ناهنجاری های ساده دندان

کراس بایت دندانهای قدامی

کراس بایت

در حالت نرمال می بایست دندانهای فک بالا 2 میلیمتر جلوتر از دندانهای فک پایین قرار گیرند. در صورتی که در مورد یک یا چند دندان این حالت معکوس باشد یعنی دندان پایین جلوتر از بالا باشد، اصطلاحاًبه آن کراس بایت دندانهای قدامی (Anterior cross bite)گفته می شود.
این مشکل باید هر چه زودتر درمان شود در غیر این صورت باعث جلو قرار گرفتن فک پایین می شود که به علت رشد فک پایین به سمت جلو باعث ناهنجاری کلاس سه اسکلتال (Skeletal Cl III) می شود.

کراس بایت دندانهای قدامی

این ناهنجاری اگر در سنین پایین تحت درمان قرار گیرد به راحتی با یک پلاک متحرک قابل درمان است. کراس بایت قدامی باید به محض مشاهده شدن درمان گردد در غیر این صورت تبدیل به مال اکلوژن کلاس سه اسکلتال می شود که نیاز به جراحی فک در سن 18 سالگی خواهد داشت.

مال اکلوژن کراس بایت در 4% – 5% کودکان اتفاق می‌افتد و شامل دو نوع قدامی و خلفی می‌شود که در اینجا نا‌هنجاری دندان‌های قدامی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مال اکلوژن کراس بایت دندان‌های قدامی باید هرچه زود‌تر در سنین کودکی درمان شود زیرا در سنین بالاتر (18 سالگی) به‌دلیل رشد کامل دندان‌ها، فک پایین در جلو قرار می‌گیرد و نا‌هنجاری کلاس سه اسکلتال (skeletal cl lll) را به وجود می‌آورد.

انواع ناهنجاری کراس بایت قدامی

-دندانی: غالبا یک یا دو دندان در کراس بایت در‌گیر هستند و چهارچوب فک در شکل طبیعی خود است گاهی  مجموعه‌ای از دندان‌های جلو همراه درگیر کراس بایت می شوند  که سبب بزرگی و پیشرفت فک پایینی و کوچکی فک بالا می‌شود.

کراس بایت دندان‌های قدامی یکی از چند نوع ناهنجاری کراس بایت دندانی است که از دوران کودکی با معاینه در سنین 6-7 سالگی قابل مشاهده و تشخیص است و بهتر است از همان دوران از طریق ارتودنسی دندان، درمان شوند. چرا‌که هنوز بیمار رشد کامل نکرده است و رشد دندان‌ها به‌طور کامل صورت نگرفته است و متخصص ارتودنسی می تواند رشد دندان‌های دو فک بالا و پایین را با دستگاه ارتودنسی کنترل کند. اما اگر بیمار به سن 15 سالگی و بلوغ برسد، درمان دشوار خواهد شد. زیرا فک به رشد کامل رسیده و درمان ارتودنسی به تنهایی امکانپذیر نیست. در این مواقع از روش های ارتوسرجری استفاده می شود.

بروز نا‌هنجاری کراس بایت دندان های قدامی ممکن است به‌دلیل مشکل در فک باشد. در این مواقع همه دندان‌های جلو درگیر این ناهنجاری می شود.

کراس بایت دندان‌های قدامی سبب از بین رفتن زیبایی چهره کودک و مشکل در مفصل فک و درد طولانی مدت دو فک و خورده شدن دندان ها می شود.

علل بروز کراس بایت دندان های قدامی

برای علل بروز کراس بایت دندان های قدامی علل زیررا می توان نام برد:

 • ازدحام دندان‌ها سبب فشردگی و به هم ریختگی دندان‌های جلو می شود و به‌دنبال آن دندان‌های فک پایین به جلو کشیده می‌شوند.
 • قرار گرفتن لینگوالی جوانه دندانهای فک بالا
 • عوارض جراحی بعد از درمان شکاف لب و کام که مانع رشد قوس فک دندان می‌شود.
 • شلوغی دندانها .
 • باقی ماندن دندان موقت یا شیری برای مدت طولانی.
 • تاثیرات وراثتی

علل بروز کراس بایت قدامی

عوارض ناهنجاری کراس بایت دندان‌های قدامی

عوارض شایع که بر اثر ناهنجاری کراس بایت قدامی بروز می کند به شرح زیر است:

 1. بروز ناهنجاری اسکلتال کلاس سه
 2. احتمال شکستگی دندانها در اثر برخورد نامناسب انها در هنگام کراس بایت
 3. از بین رفتن مینای دندان بر اثر سایش دندان‌ها به هم
 4. سردرد و انقباض عضلات بر اثر درد و فشار‌های پی‌درپی دندان‌ها در طولانی مدت
 5. ناتوانی در حرف زدن و تلفظ صحیح کلمات
 6. دشواری در جویدن و خوردن غذا
 7. اثر‌های منفی بر رشد مفاصل و فک های صورت و انحراف استخوان‌ها.

درمان کراس بایت دندان‌های قدامی

این ناهنجاری دندانی را در سنین کودکی می‌توان با مراجعه به ارتودنتیست، به‌آسانی با روش‌های زیر درمان کرد:

 • حذف دندان‌های شیری کودک جهت رشد صحیح دندا‌ن‌های فک بالا و پایین.
 • استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک کوچک داخل دهانی

پس از 12 سالگی تنها دو درمان در پیش رویمان قرار می‌گیرد:

راه حل اول: تلاش برای حرکت دندانها در مسیر مناسب  با استفاده از ارتودنسی ثابت

راه حل دوم: درمان ارتوسرجری است که پس از 18 سالگی و زمانی که رشد دو فک متوقف شده است کاربرد دارد؛ این روش درمانی  در موارد  شدید به کار گرفته می شود .

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “کراس بایت دندانهای قدامی

 1. لهراسب گفت:

  سلام. ارتودنتیست دخترم رو معاینه کرده و گفتن کراس بایت داره که مشکل از خود فک هست دخترم ۱۰ ساله هست و ارتودنتیست گفتن تا ۱۲ سالگی وقت داریم درمان کنیم. خودم کلاس سه داشتم و عمل کردم و الان پسر ۸ ساله من کلاس سه داره ایا تنها با ارتودنسی درمان میشود؟ میترسم ارتودنسی کنیم و دوباره به حالات اول برگرده اینو از همکارام شنیدم ممکنه اینطور بشه؟میخواستم مطمین بشم که فقط تا ۱۲ سالگی وقت داریم اخه هزینش زیاده و فقط یکه از بچه ها رو میتونم ارتودنسی کنم. یه وقت دیر نشه؟ ممکنه ارتوپدی هم لازم باشه؟ ممنون میشم جواب بدین.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.
   برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *