ارتودنسی

معاینه ارتودنسی

معاینه ارتودنسی

اگر قصد دارید برای معاینه ارتودنسی خود یا فرزندِتان به کلینیک یک متخصص برجسته ارتودنسی مراجعه کنید و می خواهید بدانید : در هنگام معاینه در اتاق دکتر چه می گذرد یا کمی در مورد نحوه معاینه و موارد مهم معاینه ارتودنسی اطلاعات کسب کنید این مقاله کاملا شما را راهنمایی خواهد کرد. در اینجا روند کامل معاینه ارتودنسی معمول را برای شما شرح خواهیم داد. در این مقاله به سوال شما درباره معاینه و مشاوره با متخصص ارتودنسی چگونه است پاسخ داده می شود.

تاریخچه واطلاعات بیمار ارتودنسی

در این مرحله اطلاعات کلی در مورد تاریخچه بیماری های شما و همینطور خانواده به صورت کلی تهیه می شود.  این اطلاعات در مواردی خاص ممکن است در تصمیمات متخصص ارتودنسی خوب تاثیر گذار باشد. اطلاعات شخصی نیز از دیگر مواردی است که باعث آشنایی متخصص ارتودنسی با شما و مشخص شدن وضعیت کلی شما خواهد شد. احتمالا در این مرحله متخصص برجسته ارتودنسی از شما می خواهد که مشکلات کلی خود را از زبان خودتان بیان کنید. سوابق پزشکی، دارویی و دندان پزشکی از مهم ترین مواردی است که باید در اختیار متخصص ارتودنسی قرار بگیرد.

معاینه کلینیکی

از این مرحله به بعد شما وارد مرحله اصلی معاینه کلینیکی توسط متخصص ارتودنسی خواهید شد. چند معاینه معمول که قبلا هم تجربه کرده اید وضعیت شما را برای متخصص ارتودنسی مشخص تر خواهد کرد. پس از آن تعدادی معاینه تخصصی انجام خواهد شد. اگر از قبل عکس رادیولوژی تهیه کرده باشید مورد بررسی قرار خواهد گرفت در غیر این صورت بعد از بررسی ظاهری وضعیت دندان ها و نحوه قرار گیری آن ها، متخصص ارتودنسی از شما خواهد خواست که یک عکس رادیولوژی با پرتو ایکس تهیه کنید.

تشخیص ناهنجاری توسط ارتودنتیست

تشخیص ناهنجاری

متخصص برجسته ارتودنسی بعد از انجام معاینات و تحلیل عکس گرفته شده از دندان های شما، تشخیص خود از وضعیت دندان ها و مشکلاتی که باید رفع شوند را به شما منتقل خواهد کرد. متخصص ارتودنسی در تمام طول این زمان به دقت موارد مهم و ضروری که شما باید بدانید را برای شما بازگو خواهد کرد. وقتی به طور کامل در مورد مشکلات موجود تفهیم شدید در مورد راه حل های موجود با شما صحبت خواهد شد.

برای انجام تشخیص درست در معاینه ارتودنسی از ابزار دقیق برای تعیین تمام فواصل و اندازه های دندان های شما استفاده خواهد شد. متخصص ارتودنسی در چند مرحله وضعیت سلامت دهان و دندان شما را چک خواهد کرد. در این مرحله باید آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید متخصص ارتودنسی با دقت اندازه گیری های لازم و معاینات تخصصی را بر روی دندان های شما انجام دهد. تشخیص اشتباه ممکن موجب نتایج جبران ناپذیری شود پس دقت و تجربه در این مرحله بسیار مهم است.

پس از پایان معاینات و اندازه گیری ها مشکلات جانبی نیز بررسی خواهد شد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. اما در واقع معاینه اولیه در این مرحله تمام شده و از حالا به بعد وارد چرخه درمان خواهید شد.

رفع مشکلات جانبی

گاهی اوقات مشکلات جانبی وجود دارد که باید قبل از انجام ارتودنسی توسط متخصص برجسته ارتودنسی رفع شوند. از جمله این مشکلات می توان به وجود دندان اضافی که باید استخراج شود اشاره کرد. این دندان ها با فشار بیش از حد به سایر دندان ها موقعیت کلی دندان ها را بهم می ریزند. قبل از انجام ارتودنسی این مشکل باید رفع شود تا جا برای سایر دندان ها وجود داشته باشد. از مشکلات رایج دیگر وجود پوسیدگی است که باید قبل یا در حین درمان  ارتودنسی درمان شوند.

نیاز به درمان ارتودنسی

عمل ارتودنسی یک روند طولانی است. متخصص ارتودنسی مراحل کار را برای شما توضیح خواهد داد و نتیجه نهایی را برای شما تصویر سازی خواهد کرد. سپس طبق برنامه ایی که متخصص برجسته ارتودنسی از قبل آماده کرده است زمان های مشخصی برای انجام مرحله نهایی مشخص خواهد. نکته اصلی در این جا انتخاب روش های مختلف ارتودنسی است. در ابتدا پزشک توضیحات کاملی در مورد هر یک از روش های معمول ارتودنسی ارائه خواهد کرد. سپس بر اساس وضعیت شما یک یا چند روش پیشنهاد خواهد شد تا شما بتوانید بر اساس میزان بودجه و علاقه خود یکی از این روش ها را امتحان کنید.

برای انتخاب روش مناسب حتما با متخصص با تجربه ارتودنسی مشورت کنید. فراموش نکنید مزایا و معایب روش های ارتودنسی را قبل از انتخاب مطالعه کنید. در نهایت با انتخاب یک روش، بر طبق برنامه ریزی متخصص برجسته ارتودنسی فرایند ارتودنسی کامل خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *