اطلاعات عمومی دندانپزشکی

معاینات دوره ای دندانپزشکی

دندانپزشک در حال معاینه دندان یک خانم

اولین مراجعه ی هرکودک به دندانپزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر دچار اضطراب و ترس شود جبران آن کاری سخت و اثرات آن تا پایان عمر باقی می ماند و اگر بین دندان پزشک و کودک رابطه ی دوستانه ای برقرار گردد اثرات آن در بزرگسالی هم باقی می ماند. به والدین توصیه می شود برای معاینات دوره ای دندانپزشکی نکات زیر را مد نظر قرار دهند:

 1. دندانپزشکی انتخاب کنید که حوصله و وقت کافی برای کار کردن با کودک را داشته باشد و خودتان شخصا به وی اعتماد داشته باشید .
 2. از بیان نکات فنی و پزشکی خودداری کنید. کودک مفهوم نکاتی مثل عفونت دندان, پوسیدگی دندان, کشیدن و غیره را نمی داند و بیان چنین نکاتی غیر از اضطراب برای کودک فایده ای ندارد. فقط کافی است به کودک گفته شود که برای زیبا کردن و خوشبو کردن دهان لازم است دندانپزشک دهان اورا ببیند ذکر نکات فنی را به دندان پزشک و کادر مطلب بسپارید.
 3. به کودک قول جایزه یا هرچیز دیگری را برای مراجعه به دندانپزشکی ندهید. همین قول ها باعث می شود که کودک این مراجعات را آزار دهنده بداند. کودک می داند هیچ گاه برای رفتن به جایی لذت بخش مثل پارک بازی به او چنین قولی نمیدهید.
 4.  پدر و مادری که خود اضطراب داشته باشند بی شک این اضطراب را به کودک منتقل می کنند. هیچ گاه مسائل پزشکی و دندانپزشکی خود را جلوی کودک بیان نکنید.
 5. از کودک بخواهید هنگام مراجعه به دندانپزشکی حواس خود را خوب جمع کند و پس از رفتن به منزل, مطب دندانپزشک را نقاشی کند و همچنین از وی بخواهید راجب مسواک و خمیر دندان و غیره نقاشی کند. نقاشی به کودک در برقراری ارتباط با یک محیط کمک می کند.
 6.  می توانید با کودک خود دکتر بازی کنید و دهان عروسک های وی را معاینه کنید. در حین بازی بسیاری از نکات مثبت را می توانید به کودک بیاموزید.
 7. به کودکان اجازه دهید با پای خود وارد مطب شود تا اعتماد به نفس کودک را تقویت کنید. با بغل کردن و بوسیدن پی در پی کودک کاری از پیش نمی برید.
 8.  هیچگاه روش برخورد با کودک خود را به دندانپزشک یاد ندهید. هردندانپزشک می داند که چگونه باید با کودک رفتار کند و بیان شما فقط باعث ناراحتی دندانپزشک و اضطراب کودکتان می شود. همیشه همانطور رفتار کنید که دندانپزشکتان از شما می خواهد. اگر از شما بخواهد کودک را در حین معاینه همراهی کنید این کاررا انجام دهید. در غیر این صورت در اتاق انتظار منتظر باشید.
 9. در صورتی که می خواهید مسئله ای را در ارتباط با نحوه درمان یا مسائل پزشکی و دندانپزشکی کودک با دندانپزشک در میان بگذارید به طور خصوصی با دندانپزشک صحبت کنید نه جلو کودک.
 10. انتخاب مراحل درمان و نحوه درمان را به دندانپزشک بسپارید. اصولا بهتر است در جلسات اول درمان هایی برای کودک انجام شود که درد و ناراحتی ندارند.

معاینات دوره ای دندانپزشکی برای کودکان

برای کودکان خردسال حداقل سالی 1 بار معاینه ی دندانپزشکی توصیه می شود. نهایتا در سن 1 سالگی باید کودک را برای اولین بار به دندانپزشکی برد.( 6 ماه بعد از رویش اولین دندان شیری ) در 2-3 سالگی مراجعه منظم به دندانپزشک را آغاز کنید.

معاینات دوره ای دندانپزشکی در بزرگسالان

اگر خود شما از رفتن به دندانپزشکی اضطراب دارید نکات زیر را مدنظر داشته باشید: بهتر است نگرانی و اضطراب خود را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید. زیرا به او این امکان را می دهد که از روش درمانی مطلوب و مناسب نیاز شما استفاده کند حتی با تجویز دارو از اضطراب شما بکاهد. سعی کنید زمانی را برای رفتن به دندانپزشکی انتخاب کنید که احساس فشار کمتری می کنید و نیز کمتر شتاب زده هستید و از این رو برخی افراد روز تعطیل یا ساعات اولیه روز را برای این امر اختصاص می دهند.

در حین کار دندانپزشکی که دندانپزشک مشغول درمان شماست سعی کنید در شرایطی قرار گیرید که بتوانید تصویر خود را که به طوری آرام روی صندلی استراحت می کنید را مشاهده کنید. (اگر بر روی یونیت دندانپزشکی, دوربین و مانیتور وصل شده باشد.) اگر صدای خالی کردن دندان شما را آزار می دهد یک رادیو ضبط پرتابل و هدفون امپی تری پلیر به همراه داشته باشید و به موسیقی مورد علاقه ی خود در حین کار گوش کنید.

گاهی حضور یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان می تواند آرام بخش و موجب اطمینان خاطر بیشتر شما شود. دندانپزشک برای اینکه هنگام بی حسی دردی نداشته باشید محل تزریق را با پنبه آغشته به اسپری یا ژل بی حسی, بی حس می کند.

در بزرگسالان دندانپزشکان معاینات دوره ای هر 6 ماه یک مرتبه برای بررسی لثه و دندان ها توصیه می کنند.

به طور کلی افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان و عفونت دندان, هر 3 تا 4 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند و افراد با ریسک کم تر, هر 6 تا 9 ماه یک بار.

زمان معاینات دوره ای ارتودنسی

زمان مراجعه کودک به متخصص ارتودنسی در سن 6 تا 10 سالگی جهت پیشگیری از اختلالات اسکلتی فکی دهانی لازم است. همچنین پیشنهاد می شود معاینات دوره ای ارتودنسی در سن 12 تا 13 سالگی جهت رفع اختلالات دندانی انجام شود. به علاوه توصیه می شود کودک با رویش اولین دندان دائمی آسیایی بزرگ به متخصص دندانپزشک کودکان مراجعه کند. این دندان در سن 6 تا 7 سالگی رویش می کند. این معاینه دوره ای جهت بستن شیار دندان های آسیا بزرگ اول با فیشور سیلانت(شیار بند) جهت جلوگیری از پوسیدگی زود هنگام این دندان انجام می شود.

جلوگیری از حالت تهوع حین معاینه دندانپزشکی

اگر دچار حالت تهوع هنگام درمان دندانپزشکی می شوید این نکات به شما کمک می کند که در هنگام درمان های دندانپزشکی کم تر عق بزنید:

 • از بینی نفس بکشید. قبل از رفتن به دندانپزشکی بینی خود را تمیز کنید و یا در صورت نیاز به کمک سرم فیزیولوژی بینی تان را شست و شو دهید تا کاملا تمیز باشد و بتوانید به راحتی از راه بینی تنفس کنید. با معده ی پر به دندانپزشکی نروید تا کم تر دچار تهوع شوید.
 • مشکل را با دندانپزشک در میان بگذارید. گاهی اوقات دندانپزشک می تواند با قرار دادن اندکی ژل یا اسپری بی حس کننده دندان در قسمت کام نرم, شما را تا حد زیادی آرام تر کند و (عق زدن) کم تر شود. اثر این مواد بی حس کننده معمولا تا یک ساعت باقی می ماند. کمی نمک یا سرم فیزیولوژیک روی نوک زبانتان بریزید. این کار باعث می شود که کم تر عق بزنید.
 • آرام باشید. تمرکز و آرامش در کاهش تحریک های (عق زدن) بسیار موثر است. آرام و کنترل شده تنفس کنید و بر این تنفس ها، تمرکز داشته باشید حتی می توانید تعداد نفس هایتان را (که حتما از طریق بینی انجام می شود) بشمارید.
 • یکی از شاخه های طبع مکمل (طبع فشاری) است در این شاخه از طبع با فشار روی نقاط خاصی از بدن، انواع واکنش ها، درد ها و شرایط خاص قابل درمان و یا بهبود است. متخصصان این طبع معتقدند که با فشار روی نقطه ی خاصی از کف دست، می توان جلوی عق زدن را گرفت. ضرری ندارد هنگام رفتن به دندانپزشکی هر وقت احساس کردید که ممکن است عق بزنید، با انگشت شست تان, کف دست دیگر را فشار دهید و تاثیرش را بررسی کنید میتوانید نقطه ی فشار را در کف دست جابه جا کنید تا بهترین نقطه را پیدا کنید.

سوالات متداول معاینات دوره ای دندانپزشکی

1- چرا معاینات دوره ای دندان مهم است؟

بررسی منظم دندانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا به سالم ماندن دندان ها و لثه ها کمک می کند و باعث تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی و لثه می شود.

2- چه کاری باید بین هر معاینه دوره ای دندان انجام دهیم؟

حتماً بین مراجعات از دندان و لثه خود مراقبت کنید.پلاک همیشه روی دندان های شما شکل می گیرد، اما می توانید با مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب آن را مدیریت کنید. حداقل دو بار در روز دندانهای خود را مسواک بزنید. حتما ازخمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. روزانه نخ بزنید.برای کمک به کنترل باکتری پلاک از دهانشویه استفاده کنید.

3- معاینات دوره ای دندانپزشکی چیست؟

معاینات منظم دندانپزشکی بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است. در طی معاینه دندانپزشکی، دندانپزشک دندانهای شما را ازلحاظ نامرتبی دندانها، مشکلات ریشه، پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه و غیره بررسی می کند.

4- هرچند وقت یکبار برای معاینات دوره ای باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

شما بایدحداقل هر 6 ماه یا مطابق توصیه متخصص دندانپزشکی خود، به طور منظم معاینه دندانپزشکی داشته باشید.

5- چه چیزی را نباید قبل از مراجعه به دندانپزشک بخورید؟

بهتر است که قبل از مراجعه به دندانپزشکی از خوردن ماهی یا غذاهای حاوی سیر و پیاز که بوی دهان را بدتر می‌کنند خودداری کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “معاینات دوره ای دندانپزشکی

 1. Avatar عادله عامیر گفت:

  سلام آقای دکتر برای پیشگیری از عفونت و پوسیدگی دندان باید چیکار کرد؟ غیر از رعایت بهداشت.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و عفونت دندان بهتر است هر شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *