ناهنجاری های فک

کوچکی فک پایین

کوچکی فک پایین

در صورتی که فک پایین بیمار کوچک باشد و یا رشد آن کمتر از مقدار معمول باشد که در اصطلاح به آن Mandibular deficiency می گویند می بایست با کمک دستگاه های فانکشنال فک پایین را به سمت جلو هدایت کرد. این درمان ها جزء درمان های ارتوپدیک و ارتودنسی محسوب می گردد.

کوچکی فک پایین

 

به عبارت دیگر با دستگاه های فانکشنال اصلاح فکین انجام می شود . اصولاً دستگاههای فانکشنال دستگاههای متحرک بزرگی هستند که باعث تحریک رشد فک پایین می شوند تا فک پایین به اندازه و جایگاه طبیعی خود برسد. این درمانها بایستی قبل از بلوغ انجام شود تا بهترین نتیجه عاید بیمار شود. در صورت عدم انجام این درمانها در زمان مناسب (قبل از بلوغ) ممکن است در آینده نیاز به جراحی فک وجود داشته باشد. بدین ترتیب درمان کوچکی فک پایین در بزرگسالان به کمک ارتوسرجری انجام می شود.

جراحی ارتوگناتیک فک پایین

کوچک بودن فک پایین و کم بودن ارتفاع صورت

در اکثر مواقع که بیمار دارای فک کوچک پایینی است دارای ارتفاع صورت کم و وجود ناهنجاری دیپ بایت می باشد که از جمله عوارض کوچک بودن فک پایین می باشد. عارضه دیپ بایت به حالتی گفته می شود که دندان های ردیف بالا بیش از اندازه استاندارد دندان های ردیف پایین را می پوشانند. بدین ترتیب منجر به آسیب های لثه ای و ساییدگی دندان های هر دو ردیف و پوسیدگی زودرس دندان ها می شوند. همچنین به زیبایی چهره بیمار نیز لطمه وارد می کند.

همچنین در اکثر این بیماران دیده می شود که دندان های ردیف پایین شلوغ و نامنظم است. زیرا فک کوچک فضای کافی برای رشد دندان ها را ندارد. به همین دلیل دندان ها به یکدیگر فشرده می شوند و دندان ها دچار عارضه شلوغی و نامرتبی می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کوچکی فک پایین می توانید به مقالات اینجانب مراجعه نمایید:

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

40 دیدگاه برای “کوچکی فک پایین

 1. Avatar اماندا گفت:

  سلام دکتر
  من فک بالام کوچک و بلنده و جلویه. همچنین فک پایینم عقب و کوچیکه (ادنویید فیس ) و چونه هم دهنم رو میبندم چین میفته.
  چه نوع جراحی لازم دارم و اینکه امکان داره برگشت پذیر باشه ؟
  از اینکه جواب میدید ممنونم.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ابتدا باید تحت معاینه ارتودنسی قرار بگیرید و در حد امکان با درمان ارتودنسی و بدون جراحی درمان کوچکی فک شما انجام خواهد شد. اگر تشخیص علت ناهنجاری دقیق باشد و علت ناهنجاری را به درستی درمان کنیم درمان ارتودنسی برگشت نخواهد داشت. بدین منظور حتما به یک متخصص ارتودنسی با تجربه و مدرن مراجعه کنید

 2. Avatar عاطفه گفت:

  سلام فک پایین نوزاد من،کوچک هست و سقف دهانش تا نیمه تشکیل شده.راه درمانی چی هست؟به چ متخصصی دراین زمینه باید مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. سوال واضح نیست اگر شکاف کام در سقف دهان وجود دارد باید با جراحی بسته شود و سپس ارتودنسی شود اگر شکاف کام وجود ندارد و تنگی فک بالا وجو ددارد بیمار باید در سن 7 سالگی برای ارتودنسی مراجعه نماید.

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  پسر ی ۱۴ ساله دارم که فک پایین کمی عقب است ولی ترکیب صورت خوب و قشنگ است فقط بهم ریختگی و بزرگی دندان های فک بالا کمی تو چشم است نمیدونم نیاز به دستگاه دارد یانه
  فقط دندان بالا مرتب بشود کافی است
  (اما میترسم باز بقیه ی صورت رشد کند ولی فک پایین رشد نکند)؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر برای درمان ارتودنسی ایشان به موقع مراجعه کنید با دستگاه ارتودنسی مشکل ایشان قابل درمان و پیشگیری است و نیاز ایشان به جراحی را در آینده رفع خواهد کرد

 4. Avatar محمد اسماعیل گفت:

  با سلام و احترام
  نوزاد دختر 50 روزه دارم که فک پایین خیلی عقب هست و وقتی دهانش رو میبندم دو فک روی هم جفت نمیشه و فک پایین عقبه
  موقع خواب هم با دهان باز میخوابه
  هنگام نفس کشیدن خس خس میکنه
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای شروع درمان ارتودنسی کودک شما بسیار زود است بهترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی 7 سالگی است. تا آن زمان صبر کنید و به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید

   1. Avatar محمد اسماعیل گفت:

    ممنون بابت پاسخ شما
    تا 7 سالگی کار خاصی جهت بهبود یا پیشگیری و … نمیشه انجام داد؟
    خیلی میترسم خدایی ناکرده فکش رشد نکنه
    ممنون

    1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     برای اطمینان بیشتر می توانید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید اما اقدام خاصی در این سن انجام نمی شود. مگر چند بررسی ساده که به شما بگویند در آینده چه روش درمانی در مورد ایشان کارآمد خواهد بود. ایشان در سنی هستند که استخوان ها به سرعت در حال رشد می باشند. در سن هفت سالگی نیز استخوان ها نرم هستند و می توان تا قبل از بلوغ با دستگاه های ارتودنسی استخوان ها را حرکت و شکل داد

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید .خواهری دارم که 13سالش هست و تقریبا به بلوغ رسیده .فک پاینش به طور معمولی رشد نکرده و کمی عقب هست .با یک متخصص ارتودنسی صحبت کردیم گفتن که با قالب چند سانتی میاد جلو .آیا این درمان جواب میده ؟ در این سن چیکار میتونیم انجام بدیم؟ممنون بابت پاسخ گوییتون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به یک متخصص ارتودنسی مدرن و با تجربه مراجعه کنید در حد امکان این ناهنجاری را با دستگاه های جدید ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی درمان می کند.

 6. Avatar R گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر
  جوانی 19ساله هستم میخواستم بدونم که چطور میشه گودی و تو رفتگی قسمت بالای فک پایین و سطح زیر لب تا چانه رو برطرف کرد؟
  یه حالت تو رفتگی و Sمانندی در این قسمت برام به وجود اومده.آیا میشه این سطح گودی رو از بین برد و چانه و لب در یک راستا و بدون تو رفتگی قرار داد؟
  لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با در نظر گرفتن اطلاعاتی همچون شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. می توان مشکل ایجاد شده را با ارتودنسی و یا با ارتودنسی به همراه جراحی بر طرف کرد

 7. Avatar عسل گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندانهای مرتبی دارم، فک پایینم کمی عقبه،به همین خاطر پروتز چانه انجام دادم،ولی این کار هم راضیم نکرده،و کمی غبغب آوردم،آیا بدون جراحی این مشکل رو میشه حل کرد،سنم هم ۳۵ ساله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام در برخی موارد می توان با دستگاه جدید داخل دهانی ارتودنسی این مشکل را رفع کرد برای معاینه ارتودنسی به مطب مراجعه کنید.

 8. Avatar دلوین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده دارای یک نوزاد 10 ماهه هستم که دکتر گفت فکش کوچیکه؟ آیا مشکلی برایش پیش نمیاید،، البته 37هفته 5 روز به دنیا آمد 40 روز در NICU بود و دارای شکاف کام هست که گفتن یک‌سالگی باید عمل بشه از همه لحاظ چک کردم گفتن مشکلی ندارم و تنها فقط از لحاظ قلب ایشون چک نکردم آیا نیاز داره ک چک کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا بیماران دارای شکاف لب و کام مشکلی راجب قلب ندارند ولی دکتر اطفال ایشان صلاح میدونن توسط دکتر قلب نیز معاینه شود. حتما برای ارتودنسی 6 سالگی مراجعه کنید .

 9. Avatar amir گفت:

  با سلام آقای دکتر فک بالا من کوچک هست واین موضوع منو اذیت می‌کنه با تشکر لطفا راهنمایی کنید…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان مشکل عقب و کوچک بودن فک بالا برای پیشگیری و درمان عوارض ناشی از آن از اهمیت بالایی برخودار است. همچنین از کوچک دیده شدن فک بالا نیز جلوگیری می شود. از جمله راه های درمان این مشکل:
   روش جراحی: در این روش از عمل جراحی برای اصلاح ساختار فک و متناسب کردن آنها استفاده می شود. این روش بیشتر برای بزرگسالان کاربرد دارد.
   روش غیر جراحی: در این روش متخصص ارتودنسی بر اساس میزان ناهنجاری و سن بیمار، از ابزار مختلف ارتودنسی می تواند استفاده می کند. ادامه مطلب به این لینک مراجعه شود.

 10. Avatar مهشاد گفت:

  سلام اقای دکتر.
  من فک پایینم کوچک هست و دندونهام خیلی بهم فشار وارد میکنن. چند روزه که خیلی درد میکنن و خیلی اذیت هستم. مسکن هم نمیتونه جوابگو باشه. شما چه راهی رو پیشنهاد میکنین؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با دیدن رادیوگرافی دندانهای شما و معاینه از دندانهایتان میتوان اظهار نظر کرد.

 11. Avatar سروش گفت:

  سلام دکتر وقت شما بخیر
  من پسری دارم که 7سالشه یه دکتر کودکان بهم گفت که فک پایینش داره به خاطر لوزه سوم که داره کوچیک میشه .البته دندوناش هم نامرتب در اومده ضمنا شبا هم با دهن باز می خابه . .میخام ببینم تا کی برا درمانش وقت هست وچقدر میتونه خطر ناک باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. با شماره تلفن ها ، سایت و اینستاگرام مطب در ارتباط باشید . تا با فروکش کردن ویروس کرونا و شروع بکار ، به مطب جهت معاینه حضوری مراجعه کنید . تا راهنمایی شوید. و با اتجام به موقع با ارتودنسی ثابت مشکل درمان گردد. وگرنه احتیاج به جراحی فک هم می باشد. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک شود کوچکی فک پایین

 12. Avatar Zahra گفت:

  سلام
  فک پایین من کمی عقب وکوچیک ، دندونام مرتب ولی زاویه شون به داخل و و دندونای فک بالا و پایینم خیلی به هم می چسبن و بهم فشار میارن ، چه درمانی پیشنهاد می کنید ؟ سنم ۲۶

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز یه ارتودنسی ثابت دارید

 13. Avatar س.ق گفت:

  با سلام. دختر بنده متولد سال 89 است. فک پایینش کوچک است. آیا در حال حاضر زمان مناسبی برای درمان غیر جراحی است؟ در ضمن آیا روش های غیر جراحی درد یا اذیت خاصی برای کودک دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. حضورا راهنمایی خواهید شد. قبل از سن بلوغ با دستگاه ارتودنسی اصلاح می شود ولی اگر دیرتر اقدام کنید باید عمل جراحی انجام شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این دو لینک کوچکی فک پایین و بزرگی فک بالا

 14. Avatar Fateme گفت:

  سلام .
  من ۳۸ سال سن دارم ۲ سال پیش ارتودنسی کردم. مشکلم کوچکی صورتم هست که به خاطر کوچک بودن فک بالا و پایین هست ، آیا امکان داره با جراحی فک ها بزرگ تر بشن که استخوان بندی صورتم هم درشت تر بشه، اگه امکان داره هزینه اش چقدر هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان دندانهای شما علاوه بر ارتودنسی ، جراحی فک هم لازم بوده است باید به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید.

 15. Avatar حسنا گفت:

  سلام
  من فک پایینم یکم کوچیکه و دندونام نیاز به ارتودنسی دارن وقتی رفتم دکتر بهم گفت که یاید تا سن بلوغ یا همون۱۵سالگی صبر کنم.پیشنهاد شما چیه؟من چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به مطب مراجعه شود. با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar شیوا گفت:

  سلام ، وقت بخیر
  من 20 ساله هستم مشکل شلوغی دندان و فک دارم باید ارتودنسی ثابت انجام شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.برای درمان دندانهای شما ارتودنسی ثابت و جراحی فک لازم است. شیب دندانها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندانها، وضعیت رادیوگرافی و… را باید بدانیم. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. شماره تلفن مطب 22011892

 17. Avatar زهرا گفت:

  باسلام خدمت شما جناب دکتر خسته نباشید،خانمی ۲۰ ساله هستم فک پایینم حدود ۲ سانتی عقب هست و دوطرف زیر چانه گوشت های زیر لب کمی بزرگ هستند و ی حالت ۸ باز داره در صورتی ک فک معمولی ی هلال کوچک هست زیر لب ها کمی غبغب دارم و فاصله ی لب بالا تا بینی زیاد هست میخواستم بدونم آیا این ناهنجاری ها ب دلیل همون عقب بودن چانه هست یا خیر ایا مشکل با پروتز چانه رفع میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.فکِ پایینِ من عقب بود و الان دوماهه ک جراحی فک پایین و چانه انجام دادم.وقتی داخل آینه از روبرو ب خودم نگاه میکنم احساسِ کشیدگی صورت میکنم.حس میکنم صورتم دراز شده.این حس طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. شما با متخصص معالج خود در این خصوص مشورت کنید.

 19. Avatar Mani گفت:

  سلام خسته نباشید پسری هستم ۱۶ ساله فک پایین کوچیکه میخواستم بدونم آیا ممکنه با ارتودنسی حل شه یا باید جراحی فک انجام بدم و میخواستم بدونم اگه جراحی فک انجام بدم تا چند روز فک بسته است و نمیشه غذا خورد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید جراحی فک انجام شود. بنده درمان ارتودنسی را انجام میدهم با متخصص جراح فک و صورت مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *