درمان ارتودنسی

نگهداری از ارتودنسی نامرئی

نگهداری از ارتودنسی نامرئی

نگهداری از ارتودنسی نامرئی به طور اصولی یک اقدام مهم جهت افزایش میزان کارایی این نوع ارتودنسی و حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان محسوب می شود. اگر برای زیبایی لبخند خود اهمیت قائل هستید و می خواهید دندان هایی با ظاهر زیبا داشته باشید متخصصان ارتودنسی به شما انجام ارتودنسی را پیشنهاد می کنند که روشی بسیار کاربردی است. ارتودنسی انواع متفاوتی دارد و بر اساس مشکل بیمار با روش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بیمارانی که دچار بهم ریختگی های نرمال و متوسط در دندان ها هستند ارتودنسی نامرئی راه حل مناسبی است. به طور کلی وقتی درمان ارتودنسی را آغاز می کنید باید نسبت به قبل حساسیت بیشتری برای رعایت بهداشت دهان و دندان های خود به خرج دهید، زیرا در این دوران به دلیل حضور یک شیء خارجی در دهان احتمال پوسیدگی دندان ها و تغییر رنگ آنها و نیز التهاب لثه بیشتر می شود. هم چنین برای اتمام موفقیت آمیز این دوره دانستن راه های نگهداری از ارتودنسی نامرئی و عمل کردن به آنها و همچنین تمیز نگهداشتن محیط دهان و دندان نکته ی بسیار مهمی است که بیماران باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

ارتودنسی نامرئی

بر اساس گفته ی متخصصین ارتودنسی در روش ارتودنسی نامرئی، تراز کننده روی دندان ها قرار می گیرد. و تا 3ماه باید در طول روز و شب و هنگام خواب توسط بیماران استفاده شود. اگر دندان های بیمار از قبل دچار پوسیدگی باشد در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی این امر سبب تشدید پوسیدگی ها و مشکلات دندان ها و لثه ها می شود. پس باید در طول روز و مخصوصا پس از خوردن هر وعده ی غذایی نکات بهداشتی مربوط به ارتودنسی و هم چنین بهداشت دهان رعایت شود. در اینجا به چهار روش کارآمد برای نگهداری از ارتودنسی نامرئی اشاره می کنیم.:

1-نگهداری از ارتودنسی نامرئی با مسواک زدن

 اگر از ارتودنسی نا مرئی استفاده می کنید قبل از هر چیز به یاد داشته باشید در هنگام مسواک زدن ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، برای نگهداری از ارتودنسی یک سری ابزار لازم است که باید توسط شما تهیه شود. از جمله ی این ابزار یک مسواک نرم است، هنگام مسواک زدن نباید فشاری به دندان ها وارد کنید، سعی کنید مسواک را به آرامی روی دندان ها بکشید. در این دوره لثه ها نیز حساس تر هستند، پس سعی کنید با دقت و ملایمت بیشتری مسواک بزنید. دقت کنید که پشت دندان ها و هم چنین لثه ها به درستی تمیز شوند. حتما از فیلم های آموزشی برای یادگیری کامل طرز صحیح مسواک استفاده کنید و یا از متخصص ارتودنسی خود بخواهید به شما آموزش دهد.

2-استفاده از خمیر دندان مناسب برای ارتودنسی نامرئی

 مورد دیگر استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید است که به خوبی دندان ها و محیط  دهان را از باکتری ها و پلاک ها پاک می کند. خمیر دندان می تواند سطح دندان هارا به خوبی تمیز کند. بنابراین استفاده از یک خمیر دندان مناسب برای نگهداری از ارتودنسی نامرئی کافی نیست. اما بین دندان ها را به راحتی تمیز نمی کند.

3-براش های بین دندانی برای نگهداری از ارتودنسی نامرئی

برای تمیز کردن بین دندانها و از بین بردن کامل پوسیدگی دندان باید از براش های بین دندانی مخصوص استفاده شود که با آن ها می توان به راحتی این کار را انجام داد. به یاد داشته باشید که به دلیل حساس بودن لثه ها نمی توانید از نخ دندان استفاده کنید. این براش ها ی بین دندانی می توانند جایگزین خوبی برای نخ دندان باشند. متخصصان برجسته ی ارتودنسی معتقدند در دوران ارتودنسی  لثه ها نیز به دلیل حرکت دندان ها به مراقبت ویژه نیاز دارند ، به همین منظور براش های مخصوصی برای تمیز کردن لثه ها طراحی شده تا بتوانید با آن ها تمام سطوح دهان را از وجود باکتری ها پاک کنید.

مزایای ارتودنسی نامرئی

4-روش نگهداری از ارتودنسی نامرئی در جعبه مخصوص

طی درمان ارتودنسی نامرئی باید به نکاتی در رابطه با نگهداری از ارتودنسی نیز توجه شود. اول از همه این که بعد از هر بار خارج کردن ارتودنسی حتما آن را داخل جعبه ی مخصوص خود قرار دهید. ارتودنسی نامرئی نیز باید توسط یک مسواک جداگانه و مخصوص تمیز شود. این ارتودنسی ها دارای یک محفظه ی مخصوص و هم چنین قرص های مخصوص تمیز کردن هستند، پس از مسواک زدن ارتودنسی نامرئی را در محفظه ی مخصوص قرار داده و در آن مقداری آب بریزید و سپس قرص مخصوص را داخل محفظه بیندازید و  حدود 10تا20 دقیقه منتظر بمانید تا ارتودنسی نامرئی از هر گونه باکتری پاک شود. سپس ارتودنسی را با آب سرد بشویید. مسواک زدن ارتودنسی نامرئی به جهت پاک کردن ذرات باقی مانده ی غذا از روی آن است.

جعبه برای الاینر نامرئی

سوالات متداول نگهداری از ارتودنسی نامرئی

1-آیا می توان ارتودنسی نامرئی را با آب تمیز کرد؟

یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که شما می توانید پلاک ها را با آب ولرم و یا مسواک تمیز کنید. البته باید حواستان باشد که محکم مسواک نزنید چون ممکن است روی پلاک ها، خش بیافتد و خراب شود.

2-آیا می توان با ارتودنسی نامرئی غذا خورد؟

به هیچ وجه در حال غذا خوردن، جویدن آدامس و یا سیگار کشیدن، پلاک ها درون دهانتان نباشد زیرا این کار باعث تغییر شکل آن ها می شود و اگر این اتفاق بیافتد دیگر کارایی خاصی نخواهند داشت. برای نوشیدن مایعات هم در هنگامی که پلاک در دهانتان هست، فقط نوشیدن آب جایز است و نوشیدن مایعات غیر از آب توصیه نمی شود. باید مواظب باشید پلاکتان نشکند یا تغییر شکل ندهد، اگر این اتفاق افتاد حتما با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید.

3-با داشتن ارتودنسی نامرئی روزی چند بار باید مسواک بزنیم؟

برای نگهداری صحیح از ارتودنسی نامرئی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها لازم است روزی دو بار دندان های خود را مسواک بزنید. توجه کنید هر بار که می خواهید ارتودنسی نامرئی خود را استفاده کنید حتما دندان ها را مسواک بزنید و سپس از دستگاه ارتودنسی خود استفاده کنید.

4-آیا می توان برای تمیز کردن الاینر شفاف از خمیر دندان استفاده کرد؟

شما می توانید ارتودنسی نامرئی یا الاینر شفاف را با یک خمیر دندان و مسواک تمیز کنید، اما یک فرمول و مسواک ملایم را انتخاب کنید. از یک مسواک خیلی نرم استفاده کنید و از یک خمیر دندان همه کاره که مناسب کودکان می باشد استفاده کنید  و همواره الاینر شفاف خود را به آرامی  مسواک بزنید.

5-آیا برای نگهداری از ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف می توان از دهانشویه استفاده کرد؟

به هیچ عنوان برای تمیز کردن ارتودنسی نامرئی با الاینر های شفاف از دهانشویه استفاده نکنید. زیرا شفافیت الاینرهای شما از بین می رود و کدر و زرد می شود. برای درخشندگی بیشتر الاینرهای شفاف از شوینده های مخصوص الاینرهای خود استفاده کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “نگهداری از ارتودنسی نامرئی

 1. Avatar مریم اکبری گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر، ممنون از اطلاعات کاملتون،
  دکتر من مطلبی توی سایت اقتصاد آفرین میخوندم نوشته بود ارتودنسی نامرئی دوام بالایی نداره اکثرا، خواستم بدونم درسته این موضوع؟ راهی نیست که بشه ازش استفاده کرد و دوام بالایی داشته باشه؟؟ من واقعا از ظاهر ارتودنسی بدم میاد ولی فکم به ارتودنسی احتیاج داره 🤦‍♀️🤦‍♀️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این مطلب که ارتودنسی نامرئی دوام ندارد غیرعلمی و نادرست است. با ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی می توان دندان ها را با طرح درمان صحیح توسط یک متخصص ارتودنسی باتجربه درمان کرد. اگر میسر درست باشد اصلا درمان ارتودنسی برگشت پذیر نیست. براساس نوع ناهنجاری روش درمان انتخاب می شود. چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک انواع براکت های ارتودنسی

 2. Avatar لیلا گفت:

  سلام وقت بخیر سن من ۲۰ سال هست
  یکی از دندان های فک بالا من (قسمت جلو فک ) کمی عقب تر از بقیه دندان هایم هست که باعث شده دندان کناری به همان اندازه جلوتر قرار بگیره … بقیه دندان هام کاملا صاف و مرتب هستند . قصد دارم ارتودنسی کنم منتهی تنها فک بالا… و اثر بخشی در مدت زمان خیلی کوتاه مد نظرم هست
  چه ارتودنسی پیشنهاد میکنید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتودنسی ثابت، بهتر استمعاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar سحر گفت:

  سلام
  دختری هستم 32 سال -دندان هایم مرتب است اما فک بالا جلو آمده و نیز لبخند لثه ای دارم – تصمیم به جراح دارم اما شنیده ام حتما قبل از جراحی بایستی ارتودنسی شوم میخواستم بدونم با وجود اینکه دندان های مرتبی دارم هزینه و زمان ارتودنسی من یا دیگران متفاوت است یا خیر ؟ و اینکه ایا احتمال دارد با ارتودنسی مشکل فک و چهره ام بدون جراحی برطرف گردد . باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ارتودنسی شما برای این است که راه برای جراحی فک باز شود. در روز معاینه هزینه و زمان ارتودنسی به شما گفته می شود و چندان با بیماران دیگر متفاوت نیست باید دانست مشکل فک شما با ارتودنسی درست نمی شود . ارتودنسی فقط پیش نیاز جراحی است مشکل شما با ارتودنسی به همراه جراحی حل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *