پروتز دندان

پروتز، روکش و لمینیت های دندانی

درمان های پروتز

هدف از پروتز بازسازی اجزا و اعضای از دست رفته ی بدن انسان می باشد به نحوی که عضو مصنوعی ساخته شده بتواند زیبایی و عملکرد مناسبی را برای فرد فراهم سازد.

از این موارد در حیطه ی دندانپزشکی و ناحیه سر و گردن می توان به گوش مصنوعی، چشم مصنوعی، دست دندان های مصنوعی ، ایمپلنت، روکش ها و لمینیت های دندانی اشاره کرد که بعضی از این موارد صرفآ جهت تامین زیبایی و حفظ موقعیت فرد در اجتماع به بیمار ارائه می شوند.

دست دندان های مصنوعی یکی از متداول ترین درمان های دندانپزشکی در محدوده علم پروتز هستند. این دندان های مصنوعی برای افراد کاملآ بی دندان یا نیمه بی دندان به عنوان اولین و بهترین روش درمانی برای این بیماران توصیه می شوند.

دندان مصنوعی

امروزه با وارد شدن ایمپلنت های دندانی به دنیای دندانپزشکی بهترین روش درمانی برای دندان های از دست رفته ایمپلنت ها می باشند.ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته است.

ایمپلنت ها به طور کلی دارای دو قسمت تاج و ریشه می باشند. قسمت ریشه ی ایمپلنت (فیکسچر) شبیه یک پیچ است که توسط یک جراحی سر پایی 30 دقیقه ای در داخل مطب با کمترین درد و خونریزی داخل استخوان فک قرار می گیرد. با توجه به کیفیت استخوان فرد و نوع ایمپلنت استفاده شده یک دوره ی باز سازی 2 تا 6 ماهه برای ترمیم استخوان در نظر گرفته می شود و سپس روکش ایمپلنت ساخته می شود و به روی فیکسچر قرار میگیرد. هدف از این تاخیر در ساخت روکش جلوگیری از نیرو های جویدن به روی فیکسچر می باشد تا استخوان سازی در اطراف فیکسچر به خوبی انجام شود و ایمپلنت کاملا محکم شود.ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان است و بدلیل اینکه با استخوان فک درگیر می شود از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند.

استفاده از ایمپلنت ها به همراه دندانهای مصنوعی باعث افزایش استحکام دست دندان و افزایش توانایی جویدن به مقدار قابل توجهی می شود. در دندانپزشکی ایران اکثرا ایمپلنت های کره ای، سوئیسی و امریکایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ایمپلنت دندانی

یکی دیگر از روش های باز سازی دندان های از دست رفته استفاده از بریج های دندانی می باشد که برای بازسازی یک یا نهایتا دو دندان از دست رفته ی مجاور هم تجویز می شوند.

بریج در لاتین به معنی پل می باشد. در این درمان دو دندان مجاور دندانی که از دست رفته است تراشیده و یک روکش سه واحدی یک پارچه ساخته می شود. در ادامه این بریج سه واحدی یک پارچه به روی دو دندان مجاور دندان از دست رفته چسبانده می شود و ناحیه بی دندانی را پر می کند. هزینه و طول درمان بسیار کوتاه تر (یک تا دو هفته) از مزایای این روش درمان می باشد.

بریج دندانی

روکش ها ی دندانی چند نوع هستند؟

1. روکش های فلز سرامیک: این روکش ها قدیمی تر هستند و از دو لایه تشکیل شده اند. قسمت زیرین روکش دندان یک لایه فلز وجود دارد که سبب استحکام می شود و لایه سرامیک قسمت بیرونی زیبایی را تامین می کند.

روکش دندان فلز سرامیک

2. روکش های تمام سرامیک: اخیرا با ساخته شدن سرامیک های با استحکام بسیار بالا دیگر نیازی به لایه فلزی برای تامین استحکام نیست و روکش های تمام سرامیکی توسط دستگاه های پیشرفته با زیبایی و دقت بالا ساخته می شوند.

روکش دندان سرامیک

امروزه بیشترین توجه در حوزه دندانپزشکی به درمان های زیبایی معطوف شده است.

درمان های ونیر کامپوزیتی و لمینیت سرامیکی برای طراحی لبخند و ساخت یک لبخند زیبا مورد استفاده قرار می گیرند.

لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

این نکته را باید بدانیم که برای هر فرد با توجه به رنگ دندان ها ، آناتومی دندانها و نحوه ی قرار گیری و چینش دندانهایش جواب های متفاوتی وجود دارد و برای پاسخ دقیق به این سوال ، بیمار باید توسط یک متخصص پروتز های دندانی معاینه شود.

می توانیم بعضی از ویژگی های کلی این دو روش درمانی را با هم مقایسه کنیم:

از دید علمی در کتاب های مرجع دندانپزشکی لمینیت های سرامیکی به عنوان درمان داِئمی و استاندارد طلایی درمان های زیبای و طراحی لبخند معرفی شده اند.

سرامیک ماده ای محکم است که در داخل کوره هایی با دمای بسیار بالا پخته می شود و همین امر باعث ایجاد سطحی بسیار صاف و صیقلی می شود که مانع از چسبندگی باکتری ها به سطح لمینیت سرامیکی می گردد. بنا بر این لمینیت های سرامیکی هیچ گونه التهاب لثه یا بوی بد دهان را ایجاد نمی کنند.

همچنین لمینیت های سرامیکی رنگ پذیری بسیار کمتری نسبت به کامپوزیت دارند و به علت استحکام بالا ، مقاومت آنها در برابر شکنندگی و لب پر شدن بیشتر است. کامپوزیت ها نسبت به سرامیک از شفافیت کمتری بر خوردارند و میزان رنگ پذیری و استحکام کمتری در برابر شکنندگی دارند.

کامپوزیت ها به علت اینکه مستقیمآ در داخل دهان به کار برده می شوند و در داخل کوره پخته نمی شوند سطح متخلخل تری را دارند و میزان چسبندگی باکتری به آنها بیشتر می باشد.

از نظر طول درمان لمینیت های سرامیکی طول عمری حدود 20 سال و بالاتر دارند ولی کامپوزیت و نیر ها عمری حدود 7 سال و بالاتر دارند.البته رعایت بهداشت توسط فرد در هر دو درمان اهمیت بسزایی را در طول درمان دارد.

چرا درمان های زیبایی کامپوزیتی متداول تر است؟

 1.  هزینه ی درمان های کامپوزیتی بسیار پایین تر از درمان لمینیت سرامیکی می باشد.
 2. درمان های کامپوزیتی به طور متداول توسط دندانپزشکان عمومی انجام می شود اما درمان لمینیت سرامیکی یک درمان تخصصی می باشد و باید توسط متخصص پروتز های دندانی انجام شود.
 3. سومین مورد که مهمترین مورد هم می باشد این است که لمینیت های سرامیکی به تراشی حدود 3/0 تا 5/0 میلیمتر نیاز دارند ولی کامپوزیت ونیر ها را می توان با تراشی حدود 1/0 میلیمتر انجام داد. به این دلیل است که هر فرد باید حتما معاینه شود زیرا گاهی به علت موقعیت بد دندانها بدون در نظر گرفتن نوع درمان باید دندان تراشیده شود که در این موارد لمینیت سرامیکی ترجیح داده می شود. ولی اگر نیازی به تراش دندان نباشد کامپوزیت ونیر ها در الویت می باشد..
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “پروتز، روکش و لمینیت های دندانی

 1. Avatar مجید کیانی گفت:

  نتیجه جستجو برای: با سلام جناب دکتر .من نا هنجاری فک پایین به سمت جلو دارم .اقای دکتر من حدود۱۶عدد دندان بدون کیفیت از نوع اهکی و پوسیده دارم .اگه همه رو خالی کنم میشه با پروتز این ناهنجاری رو درمان کنم .؟ ممنون .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین درمان برای شما ارتودنسی است . درمان پروتز برای این ناهنجاری اصلا درمان مناسبی نیست

 2. Avatar مهران گفت:

  درود جناب دکتر. ضربه ای به دندان جلویی و بالای من هنگام غذا خوردن وارد شد که نتیجه ی آن مردن دندان و ریشه آن بود. و نیاز به عصب کشی هست اما در دندان من هیچ ترک یا پریدگی و لقی بوجود نیامده. اما من شنیده ام در آینده دندان عصب کشی شده تغییر رنگ داده از این رو میخواستم بدانم کدام یک از روش های زیبایی برای دندان جلوی عصب کشی شده متناسب تر و زیباتر خواهد بود؟ و آیا میشود از لمینت روی دندان عصب کشی شده جهت زیبایی و همرنگی استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای هر فرد با توجه به رنگ دندان ها ، فرم دندانها و نحوه ی قرار گرفتن و چیدن دندانهایش جواب های مختلفی وجود دارد و برای پاسخ دقیق به این سوال ، دندان شما باید توسط یک متخصص پروتز های دندانی معاینه شود. مراجعه به این دو لینک می تواند شما را راهنمایی کند. ونیر یا کامپوزیت چیست و پروتز، روکش و لمینیت های دندانی

 3. Avatar حمید گفت:

  با سلام و درود جناب دکتر جمیلیان، لطفا بفرمایید درمان های زیبایی کامپوزیتی قیمتش با لیمینیت سرامیکی چه اختلافی دارند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هزینه درمان زیبایی کامپوزیتی پایین تر از درمان لمینیت سرامیکی است.زیرا درمان های کامپوزیتی معمولا توسط دندانپزشک عمومی انجام می شود اما درمان لمینیت سرامیکی یک درمان تخصصی است و باید توسط متخصص پروتز های دندانی انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *