زیر همین دوتا دندان داشتم پیش دندان پزشک رفتم انتی بیوتیک داد و جرم گیری کرد اما خوب نشد جدیدا هم احساس میکنم یه جیز استخوان مانند و سفت زیر دندانم درمیاد انگار یه دندان جدید در بیاد و خارش داشته باشه خارش منو خیلی اذیت میکنه ایا ممکنه چیز خطرناکی باشه ؟ و باید چه کار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه شود. سپس با تهیه رادیوگرافی و معاینه کلینیکی تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 20. Avatar آیهان گفت:

  باسلام و عرض ادب، جناب آقای دکتر همسر من دندون ۷ از پایین رو عصب کشی کرده بود بعدمدتی عفونت کرد، ب حدی دردش زیاد بود دکتر همینطوری باعفونت کشید، الان ازداخل همون دندان یه چیزی توپ ماننداندازه ی عدس دراومده واذیتش میکنه به نظر شما چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اطمینان باید از آن دندان عکس رادیوگرافی تهیه گردد. ولی اگر چیز غیر طبیعی در داخل حفره مشاهده می کنید. ممکن مواد غذایی است که در ناحیه جمع شده است. اگر درد در ناحیه دندان کشیده شده وجود ندارد و در عکس رادیوگرافی ریشه دندان و یا کیست باقی نمانده، مشکلی نیست و نگران نباشید.

 21. Avatar شهرزاد گفت:

  سلام وقت تون بخیر
  آقای دکتر من دوتا توده ی سفید و سفت و صیقلی به صورت متقارن دوطرف فک پایین زیر دندون هام دارم..دردی هم ندارم. خودم فکر میکنم زائده استخوانی باشه. نظر شما چیه؟ و اینکه امکان داره یوقت سرطانی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است کیست دندانی باشد. باید توسط متخصص معاینه شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود در صورتی که کیست بزرگ دندانی باشد معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 22. Avatar مینا قاصدزاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر، آقای دکتر من یه دندانی دارم که دو بار عصب کشی شده چون بار اول عصب کشی ناقص شده بود، متاسفانه برای روکش سهل انگاری کردم و چند ماه بعد شکست، الان فقط نمای جلویی دندان هست و نیمی از آن که داخل می‌شود شکسته شده… جدیدا که مراجعه کردم به دندان پزشکی بهم گفته شد که دندانم کیست آورده و باید کشیده بشه. با اینکه اصلا دردی نداره، یه سوال دارم اینکه نمیشه مدتی باهاش کنار اومد؟ چون در حال حاضر برای ایمپلنت نمیتونم هزینه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان حتما باید عصب کشی شود، اگر با عصب کشی جواب نگرفتید دندان باید کشیده شود. زیرا کیست دندان و آن ضایعه ای که در انتهای ریشه وجود دارد باعث عفونت دندان خواهد شد.

 23. Avatar فرانک گفت:

  سلام آقای دکتر، در قسمت بالا سمت چپ دندون انتهایی من یه برآمدگی وجود داره که گمان کردم کیست عفونی باشه و آنتی بیوتیک و مترونیدازول مصرف کردم اما رفع نشد هیچگونه دردی ندارم جز اینکه هنگام خوردن نان در سمت چپ انبساط فکی صورت میگیره، و اینکه من همون دتدون انتهایی و که در انتهاش برآمدگی ایجاد شده ۲ بار عصب کشی کردم چون دکتر گفتن ریشش انحراف حفره ای داره، نمیدونم الان این مشکل و چجوری رفع کنم گفتن باید دندونم و بکشم لطفا راهنماییم کنید، درضمن من به آمپول بی حسی حساسیت دارم و آمپولهای دیگه هم میزان بی حسیش کمه و اینکه ۲تا از دندونای عقل فک پایینمم در لثه به صورت افقی پنهانه و باید جراحی بشه که هنوز نتونستم کسیو پیدا کنم که با بیهوشی جراحی بکنن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان با جراحی کوچک در مطب برداشته می شود. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نماید. دندان عقل نیز با جراحی باید خارج گردد.

 24. Avatar فریبا گفت:

  سلام دکتر بالای لثه دندان شماره 7 من یک برجستگی وجود دارد و درد هم ندارد. علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این یک کیست دندانی می باشد که با عصب کشی دندان و درمان ریشه برطرف خواهد شد.

  2. Avatar مرتضی رضوی پور گفت:

   سلام دکتر خسته نباشید بنده دندون پایین سمت راستم که فکر کنم آسیایی باشه کیست داره که فکر میکنم از نوع سوم یعنی پری اپیکیال باشه چون توی عکس نزدیک ریشه دندون جمع شده چند ماه پیش رفتم دکتر گفت این اد کرده باید جراحی کنی با این که درد ندارم و کیست شکل گرفته هم کوچیکه میخواستم بدونم میتونم بدون جراحی درش بیارم چون نمیتونم درد جراحی رو تحمل کنم اگر راهی داشته باشه که بتونم با عصب کشی درستش کنم عالی میشه ولی واقعا جراحی رو نمیتونم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. یکی از شایعترین کیست ها، کیست پری اپیکال دندان باید به متخصص مراجعه گردد که با یک جراحی کوچک در مطب عفونت خارج می شود.

 25. Avatar رایکا گفت:

  سلام آقای دکتر کیست دندان با عصب کشی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان از بین می رود. اما اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی و عفونت خارج گردد.

 26. Avatar شاپرک گفت:

  سلام دکتر..من دندون ۶پایین سمت راست کیست تموم ریشه رو گرفته بود ودردی نداشتم عکس سه بعدی انداختم وگزارش این بود
  کانال فریولینگوال missشده است وfracture درفورکا مشاهده میشودهمراه ضایعه پری اپیکال…
  حالاآقای دکتر این دندون بااندو قابل درمان یا دندون به کل باید کشیده بشه وکیست خارج بشه؟.
  واینکه یه کیست کوچک دیگری سمت چپ دندون ۷پایین دارم اونو چکارکنم؟؟خیلی ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زیر دندان در قسمت ریشه ضایعه وجود دارد. به یک متخصص ریشه حاذق مراجعه نمایید. ریشه دندان بیاید پر شود که معمولا با اندو اینکار انجام می گردد. اگر اندو جواب داد که درمان صورت پذیرفته وگرنه باید دندان کشیده شود.

  2. Avatar مریم گفت:

   سلام آقای دکتر من 2 سال پیش دندون 2 بالا راستم کیست داشت رفتم دکتر و عصب کشی کردن و پارسال هم دندون 2 بالا چپم هم دچار کیست شد و این هم دکتر عصب کشی کردن و گفتن باید 6 ماه حداقل بگذره تا بتونیم بگیم خوب شده یا ن دکتر من 2 هفته پیش رفتم و دوباره عکس گرفتم از این دو دندونم و گفتن ک دندون 2 سمت راستم ک کاملا خوب شده و اثری از کیست و اینا دیگ نیست و دندون 2 سمت چپم هم رو ب بهبودیه ینی با عکسایی ک اول خودشون گرفته بودن از دندونم مقایسه کردن گفتن ک داره استخونی میشه و داره خوب میشه الان من میخام برم ارتودنسی انجام بدم میخاستم بدونم ک فشاری ک ارتودنسی روی دندون هام میاره امکان داره دوباره کیست این دو دندونم برگرده و مشکل ساز بشه برام؟ یا اگ برگشت هم با وجود ارتودنسی روی دندون میشه جراحی کرد دندون رو برای خارج کردن کیست؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. خیر، مشکلی نیست. توصیه می شود برای مراجعه به متخصص ارتودنسی جهت درمان ارتودنسی رادیوگرافی گرفته شده را همراه داشته باشید.

 27. Avatar زهرا شعبانی گفت:

  سلام وقتتون بخیر!
  اقای دکتر مادر من دندون عقلشو س ماهه پیش کشیده و الان چهار تا دندون اینور تر کیست بزرگی اومده بیرون ب طوری ک ی طرف فکش روی پوست ورم کرده و کلی تورم پوستی ظاهر شد روی پوستش دکتر چنتا امپول پنی سیلین براش نوشت و زد الان ورم فکش خوابیده اما کیست داخل دهانش هنوز هست هرکاری میکنیم ب هیچ عنوان خوب نمیشه و هرچقدر دکتر میریم تشخیص نمیدن ب نظر شما راهکارش چیه ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به یک متخصص ریشه خوب و باتجربه مراجعه کنید. باید کیست برداشته شود. اگر کیست بزرگ باشد با جراحی برداشته می شود و اگر کوچک باشد با عصب کشی دندان عفونت خارج می گردد.

 28. Avatar بهاره گفت:

  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر تا به حال ۲ تا کیست از دندونای جلو بالا با جراحی خارج کردم، حدود ۹ ماه پیش جراحی شدم
  دکتر گفت اگه بازم کیست بوجود بیاد باید دندونامو بکشم، چون ریشه دندونام کیست سازه
  الان دوباره دندون ۴ پایین کیست داره
  ایا تنها راهش کشیدن همه دندونامه با توجه به اینکه ۲۲ سالمه ، ۷ تا دنندونام عصب کشی شده و ۷ تا دیگه هم پوسیده دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید تا دندان معاینه گردد و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 29. Avatar نرگس گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده حدود ۱۰ روز پیش دندون سمت چپ شماره ۶ پایین رو کشیدم الان ی چیزی مثل گوشت مانند روی لثه و کنار دندون بغلیم رو گرفته اصلا درد نداره ولی دستش میزنم خون میاد ازش یعنی چیه ؟؟ ایا عفونته ؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 30. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ، وققتتون بخیر ، من حدود دو سه سال پیش جراحی کیست دندان انجام دادم اما الان دقیقا همونجای جراحی بشدت درد میکنه . دلیلش چی میتونه باشه ، ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. دلایلی مختلفی می تواند داشته باشد. با معاینه می توان تشخیص درمان مناسب داد.

 31. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر من سه روز دندان عقلم رو که شکسته بود رو کشیدم روز اول حالم بهتر بود اما دوروز که دهنم رو نمیتونم باز کنم و یک طرف صورتم به طور فجیع تورم کرده و داخل دهنم نگاه میکنم اون دندونی که کشیده ام دورش سفید موندم چیکار کنم تورو خدا کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است از ریشه دندان در هنگام کشیدن در فک باقی مانده باشد که سپس عفونت و درد شده است. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 32. Avatar شاپرک گفت:

  سلام ..من دندون سمت راست فک پایینم رو چندسالی هست عصبکشی کردم که دکتر عکس دندانم رو دید نزدیک ریشه یه هاله ای رودیدند که گفتن کیست هستش ولی نه درددارم نه لثه ای بادکرده برای درمانش بایدبه کدوم دکترمراجعه کنم که کیست خارج بشه ..ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه شود.

 33. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر من 3 ماه پیش جراحی کیست دندان عقل نهفته داشتم ولی تازگیا هرچیز گرمی میخورم درد میکنه انگار ک به اون قسمت فشار میاد چیکار باید بکنم؟واقعا ازار دهندس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 34. Avatar امیر گفت:

  سلام جناب دکتر
  بنده مادرم یک دندونش که حدود هفت سال پیش عصب کشی کرده، به تازگی دچار کیست شده و عفونت کرده. این اتفاق برای یک دندون دیگش هم قبلا افتاده بود و جراحی کرده بود.
  اولا میخواستم ببینم آیا با این همه سال فاصله ممکنه رخ بده همچین چیزی؟ و ثانیا اینکه آیا حتما باید پیش متخصص ریشه یا عصب کشی جراحی بشه؟ یا همین دندان پزشکی که پیشش میریم و حاذق هم هستند انجام بدن اوکیه؟ میخوام ببینم ریسک مشکلاتش بالاست آیا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی شده و مجدد عفونت کرده است بهتر است با توجه به شرایط پیش آمده این درمان توسط متخصص ریشه عصب کشی و درمان گردد.

 35. Avatar بهرام گفت:

  سلام دندان هفت چپ پایین و شش راست پایین را چند سال پیش ، پیش جراح ریشه، عصب کشی کردم و روکش نمودم ، حالا دکتر با دیدن عکس جدید گفته هر دو کیست عفونی دارد و باید کشیده شود چکارکنم برای اینکه دندان هایم را نکشم ، پیش چه پزشکی بروم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه باتجربه و خوب مراجعه نمایید. سپس معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 36. Avatar حمید غیبی اسپرانی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید- من با دندان درد شدید و opg متوجه شدم که یه کیست در زیر دندان ۴ وجود داره به متخصص مراجعه کردم و با عصب کشی و تخلیه کیست آن را برداشتیم و ضمنا سه عدد پنی‌سیلین ۸۰۰ هم زدم- ولی بعد از دو روز صورتم ورم کرده- آیا این ورم طبیعی است، چه راهکارهایی پیشنهاد می‌کنید آیا نیازه آنتی بیوتیک مصرف کنم یا احساس درد خفیف بازم وجود داره مسکن مصرف کنم برای کاهش ورم چیکار کنم آقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تجویز دارو باید معاینه از محل دندان عصب کشی و جراحی شده انجام گیرد.

 37. Avatar نادیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  ممنون میشم راهنماییم کنید من حدودا یک ماه پیش دندون ۶ سمت راستم رو به دلیل کیست داشتن در انتهای ریشه دندان بعد از مصرف یک یا دوره انتی بیوتیک برای از بین بردن کیست کشیدم ولی بعد از یک روز از کشیدن دقیقا زیر همون دندون کشیده شده وروم کرد میشه بگین دلیلش چی بوده؟ ممکن هست که دکترم ریشه دندونم رو کامل خارج نکرده باشه؟؟ یا به جای کیست دندان کیست لثه داشته باشم میشه بگین من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر این ورم بعد از دو الی سه روز برطرف نشود باید از محل دندان کشیده شده عکس گرفته شود ممکنه از ریشه دندان شکسته شده و باقی مانده باشد. قسمتی از کیست باقی مانده باشد که فقط با رادیوگرافی قابل تشخیص است. به یک متخصص جراح فک و صورت ماهر مراجعه نمایید.

 38. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر
  پایین دندون نیش قسمت بالا دندونم سالمه یه برامدگی پیدا شده خون ازش میاد . مشکل چی هستش؟ درد نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این برآمدگی مربوط به لثه است. به یک متخصص لثه باتجربه مراجعه شود.

 39. Avatar محبوبه گفت:

  سلام اقای دکتر دندانهای ۱ و ۲ فک پایین از هر دوطرف را تشخیص دادند که توسط یک کیست احاطه شده است و باید عصب کشی بشه و سپس کیست رو با جراحی دربیارند میخوام ببینم اگر قصد کشیدن و لیمپلنت اون رو داشته باشم دیگر خود به خود کیست با کشیدن برطرف میشه؟ یا اینکه اونموقع هم برای برداشتن کیست باید جداگانه جراحی بشه؟
  ممنون از وقتی که میگذارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی بهتر است دندان های شما عصب کشی شود و حفظ گردد. کیست هم با جراحی برداشته شود تا اینکه ایمپلنت بزارید. برای گذاشتن ایمپلنت بستر استخوان مناسبی را می خواهد که آن کیست ندارد تا جای ممکن دندان را حفظ کنید و به سمت ایمپلنت نروید.

 40. Avatar صابر گفت:

  سلام من کیستی در ریشه دندان عصب کشیده شده 7پایین سمت چپ دارم 1سال پیش از طریق عکس مشخص شد چند روز پیش باز عکس گرفتم ولی کیست تنها یکی از ریشه هارو درگیر کرده و کوچک شده هر از چند گاهی چرک از جلوی لثه دندان 6 و بغل دندان 7 خارج میشود ولی درد یا ورم ندارد فقط بصورت یک نقطه کوچک است ایا باید دندانم کشیده شود من از خالی ماندن جایش کمی ترس دارم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید. اگر قبلا هم عصب کشی شده بایستی این دندان دوباره عصب کشی شود و کیست انتهای ریشه با روشی که جراحی داخل مطب انجام می شود خارج گردد.

 41. Avatar آرین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۱۵ سال سن دارم الان بغل دندان عقلم یک گوشت درآورده دردم نداره علت آن چیست ؟
  لطفا جوابم را بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه ماهر و خوب مراجعه کنید با عصب کشی دندان، کیست دندان شما درمان خواهد شد.

 42. Avatar خانم غلامی گفت:

  سلام، صبحتون بخیر،
  آقای دکتر من تقریبا ۲ سال پیش دندون شماره ۵ بالا رو عصب کشی کردم، تقریبا ۸ ماه قبل درد احساس کردم، بعد از مراجعه به دندان پزشک و گرفتن عکس تشخیص دادن که ریشه ی دندان عصب کشی شده کیست کوچکی داره، با آموکسی سیلین و مترونیدازول مشکلم برطرف شد، پزشک گفته بودن اگه با دارو خوب نشد باید دندانت باز بشه و کیست برطرف شه و الان دوباره احساس درد دارم، به نظرتون همون داروها رو استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت بخیر، عفونت دندان در مدتی که آنتی بیوتیک استفاده می کنید فروکش می کند. سپس بعد از قطع دارو عفونت بر می گردد. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا کیست دندان برداشته و عفونت خارج گردد.

 43. Avatar فرزاد گفت:

  با سلام خسته
  من دندون آسیاب پایینم رو خیلی سال پیش عصب کشی و پر کردم. ولی روکش نگرفتم الان حدودا ۲ سالی میشه که روی لثه یه سوارخ ریز ایجاد شده هر چند وقت یبار ورم میکنه که با فشار دادن ازش چرک خالی میشد. چند وقت پیشم دوندن شکست مواد پر شده افتاد الان حدودا ۱۰ روزه رو لثه ام یه مورم بزرگی ایجاد شده که دیگه هیچ چرکی ازش خارج نمیشه آنتیبیوتیک مصرف کردم یه خورده کوچیک ولی هیچ احساس درد و چرک ندار ولی یه وروم مثل یه گردو کوچیک هست. آیا میتونه کیست باشه و پیش چه متخصصی باید برم
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، ممکن است کیست باشد که با جراحی عفونت (کیست دندان) را می توان خارج کرد.

 44. Avatar فاطیما گفت:

  سلام اقای دکتر من روی دندون عقل سمت راستم گوشت اضافه اومده .ن دندون و ن لثه ام هیچ کدوم درد نمیکنه.فقط گوشت اضافی درد میکنه.آیا عفونت داره؟و اینکه چون مسیرم ب دکتر دوره .بهم بگید قبل از مراجعه برای کشیدن دندان چی مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک برای کشیدن دندان، بی حسی تزریق می کند.

 45. Avatar ساناز گفت:

  سلام آقای دکتر من یک کیست بزرگ در ناحیه سمت چپ فک بالایی دارم که با عکس مشخص شد
  تو درمانگاه یک استرس بزرگ به من دادن که باید ازش نمونه برداری بشه؟
  می خواستم ببینم امکان اینکه سرطان باشه وجود داره و اگر وجود داره چه قدر خطرناک است
  آقای دکتر یک هفته است از فکر و خیال شب و روز ندارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی که یک کیست دندانی در ناحیه فک و صورت وجود دارد برای روند درمان و تشخیص نوع کیست نمونه برداری می شود تا تشخیص درمان مناسب آن کیست انجام گیرد. اصلا جای نگرانی و استرس ندارد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک شایع ترین کیست های دندان

 46. Avatar ساناز گفت:

  من یک کیست دقیقا در مرکز دندان های بالایی دارم به قطر حدودا یک سانتی متر آیا ممکنه سرطان باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست باعث سرطان نمیشه ولی خودش یک کانون عفونی هست که باید خارج بشه. به متخصص مراجعه کنید تا پس از معاینه از دندان تشخیص درمان مناسب داده شود.

 47. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر آیا کیست بزرگ در سمت راست فک پایین خطرناک است؟
  اصلا آیا کیست باعث سرطان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود. تا ببینیم کیست چقدر بزرگ است.آیا عفونی است یا خیر. اگر عفونی باشد باید با جراحی برداشته شود. کیست باعث سرطان نمیشه ولی خودش یک کانون عفونی هست که باید خارج بشه.

   1. Avatar تیموری گفت:

    خیلی ممنون آقای دکتر
    من یک کیست دقیقا در مرکز دندان های بالایی دارم به قطر حدودا یک سانتی متر
    چند روز خواب و زندگی ندارم همش نگرانم سرطان باشه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. کیست باعث سرطان نمیشه ولی خودش یک کانون عفونی هست که باید خارج بشه. به متخصص مراجعه کنید تا پس از معاینه از دندان تشخیص درمان مناسب داده شود.

 48. Avatar شادی گفت:

  سلام کیست لثه داشتم گرفتم و یک دندان هم کشیدم ولی بعد یک روز ورم کرده صورتم دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه دندان مراجعه شود. باید کیست درمان گردد و عفونت خارج شود.

 49. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من امروز دیدم که کنار دندون اخرم یک چیز مثل کوچک گوشت اضافه هست قرمز هم هست ولی کوچیک میخواستم بدونم دلیلش چیه غذا هم اگه با اون دندون بخورم بهش بخوره یکم دردم میگیره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. اقدامات لازم توسط متخصص انجام می گردد. باید عفونت از ریشه دندان خارج گردد.

 50. Avatar امید گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  چند روز پیش دندون عقل نیمه نهفته من شروع به درد و ورم کرد که با خوردن آموکسی سیلین دو روزه خوب شد ولی از دیشب یدونه کیست مانند کنار دندون جلویی عقلم ظاهر شده روی لثه ، کمی هم درد داره ، من خودم احساس کردم دیشب موقع مسواک زدن باعث این اتفاق شده و احتمالا فشاری وارد شده باشه . . .
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  اجرکم عندالله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا کیست دندان جراحی و عفونت برداشته شود.

 51. Avatar لیلا گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر.

  ببخشید مدتی‌ست که برجستگی سفید رنگی شبیه به آفت روی لثۀ پایینی‌ام دیده به وجود آمده که البته درد نداره. می‌خواستم بدونم که مشکل چیه و آیا امکان داره که خود به خود و یا به وسیلۀ دارو برطرف بشه؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اضطراب، افسردگی و وسواس در ایجاد آفت دهانی نقش دارند. سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی دخالت دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راه های درمان آن…مراجعه به این لینک آفت دهان

   1. Avatar لیلا گفت:

    خیلی متشکرم از پاسخگویی و راهنمایی شما.
    اما این برجستگی فقط شبیه به آفت هست یعنی سفید رنگ و کوچک، درد و سوزش اصلاً نداره و چندین هفته هست که پایین یکی از دندان‌هایم به وجود آمده.
    باز هم متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتر است به دندانپزشک مراجعه و دندان معاینه شود. آفت همراه با درد و سوزش است و بعد از ده روز خوب می شود.

 52. Avatar الهام گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر ببخشید لثi بالای دندانم ورم کرده فک کنم کیست باشه به چه منخضض مراجعه کنم؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید باید معاینه و رادیوگرافی تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 53. Avatar زیبا گفت:

  سلام دکتر جان ممنون از لطف شما،و پاسخ به هموطنان،خداوند پاداش دنیوی و اخروی به شما عنایت کند انشالله.
  خدمتتان عرض شود.۳ هفته پیش دندان را بر اثر عفونت شدیدلثه که موجب کیست عفونی ناشی از عصب کشی نادرست کشیدن.
  حال تدریجی ورم کیست از بین میره آیا طبیعی هست؟
  و اینکه اگر کیست تخلیه بشه ورم مختصر بدون دردو قرمزی باشه مشکلی که نداره.ممنون میشم راهنمایی مختصری بشه
  حال

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی درمان می گردد.

 54. Avatar هادی گفت:

  سلام آقای دکتر ۱۵سال پیش دندون بزرگ جلویی رو سطحی پرکردم ازجایی که آمپول زده شده یعنی انتهای دندونم ازلثه ام یه چیزی دراومده شبیه کیست بعضی وقتها پف میکنه بضی وقتها پفش میخوابه اصلا دردی هم نداره به نظرتون کیست هس؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه از دندان انجام گیرد تا تشخیص و درمان مناسب داده شود.

 55. Avatar رضا بیگدلی گفت:

  سلام آقای دکتر به دندانپزشک مراجعه کردم گفتن دندان شما کیست داره برای برداشتن کیست به چه متخصص باید مراجعه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 56. Avatar مهرنوش گفت:

  سلام اقای دکتر
  من تقریبا دو روزه پیش دندان عقل پایین را کشیدم
  از دیروز لپم افت رده و روی زخم دندان را پوشونده بود و دبیشب دیدم یه توده سفید رنگ مثل خود دندان در قسمت جراحی هست.
  این عفونت هست؟باکلروهکزیدین شستشو بدم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله با دهانشویه ناحیه را شستشو دهید و با دندانپزشک معالج خود نیز تماس بگیرید.

 57. Avatar پریسا گفت:

  سلام آقای دکتر من دوسه سالی هست که زیر یکی از دندونام بین فک و صورتم ینی زیر همون دندونم احساس میکنم یه توده چرکی هستند ک وقتی دستمم میزنم بهش تکون میخوره اما مشخص نیست .من اون دندونمو کشیدم فک کردم خوب میشه اما نشد الان ک دو سه سال از روش میگذره همچنان هست.دیروز دستکاریش کردم الان خیلی درد می‌کنه کلا دندونای طرف راستم با فک و گوشم درد می‌کنه بنظرتون چیه ؟و چیکار باید بکنم.ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان انجام گیرد و رادیوگرافی بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 58. Avatar مدیحه گفت:

  سلام، من هر از گاهي كنار دندون پايين عقب ، يه برامدگي ايجاد ميشه و ميره ممكنه كيست باشه؟!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از فک و دندان های شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 59. Avatar علی گفت:

  سلام آقا دکتر وقت شما بخیر
  دندان 2 فک بالا من درد داشت عکس Opg تهیه کردم تشخیص دندانپزشک عمومی کیست دندانی بود برام نوبت عصب کشی زد گفت ممکنه با عصب کشی درمان بشه و ممکنه نشه.نوبت برای چند روز آینده است ولی از امروز صبح تورم در بالا همون دندون توی لبم پیش اومده.به نظر شما تا اون موقع چیکار کنم که نوبت عصب کشی هست؟در ضمن اگر عصب کشی انجام بشه من از کجا بفهمم که کیست درمان شده؟در صورتی که درد نداشته باشم دیگه نباید نگران کیست باشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص معالج شما را از این موضوع که کیست دندان درمان شده یا خیر مطلع می کند. ضمنا رادیوگرافی دندان هم بطور واضح این موضوع را مشخص می کند.

 60. Avatar زهرا گفت:

  سلام…من دندان ۶پایین سمت چپ رو قبلاً عصب کشی کردم و ۷-۸ماه پیش تیکه ای از دندان شکست و روکش کرد ،دکتر گفتن نیازی به عصب کشی مجدد نیست،بعد روکش تا مدتی درد داشت،الان پایین همون دندون حدود۱سانت پایین تر، یک توده سفت هست که دست میزنم کمی درد میگیره حدودا۱_۱.۵سانت هست….بنظرتون چی می‌تونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه شود. عصب کشی خوب و درست انجام نشده است. باید رادیوگرافی تهیه شود تا وضعیت ریشه بررسی گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 61. Avatar مریم گفت:

  عرض سلام چند سال پیش دندانم رو عصب کشی کردم اما دکتر گفت که به دلیل باز نشدن فک نمیتونه عصب کشی کنه ولی یه ماده ای میریزه که همون کار رو انجام میده ولی بعد از چند سال یه مدته که پایین همون دندونم‌یک آبسه یا کیست بدون کوچکترین دردی درمیاد معمولا سریع از بین میره و بعد از چند روز دوباره رشد میکنه الان تقریبا یک سال هست که همینطوره پیشرونده هم نیست یعنی هر بار مثل قبل همین اتفاق میفته میخواستم بپرسم خطری داره یا نه؟؟ با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه شود. کیست دندان شما باید درمان گردد.

 62. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان یکی مونده به اخرم چن وقتی هس که یه تیکه گوشتی توش دراومده و کل دوندونمو احاطه کرده دردم نداره به خاطر کرونا تو این مدت مطب دکتر دندان پزشکم تعطیله به خاطر همین نشد زود اقدام کنم آیا خطرناکه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 63. Avatar عرب گفت:

  سلام .
  خسته نباشید
  بنده دندون ۵ فک بالل رو ۴ سال عصب کشی کردم
  حالا دندون عقل هم در حال بیرون امدن است و بسیار درد ناک و دچار سردرد میشوم
  عکس انداختم
  تشخیص دادند که دندان عصب کشی شده که دردی در ان احساس نمیکنم دارای کیست است
  و قصد دارم دندان عقل برا بکشم
  امکان دارد که کیست مربوط به دندان عقل باشد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل برای بعضی افراد با درد همراه است که این درد مدتی قطع می شود و دوباره باز می گردد.باید رادیوگرافی دندان 5 شما بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر راجع به کیست مراجعه به این لینک شایع ترین کیست های دندان

 64. Avatar محمود گفت:

  سلام وعرض ادب
  آقای دکتر بنده یه دندونم بعلت عصب کشی نادرست دچار ضایعه شد درمان ریشه انجام دادم و سپس پر کردم ضایعه بزرگتر و دارای درد شده دکتر ریشه آنتی بیوتیک نوشتن از درمان ریشه سه هفته میگذره این تورم زیر دندان با دوروز خوردن آنتی بیوتیک فعلا تغییری نکرده به نظرتون با آنتی بیوتیک حل میشه،این همه درد و هزینه تحمل کردم آخرش با یک وضعیت بدی درگیرم صورتم کج شده،عکسم گرفتم از دندون دکتر گفت عالی درمان ریشه شده ،پس مشکل کجاست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 65. Avatar قاسمی گفت:

  سلام اقای دکتر من۱۸سال پیش دوتادندون جلوم شکست عصب کشی کردم ازاون زمان هر۶سال یه بارابسه میکردکه ۶سال پیش جراحیش کردم ودکترگفت دیگه امکان نداره ابسه کنه ولی یک سال پیش بازابسه کردکه خودم باسرنگ تخلیش کردم وخوب شد،امسال رفتم برای روکش این دندونا که گفتن توعکس ابسه داره ونمیتونی روکش کنی درصورتی که هیچ یک ازعلایم عفونت روندارم نه التهاب نه ورم امکانش هست بخاطرجراحی توی عکس یه حفره توخالی معلوم بشه وابسه تشخیص داده باشن ولی آبسه نباشه؟
  متخصص ریشه گفتن دوتادندون باید مجددعصب کشی بشه بعد۶ماه اگه بازم ابسه برطرف نشد بایدجراحی بشه ولی بازم بعدازهمه اینا۵۰،۵۰است یعنی ممکنه دوباره ابسه کنه به نظرشماچکارباید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 66. Avatar نسیم گفت:

  سلام آقای دکتر من توی فکم بالای دندون جلوییم کنار پره ی بینیم کیست دارم . که وقتی عفونتش میخواد خارج بشه به داخل لثه ام میاد و با پارگی خارج میشه و از داخل عفونتی که خارج میشه یه چرک سبز رنگ به شکل نخ که سفته هم خارج میشه
  میخوام بدونم چیه و چی کار باید بکنم و پیش چه متخصصی برم ؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه شود.

 67. Avatar ارشیا رضایی گفت:

  سلام آقای دکتر واقعا مطلب کیست و آبسه دندان عالی بود بالاخره من تونستم با خوندن مقاله شما فرق بین آبسه دندان و کیست را متوجه بشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارشیا عزیز ممنون از توجه شما به سایت. بله، توضیح کاملی راجب آبسه و کیست در سایت موجوده و فرقشان با زبان ساده توضیح داده شده است. مفق و پیروز باشید.

 68. Avatar آرش عسگری گفت:

  با سلام و احترام فراوان
  آقای دکتر آیا کیست درمان هم مانند آبسه پر از عفونت است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که کیست دندان عفونی می شود دیگر از حالت کیست خارج شده و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این موقع حتما باید به دندانپزشک برای خارج کردن عفونت اقدام گردد.

 69. Avatar میلاد گفت:

  سلام دکتر عزیز خسته نباشید خداقوت
  بنده امروز برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کردم وقتی که بی حسی رو میخواستن به سقف بالایی دهانم بزنن گفت یه برامدگی هست اگه بکشم خونریزی می‌کنه منم اومدم خوندم تو اینترنت همش درباره سرطان و … بود خیلی استرس دارم لطفا کمک کنید دکتر گفت عکس بگیرم و بیارم بکشه در غیر اینصورت خونریزی می‌کنه من فقط می‌خوام بدونم که خطرناکه یا خیر دکتر که گفت یا کیست یا می‌تونه خون جمع بش زیرش
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آقای میلاد عزیز نگران نباشید بدون دیدن رادیوگرافی دندان نمی توان اظهار نظر کرد. خواندن این اطلاعات در اینترنت شما را نگران و پریشان می کند.

 70. Avatar محمد گفت:

  سلام من پیش یه متخصص دندانم جلو عصب کشی کردم گفتن کیست دور ریشه است .دکتر گفت خوب میشه اما الان بعد یکی دوسال است بنظر شما باید عصب کشی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود. در حین معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 71. Avatar محمدی گفت:

  با سلام و احترام ،آقای دکتر دندان ۴ بالا ام دوسال قبل عصب کشی شده ،الان به طور اتفاقی در عکس مشخص شد که زیرش کیست هست ،دکتر گفتند با اپیکو احتمال خوب شدنش ۵ درصد هست و بهتر کشیده شود ،ب نظرتون میتونم اول اپیکو کنم اگه خوب نشد بعد بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 72. Avatar پرستو گفت:

  سلام آقای دکتر دندان من لق شده رفتم دکتر و کلی رادیوگرافی و بررسی بهم میگن بخاطر کیست دندان است؟ آخه مگه کیست باعث لقی دندان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، کیست های دندانی در انتهای ریشه و یا روی لثه بوجود می آیند. اگر پیگیری و درمان انجام نشود می تواند به دندان آسیب برساند باعث لقی دندان شود.

 73. Avatar سمیه گفت:

  سلام اقای دکتر من ۴سال پیش دندان ۶فک پایین رو عصب کشی وروکش کردم حالا ابسه کرده وهیچ دردی هم نداره رفتم پیش،پزشک گفت باید جراحی بشه جراحی انجام شده الان از جراحی ۳ماه گذشته ودوباره ابسه کرده ولی هیچ دردی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید رادیوگرافی تهیه شود به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. دندان شما عفونت دارد و آبسه می شود باید درمان شود.

 74. Avatar مینا گفت:

  سلام. جناب دکتر اگر دندان کیست داشته باشد خطرناک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست دندان بزرگ باشد معمولا به کمک جراحی درمان می شود. به متخصص ریشه خوب و با تجربه مراجعه نمایید.

 75. Avatar فیروز گفت:

  سلام
  من دارای دندان نهفته نیش می باشم که به علت خارج نشدن دندان شیری در داخل فک و بافت لثه رشد کرده و باعث شده در اطراف ریشه دندان ۳ شیری و ۲ دائمی کیست تشکیل شود . آیا برای خارج کردن کیست به همراه هردو دندان نیاز به نمونه برداری از کیست می باشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان باید انجام گیرد. متخصص تشخیص درمان مناسب را می دهد. به متخصص ریشه خوب مراجعه کنید.

 76. Avatar حسن سعیدی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان خسته نباشید.
  کیست دندان تشخیص داده شده داخل فک آخر سمت چپ که براساس سی تی احتمال دادن ادنتوژنیک است گفتند که کیست بزرگ باید نمونه برداری انجام بشه آیا درست که نمونه برداری انجام بشه ؟نیاز به این نیست که با یک عمل برداشته بشه بعد بدیم آزمایشگاه نمونه برداری باعث نمیشه زیاد بشه ممنون میشیم یه راهنمایی کنید و نظرتون رو بگید

  1. Avatar حسن سعیدی گفت:

   در ضمن آقای دکتر درد شدیدی دارند گفتند که کیست تا کنار گوش کشیده ده و مفصل فک هم کمی درگیر دهان خیلی کم باز میشه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. کیست ادونتوژنیک حتما باید توسط یک متخصص خوب و با تجربه درمان شود. وگرنه به دندان های دیگر و فک آسیب می رساند. مراجعه به این لینک شایع ترین کیست های دندان

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک با عصب کشی درمان می شود. کیست بزرگ را برای تشخیص نوع کیست به آزمایشگاه برای نمونه برداری می فرستند. سپس جراح در یک جلسه کیست را جراحی و خارج می کند. یکی از شایعترین کیست ها کیست ادونتوژنیک هست. این کیست بزرگ می شود و غالبا در ناحیه استخوان فک هست. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله داخل وب سایت این لینک مراجعه فرمایید. شایع ترین کیست های دندان

 77. Avatar سوفیا گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان مطالب سایت عاالیه . بخصوص در مورد کیست دندان که من از مطالبش برای پایان نامه ام استفاده کردم و رفرنس دادم. ممنونم و سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود . موفق باشید.

 78. Avatar مجتبی گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  ممون و سپاس فراوان از مطالب عااالی و کامل سایت. خداقوت.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما.

   1. Avatar شیما حیدری گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید.اقای دکتر بنده دندون شماره دو توی عکس مشخص شد کیست داره و انتهای ریشه زیر سقف دهانم کمی تورم داشت که دکتر گفتن باید عصب کشی انجام بشه.من عصب کشی کردم و یک هفته قرص چرک خشک کن هم خوردم اما هنوز اون تورم وجود داره آیا زمان می‌بره اون تورم از بین بره یا خیر بلافاصله باید احساش بشه که تورم از بین رفته.ضمن اینکه پزشک عکس پایان کار نگرفتن و جواب درستی ندادن که درمان شده یا نه.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر کار درمان ریشه درستی انجام شده باشد بعد از ی هفته از عصب کشی دندان نباید درد داشته باشید. ورم باید بخوابد. باید حتما عکس پایین کار گرفته شود تا صحت عصب کشی و برطرف شدن عفونت بررسی گردد. برای انجام اینکار باید به یک متخصص ریشه خوب و حاذق مراجعه کنید.

 79. Avatar هانا گفت:

  با سلام
  دندان مولر ماگزیلای من به دلیل عصب کشی نه چندان صحیح و دقیق (دو سال پیش انجام داده بودم) الان دچار ضایعه پری اپیکال شده، به متخصص ریشه مراجعه کردم برای دو ماه دیگه(اسفند) بهم وقت دادن برای عصب کشی مجدد… با توجه به اینکه درد دارم و خیلی در ناحیه اون دندان اذیت میشم یه مقدار نگرانم… نمی دونم این فاصله زمانی سبب اشکال و رشد و گسترش ضایعه و تغییر طرح درمان میشه یا نه؟!… به نظرتون به دندانپزشک دیگری مراجعه کنم یا مدت زمان دو ماه برای این چنین ضایعه ای خیلی زیاد نیست و مشکل آفرین نخواهد بود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این فاصله زمانی برای درمان خیلی زیاد است بهتر است دندانی که عفونت دارد هر چه زودتر درمان شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. یا می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید تا شماره تلفن یک متخصص ریشه خوب و با تجربه به شما داده شود.

 80. Avatar اسماعیل گفت:

  سلام آقای دکتر من زیر دندونم پوسیده و زیر دندونم کیست داره میخواستم بدونم میشه پرش کرد یا حتما باید کشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید باید کیست درمان شود سپس اقدامات بعدی انجام گیرد.

 81. Avatar علیرضا.بلگار گفت:

  سلام خسته نباشین پسر من ده سالشه یکی از دندونای اسیابش وسطش گوشت اضافه اورده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. اطلاعات شما درست و کامل نیست. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 82. Avatar آرزو گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه، انتهای فکم یه توده سفتی ایجاد شده و اصلا دردی ندارم میخواستم بدونم احتمال داره که مربوط به دندونم باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود.. احتمالا بخاطر رویش دندان عقل است.

   1. Avatar نازنین گفت:

    سلام اقای دکتر من انروز دکتر بودم و گفت که لثه تو کیست داره که خیلی وقت داشته ولی الان تورم داره چهار ماه پیش هم شدم ولی شدت بیشتری داشت درحدی باد کرده که چشم بسته شد الان دوباره باد کرد ولی کمتر ولی در کل به 2 3 تا دندونام زده ایا باید عمل آبسه و عمل با بی حسی هست یا بیهوشی بعدش چقدر طول میکشه که درد جراحی بخابه ایا اصلا درد داره

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. آبسه دندان که عصب کشی دندان انجام می شود و عفونت خراج می گردد. برای کیست دندان بی حسی موضعی انجام می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 83. Avatar لیلی گفت:

  سلام آقای دکتر.من ۲ سال‌پیش یکی از دندونهای آسیای فک پایینم رو عصب کشی و پر کردم،در عکس های بعدی دکتر متوجه شد ریشه دندونم کیست داره(یکی از ریشه ها) به من گفت این میتونه فعال شه یا هیچ وقت مشکل ایجاد نکنه.این دندونم ۲ بار پر شده ۵ ماه پیش مجدد پر شد الان ۲ هفته س حالت عجیبی داره…در طول روز درد ندارم؛شبها و کلا با اون سمت که بخوام غذابخورم اذیت میشم …مشکل از ریشه دندونه یا پرکردن نوبت دوم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید باید معاینه و رادیوگرافی تهیه شود.

 84. Avatar آیدا مهدوی گفت:

  سلام و عرض ادب
  اقای دکتر من سال گذشته مولر7چپ پایینم درد داشت رفتم پیش متخصص اندو گفتن باید کشیده بشه اما متاسفانه جون هزینه جراحی نداشتم دیگه به دکتر مراجعه نکردم. حالا چند ماه پیش تاج دندونم ریخت والان یه هفته ای میشه که یه جوش قرمز رنگ وسط ریشه ها دیده میشه ایا کیست هست؟درمان با دارو نداره؟چون وضعیت مالی خانوادم و خودم خرابه امکان مراجعه به دکتر رو ندارم. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.گاهی کیست با عصب کشی درمان می شود اما زمانی که کیست دندان عفونی گردد، کیست دندان تبدیل به آبسه می شود که باید در اولین فرصت به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت خارج شود.

 85. Avatar کاوش گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون 6 و 7 سمت راست پایین رفتم روکش کنم البته خرابم بود وقتی دکتر عکس رادیو گرافی دیدن گفتن کیست دندان داری زیر دندون 7 و باید پیش دکتر جراح فک و صورت بری و جراحی بشی رفتم وقت گرفتم منشیشون گفتن رو ظاهر صورتت تاثیر نداره اما باعث بی حسی لب و زبونت میشه خیلی نگرانم بنظرتون چکار کنم همچین عوارضی داره جراحی کیست دندون چون گفتن عصبت قطع میکنن آخه کیست برداشته میشه عصبم چرا قطع میشه گفتن شاید برگرد شاید هیچوقت برنگرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ریشه با تجریه مراجعه نمایید.

 86. Avatar ابراهیم زارع گفت:

  سلام من دو روز لثه ام درد کمی داشت و میفهمیدم که عفونی شده بعدش قرص آموکسی سیلین خوردم و روز بعد که بلند شدم همون جا لثه ام که درد میکرد ورم کرده بود وصفت بود این چیه باید به دکتر مراجعه کنم یا با چرک خشک کن خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

  2. Avatar میلاد کیواندوست گفت:

   سلام آقای دکتر لثه من ورم کرده و پیش دندانپزشک رفتم بهم گفت کیست شده. برای درمان کیست چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 87. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من روی دندان جلویم یه چیز قرمزی وجود داره و دکتر بهم گفته کیست هست چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه شود. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی اگر کیست بزرگ دندانی باشد به کمک جراحی درمان می شود.

 88. Avatar Neda گفت:

  سلام. خسته نباشید
  من از چن وفت پیش کنار دندون اسیاب فک پایینیم یه چیزی اندازه یه لپه و شاید یکمم بزرگتر بهش چسبیده بود خیلی درد میکرد درد های وحشتناکی داش تقریبا خرداد یا تیر ماه بود ولی به خاطر کرونا ترسیدم برم پزشک از اون وقت اون هموجوری بود بعضی وقتا بزرگ میشد تا این که خشک میشد یکی دیگ جاش در میومد باز دوباره. درد هم نداشت الان. دوباره یه چن وفته دردش شروع شده ولی من بازم میترسم چون شهر ما وضعیتش قرمزه یکم سخت شده در ضمن این دندونم هم چند سال پیش پر کرده بودم ولی موادش افتاد بعد یه مدتی .هیچ اذیتی نداشت تا این اواخر ولی خب پوسیده شده. دیگ به نظرتون. ایا این کیست ؟و من باید فعلن تو این شرایط باید چیکار کنم.؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. احتمالا کیست هست. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود.

 89. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر.ببخشید من چند روزه زیر یکی از دندونای فک پایینم تقریبا کنار فک یه چیز غده مانند حس میکنم از روی پوست صورتم هم که دست میزارم مشخصه تقریبا نیم سانته ولی درد نمیکنه.اون دندونی هم که کنارشه خیلی وقت پیش عصب کشی کرده بودم.به نظرتون ممکنه کیست باشه؟قرص آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا پاسخ صحیح به شما داده شود. اگر کیست باشد . دندانپزشک متخصص به شما آنتی بیوتیک تجویز می کند و بعد عفونت را باید خارج کند.

 90. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. ببخشید من یکسال پیش برامدگی به اندازه نخود بالای دندون جلوییم ایجاد شد. رفتم دکتر اون رو تخلیه و همون دندون زیرش رو درمان ریشه کردند. گفتند کیست ایجاد شده.. یکماه بعد عکس گرفتن و گفتند کیست داره کوچیک میشه. امسال کمی کامم رو فشار میدادم درد میگرفت. رفتم دکتر، گفتن دو تا دندون دیگه ات درگیر شده، معالجه ریشه و سپس جراحی میخواد و کیست خیلییی وسیع شده، استخوان کامم از بین رفته. جراحی و معالج ریشه ها رو انجام دادم. کیست تخلیه شد. منتها جراح گفتن نیازی به بیوپسی نیست و کاملا تخلیه شده. سوالم اینه که من خیالم راحت باشه که تومور نبوده؟ آیا دوباره رشد نمیکنه؟ نیاز به مراجعه و عکس دوباره نیست؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بعد از شش ماه از آخرین درمان مجدد به متخصص مراجعه نمایید و چکاپ انجام شود.

 91. Avatar عبدالله محمودی گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندونام خراب شده و الان دیگه هیچی ازش نمونده فک کنم فقط ریشه اش باقی مونده الانم روی لثه ام همون قسمت چیزی شبیه جوش زده شده و همون قسمت فکم یکم ورم داره که البته دردی نداره میتونید بگید مشکل چیه و اگه رفتم دکتر دنداپزشک چه کاری انجام میده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. Avatar عبدالله محمودی گفت:

    سلام اقای دکتر ببخشید الان به دلایلی نمیتونم به دکتر مراجعه کنم میتونید خودتون حدس بزنید مشکل چیه و اگه رفتم پیش دندان پزشک چه کاری انجام میده؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای دادن پاسخ صحیح به شما بهتر است توسط متخصص معاینه شود.

 92. Avatar معصومه گفت:

  سلام من دوسال پیش یک دندان خراب داشتم که وقتی عکس گرغتم مشخص شد که کیست داره رفتم پیش متخصص درمان ریشه درست کردن گفتن ۶ ماه دیگه بیا ی عکس دیگه بگیر اگر کیست بر طرف شده باشه روکش میکنم
  اما دیگه وقت نداشتم برم درد هم نداشتم تا حالا
  خواستم بدونم ممکنه برطرف نشده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 93. Avatar رامین گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  آقای دکتر من یک هفته پیش دندان عقل فک پایین سمت چپ رو کشیدم وفردای کشیدن دندان ،زیر دندانی که کشیده شده یه مقدار ملتهب شده وهنوز هم بعد از گذشت یک هفته نخوابیده ودرد داره ووقتی که بهش دست میزنم احساس می کنم که یه توده کوچیک تشکیل شده ویه مقدار کمی هم ترشحات میاد .ممنون میشم جهت درمان راهنمایی بفرمایید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. نزد متخصص معالج مراجعه نمایید.

 94. Avatar خیرخواه گفت:

  سلام اقای دکتر .روزتون بخیر .من مدت ۴روزه که دندونای فک پایینم درد میکنه.ورفتم دکتر دوتا دندونا ۱ سمت پایینم داری التهاب گفتن هست.ولی الان ۴روزه که درد خیلی شدیدی دارم ولی به من گفتم ژلوفن بخور با مترونیدازول تا برطرف شه ولی متاسفانه دردم فقط تا ۳ساعت اروم میگیره.خیلی درد دارم حتی ازمایشم دادم گفتن شاید قسمتی از بدنت التهاب داشته باشه.کلا جواب درستی نمیدن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 95. Avatar عبدالله محمودی گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید من دندون شماره 7پایینم به طور کامل خراب شده و اصلا اصلا چیزی نمونده جز لثه و یه چیزی شبیه جوش کوچیک روش که چن وقته زده .این دندونم 3سال پیش مراجعه کردیم به دکتر و گفت ب علت پوسیدگی شدید باید کشیده بشه ولی خب نکشیدم و تا الان همونطور که گفتم کامل از بین رفته حدود دو هفته پیش ابسه کرد که با اموکسی سیلین دردش بر طرف شد ولی الان احساس برامدگی سفت تو همون قسمت از فکم دارم و متاسفانه به دلایلی الان نمیتونم به دندون پزشک مراجعه کنم و دارم اموکسی سیلین مصرف میکنم .خواستم بگید الان دندونم دچار کیست شده ایا و این جراحی کیست چطور عملیه بیهوشی یا بی حسی موضعی ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جراحی کیست، شما به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه کنید و بی حسی موضعی انجام می شود.

   1. Avatar عبدالله محمودی گفت:

    سلام ینی دندونم دچار کیست شده ؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. دندانی که عفونت داشته باشد آبسه می شود. حال در صورت عدم رسیدگی، به کیست تبدیل می شود. برای درمان کسیت دندان باید به سرعت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد تا عفونت خارج شود.

 96. Avatar سعید گفت:

  سلام دندونم عفونت داشت و عصب کشی کردم اما بعدش بقدری درد دارم که هیچ مسکنی ساکتش نمیکنه و از طرفی زیر فکم خیلی دردناکه و سفته انگار حتی استخوانش متورم شد چیکار باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 97. Avatar احمد گفت:

  سلام خسته نباشید لثه بالای دندان من کیست شده . چیکار باید کرد؟
  با سپاس فراوان از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست در ناحیه لثه باشد به صورت یک تاول می باشد که باید توسط متخصص درمان و خارج شود.

 98. Avatar معصومه زارعی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدودا۵ سال میش دندونم رو عصب کشی کردم ک اونموقع عفونت داشت دکتر برای عفونتم دارو نداد و زیر دندونم عفونت مثل کیست باقی موندمثل یه نخود امسالم با درد دندون رفتن یه بار دیگه عصب کشی کردن و عفونت همچنان مونده دکتر گفت توده هست باید چکار کنم.چطورازبین میره هنوزم درد دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا کیست به کمک جراحی درمان و عفونت خارج می شود.

 99. Avatar مهدی گفت:

  سلام من ۱۶ سالم الان نزدیک دندون عقلم ی گوشت اضافی در اومدع ک اویزون این الان کیست یا قرار دندون عقلی در بیاد یا چیز دیگ!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. دندان عقل در 17 یا 18 سالگی رویش می کند.

 100. Avatar فرح گفت:

  با سلام
  من در تاریخ 14 مهر ماه 99 دندان شماره 5 پایین که 8 سال پیش عصب کشی و روکش کرده بودم را به دلیل کیست کشیدم چون پزشک معالج تشخیص دادن که کیست خیلی بزرگه و باید دندون رو بکشیم .
  امروز 27 مهر ماه هست و هنوز اون زائده ای که روی لثه من بود هست و کامل از بین نرفته . همچنان هم آموکسی سیلین میخورم . به نظر شما باز باید صبر کنم و دارو بخورم یا به پزشک مراجعه کنم . زائده بین لُپ و لثه اس و برآمدگی ناشی از کیست بالای چونه و زیر لبم کاملا مشخصه .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از سیزده روز باید خوب میشد به دندانپزشک معالج خود مراجعه شود.

 101. Avatar عبدالله محمودی گفت:

  سلام جناب دکتر ببخشید به یه سوال دبگه داشتم خدمتتون . خاستم بگم دندون کناری دندون عقل که قبلا گفتم کامل پوسیده شده و دیگه اصن چیزی ازش نمونده و خودم حدس میزنم که عفونت داره به فکم میرسه بعد این جراحی فک که گفتید چطوریه؟خیلی عمل سنگین و پر دردیه؟ اصن بیهوش میکنن یا بی حس؟میشه لطف کنید کمی راجبش توضیح دهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کشیدن دندان عقل یا دندان شماره هفت نیاز به بی حسی موضعی هست. ولی برای جراحی فک، انحراف فک، جلو یا عقب بودن فک که متخصص ارتودنسی تشخیص داده است که باید جراحی شود. این جراحی با بیهوشی کامل در بیمارستان و توسط جراح متخصص فک و صورت انجام می گیرد.

   1. Avatar سمیه گفت:

    سلام اقای دکتر من ۴سال پیش دندان ۶فک پایین رو عصب کشی وروکش کردم حالا ابسه کرده وهیچ دردی هم نداره رفتم پیش،پزشک گفت باید جراحی بشه جراحی انجام شده الان از جراحی ۳ماه گذشته ودوباره ابسه کرده ولی هیچ دردی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود تا بررسی و تشخیص درمان داده شود.

 102. Avatar سعيده گفت:

  سلام اقاي دكتر ببخشين من حدود١١ سال قبل تشخيص دادن كه ٣ تا دندون اخرم كيست داره وحتي اگه ريشه هم درمان بشه ممكنه خوب نشه بعد يكي از دكترها با دارو وامپول وعصب كشي درد وورم رو حل كرد اما هنوز اون كيست زير دندونم هست تا اون هفته كه من دندون اخرم كه سمت مقابلش بود رو درمان ريشه وروكش كردم ودوبار ه يكي از اون ٣ دندون زير فكم يه چيز برامده هست كه دكتر بهم دارو داد ومن دارم مصرف ميكنم وهنوز خوب نشدم اين برامدگي زير فك اول به اندازه يه گردو والان به اندازه يه نخود هست ببخشين ميشه راهنمايي كنيد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی محل دندان بررسی شود .

 103. Avatar عبدالله محمودی گفت:

  سلام اقای دکتر لطفا جواب بدید دندان کناری دندون عقل کامل خراب و پوسیده شده و چیزی ازش نمونده تا دوسالی هیچ دردی نداشتم ولی الان ورم کرده و درد داره لطفا بگید اوضاع خیلی وخیمه؟فقط با جراحی درست میشه؟ جراحیش چطوریه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان هفت شما باید پوسیدگی برداشته شود و با ماده پرکردگی پرشود. باید رادیوگرافی تهیه شود اگر لازم باشد باید عصب کشی هم انجام شود.

 104. Avatar احمدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید برادر زاده 3و نیم ساله من چند ماه است که چیزی شبیه کیست رو لثه اش ظاهر شده است که بدون درد و مواد عفوتی است فقط حالت یک جوش را داردو به دکتر عمومی مراجعه کرده اند و قرص چرک خشک کن تجویز شده است ولی با تمام شدن این قرص ها نیز هیچ تغییری ایجاد نشده است به خاطر کرونا فعلا قصد ندارند به دندان پزشک مراجعه کنند ایا این کیست می تواند خطرناک باشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد. بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

 105. Avatar منیر ضایی گفت:

  سلام آقای دکتر من 14 سالم امروز رفتم دکتر بهم گفت کیست لثه داری باید درمان شود کیست لثه چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این کیست معمولاً روی لثه ایجاد می‌شود و بر ساختار استخوانی دندان تاثیر مستقیم ندارد.

 106. Avatar مرتضی گفت:

  سلام دکتر بهم گفت کیست دندان داری باید دندان کشیده شود. من الان موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست نوع پری اپیکال هست . پالپ دندان شما عفونت کرده است. راهی جز کشیدن دندان نیست.

 107. Avatar رضا مرتضایی گفت:

  سلام . آقای دکتر آیا کیست دندان خودش خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در برخی مواقع کیست دندان خود به خود از بین می رود. و گاهی با عصب کشی درمان می گردد اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع برای درمان و مراجعه به دندانپزشک باید عجله کرد.

 108. Avatar خانوم صدر گفت:

  سلام ببخشید من پارسال دندونمو عصب کشی و روکش کردم حتی عکسم گرفتم هیچ مشکلی نداشت دیگه اما الان روی لثم بین دو تا دندونم که یکیش همین دندون روکش شده هست یه اپسه ی کوچیک دیدم که فقط وقتی زبان بهش میزنم درد داره میخواستم بدونم خطری میتونه داشته باشه یا خیر اخه دندونام درد ندارن و من هفته ی گذشته چکاپ شدم و پوسیدگی ندارم مشکل چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رسیدن عفونت به ریشه دندان ایجاد آبسه دندان می کند. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است.به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 109. Avatar کریم گفت:

  سلام
  آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید که کیست چطوری ایجاد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود.

 110. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر ، ممنون از پاسخگوییتون🙏🙏کیست دندان را چگونه خارج می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود.

 111. Avatar مریدا گفت:

  سلام راستش به خاطر کرونا و کنکورمم درد دندونمو تحمل کردم و نرفتم درست دو روز قبل کنکورم بود ی روز قبلشم باد کرد لثه ام و لبم نمیتونستم دهنمو باز کنم و چون کنکور داشتم همون روز نمیشد کاریش کرد ی جوری اروم کردم دندونو ولی الان متوجه شدم که ممکنه کیست داشته باشم در دندونم چون ابسه کرده بود
  میشه بگین چه جوری تشخیص بدیم کیست کوچیکه یا بزرگ
  دکترم قرص داد تا عفونت رفع شه و بعدشش عکس و عصب کشی فک کنم نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشخیص کیست و درمان کیست و آبسه توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است.

 112. Avatar مریم گفت:

  سلام.من دو سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم امپول رو که ب لثم زد دندونم خون ریزی کرد دکتر گفت کیست داره دندونم رو پر کردم یه سمت دندونم کبود شده الان هم خیلی خونریزی داره موادش هم در اومده .ولی درد نداره..دکتر گفت دیگه درست نمیشه باید بکشمش ..چکار باید بکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بعد از معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان می توان پاسخ دقیق را داد.

 113. Avatar samin گفت:

  .سلام ببخشید دندون جلویی من عفونت داره به دکتر بردیم گفتن عصب کشی میخواد با عصب کشی حل میشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با انجام عصب کشی دندان عفونت خارج می شود.

 114. Avatar آرزو گفت:

  سلام وقت بخیر
  پوشش داخلی زیر گونه من از داخل دهان..یه جایی بین بالای لثه و زیر گونه از داخل دهان یه توده به وجود اومده که فقط با لمس دست حس میشه ولی در ظاهر رنگ پوست داخل دهنمه.. دکتر این پ مشکلیه و باید به چه متخصصی نشونش بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 115. Avatar عطا گفت:

  باسلام و ادب دندان دوم ازبالا سمت راست رنگش کمی سیاه شده قبلا درد داشت و کنار بینیم ورم کرده بود. با مصرف انتی بیوتیک مدتی خوب شد. حالا بالای دندان روی لثه هنگام خوردن غذاهای سفت چرک و خون جمع میشه . خود به خود و یا در حین غذا خوردن میترکه و درد هم نداره.خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. برای جراحی و خارج کردن عفونت دندان به متخصص ریشه مراجعه کنید.

   1. Avatar مراد گفت:

    سلام آقای دکتر دندانپزشک بعد از دیدن رادیوگرافی گفت دندان 6 بالا کیست دارد . بعلت شیوع بیماری کرونا میتوانم درمان را پیگیری نکنم؟ یا بدتر میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در بعضی مواقع کیست با عصب کشی درمان می شود ولی گاهی اوقات کیست عفونی شده و تبدیل به آبسه می شود. سفارش می شود هرگونه زخم و وضعیت غیر طبیعی در دهان و دندان را پیگیری کنید.

 116. Avatar احمدی گفت:

  سلام خانم ۵۵ ساله هستم آخرین دندان سمت چپ از بالا حدود ۱۰ سال پیش پر شده یادم نیست عصب کشی شده یا نه ولی از اون موقع تا حالا چندین بار حالت تیر کشیدن و سوز کشیدن انگار هوا داخلش میره داشت حتی چندین بار نمیتونستم غدا بخورم که هر دفعه دندان پزشک آنتی بیوتیک میداد خوب میشد ولی متاسفانه بعد دنبالش را نمیگرفتم تااینکه یک ماه پیش درد شدید گرفت حتی خواب نداشتم مجددا آنتی بیوتیک مصرف کردم خوب شد حالا بعد از تمام شدن انتی بیوتیک ها یکهفته بعدش یک جوش بزرک سفید رنگ روی لثه از داخل قسمت سقف تقربیا کنار همون دندان زده میفرمایید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه کنید . کیست دندان شما با جراحی درمان و عفونت آن برداشته می شود.

 117. Avatar M گفت:

  سلام زیر دندان روکش شده شماره ۷ پایین یک کیست بزرگ وجود دارد آیا باید دندان کیشده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، روکش برداشته میشه رادیوگرافی تهیه میشود. اگر کیست کوچیک باشه عصب کشی دندان و اگر کیست بزرگ باشه با جراحی درمان میشه.

 118. Avatar امیر محمودی گفت:

  سلام
  من تازه متوجه شدم فک بالا سمت چپ کنار دندون اخر از سقف دهنم یک برامدگی سفیده البته دندونم چند مدته خرابه این مربوط به چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.احتمالا کیست است. برای درمان کیست دندان به متخصص ریشه مراجعه شود.

 119. Avatar سمانه گفت:

  با سلام. یه سوال داشتم از خدمتتون، بنده ۱ ماه پیش دندون عقل پایینم رو‌کشیدم، الان داخل اون قسمت یه زائده گوشتی ایجاد شده، نیاز به درمان داره؟ و علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

 120. Avatar گلناز گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یکی از دندان های اسیابم دو سال پیش دچار کیست شد و دکتر تشخیص تخلیه کامل دندان رو داد،حالا دندان کناری مجددا درگیر شده،دردناک و بسیار ملتهب هست ..واقعیت من به خاطر کرونا جرات رفتن به دندانپزشکی ندارم دارم با مسکن و امکسی سیلین استفاده میکنم
  آیا این دارو در مرحله اولیه کافی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عفونت دندان (کیست)خارج شود و درمان گردد.

 121. Avatar مریم گفت:

  با سلام
  دخترم ۱۶ ماهشه و داره دندون آسیاب در میاره هنوز بیرون نزده فقط یه کوچولو دیده میشه .دقیقا از همون جا یه تیکه گوشت اضافه آویزون شده .چه مشکلیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

 122. Avatar فاطیما گفت:

  سلام
  کیست دندان چجوری بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک عفونت باکتریایی است. که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود.

 123. Avatar م.. گفت:

  سلام
  دندان من چهار سالی میشه که چند بار ابسه کرده وانتی بیوتیک خوردم دوباره ابسه کرده که پیش دکتررفتم ودارو وامپول تجویز کرد ودومرحله هم دارو داخل دندونم ریخت و عصب کشی کرده اما هنوز مقداری لثم برامده است. و عفونتش خوب نشده ممکن کیست باشه؟؟؟ از شروع درمان حدود یک ماهی روزی میگذره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود اگر کیست دندان کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی انجام گردد. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 124. Avatar حامد گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان، بالای دندان شماره 6 من مدتیست که یک کم ورم دارد . چیکار کنم؟عاتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان هست. اگر کیست دندان کوچک باشد با عصب کشی درمان خواهد شد. اگر کیست دندان بزرگ باشد باید جراحی شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه گردد.

 125. Avatar رضایی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر جمیلیان . آیا کیست موجب لق شدن دندان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.از آنجایی که کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شود. اگر درمان نشود می تواند به دندان فشار وارد کند و باعث لق شدن و افتادن دندان شود.

 126. Avatar رضا گفت:

  آقای دکتر آیا کیست دندان را درمان نکنیم خودبخود درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی کیست دندان خود به خود ناپدید می شود.و در بعضی موارد با ید عصب کشی انجام شود اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود به آبسه دندان تبدیل می شود. بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود.

 127. Avatar حیدر اشکانی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید .دندان شماره هفت فک پایین سمت چپ بنده درد داشت بنده به دکتر مراجعه کردم .اعصاب کشی کرده الان دو هفته اس انواع اقسام انتی بیوتیک استفاده میکنم حتی این طول درمان این قدر درد شدید داشتم آمپول دگزا هم تزریق کردم .متاسفانه دکتر میگه دندان من کیست عفونی داره باید بر طرف بشه ..ولی خیلی خیلی دارو به موقع مصرف کردم دیگه معده ام درد گرفته متاسفانه اصلا هم دردش کم نمیشه شب و روز ندارم ..اگه امکانش هست کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند.

 128. Avatar مرتضی گفت:

  سلام. من یکسال پیش دندان بالایی با گرفتن عکس گفتند به عصب رسیده. الان دوباره رفتم عکس گرفتم دکتر گفت یه کیست کوچک هم داره. البته چند ماه پیش از کنار لثه همان دندان یه سوراخ بسیار کوچک شده بود که هر ازش چرک میامد بیرون. ولی الان سوراخ بسته شده و درد دندان هم کاملا افتاده ولی دندان بی حس شده. البته هفته ای یکبار تا دوبار تو این مدت از دنتول استفاده میکردم. الان باید چکار کنم و مشکل چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   کیست دندان عفونتی که کاملا باکتریایی است. و ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود. اگر کیست دندان کوچک باشد معمولا با عصب کشی درمان می شود.

   1. Avatar حوا گفت:

    سلام
    من چهار سالی میشه که دندونم چند بار ابسه کرده وانتی بیوتیک خوردم همین اواخر دوباره ابسه کرد که چند تا پنی سیلین وانتی بیوتیک مصرف کردم ودوبارهم دکتر دندان شماره هفت را بازکرده ودارو ریخته برای درمان عفونت اما الان حدود یک ماهی میگذره وقتی به گونم دست میزنم انتهای ریشه دندونم هنوز کمی برامده هست و یه چیزی وقتی دست میزنم اندازه یه فندق حرکت میکنه ممکن کیست شده باشه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا علت تشخیص معلوم گردد. برای درمان کیست اگر کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود. ولی اگر بزرگ باشد باید جراحی کرد.

 129. Avatar سعید گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون بابت ، اهمیتی که برای مردم قائلید و زود جواب میدین .. من دندونمو ۳ روز پیش کشیدم .. بعد از گذشت یک روز بدلیل بند نیومدن خون و ایجاد لخته های زیاد در اطراف دندان کشیده شده به دکتر مراجعه کردم و ایشون بعد از شست و شو لثه ام رو بخیه زدن .. الان از همون جای بخیه عفونت بیرون زده و صبح ها که از خواب پا میشم تفم که توی دهانم انباشته شده میریزم بیرون ، زرده .. در ضمن پنیسیلین ۵۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ استفاده میکنم .. میشه لطفا راهنمایی کنید که آیا جای نگرانی هست یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهای آنتی بیوتیک را طبق تجویز دندانپزشک معالج و تمام دوره اش را میل بفرمایید. نگران نباشید.

 130. Avatar یلدا گفت:

  سلام من فکر کنم بالای دندون جلو یعنی روی لثه کیست دارم الان متوجه شدم سرش سفید شده!! این چیه؟درمان میشه؟با باید کشیده شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید.

 131. Avatar سامان شیری گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه ، من امروز دندونمو کشیدم الان یه چیزی شبیه به همین کیست دقیقا روی جای خالی دندونم در اومده ، هی ورم میکنه و ورمش میخوابه تروخدا راهنمایی کنید الان همه مطبا بستن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عصب کشی گردد برای خارج کردن عفونت به متخصص مراجعه شود.

 132. Avatar مرجان گفت:

  سلام.
  من دو هفته ای هست سمت راست زبان و لب و چانه ام احساس مورمور و بیحسی دارم. هیچ درد دندانی و التهابی ندارم‌. آیا ممکنه این حالت به دلیل عفونت باشه و آیا ممکنه بدون هیچ درد و التهابی عفونتی وجود داشته باشه و منجر به حس مورمور و بیحسی شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید دندان معاینه شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 133. Avatar فائزه گفت:

  با سلام
  جناب دکتر دو شب پیش یک جوش در فک پایینم زیر دندان جلویی(دندان 1/2) ایجاد شد،دیروز بزرگ شد و بعد از ظهر خود به خود چرک اون تخلیه شد،تا آخر شب هم اثری از جای جوش نمونده بود،به نظر شما باز باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان شود وگرنه مجدد عفونت بوجود میآید.

  2. Avatar کژال گفت:

   سلام اقای دکتر
   حدود یه سال و نیم پیش دندون درد شدیدی گرفتم طوری ک هرچی مسکن میخوردم فایده نداشت همونموقع یه زائده کنار دندونم درومد ب دندون پزشک مراجعه کردم گفت عفونت شدیدی داره و امپول هایی ک حتما باید تو سرم تزریق میشد و یه قطره داد گفت هرموقع عفونتش ترکید برگرد درستش کنم داروهارو مصرف کردم ولی اون زائده موند منم دیگه نرفتم ازاونموقع هرموقع ضربه یا فشاری ب اون قسمت میاد یا شیرینی بخورم بزرگ میشه و درد میگیره و باهیچ مسکنی اروم نمیشه تا چندروز….الان بخاطر کرونا میترسم ب دندونپزشک مراجعه کنم میشه خودم تو خونه با سوزن یا چیزی مثل اون بترکونمش تخلیه شه؟ضرری نداره؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید به متخصص با تجربه مراجعه کنید و با جراحی باید عفونت برداشته شود.

 134. Avatar شهرام گفت:

  سلام ببخشین من یکسال قبل دندونمو عصی کشی کردم(دندان شش سمت راست پایین)بعداز سه چهار ماه یکم از دندونم شکست ولی در رفتن به دندانپزشک تعلیل کردم،و باعث شد یه چیزی شبیه جوش زیر دندانم ایجاد شه که زود رفتم دندانپزشکن و جای شکسته ی دندونمو پر کرد و اون جوش رو ترکوند،من فک کردم دیگه درست میشه ولی الان هفت هشت ماهه دیگه عادت شده برام و وقتی همونجا باز التهاب ایجاد میشه میترکونمش،الانم رفتم یه دکتر دیگه گفته کیست داری
  میخوام بببنم آیادایجاد کیست بخاطر عصب کشیه نادرسته دکتره یا اهمال کاری من بعد از شکستن دندونم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت عدم رسیدگی به دندانی که عفونت دارد، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها است ایجاد می شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 135. Avatar Paria گفت:

  سلام ببخشید من ۸ روز پیش دندون ۶ رو کشیدم و بخیه برام زدم تا روز ۷ که برای کشیدن بخیه رفتم همچنان درد داشتم و حتی گوشی لثه که به دندون ۵ بود ورم داشت که فکر میکردم به خاطر نخ بخیه است اما وقتی رفتم برای کشیدن گفتن غذا گیر کرده بوده و باعث عفونت شده و گفتن خالی کردن اما الان یه روز میگذره و من هنوز هم درد دارم هم لثه هم ورم داره چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما باید آنتی بیوتیک و مسکن برایتان تجویز کرده باشند. بعد از استفاده باید بهتر بشوید.

 136. Avatar نیوشا شکیبا گفت:

  سلام . دختر 11 ساله من ،در کنار دندان آسیای کنار نیش فک پایینش توده سفت و محکم زرد رنگی ایجاد شده . این توده از درون دندان آسیا تولید شده و به بیرون دندان ریخته و حدود چند ماه است که سفت و محکم در دهان جای گرفته . میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که این توده چیه و چطور میشه از بین بردش ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه می شود. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 137. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر . من خاستم از مطالب مفید و با ارزشی که درباره کیست دندان در سایت گذاشتید تشکر کنم خیلی استفاده کردم. 🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و پیروز باشید.

 138. Avatar نظری گفت:

  سلام آقای دکتر، من تا حالا دوتا از دندان هام رو عصب کشی کردم، بخاطر ارتدنسی هردو رو کشیدم، هردو ریشه هاشون خراب بود و انتهاشون کیست داشت…آیا ممکنه دندان های دیگم هم همینطور باشن؟( البته دیگ دندان عصب کشی ندارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

 139. Avatar نسیم گفت:

  با سلام

  آقای دکتر درمان کیست چجوری انجام می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 140. Avatar سلینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  نزدیک به ۷ یا ۸ سال پیش دندون فک پایین رو عصب کش ۴ کاناله کردم بعد قالب گرفت روکش شد
  .پارسال رو کش دندونم افتاد. رفتم روکش کرد با تاج بلند. یخشی که از لثه هم برداشته شد یا بریده شد
  الان دندونم درد میکنه علت چیه؟
  پوسیده یا عفونت کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام باید روکش برداشته شود و رادیوگرافی نهیه شود. احتمالا باید دندان عصب کشی شود.

 141. Avatar sanaz گفت:

  سلام
  دو روز است كه در قسمت بيروني لثه كنار دندان آخرم يه برآمدگي اندازه نخود ايجاد شده كه هيچ دردي نداره امروز متوجه شدم كه باردار هستم، چطور بايد براي درمان اقدام كنم و آيا اين ضايعه ميتونه براي بارداريم خطري ايجاد كنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان عفونت کرده باید با مشورت دکتر متخصص زنان و زایمان توسط یک دندان بزشک متخصص ریشه عصب کشی شود

 142. Avatar مبین گفت:

  سلام آقای دکتر روی فک پسرم کیست وجود دارد غده های ریز که دو دفعه بستری شده و دکترا کاری نکردن و میگن بدخیم است چند روزی میشه مرخص کردمش و صورتش باد می‌کنه و گوشش بدرد میاد که گریه می‌کنه و تب نمی‌دونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 143. Avatar شاهین. گفت:

  سلام میگم من دندان جلو فک بالای کیست داشت دندانمو کشیدم و بعد از چند هفته کیست فهمیدم که کیست از بین نرفته چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید کیست جراحی و خارج شود.

 144. Avatar مهران گفت:

  سلام …آقای دکتر من دندونم رو عصب کشی کردم ولی دردش به هیچ عنوان خوب نشد ، دکتر معالج گفت که ریشه دندان کاملا خراب شده و دندونم رو کشید ولی فردا صبحش که از خواب پا شدم یه طرف صورتم کاملا متورم شده با دکتر تماس گرفتم گفت که چرک خشک کن استفاده کنم …به نظرتان با آموکسی سیلین مشکل حل می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما زیر نظر دندانپزشک معالجتون باید دارو استفاده کنید. ا

 145. Avatar سارا گفت:

  سلام جناب دکتر. من در ترکیه هستم. مدتی هست که یک کیست در لثه ام نزدیک ریشه دندانم هست. گاهی بزرگ میشه و گاهی کوچیک. بیشتر شبیه تورم رگ های خونی هست. دکتر رفتم و گفت که باید دندانم را بکشم. درحالی که اصلا احساس درد در دندانم ندارم. پارسال دندانم را پر کرده بودم. حتی عصب کشی هم نکردم. از لثه ام عکس گرفت دکتر گفت که عفونت زیر دندانت هست و باید دندانت رو بکشی. ولی من اصلا نه کیستم درد میکنه و نه دندونم. چکار کنم به نظرتون. حتی دندونم عصب کشی هم نشده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید . دندان شما برای درمان احتیاج به عصب کشی دارد.

 146. Avatar علیرضا محسنی اژیه ای گفت:

  سلام خسته نباشید بنده دندان عقل سمت چپ پایین به سمت دندان های دیگم رشد کرده و زیره فکم همون سمت چپ یه حالت سنگ مانند سفتی هست که یهو طی دو سه روز زد بیرون و بزرگ شد.باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما جهت معاینه و درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 147. Avatar Zahra گفت:

  سلام من تازه دندونم رو عصب کشی کردم فک بالا دقیقا ی هقته بعدش ورم کرد صورتم . الان ک عکس رو نشون میدم میگن باید کشیده بشه اخه اگه اونموقع کیست داشتم تو عکس نشون میداد وقتی واسه عصب کشی عکس گرفتم لطفا ی جوابی ب من بدید من باید چیکار کنم الان ورم صورتم خابیده ولی بالای دندون فک ورم داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست عفونتی که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود . اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. دندان شما باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دیده شود بعد می توان پاسخ درست و قطعی را داد.

 148. Avatar احسان گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم من ۱۵ سالمه و اینکه در ردیف بالای دندان هایم بالای یکی از دندونام روی لثه یه دایره خیلی خیلی ریز که تقریبا دیده نمیشه هست و رنگش سفیده و لمس که میکنم مثل استخوان میمونه ولی قشنگ معلومه که جدا از خود دندوده و درواقع یه چیزی انگار روی دندونمه میشه بگید که باید به دکتر مراجعه کنم یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام کیست هست که باید به دندانپزشک مراجعه کنید. کیست را تخلیه میکنن.درصورت عدم رسیدگی به آبسه ، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند.

 149. Avatar سودا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مادرم دریچه مصنوعی ائورت داره و وارفارین مصرف میکنه حدود سه هفته قبل درد و ورم تو لثه یکی از دندون های پرشده ش داشت به خاطر کرونا نشد مراجعه کنیم با راهنمایی تلفنی آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کرد الان فعلا هیچ دردی نداره ولی یه ورم کوچیک مونده و خیلی نگرانه. مراجعه سریع به دکتر نیازه یا منتظر باشیم یکم شرایط کرونا بهتر بشه ممنون میشم راهنمتیی کنین🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است با یک متخصص جراح فک و صورت مشورت کنید

 150. Avatar رسول گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پارسال دندان نیش بالا کیست داشت عمل کردم و مقداری از ریشه دندان را بریدن ولی متاسفانه بعداز 7 ماه دوباره کیست تشکیل شده است و این دندان روکش دارد و عصب کشی هم نشده بود . لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید . کیست باید جراحی شود.

 151. Avatar پانیذ گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان نیش بالا من کیست داره باید جراحی کنم و کیست را خارج کنن . آیا این عمل سختی است . لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.

 152. Avatar اکبری گفت:

  با سلام ووقت بخیر .درمان کیست بززرگ دندانی چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.درمان جراحی و برداشتن ان کیست است که در مطب انجام می شود

 153. Avatar زهرا گفت:

  با سلام ووقت بخیر .دختر من 7سال سن دارد و دندان شیری یک از بالا از وسط دندان یک زائده گوشتی بیرون امده ونگرانم کرده به متخصص مراجعه کردم ولی متوجه نشد از آنجا که در شهرستان زندگی میکنیم و امکانات محدود می باشد به گفته پزشک متخصص کاری براش انجام نشد .می خواستم بدونم ایرادی نداره همینطور بمونه تا دندون اصلی در بیاد؟
  ممنونم از وقتی که برای ما می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جای نگرانی نیست ولی بهتر است در زمانی که به تهران امدید از مطب وقت بگیرید و ایشان معاینه شوند

 154. Avatar سعید گفت:

  سلام . دندان 7 بنده ورم و باد کرده و درد داره علتش چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت کرده و ورم کیست می باشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با جراحی کیست را خارج کند و عفونت برطرف گردد.

 155. Avatar هدیه گفت:

  با سلام، دندان سانترال فک بالا چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال فک بالا یک کانال دارد

 156. Avatar نسیم فتحی گفت:

  با سلام، من دوسال پیش دندان آسیابم ری اندو شد اما بعد از 2 سال که برای دندانهای دیگر عکس گرفتم و نزد دکتر دیگری رفتم گفتند که دندانی که ری اندو شده کیست دارد و قبل از اینکه عفونتش کاملا درمان شود پر شده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . این دندان باید مجددا عصب کشی شود در غیر اینصورت عفونت می کند

 157. Avatar محمد گفت:

  سلام
  من حدود هفت ماە پیش ددندان شمارە ۴ فک پایین طرف چپم رو عصب کشی کردم بنا بە دلایل کاری و اینها قسمت نشد پر کنم و تا الان چند باری کیست کرده حدود 3 بار بعد از سومین بار کیست کوچکی زیر دندونم بود که حسش میکردم و رفتم دندان پزشک و بازم تخلیه کرد و پانسمان اما یه روز بعد اونم بازم دچار کیست بزرگی شده،چیکارش کنم بکشم یا خوب میشه؟
  تو رو خدا جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معالجه و درمان کنید. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 158. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام…آقای دکتر من یکی از دندونای سمت چپ فک بالا رو خیلی وقت پیش عصب کشی و پر کردم مثلا 4یا 5 سال، تو این مدت هم چون کمی بهش فشار میومد هر چند وقت یه دردی میومد و میرفت …این چند روزه بین گونه سمت چپم و لثه بالای اون دندون یه حس درد و عفونتی حس میکنم که حالت بی حسی داره…چی پیشنهاد میکنین آقای دکتر چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد باید رادیوگرافی تهیه شود . به متخصص ریشه مراجعه کنید . عصب کشی باید انجام شود .

 159. Avatar هستی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندانم یکسال پیش عصب کشی کردم بالای همان دندان در لثه ضایعه ای مثل جوش سفید بوجود آمده که وقتی آنرا فشار میدهم درد دارد میشه بگید چی هست و درمانش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان عفونت دارد . شما به متخصص ریشه مراجعه کنید. رادیوگرافی تهیه شود. و دندان باید عصب کشی گردد.

 160. Avatar نازنین گفت:

  سلام . آقای دکتر من کنار دندان عقلم انتها یک کیست بوجود آمده باید چیکار کنم خیلی نگرانم چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. دندانپزشک با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند.

 161. Avatar کبری گفت:

  سلام آقای دکتر من تازگی متوجه شدم دندون هفت چپ پایین کیست داره قبلا عصب کشی کردم ولی فایده نداشت لطف کنید راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه کنید و عصب کشی درست و کامل باید انجام شود.

 162. Avatar زهرا قربانی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من حدود یکسال قبل هنگام خوردن غذا دندان یک پایین سمت راست ؛قسمت بالای دندان ریزش پیدا کرد و پس از مراجعه به دندانپزشکی OPG انجام شد و دکتر گفت خیلی مشخص نیس و یه چیزی شبیه کیسته و چون درد نداری فعلا دندون رو دستکاری نمیکنیم و سپس با مواد قسمت ریخته شده دندان رو پر کردند… الان حدود شش ماه میگذره و امروز با فشار دادن فک زیر همان دندان البته از روی پوست صورت احساس حساس شدن دندان را دارم..ممنون میشم راهنمایی بفرمائید…با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه کلینیکی و تهیه رادیوگرافی می توان علت را تشخیص داد می توان با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 163. Avatar Sasan گفت:

  آقای دکتر من ۴ ماه پیش دندون اخر فک پایین رو عصب کشی و روکش کردم ولی الان چند روزه یه گره زیر همون دندون پدید اومده و خیلی درد میکنه بنظرتون چی میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد. ممکنه عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد باید رادیوگرافی تهیه شود تا علت تشخیص معلوم شود.

 164. Avatar هلیا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  دندان انتهایی فک پایین من عصب کشی شده و روکش داره به دلیل استرس شبها دندونهام رو فشار میدادم و گاهی صبح با درد همین دندان انتهایی بیدار میشدم حالا کنار دندونم ورم کرده و چیزی شبیه کیست کنارش هست اما درد نداره،ایا عفونته یا به دلیل فشار روی دندون ورم کرده؟ درمانش چی هست؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . علت کیست دندان شما عفونت می باشد که باید از آن ناحیه رادیوگرافی تهیه شود .دندان قروچه عوارض زیادی دارد از جمله باعث از بین بردن مینای دندان، حساسیت دندان و مشکلات فک می شود. گاهی اوقات کسی که این کار را انجام می دهد دچار سردرد شدید و گوش درد نیز می شود. در برخی مواقع، دندان قروچه سبب شکستگی دندان، لق شدن و افتادن آن و همچنین پوسیدگی دندان خواهد شد. از جمله عوارض دیگر این کار می توان دندان درد شدید، درد گردن، مشکلات شنوایی، ساییدگی دندان، درد فک و بی خوابی را نیز نام برد. ادامه مطلب مراجعه به این لینک درمان دندان قروچه

 165. Avatar اشکان شکوریان گفت:

  من دندانم رو عصب کشی کردم ولی بعد از دارو ها پیگیر دندانپزشکی نشدم ابتدا درد شدید و الان اپسه کرده تورم داره دردش زیاده الان در این روز ها دکتر و جراح دندانپزشک هم نیست و ۶۰ تا اموکسیسیلین و مترونیدازوم مصرف کردم
  راهکار چی هست؟
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما عفونت دارد . باید رادیوگرافی تهیه شود . این عفونت باعث آبسه میشود. باید به متخصص ریشه مراجعه شود و عصب کشی کامل و دقیق انجام گردد.

 166. Avatar ماهرخ ارشادی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من هفته بیست و ششم بارداری هستم چند روزه متوجه برآمدگی روی یکی از دندانهایم شده ک این برآمدگی بافت نرمی داره و خونریزی یا دردی نداره لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه کلینیکی به دندانپزشک مراجعه شود. بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد.

 167. Avatar کیان گفت:

  آقای دکتر من دندونم رو تابه حال دوبار عصب کشی کردم و هنوز کیست داره،ایا میشه دندون رو رکش بذارم؟یا اینکه ایمپلنت کنم یعنی همون مکقع گه میکشم ایمپلنتشون کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید توسط متخصص ریشه رادیوگرافی دیده شود و معاینه انجام گردد. و متخصص بنا به تشخیص از روی رادیوگرافی دندان شما نوع درمان را متخصص معالجتون مشخص میکند.

 168. Avatar رزيتا گفت:

  سلام
  من سه روزه از داخل فك بالا كنار دندان كرسي كيس زدم
  و با مراجعه به دندانپزشك سه رو متوالي پني سلين و كوآموكسي كلاو مصرف مي كنم براي تسكين درد پيروكسي كام و دگزا زدم و نرافن مي خورم
  ولي در اندازه كيس تغيبري حاصل نشده تا شقيقم درد مي كنه چه كار كنم 😭😭😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یست در اطراف دندان هایی که هنوز در نیامده مانند دندان عقل تشکیل می شود و به این ترتیب باعث از بین رفتن استخوان در ناحیه مورد نظر می شود. تشکیل کیست دندانی در اطراف دندان عقل معمولاً با کشیدن دندان عقل درمان می شود.

 169. Avatar مريم گفت:

  سلام من دندون عقلمو يك ماه پيش مشيدون كامل دراومد الان روي لثم ي تيزي شديده و دردش پيچيده توگوش و سروصورتم مثل دود دندون عقل چيكار كنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از آن ناحیه رادیوگرافی تهیه شود.تا علت قابل تشخیص باشد. و به متخصص جراح فک و صورت مراجعه گردد.

 170. Avatar ویدا گفت:

  با سلام وقت شما بخیر. آقای دکتر من 35 سالم هست و کیست لثه در فک بالا سمت چپم پیدا کردم برای جراحی آن خیلی نگرانم چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . رایج­ ترین و موثرترین روش درمانی برای کیست ایجاد شکاف در کیست یا خارج کردن آن است. قبل از خارج کردن کیست، دندان­پزشک یا جراح دهان معمولاً از کیست نمونه­ برداری می­کند. در نمونه ­برداری یک بخش کوچک یا یک قطعه از کیست به عنوان نمونه برداشته می­شود. این نمونه از کیست برای یک آزمایشگاه ارسال می­شود تا بر روی آن بررسی­های لازم انجام شود و ویژگی­های کیست تشخیص داده شود.اصلا نگران کننده نیست.

 171. Avatar حسین گفت:

  سلام
  اقایه دکتر من دندونم رو عصب کشی کردم6 ماه پیش و لثم سیاه و عکسم گرفتن گفتن کیسته باید حتما جراحی بشه یا با داروهای مثله امپوکسی سلین میشه درمانش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله باید جراحی شود و جای نگرانی ندارد.رادیو گرافی تهیه می شود جراجی می گردد . و کیست درمان میشود.

 172. Avatar محمد کریمی گفت:

  سلام اقایه دکتر
  من دندونم کیست کرده بود عصب کشی کردم بعد لثم سوراخ شده بود از پشته لثه فشار میدادم خون و چرک عفونت میومد بعد دیگع فشار دادم دیگه نیومدکیست درمان شده یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام حتما برای معالجه به متخصص لثه مراجعه فرمایید.

 173. Avatar مری گفت:

  باسلام و تشکر .بعداز گرفتن عکس از دندانهایم دکتر گفت یکی از دندانهای عصب کشی شده ام که روکش هم شده در قستی از ریشه عصب کشی کامل انجام نشده است .آیا با توجه به اینکه دندان مربوطه درد ندارد نیاز به انجام اقدامی هست یا خیر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . متخصص ریشه با دیدن رادیو گرافی دندان شما باید تشخیص بدهند که لازم هست یا خیر؟

 174. Avatar یوسف گفت:

  سلام، خسته نباشین، دندان ۶ چپ پایین ،۲ سال پیش عصب کشی وروکش کردم، اما متاسفانه پس از ۲ سال کنارش یه ابسه زد و دندونپزشک رفتم و عکس گرفت، وگفت که بین ریشه ها ش عفونت داره، وباید کشیده بشه و لی هیچ دردی نداره اصلا، ویکبار انتی بیوتیک خوردم و کنارش یه کیست کوچولو هست، جراح لثه هم گفت که عفونت بین دوریشه را نمیشه کاریش کرد باید بکشی، خلاصه ۲ روزه کشیدم ولی بخیه نکرد منظورم جراحی، وخیلی خونریزی داره ، حالا خواستم ببینم اولا نیاز بود بکشمش ؟ثانیا حالا که کشیدم عمل جراحی نمیخواست، منظورم بخیه کردن؟ثالثاخونریزیش طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . من باید رادیوگرافی محل دندان شما را ببینم تا اظهار نظر کنم. کشیدن دندان بطور ساده بخیه لازم ندارد و گاز گذاشته شده روی محل دندان رابه مدت 2 ساعت باید فشار دهید تا خون بند بیاد اگر بعد از اتمام این کار هنوز خون بند نیامده بود به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 175. Avatar فاطمه گفت:

  سلام بنده دندان 6 چپ پایین به عصب رسیده بود درمان نکردم تا اینکه از دیروز سمت چپ صورتم حسابی ورم کرده و خیلی درد میکنه و به دکتر مراجعه کردم با عکس دندونم متوجه شدن که عفونت زیر ریشه خیلی زیاده و تبدیل به کیست شده بهم آمپول و قرص آزیترومایسین و آموکسی کلاو دادن تا مصرف کنم و برای عصب کشی و پر کردن پیششون برم ؛ حالا آقای دکتر سوالم اینه آیا با مصرف دارو عفونت کمتر میشود که عصب کشی کنم یا اینکه باید دندانم را بکشم؟ کدام راه حل خوبی است؟ یا شما پیشنهاد دیگری دارید؟ خیلی ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما بعد از مصرف دارو حتما نزد یک متخصص ریشه با تجربه و ماهرمراجعه کنید. تا عصب کشی دندان انجام شود . سپس پر و روکش کنید . سعی کنید دندان خودتان را حفظ کنید.

   1. Avatar maryam گفت:

    سلام، جناب آقای دکتر ضمن تشکر از اطلاعات ارائه شده در مقاله های شما ( بخصوص راجب کیست دندان) آرزوی سلامتی و موفقیت برای پروفسوری مثل شما را دارم .عزت و سربلندی شمار از منان ایزد متعال خواستارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با سپاس و درود بر شما . منم آرزوی سلامتی و موفقیت برایتان دارم.

 176. Avatar Aila گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من سه روز پیش دندون آسیاب رو عصب کشی کردم،جلسه سوم عکس گرفتم و قبل از پر کردن،دکتر گفت زیر دندون کیست داره،حالا بعد از سه روز کل فک چپم درد میکنه،و در لثم هم این دردو دارم،ولی با دندون میتونم غذا بخورم،البته با یه درد مختصر لثه،خواستم بپرسم این طبیعیه؟مشکلی پیش نمیاد؟دکترم که میگفت مشکلی نیست،دوسه روزه دردت رفع میشه،ولی درد ناحیه لثم زیاده ولثه اون قسمتم قرمزو ملتهبه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر الان بعد دو یا سه روز درد و التهاب دارید. با تهیه رادیوگرافی قابل تشخیص می باشد.به دندانپزشک معالجتون مراجعه فرمایید.

 177. Avatar سعیدصحرایی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.بنده کیست لثه دارم وعاملش ترمیم بد یک دکتر بوده الان هم باعث فرو رفتگی صورتم شده.ممنون میشم در این زمینه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به یک متخصص لثه با تجربه مراجعه نمایید.

 178. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من کیست دارم خواستم بدونم شما عید هستین چون من ایران نیستم عید میام و یا پزشک باتجربه ای سراغ دارین که عید وقت بدهند
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   .با سلام . درمان کیست با جراحی انجام پذیر است . متاسفانه من نیستم و همکاری ، را هم نمی شناسم که ایام عید مطب باشد.

 179. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر بنده امسال یکی از دندان های پیش فک بالا را که قبلا پر شده بود عصب کشی کردم و پزشکم با توجه به عکس دندان مشکوک به کیست شد و ارجاع به متخصص دادن. روی عکس در انتهای ریشه قسمت سیاه رنگی دیده میشه در ضمن سابقه آبسه این دندان ودو دندان پیش کناری که عصب کشی هم شده دارم در کودکی هم ضربه ای به بینی ام وارد شده. میخواستم بدونم امکان کیست هست؟و اگر هست خطرناکه؟و چطور جراحی صورت میگیرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید…چون هرسه دندان جلو فک بالاست و هرسه عصب کشی شده نگرانم دندان هامو از دست بدم…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ضربه معمولا باعث ایجاد کیست نمی شود. عفونت دندان باعث بوجود آمدن کیست می شود. تشخیص قطعی کیست با رادیوگرافی انجام می شود. ممکن است کیست کوچک باشدبا عصب کشی برطرف می شود. و اگر بزرگ باشد سرپایی در مطب جراحی می شود و احتیاج به بیمارستان نیست نگران نباشید.

 180. Avatar سیامک گفت:

  سلام، وقت بخیر آقای دکتر
  دندان 2 پایین چند کانال دارد
  سپاس از وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان معمولا یک کانال دارد ولی می تواند در شرایط نادر دو کاناله هم باشد

   1. Avatar سحر جبارزارع گفت:

    سلام حدود ۶ ماه هست ضایعه یا کیست زیر دندانم احساس میکنم که بعضی وقتها درد خفیف داره. دو بار هم تا حالا از اثر اون، نصف صورتم متورم شده. الان شروع کردم به خوردن کپسول آموکسی سیلین و قرض مترونیدازول، که دو تا بسته خوردم ولی فایده ای نداشته، به نظر شما بازم باید دارو را ادامه بدم؟ در ضمن به خاطر شرایط جسمانی و معلولیتی که دارم برام سخته پیش دندانپزشک برم. لطفا منو راهنمایی کنید. ممنونم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص مراجعه نمایید. اگر کیست دندان شما کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می گردد. اگر کیست دندان بزرگ باشد باید جراحی انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک شایع ترین کیست های دندان

    2. Avatar سحر جبارزارع گفت:

     سلام وقتتون بخیر
     اگه به کیست دندان اهمیت ندیم و برای برداشتنش اقدام نکنیم، مشکلی پیش میاد؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. اگر کیست درمان نشود باعث از بین رفتن دندان می شود.

 181. Avatar mb گفت:

  سلام، وقت بخیر آقای دکتر
  من حدود 8 سال پیش دندان 2 فک پایین رو عصب کشی کردم، امسال که عکس گرفتم برای چکاپ، متوجه شدم که ضایعه بزرگی زیر دندانهای جلوی فک پایین هست که 6 دندان جلو را درگیر کرده است. عکس سی بی سی تی هم گرفته شد و مشخص شد که دندان 2 دارای دو کانال بوده است و احتمالا درست عصب کشی نشده بود. با تست دکتر ریشه مشخص شد که پنج دندان زنده هستند و فقط دندان عصب کشی شده پاسخ به سرما نداد. یکی از دکترها پیشنهاد جراحی و خارج کردن کیست را داد، ولی دکتر دیگری پیشنهاد داد که ابتدا این شش دندان عصب کشی شوند و سپس با جراحی کیست خارج شود. میخواستم نظر شما را بدانم که آیا عصب کشی همه دندانها لازم است؟
  سپاس از وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان 2 به طور کامل عصب کشی شود و با جراحی کیست خارج شود . عصب کشی دندانهای زنده به صلاح نیست

 182. Avatar بهناز گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳ سال پیش عصب کشی کردم بعد یه چیز سفیدی از لثه ام زده بود بیرون رفتم دکتر عکس گرفت گفت کیست هست ولی من نگاه کردم تو گوگل شبیه آبسه بود میشه لطف کنید بگیر تفاوتشون چیه؟؟
  میشه با فصل و سرکه ی سیب درمان کرد من از جراحی میترسم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   در هر دو عفونت وجود دارد در مورد کیست عفونت در زیر ریشه قرار دارد و به بیرون سر باز نکرده است و لی در آبسه عفونت به بیرون سرباز کرده است . درمان بستگی به وسعت ضایعه و شدت مشکل دارد که حتما دندان باید عصب کشی شود ولی ممکن است نیاز به جراحی هم باشد. درمانهای خانگی مثل سرکه سیب و غیره اصلا جایز نیست

  2. Avatar سحر جبارزارع گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   آیا کپسول آموکسی سیلین و قرض مترونیدازول برای از بین بردن کیست دندان مفید هست؟
   اگر مفید هست، از هر کدام چقدر باید استفاده شود؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درمان بستگی به وسعت ضایعه و شدت مشکل دارد که حتما دندان باید عصب کشی شود ولی ممکن است نیاز به جراحی هم باشد.

 183. Avatar حسین گفت:

  با عرض سلام من دوسال پیش یکی از دندونهام عصب کشی شد بعد تا مدتی درد میکرد بعد دندانپزشک گفت طبیعی بعد از یک ماه دوباره مراجعه کردم گفتن ریشه فرعی داره بعد دستکاریش کرد که بدتر شد و بعد از مدتی کشیدنش الان احساس یک گلوله مانند در اون نقطه میکنم بعد یک جوش سفید رنگ در اون نقطه پای همون دندون کشیده هست خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم چیه لطفا بگید باید چکار کنم ببخشید طولانی شد در ضمن عکس سی بی سی تی هم دارم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام برای تشخیص دقیق به یک دندانپزشک و یا متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه کنید. به علاوه برای جایگزینی دندان از دست رفته از یک روش درمانی مناسب مثل ایمپلنت استفاده کنید تا آسیبی به لثه و فک وارد نشود.

 184. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر،
  من دندون پیش فک پایینم پارسال کیست داشت جراحی کردم الان دوباره همون حالت گزگز لثه و حساس شدن دندون که قبل از جراحی داشتم دوباره سراغم اومده به نظرتون مجددا کیست برگشته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از ناحیه مورد نظر رادیو گرافی تهیه شود. تا در مورد علت گزگز و عود مجدد کیست نظر قطعی داد.

  2. Avatar علی گفت:

   سلام اقای دکتر
   دور ته ریشه دندان شماره شش سمت راست بالای من یک زایده هست که هفت ساله که همینجوری یا شایدم یکم بزرگتر شده . این ضایعه به صورت یک بالن هست که فقط با عکس رادیولوژی قابل رویته و من هیچ درد و مشکلی ندارم.بنظرتون چه کنم فالو اپش کنم هر شش ماه یا اینکه دندان را بکشم و ایمپلنت کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. کیست دندان هست. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی درمان می شود.

 185. Avatar زهره گفت:

  سلام من دندون های نیشم چون بدفرم بودن دکتر کمی بافرز تراش دادند پنج ماه پیش ولی بعداز تراش بعضی مواقع هنگام جویدن دندان درد میگیرد من باید چکار کنم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   شما باید معاینه شوید در مواقعی که آسیب جدی به دندان وارد می شود دندان سریعا دچار پوسیدگی می شود.

 186. Avatar ش.ش گفت:

  سلام من یک دندان شکسته دارم که الان یک توده قرمز که درد زیادی داره داخل اون پیدا شده به مسواک زدن و حتی دست زدن خون میاد ممکنه چیز خطرناکی باشه

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که دندان شکسته را ترمیم نکنید دچار عوارض گوناگونی خواهید شد. بروز عفونت دندان، پوسدن سریع باقی مانده دندان، از دست دادن دندان و حتی پوسیده شدن دندان های مجاور را به همراه خواهد داشت. در برخی موارد دندان شکسته به جدار داخلی حفره دهان نیز آسیب وارد می کند. برای بررسی وضعیت این دندان و ترمیم آن به یک متخصص مراجعه کنید.

 187. Avatar علی گفت:

  سلام من ۲۳ سال دارم دندان عقلم پوسیده شده و توش کاملا گود افتاده رفتم دکتر برای کشیدن گفت چون سوار به عصب مندیبل است باید متخصص جراحی جراحیش کنه دیشب درد داشتم گفتم شاید چیزی مونده که اذیت میکنه با خلال دندون دراوردم یه چیزی شبیه عدس بود وقتی فشارش می دادم ازش عفونت میومد بیرون می خواستم ببینم میتونه کیست باشه؟
  ممنون

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   احتمالا دچار کیست دندان و عفونت دندان شده اید. حتما برای کشیدن و جراحی دندان عقل اقدام کنید و از دستکاری آن پرهیز کنید.

   1. Avatar زهره گفت:

    سلام من دندون های1و2بالا نه ماه پیش عصب کشی شده که همون موقع کیست داشت ولی هنوز کیست هست و برطرف نشده پیش متخصص درمان ریشه رفتم گفتن کیست با جراحی باید خارج بشه و عصب کشی هم گفتن مشکل داره و باید مجدد عصب کشی بشه چند وقت بعداز جراحی میتوان عصب کشی مجدد انجام داد؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     به محض این که عفونت و التهاب ناحیه فروکش کند می توانید نسبت به ترمیم دندان اقدام کنید. معمولا یک هفته طول می کشد.

 188. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  دیروز دکتر ارتودنسی ب من گفتن بین دندونه سالم ۴و ۵ فک پایین سمت چپ یک ضایعه تو عکس مشاهده شده باید برم عکس cbct بگیرم مشخص بشه این ضایعه چی هست و بعد بتونه فک پایینم رو ارتودنسی کنه الان من نگرانم نمیدونم ک قراره چی بشه میشه راهنماییم کنید ممکنه چی باشه و چ خطراتی داشته باشه.ممنون

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   معمولا موضوع نگران کننده ای نیست. متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی اقدامات لازم جهت سلامت و آماده سازی دندان ها را انجام می دهد تا دوران ارتودنسی را بدون مشکل پشت سر بگذارید.

 189. Avatar ابراهیم قبادی گفت:

  سلام آقای دکتر چند ماهی هست بالای دندان گوارش بالام سمت چپ یه توده ای روشدکرده امروز حین غذا خوردن بهش فشار اومد. موالق شده لطف کنید راهنماییم کنید چیکار کنم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   تا قبل از این که به دندان و لثه آسیب جدی وارد شود به یک دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.

 190. Avatar بهنوش بانی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من ۳۳ سال دارم در دوره نوجوانی بهم گفتن فک پایینم مشکل داره و باید ارتودنسی کنم ولی به دلایل مختلف نتونستم ارتودنسی کنم و همین امر باعث خراب شدن داندان هایم شده البته به جنس بد دندان هایم نیز ربط دارد .الان کلی ریشه باقی مانده دارم و طوری که عفونت کردن . و با مصرف چرک خشک کنای قوی یکی از دندانهایم را کشیدم ولی خیلی اذیت شدم و در حال کشیدن درد بسیار زیادی رو تحمل کردم و دکتری که دندانم را کشید گفت عفونت در زیر ریشه خشک شده یا جوانه زده . از اون به بد از ترس درد هیچ اقدامی برای دنداهایم نکردم و الان حس میکنم در پوست صورتمم تاثیر گذاشته و… خواستم بدونم باید چیکار کنم شما میتونید کمکم کنید . یا با بیهوشی میتونم دندانهایم را بکشم چون تحمل دردش را ندارم و ایا میتونم فکم را درست کنم البته از ظاهر بیرونی شکلی ندارد و درونن مشکل دارد
  خواهشن کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در مرحله اول باید ریشه ها خارج شود و در مرحله دوم باید ارتودنسی ثابت انجام دهید.

 191. Avatar سما گفت:

  سلام،خسته نباشید، دندون من چند سال پیش پرشده،پارسال دوباره درد داشت رفتم یه دکتر دیگه گفت پوسیدگی های زیرش کامل برداشته نشده و دوباره پرش کردن اما عصب کشی نکرد گفت اگر چندماه دیگه به سردی یا گرمی حساس شد باید عصب کشی بشه،که نشد،چند وقت پیش همون دندون عفونت کرد و آنتی بیوتیک استفاده کردم،بعد از اون وقتی با انگشتم بالای دندونم رو فشار میدم درد میگیره همون لحظه و اون نقطه،ولی بقیه مواقع نه،میتونه کیست باشه؟ببخشید طولانی شد

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   کیست دندان به صورت یک برآمدگی در زیر دست قابل تشخیص است. علائمی که می فرمایید مربوط به عفونت دندان است و اگر برای درمان ریشه به موقع اقدام نکنید دندان خود را از دست می دهید.

 192. Avatar Mahsa گفت:

  آیا در حین ارتدنسی برای کیست مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هر موقع در بین دندانها کیست مشاهده شد باید برداشته شود بنابراین در حین درمان ارتودنسی هم باید کیست خارج شود.

 193. Avatar Mahsa گفت:

  سلام آقای دکتر من پنج ساله پیش دندان 6 پایین را عصب کشی کردم الان ارتدنسی دارم و پایین همان دندانم را دست میزنم رویه لثه برآمدگی حس می کنم مثل یه چیز سفت ولی درد نمی کنه
  ولی بعضی وقتها همون داندانم تیر میکشه ولی زود خوب میشه میشه بگید باید چی کار کنم اگه کیست باید بعد ارتدنسی جراحی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی گرفته شود در صورت کیست باید در حین درمان ارتودنسی کیست خارج شود

 194. Avatar رضا گفت:

  سلام . خسته نباشید . دکتر من حدود یک ماه پیش جراحی فک انجام دادم . به علت کیست انتهای فک پایین سمت راست . بعد از عمل به علت بزرگ بودن کیست و تراش دادن فک و کشیدن سه تا دندونم، فک رو با الاستیک بستن . دکترم اعلام میکنه تا سه ماه باید فک بسته باشه . این موضوع طبیعیه؟ من هر جایی که نگاه کردم حداکثر زمان بستن فک رو 6 هفته اعلام کردن . واقعا 3 ماه اینطوری زندگی کردن سخته . فقط مایعات میخورم چون اصلا دهانم باز نمیشه …
  متشکرم از پاسخگوییتون پیشاپیش …

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   بدون معاینه حضوری و اطلاع از جزئیات جراحی نمی توان نظر قطعی داد. معمولا موارد استثنایی نیز وجود دارد.

 195. Avatar میثم گفت:

  سلام اگر کیست دندان تشخیص داده بشه الزاما دندان هم پوسیده؟

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   سلام خیر الزاما این نیست

 196. Avatar اشرفی گفت:

  سلام اقای دکتر پشت دندون اخر من بالا سمت چپ یه حالت حباب مانند تشکیل شده خیلی درد میکنه و دردش به همون دندون اخریم گوش و چشم و سرمم زده پیش دکتر رفتم دارو بهم داد نظر شما چیه

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام. طبق دستور پزشک معالج عمل کنید. مطمئن شوید که دچار پوسیدگی دندان نیستید. درد یکی از نشانه های عفونت دندان است.

 197. Avatar زیبا گفت:

  سلام آقای دکتر درمان کیست بزرگ چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان کیست بزرگ جراحی ان است

 198. Avatar داود گفت:

  سلام آقای دکتر بنده حدود ۶ ماهی هست روی لثه کنار دندان عقلم یک برامدگی ایجاد شده به دکتر مراجه کردم کفتن در عکس پوسیدگی نیست به دکتر یشه درمان رفتم کفتن چیزی نیست ریشه سالم هست به دکتر لثه مراجه کردم گفتن لثه مشگلی نداره فقط در ۲ماهه اول آب سرد وگرم میخوردم دندان کنار عقل تیر میکشید لطف میکنید بفرمایید این چه مشگلی هست به کجا من مراجعه کنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به بخش تشخیص بیماریهای دهان و دندان دانشکده دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 199. Avatar مسعود گفت:

  جراحی کیست دندان عقل چجوری ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ناحیه دندان عقل باز می شود و لثه کنار زده می شودو عفونت و کیست خارج می شود و دومرتبه ناحیه باز شده بخیه زده می شود

 200. Avatar آنی گفت:

  سلام دندان7بالا را سالها پیش عصب کشی کردم هیچ درد و مشکلی نداشتم دیواره دندانم به تازگی شکست دکتر گفت باید پست و روکش شودپس از چند روز وحشتناک درد گرفت بعد از عکس متوجه شدن کیست دندانم فعال شده به نظرتون مشکل کجاست

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بر اثر شکستگی دندان و عدم ترمیم به موقع دچار کیست دندان شده اید. برای درمان عفونت دندان و پوسیدگی اقدام کنید تا مشکل شما برطرف شود.

 201. Avatar مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر.من یه هفته ای هست که رو فک بالام احساس درد میکنم دقیقا زیر بینی به سمت راست از داخل دهان که دست میزنم یه چیز سفت و برجسته حس میکنم از وقتی فهمیدم انقد دستکاری کردم که حس میکنم بزرگتر شده یعنی ممکنه کیست باشه؟؟؟ من هفته ی ۳۰ بارداری ام ممکنه بخاطر بارداری باشه باید چه دکتری برم؟؟باید چکار کنم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به یک دندانپزشک و یا متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه کنید و مطمئن شوید که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت می کنید. تغذیه مناسب نیز برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان بسیار کمک کننده است.

 202. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت به خیر…مدتی بود که دندونم درد گرفته بود بهد چند روز ورم کرد دکتر دندانپزشک برام آنتی بیوتیک و مسکن نوشت اما ورم بیشتر شد یه عکس از فکم گرفتم که دکتر گفت یه کیست بزرگ و قدیمیه و نمیتونه کاری بکنه فقط چند تا داروی جدید نوشت البته لازم به ذکره که من یه بچه شیرخوار دارم که از شیر خودم تغذیه میکنه…آیا نیاز به جراحی داره یا با دارو خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. کیست به دارو جواب نمی دهد باید با جراحی برداشته شود.

 203. Avatar ; حسین گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۷ماه پیش دندون عقل پایین سمت راستمو جراحی کردم الان حدود سه هفتس یه جوش سفید و سفت رو لبه ی لثم همونجایی که جراحی شده از داخل زده.۵روزه اموکسیسیلین میخورم با مترونیدازول.با ترکیب دیفن و دگزا ام شستشو میدم یه مقدار کوچیک شده ولی خوب نشده.سفیدم ست.انگاری تیزه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ضایعه سفید رنگ روی مخاط علامت خوبی نیست بهتر است به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید.

 204. Avatar دندان گفت:

  سلام آقای دکترمادرم ۷۴ سالشه دندانش را کشیده است جای آن خیلی درد می‌کند و می سوزد و به دکتر مراجعه کرده است دکتر عکس نوشته است توعکس گفته اند که کیست ریشه به جا مانده
  لطفا راهنمایی میکنید چه کار کنیم کجا مراجعه کنیم و چه کار برایش بکنیم
  .

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به یک جراح دهان و یا متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان و تغذیه مناسب در ترمیم و بهبود وضعیت ایشان کمک کننده است.

 205. Avatar علی گفت:

  سلام من سمت چپ اطراف فکم یه چیز توپ مانند احساس میکنم اول رفتم دکتر گوش حلق بینی گفت از دندونت شاید باشه منم دندون درد ندارم و این چی میتونه باشه که انگار فک من بی حس شده من دیگه از پس پیش دکترای متخلف رفتم خسته شدم لطفا کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود و به یک متخصص جراحی فک و صورت باتجربه مراجعه نمایید

 206. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر جان من چند سال پیش یکی از دندانهای جلو فک بالا را عصب کشی کردم بعد چند سال به خاطر اینکه مواد پر شده روی دندان خراب شد برای زیبایی در صورتی که هیچ دردی نداشتم به دندان پزشک مراجعه کردم تا دوبارهمواد قدیمی را خارج کند و دوباره دندان را پر کند وقتی دندان را پر کردم بعد چند ساعت درد شروع شد که فردای انروز دیگر قابل تحمل نبود دوباره به دندان پزشک مراجعه کردم و دوباره دندانم را خالی کرد که عفونت خارج شود ولی دکتر هر کاری کرد عفونت دندان خارج نمیشود عکس سال گذشته که از تمام دندانم داشتم نشان میداد عفونت کوچکی زیر ریشه وجود داشت ولی درد نداشت الان علاوه بر استفاده از کلی دارو های چرک خشک کن درد شدید و غیر قابل تحملی دارم و چرک هم خارج نشد دیگه کلافه شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید عصب کشی شود بهتر است از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید

 207. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من چندتا از دندونامو پر کردم و یه جرمگیری هم داشتم، حالا نمیدونم مشکل من به این قضیه ارتباط داره یا به چیز دیگه ای مربوطه، اما من یکی از دندونای پایینم از زیر لثه ام(قسمت پایین پایین لثه) نمایان شده،یه تیکه سفیدی از روی لثه ام مشخصه که مطمئنم دندونمه…خیلی میترسم نکنه بخاطر جرمگیری باشه اون مواد تیره رنگی که دندونپزشک آخر کارش به دندونا میزنه…
  خواهش میکنم بگید دلیلش چیه؟؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال زیاد ریشه دندان می باشد که به علت تحلیل لثه نمایان شده است . ولی برای اینکه نظر قطعی بتوان داد باید معاینه شوید

 208. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون شماره 6 سمت چپ بالارو یک بار سالها پیش عصب کشی کرده بودم بعد سال 94 دندون درد و …اذیتش باعث شد برم دکتر که دکتر گفت لثه م باید جراحی بشه و بعد عصب کشی که سال 94 انجام شدکه دوباره بهمن 97 دردگرفت ورفتم دکتر گفت باید عصب کشی مجدد بشه و انجام شد که از خرداد 98 کیست دوباره بزرگتر شد وپر میشد ازش عفونت خارج میشد دکتر گفت دیگه نمیشه نگه داشت دندون رو باید کشید و جراحی کرد که دو سه روزه انجام دادم ولی دهنم به شدت بو میده قبلا هم بو میداد این اواخر آیا مشکلم حل نشده؟ چی کارکنم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام علت پوسیدگی دندان شما باید از ابتدا ریشه یابی می شد که دائم عود نکند. توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. مواقعی هست که هرچند بهداشت دهان و دندان رعایت می شود اما ناهنجاری های فک و دندان به مرور زمان منجر به بروز پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها می شود. با تشخیص دقیق می توان از بروز این عارضه در آینده جلوگیری کرد

 209. Avatar سوگند گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲سال پیش دندونمو عصب‌کشی کردم یعنی به‌طور کامل استخون فکم شکافته و عصب‌کشی شده ولی چون روکش نکردم دندون شکسته وهرچندوقت یکبار درد میگیره
  اخیرا یه‌چیزی شبیه کیست روی لثه‌م هست که بازبون فشار میدم میترکه و شبیه آب شورمانند میمونه ولی دوباره بعدش تشکیل میشه
  آیا عفونت کرده دندونم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله عفونت دندان و لثه را جدی بگیرید و برای تکمیل مراحل درمان به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید

 210. Avatar farah گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من چندسال پیش یکی از دندانهام شکست اصلا نمیتونستم باهاش هیچ چیزی بخورم مدام احساس میکردم یه قلوه سنگ وسط دندونهام هست.رفتم دندانپزشکی برام پانسمان کردن یه مدت طول کشید تا برم برای پرکردنش زمانی که مراجعه کردم گفتن دچار فتخ لثه شدی برام سوزوندنش و دوتا دندان شش و هفتم رو عصب کشی و پر کردن.مدام همین سمت صورتم ورم میکنه و با دوتا دندونهایی که برام عصب کشی کردن نمیتونم هیچ چیزی بخورم همش درد داره و خون میاد همون موقع هم گفتم دکتر گفت ریشه دندانت برجسته هست در صورتی که فقط یه دندونم اینجوری بود.الان باوجودگذشت دوسال همچنان من این مشکل رو دارم لطفا راهنماییم کنین آیا منم کیست لثه دارم؟راه درمانش چیه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از گذشت دو سال این وضعیت طبیعی نیست با مطب تماس بگیرید تا وضعیت شما حضورا بررسی شود. بعد از مشخص شدن مشکل اصلی روش درمانی مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد

 211. Avatar کوروش گفت:

  سلام و خسته نباشید من تقریبا هر ماه سقف دهانم متورم میشه و با درد زیادی همراهه و بعد از دو روز تورم به لثه میرسه و لثه شکاف میخوره و و کلی چرک ازش خارج میشه و بعد دو روز خوب میشه به نظرتون دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یکی از دندانهای شما عفونت دارد باید عصب کشی شود . هر چند وقت یکبار عفونت خارج می شود و دندان به حالت اول خودش بر می گردد. و مدتی بعد دوباره عفونت سر باز می کند و از دندان چرک خارج می شود

 212. Avatar الیاس گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  حدودا شش سال پیش دندون اسیاب بزرگم خراب شد و لثه م شدیدا عفونت کرد به حدی که لپم اندازه نصف تخم مرغ باد کرده بود،چون از دندونپزشک میترسیدم نرفتم،خلاصه اینکه اون عفونت از روی لپم فک پایین همون قسمت پایین لثه ای که دندونم خراب بود سر باز کرد و عفونتش اومد بیرون کم کم و دردم تموم شد،من چون همیشه ریش دارم،نمیدونستم که پوست لپم فرو رفته و حالا که دوس دارم ریشم و بزنم،وقتی میزنم یه فرورفتگیه خیلی زشت روی صورتم فک پایین هستش و خوب نشده بعد این همه سال.
  حالا سوالم از شما اینه که باید چیکار کنم تا این فرو رفتگی خوب بشع؟
  مث این میمونه که پوست از داخل چسبیده به استخوان فکم.
  اصلا این مشکل حل میشه؟
  چطوری؟
  باید جراحی کنم؟
  باید پروتز کنم؟
  هیچ راهی نداره با درمان خانگی حلش کنم؟
  بخدا خیلی میترسم از جراحی
  اژ طرفی هم دلم میخواد این مشکل حل بشه.
  میبخشید،خواستم کامل توضیح بدم
  پیشاپیش بابت راهنماییتون کمال تشکر رو دارم
  پاینده باشید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بابت مشکلی که برای پوست صورت شما به وجود آمده باید به متخصص پوست مراجعه کنید

 213. Avatar سمانه مقدم گفت:

  با سلام ،اقای دکتر پسر ۴ساله ام امروز با بیهوشی در بیمارستان دندوناشو کشیدند و عصب کشی کردند.و اون دندونی که کشیده، به خاطر این هست که ابسه داشته وگفتن که کیست داشته ،آیا همین که تخلیه بشه کیست، خیالم باید راحت باشه یا باید کاری کنم؟ من پرسش وپاسخ ها را که دیدم نگران شدم .

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر نظر پزشك معالج ايشان همين است به ايشان اعتماد كنيد و روند درمان را به طور منظم طي كنيد جاي نگراني نخواهد بود

 214. Avatar عليرضا گفت:

  نده متاسفانه از سال ٨٩ درگير كيست در فك سمت راست پايين هستم و ٤ بار جراحي كردم ولي متاسفانه دوباره رشد كرده تمام اين جراحي ها رو در اهواز انجام دادم و الان واسه بار پنجم كه كيست دوباره در امده دکترم اعتقاد دارن كه بايد اون ناحيه از فك كه درگير كيست بوده از طريق عمل استخوان فك جدا بشه و از استخوان لگن پيوند بخوره

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   با یک متخصص جراحی فک و صورت با تجربه مشورت کنید

 215. Avatar ناهید گفت:

  سلام چند روز پیش به دندانپزشک مراجعه کردم دندانم عفونت داشت بعد 10 تا پنی سیلسین آبسه خوب نشد و،درد بیشتر و بیشتر شد تا دندان رو کشید حین زدن بی حسی درد بسیار بسیار شدیدداشتم بعد از کشیدن هم درد بسیار است مخصوصا روی استخوان فک که تا گوشم میرسد الان بعد سه روز هنوز درد بسیار داره که بعضی وقت ها حس میکنم سفت میشه بعضی وقت ها هم نرم نظر شما چیه آیا امکان دارد کیست باشد مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید و از دندان شما یک رادیوگرافی تهیه شود

 216. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر: چن سال پیش یک از دنداندانهای آسیا را روکش کردم و همون موقع ها حس میکردم انگار بین روکش و دندان فاصله هست و درد خفیفی رو حس میکردم که با جویدن غذا از طریق آن دندان یا آدامس جویدن انگار آن فاصله پر میشد و درد هم ساکت میشد ولی از یکی دو سال پیش از کنار همان دنداد کیست کوچک و سفید رنگی بصورت حباب کوچکی بروز میکرد و پس از تخلیه مایع چکرکی و سفید آن بهبود یافته ولی اخیرا آن کیست بصورت توده سفت و سفیدی از زیر و بغل دنداد ایجاد شده که گاهی مایع چرکی سفید هم از آن خارج میشود وبا مراجعه به دندان پزشک ، فرمودند پس از مصرف آنتی بیوتیک بارا کشیدن دندان و خارج مردن کیست مراجه نمایید ولی بنظرم مصرف آنتی بیوتیک تاثیر نداشته و مداوم عوارض چرکی خارج میشود ، لطفا راهنمایی فرمایید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام پزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است که به طور موقت عفونت دندان بهبود یابد. بعد از آن کار ترمیم یا تعویض روکش دندان شما انجام می شود. احتمالا طی این مدت طولانی آنتی بیوتیک های مختلفی را به طور غیر اصولی مصرف کرده اید و در حال حاضر به آنتی بیوتیکی که دندانپزشک معالج تجویز کرده است مقاوت دارید. مجددا به پزشک معالج مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک قوی تر برای شما تجویز شود و در مورد تعویض و یا ترمیم روکش دندان به موقع اقدام کنید تا دچار عوارض بدتر نشوید

 217. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود ۱۱ سال است که دوماه یک بار لثه هام التهاب پیدا میکنن به صورتی و الان چند وقت هست که بوی خیلی بدی از دهانم میاد ودرد شدید دارم البته من مسواک و نخ دندان هم استفاده میکنم به نظرتون این عوارض بیماری و عفونت لثه است ممنون میشم جواب بدین

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید مطمئن شوید که روش مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن را به درستی انجام می دهید. در صورتی که از این لحاظ مشکلی نیست به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن دندان ها و لثه ها مطمئن شوید. در مرحله بعد اگر مشکلی با دندان ها و لثه ها وجود نداشت به یک متخصص بیماری های دهان و یک متخصص گوارش مراجعه کنید

 218. Avatar احسان گفت:

  سلام خسته نباشید ، من 18 سالمه و دچار شکاف لب و کام بودم ، دندون های فک پایین عقب یکیش کلا تخلیه شده و جاش که لثه بوده ی شیش ماهی میشه که باد کرده ، این باد کردن لثه فقط تو اون قسمت نشان چی میتونه باشه دکتر ، آیا باید سریع به پزشک مراجعه کنم برای این ؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید .

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا به این قسمت فشاری وارد شده یا بریدگی و زخمی بر اثر خوردن غذای سفت ایجاد شده در هر صورت بعد از گذشت چند هفته باید بهبود پیدا می کرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدام صحیحی برای درمان این ناحیه از لثه انجام شود

 219. Avatar زهرا گفت:

  باسلام اقای دکتر من سه روز جراحی دندان و جراخی کیست انجام دادم ولی باز عفونت از لثم میاد .دکترگفت ک احتمال بی حسی لب وجود داشت خوشبخانه بعد جراحی این مشکل پیدا نشد.ولی گفتن ک دوباره احتمال حراحی کیست هست من ب حراح دندان پزشک مراجعه کردم ن جراح فک.فقط یکم تورم و بیحسی طرف دندونی ک بخیه ژده دارم نظرتون چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید متخصص جراحی فک و صورت دانش و تجربه بیشتر ی در این زمینه دارد

 220. Avatar Bahar گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، من مدتی هست که ارتودنسی انجام دادم وبه دلیل دندون نهفته ای که داشتم سقف دهانم براکت داره دیروز برای ویزیت رفتم و امروز یک طرف لثه کنار براکت سقف دهانم متورم شده اما درد نداره فک میکنم به خاطر شدت کشش سیم متصل به براکت باشه آیا این موضوع خطرناکه یا به مرور این تورم رفع میشه ؟

 221. Avatar star گفت:

  سلام آیا ممکن است ارتودنسی منجر به بروز کیست دندان شود؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از انجام ارتودنسی ممکن است تا 24 ساعت کمی التهاب داشته باشید که به سرعت بهبود می یابد در غیر این صورت باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و ایشان را در جریان واکنش های التهابی دهان و دندانتان قرار دهید

 222. Avatar Bahar گفت:

  سلام ، وقتتون بخیر من چند ماهی هست که ارتودنسی رو شروع کردم و به خاطر دندان نهفته ای که داشتم سقف دهانم مدتیه براکت داره دیروز برای ویزیت رفتم اما امروزیک طرف لثه کنار براکت سقف دهانم متورم شده ،میخواستم بدونم این موضوع خطرناکه ؟ یا به خاطر افزایش شدت کشش سیمیه که به دندون نهفته ام وصله و به مرور رفع میشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در برخی موارد این مورد طبیعی است اما اگر در روزهای آینده شدت پیدا کند نگران کننده است و باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. با توجه به این که تعطیلات طولانی در پیش داریم سعی کنید با متخصص ارتودنسی خود و یا دستیار ایشان در ارتباط باشید تا برای اقدامات احتمالی آینده شما را راهنمایی کنند

 223. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من تو بچگی دندونم شکسته الان 1 ساله بالای دندونم کیست ایجادشده تا 1 ماه اول هروز ازش خون میومد الانم گاهی اوقات خون میاد خواستم بدونم اگه عصب کشی کنم کیست ازبین می ره یا اگه بمونه باعث میشه بقیه ی دندونامم آسیب ببینه و بیوفته

  1. Avatar A Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان دندان شکسته باید سریعا اقدام کنید در غیر این صورت دچار عوارضی مثل کیست دندان عفونت و از دست دادن کامل دندان خواهید شد. همچین عدم درمان کیست دندان و دندان شکسته منجر به آسیب به دندان های مجاور خواهد شد. به علاوه بهداشت دهان و دندان بسیار کاهش می یابد.

 224. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام من ۲۴ سالمه هشتا از دندونامو از دست دادم و یه چند تا شو پر کردم بهترین گزینه برای جایگزینی دندونام کدوم روشه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   روش های گوناگونی برای ترمیم و یا جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد که پس از معاینه دقیق بیمار با توجه به شرایط کلی بیمار بهترین روش به او توصیه خواهد شد

 225. Avatar فرشید گفت:

  با سلام
  دخترم در زمان تولد دچار عارضه cleft palate فقط در ناحیه استخوان آلوئول بود و دندان شماره 2 را نداشت ، جراحی شد و پیوند استخوان انجام شدو هم اکنون در حال ارتودنسی است اخیراً در محل جراحی دچار عارضه ای گردید و عکسهای CT و OPG گرفتیم و دکتر تشخیص کیست چرکی در نزدیک دندان شماره 1 داد که حتماً باید خارج شود و احتمال از دست دادن این دندان هم دارد. آیا راهی هست که دندان ایشان حفظ شود بایستی اضافه کنم دندانهایشان تحت ارتوندسی است و دندانهای جلوی کمی لق است. ممنون میشوم راهنمایی کنید.

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بیماری که قبلا دچار شکاف کام بوده است در سن خاصی باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید و برای تشخیص این مورد حتما باید بیمار ویزیت شود. ویزیت اولیه ارتودنسی رایگان است

 226. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام
  من دندان عقلم رو پنج روز پیش عصب کشی کردم بعد از عصب کشی نمی تونم روی دندانم فشار بیارم احساس درد دارم هنوز هم به خاطر همین مسئله دندان هنوز پر نشده هرچه قدر هم انتیبیوتیک مصرف می کنم جواب نمیده الان نمیدونم مشکل کیست یا دندون باید کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ید از دندان شما یک رادیو گرافی تهیه شود و توسط یک متخصص جراح فک و صورت معاینه شوید.

 227. Avatar سارا گفت:

  سلام من 32 سالمه و دندانم مرتب بود تا از هشت سال پیش که دندان پیش فک پابینم شروع به کج شدن کرد بخاطر همین دندان
  عقلم روکشیدم همون موقع از قسمت درونی فک و زیر دندانم یک جوش خیلی ریز که بنظر می رسید داخلش آب هست و دردی هم نداشت بیرون آمد و چند ماه بعد از بین رفت
  کج شدن دندانم انقدر آهسته بوده که بعد از هشت سال متوجه شدم ادامه داره اما تمام دندانهام سالمه و هیچ دردی ندارم و جالبه با اینکه دندان جلویی روی هم اومده اما هیچ فضای خالی بین دندونام نیست و دندونام کاملن کیپ و فشرده شدن
  علت کج شدن دندانم و درمانش چیه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   شما دچار نامرتبی و شلوغی دندان ها شده اید. کیستی که در انتهای قوس دندانی شما ایجاد شده نمی تواند علت اصلی بروز این نامرتبی دندان ها باشد اما در هر صورت باید تحت درمان قرار گیرد. در مورد درمان نامرتبی دندان ها نیز توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه فرمایید تا علت اصلی این ناهنجاری سریعا پیدا شود. مسلما با اقدام به موقع می توانید با کمترین هزینه و کمترین زمان درمان ارتودنسی خود را به پایان برسانید و دچار عوارض نامرتبی و شلوغی دندان ها نشوید. به علاوه این موضوع را بدانید که با کشیدن دندان های عقبی مثل دندان عقل شما نمی توانید این نامرتبی و کمبود فضای دندان ها را جبران کنید. بلکه یک ارتودنتیست با کمک دستگاه ارتودنسی دندان ها را با آرامی حرکت داده و در جای مناسب جایگزین می کند

 228. Avatar Maede گفت:

  اگه برامدگی روی لثه بیشتر از یک ماه ادامه پیدا کنه وبا درد همراه باشه خطرناکه؟البته دندونمو باید میکشیدم فقط ریشش مونده

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   برای جلوگیری از عوارض بعدی جهت درمان به یک متخصص مراجعه کنید

 229. Avatar Maede گفت:

  اگه برامدگی روی لثه بیشتر از یک ماه ادامه پیدا کنه وبا درد همراه باشه خطرناکه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   هرگونه وضعیت غیر طبیعی در دهان و لثه می تواند خطرناک باشد. برای بررسی وضعیت حتما به متخصص مراجعه کنید

 230. Avatar محمد گفت:

  سلام من 15سالمه ودندان جلوم کیست داره ایاباعصب کشی چندمرحله ای درست میشودویاباجراحی درست میشودویااگرباعصب کشی چندمرحله ای درست نشدمیتوانم جراحی کنم

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید پس از معاینه کیست دندان نظر قطعی اعلام خواهد شد

 231. Avatar Moh گفت:

  سلام اقای دکتر .یک ماهی است دندان های پوسیده ام رو پر کردم .از جمله دندان ۲ فک بالا .اما دو روزه که درد شدیدی داره.به گفته دکتر پوسیدگی سطحی داشته اما این درد ضربان دار نشانه چیه ؟ درد به حدی شدیده که نخوابیدم وقتی سرم رو خم میکنم احساس سنگینی در فک بالا دارم ولی اپسه نکرده .ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این درد نشانگر این است که پرکردگی نزدیک عصب است . باید از دندان عکس گرفته شود ودر صورت نیاز براساس عکس و معاینه کلینیکی ، این دندان عصب کشی شود.

 232. Avatar م گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من حدودا ۳ هفته ای است کا دندان ۶ پایین را عصب کشی کردم بعد از عصب کشی زیر دندانم به اندازه نخود ورم کردهو سفت و دردناکه به دکتر نشون دادم آنتی بیوتیک نوشت ولی بعد از مصرف دو ورق هنوز خوب نشدم و ورم زیر لثم هم چنان مونده به نظر شما چیکار کنم آیا کیسته؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است از دندان شما عکس گرفته شود و توسط یک متخصص ریشه ماهر ویزیت شوید.

 233. Avatar Hossein گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تقریبا ۳ و۴ ماه پیش که دندانم کیست داشت رو کشیدم دندان آخر فک پایین سمت راست حالا نمیدونم دندان عقل بود یانه وقتی دلیل کیستم هم با شکستگی دندان اتفاق افتاد و سپس دندانم درد گرفت بعد اون عفونت و درنهایت عفونت به کیست تبدیل شد کشیدمش کیست ازروی صورتم به اندازه نوک انگشت ورم داشت زیر دندان هم درست زیرش هم ورم داشت حال مشکل اینجاست دندانی که کشیدمش زیرش به اندازه نوک انگشت فرو رفتگی داره در اون قسمت هم گاهی احساس بدی دارم همچنین پوستی که اونجا هم هست با فشار آوردن به آن که احساس میکنم چیزی هست توش درد داره مشکلم چیه آقای دکتر از استخوان فکم میترسم دردسر درست کنه برام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید یک رادیو گرافی از دندان بگیرید و توسط یک جراح فک و صورت معاینه شوید

 234. Avatar Hossein گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  عرضم بحضور که بنده دندان عقل فک پایینم روسه ماه پیش بدلیل کیست کشیدم، تورم روی صورتم خیلی کوچک بود به اندازه یک نخود، برجستگی داشت و کاملا با چشم قابل تشخیص بود با گذشت زمان اون رفع شد اما زیر اون دندان کشیده شده حالت تورفتگی داره در اون قسمت احساس ناراحتی دارم به تازگیا پلک چشمم هم میلرزه نکنه اعصاب روی صورتم آسیب دیده باش یا تحلیل استخوان فک رخ داده باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لرزش پلک شما ربطی به دراوردن ان دندان عقل ندارد .

 235. Avatar اندی گفت:

  سلام
  آقای دکتر در زیر دندان جلویی فک بالا کیست دارم چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک است با عصب کشی درمان می شود و اگر بزرگ است نیاز به جراحی وجود دارد که کیست با جراحی خارج شود

 236. Avatar محمد گفت:

  سلام. پیشاپیش از وقتی که برای پاسخ به سوالات می گذارید تشکر میکنم.

  برادر من20 سال سن دارد و به تازگی بعد از رادیوگرافی متوجه وجود ضایعه ای در زیر دندان 6 .چپ در فک پایین شده ایم. دکتر گفته است که باید جراحی شود ولی احتمال بی حسی لب برای همیشه بعد از جراحی وجود دارد که باعث ترس و نگرانی ما شده .ایا حتما باید جراحی کرد؟ و احتمال بی حس شدن لب چه میزان است
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است شما به یک جراح برجسته فک و صورت مراجعه نمایید. جراح فک می تواند عصب را در حین جراحی کنار بزند تا صدمه ای وارد نشود

 237. Avatar نریمانی گفت:

  باسلام در انتهای ریشه دندانم کیست کوچکی وجود دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان عصب کشی شودبا عصب کشی کیست کوچک درمان می شود

 238. Avatar شقایق گفت:

  سلام من دوهفتس که دندان ۵بالاموکشیدم حالادر ناحیه لثه در جای دندان کشیده شدم کیست کرده قرمزرنگه ولی دردنداره چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید به دندان پزشکی که دندان شما را کشیده اند مراجعه نمایید تا از شما عکس رادیوگرافی بگیرند و دستورات لازم را به شما بگویند

   1. Avatar زیبا گفت:

    سلام آیا میشه با وجود کیست دندان درمان ارتدونسی را شروع کرد؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند. به طور معمول قبل از شروع درمان ارتودنسی مشکلات این چنین و پوسیدگی های دندان ترمیم می شود و سپس براکت ارتودنسی بر روی دندان ها گذاشته می شود.

   2. Avatar فاطمه گفت:

    سلام ببخشید من دندونم وعصب کشی کردم چندین ماه هست که عصب کشی شده ولی هنوزم درد میکنه کمکم کتید باید چیکارکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . اگر عصب کشی کامل انجام شده باشد نباید درد داشته باشید . پس بدلیل داشتن درد عصب کشی شما ناقص است. باید از محل دندان شما عکس گرفته شود و به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 239. Avatar حسین گفت:

  سلام
  آقای دکتر دندان من کیست کرده بود و از زیر چانه بیرون میزد از نیم رخ صورتم کاملا مشخص دکتر دندونم رو الآن یک روزه کشیده اما هنوز بیرون زدگی از صورتم بیرون نرفته و محل دندان کشیده شده درد ملایم دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از دراوردن دندان عفونی حدودا یک هفته وقت لازم است تا تورم ناحیه صورت درمان شود.

   1. Avatar حسین گفت:

    سپاس از وقتی که برای من گذاشتید و به سوالات من پاسخ دادید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. وقت من برای شما و جواب دادن به سوالات شما است

 240. Avatar سمیه گفت:

  باسلام.به مدت 2سال است که همسرم دندان پایین سمت چپ خودش رو عصب کشی کرده.همون دندادن درد شدیدی گرفت وبه پزشک مراجعه کردیم.بعد از اینکه عکس گرفتن گفتند که کیست کرده.باخوردن مقداری دارو آنتی بیوتیک یه مقدار از دردش کمتر شده.اما دندانش بدتر شده و به اندازه یک عدد نخود ورم کرده.لطفا مارو راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با انتی بیوتیک به تنهایی این مشکل درست نمی شود دندان باید مجدا عصب کشی شود . عصب کشی قبلی ناقص بوده وبدین علت دندان دچار کیست شده

  2. Avatar نازنین گفت:

   سلام آقای دکتر من ۳تا از دندونامو ۶ماه پیش کشیدم بعد از کشیدن عکس انداختم مشکلی نداشت حالا جاش دوباره زخم شده ی جوری چن جاش سفید شده کنار تیم قرمز شده دلیلش چی میتونه باشه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام باید معاینه شوید . باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک مرکز درمانی مراجعه شود. به این صورت در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 241. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام ودرود جناب دکتر من 52 سال دارم از 5 سال پیش دچار تب متناوب و بی حسی در ناحیه چپ صورت و تورم زیر پلک چشم چپ شدم به متخصص ارولوژی و مغز و اعصاب و چشم و گوش و حلق و بینی مراجعه کردم سه ماه پیش سنوس هام رو عمل کر دم که عفونت داشت ولی بعد گفتند این مشکل زیر چشم ربطی به سینوس ها نداره احتمالا مشک دندن هست البته در ناحیه فک و ریشه دندان های بالا خصوصا همیشه احساس درد دارم یکی از دندانهای کرسی هم شکاف بین دندان در لثه عفونی شده و با خلال دندان دستکاریش میکنم کلی خون خارج میشه امکان ار تباط تو رم زیر چشم با این موضوع دندان هست ؟ باید برای تشخیص رادیولوژی یا سونو بگیرم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید احتمال تومور و کیست هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود به نظر می رسد زیر دندان شما عفونت وجود دارد. و این عفونت باعث تب و درد می شود . دندان عفونی باید عصب کشی شود.

 242. Avatar حسن گفت:

  با سلام. من حدود ۷ سال پیش با جراحی یک کیست از لثه ام خارج کردم الان در نزدیک اون قسمت یک کم التهاب دارم. آیا امکان دارد کیست عود کرده باشد.ضمنا در عکس کاملی که از فک گرفتم هیچ نشانه ای از کیست یا عفونت دیده نمیشه. پس این التهاب بدون درد مال چیه. متشکرم از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است کیست دوباره عود کرده باشد و یا ممکن است التهاب مربوط به لثه باشد بهتر است یک متخصص جراح فک و صورت ماهر شما را معاینه کند.

 243. Avatar سایه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  آیا با وجود کیست در لثه میشود ارتودنسی کرد؟؟؟

 244. Avatar روزا گفت:

  سلام دکتر جمیلیان من ۱۳ سالمه و تقریبا ۹ ماهه که کیست توی دندونمه من خیلی از جراحی میترسم ایا به نظرتون نیاز به جراحی داره یا با عصب کشی برطرف میشه کیستم درد نمیکنه ولی احساسش میکنم وقتی بهش دست میزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی درمان میشود و اگر بزرگ باشد باید جراحی شود