مقالات تخصصی ارتودنسی

مقایسه براکت فلزی با براکت سرامیکی در ارتودنسی

مقایسه براکت فلزی با براکت سرامیکی در ارتودنسی

براکت های سرامیکی یک جایگزین رایج برای براکت های فلزی هستند. براکت های سرامیکی همانند براکت های فلزی توسط یک ارتودنتیست برای کمک به صاف و مرتب کردن دندان ها استفاده می شوند.

لبخندتان را با براکت های سرامیکی بهبود دهید. هنگام تصمیم گیری بین این دو نوع براکت ارتودنسی، می توانید ملاحظات زیر را در نظر داشته باشید:

آیا می دانید که براکت های شما چقدر به چشم می آید؟ وقتی لبخند می زنید، می خندید، یا صحبت می کنید، براکت های فلزی بسیار قابل توجه هستند. این وضعیت باعث می شود افراد در مورد خود بسیار موذب باشند . حتی این احساس می تواند بیشتر شود اگر یک رویداد مهمی مانند مصاحبه شغلی یا عروسی داشته باشید. براکت های سرامیکی با هدف کمتر به چشم آمدن مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین جایگزینی مناسب برای براکت های فلزی هستند.

براکت های سرامیکی ساخته شده از سرامیک یا چینی یا در بعضی موارد پلاستیک هستند. براکت ها می توانند روشن یا رنگ مشابه دندان های شما باشند. بنابراین، با دندان های شما به گونه ای ترکیب می شوند که ظاهر زیباتری نسبت به براکت های فلزی دارند. معمولا برای افرادی که دندانهای روشن تری دارند براکت های شفاف گذاشته می شود.

تفاوت بین براکت سرامیکی و فلزی

در گذشته تنها براکت ها سرامیکی بودند، در حالی که سیم آنها از فلز ساخته شده بود. با پیشرفت وسایل و تجهیزات ارتودنسی سیم های شفاف نیز در دسترس هستند، و ساختار ارتودنسی کمتر قابل مشاهده است.

براکت های فلزی به خاطر دوام آنها شناخته شده اند. در حالی که براکت های سرامیکی ، از پلاستیک یا سرامیک ساخته شده اند. بر خلاف فلز، سرامیک می تواند تراشه کند یا ترک بخورد. بنابراین، اگر شما ورزش های خشن انجام می دهید و یا در فعالیت های دیگری که ممکن است به فک یا دهان شما ضربه ای وارد کند شرکت می کنید، می توانید براکت فلزی را انتخاب کنید تا هزینه کمتری برای شکستگی براکت ها و ارتودنسی خود متقبل شوید.

بودجه شما برای ارتودنسی چقدر است؟

براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی پرهزینه تر میباشد. ممکن است بیمه تکمیلی شما هزینه ارتودنسی را پرداخت کند که در این صورت هزینه براکت ها در اولویت آخر قرار می گیرد. اما باید دانست که بیمار با براکت های فلزی  راحت تر است.

آیا دهان حساسی دارید؟

برخی از مردم ادعا می کنند که داخل لب و دهان آنها در تماس با براکت سرامیکی دچار سوزش می شود. این حساسیت ممکن است به دلیل سایز بزرگتر سرامیک نسبت به براکت فلزی باشد و یا به دلیل گوشه های تیز براکت سرامیکی باشد. درحالی که حساسیت به براکت سرامیکی بسیار نادر است ممکن است شما براکت سرامیکی را انتخاب نکنید.

چقدر نیاز به اصلاح دندان ها دارید؟ براکت های فلزی فشار بیشتری را نسبت به براکت های سرامیکی تحمل می کنند. بنابراین در اکثر موارد براکت های فلزی پیشنهاد می شود. همچنین اصلاح دندان ها با استفاده از براکت های سرامیکی زمان بیشتری نسبت به براکت فلزی می خواهد. اما هر دو براکت برای اصلاح دندان ها کاربردی است و با هر دو می توان کار اصلاح دندان ها را به پایان رساند.

مقایسه براکت فلزی یا براکت سرامیکی در ارتودنسی

نکته ای درباره براکت سرامیکی و ایجاد لکه بر روی دندان

مقالات زیادی درباره این موضوع منتشر شده. این نوع براکت ها نسل اولیه و قدیمی تر براکت های سرامیکی بوده و در حال حاضر براکت های جدید این مشکل را ندارند. همچنین استفاده از مواد مرغوب نیز این مزیت را دارد که بر روی دندان ها لک به جا نمی گذارد.

سیم های براکت ها معمولا به بندهایی که لیگاچور خوانده می شود متصل است. لیگاچورها هم برای براکت فلزی و هم سرامیکی استفاده می شود. این لیگاچورها و سیم های ارتودنسی  می توانند باعث گیر غذایی شوند نکته مهم تمیز کردن زیر سیم های ارتودنسی است . اگر زیر سیم خوب تمیز شود باعث پوسیدگی و لکه بر روی دندان نخواهد شد.

آیا به ارتودنسی نیاز دارید؟

اگر هنوز مطمئن نیستید که به براکت نیاز دارید پیشنهاد می کنم مطلب مربوط به زمان ارتودنسی را بخوانید. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا به این سوال پاسخ دهید که آیا برای ارتودنسی خود یا فرزندتان اقدام کنید یا خیر.

برای اکثر مردم انجام ارتودنسی به معنای داشتن لبخندی زیباست. اما موضوع مهمتر حفظ بهداشت دهان و دندان است. تمیز کردن دندان های کج و نامرتب کار سختی است و گاها غیر ممکن. این وضعیت منجر به افت بهداشت دهان و دندان می شود. همچنین ناهمگون بودن دندان ها نیز در هنگام جویدن غذا فشار زیادی به استخوان فک وارد می کند و منجر به بد فرم شدن فک نیز می شود. با استفاده از ارتودنسی می توانید علاوه بر داشتن دندان های زیباتر از مزایای داشتن دندان هایی سالم تر استفاده کنید و دهان و دندان خود را راحتتر تمیز نگهدارید.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *