دندان پزشکی ترمیمی

معایب و عوارض ایمپلنت دندان

معایب و عوارض ایمپلنت دندان

درست است که ایمپلنت به عنوان یکی از بهترین روش های زیبایی دندان شناخته شده است اما عوارض ایمپلنت را نباید فراموش کرد. با توجه به این که دندان های ما در زمان صحبت کردن و خندیدن بخشی از زیبایی چهره را به خود اختصاص می دهند، کوچکترین عیبی که در آن ها رخ بدهد به شدت زیبایی را متاثر می کند. متخصصین دهان و دندان همواره تاکید می کنند باید مراقبت های لازم از دندان ها را به عمل آورد تا دچار مشکل نشوند. اما به هر حال این اتفاق ممکن است برای هر فرد بیافتد که دندان به گونه ای دچار آسیب شده و نیاز به کشیدن شود. و گاهی ارتودنسی نیز نمی تواند کاری برای تغییر وضعیت انجام دهد به موارد زیر دقت کنید:

  • شما تصادف کرده اید و آسیبی که به ناحیه فک وارد شده است منجر به از دست رفتن برخی از دندان ها شده است.
  • علی رغم رسیدگی به دندان ها و یا در اثر بی توجهی، ریشه دندان خراب شده و باید کشیده شود.
  • بیماری های لثه باعث شده است برخی از دندان ها به نحوی خراب شوند که راهی جز کشیدن باقی نمی ماند و …

خوشبختانه روش های نوین دندان پزشکی این امکان را فراهم کرده است تا بتوانید هر گونه عیب رخ داده برای دندان ها را برطرف کنید. برای مثال اگر دندانی را کشیده باشید پیشنهاد یک متخصص ارتودنسی مجرب این است که عمل ایمپلنت را انجام دهید. اما هر ارتودنتیست خود را موظف می داند در زمان مراجعه بیمار برای کاشت ایمپلنت دندان اطلاعات کامل شامل مزایا و عوارض ایمپلنت را در اختیار او قرار دهد تا بتواند خود تصمیم گرفته و انتخاب درستی داشته باشد. البته هر متخصص ارتودنسی مجرب مشاوره های لازم را برای بیمار ارائه می کند تا تصمیم بهتری اتخاذ گردد چرا که ایمپلنت دندان یک روش کاملا تخصصی است و بیمار از جزئیات آن اطلاع ندارد. در این مقاله ما تصمیم گرفته ایم عوارض ایمپلنت دندان را بیان کنیم تا شما همه جوانب این روش را در نظر داشته باشید.

معایب ایمپلنت دندان

بررسی عوارض ایمپلنت دندان

قبل از اینکه به بررسی معایب ایمپلنت بپردازیم لازم است بیان شود که مزیت ها و کاربردهای عمل ایمپلنت بسیار زیاد است لذا معمولا معایب آن کمتر به چشم می آید. به هر حال مهمترین و اصلی ترین عوارض ایمپلنت دندان عبارتند از:

  • عفونت دندان

هر متخصص ارتودنسی خبره در اولین قدم به بیمار توصیه می کند  قبل از کشیدن دندان و بعد از آن بهداشت دهان را رعایت نماید تا در زمان اجرای عمل ایمپلنت مشکل عفونت بروز نکند. در صورتی که فک عفونت کند کاشت ایمپلنت را پس می زند و حتی در موارد شدید ممکن است منجر به از دست رفتن بافت استخوان  نیز شود.

  • احتمال آسیب به بافت لثه

این که کاشت ایمپلنت دندان به بافت لثه و اعصاب در این ناحیه آسیب بزند به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن مهارت متخصص است. توصیه می شود برای عمل ایمپلنت دندان به سراغ متخصص ارتودنسی مجرب بروید  چون قبل از  درمان ایمپلنت باید فضا های بین دندانی تنظیم شود . و سپس یک متخصص جراح فک و صورت مجرب باید ایمپلنت را در فضای بی دندانی قرار دهد چرا که در این صورت مطمئن خواهید بود کاشت ایمپلنت را با دقت و مهارت کامل انجام داده و آسیبی به بافت ها وارد نخواهد شد. البته این که در زمان ایمپلنت دندان خونریزی و درد داشته باشید کاملا طبیعی بوده و در گروه عوارض ایمپلنت دندان به حساب نمی آید.

آسیب لثه با ایمپلنت دندان

  • بروز آسیب های سینوسی

استخوان فک با حفره سینوسی در ارتباط است در صورتی که کاشت ایمپلنت به درستی انجام نشده و وارد حفره سینوسی شود، این قسمت ملتهب شده و عفونت خواهد کرد. البته اگر کاشت ایمپلنت به دست متخصص ارتودنسی باتجربه انجام شود با توجه به این که عکس های لازم از فک را تهیه نموده و اقدامات لازم جهت تشخیص درست محل ایمپلنت را انجام داده است به ندرت مشکل مذکور رخ خواهد داد.

  • مشکلات آلرژیک برای بیمار

یکی از عوارض ایمپلنت دندان که البته به ندرت رخ می دهد حساسیت بیمار به پایه های ایمپلنت است. برخی از افراد به تیتانیوم و نیکل موجود در پایه ها حساسیت داشته و بعد از کاشت ایمپلنت عوارضی همچون التهاب، تورم و… برای آن ها رخ خواهد داد.

  • پس زدن عمل ایمپلنت دندان

به هر حال ممکن است بدن انسان در برابر ایمپلنت دندان که ماده خارجی است واکنش نشان داده و آن را پس بزند. البته در چنین مواردی متخصص ارتودنسی راهکاری برای عدم شکست عمل کاشت ایمپلنت ارائه خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *