ارتودنسی

چانه زیبا و ارتودنسی

چانه زیبا و ارتودنسی

اگر به عکس های قبل و بعد ارتودنسی بیماران تحت درمان ارتودنسی توجه کنید متوجه ارتباط چانه زیبا با درمان ارتودنسی می شوید. به خصوص در بیمارانی که علاوه بر به هم ریختگی دندان ها دچار ناهنجاری های فکی مثل چانه جلوزده یا چانه و فک عقب مانده می باشند. این گروه از بیماران در زمان مناسب و با استفاده از ارتودنسی متحرک به چانه زیبا دست می یابند.

علاوه بر این فرم دندان ها به طرز عجیبی بر فرم چانه تاثیرگذار بوده و باعث زیباتر شدن و بهتر دیده شدن چانه می­شود. یکی از عمده تغییراتی که ارتودنسی می تواند بر روی صورت داشته باشد حدفاصل بین بینی و چانه می­ باشد. ارتودنسی علاوه بر چانه تاثیر بسیار مثبتی بر فرم لب ها نیز دارد.

چانه زیبا و ارتودنسی دو مسئله غیر قابل تفکیک هستند و بسیار به هم وابسته هستند. زیبایی دندان ها و فکین به شدت زیبایی چانه را تحت تاثیر قرار می­ دهند و گاهی بیماران به اشتباه افتاده و به دلیل مشکلات مربوط به فک و دندان دست به تزریق ژل و فیلر به چانه و فکین می­زنند. در حالی که بد فرم بودن چانه ممکن است با ارتودنسی قابل درمان باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی به یک متخصص ارتودنسی برجسته مراجعه کنید تا بهترین روش درمان برای داشتن چانه زیبا را به شما پیشنهاد دهد.

چانه زیبا با ارتودنسی

ارتباط درمان ارتودنسی با زیبایی چانه

در اینجا به برخی از ناهنجاری هایی که با ارتودنسی قابل درمان است و بر زیبایی چانه تاثیر می گذارد اشاره می نماییم. توجه داشته باشید که مراجعه به یک متخصص ارتودنسی ماهر و مراجعه به موقع به ارتودنتیست در دست یابی به درمان موفق ارتودنسی بسیار تعیین کننده است. برخی بیماران که چانه جلوزده یا عقب دارند لازم است که قبل از شروع سن بلوغ برای درمان ارتودنسی اقدام کنند تا در آینده نیاز به عمل جراحی فک و چانه یا ارتوسرجری نداشته باشند.

ارتودنسی آندربایت برای چانه زیبا

آندربایت یک ناهنجاری دندانی و فکی است. یکی از عوارض این ناهنجاری جلوتر دیده شدن چانه بیمار می باشد. به این  ناهنجاری، مال اکلوژن کلاس سه یا پروگناتیسم فک پایین نیز گفته می‌شود. ناهنجاری آندربایت باعث می شود چانه بیش از اندازه بزرگ به نظر برسد. در این ناهنجاری در واقع دندان ها و فک پایین جلوتر از دندان ها و فک بالا قرار دارند. متخصص ارتودنسی با دستگاه ارتودنسی متحرک فکین را در حالت استاندارد قرار می دهد. با عقب کشیدن فک پایین چانه نیز عقب تر می رود. بدین ترتیب بزرگی چانه نیز اصلاح می شود و چانه زیباتر از قبل به نظر می رسد.

دکتر جمیلیان مخترع و محقق ایرانی نوعی دستگاه ارتودنسی متحرک و کوچکی را اختراع نموده اند که در اصلاح این نوع ناهنجاری کاربرد دارد و امروزه در ایران و اروپا مورد استفاده ارتودنتیست های مدرن قرار می گیرد. این دستگاه جایگزین مناسب دستگاه های بزرگ ارتودنسی به نام فیس ماسک می باشد و مورد استقبال بیماران و ارتودنتیست های بین الملل قرار گرفته است.

درمان اپن بایت و اصلاح موقعیت چانه

ناهنجاری اپن بایت یکی دیگر از مشکلات مربوط به دندان ها و فکین می باشد که بر زیبایی چانه تاثیرگذار می ­باشد. این ناهنجاری با درمان ارتودنسی به موقع و به جا قابل درمان می باشد. اپن بایت در واقع وضعیتی است که به دلیل به هم نرسیدن دندان های فک بالا و پایین بین دندان های ردیف بالا و پایین بیمار باز می ماند. در اصل دندان ها در نقاط استاندارد به هم نمی رسند. چانه این گروه از بیماران ممکن است بزرگ تر از حالت عادی دیده شود. با اصلاح اپن بایت توسط درمان ارتودنسی، چانه نیز در جایگاه مناسب خود قرار می گیرد و چانه زیباتر به نظر می رسد.

تاثیر ناهنجاری اوربایت بر زیبایی چانه

اوربایت یکی دیگر از ناهنجاری های فک و دندان است که علاوه بر کوچکتر دیده شدن چانه باعث مسن تر به نظر رسیدن بیمار نیز می ­شود. این وضعیت در بیماران دارای ناهنجاری فک کلاس 2 مشاهده می شود. در حالت عادی دندان های ردیف بالا تاحدودی همپوشانی بر روی دندان های ردیف پایین دارند که این اندازه یک تا دو میلی متر است. اما در ناهنجاری اوربایت درجه بالایی از همپوشانی دندان های بالا و پایین وجود دارد و دندان های ردیف بالا بیش از حد معمول دندان های ردیف پایین را می پوشانند. اوربایت باعث می­شود لب پایین تو رفته تر و کوچکتر به نظر برسد. چانه کوچتر از حد معمول دیده می شود و در عین حال گونه ها فرورفته تر از حالت عادی قرار می گیرند. با دستگاه ارتودنسی متحرک می توان این عقب ماندگی فک پایین را جبران کرد و چانه و لب پایین را به سمت جلو هدایت کرد.

انواع جراحی زیبایی چانه

ژینوپلاستی یک روش درمان برای مشکلات چانه است. ژینوپلاستی شامل کوچک کردن و یا بزرگ کردن چانه می­باشد. اگر چانه بیمار خیلی کوچک باشد با جراحی و اضافه کردن استخوان در ناحیه چانه و اگر چانه کوچک باشد با برداشتن استخوان در ناحیه چانه می توان مشکلات چانه را درمان نمود. بسیاری از بدفرمی های چانه با ارتودنسی به موقع و یا با روش های جراحی قابل درمان می باشند.

سوالات متداول چانه زیبا و ارتودنسی

1-ارتودنسی چگونه به زیبایی چانه کمک می­ کند؟

اگرچه ارتودنسی تمام اجزای صورت را تغییر نمی­دهد ولی می­تواند اجزای صورت را که با هم تناسب ندارند به تناسب و هماهنگی برساند و برخی مشکلات مربوط به بد فرمی چانه را اصلاح کند. ارتودنسی با حرکت دادن فکین و دندان ها به زیبایی چانه کمک می کند

2-آیا چانه زیبا و ارتودنسی به هم مرتبط هستند؟

یکی از کلیدی ترین اجزای صورت که با ارتودنسی تحت تاثیر قرار می­گیرد چانه بیمار می­ باشد که با صاف و مرتب شدن دندان ها و اصلاح موقعیت فکین، فرم زیباتری به خود می­گیرد.

3-آیا با ارتودنسی تمام بدفرمی های چانه حل می ­شود؟

اگر برای درمان ارتودنسی به موقع به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه کنید می توانید تمام بدفرمی های چانه را اصلاح و درمان کنید. مگر در مواقعی که سن بیمار از بلوغ گذشته باشد و یا یک مشکل وراثتی شدیدی وجود داشته باشد که یا چانه بسیار کوچک و یا بسیار بزرگ باشد. در این مواقع لازم است با روش ژنیوپلاستی بافت چانه بازسازی شود.

4-ارتودنسی چانه بهتر است یا تزریق ژل به چانه؟

در مواقعی که بیمار دچار عقب ماندگی فک پایین است چانه کوچکتر از حد معمول به نظر می رسد. در این مواقع اقدام به درمان ارتودنسی بهتر از تزریق ژل به چانه می باشد. به عبارت دیگر کل فک پایین به سمت جلو حرکت می کند و در نتیجه چانه هم به جلو آورده می شود. تزریق ژل یا فیلر به چانه یک روش ترمیمی موقت است و توصیه نمی شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “چانه زیبا و ارتودنسی

 1. Avatar نسیم گفت:

  سلام آقای دکتر من۲۵سالمه و فک پایینم عقب هستش ،متخصص فک وصورت برای جراحی فک بهم گفتن که باید اول ارتودنسی انجام بشه،میدونم که تو سن مناسبی برای اصلاح فک بدون جراحی مراجعه نکردم ولی سوالی که دارم اینه که ارتودنسی به تنهایی چند درصد میتونه روی اصلاح عقب بودن فک تاثیر بزاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان عقب بودن فک پایین در این سن نیازمند ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک دارید. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد. و تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را عقب ببرد. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar اسدی گفت:

  سلام آفای دکتر.. دختر 15 ساله ای دارم که فک پایینش کمی جلوتر هست. کمتر از عکس خانمی که در بالای مقاله گذاشتید. تقریبا 4 سال پیش به دکتر متخصص ارتودنسی مراجعه کردیم و گفتند باید تا 18 سالگی صبر کنید اول جراحی فک انجام دهید و بعد ارتودنسی. الان مطالب شما رو که خوندم خیلی امیدوار شدم.. لطفا راهنمایی بفرمایید… متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *