ارتودنسی جراحی

ژنیوپلاستی یا ارتودنسی کدام بهتر است؟

ژنیوپلاستی یا ارتودنسی

ژنیوپلاستی نوعی عمل جراحی می باشد که برای اصلاح برجستگی چانه براساس عقب یا جلو بودن چانه استفاده می شود. از جمله روش هایی که می تواند جایگزین ژنیوپلاستی شود، استفاده از ارتودنسی می باشد. از روش ارتودنسی می توان برای جلوتر کشیدن فک پایین و یا عقب بردن مختصر فک پایین و در نتیجه  متناسب کردن آن با فک بالا استفاده کرد.

انتخاب ژنیوپلاستی یا درمان ارتودنسی به عوامل زیادی می تواند بستگی داشته باشد. متخصص ارتودنسی می تواند در این مورد شما را به درستی راهنمایی کند. همچنین در ادامه در مورد هر یک از این روش های ژنیوپلاستی و ارتودنسی توضیح خواهیم داد.

ژنیوپلاستی و ارتودنسی

استفاده از ارتودنسی برای درمان عدم وجود برجستگی چانه و عقب بودن فک پایین

عدم وجود برجستگی چانه و عقب بودن فک پایین علاوه بر مشکلات زیبایی که برای بیمار ایجاد می نماید، می تواند باعث به هم ریختگی دندان ها و مشکلات دیگر دندانی نیز شود. در نتیجه از روش ارتودنسی می توان برای اصلاح ساختار فک استفاده کرد.

برای اصلاح ساختار فک پایین باید از دستگاه متحرک استفاده کرد و برای اصلاح ناهنجاری های دندانی می بایست از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.

تصخیح فکین و تصحیح عقب بودن و یا جلوزدگی چانه در کودکان در سنین رشد انجام می گیرد و با اصلاح نحوه رشد فک ها باعث بهبود این ناهنجاری می شود.

درمان ارتودنسی نسبت به جراحی زیبایی چانه و ژنیوپلاستی دارای عوارض جانبی بسیار کم و محدودی می باشد. به دلیل غیر تهاجمی بودن این روش، معمولا بیماران درمان ارتودنسی را ترجیح می دهند.

دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی و استاد نمونه کشور با اختراع یک دستگاه ارتودنسی کاربردی که  برای درمان عقب بودن فک پایین استفاده می شود این مشکل را حل کرده اند. این دستگاه ارتودنسی در اداره ثبت اختراع آمریکا و ایران به ثبت رسیده است. این دستگاه ارتودنسی نسبت به سایر دستگاهای مشابه کوچک تر است و به راحتی در دهان جای می گیرد. نتایج درمان ارتودنسی با این دستگاه بسیار موفق و رضایت بخش می باشد. به همین دلیل امروزه استفاده از این دستگاه در ایران و برخی از کشورهای اروپایی برای درمان ارتودنسی عقب ماندگی فک رایج می باشد.

استفاده از روش ژنیوپلاستی برای درمان عقب بودن چانه

در مواردی که روش های غیر تهاجمی مانند استفاده از ارتودنسی در درمان نبود برجستگی چانه و عقب بودن فک پایین موثر نباشند، از روش ژنیوپلاستی استفاده می شود. ژنیوپلاستی نوعی عمل جراحی چانه می باشد که برای اصلاح ساختار استخوانی چانه و فک پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

در ژنیوپلاستی بیمار بیهوش می شود و چانه توسط جراحی به سمت جلو هدایت می گردد. در این عمل به وسیله تغییراتی که در استخوان فک ایجاد می شود، فک و چانه در حالت طبیعی خود قرار می گیرند. برای انجام این تغییرات از ابزاری مانند صفحات فلزی و پیچ و مهره برای تثبیت چانه در محل مناسب استفاده می شود.

ژنیوپلاستی

این نوع عمل زیبایی در بزرگسالان در سنین بالاتر از 18 تا 25 سال انجام می شود. در این سنین، میزان رشد استخوان فک به پایان می رسد در نتیجه می توان پس از 18 سالگی با جراحی یر روی چانه عمل ژنیو پلاستی را انجام داد ژنیوپلاستی دارای انواع مختلفی است:

ژنیوپلاستی

از این عمل جراحی از برش چانه برای برجسته کردن چانه و جلو آوردن فک پایین استفاده می شود که به آنAdvancement Genioplasty  می گویند در یک روش دیگر اگر چانه جلو باشد می توان مقداری از استخوان چانه را برداشت که به آن Reduction Genioplasty  می گویند.

ژنیوپلاستی چانه نامتقارن

در این روش جراحی، قسمتی از چانه که نا متقارن است توسط جراحی برداشته می شود و ممکن است در نواحی که مقداری استخوان کم است استخوان اضافه شود. به عبارت دیگر در این روش از پیوند بافت استخوان به فک پایین برای جلو آمدن آن و همچنین ایجاد برجستگی چانه استفاده می شود.

نتیجه گیری

استفاده از روش جراحی زیبایی چانه و ژنیوپلاستی در مواقعی توصیه می شود که دیگر درمان های ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند کارساز نباشند. به طور کلی بهتر است بیمار با روش غیرتهاجمی ارتودنسی به زیبایی صورت دست یابد.

سوالات متداول ژنیوپلاستی یا ارتودنسی کدام بهتر است؟

1-عوارض ژنیوپلاستی چیست؟

از جمله عوارض جانبی این روش می توان به احتمال عفونت و خونریزی، آسیب عصبی، آسیب استخوانی فک، درد مفاصل فک ها، درد و تورم، مشکلات تغذیه ای بعد از عمل و غیره اشاره کرد. در صورتی که جراحی به درستی انجام شود این مشکلات ایجاد نمی شود.

2-هزینه ژنیوپلاستی بیشتر است یا ارتودنسی؟

هزینه های ارتودنسی و ژنیوپلاستی بسته به نوع و میزان مشکل متفاوت است. در حالت کلی روش ارتودنسی به دلیل عدم وجود هزینه های عمل و بیمارستان و هزینه های سنگین بعد از جراحی، مقرون به صرفه تر می باشد.

3-آیا می توان ارتودنسی و ژنیوپلاستی را همزمان انجام داد؟

برای انجام عمل ژنیوپلاستی و درمان ارتودنسی لازم است ابتدا به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی وضعیت دندان ها و فکین را بررسی می کند. سپس درمان ها و آماده سازی های لازم قبل از ژنیوپلاستی را انجام می دهد. در نهایت برای مرتب کردن دندان ها بعد از عمل ژنیوپلاستی نیز مجدد به ارتودنتیست مراجعه می کنید.

4-آیا ژنیوپلاستی عقب بودن چانه را به طور کامل درمان می کند؟

معمولا عمل ژنیوپلاستی با موفقیت کامل در به دست آوردن یک چانه استاندارد کاربرد دارد. اما این جراحی برای مرتب کردن دندان ها و دست یافتن به یک درمان کامل کافی نمی باشد. بنابراین روش ژنیوپلاستی با درمان ارتودنسی می توانند بیمار را به نتیجه دلخواه خود برسانند.

5-آیا ژنیوپلاستی بر زیبایی لبخند تاثیر می گذارد؟

اگر بیماری دارای دندان های نامرتب و چانه غیر استاندارد باشد عمل ژنیوپلاستی به تنهایی برای زیبایی لبخند بیمار کافی نمی باشد. این گروه از بیماران نیازمند یک دوره درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها می باشند و عمل ژنیوپلاستی تنها وضعیت چانه و فکین را تغییر خواهد داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “ژنیوپلاستی یا ارتودنسی کدام بهتر است؟

 1. Avatar شین گفت:

  سلام آقای دکتر. من ۲۰ سالمه. من هم دندون های سمت راستم بیرون زده ست، هم به سمت راست شیب داره و هم استخوان سمت راست چانه م کمی بیشتر رشد کرده درواقع کمی به صورت آویزان تر از سمت چپ رشد کرده. رفتم پیش ارتودنتیست میگه درمانت دو سال طول میکشه سه ماهی هست که ارتودنسی قبل از جراحی واسم نصب کرده و از قصد وضعیت دندون هام رو بد تر از قبل کرده میگه واسه جراحی دارم آماده ش میکنم… به نظرتون کار درستی داره میکنه؟ یعنی نمیشه بدون اینکه وضع دندونام رو بدتر کنه فک پایینم جراحی بشه؟؟؟ خیلی سرخورده شدم حتی نمیخوام از خونه بیرون بیام انقدر وضع صورتم رو خراب کرده 😞تازه میگه بعد از یک سال جراحی میشی و بعد از اون بازم ارتودنسیت ادامه داره .چرا بعضی از پزشک ها به جنبه روحی و روانی بعضی از کاراشون روی بیمارا اهمیت نمیدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به اینکه شما تحت درمان ارتودنتیست معالج خودتان هستید و بنده از وضعیت و شرایط دندان ها و فک شما اطلاعی ندارم. بنابراین اظهار نظر نمی کنم. بهتر است از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید که راهنمایی شوید.

 2. Avatar پرستو گفت:

  با سلام. آقای دکتر با تزریق ژل میشه چانه من یکم جلوتر بیاد؟اگه میشه لطفا جواب بدید ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بیماری دارای دندان های نامرتب و چانه غیر استاندارد باشد. این فرد نیاز به یک دوره درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها می باشند و عمل ژنیوپلاستی وضعیت چانه و فکین را تغییر خواهد داد. باید معاینه کلینیکی انجام گردد ترزیق ژل راه درمان نیست.

 3. Avatar رضا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من مشکل اپن بایت دارم ۱۸ سالمه باید جراحی بشه …. وهزینش چه مقداره ..؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

  سلام آقای دکتر من 19 سالمه. چانه من بدفرم هست بنظرم اصلا چانه ندارم . آیا این سن مناسب برای جراحی ژنیو پلاستی است؟ در ضمن دندان هایم نامرتب هست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سن مناسب برای جراحی ژنیو پلاستی بین 18 تا 25 سالگی است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *