بهداشت در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

خانمی با دندان ارتودنسی در حال استفاده از نخ دندان

برخی از افراد گمان می کنند که در زمان انجام ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی به دلیل وجود براکت ها  اقدامی غیر ممکن است ولی در نظر داشته باشید که استفاده از نخ دندان در این ایام به طور ویژه توسط متخصصان توصیه می شود.

زیرا حضور براکت ها بر روی دندان مانع دست یابی مسواک به مکان های بین دو دندان می شود که در این حالت کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مشکل ترین اقدامات است که برخی افراد به دلیل سختی آن به طور کامل از آن اجتناب می کنند. در نظر داشته باشید که اگر در حین ارتودنسی بهداشت دهان به طور کامل رعایت نشود در این صورت می تواند به پوسیدگی و عفونت دندان منجر گردد.

بهترین زمان کشیدن نخ دندان در زمان ارتودنسی

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی باید برخی از اصول اصلی را رعایت کنید. بهترین زمان برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی قبل از خواب و بعد از شام می باشد در حین انجام ارتودنسی باید به بهداشت و مراقبت از دهان توجه ویژه ای داشته باشید زیرا در این حالت می توانید از ناراحتی های لثه ها به طور جدی در امان باشید.  همچنین بعد از برداشتن براکت ها دندان ها طبیعی و استاندارد به نظر می رسند.

نخ دندان و ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان های مختلفی وجود دارند که می توان با توجه به نیاز بیمار از آن ها استفاده کرد. رایج ترین نوع نخ دندان ارتودنسی، همان نخ دندان های معمولی می باشد که چند رشته ای و آغشته به موم، فلوراید و مواد معطر می باشد. نخ دندان های نواری از دیگر انواع نخ دندان هستند که عرض بیشتری دارند و سطح تماس بیشتری با دندان ها پیدا می کنند.

اغلب متخصصان ارتودنسی نخ دندان های سوپر فلاس را که به عنوان نخ دندان ارتودنسی نیز شناخته می شوند، برای بیماران خود تجویز می کنند. این نوع نخ دندان ها شامل سه قسمت هستند: قسمت نوک پلاستیکی که می تواند راحت از زیر سیم های ارتودنسی عبور کند، قسمت حجیم و چند رشته که سطح تماس زیادی با دندان ها و دستگاه ارتودنسی برقرار کرده و آن را به خوبی تمیز می کند، و قسمت انتهایی و طویل آن که مانند نخ دندان معمولی می باشد. این نوع نخ دندان را اغلب با عبور دهنده نخ دندان استفاده می کنند که کاربرد راحت تری داشته باشد.

نخ دندان ارتودنسی

تفاوت نخ دندان ارتودنسی و نخ دندان معمولی

نخ دندان ارتودنسی سطح تماس بیشتری با دندان ها و دستگاه ارتودنسی برقرار می کند. از همین رو بهتر می تواند قسمت هایی که زیر سیم و دستگاه ارتودنسی را تمیز کنند. نخ دندان نواری و سوپر فلاس از بهترین انواع نخ دندان ارتودنسی هستند که نسبت به نخ دندان معمولی پهن تر و ضخیم تر هستند و از همین رو بهتر فواصل بین دندانی و زیر سیم ها را تمیز می کند.

نخ دندان معمولی و نخ دندان نواری

نحوه ی کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مهمترین اقدامات است که به طور جدی توصیه می شود. نخ دندان یک بافت نایلونی است که می تواند به آسانی موادغذایی که در بین دندان ها قرار گرفته است را از بین ببرد. برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی مسیر و راهکار زیر را دنبال کنید.

اول: بخش انتهایی  نخ دندان را محکم و مستقیم از زیر بین دو دندان رد کنید.

دوم: انتهای نخ دندان را به آهستگی بین دو دندان با حرکتی C شکل جابه جا کنید و سپس به صورت بالا و پایین به دیواره ی داخلی دندان بکشید.

این اقدام را در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی  چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل مواد و خرده های موجود بین دندان ها و اطراف براکت ها از بین رود برای سایر دندان ها که براکتی بر روی آن ها نیست می توانید به طور معمولی از نخ دندان استفاده کنید . سعی داشته باشید با دقت و حساسیت کافی این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت ممکن است سبب جابه جا شدن براکت ها شوید.

نکات مهم درباره کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

در حین کشیدن نخ دندان در ارتودنسی  ضروری است برخی نکات را رعایت کنید .می توانید در حضور براکت ها از نخ دندان های مومی استفاده کنید زیرا این نخ دندان ها احتمال گیر کردن در بین دندان ها را ندارند. نخ دندان را تنها در بین دندان بالا و پایین نبرید بلکه به طور اصولی و با حوصله سعی کنید طوری از آن استفاده کنید که هیچ گونه خرده های غذایی بین دندان های شما نباشد.

نخ را محکم نکشید زیرا در این حالت ممکن است به براکت ها آسیب وارد کنید بعد از شنیدن صدای جیر جیر می توانید اطمینان حاصل کنید به طور کامل آن بخش از دندان تمیز شده است. احتمال زیادی وجود دارد زمانی که برای اولین بار کشیدن نخ دندان در ارتودنسی را امتحان می کنید شاهد خونریزی شوید اگر خونریزی یاد شده به تدریج کاهش نیافت و از بین نرفت در این صورت موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید.

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی دقت لازم را به خرج ببرید و مطمئن باشید ارزش آن را دارد. زیرا بعد از ارتودنسی دندان های سفید تر و زیباتری خواهید داشت. در بیشتر مواقع کشیدن نخ دندان در ارتودنسی در مطب متخصص ارتودنسی مربوطه به شما آموزش داده می شود.

توصیه های مهم مسواک و نخ زدن براکت های ارتودنسی

بسیار مهم است که روزانه دو بار نخ دندان ارتودنسی زده شود. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بسیار مهم است. دقت کنید که در حین درمان ارتودنسی نباید از دهانشویه کلرهگزدین استفاده کنید. در مورد این موضوع حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید مصرف دهانشویه های دیگر که مخصوص دوران ارتودنسی است منعی ندارد . برای آشنایی با نحوه مسواک زدن در دوران ارتودنسی کلیک کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “نخ دندان در ارتودنسی

 1. Avatar زهرا گفت:

  سلام. آیا غیر از نخ دندان در زمان ارتودنسی از ابزار دیگری برای تمیز کردن دندان ها می توان استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در طول درمان ارتودنسی استفاده از مسواک و نخ دندان ضروری است. ضمنا استفاده از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن دندان ها توصیه می شود.

 2. Avatar یاسمین بلوکی گفت:

  سلام یه سوال داشتم من رفتم مطب دکترم که سیم را عوض کنم و گفتند که بهداشت دهانم بد هست و گفتم اگر اینجوری باشه بازم و بیشتر بشه باید جراجی کنم و از نخ دندان فوق نازک استفاده میکنم و اگر شود حتما مخصوص ارتودنسی را میخرم واجبه ؟ و اینکه از کجا بفهمم لثه ام ابتهاب داره یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نخ دندان ارتودنسی را باید از داروخانه های معتبر داخل شهر خریداری کنید. حتما برای تمیز کردن دندان ها و سیم های ارتودنسی از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده نمایید.

 3. Avatar مائده گفت:

  سلام دکتر یه سوال داشتم اول باید نخ دندان زد و بعد مسواک زد یا اول مسواک زد بعد نخ دندان زد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، همانطور که مطلع هستید بعد از هر وعده غذایی باید نخ دندان و مسواک بزنید. برای اطلاعات بیشتر به این دو لینک مراجعه فرمایید. روش صحیح استفاده از نخ دندان و نخ دندان یا واترپیک

 4. Avatar شیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امروز ارتودنسی انجان دادم اما نخ دندون به هیچ وجه بین دندونام نمیره و انگار دندونام قفل شدن به هم باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بعد از هر وعده غذایی مسواک ، نخ دندان و مسواک بین دندانی استفاده کنید.

 5. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر نخ دندان ارتودنسی گرونه آیا میشه ازنخ دندان معمولی استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لطفا از نخ مخصوص دندان که داروخانه ها موجود است تهیه و استفاده نمایید.

 6. Avatar ربحان گفت:

  سلام دکتر،نخ دندان های ارتودنسی خیلی گرونن و من مجبورم توی روز یک بار از نخ دندان ارتودنسی و یک بار از نخ دندان معمولی استفاده کنم.مشکلی برام پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سلامت و بهداشت دهان و دندان خود، حتما باید بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان و مسواک استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *