بهداشت در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

برخی از افراد گمان می کنند که در زمان انجام ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی به دلیل وجود براکت ها  اقدامی غیر ممکن است ولی در نظر داشته باشید که استفاده از نخ دندان در این ایام به طور ویژه توسط متخصصان توصیه می شود.

زیرا حضور براکت ها بر روی دندان مانع دست یابی مسواک به مکان های بین دو دندان می شود که در این حالت کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مشکل ترین اقدامات است که برخی افراد به دلیل سختی آن به طور کامل از آن اجتناب می کنند. در نظر داشته باشید که اگر در حین ارتودنسی بهداشت دهان به طور کامل رعایت نشود در این صورت می تواند به پوسیدگی و عفونت دندان منجر گردد.

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی باید برخی از اصول اصلی را رعایت کنید. بهترین زمان برای کشیدن  نخ دندان در ارتودنسی قبل از خواب و بعد از شام می باشد در حین انجام ارتودنسی باید به بهداشت و مراقبت از دهان توجه ویژه ای داشته باشید زیرا در این حالت می توانید از ناراحتی های لثه ها به طور جدی در امان باشید.  همچنین بعد از برداشتن براکت ها دندان ها طبیعی و استاندارد به نظر می رسند.

نخ دندان و ارتودنسی

نحوه ی کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مهمترین اقدامات است که به طور جدی توصیه می شود. نخ دندان یک بافت نایلونی است که می تواند به آسانی موادغذایی که در بین دندان ها قرار گرفته است را از بین ببرد. برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی مسیر و راهکار زیر را دنبال کنید.

اول: بخش انتهایی  نخ دندان را محکم و مستقیم از زیر بین دو دندان رد کنید.

دوم: انتهای نخ دندان را به آهستگی بین دو دندان با حرکتی C شکل جابه جا کنید و سپس به صورت بالا و پایین به دیواره ی داخلی دندان بکشید.

این اقدام را در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی  چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل مواد و خرده های موجود بین دندان ها و اطراف براکت ها از بین رود برای سایر دندان ها که براکتی بر روی آن ها نیست می توانید به طور معمولی از نخ دندان استفاده کنید . سعی داشته باشید با دقت و حساسیت کافی این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت ممکن است سبب جابه جا شدن براکت ها شوید.

نکات مهم درباره کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

در حین کشیدن نخ دندان در ارتودنسی  ضروری است برخی نکات را رعایت کنید .می توانید در حضور براکت ها از نخ دندان های مومی استفاده کنید زیرا این نخ دندان ها احتمال گیر کردن در بین دندان ها را ندارند. نخ دندان را تنها در بین دندان بالا و پایین نبرید بلکه به طور اصولی و با حوصله سعی کنید طوری از آن استفاده کنید که هیچ گونه خرده های غذایی بین دندان های شما نباشد.

نخ را محکم نکشید زیرا در این حالت ممکن است به براکت ها آسیب وارد کنید بعد از شنیدن صدای جیر جیر می توانید اطمینان حاصل کنید به طور کامل آن بخش از دندان تمیز شده است. احتمال زیادی وجود دارد زمانی که برای اولین بار کشیدن نخ دندان در ارتودنسی را امتحان می کنید شاهد خونریزی شوید اگر خونریزی یاد شده به تدریج کاهش نیافت و از بین نرفت در این صورت موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید.

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی دقت لازم را به خرج ببرید و مطمئن باشید ارزش آن را دارد. زیرا بعد از ارتودنسی دندان های سفید تر و زیباتری خواهید داشت. در بیشتر مواقع کشیدن نخ دندان در ارتودنسی در مطب متخصص ارتودنسی مربوطه به شما آموزش داده می شود.

توصیه های مهم مسواک و نخ زدن براکت های ارتودنسی

بسیار مهم است که روزانه دو بار نخ دندان ارتودنسی زده شود. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بسیار مهم است. دقت کنید که در حین درمان ارتودنسی نباید از دهانشویه کلرهگزدین استفاده کنید. در مورد این موضوع حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید مصرف دهانشویه های دیگر که مخصوص دوران ارتودنسی است منعی ندارد . برای آشنایی با نحوه مسواک زدن در دوران ارتودنسی کلیک کنید.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “نخ دندان در ارتودنسی

 1. علی گفت:

  سلام آقای دکتر نخ دندان ارتودنسی گرونه آیا میشه ازنخ دندان معمولی استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لطفا از نخ مخصوص دندان که داروخانه ها موجود است تهیه و استفاده نمایید.

 2. ربحان گفت:

  سلام دکتر،نخ دندان های ارتودنسی خیلی گرونن و من مجبورم توی روز یک بار از نخ دندان ارتودنسی و یک بار از نخ دندان معمولی استفاده کنم.مشکلی برام پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سلامت و بهداشت دهان و دندان خود، حتما باید بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان و مسواک استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *