ناهنجاری های فک

ناهنجاری فک کلاس 3

درمان مال اکلوژن کلاس 3 توسط دکتر جمیلیان ارتودنتیست

ناهنجاری فک کلاس 3 حالتی است که در آن فک بالا و پایین به صورت ناهماهنگ قرار گرفته اند، یعنی یا فک بالا عقب است یا فک پایین جلو است یا ترکیبی از این دو حالت دیده می شود. نیمرخ صورت یا پروفایل این افراد به سمت concave یا مقعر پیش می رود. در این افراد برای جبران اورجت معکوس، دندان های فک پایین به سمت عقب متمایل هستند که این تمایل می تواند باعث شلوغی دندانهای فک پایین شود. چنانچه ناهنجاری کلاس 3 به علت کوچکی فک بالا (Maxillary Deficiency) باشد و بیمار پیش از سن بلوغ باشد، می توان از دستگاههای خارج دهانی ارتودنسی و یا حتی با استفاده از دستگاههای کوچک داخل دهانی (با تکنیک های جدید Bone Anchorage) فک بالا را به سمت جلو هدایت کرد.

درمان مال اکلوژن کلاس 3 توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی

درمان مال اکلوژن کلاس 3 توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی

اما چنانچه بیمار پس از سن رشد مراجعه نماید نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی خواهد داشت. عمده دستگاههای خارج دهانی که برای درمان این نوع ناهنجاری استفاده می شود عبارت است از: Face mask و Reverse Chin Cup چنانچه ناهنجاری کلاس 3 به علت بزرگی فک پایین (Mandibular Prognathism) باشد، نمی توان با ارتودنسی بیمار را درمان کرد و نیاز به جراحی نیز می باشد.

معمولا عموم بیماران تصور می کنند، فقط زمانی که دندان های نامرتب دارند باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند. این در حالی است که یکی از مشکلاتی که با درمان های ارتودنسی می توانید رفع نمایید، ناهنجاری فک می باشد. رفع ناهنجاری های فک می تواند گام مهمی در درمان ناهنجاری فک و مرتب نمودن دندان ها باشد. ناهنجاری های فک انواع مختلف دارند که در این مقاله به معرفی ناهنجاری فک کلاس 3 می پردازیم.

تشخیص و درمان ناهنجاری فک کلاس 3 که عموما با جلوتر بودن فک پایین یا عقب تر بودن فک بالا یا ترکیبی از هر دو حالت شناخته می شود، بسیار پیچیده است. این نوع ناهنجاری در واقع اجزای مختلفی از بدن از جمله استخوان ها و اسکلت، جمجه، دندان ها، فک بالا و پایین را متاثر می نماید.

برای مثال در این نوع ناهنجاری ممکن است دندان های فک پایین، به سمت داخل تمایل یابد و باعث نامرتب دیده شدن دندان ها شود. در این حالت اغلب بیماران برای درمان دندان های نامرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه می نمایند.

انتخاب درمان های ارتودنسی مناسب برای این نوع ناهنجاری اهمیت زیادی در حفظ سلامتی فرد دارد این درمان مناسب توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود. ناهنجاری فک کلاس 3، ممکن است دلایل ژنتیکی، قومیتی داشته یا متاثر از محیط و عادات نادرست باشد. در گذشته اعتقاد بر این بود که فک پایین مسبب این ناهنجاری است اما بعد ها مشخص شد 30 تا 40% بیماران علاوه بر جلوزدگی  فک پایین، دارای عقب ماندگی رشد  فک بالا نیز می باشند.

انواع ناهنجاری فک

انواع ناهنجاری فک کلاس 3

ناهنجاری فک کلاس 3 به دو نوع کلی تقسیم بندی می شود. در نوع اول که ناهنجاری فک کلاس 3 عملکردی یا  pseudo class3نامیده می شود، در این ناهنجاری متخصص ارتودنسی می تواند با فشار دست فک پایین را به حالت عقب و در جای درستش هدایت کند. .

این مشکل در حالی که به موقع تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، می تواند بدون جراحی و با درمان های ارتودنسی رفع شود. پیگیری درمان تا حصول نتیجه مطلوب اهمیت زیادی در این نوع ناهنجاری دارد. درمان ناقص می تواند مشکل ساز باشد.

ناهنجاری فک کلاس 3 واقعی که اغلب به دلیل جای نادرست فک پایین، بالا یا هر دو می باشد، اغلب نیازمند درمان های پیچیده تر است. در این ناهنجاری متخصص ارتودنسی نمی تواند با فشار دست فک پایین را به حالت عقب و در جای درستش هدایت کند این نوع ناهنجاری ممکن است به درمان جراحی در کنار درمان های ارتودنسی نیاز داشته باشد.

 درمان ناهنجاری فک کلاس 3

جهت درمان ناهنجاری فک کلاس 3 شدت، محل اصلی دچار مشکل و البته سن بیمار اهمیت زیادی دارد. بر اساس شرایط بیمار، درمان ممکن است در دوران رشد یا بعد از دوران رشد انجام شود. ممکن است متخصص ارتودنسی، براساس شدت ناهنجاری  درمان پس از سن رشد را پیشنهاد نماید. برای مثال در صورتی که مشکل اصلی کوچکی فک بالا باشد و مشکل قبل از سن بلوغ تشخیص داده شده باشد، بر اساس شدت مشکل ممکن است بتوان با استفاده از دستگاه های ارتودنسی، فک بالا را به جلو راند و این مشکل را بدون جراحی درمان نمود. در صورتی که مشکل شدید باشد، ممکن است متخصص ترجیح دهد تا پس از سن رشد بیمار صبر نموده و نسبت به ضرورت جراحی تصمیم گیری نماید.  همین نوع مشکل در صورتی که بعد از سن بلوغ تشخیص داده شود با احتمال بیشتری نیاز به جراحی و یا درمان ارتوسرجری دارد.

اگر ناهنجاری فک کلاس 3 به دلیل بزرگی و جلو بودن فک پایین باشد، به احتمال بیشتری نیاز به جراحی وجود دارد. شدت ناهنجاری تعیین کننده روش درمان است البته برای بزرگسالان در بیشتر موارد درمان جراحی در کنار درمان ارتودنسی گریز ناپذیر است. روش های مختلفی برای جراحی فک و رفع این مشکل وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند، تصمیم گیری در خصوص روش جراحی نیز بر عهده ارتودنتیست است.

بنابراین در برخی مواقع ممکن است متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد نماید تا با جراحی فک نسبت به درمان اقدام نماید و تاکید نماید که مشکل دندان های نامرتب شما بدون جراحی فک رفع نمی شود. برای انتخاب درمان مناسب حتما با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

همچنین توصیه می شود حتما قبل از 7 سالگی فرزندتان اولین قرار ملاقات با یک متخصص ارتودنسی را ترتیب دهید تا در صورت نیاز به درمان در دوران رشد و پیشگیری از درمان های پیچیده تر در سنین بالا، اقدام نمایید. ممکن است مشکل با درمان های ساده و در کوتاه مدت به راحتی قابل درمان باشد.

دانلود فصل 19 کتاب Treatment protocol for skeletal Class III malocclusion in growing patients

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

44 دیدگاه برای “ناهنجاری فک کلاس 3

 1. Avatar مهرسا گفت:

  سلام باعرض خسته نباشید 25 سالمه و فک ام کلاس 3 میخواستم بدونم اگر ارتودنسی جواب نداد شما عمل فک را انجام می دهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar زهرا گفت:

  سلام دختری ۱۸ ساله هستم. دو ارتودنتیست منو معاینه کردن و یه نفرشون گفت باید عمل کنم ولی ارتودنتیست گفتن میتونی ارتودنسی بدون عمل انجام بدی ولی عمل بهتر چون فکت اصلا زاویه نداره ولی چون دندونات روی هم هستن و ناهنجاری کلاس سه خیلی خفیف داری میتونی با ارتودنسی ساده مشکل رو حل کنی. از وقتی شنیدم عمل لازم دارم خیلی ناراحتم. به نظرتون اگه عمل نکنم برمیگرده.عمل سختی داره و بعد عمل اسیب پذیری استخوان فک بیشتر میشه و احتمال شکستن بالاتره.نمیخوام اینطور بشه از طرفی فکم خیلی کشیده هست و از صورتم راضی نیستم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای درمان جلوزدگی فک پایین در این سن نیازمند ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک دارید. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد. و تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را عقب ببرد. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است. بهر حال بهتر است معاینه کلینیکی از فکین و دندان های شما انجام گیرد.

 3. Avatar فاضل گفت:

  سلام وقت بخیر من دخترم ۹ سالشه فک پایینش کوچکه الان عکس گرفتیم دندان ۳ پایین تغییر مسیر داده به نظر شما چکار کنیم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان فک باید الان اقدام کنید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.مراجعه به این لینک ها کوچکی فک پایین و ارتودنسی و اصلاح فکین

 4. Avatar نگار گفت:

  سلام جناب دکتر
  من از کودکی تنفس دهانی داشتم تا الان. بعد خواب خوب ندارم . دهنمم باز میمونه. یکبار در سیزده سالگی ارتودنسی ناموفق انجام دادم.که دستگاه رو برداشتم فرم دندونام بهم ریخت.
  میخواستم بدونم جراحی سارپه کمکی به من میکنه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar yousof گفت:

  سلام جناب دکتر 24 سال سن دارم فک بالا و پاینم در حالتی که حرف نمیزنم به راحتی روی هم مماس می شوند، ولی در موقعه خواب و حرف زدن این مماس بودن به هم میخوره و فک پایینم به اندازه یک تا دو میل میاد جلو، به نظر شما درمان با ارتودنسی کافیه یا جراحی هم نیازه ؟ با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین، نیمرخ فرد، وضعیت رادیوگرافی و غیره. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 6. Avatar Faezeh گفت:

  سلام .۲۲ سال سن دارم؛ ازبچگی شکاف کام ولب داشنم. فک بالام حدود سه، چهار میلی عقب تره. برای درمان ناهنجاری فک تنها راه حلش عمل هست؟ با راه دیگه ای هم هست؟ارتودنسی کردم دکتر گفته جراحی،فلوشیپ جراحی هم ندارن.
  نوبت گرفتن به چه صورته؟ اگرامروز زنگ بزنیم چند وقت ویگه نوبت میدن.شهرستان هستم اگر بخوام بیام مطب.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar Faezeh گفت:

    عکس رادیولوژی از فک هم داشته باسم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. لطفا سوالتان را کامل تر بفرمایین.

 7. Avatar علی اسماعیلی گفت:

  سلام ایا درمان اندربایت با ارتودنسی نامریی امکان پذیر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر بنده ۲۰ سالمه و فک بالام عقبه به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم و قراره برام ارتودنسی بزاره ولی هنوز نزاشتم و متوجه شدم انحراف فک پایبن هم دارم و میدلاین ام انحراف داره
  سوالی ک دارم اینه ک ایا عمل جلو اوردک فک بالام و انحراف فک پایینم با هم انجام میشه ؟
  و اینکه ابنجوری دوبار هزینه جراحی ازم گرفته میشع ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما جهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید . تا حضورا راهنمایی شوید. معاینه رایگان است. جهت گرفنن وقت قبلی با شماره تلفن 22011892 تماس بگیرید. برای انتخاب متخصص ارتودنسی دقت کافی را داشته باشید.

 9. Avatar مهدی گفت:

  من ۱۶ سال دارم دو سال بود تحت درمان بودم با بادستگاه فیس مک و فک پایین هم به عقب رفت ولی بعد از شش ماه استفاده نکردن دستگاه دوباره برگشت به جلو الان دکتر گفته احتمال اینکه دوباره با ارتودنسی و بدون جراحی فک من درست بشه ۳۰٪است و در ۱۸ سالگی باید جراحی بشه .ایا راه حلی وجود دارد بدون جراحی حل بشه .ایا جراحی روی صورت تاثیر میگذارد و جای بخیه ها روی صورت میماند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود. به این لینک مراجعه شود و فیلم انتهای مقاله را مشاهده کنید. ناهنجاری فک کلاس 2 با دستگاه کوچک داخل دهانی که به ثبت رسانده ام را توصیح داده ام.

 10. Avatar کیاشا گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر عزیز
  35 ساله هستم با مراجعه به دانشکده دندانپزشکی شیراز و تهیه تصاویر رادیوگرافی و قالب دندانی متخصص ارتودونسی تشخیص دادند که فک بالا باید جلوکشیده شود و نیاز به کشیدن دندان هم نیست. آیا به نظر شما نظر ایشان را قبول کنم و تحت جراحی فک بالا قرار بگیرم؟ چند وقت به زمان نیاز هست. عوارض بعد عمل چطوره؟ گرچه چندان هم روی ظاهرم تاثیر نگذاشته است مشکل جلوبودن فک پایین بنده…نگرانم با جراحی ظاهر صورتم بدتر بشود
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 11. Avatar محسن گفت:

  سلام آقای دکتر، فک پایین من با توجه به نحوه قرار گرفتن دندان های دو فک بالا و پایین من یکم جلوست و دندان های فک پایین من از دندانهای فک بالام جلوتر است راه درمانش چیه ؟ ممنونم که راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت درمان ناهنجاری فک کلاس 3 سن بیمار بسیار مهم است. نیاز به جراحی دارید . ناهنجاری تعیین کننده روش درمان است البته برای بزرگسالان در بیشتر موارد درمان جراحی در کنار درمان ارتودنسی گریز ناپذیر است. روش های مختلفی برای جراحی فک و رفع این مشکل وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند، تصمیم گیری در خصوص روش جراحی نیز بر عهده متخصص ارتودنسی است.

 12. Avatar Faezeh گفت:

  سلام اقای دکتر من مشکل شکاف کام و لب داشتم وبرای نا منظمی دندان هام ارتودنسی کردم.فک بالا عقب تر از فک پایین است در حدود سه یا دومیلی متر دکتر ارتودنسی گفته فک بالام عقبه میخواستم بدونم اگر بخوام جراحی کنم فقط فک بالا جراحی میشه یا باید فک پایینم برد عقب به جراح فک مرا جعه نکردم که بدونم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی که دارای فلوشیپ جراحی است مراجعه کنید تا به طور کامل طرح درمان ارتودنسی شما را توضیح دهند در برخی موارد برای درمان ناهنجاری فک نیازی به جراحی نیست و با دستگاه های جدید ارتودنسی این درمان انجام می شود

   1. Avatar Faezeh گفت:

    در استان کرمان شما کسی رو می شناسید

    1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

     به دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی استان کرمان مراجعه فرمایید

 13. Avatar سجاد ح گفت:

  سلام من 26 سال دارم و فک پایینم به مقدار 8 تا 9 میلی متر جلوتر از بالایی است. بعد از اتمام دوره ارتدونسی دکتر ارتدنسی معتقد است هم فک بالا چند میلی متر جلو بیاد و هم فک پایین چند میلی متر عقب برود منتها پزشک جراح معتقد است می توان همون فک پایین را فقط عمل کرد به نظر شما کدام صحیح تر است ؟؟؟ و اینکه برادر کوچکترم 13 ساله بوده و الان تقریبا دو فکش مماس است و فک پایین به نظر در حال جلو آمدن است آیا راهی هست که بتوان از الان جلوی آن را گرفت تا در بزرگسالی نیاز به جراحی پیدا نکند ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید این مطلب را که بسیار مهم است از متخصص ارتودنسی خودتان بپرسید . من سابقه دندانی و فکی شما را ندارم در نتیجه نمی توانم نظر دهم و باید دانست اگر پزشک معالج شما نمی تواند در این مورد به طور قطع نظر دهد بهتر است متخصص ارتودنسی خود را عو ض نمایید

 14. Avatar شيوا گفت:

  سلام اقاي دكتر من ١٨ سال دارم و الان ٢ سال هستش كه تحت درمانم و فك بالام عقب و فك پايينم جلو بوده و الان مشكل حل شده ولي هنوز تحت درمان هستم به نظر شما ايا بعد از اتمام درمان فرم دندان ها و فك دوباره به حالت قبل بر ميگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر جراحی نشود جلوزدگی فک پایین تصحیح نمی شود و ناهنجاری به حالت قبل بر می گردد

 15. Avatar شيوا گفت:

  سلام اقاي دكتر من فك بالام عقب و فك پايينم جلو هستش از سن ١٦ سالگي تحت درمان ارتودنسي هستم الان هم ١٨ سال دارم و مشكلم حل شده ولي استخوان فك پايين همواره جلو هستش و درمان من هنوز تموم نشده و ادامه داره ايا بايد جراحي بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله درمان جلوزدگی فک پایین جراحی است و اگر جراحی انجام نشود فک پایین جلو دیده می شود

 16. Avatar زهرا گفت:

  باسلام. همسر من مشکل فک کلاس3 رو داره. فک پایین جلو و فک بالا عقب و کوچکه. 30ساله اس. امکانش هست بدون جراحی فک درمان بشه؟ باارتودنسی فک بالا مشکل حل نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ناهنجاری کلاس 3 در سنین بالا ارتودنسی به همراه جراحی فک است با ارتودنسی به تنهایی قابل درمان نیست

 17. Avatar م گفت:

  سلام ببخشید دختر من یکسال و ۳ ماهس و از یکسالگی فک پایینش کمی جلوتر از فک بالاشه از اول مدام نگاه میکردم چون شوهرمم همین مشکلو داره و ارثی خونوادشم یه تعدادیشون دارن
  میخواستم ببینم از چه سنی برای درمانش مراجعه کنم که بهترین جواب و بگیرم و دیر نشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.برای درمان بایستی 6 سالگی مراجعه نمایید.

 18. Avatar زهره گفت:

  سلام وقت بخیر فک بالای من جلو اومده و دهان من همیشه نیمه باز هست آیا با ارتودنسی مشکل من حل میشود . 31 سال دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است برای جواب دادن به سوال شما توصیه می شود از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. . به احتمال زیاد شما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید

 19. Avatar سهیلا گفت:

  با سلام. بنده 44 ساله هستم و مشکل کوچکی فک بالا و بزرگی فک پایین رو دارم. البته دخترم هم همین دو مشکل را داشتند که در سن 9 سالگی با دستگاه ارتودنسی تحت درمان قرار گرفتند و کاملا مشکلش حل شد. با توجه به سن اینجانب ایا راهکاری غیر از جراحی وجود دارد؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . شما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید

 20. Avatar اتا هیتا صادقی گفت:

  سلام.من دختری 8 ساله دارم و دارای کوچکی فک بالا است من دخترم را نزد همکاران شما بردم ایشان گفتند باید در سن 18 سالگی جراحی شود ولی من حاضر به جراحی فک دخترم نیستم . خیلی نگرانم ایا راهی وجود دارد که شمابا توجه به پیشینه علمی گرانقدرتان و با توجه به مقالات علمی زیادی که در حوزه ارتودنسی دارید بتوانید با ارتودنسی و بدون جراحی فک دخترم را درمان کنید من خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من معتقدم که اگر بیماری در 8 سالگی برای درمان عقب ماندگی رشد فک بالا مراجعه می نماید بهتر است در 8 سالگی تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد تا اینکه برای بیمار هیج درمانی انجام نشود. زیرا اگر درمان ارتودنسی انجام نشود . مشکل بیمار اسکلتی و شدیدتر می شود و در ان موقع حتما جراحی لازم است. من خیلی از بیمارانم را با ارتودنسی به تنهایی ذر این سنین شروع نموده ام و در انها هم بسیار موفق بودم به طوری که انها نیاز به جراحی فک نداشتند. من در مورد درمان عقب ماندگی رشد فک بالا که ناهنجاری کلاس 3 نامیده می شود دارای چند اختراع در اداره ثبت اختراعات امریکا هستم که اگر بر روی ثبت اختراع در امریکا کلیک نمایید جزییات بیشتری را مشاهده می نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *