ناهنجاری های فک

ناهنجاری فک کلاس 3

ناهنجاری فک کلاس 3

حالتی است که در آن فک بالا و پایین به صورت ناهماهنگ قرار گرفته اند، یعنی یا فک بالا عقب است یا فک پایین جلو است یا ترکیبی از این دو حالت دیده می شود.

ناهنجاری کلاس 3

نیمرخ صورت یا پروفایل این افراد به سمت concave یا مقعر پیش می رود. در این افراد برای جبران Over Jet معکوس، دندان های فک پایین به سمت عقب متمایل هستند که این تمایل می تواند باعث شلوغی دندانهای فک پایین شود.
چنانچه ناهنجاری کلاس 3 به علت کوچکی فک بالا (Maxillary Deficiency) باشد و بیمار پیش از سن بلوغ باشد، می توان از دستگاههای خارج دهانی ارتودنسی و یا حتی با استفاده از دستگاههای کوچک داخل دهانی (با تکنیک های جدید Bone Anchorage) فک بالا را به سمت جلو هدایت کرد.

ناهنجاری کلاس 3

اما چنانچه بیمار پس از سن رشد مراجعه نماید نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی خواهد داشت. عمده دستگاههای خارج دهانی که برای درمان این نوع ناهنجاری استفاده می شود عبارت است از: Face mask و Reverse Chin Cup چنانچه ناهنجاری کلاس 3 به علت بزرگی فک پایین (Mandibular Prognathism) باشد، نمی توان با ارتودنسی بیمار را درمان کرد و نیاز به جراحی نیز می باشد.

دانلود فصل 19 کتاب Treatment protocol for skeletal Class III malocclusion in growing patients

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

20 دیدگاه برای “ناهنجاری فک کلاس 3

 1. Avatar اتا هیتا صادقی گفت:

  سلام.من دختری 8 ساله دارم و دارای کوچکی فک بالا است من دخترم را نزد دکتر درویش پور بردم ایشان گفتند باید در سن 18 سالگی جراحی شود ولی من حاضر به جراحی فک دخترم نیستم . خیلی نگرانم ایا راهی وجود دارد که شمابا توجه به پیشینه علمی گرانقدرتان و با توجه به مقالات علمی زیادی که در حوزه ارتودنسی دارید بتوانید با ارتودنسی و بدون جراحی فک دخترم را درمان کنید من خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من معتقدم که اگر بیماری در 8 سالگی برای درمان عقب ماندگی رشد فک بالا مراجعه می نماید بهتر است در 8 سالگی تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد تا اینکه برای بیمار هیج درمانی انجام نشود. زیرا اگر درمان ارتودنسی انجام نشود . مشکل بیمار اسکلتی و شدیدتر می شود و در ان موقع حتما جراحی لازم است. من خیلی از بیمارانم را با ارتودنسی به تنهایی ذر این سنین شروع نموده ام و در انها هم بسیار موفق بودم به طوری که انها نیاز به جراحی فک نداشتند. من در مورد درمان عقب ماندگی رشد فک بالا که ناهنجاری کلاس 3 نامیده می شود دارای چند اختراع در اداره ثبت اختراعات امریکا هستم که اگر بر روی ثبت اختراع در امریکا کلیک نمایید جزییات بیشتری را مشاهده می نمایید.

 2. Avatar سهیلا گفت:

  با سلام. بنده 44 ساله هستم و مشکل کوچکی فک بالا و بزرگی فک پایین رو دارم. البته دخترم هم همین دو مشکل را داشتند که در سن 9 سالگی با دستگاه ارتودنسی تحت درمان قرار گرفتند و کاملا مشکلش حل شد. با توجه به سن اینجانب ایا راهکاری غیر از جراحی وجود دارد؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . شما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید

 3. Avatar زهره گفت:

  سلام وقت بخیر فک بالای من جلو اومده و دهان من همیشه نیمه باز هست آیا با ارتودنسی مشکل من حل میشود . 31 سال دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است برای جواب دادن به سوال شما توصیه می شود از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. . به احتمال زیاد شما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید

 4. Avatar م گفت:

  سلام ببخشید دختر من یکسال و ۳ ماهس و از یکسالگی فک پایینش کمی جلوتر از فک بالاشه از اول مدام نگاه میکردم چون شوهرمم همین مشکلو داره و ارثی خونوادشم یه تعدادیشون دارن
  میخواستم ببینم از چه سنی برای درمانش مراجعه کنم که بهترین جواب و بگیرم و دیر نشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.برای درمان بایستی 6 سالگی مراجعه نمایید.

 5. Avatar زهرا گفت:

  باسلام. همسر من مشکل فک کلاس3 رو داره. فک پایین جلو و فک بالا عقب و کوچکه. 30ساله اس. امکانش هست بدون جراحی فک درمان بشه؟ باارتودنسی فک بالا مشکل حل نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ناهنجاری کلاس 3 در سنین بالا ارتودنسی به همراه جراحی فک است با ارتودنسی به تنهایی قابل درمان نیست

 6. Avatar شيوا گفت:

  سلام اقاي دكتر من فك بالام عقب و فك پايينم جلو هستش از سن ١٦ سالگي تحت درمان ارتودنسي هستم الان هم ١٨ سال دارم و مشكلم حل شده ولي استخوان فك پايين همواره جلو هستش و درمان من هنوز تموم نشده و ادامه داره ايا بايد جراحي بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله درمان جلوزدگی فک پایین جراحی است و اگر جراحی انجام نشود فک پایین جلو دیده می شود

 7. Avatar شيوا گفت:

  سلام اقاي دكتر من ١٨ سال دارم و الان ٢ سال هستش كه تحت درمانم و فك بالام عقب و فك پايينم جلو بوده و الان مشكل حل شده ولي هنوز تحت درمان هستم به نظر شما ايا بعد از اتمام درمان فرم دندان ها و فك دوباره به حالت قبل بر ميگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر جراحی نشود جلوزدگی فک پایین تصحیح نمی شود و ناهنجاری به حالت قبل بر می گردد

 8. Avatar سجاد ح گفت:

  سلام من 26 سال دارم و فک پایینم به مقدار 8 تا 9 میلی متر جلوتر از بالایی است. بعد از اتمام دوره ارتدونسی دکتر ارتدنسی معتقد است هم فک بالا چند میلی متر جلو بیاد و هم فک پایین چند میلی متر عقب برود منتها پزشک جراح معتقد است می توان همون فک پایین را فقط عمل کرد به نظر شما کدام صحیح تر است ؟؟؟ و اینکه برادر کوچکترم 13 ساله بوده و الان تقریبا دو فکش مماس است و فک پایین به نظر در حال جلو آمدن است آیا راهی هست که بتوان از الان جلوی آن را گرفت تا در بزرگسالی نیاز به جراحی پیدا نکند ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید این مطلب را که بسیار مهم است از متخصص ارتودنسی خودتان بپرسید . من سابقه دندانی و فکی شما را ندارم در نتیجه نمی توانم نظر دهم و باید دانست اگر پزشک معالج شما نمی تواند در این مورد به طور قطع نظر دهد بهتر است متخصص ارتودنسی خود را عو ض نمایید

 9. Avatar Faezeh گفت:

  سلام اقای دکتر من مشکل شکاف کام و لب داشتم وبرای نا منظمی دندان هام ارتودنسی کردم.فک بالا عقب تر از فک پایین است در حدود سه یا دومیلی متر دکتر ارتودنسی گفته فک بالام عقبه میخواستم بدونم اگر بخوام جراحی کنم فقط فک بالا جراحی میشه یا باید فک پایینم برد عقب به جراح فک مرا جعه نکردم که بدونم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی که دارای فلوشیپ جراحی است مراجعه کنید تا به طور کامل طرح درمان ارتودنسی شما را توضیح دهند در برخی موارد برای درمان ناهنجاری فک نیازی به جراحی نیست و با دستگاه های جدید ارتودنسی این درمان انجام می شود

   1. Avatar Faezeh گفت:

    در استان کرمان شما کسی رو می شناسید

    1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     به دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی استان کرمان مراجعه فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *