ارتودنسی

معاینه ارتودنسی

دختری که توسط متخصص ارتودنسی معاینه میشود

معاینه ارتودنسی یکی از مسائلی است که ذهن بیماران متقاضی درمان با ارتودنسی را به خود مشغول می کند. بسیاری از این افراد که قصد درمان خود یا فرزندشان با ارتودنسی را دارند، نگران هستند که در جلسه معاینه و مشاوره با متخصص ارتودنسی چه می گذرد. با توجه به اهمیت این جلسه، قصد داریم در ادامه این مطلب مواردی که در جلسه معاینه به آن ها پرداخته می شود را مورد بررسی قرار داده و دغدغه ذهنی بیماران را برطرف نماییم.

معاینه ارتودنسی چیست؟

پیش از شروع درمان ارتودنسی، بیماران بایستی برای یک جلسه معاینه و مشاوره به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنند. در این جلسه معاینه که اغلب تنها پانزده دقیقه زمان می برد، متخصص ارتودنسی تمامی شرایط بیمار را سنجیده و در رابطه با درمان ارتودنسی به شما اطلاعات مورد نیاز را خواهند داد. در ادامه برخی از مواردی که در جلسه معاینه و مشاوره ارتودنسی به آن پرداخته می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی سوابق پزشکی بیمار در جلسه معاینه ارتودنسی

اولین و مهم  ترین چیزی که در جلسه معاینه ارتودنسی به آن پرداخته می شود، سوابق پزشکی بیمار می باشد. در این جلسه، اطلاعات کلی مانند سوابق بیماری، بیماری های ژنتیکی در خانواده و بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون و … در صورت وجود مورد بررسی قرار می گیرند. این مرحله از معاینه ارتودنسی  از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه در صورت وجود هرگونه بیماری، روند درمان ارتودنسی با توجه به آن انجام می شود.

معاینه کلینیکی بیمار

پس از بررسی سوابق پزشکی و دارویی، وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. در جلسه معاینه ارتودنسی، ابتدا وضعیت دندان ها توسط متخصص ارتودنسی باتجربه معاینه شده و سپس از شما در خواست عکس رادیولوژی خواهد کرد. برخی بیماران پیش از معاینه ارتودنسی اقدام به تهیه عکس رادیولوژی دندان های خود می کنند، در غیر این صورت باید بیمار برای متخصص ارتودنسی یک عکس رادیولوژی از دندان های خود تهیه کرده تا طی یک جلسه معاینه دیگر، متخصص ارتودنسی وضعیت دندان ها را تخصصی تر مورد بررسی قرار دهد.

بررسی رادیوگرافی توسط متخصص ارتودنسی برای تشخیص مشکل بیمار

تشخیص ناهنجاری بیمار در زمان معاینه

متخصص برجسته ارتودنسی بعد از انجام معاینات و تحلیل عکس گرفته شده از دندان های شما، تشخیص خود از وضعیت دندان ها و مشکلاتی که باید رفع شوند را به شما منتقل خواهد کرد. متخصص ارتودنسی در تمام طول این زمان به دقت موارد مهم و ضروری که شما باید بدانید را برای شما بازگو خواهد کرد. وقتی به طور کامل در مورد مشکلات موجود تفهیم شدید در مورد راه حل های موجود با شما صحبت خواهد شد.

برای انجام تشخیص درست در معاینه ارتودنسی از ابزار دقیق برای تعیین تمام فواصل و اندازه های دندان های شما استفاده خواهد شد. متخصص ارتودنسی در چند مرحله وضعیت سلامت دهان و دندان شما را چک خواهد کرد. در این مرحله باید آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید متخصص ارتودنسی با دقت اندازه گیری های لازم و معاینات تخصصی را بر روی دندان های شما انجام دهد. تشخیص اشتباه ممکن موجب نتایج جبران ناپذیری شود پس دقت و تجربه در این مرحله بسیار مهم است.

پس از پایان معاینات و اندازه گیری ها مشکلات جانبی نیز بررسی خواهد شد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. اما در واقع معاینه اولیه در این مرحله تمام شده و از حالا به بعد وارد چرخه درمان خواهید شد.

رفع مشکلات جانبی

در جلسه معاینه ارتودنسی آتی، مشکلات احتمالی و جانبی دندان ها باید برطرف شوند تا روند ارتودنسی به خوبی طی شود. برخی بیماران مشکلات و بیماری های دهانی و دندانی دارند که باید قبل از انجام ارتودنسی توسط متخصص برجسته ارتودنسی رفع شوند. از جمله این مشکلات می توان به وجود دندان اضافی که باید کشیده شود، دندان های پوسیده، دندان هایی که باید عصب کشی شوند و … اشاره کرد.

شروع درمان ارتودنسی

عمل ارتودنسی یک روند طولانی است. متخصص ارتودنسی مراحل کار را برای شما توضیح خواهد داد و نتیجه نهایی را برای شما تصویر سازی خواهد کرد. سپس طبق برنامه ایی که متخصص برجسته ارتودنسی از قبل آماده کرده است زمان های مشخصی برای انجام مرحله نهایی مشخص خواهد. نکته اصلی در این جا انتخاب روش های مختلف ارتودنسی است. در ابتدا پزشک توضیحات کاملی در مورد هر یک از روش های معمول ارتودنسی ارائه خواهد کرد. سپس بر اساس وضعیت شما یک یا چند روش پیشنهاد خواهد شد.

برای انتخاب روش مناسب حتما با متخصص با تجربه ارتودنسی مشورت کنید. فراموش نکنید مزایا و معایب روش های ارتودنسی را قبل از انتخاب مطالعه کنید. در نهایت با انتخاب یک روش، بر طبق برنامه ریزی متخصص برجسته ارتودنسی فرایند ارتودنسی کامل خواهد شد.

سوالات متداول معاینه ارتودنسی

1-معاینه ارتودنسی معمولا چقدر طول می کشد؟

بسته به شرایط بیمار معاینه ارتودنسی ممکن است بین چند دقیقه تا یک ربع زمان ببرد.

2-چه مدارکی در جلسه معاینه ارتودنسی باید همراه داشته باشیم؟

در صورتی که در حال حاضر تحت درمان هستید و یا سابقه درمانی خاصی دارید، حتما تمامی مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید. علاوه بر آن اگر عکس رادیولوژی از دندان ها و فک خود دارید، حتما آن را برای نشان دادن به متخصص ارتودنسی با خود به همراه داشته باشید.

3-هزینه معاینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی برای هر یک از ناهنجاری های فک و دندان متغیر است. بنابراین برای تعیین هزینه دقیق ارتودنسی مراجعه حضوری (معاینه اولیه رایگان) به متخصص ارتودنسی ضروری است. پس از این معاینه هزینه ارتودنسی به بیمار اعلام می شود.

4-چه زمانی باید برای معاینه ارتودنسی به پزشک متخصص مراجعه کنم؟

در صورتی که دندان های شما فاصله نامتعارف، شکل و تعداد غیر طبیعی داشته باشند، یا اگر فک شما حین غذا خوردن، دچار مشکل می شود، باید قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. همچنین اگرچه فرزند شما، از راه دهان تنفس می کند، انگشت های خود را مرتب می مکد یا مشکل گاز گرفتن و جویدن دارد، بهتر است زودتر، کمی زودتر از زمان بلوغ یعنی در 6 الی 7 سالگی برای معاینه ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “معاینه ارتودنسی

 1. Avatar امیر گفت:

  سلام. من ارتودنسی کردم و تقریبا چند روز به معاینه اولم مونده ولی امروز براکت آخر دندونم و یکی از براکت های دیگم شل شده من باید چیکار کنم الان صبر کنم تا وقت معاینه اول بشه یا زودتر اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مشکلی نیست در زمان معاینه نزد متخصص ارتودنسی معالج، سیم ها و براکت های ارتودنسی تنظیم می گردد.

 2. Avatar مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 10 روز پیش دندونم رو پر کردم. الان 4 روزی میشه که دندونم درد خفیفی داره و زده به گوشم. دیشب گوشم اونقدر درد میکرد که نمیتونستم سرم رو روی بالش بزارم. اموکسی سیلین خوردم تا درد گوشم کمی بهتر شد ولی هنوز گوشم حالتی شبیه گرفتگی داره. البته درد دندونم مداوم نیست شاید نیم ساعت در کل روز درد میگیره ولی وقتی هم که دندانم اصلا درد نداره ، گوشم درد میکنه. در ضمن حس میکنم دندانم کمی لق شده. روزی که دندانپزشک دندونم رو می خاست پر کنه به پرستار گفت که چرا ماده پر کننده شله، پرستار گفت عوض کنم دکتر گفت نه و با همان دندونم رو پر کرد میخام ببینم برای درد گوش و دندون و لقی دندونم باید چیکار کنم؟ دیگه نمیخام پیش دندون پزشک قبلیم برم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان معاینه و سپس با تهیه رادیوگرافی از دندان تشخیص درمان مناسب داده شود. برای درمان گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 3. Avatar مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشیدمن ارتودنسی کردم و میخوام بعد از اینکه دندان های عقلم رو جراحی کردم ارتو ها رو باز کنم. تو عکس دو تا از دندون های عقل پایینم کج و باید جراحی بشه اما دوتای بالایی خوبه می خواستم ببینم نیاز به جراحی دندان های عقل بالا هست یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی قبل از ارتودنسی دندان ها و شرایط در حال حاضر ارتودنسی بررسی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *